c Opnieuw acties van ambtenaren "Jamin? Daar neem ik m'n mijter vooraf." "Amerikaanse regering wekte verkeerde indruk" Bij bevriezing salarissen Uiteenlopende reacties op regeringsverklaring Dader aanslag Turkse consul gaat in beroep Hindoestaan toch niet berecht na wateroffer Verspreiding zondagsbladen niet verboden De leuke boodschappen haal je bij Jamin. |jamin DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 Binnenland F^GINA 7 Deskundigen uit VS over Europees beeld defensie-uitgaven: DEN HAAG (ANP) - Sommige ministers en de president van de Verenigde Sta ten zijn door het doen van ongelukkige uitlatingen verantwoordelijk voor het verkeerde beeld dat in Europa bestaat over de bedoelingen van de Amerikaan se defensie-uitgaven. Het resultaat daar van wordt door de Sowjet-Unie uitge buit. Dat land controleert de vredesbe wegingen in de Europese lidstaten van de NAVO niet, maar heeft wel invloed op hun beleid. Dit is de mening van de in Nederland ge boren Hans Binnendijk, staflid van de vaste commissie voor buitenlandse za ken van de Amerikaanse senaat. Hij sprak gisteren tijdens de Amerikaans- Nederlandse ronde-tafelconferentie, die de Atlantische Commissie gisteren en vandaag hield in de Ridderzaal in Den Haag in het kader van de herdenking van 200 jaar diplomatieke relaties tus sen Nederland en de Verenigde Staten. Nieuwe fase Robert T. Grey, onderdirecteur van het Amerikaanse ontwapenings- en wapen- beheersingsbureau, stelde dat de beslis sing van december 1979 om middellan ge afstandsraketten in West-Europa te plaatsen een nieuwe fase kan betekenen in de ontwikkeling van het Atlantisch bondgenootschap. "Het betekent echter niet een verandering in het vertrouwen op een balans tussen verschillende soor ten wapensystemen. Onze ministers concludeerden dat wanneer de NAVO- strategie van het aangepaste antwoord geloofwaardig wilde blijven, in het licht van de bedreiging door de Sowjet-Unie, sommige van de nucleaire wapens uit het NAVO-arsenaal moesten worden ge moderniseerd". Grey en Binnendijk betoogden dat de Sowjet-Unie driemaal zoveel voor zijn bewapening uitgeeft als de Verenigde Staten, de USSR heeft meer interconti nentale raketten en een gelijk aantal atoomkoppen. Misschien dat de Ver enigde Staten over meer technologie be schikt, zonder modernisering zou de af schrikking echter snel ongeloofwaardig worden, zeker gezien de overweldigen demeerderheid waarover de Sowjet- Unie beschikt op het gebied van de con ventionele wapens. In de Verenigde Staten zou dan ook geen fundamenteel verschil van mening bestaan over de juistheid van de defensiepolitiek van de regering-Reagan, ondanks de publici teit die wordt gegeven aan de "Freeze" beweging. Extreem Prof. P. J. Teunissen (CDA), hoogleraar so ciologie van de internationale betrek kingen aan de Groningse universiteit, stelde dat de verschillen van mening tussen Nederland en de Verenigde Sta ten voortkomen uit een verschil in ge loof aan de vitaliteit van het democra tisch systeem. Vermindering van span ning moet volgens Nederland worden bereikt door vermindering van drei ging. Teunissen vindt dat de discussie teveel wordt gevoerd tussen extreme richtin gen in het denken over defensie-poli tiek. "Het is jammer dat de NAVO er niet voor heeft gezorgd dat de verschil lende opinies in het Westen zijn vertaald in een gezamenlijke politiek waaraan ie dereen zijn fiat kan geven". Oud-premier mr. Van Agt - het was de eerste maal dat hij sprak als "gewoon" kamerlid van het CDA - vindt "althans in mijn opinie" dat in NAVO-kader te veel kritiek wordt geleverd op de VS. "We moeten ons meer bewust zijn van het belang van het bondgenootschap. Zeker nu de westerse beschaving wordt bedreigd door een economische crisis. Het ontwikkelen van goede relaties tus sen de partners kan de dreiging van pro tectionisme afwenden". DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden gaan op grote schaal actie voeren als het kabinet blijft vasthouden aan de bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trend volgers. Op 1 december praten de bonden met minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Van dat gesprek zal afhangen of er opnieuw en dan langdurige en massale stakingsac ties komen. De FNV-bonden van overheidsper soneel hebben