LEIDSCH DAGBLAD ,0* Uitkeringen los van lonen Handelsoorlog dreigt tussen YS en Europa Prijzenslag in speelgoedbranche Verder onderzoek herkomst uranium Kamermeerderheid weigert garantie voor positie minima Bekentenis moordzaak Voorschoten Van de dertig moties slechts twee aanvaard Burgemeester Polak: geen tweede termijn Roken toch goed vooru? PRAGMATISCH TOSHIBA MICRO COMPUTER SHOW VRIJDAG 26 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 36945 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Sngel 1 2311 BG Leiden Voor tot nrs. z«e cototon Klanten blijven massaal weg LEIDEN/ALPHEN - Het massaal wegble ven van klanten heeft geleid tot een prij zenslag in de speelgoedbranche. De grote warenhuizen, waaronder de V&D- vestigingen in Leiden en Alphen, geven kortingen van 10% om de wegblijvende klanten alsnog naar hun zaken te lokken. De speciaalzaken kunnen noodgedwon gen niet achterblijven. Voorgaande jaren maak'ten de speelgoedza ken al in november een maandomzet, die twee drie keer zo hoog lag als gebruike lijk. Daarvan is dit jaar absoluut geen sprake. Secretaris P.G.K. Rozendal van de Algemene Nederlandse Vereniging van Speelgoedhandelaren (ANVS) in Lei den ziet de situatie dan ook zeer somber "Ik verwacht dat deze Sint een klap wordt voor een aantal speelgoedzaken. Natuur lijk was men er op berekend dat het pu bliek kritischer zou inkopen en dat het grijpelijk", aldus de heer Rozendal, die zijn vraagtekens zet bij de prijzenslag. "Het is nog maar de vraag of je met kor tingen mensen trekt die niet van plan wa ren te komen". De Alphense speelgoedwinkelier Van der Panne doet ook mee met de prijzenslag, al kan hij zich een korting van 10% als speciaalzaak minder goed veroorloven dan een warenhuis. "Dat kan z'n verlies met andere artikelen compenseren, maar bij ons is dat onmogelijk", aldus Van der Panne, die (nog) niet ontevreden is. Met name de tv-spelletjes en de treinen lopen nog goed. Van Brussel (Intertoys) heeft niet op deze haastige actie ingehaakt, omdat deze Leidse speelgoedzaak al in oktober een eigen klantenlokkertje ontwierp in de vorm van waardebonnen. In een eerste reactie zeggen de Alphense en Leidse V&D-vestigingen niet ontevreden te zijn over het respons op de prijzenslag. Of de strop volgende week nog kan wor den goedgemaakt is ook voor het waren huis nog een grote vraag. 24 PAGINA'S VOORSCHOTEN - Een 23- jarige jongeman heeft te genover de politie bekend de 57-jarige mevrouw N.C. Polman-Van Helden uit Voorschoten te hebben vermoord. De vrouw werd 9 november 's mor gens vroeg in een parkje bij de begraafplaats in Voorschoten ge wurgd aangetroffen. De politie van Voorschoten heeft dit van ochtend meegedeeld. De jongeman, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, werd gis termiddag in Rotterdam betrapt bij een winkeldiefstal. Tijdens het onderzoek kwam hij al als mogelijke dader van de moord naar voren. De Rotterdamse poli tie heeft hem diezelfde dag over geleverd aan de politie van Voor schoten. Deze kon niet zeggen of de verdachte een verklaring voor zijn daad heeft gegeven. De man wordt voorgeleid aan de officier van justitie. Officier van justitie mr. H.D.W. Klein Brete- ler in Den Haag is belast met het verdere onderzoek, aldus de Voorschotense politie. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Ka mer is niet bereid de bestaande koppeling van de laagste uitkeringen aan de loonontwikkeling nog langer te ga randeren. In het tegen middernacht geëindigde debat over de regeringsverkla ring verwierpen CDA, WD en de kleine christelijke partijen een voorstel van oppositieleider Den Uyl om de koppeling te handhaven. Volgens Den Uyl is dit voor het eerst in tien jaar dat de Tweede Kamer de garantie daarvoor weigert te geven. Tot het laatste moment probeerde Den Uyl de CDA-fractie ertoe te bewegen zijn motie over de kop peling tussen lonen en uitkerin gen te aanvaarden. Maar CDA- leider De Vries wees op de af spraak die is gemaakt via het re geerakkoord om een aanzienlijk bedrag (f 6 miljard) op de sociale zekerheid te bezuinigen. Dat geld zal vooral moeten worden gevonden door het huidige stel sel ingrijpend te wijzigen. Voor het geval deze wijziging te lang op zich laat wachten, willen CDA en VVD de mogelijkheid hebben om de bezuinigingen toch door te voeren. DatTan in de ogen van De Vries alleen door de uitkerin gen te verlagen of niet te verho gen. Ook premier Lubbers verzette zich tegen de motie-Den Uyl. Hij wil de evenmin de garantie geven dat de lonen en uitkeringen zich in de toekomst nooit verschil lend zouden (mogen) ontwikke len. Daarbij wees hij erop dat het kabinet zelf de koppelingen al had doorbroken door de uitke ringen per 1 januari te bevriezen. Volgens hem ligt de verantwoor delijkheid voor het weer onge daan maken van die ontkoppe ling, nu geheel en al bij de werk gevers en de vakbonden. Als deze het onlangs gesloten cen traal akkoord ook daadwerkelijk uitvoeren, blijft de koppeling op minimumniveau gehandhaafd. In dat geval wordt de prijscom pensatie namelijk niet uitbetaald (maar omgezet in werktijdver korting) en zullen de lonen dus niet stijgen, maar net als de over- heidsinkomens worden bevro- In een emotionele oproep wees Den Uyl er ten slotte op dat de Kamer keer op keer de gewenste garantie wel had gegeven. Op die basis was de PvdA ook bereid geweest inkomensmatiging te aanvaarden. GATT-conferentie een westerse zaak Haken en ogen bij het samenwonen "Ambtenaren liggen wel degelijk voor" PAGINA 17 Bureau PvdA wil 25-urige werkweek PAGINA 21 NEW YORK - Tientallen personen hadden gisteren de grootste moeite Mickey Mouse op de been te houden, nadat hij een misstap had gemaakt in de optocht ter gelegenheid van Thanksgiving day in New York. De kolossale ballon had zijn "voet" gestoten en dreigde om te vallen. Maar het lukte hem in de lucht te houden en onbeschadigd naar het eindpunt te voeren. GENÈVE (GPD) - De span ningen tussen de VS en de Europese Gemeenschap op de wereldhandelscon ferentie in Genève over met name de landbouw politiek zijn verder opge lopen. De Amerikanen hebben openlijker dan tot nu toe gedreigd met een handelsoorlog tegen de EG. De Amerikaanse onderhan delaar William Brock heeft duidelijk gemaakt dat Amerika een toezeg- Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 4 graden, middagtemperatuur on geveer 7 graden. Matige noordwestelij ke wind, windkracht 4. 27 November 1982. Zon op: 08.19 uur, onder: 16.36 uur. Maan op: 15.21 uur, onder: 03.13 uur. Hoogwater in Katwijk: 0.03 en 12.25 uur, laagwater om 07.53 en 20.11 uur. ging wil van de EG, dat de exportsubsidies in de landbouw (de zogenaam de restituties) geleidelijk zullen worden afge bouwd. In kringen van de Amerikaanse de legatie wordt al openlijk gezin speeld op de mogelijkheid van Amerikaanse dumping op de we reldmarkt, door het geven van fikse exportsubsidies voor de graanoverschotten en de boter berg, waardoor de EG-export uit deze markt zou worden geprijsd. De EG-delegaties zijn onderling nog sterk verdeeld over de vraag, hoever tegemoet kan worden ge komen aan de Amerikaanse ei sen. Een aantal EG-landen, waar onder Nederland, Duitsland en Engeland, staat welwillend te genover het plegen van een stu die in GATT-verband naar alle maatregelen die in de wereld worden genomen om de handel in landbouwprodukten van staatswege te steunen. Met name Frankrijk verzet zich hier nog te gen. Terwijl de EG-landen in de loop van vandaag nog moeten zien of zij het zelfs over deze minimale gedachte van een vrijblijvende studie eens kunnen worden, heeft Amerika al laten weten dat dit veel te weinig zou