Kirilenko weg uit Politbureau Uw Gasbedrijf adviseert. Geen Sowjet-wapens voor Iran Eis tot loyaüteitsverklaring omstreden Euro-hulp voor Midden-Amerika Kan het niet wat minder snel? EQQgË Eg-.. Twee nieuwe leden benoemd Polen vragen asiel in W.-Berlijn Europa niet optimistisch over GATT Spanje en Portugal wellicht later in EG ADVERTENTIE Nr. 1 94 2 cS O 2 -i? 3R00TSTE VERBRUIX 4 mVh* 't Kan heus wel een beetje kalmer met die gasmeter. Wilt u weten hoe u gas èn geld kunt besparen? Ga eens langs bij uw Gasbedrijf Dit is een publicatie van dc in VLCIN samenwerkende Gasbedrijven. 1 V I Israël dwingt buitenlanders tot keuze tegen Palestijnen JERUZALEM - Israèl probeert zijn greep op universiteiten, zieken huizen, sociale en religieuze in stituten in bezet bebied te verste vigen door buitenlanders die daar willen werken een loyali teitsverklaring te laten afleggen. In die verklaring die dokters, so ciale werkers en vooral docenten moeten tekenen, dienen zij zich openlijk te distantiëren van de PLO en andere Israël vijandig gezinde organisaties. Veel professoren op de universitei ten in de bezette gebieden heb ben geweigerd de verklaring te tekenen. Sommigen zijn reeds uitgewezen, anderen wacht een dergelijk lot. Zij mogen in ieder geval niet langer werken. De Israëlische autoriteiten hebben als gevolg van internationale protesten de vorm van de loyali teitsverklaring iets gewijzigd. Aanvankelijk was het een los do cument dat iedere buitenlander in bezet gebied dient te tekenen teneinde een verblijfs- en werk vergunning te krijgen; nu is het 'ondergebracht' in de aanvragen voor de werkvergunning zélf. Veel Palestij nen vallen eveneens onder de bepaling, aangezien zij een Jordaans paspoort hebben. De enigen die erbuiten vallen, zijn geestelijken voor zover zij zich alleen met godsdienstige za ken bezig houden. De maatregel, die een verdere stap is om het Palestijns nationalisme en de PLO terug te dringen, is vorige week heftig veroordeeld door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz. Deze noemde de maatregel een inbreuk op de academische vrij heid. De Israëli's hebben daarop geantwoord dat Amerika gelijk soortige bepalingen heeft ten aanzien van communisten. Een ieder die een visum voor de Ver enigde Staten aanvraagt, dient te verklaren dat hij geen lid is van een communistische partij, zo zeggen de Israëli's. door Jaap van Wesel De strijd is vooral merkbaar op de universiteiten op de westelijke Jordaanoever. de voornaamste bolwerken van Palestijns natio nalisme. Het is duidelijk dat do centen die een dergelijke vcrkla ring tekenen, als landverraders en collaborateurs met de vijand beschouwd worden. Dat is pre i de bedoeling van de Israë- A1 geruime tijd wordt met kracht geprobeerd de PLO-sympa- thieën en het Palestijns nationa lisme op de universiteiten te on derdrukken, met de Bir Zeit-uni- versiteit bovenaan. Dat gebeurt onder het motto: universiteiten zijn er om te studeren, niet om politiek te bedrijven. Een andere maatregel die reeds twee jaar van kracht is, houdt in dat onderwijsinstellingen hun boeken en leerprogramma's aan de Israeli's moeten voorleggen. Vooral vakken als geschiedenis komen daarmee in de knel. om dat er uiteraard op de Palestijnse universiteiten en middelbare scholen een andere visie op hel Midden-Oostenconflict bestaat dan de Israëli's lief is. Naar het schijnt is ook de Pale stijnse universiteit van Bethle hem het slachtoffer geworden van de voorschriften. De leiding van de universiteit zegt geen goedkeuring te krygrn voor bouwprogramma's wegens een gebrek aan samenwerking met de Israëlische autoriteiten Dat betreft dan met name de leerpro gramma's De uitbreidingsplannen van de universiteit van Bethlehem wor