c In onze kerk géén Mis KERKDIENSTEN Het mes op de keel Bodegraven beschaamd naar de kerstnacht ZATERDAG 27 NOVEMBER 1982 Geestelijk leven BODEGRAVEN - De rooms-katholieke parochieraad in Bodegraven heeft van de hervormde kerkvoogdij een afwijzend antwoord gekregen op zijn verzoek om in de kerstnacht van dit jaar de Salvatorkerk te mogen ge bruiken voor het houden van drie nachtmissen. Een afwijzing op 'principiële gronden'. Sinds het interieur van hun Willibrordkerk een prooi werd van het vuur de kerk komt op z'n vroegst met pa sen volgend jaar weer in ge bruik houden de rooms- katholieke Bqdegravers hun diensten in de gereformeerde kerk. Maar omdat de gereformeer den ook een kerstnacht- dienst hebben, konden de rooms-katholieken voor hun nachtmissen déér niet te recht. Toen echter de her vormde kerkvoogdij wél gunstig beschikte op het ver zoek van de gereformeerde kerkeraad om die nacht de Salvatorkerk te mogen ge bruiken, was de oplossing eenvoudig. De gereformeer den gaan nu naar de her vormde Salvator een van de twee hervormde kerken in het kaasdorp - en de rooms- katholieken tóch naar de ge reformeerde kerk. Advies De kerkvoogdij - in de Hervormde Kerk de instantie die het beheer over de kerkelijke goederen voert heeft niet op eigen houtje gehandeld. Zij vroeg over het verzoek van de parochieraad ad vies aan de centrale kerkeraad, waarin de drie wijkgemeenten van de hervormde gemeente zijn vertegenwoordigd. Bij meerder heid van stemmen adviseerde de centrale kerkeraad de kerkvoog dij, het rooms-katholieke ver zoek niet in te willigen. De kerkvoogdij nam met ongeveer dezelfde stemverhouding dit ad vies van de centrale kerkeraad over. In haar brief aan de paro chieraad schrijft de kerkvoogdij slechts, dat zij om principiële re denen het verzoek moest afwij zen. Een nadere omschrijving van die redenen wordt niet gege ven. Toets Pastoor C. A. Paardekooper van de Willibrord-parochie sinds 1974 in Bodegraven - vindt het op z'n zachtst gezegd jammer, dat de bereidheid om elkaar als kerken in zo'n uitzonderlijke situatie te helpen aan hervormde kant al thans bij het merendeel van deze gemeente - nog steeds ontbreekt. 'Toen onze kerk was uitgebrand, hebben wij zowel aan de her vormde gemeente als aan de ge reformeerde kerk tijdelijk onder dak gevraagd. Beurtelings voor een half jaar. Wij deden dat aan allebei, omdat we er een goede gelegenheid in zagen om als ker ken iéts dichter tot elkaar te ko- door S. J. de Groot men. Een impuls voor de plaatse lijke oecumene, zou je kunnen zeggen. De gereformeerden wil den ons graag van dienst zijn. Van de hervormden kregen wij een negatief antwoord". "Maar niet alle hervohnden waren daar gelukkig mee. We hoorden achteraf, dat er in hun kring ste vig over is gepraat, en hoopten dat deze discussie toch iets ten goede had uitgewerkt. Om dót te toetsen herhaalden wij ons ver zoek in verband met de komende kerstnachtdiensten. Temeer om dat de gereformeerden dan hun eigen kerk moesten gebruiken. Nu blijkt dus, dat de kritische reacties op de afwijzing van april niets hebben uitgehaald. De meerderheid van de hervormden heeft het er blijkbaar nog steeds erg moeilijk mee. Zij maken er een gewetenszaak van". Traditie Pastoor Paardekooper kan zich dat wel een beetje voorstellen. Maar tegelijk vindt hij het in triest. "Jarenlang hebben deze mensen ingeprent gekregen, dat ze op de ze manier tegen de rooms-katho lieken moesten aankijken en ker kelijk contact met hen moesten mijden. Men kan nog steeds niet loskomen van een overgeleverde traditie. En daarbij komt dan nog een stuk fanatisme". "Wij als parochie en ik als pastoor ervaren deze hernieuwde afwij zing als