zijn. Ondanks de Amerikaanse bereid heid ook de eigen eenzijdige han delsvoordelen (de zogenaamde 'waiver') en die van andere ex porterende landen kritisch te be kijken, blijft de EG de boot sterk afhouden, omdat ze zich niet wil vastleggen op de afbouw van de gemeenschappelijke landbouw politiek en het restitutiesysteem. DEN HAAG (GPD) - Van de dertig moties die afgelopen week tijdens het debat over de regeringsverklaring zijn ingediend, werden er gister avond en vannacht slechts twee aanvaard. In een van die moties, inge diend door CDA en WD, wordt de regering gevraagd om de identiteit en de organi satie van natuurbehoud en openluchtrecreatie op het mi nisterie van landbouw te be houden (met algemene stem men aangenomen). De ande re motie, afkomstig van de RPF, betrof een verzoek aan de regering om met alle kerk genootschappen in de meest brede zin en met genoot schappen op geestelijke grondslag te gaan overleggen over de plaats van religie en levensbeschouwing in de maatschappij. Tegen deze motie stemden PvdA, D'66, CPN, EVP en Centrumpartij. De laatste omdat de RPF de islam niet van een dergelijk overleg uitsloot. BEESD (GPD)- De politie heeft nog geen concreet spoor dat leidt naar de bestemming van de 14 staven verarmd uranium, die zijn aangetroffen bij een sloopbedrijf in het Betuwse Beesd. Wel is een 39-jarige Rotterdammer gearres teerd van wie de staven afkom stig zijn. Een vier man sterk rechercheteam stelt nog nader een onderzoek in. De politie sluit een mogelijk cri minele bestemming van het ura nium niet uit. De gisteren gearresteerde eigena ren van het bedrijf, een 48-jari- ge man en zijn twee zoons, zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Zij hebben een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Hun wordt overtreding van de Kerne nergiewet ten laste gelegd, om dat ze geen vergunningen had den om het materiaal op te slaan of in bezit te hebben. Daarop staat een maximumstraf van twee jaar. De herkomst van het licht radioac tieve materiaal, dat volgens de kernfysische dienst in Voorburg geen direct gevaar voor de volks gezondheid oplevert, moet wel licht worden gezocht in de vlieg tuig- en of scheepvaartindustrie. Verarmd uranium is volgens het Energie Onderzoek Centrum Ne derland (ECN) in Petten een rest produkt van een verrykingsfa briek van natuurlijk uranium Dat restprodukt wordt soms ge bruikt als verzwaringsmiddel of als ballast in de kiel van een zeil schip of bij vliegtuigen. Ook wordt het gebruikt als afdich tingsmateriaal (verpakkingen). Het uranium was verpakt in loden staven die in houten kistjes za- AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Polak van Amsterdam Is niet beschikbaar voor een tweede ambtstermijn. Dit heeft hij de minister van binnenlandse zaken en de commissaris van de koningin in Noord-Holland laten weten. Ook heeft hij vandaag het college van B en W van de hoofdstad en de fracties in de gemeenteraad hiervan op de hoogte gesteld. De reden voor zijn vertrek zijn van zuiver persoonlijke aard, aldus een woordvoerder. Hij herinnerde er aan dat de burgemeester al tijdens zijn benoeming heeft gezegd dat hij het ambt van burgemeester van Amsterdam in beginsel slechts voor éën termijn zou willen vervul len. De ambtstermijn van Polak loopt af in juni 1983. Burgemeester Polak. ten. Vermoedelijk is het afkom stig uit het buitenland. Volgens het ECN is verarmd uranium in grote hoeveelheden aanwezig, vooral in Engeland en de Ver enigde Staten. Het wordt overal ter wereld bewaard om later eventueel te gebruiken in kweekreactoren die er, door ver rijking, weer bruikbaar splijtma- teriaal van kunnen maken. ROTTERDAM (ANP) - Uit weten schappelijke onderzoeken kan de conclusie getrokken worden, dat roken niets te maken heeft met longkanker. Deze ziekte, die de laatste