Teruiisteam VS slaat slag nu al Kieft: bij Ajax wel vertrouwen fjfc Supporters in oude treinen... Meespelen van Troost onzeker Midweeklotto "Zoveel goals als vorig jaar maak ik niet meer" Aad de Mos wil nu al zekerheid w WfZ JW Routine terug in Oranje" Gouden stunt Van Mourik op Wk karate LUGDUNUM DWS ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 ROTTERDAM - De Nederland se Spoorwegen hebben in na volging van de politie van Rotterdam en Heerenveen uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen voor de voetbalwedstrijden Feye- noord-Ajax en Heerenveen- FC Den Haag. Zo zal er mor gen voor het vervoer van sup porters niet alleen gebruik worden gemaakt van de oud ste treinstellen, maar ook zul len er met deze speciale voet- baltreinen tientallen spoor- wegrechercheurs met honden meereizen, die de opdracht hebben gekregen om verniel zuchtige supporters onmid dellijk te arresteren. Des noods zal daarvoor een trein worden stilgezet. Om te voorkomen dat de voet- baltreinen na afloop van de wedstrijd Feyenoord-Ajax met stenen worden bekogeld, zal de Rotterdamse politie zondag ook posten bij viaduc ten en bruggen. In het verle den is het diverse keren voor gekomen dat supporters van Feyenoord zich juist daar verzamelden om verhaal te halen op de aanhang van de tegenpartij. In de stadions van Feyenoord en Heerenveen is afgelopen week al een metalen hek ge plaatst waarmee supporters van elkaar gescheiden kun nen worden gehouden. Vol gens burgemeester Henk Hel- linga van Heerenveen is daarmee een bedrag van 25.000 gulden gemoeid. In Heerenveen overigens houdt de plaatselijke politie ook re kening met een treffen tussen supporters van FC Utrecht en FC Groningen, die van de ge legenheid gebruik willem ma ken om daar een reeds lang John McEnroe (l) neemt de felicitaties in ontvangst van Yannick Noah. De Franse tennisser, die er tegenwoordig uitziet als een reïncarnatie i Bob Marley, boog pas na 4 uur en 16 minuten. bestaande vete uit te vechten. Voor alle zekerheid wordt daarvoor een peloton van de mobiele eenheid achter de hand gehouden. Welke kosten hiermee gemoeid zijn valt moeilijk vast te stel len. De Rotterdamse politie schat dat alleen al de eerder deze week aangekondigde speciale maatregelen voor Feyenoord-Ajax enkele ton nen extra zullen kosten. Dit gevoegd bij het feit, dat de di rectie van het stadion de Kuip de hulp heeft ingeroe pen van een particuliere be wakingsdienst, die de 200 suppoosten moet helpen bij het uitoefenen van hun taak en de aparte voorzieningen van de Nederlandse Spoorwe gen wijzen in de richting van een bedrag van meer dan een half miljoen gulden in totaal. ROTTERDAM - Feyenoord kan zondag in de voetbaltopper te gen Ajax waarschijnlijk niet be schikken over Sjaak Troost. De verdediger van de Rotterdam mers heeft te kampen met een bronchitis-aanval. Pas op het laatste moment zal worden be slist, of Troost inzetbaar is in de allang uitverkochte Kuip. Daarin zullen morgen zeker Wim van Hanegem en Iwan Nielsen hun opwachting maken. Beide spelers zijn in zoverre genezen van hun blessures (respectieve lijk aan de voet en aan de knie), dat ze mee kunnen doen. Voorsprong in Davis Cupfinale: 2-0 GRENOBLE (ANP) Het tennisteam van de Verenigde Staten heeft op de eerste dag van de Davis Cupfinale tegen Frankrijk een vrijwel be slissende voorsprong van 2-0 genomen in Gre noble. Na de moeizame winst van John McEn roe op Yannick Noah, zegevierde Gene Mayer in het tweede enkelspel moeiteloos over Hanri Leconte. Vandaag kan in het dubbelspel tussen McEnroe/Fleming en Noah/Leconte de beslis sing al vallen. Pas na vier uur cn zestien minuten kon John McEnroe zich winnaar noemen van de openingspartij. Op het trage gravel, dat voor de- ze gelegenheid over de vloer van DEN HAAG - De