pijnlijk. Het is, dunkt mij, ook pijnlijk voor de gerefor meerden, die nu hun eigen kerk niet kunnen gebruiken. Wij als katholieken leven in dat opzicht sterk met de gereformeerden mee. Hun bereidheid om ons op nieuw tegemoet te komen stellen wij op hoge prijs". Paapse Mis Al gaat de brief van de hervormde kerkvoogdij niet nader in op de redenen van afwijzing, pastoor Paardekooper weet echt wel, dat de eucharistie, die in de nacht missen uiteraard wordt gevierd, hét grote punt is. "Als wij bijeenkwamen voor alleen maar een zangdienst, zouden we de kerk misschien wél hebben gekregen. Men leeft nog met de oude opvatting dat onze mis en eucharistie als een vervloekte af goderij moeten worden aange merkt". (Pastoor Paardekooper doelde hiermee op de Heidelbergse Ca techismus, die in 'Zondag 30' het onderscheid beschrijft tussen het 'Avondmaal des Heren' en de 'Paapse Mis'. "Het Avondmaal des Heren be tuigt ons, dat wij volkomen ver geving van al onze zonden heb ben door de énige offerande van Jezus Christus, die Hijzelf een maal aan het kruis volbracht heeft. Maar de Mis leert, dat de levenden en de doden niet door het lijden van Christus vergeving der zonden hebben, ténzij dat Christus nog dagelijks voor hen van de Mispriesters geofferd worde, en dat Christus lichame lijk onder de gestalte des broods en wijns is, en daarom ook daar in moet aangebeden worden. Al zo is de Mis in den grond anders niet dan een verloochening der enige offerande en des lijdens van Jezus Christus, en een ver vloekte afgoderii"). De hervormde predikant J. Wie man bevestigde de gedachte van de pastoor dat de eucharistie het knelpunt is. Beducht voor publi citeit in deze zaak die toch al veel beroering heeft veroorzaakt - wilde hij er alleen dit over kwijt: "Als u weet wat in de belijdenisge schriften van onze kerk met be trekking tot het Avondmaal en de Mis wordt gezegd, dan kunt u misschien begrijpen, dat wij met een vrij geweten niet anders kon den besluiten. Overigens hebben wij niets tegen de rooms-katholie ken als zodanig". Gemengd De hervormde gemeente van Bo degraven is, geestelijk gespro ken, van gemengde samenstel ling. Ze heeft drie predikanten, van wie er twee behoren tot de (rechts-orthodoxe) Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk. De andere predikant is 'confes sioneel' getint. In zijn wijk staat de Salvatorkerk, maar dat is, naar ouderling A. Plomp vertel de, een 'geografische toevallig heid'. Zondags rouleren de pre dikanten in de drie kerkgebou wen; ook Nieuwerbrug aan de Rijn, waar de Bethlehemkerk staat, ressorteert bij de hervorm den onder Bodegraven. Twee van de drie wijkgemeenten heb ben een gereformeerde-bonder als predikant. Nu zijn 'bonders' niet de gemakke- lijksten als het om contacten met andersgezinden gaat. Hun uit gangspunten liggen vast en wat ze doen en niét doen wordt gear gumenteerd met een beroep op 'Schrift en belijdenis'. De refor matorische traditie, onder woor den gebracht in de geschriften uit de begintijd van de Reforma tie, is bepalend voor hun richting en gedrag. Die traditie is onver anderlijk. Inschikkelijkheid en soepelheid passen daar moeilijk De derde wijkgemeente in Bode graven daarentegen met de niet-bonder ds. Richter als predi- PASTOOR PAARDEKOOPER pijnlijk en triest Hervormde SALVATORKERK niet voor roomsen, wel voor gereformeerden kant - is anders. Zij heeft inmid dels scherp gereageerd op het af wijzende besluit. Met instem ming van alle kerkeraadsleden is een brief naar het college van kerkvoogden gegaan waarin de wijkkerkeraad zijn verontwaar diging erover uitspreekt. De ker keraad wil, dat de kerkeraad als nog volledig opening van zaken geeft. Kwaad