den onder meer gesteund door de Nederlandse regering, die via de katholieke hulporganisatie Cebemo 2.5 miljoen gulden heeft bijgedragen aan de bouwkosten Het Tweede-Kamerlid Knol (PvdA) heeft aan minister Schoo van ontwikkelingssamenwrr king vragen gesteld over de ver traging in de afgifte door de Is raelische autoriteiten van bouw vergunningen voor de universi teit in Betlehem. DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 BRUSSEL (GPD) - Een aantal landen in Midden-Amerika krijgt specia le steun van de Europese Gemeenschap voor Landhervormingspro gramma's. De ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen heb ben hierover maandag in Brussel overeenstemming bereikt. De uitgekozen landen zijn Nicaragua, Costa Rica, de Dominicaanse Re publiek en Honduras, die ieder voor zo'n 26 miljoen gulden hulp zullen krijgen. Het geld is bedoeld om deze landen zekere maatschappelijke hervormingen via de grondpolitiek tot stand te brengen die de stabili teit in het gebied moeten verhogen. Het hulpprogramma stond al lang op de Europese agenda, maar Enge land verzette zich tegen de hulp aan Nicaragua. Londen wilde het linkse regime in dat land niet financieel ondersteunen omdat men vreesde daarmee de Amerikaanse regering voor het hoofd te stoten. Door een technische handigheid gaat de steun nu alsnog door zonder dat Londen daar direct zijn ja-woord voor heeft moeten geven. Andere landen in de Middenamerikaanse regio, zoals El Salvador, kwa men volgens de Europese Gemeenschap niet in aanmerking voor de steun omdat de daar heersende rechtse regimes in feite niets in land hervorming willen weten. MOSKOU (AFP/UPI/Tass/DPA) Het Sowjetpersbureau Tass heeft gisteren officieel bevestigd dat Andrei Kirilenko als volwaardig lid uit het Politburo en als secretaris van het Centrale Comité van de communistische partij is teruggetreden. In zijn plaats is Gaydar Alijev (59) benoemd, nü nog eerste partijse cretaris in de republiek Azer- bajdzjan en kandidaat-lid van het Politburo. De wijzigingen NAVO denkt aan bouw van eigen fregat BRUSSEL (ANP) - De NAVO-lid- staten zullen in de jaren negentig van deze eeuw misschien geza menlijk fregatten gaan bouwen. Dit heeft het Atlantisch bondge nootschap in Brussel meege deeld. De industriële adviesgroep van de NAVO ziet in het gezamenlijk ontwikkelen, aanschaffen en on derhouden van de schepen door negen landen een manier om grote besparingen te bereiken in de steeds stijgende kosten van oorlogsschepen. De adviesgroep heeft de afgelopen jaren gestudeerd op een fregat voor de jaren negentig. In haar rapport staat dat de NAVO zich reeds langer bewust is van de mi litaire voordelen van dezelfde schepen bij de marines van ver schillende landen. Dit zou de on derlinge inzetbaarheid ten goede komen. Het rapport wordt op het ogenblik in de hoofdsteden van de lidsta ten geëvalueerd. In april 1983 kunnen mededelingen worden verwacht of inderdaad een inter nationaal project op poten wordt gezet om de bouw van een NA- VO-fregat te realiseren. werden bekendgemaakt na de beëindiging van de voltallige vergadering van het centrale par tijcomité in Moskou. Naar Tass meedeelde, is Kirilenko "om gezondheidsredenen en op eigén verzoek" van zijn functies als volwaardig lid van het Polit buro en secretaris van het centra le partijcomité ontheven. Zijn ontslag kwam niet onver wacht. In eerste instantie was hij maanden van het politieke to neel afwezig, naar het heette we gens zijn slechte gezondheid. Daarna ging het gerucht dat hij uit de gratie was gevallen wat werd afgeleid uit het feit dat bij de viering van de revolutie eer der deze maand zijn portret niet hing tussen die van de andere le den van het politburo op het Ro de Plein. Bovendien