winnende getal len in de midweeklotto 46a. die gisteravond werden getrokken, zijn: 1-5-7-21-24-26. Het reserve- getal is: 25 Er waren bijna een half miljoen deelnemers, die zorgden voor een inleg van 2.3 miljoen gulden en een prijzenbedrag van bijna 1.1 miljoen gulden Aan het cij- ferspel namen 216.000 mensen deel. Het winnende getal in het cyfer- spel van de midweeklotto. nr. 46a, is: 6 8 7 4 2 2. AMSTERDAM (GPD) - Wim Kieft is van mening dat hij met een probleem zit, dat voaral door anderen, de pers, het publiek en bondscoach Kees Rijvers is gecreëerd. Weliswaar is hij zich ervan bewust dat hij zelf die moeilijkheden in de hand heeft gewerkt door in het afgelopen seizoen met 32 doelpunten Europees topscorer te worden, maar dat neemt volgens hem niet weg dat het niet terecht is dat media en toeschouwers steeds weer op zijn verminderde produktie wijzen. „Wat in de vorige competitie is gebeurd was uitzonderlijk. Zoveel doelpunten maak ik niet meer. Het was misschien beter ge weest als ik geleidelijk naar zo'n top zou hebben toegewerkt". Daarbij komt dan nog eens dat hij door Rijvers het ene moment als een volwaardige international wordt beschouwd en het andere moment weer wordt afgedankt. AMSTERDAM (GPD) - Trainer Aad de Mos van Ajax heeft zijn bestuur er deze week op attent gemaakt dat hij op kor te termijn een gesprek wil over het al dan niet verlengen van de contracten van de spe lers. Aan het eind van het sei zoen lopen acht van de zes tien overeenkomsten af, na melijk die van Cruijff, Lerby, Rijkaard, Kieft, Vanenburg, Galje, Molenaar en Schrij vers. Om zo snel mogelijk duidelijk heid te krijgen en te voorko men dat buitenlandse scouts voor onrust in de selectie zul len zorgen wil De Mos dat zo snel mogelijk met de onder handelingen wordt gestart. „Aan het eind van het sei zoen", aldus De Mos, „krij gen wij alle topclubs thuis en wordt de competitie beslist. Daarom wil ik dat de zaken al in maart en uiterlijk april zijn afgerond. Het wemelt nu al van de buitenlandse waarne mers op ons complex tijdens de trainingen en de wedstrij den. Die mensen wil ik voor zijn". De Mos die zich wil conforme ren aan de door zijn voorgan gers gevolgde gang van za ken („het bestuur beslist, ik adviseer alleen") zou het liefst zien dat alle acht con tracten worden verlengd, in clusief dat van reservedoel man Galje. De oefenmeester van de Am sterdammers is nog altijd van mening dat Galje voor Ajax de keeper van de toekomst is. Om die reden wil hij Galje ook niet uitlenen aan FC Den Haag. Deze eerste divisieclub die niet tevreden is over zijn huidige keepers is zowel in Galje als in Stanley Menzo, de derde keeper van Ajax, geinteresseerd en zou een van hen graag op huurbasis willen overnemen. Ten opzichte van al die critici vindt hij het belangrijk dat hij het afgelopen weekeinde tegen FC Utrecht voor het eerst sinds een maand weer heeft gescoord. Daaruit heeft hij weer zoveel zelfvertrouwen geput dat hij zich in staat voelt om ook morgen in de topper tegen Feyenoord een doelpunt te produceren, zoals hij dat trouwens in alle vier ontmoe tingen die hij tegen de Rotter dammers heeft meegemaakt, heeft gedaan. „Doordat doelpunt durfde ik me meteen weer meer met het spel te bemoeien. Ik ging vrijer voet ballen. Het was daarom jammer dat ik geblesseerd moest uitval len. Ik kreeg een knie in mijn dij been. Hadden we doorgespeeld dan was het nog wel gegaan. Maar omdat de wedstrijd tien mi nuten moest worden gestaakt omdat er vuurwerk op het veld werd gegooid, werd mijn been stijf en ging het niet meer. De blessure is met ijs behandeld en ik ben bestraald zodat ik er tegen Feyenoord weer bij ben, als ik tenminste word opgesteld". Ondanks het feit dat de pas 20-jari- ge Kieft met zyn Amsterdamse nuchterheid lang afstand