Ds. Richter: "Dit besluit heeft veel kwaad gedaan in de gemeente en de goede verhouding zeer ge schaad. Het is ook inconsequent om de kerk nu wél af te staan aan de gereformeerde kerk". Overtuigd dat vele gemeenteleden achter hem staan, heeft de wijk kerkeraad een gesprek met de kerkvoogdij aangevraagd om zich te kunnen bezinnen op de toekomst van de gemeente. "In het college van kerkvoogden en in dat van de notabelen heb ben de gemeenteleden die achter het beleid van onze kerkeraad staan nauwelijks een stem. Er zal meer ruimte moeten komen voor het respecteren van eikaars prin cipes en standpunten". Zegt ds. Richter. "Het is geenszins de bedoeling, een scheuring binnen de gemeente te veroorzaken. Nadrukkelijk heeft De hervormde predikant L. Oost hoek te Alphen aan den Rijn (Rid- derveld) stelt in 'Het Kerkblad' (ring Alphen) van deze week het verschijnsel aan de kaak waarbij kerkmensen dreigen met inhouding van hun financiële bijdrage als er dingen gebeuren die hun niet zin nen. Dit naar aanleiding van het besluit van de gereformeerde syno de om aan de tegenhanger van het IKV. het Icto comité voor tweezij dige ontwapening), f 10.000 te ge ven "Een organisatie die de uit spraak t>an diezelfde synode over massavernietigingswapens be strijdt". Het dreigement van kerkleden om geen bijdrage meer te betalen heeft blijkbaar gewerkt, schrijft hÜ- Oosthoek kan geen andere reden bedenken waarom de gereformeer de synode voor het Icto door de knieën is gegaan. Die ontwikkeling binnen de kerk vindt hy kwalijk. Hij signaleert dat verschijnsel trouwens ook in zijn eigen kerk. Ook daar dreigen men sen eerst met inhouding van hun bijdrage, voordat er diepgaand met elkaar over de problemen is ge praat. "Zo ga je met met elkaar om. Zo is een gesprek niet mogelijk. Dit is praten met het mes op de keel" "Hoe we in de kerk met elkaar om gaan, is een belangrijke vraag als er zaken aan de orde komen die onze emoties raken, zoals die van oorlog en vrede en politieke en sociale kwesties". de kerkeraad verklaard, dat hem het welzijn van de héle gemeente ter harte gaat". De wijkkerkeraad van ds. Richter heeft ook een brief naar de cen trale kerkeraad gestuurd. Met het verzoek, een 'gesprek over de toekomst van onze gemeente' op de agenda te zetten voor de eerst volgende vergadering van de centrale kerkeraad. Ds. Richter: "Wil onze gemeente een eenheid blijven, dan zullen er duidelijke afspraken gemaakt moeten worden voor het elkaar de ruimte laten en voor het ver mijden van irritaties. Als we el kaar in liefde verdragen, zal er veel mogelijk zijn. De situatie in onze gemeente en de verhoudin gen liggen anders dan zo'n vijf tien jaar geleden. Daarom is een nadere bezinning gewenst". Men zou kunnen denken, dat in het kerkelijke verkeer niets zó on schuldig en vanzelfsprekend u als het medegebruik van een kerkruimte in geval van nood. Men zou ook kunnen denken, dat dit bij uitstek tot de christelijke omgangsvormen gerekend mag worden. Dat blijkt dus een vergissing te zijn. De werkelijkheid is soms an ders. Dan moeten vrede en liefde, ook in de kerstnacht, wijken voor de principes. En die kunnen hard aankomen. Gereformeerde Kerken: beroe ?en te Ruinerwold A. J. Verhoog erneuzen, beroepbaar mevrouw C. Moritzen-Rutgers Loc hem. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Langeslag W. Scherff Zutphen; beroepbaar G. Gecrds (zendingspredikant) Drachten. Vanavond om 7 uur werkt de jon gerengroep The Lord Folks' met zang en muziek mee aan een eu. chanstieviering in de Herensingel kerk te Leiden. Thema: 'Weest waakzaam'. De 'Omni Kerk van Religious Science' houdt morgen om half 11 in 'Den Burcht' te Lelden haar maandelijkse 1 nieuwe-fijds-vie ring'. Sprekers zijn Corrie van Loon en de Amerikaanse gast dr. Earlene Castlelaw Deze groepe ring presenteert zich als een 'inspi- ratief en universeel gebeuren ter bevestiging van een nieuw spiritu eel bewustzijn'. Morgenavond om 7 uur geven de organist Gert Oost en de sopraan Akke van der Valk een concert in de Dorpskerk te Wassenaar. "De blijvende vrijheidsbeperking van dominee Beyers Naudé heeft de Nederlandse bisschoppen pijnlijk getroffen", schrijft kardinaal Wil- lebrands aan zijn Zuidafrikaanse collega, aartsbisschop Hurley van Durban. De Raad van Kerken in Nederland stuurde een protesttelegram naar de Zuidafrikaanse premier Botha. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey, 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra, 5 ds. Kramer; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 mevr. v. Amerongen en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 dr. Jongeneel, 10.30 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. dr. Leertouwer; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 hr. v Veelen, dovendienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Visser. Kat wijk aan Zee, zat. 4 dec. 10.30 H. Dela- Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. v.d. Born, L.dorp; Petrak. (Surinamestr,) 10 prof. mr. Diep enhorst, Zeist, 10.30 hr. v. Veelen, do vendienst; Oude Vest 10 ds. Vegter O.geest, 5 ds. Rietveld; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 mevr. ds. Jacobi-van Duijn. L.dorp. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 stu dent Pathuis. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Toorman, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. v.d. Horst, Delft. Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Cuperus, Den Haag. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 9 ge meente-bij belschool, 10 eredienst en gez. maaltijd, wo. 1 en do. 2 dec. 8 ge meente-bij belschool Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Middemachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 hr. v. Duuren, Driebergen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 film, vr. 3 dec. 8 jeugd- samenkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr): 10 heiligings- sam., 5 verlossingssamenk. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Soefi-stichting: 11 mej. mr. v. Hartings- veld over 'Overgave' (Steenschuur 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lofi; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Hemmes. O.geest, 7 zangdienst. GerefT K.: 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. K.: 9.30 en 4 ds. Heerma, Soest. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. v. Hoegee; Op- st.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bo gers; Nabij 10 hr. Molenaar; G. Herder kerk 10 ds. Mulder, 6.30 zangdienst, ds. v. Dijk, Arnhem; De Bron 9, 10.30 en 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Albanianae (Diamantstr.) 10 ds. Nieuwenhuis; Onderweg (Lijster laan) 10 ds. Oort; Sionskerk (Planeten- singel) 9.30 ds. Oosterom, Maarssen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K.: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 dr. Femhout; Salv.kerk 10 dr. Fernhout, 6.30 ds. Modderaar. Zie verder herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 en 5 ds. Zemel. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 10.30 ds. v. Leeuwen, Vlaardingen, 4.30 ds. v.d. Brink, R.dam. Chr. Geref. K: 9.30 en 4.30 ds. Blom, ha. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Kruithof, Monster, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Jong, Asperen, jeugddienst; Bethl.kerk 10 ds. Talsma, Den Haag, 640 ds. v. Doorn, Alphen. Geref K.: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg.. 9.30 en 4.30 ds. Minne- ma, ha. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 en 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Avondmaal Geref. K.: 9.30 en 5 ds. v. 't Hoff, ha. Chr. Geref. K: 9.30 en 5 ds. v. Langvel- Geref. Gemeente: 9.30 leesd., 3.30 ds. Harinck. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. ha. Geref. K: 10 ds. v.d. Horst. Katwijk, 5 ds. Schoep, Gouda. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM Herv Gem. 8.45 ds v.d. Wal, 10.15 ds. Rothfusz, 7 ds. Biesma, opendeurdienst, mmv jongerenkoor. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 ds. Biesma, 7 zie herv. gem. HOOG MADE: Herv. Gem. 10 ds. De Jong, Mijdrecht.. Rk Kerk zat 7. zo. 10. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork, 6.30 drs. v. Barneveld. Volle-evang.gem. (techn. school Bos- parkweg): 10 hr. Visser. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Sipkema. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9.30 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 hr. Burger. Wadd.veen. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Bank, Ede, 6 ds. Driebergen; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Kos- Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee (bij geen vermelding geen dienst). Geref. K.: 9.30 ds. Brouwer, Den Haag, 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen. 6 ds. Vroegin- dewey; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Bestevaer-mavo (Rijnsoever): 10 kand. v. Meijeren; Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): geen dienst. Geref. K: Vr.kerk 10 ds. Snoeij, 5 ds. Koster; Geref. K Vrijg 1015 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal). 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 ds. Vo gelaar, Benthuizen.. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds Lapré, 5 dr. Bade. ds. Lapré en pater Wolf, oecum. adventsdienst. Geref. K.: 10 dr. Bade, 5 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Ste ge man, jongerendienst; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. Lutmers. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet Bapt.gem. (wykgeb. Zijlkw.): 10 hr. De LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 1 Hooft, 7 advents-zangdienst, ds. t Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder Geref. K.: 10 hr. v. Duin. Noordwijk, 7 ds. Jaspers Focks, O. Wetering Geref. K. Vrijg.: voorm. ds. Reitsma, 3 stud. Pathuis. Ned Geref. K (Sahratori): 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11-30; Geref. Kerk: 9.30 kand. v. Wallinga, 7 ds. Verschoor, Aalsmeer. Remonstr. Gem.: 10 drs. Fockema And- RlTkerk: zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest 6.30 ds. Haakman, Zw.dam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, N.- Vennep, 4.30 oecum. vesper in rk. kerk. Remonstr. Gem.: 10 drs. Fockema And- NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. Molenaar. Geref. K.: 10 kand. De Bruin, jeugd dienst, 7 dr. v. Oeveren, Rijnsburg. Geref. K.(W. Verlaat): 10 en 7 ds. Noote- Rk Kerk. zat 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 5 kand Den Toon, Giessen- dam, 7 ds. Keuning; geref. k. Vinken- laan 9.30 ds. Elgersma. gez. tienerdienst; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 7.30 kerkconcert 'Echo der Duinen' en 'Young Voice', ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Burger, Wadd.veen. Geref K.: Hoofdstr. (Zee) 10 kand. Brinkman, A dam, 5 ds. Elgersma, gez. dienst; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds Elgersma. gez tienerdienst. 