maakte hij geen deel uit van de officiële de legatie uit het Politburo bij de begrafenis van Breqnjev, vorige week maandag, maar stond hjj terzijde. Tot voor enige tijd gold Kirilenko als een van de mogelijke opvol gers van Brezjnjev. Hij behoorde tot de uit de Oekraïne afkomsti ge "Dnieprpetrovsk-groep" rondom Brezjnjev, hetgeen hem behoorlijk van pas kwam bij zijn loopbaan binnen de partij. Als opvolger van Kirilenko in het politburo werd Geidar Alijev be noemd, een voormalige chef van de veiligheidsdienst KGB in de zuidelijke grensrepubliek Azer- badzjan. Alijev was tot dusver kandidaat-lid van het machtige beleidsorgaan. Hij behoorde tot de "kliek" rond Brezjnjev en om dat werd verwacht dat Andropov die groep uit de leidende partij- organen wilde zuiveren, kwam zijn promotie voor vele waarne mers als een verrassing. Alijev was KGB-man in de jaren veertig onder Stalin en vanaf 1967 leidde hij de dienst in de eerderge noemde republiek maar twee jaar later werd hij partijsecretaris aldaar. In diplomatieke kringen werd het vermoeden geuit dat Andropov er zelf weinig voor voelde Alijev te promoveren, in het licht van zijn eigen KGB-achtergrond (tot enkele maanden geleden was Andropov hoofd van de nationa le KGB) en de angst onder de be volking dat de repressie onder Andropov zou toenemen. De eveneens verwachte veijonging in het Politburo bleef uit. De ge middelde leeftijd is sinds maan dag met slechts drie jaar gedaald, van 69,8 tot 66,7 jaar. Het aftreden van Kirilenko en de benoeming van Aliev zijn de eni ge wijzigingen die tijdens de zit ting van het centrale partijcomi té in het Politburo zijn aange bracht. Dat bestaat nu uit twaalf volwaardige leden, te weten Joe- ri Andropov (68), Geidar Alijev (59), Vladimir Sjtsjerbitski (64), Mikhail Gorbatsjev (51), Viktor Grisjin (68), Andrei Gromyko (73), Dinmouhamed Koen^jev (70), Dmitri Oestinov (74), Arvid Pelshe (83), Grigori Romanov (59), Nikolai Tichonov (77) en Konstantin Tsjernenko (71). De plaats van de overleden partijlei der en president Leonid Brezjn jev is nog niet opgevuld. Nakasone mogelijk premier in Japan TOKIO (AP) - De belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Suzuki als premier en leider van de liberaal-democratische rege ringspartij van Japan is de con servatief van de harde fijn Jasu- hiro Nakasone. Dit wijzen alle belangrijke opinie-onderzoeken in Japan uit. De 64-jarige Nakasone is nu nog hoofd van het bureau op controle van de regering. Voor de opvol ging van Suzuki zijn nog vier ge gadigden in de strijd. Eén van de belangrijkste beleidsvoorne mens van Nakasone is het voe ren van een krachtige onafhan kelijke defensiepolitiek. Geidar Alijev Buitenland Inzittenden van gekaapt toestel WEST-BERLIJN (DPA/UPI) - De kaper en vier passagiers van het Poolse toestel dat gis teren met 31 inzittenden ge dwongen werd uit te wijken naar West-Berlijn, hebben in die stad politiek asiel ge vraagd. Een woordvoerder van de Amerikaanse lucht machtbasis Tempelhof heeft dat gisteravond bekendge maakt. i, die tot taak had het toestel te bewaken, kaapte de Antonov 24 tijdens een bin nenlandse vlucht in Polen en dwong de bemanning te lan den op Tempelhof. Hij is door de Amerikanen overge dragen aan de Westberlijnse autoriteiten. De kaper was zo bly over zijn geslaagde vlucht dat hij uit het vliegtuig sprong zonder op een trap te wachten. Hij verwondde hierbij zijn rechtervoet In zijn opwining schoot hij zes maal in de lucht aldus de woordvoerder. De veiligheidsagent maakte ge bruik van een onverwachte gelegenheid. Hij was pas op het laatste moment aan de vlucht toegewezen omdat er te weinig bewakers waren. Ondanks het feit dat er nog twee veiligheidsagenten aan boord waren