heeft kunnen nemen van de kritiek, is hij er in de loop van het seizoen wel gevoelig voor geworden. Na twaalf competitiewedstrijden heeft hij vijf treffers minder ge scoord dan in hetzelfde stadium een jaar geleden toen het er der tien waren. „Als je steeds weer die berichten hoort en leest dan raakt het je op den duur echt wel. Kieft slecht, Kieft scoort niet meer, en ga zomaar door. Ik vind het in zekere zin terecht dat er slecht over me wordt geschre ven, maar het is wel overtrokken. Ik moet nu gewoon in dit seizoen aan 20 25 goals denken". In de periode waann hij aan zich zelf begon te twijfelen heeft Kieft de nodige steun gehad van oud- Ajacied Ruud Geels, die hem twee weken geleden na de beker wedstrijd tegen NAC op weg naar de kleedkamer vertelde dat hij dezelfde problemen had ge had en dat het belangrijk was dat Kieft de kritiek naast zich neer legde. Van Johan Cruijff, die Kieft duidelijk maakte dat hij het voetbal niet zomaar kan hebben verleerd en dat hij nog altijd goed kan presteren. En ten slotte van trainer Aad de Mos van Ajax. „Na de interland tegen Frankrijk belde hij me op om te vertellen dat ik de zaterdag erna tegen NAC gewoon zou worden opge steld. Ik had het na die wedstrijd tegen Frankrijk even moeilijk. Voor de wedstrijd had Rijvers al gezegd dat hij in Van Basten een betere spits voor de toekomst ziet en tijdens de rust werd ik vervangen. Daarom was het goed dat De Mos me belde. Hij hielp me daardoor meteen over de te leurstelling heen. Ik ben blij dat ik het vertrouwen van De Mos heb gehouden". Lef Het begrip en het vertrouwen dat hij van De Mos wel heeft gehad, heeft hij bij Rijvers juist zo ge mist. Na de mislukte interland tegen IJsland (1-1) werd de hele voorhoede, inclusief Kieft, door gebrek aan inzet en lef verant woordelijk gesteld voor het te leurstellende resultaat. Voor de ontmoeting tegen Ierland werd Kieft wegens „psychische pro blemen" gepasseerd en halver wege het duel tegen de Fransen moest Kieft plaats maken voor Koolhof. „Ik begrijp niet dat jongens van 19, 20 jaar, die het al zo moeilijk met zichzelf hebben, zo worden be handeld. Toen ik dat auto-onge luk had gehad zei Rijvers dat het bij mij niet om een lichamelijke blessure ging maar dat ik geeste- Willem Kieft: "Proberen om 20 d 25 doelpunten te maken". lijk geblesseerd was. Dat ik het moeilijk zou hebben met de druk waaronder ik speelde. Allemaal flauwekul. Doordat ongeluk wa ren geloof ik wel acht ribben ge kneusd en kon ik niet eens buk ken. Waarom zegt Rijvers al dat soort dingen? Waarom zegt hij na die wedstrijd tegen IJsland dat ik ben afgeschreven, terwijl ik pas 20 ben? Ik vond het altijd een hele eer om voor het Nederlands elftal te spelen, maar nu weet ik het niet meer. Trouwens, zoals ik nu speel, hoor ik er niet eens in. Juni Koolhof is op dit moment de beste spits. Hy schiet elke bal erin". m M Yl Wil het Nederlands elftal deelne men aan de eindronden van het Europees- en wereldkampioen schap voetbal dan zal bonds coach Kees Rijvers moeten terug vallen op een aantal routiniers. Dat is de stellige overtuiging van Ajax-spits en zesvoudig interna tional Wim Kieft. ,Als we zo doorgaan dan wordt het niets. Er zo een of twee betere elflallen op te stellen. Volgens mij moeten Krol, Haan en Cruijff er weer bij worden gehaald". Kieft gelooft dat het ontbreken van ervaren spelers ertoe heeft bijge dragen dat hij zich tot nu toe in het Nederlands elftal niet heeft kunnen bewijzen: ..Net als een aantal andere jonge spelers word ik soms beschouwd als een ixü- waardige international terwijl ik dat helemaal niet ben Bij Ajax kan ik steunen op ouderen, zoals Cruijff Die zegt hoe je moet lopen en of je links of rechts moet dekken Bij Ajax wordt veel ge praat. Het scheelt ook veel als je wordt gestuurd In