5 ds. Kuiper, Stichtingskerk 11 ds. Bouma. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) 10.30 da. Siccama, Rysenhout Rk Kerk Zee zat 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWUKERHOUT: Dorpsk 10 da v t Hof Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9 40 en 11 Jozefk zat 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Kooman; Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Visser, 7 ds. Heemskerk Geref K. 10 ds Heemskerk. 7 zie herv Ned. Geref K. (Gem.centrum): 8.45 ds. v. Leeuwen, Vlaardingen. 4 ds. De Lan ge. ha Van Wijckerslooth: 4 ds. Bovenberg. Endegeest: 9 30 pater Boshouwers VoUe-evangeliegem (Gem.centrum) 4 Rk Kerk: WdLkerk zat 7. zo. 9 en 1040 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 10 dr. v Roon, Dordrecht Geref. K.: 9.30 ds Jaspers Focks, 5 ds. Damsma, Rijnsburg VOORSCHOTEN: Herv. Gern Dorps kerk 10 ds Blanken, ha; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds De Zwart. 7 nan Hulp en Heil i Lentz. Geref. K 10 da. De Zeeuw. Zie ook herv. gem. Geref. K. VriJg.: 10 en 5 da Koolstra, Wezep. Aulagemeenschap Noordhofland. 10.30 S?beds- en gespreksdienst k Kerk Leur .kerk zat 7. zo 1140; M Godskerk zat 7rzo. 10. Geref. 1 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar Pres zat 7. zo 8. 930 en 11. Petros B. zat 7. zo 9.30 en 1140 RUNSATERWOUDE Herv Gem 940 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Koelew\jn. Chr. Geref K 9 30 en 2 15 RIJNSBURG Herv Gem. Laurentms- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Rothfüsz, Hü- legom; Bethelkerk 9.30 ds. Romein. Geref. K: Petrak 9 30 ds. Czina, 5 ds. Rang, Nieuw-Vennep. Mar kerk 940 ds Damsma 5 ds Czina Geref K Vryg 10 en 5 15 ds Grotter Chr. Geref. K.: 940 en 5 da v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. Visser en ds. Ton (uit Roemen»*), 740 zendingsavond Katwijkerweg 15. Rk Kerk: zat 7. zo 1040. ChT Geref. K. 10 en 5 prof. dr Versteeg Rk Kerk: zat 7. zo 9.30 en 11 TER AAR Herv Gem. 940 ds Wiege- raad. De Bilt 6 30 ds Klein Kranen burg Geref. K.: 10 ds Buikema, 640 da Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat 7, zo. 8.30, 9.30 en 1140. VALKENBURG Herv Gem. 10 da Vermeulen, 6 30 ds. Gebraad Geref. K. 940 kand Haspels. Adam. 6 30 mevr. ds. v.d- Kooi, Kampen Geref K. Vnjg 9.30 ds Wilschut 5 da VOORHOUT Herv Gem. 10 ds. Bro- Rk Kerk zat 7. so. 9. 1040 en 11.45. WADDINXVEEN Herv Gem Bragk 9 30 kand De Koeyer, 5 da Vlok. Hoeksteen 9 30 ds. Harteman, Moerka peUe. 6 30 da Roelof sen. Zeist. Bethelk 9 30 «n 8 da Roctman. Imm kerk 10 en 5 ds. Hulst Geref Kerk Kroisk 10 da De Moor. 5 ds. Mondeel, Reeuwyk. Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Remonstr Gem. 10 dr. Cramer, O.geest WARMOND Herv Gem 10 da Kna pt) n. Hillegom, 5 ds Mackaay, Leiden Rk Kerk zat 7, zo. 830, 10 en 11 30 denberg. 7 kerkconcert; Kjevretk 10 da Veldkamp, Dan I Dorpscentrum 9.30 ds. Wie man. Bode G^ri" K. Zyllaan 10 da Heult. 5 da Hassefras, Maasdijk Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. vd. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 1040 prof. dr. Spema Weiland, R-dam WOUBRUGGE Herv Gem 9 30 ds. Woliers, Wassenaar. 6 30 hr Goedhart, SSTr. X d, AXdcrv 1 dr v-d. Zwaan, afscheid. Ned Prot Bond (De Wyk* 7 nam. da v. Blanken. Haastrecht ZEVENHOVEN Herv. Gem 940 da Molenaar. 7 hr Vermeer Geref. K. 9 30 hr Comelisse, Nieuwer- kerk ad. LJsaet 7 zie herv. gem. ZOETERWOUDE Herv Gem 10 da Wolthaus, 5 vesper ut Chr. Dienaarkerk Rk Kerk: St Jan ao. 940 en 11. Chr Dienaark zat 7. zo. 10. 5 vesper, met herv. gem.. H. Rijndijk sat 7. ao. 940 an 1L ZWAMMERDAM Herv Gem 10 da Remonstr Gem.. 10 dr. Meyertng.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11