slaagde de ka ping. Het was het derde toestel van Lot dat werd gekaapt sinds de afkondiging van de staat van beleg in Polen in decem ber vorig jaar en het negende sinds 1969. De Westberlijnse autoriteiten staan de kapers toe te blijven maar zij moeten wel terechtstaan. Vorige maand werden zeven Polen veroordeeld tot gevangenis straffen van drie tot vier jaar wegens een kaping in april. Voor de binnenlandse vluchten van Lot gelden speciale re gels: in de cockpit bevindt zich een gewapende agent en de passagiers mogen tijdens de vlucht niet van hun plaats opstaan terwijl het meene men van handbagage verbo den is. Voordat de passagiers aan boord gaan worden zij gefouilleerd. Het poolse vliegtuig is vanoch tend vroeg met 24 passagiers, twee veiligheidsfunctionaris sen en vier bemanningsleden naar Warschau teruggekeerd. BRUSSEL (GPD/ANP)- Staatsse cretaris Van Eekelen (buiten landse zaken) voorziet politieke problemen rond de toetreding van Spapje en Portugal tot de Europese Gemeenschap. Deze toetreding zou in 1984 geregeld moeten zijn, maar Frankrijk en Italië proberen dat te vertragen omdat zij bang zijn voor met na me de Spaanse concurrentie met wijn, groenten en fruit. De Franse minister Chander Nagor heeft maandag in Brussel voor gesteld de toetreding van Portu gal vlot af te handelen, met uit zondering van de landbouw. De landbouwintegratie zou pas veel later in fasen moeten gebeuren. Alhoewel Frankrijk dit voorstelt om de Portugese landbouw zoge- PARIJS (ANP/DPA) - De Sowjet- Unie heeft Teheran verzocht de besprekingen over een omvang rijke wapenzending uit te stellen. Dit kan er volgens Iraanse emi grantenkringen in Parijs op wij zen dat er tussen beide buurlan den een verkoeling in de betrek kingen ophanden is. In oktober stelde Iran voor de aardgasleveranties aan Moskou in ruil voor moderne wapens, waaronder gevechtsvliegtuigen en raketten, te hervatten. Deze ruilhandel ter waarde van 1,2 miljard dollar zou zich over drie jaar moeten uitstrekken. De re gerende geestelijkheid in Tehe ran had op het sluiten van een dergelijke overeenkomst ge hoopt. De besprekingen die in de Iraanse hoofdstad op 29 oktober begon nen, zijn "tot latere datum" ver schoven zonder dat dit door een van beide zijden werd gemoti veerd. Ballingen in Parijs menen dat Moskou om "een denkpau- ze" heeft gevraagd, omdat het de mogeUjke gevolgen van een om vangrijke wapenzending vreest. De Sowjet-Unie heeft tenslotte een "verdrag van vriendschap en samenwerking" met Irak, dat met Iran al ruim twee jaar een bloedige oorlog uitvecht. De leiders in het Kremlin zijn vol gens waarnemers om verschei dene redenen ontevreden over het buitenlandse beleid van de islamitische republiek Iran. Met name de "negatieve houding" van Teheran ten Afghaanse regering van Babrak Karmal, baart Moskou zorgen. Moskou is bovendien "gefru streerd" over de slepende oorlog tussen Irak en Iran, omdat alle pogingen daaraan op vreedzame wijze een eind te maken (onder andere door de Sowjet-Unie), door Teheran zijn afgewezen. Het vervolgen van leden en aan hangers van de Moskou-getrou we communistische Tudeh-par- tij in Iran zijn een andere factor die de relaties tussen beide lan den vertroebelen. De Iraanse politieke leiding is in tern verdeeld over de toekomsti ge betrekkingen met de Sowjet- Unie. Aan de ene kant is er de groep onder leiding van presi dent Ah Khamenei'i, die zich beijvert voor een "duidelijk breuk met het imperalisme" en samenwerking met de Sowjet- Unie en pro-communistische landen in het algemeen. Aan de andere kant is er de niet minder invloedrijke groep die Moskou even gevaarlijk acht als de Ver enigde Staten (de "grote satan")- PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) - Met