het Neder lands elftal mis je dat allemaal" In de ogen van Kieft is het ook een normale zaak dat de vriend schappelijke wedstrijd Neder land-Frankrijk in het Feye- noordstadion door slechts 9693 toeschouwers werd bezocht en dat het duel Feyenoord-Ajax op hetzelfde terrein zondagmiddag 65 000 kijkers trekt. „Tegen Frankrijk stonden er bij Neder land wel aardige spelers opge steld. maar geen mensen die het publiek aanspreken. Daar hoor ook ik bij. ook al was ik vorig sei zoen topscorer. Zondag zijn die grote namen er wel" fliwrere vtow cn N02EIHEIP W°ID I* PE TEMT MU ALvt» Ktcurcv êqp eeivrp vooe CE ëWTHTOf v. V-i Y.VTi- Sj; Jl li /V4WMS het ijsstadion van Grenoble was gestort, versloeg hij Yannick Noah in vijf sets: 12-10, 1-6, 3-6, 6 2. 6-3 De Amerikaan had alleen al voor de moeizame winst van de eerste set 1 uur en 51 minuten nodig Yannick Noah, die de openings partij had moeten winnen om zijn land in de race te houden, had twee keer de kans op een doorbraak, maar gebruikte die niet. Tegen het einde marcheer den de zaken beter voor McEn roe. Na het kwartier pauze van de derde set won hij zowel de vierde als vijfde set en greep hij de winst op het eerste match point. De 15.600 toeschouwers in het uit verkochte sportpaleis moesten bijna twee uur wachten eer zij tennis voorgeschoteld kregen, dat recht deed aan de status van dit officiële landenkampioen- schap. John McEnroe weigerde tien minuten lang te beginnen, omdat de toeschouwers met spreekkoren hem het concentre ren onmogelijk maakten. Ook de pogingen van hoofdscheid srech- ter Bob Howe (Australië) de fans tot kalmte te brengen, hadden geen succes. Yannick Noah wist met het thuis voordeel weinig aan te vangen. Tot tweemaal toe liet hy de kans liggen de opslag van zyn tegen stander te doorbreken. Het ver lies van de eerste set gaf Noah. die er tegenwoordig uitziet als een reïncarnatie van Bob Marley. echter vleugels. In de tweede cn derde set drukte hij met ge waagd aanvallend spel McEnroe weg by het net en dankzij een reeks van zeven gewonnen ga mes achtereen, ging de Frans man rusten bij een voorsprong in sets van 2-1. Herboren In de kleedkamer voorzag de Ame rikaanse non-playing captain Ar thur Ashe, die tevoren zijn hulp zoekende speler alleen tot ge duld had kunnen manen, van deugdelijk advies. McEnroe kwam als herboren terug. Na slechts 25 minuten stond het ge lijk in sets: 2-2, waarna McEnroe m de beslissende set met zijn zes tiende ace voorsprong nam van 3-0, die hij uitbouwde tot een ze ge met 6-3. Zoals verwacht was de negentien jarige Leconte niet opgewassen tegen Mayer. Met steeds twee handen aan de steel van zijn rac ket dirigeerde de 26-jarige Ame rikaan de bal naar plekken waar de Fransman er niet by kon. Het was een dergelyk monotone ver toning, dat toeschouwers zich vermaakten met papieren vlieg tuigjes door de hal te laten zwe ven. Na twee vlot verloren sets herstelde Leconte zich enigszins. Hy won de derde met 9-7, maar viel toen prompt weer terug 6-2, 6 2. 7-9. 6 4 TAIPEH - Op de openingsdag van de wereldkampioenschappen karate in Taipeh heeft de Neder landse Guusje van Mourik voor een grote verrassing gezorgd De Utrechtse karateka behaalde de wereldtitel in de gcwichtskiassc boven de 60 kilo. In de finale was zy voor 3000 toeschouwers be duidend sterker dan de Japanse Yamafuku Tomako. Zy was zelf nog het meest verrast 'Tk kende myn tegenstanders niet", zei ze. "want ik heb zelfs nog nooit aan een Europees kam pioenschap mogen deelnemen. Maar toen ik dit jaar in aanmer king kwam voor het wereldtoer nooi heb ik my uitermate goed voorbereid", aldus de 25-jange sportvrouw uit Utrecht. ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR. DAT ZOEKEN WE OPII DeTegelhandel

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13