jaren sterk is toegeno men. is te wijten aan een direct contact met radio-activiteit en chemische kankerverwekkende elementen in de werkomgeving Het stoppen met roken kan zelfs schadelijk zijn voor de gezond heid. In zijn onlangs ook in ons land ver schenen boek "Roken zonder angst, goed voor u" ondersteunt de Australische chirurg Whitby deze bewering met tal van we tenschappelijke publikaties en uitspraken van vooraanstaande deskundigen. Op grond van de onderzoeken die zijn verricht naar het verband tussen roken en longkanker, komt hu tot de slotsom dat op geen enkele ma nier wetenschappelijk kan wor den aangetoond dat roken scha delijk is voor de gezondheid Op vallend is volgens de arts dat de laatste tijd longkanker in toene mende mate wordt geconsta teerd bij mensen, die nooit heb ben gerookt Het ophouden met roken kan naar de mening van dr Whitby zelfs leiden tot hartziekten. Aange toond is. dat roken de conditie van het hart en de bloedvaten op peil houdt en daarmee vaatziek ten voorkomt. Roken neemt ook spanningen weg. zegt de arts in zijn boek. Daarom zouden depressieve en gespan nen mensen hun kwalen eens wat vaker met een sigaret te lijf moeten gaan, in plaats van met kalmerende middelen. Zonder al Ie veel moei lijkheden heeft pre mier Lubbers het ka binetsbeleid over eind kunnen houden tijdens de debatten over de rege ringsverklaring. Met zijn grote soaaal-economische bagage hield hij de discussies op dit gebied goed in de hand. Daar waar het wrong toonde hij zich, in zijn eerste confrontatie met de Kamer, een pragmaticus met wie zaken te doen is. Kortom, een to taal andere politicus dan zijn voorganger en partijgenoot Van Agt, wiens beeld trouwens ver rassend snel in de herfstnevel is verdwenen. Het zwaarst omstreden punt, het in komensbeleid, komt over enkele weken opnieuw voor behandeling in de Kamer. Terecht dat PvdA en CDA zich verzetten tegen een beleid dat er in zou uitmonden dat de laagste inkomens er vol gend jaar ruim vier procent op achteruit gaan en de hoogste vrij wel niets. Dat is maatschappelijk volstrekt onaanvaardbaar - de lasten behoren rechtvaardiger te worden verdeeld. Lubbers zelf had zich daar trou wens voor de verkiezingen in ge lijke mate over uitgelaten. De VVD zat er niet zo mee. maar met gebruikmaking van een kamer meerderheid kan Lubbers toch nog wat ondernemen om "Jan Splinter door de winter" te hel pen, om de woorden van oud-mi nister Van Dam te gebruiken. Daarvoor zijn tal van mogelijkhe den: beperking inflatiecorrectie, verhoging kinderbijslag, extra be lasting dubbele inkomens, aftop ping vakantietoeslag. Overleg met de sociale partners dat Lub bers hierover wil voeren, zal ho pelijk tot iets leiden, maar als dat niet gebeurt, zal de regenng zelf de weg moeten aangeven. Het pragmatisme van Lubbers, zijn neiging om voor het sociaal-eco nomisch beleid bredere draag vlakken te zoeken, zou er wellicht vaker toe kunnen leiden dat hij een meerderheid van CDA en PvdA ter hand neemt om zaken in hel kabinet bij te stellen De vraag die daarbij rijst is hoe ver de VVD rek in het beleid toestaat Hoe zwaar en gecompliceerd het inkomensbeleid ook is. hoeveel onrust daarover ook nog zal ko men. de grootste gevaren schui len voor dit kabinet toch in de kernwapenproblematiek Dat bleek aan het eind van de be schouwingen, toen een motie van Den Uyl over een heroverweging van de Nederlandse afwijzing van een Mexicaans-Zweedse re solutie in de Verenigde Naties (inzake bevriezing van de kern- wapenarsenalen) in het CDA weer de grote tegenstellingen op dit terrein aan het licht bracht. Voor kantoorautomatisering van 29 nov t'm 2 dec a s. tussen 10 00 en 17 00 uur THKOMPTOIBIBUM I I. Zoeterwoudseweg 5a Leiden telefoon 769228 U 08TT VU UITE WELKOM!!!

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1