weinig op timisme treedt de Europese Ge meenschap woensdag de onder handelingen in Genève tegemoet over de regulering van de we reldhandel in het kader van de GATT. de internationale over eenkomst over handel en tarie- Volgens staatssecretaris (in het buitenland minister) Bolkestein van buitenlandse handel zouden deze GATT-besprekingen mo menteel beter niet gehouden kunnen worden. „De situatie is volstrekt onzeker. De kans op een gunstige uitslag is gering vergeleken met de risico's van een uiteenvallen van de confe rentie". zei Bolkestein gisteren in Brussel waar de Europese mi nisters zich op de onderhande lingen voorbereiden. Bolkestein vreest dat de Europese Gemeenschap bü een eventuele mislukking de zwarte piet toege speeld zal krijgen. De Gemeen schap wordt alom aangeklaagd wegens zijn protectionistische maatregelen en de niet toegesta ne overheidshulp aan de land bouw. De minister vindt dat „over de mogelijke schaduwzij den" van het Europese land bouwbeleid gesproken moet kunnen worden indien dan ook de nadelen van de Amerikaanse en Japanse landbouwpolitiek aan de orde komen. Zo'n gesprek is volgens de minister zinvol om dat er op dit moment met de Ver enigde Staten een handelsoorlog op landbouwterrein dreigt. De Europese positie in Genève wordt nog eens extra verzwakt omdat Frankrijk dreigt zich van de andere Europese landen af te scheiden in de GATT besprekin gen. Er bestaan tussen Frankrijk en de overige EG-lidstaten me ningsverschillen op tal van ter reinen en die konden maandag in Brussel niet overwonnen wor den. De ministers hebben afge sproken om eventueel donder dag in Genève zelf bijeen te ko men om over een eensgezinde Europese opstelling te praten. Zeldzame meteoriet gevonden WASHINGTON (DPA) - Amerikaanse geleerden hebben in het Zuid poolgebied een uiterst zeldzame meteoriet ontdekt die vermoedelijk van de maan afkomstig is, zo heeft de National Science Foundation meegedeeld. De leider van de groep, de geoloog William Cassidy van de universiteit te Pittsburgh, zegt dat de vondst van de 30 gram wegende, 2,5 centimeter lange steen de belangrijkste kan blijken van de laatste jaren op het gebied van planetair onderzoek. De geleerden ztjn er zo opgetogen mee omdat hiermee de opvatting wordt gesteund dat meteorieten ook af komstig kunnen zijn van andere hemellichamen en niet noodzakelijk alleen van de planetoïdengordel tussen Mars en Jupiter. naamd te beschermen tegen de Europese concurrentie, vermoe den andere Europese landen dat deze Franse vertragingstactiek via een omweg met name legen Spanje bedoeld is. Spaanse toe gang tot de Europese markt is voor de Franse landbouwers na melijk zeer bedreigend. Staatssecretaris Van Eekelen zei daarom gisteren in beginsel wei nig voor deze Franse fasenaan- pak te voelen. „Dat hebben we nooit gedaan met toetredende landen. Het maakt de kansen van Portugal om een volwaardig lid van dc EG te worden niet groter. Het betekent een Europa met twee snelheden (waarin lidstaten verschillende posities innemen) en dat hebben we tot nu nooit ge daan aldus Van Eekelen. Overigens zyn de EG-landen ook verdeeld over de vraag hoe de grotere Europese Gemeenschap gefinancieerd moet worden. Sommige landen, waaronder Ne derland. sluiten niet uit dat daar voor het huidige financiële pla fond van 1 procent btw-afdracht door de Europese lidstaten moet worden doorbroken, maar de Britse minister van buitenlandse zaken Pym sprak zich daar giste ren vierkant tegen uit BEIROET (AP) Een groep atleten draagt een gigantische poster van de Libanese president Amin Gemayel tijdens de grote parade in Beiroet die gisteren bij gelegenheid van onajhankelijkheidsdag werd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9