furieus gerea geerd op de mededeling van pre mier Lubbers in de regerings verklaring, dat de bevriezing van kracht blijft, ook nu de adem pauze van de baan is. De christe lijke ambtenarenbonden blijven hopen op een goede afloop van de onderhandelingen met Riet kerk. Ook zij zullen anders actie gaan voeren, maar niet oproepen tot staking. De bonden reageerden zonder uit zondering kritisch op de rege ringsverklaring. De werkgevers daarentegen noemden het een „sober en realistisch werkstuk". Ook in de pqlitiek waren de reac ties verdeeld. De regeringspartij en CDA en WD toonden zich vrij positief over de regerings verklaring. Het afzien van de adempauze juichten zij toe. „Die heeft zijn werk al gedaan", zei CDA-fractieleider De Vries. De PvdA wijst de regeringsverkla ring als „uitzichtloos" van de hand, omdat geen enkel uitzicht wórdt geboden op werkgelegen- heidsherstel. Oppositieleider Den Uyl wees net als de bonden de handhaving van de bevriezing fel van de hand. Adempauze weg Premier Lubbers maakte gisteren bekend dat het kabinet afziet van de 'adempauze' per 1 januari, waarbij alle lonen en een groot aantal prijzen zouden worden be vroren. Dat was mogelijk gewor den, nadat de vakbonden en de werkgevers vrijdag een akkoord hadden bereikt over het inleve ren van de prijscompensatie in ruil voor arbeidstijdverkorting. Hij zei te hopen dat vakbeweging en werkgevers het inderdaad volledig eens zullen worden. In dat geval volgt daar door het trendbeleid automatisch ook een matiging van de salarissen van ambtenaren en trendvolgers uit. Of het akkoord tussen werkgevers en werknemers ook echt resul taat heeft zal pas in het vooijaar blijken. De regering wil echter DEN HAAG (GPD) - De federatie- raad van de FNV is bezorgd om dat de regeringsverklaring niets heeft kunnen wegnemen van de dreigende verdere afbraak van de werkgelegenheid in het be drijfsleven en bij de overheid door de ingrijpende bezuinigin gen in 1983. De FNV wijst met klem op het belang van pen werkgelegenheidsprogramma voor de komende jaren dat zicht baar maakt welke inspanningen de overheid, werkgevers en werknemers zich moeten ge troosten oih de werkloosheid te rug te dringen. De FNV noemt het aangekondigde beleid crisisversterkend door het ontbreken van een werkgelegen heidsbeleid, de ongelijke behan- WEERRAPPORTEN E E l - P 2 .S t i 'I e s-S Amsterdam zwaar bew. 9 3 04 De Bilt zwaar bew. 8 2 Deelen half bew. 8 4 2 Eelde onbewolkt 8 3 1 Eindhoven regen 7 4 4 Den Helder half bew. 11 4 0 Rotterdam zwaar bew. 9 5 04 Twente onbewolkt 8 4 5 Vlissingen regen 9 6 03 Zuid Limburg regen 8 6 5 Aberdeen zwaar bew. 8 3 06 Athene onbewolkt 16 8 0 Barcelona zwaar bew. 17 9 0 Berlijn geheel bew. 11 7 05 Bordeaux onbewolkt 15 8 0 Brussel regen 8 5 3 Frankfort regen 11 8 09 Genève onbewolkt 14 3 0 Helsinki zwaar bew. 5 4 20 Innsbruck onbewolkt 10 -3 0 Klagenfurt mist 8 -3 0 Kopenhagen onbewolkt 8 6 3 Lissabon mist 12 12 0 Locarno geheel bew. 9 2 0 Londen zwaar bew. 12 8 2 Luxemburg geheel bew. 8 7 9 Madrid licht bew. 15 2 0 Malaga zwaar bew. 18 15 0 Mallorca zwaar bew. 19 8 0 Malta half bew. 21 10 0 München onbewolkt 14 -2 0 Nice half bew. 17 11 Oslo onbewolkt 6 4 09 Parijs geheel bew. 9 9 5 Rome half bew. 19 9 0 Spbt onbewolkt 17 7 0 Stockholm zwaar bew. 7 5 02 Wenen motregen 2 1 02 Zürich onbewolkt 12 -1 0 Casa Blanca zwaar bew. 23 11 0 Istanbul onbewolkt 4 Las Palmas licht bew. 20 0 Beiroet zwaar bew. 13 Tel-Aviv licht bew. 20 12 4 Tunis mist - 0 - deling van werknemers en uitke ringsgerechtigden en werkne mers onderling en de hoogst on redelijke lastenverdeling voor 1983. Het CNV vindt dat in de regerings verklaring teveel de nadruk wordt gelegd op het terugdrin gen van het financieringstekort en te weinig op de bevordering van de werkgelegenheid. Het CNV acht het onbegrijpelijk dat de regering het nemen van ar beidstijd verkortende maatrege len bemoeilijkt door lastenver zwaring in allerlei vormen. „Zo dra partijen loon omzetten in werk komt de regering met een extra lastenverzwaring. In plaats daarvan zou dit proces bevor derd moeten worden door een beperking van de premielast voor de werknemers met lagere inkomens". FNV en CNV waarderen dat in de regeringsverklaring wordt er kend dat herverdeling van ar beid kan bijdragen aan het in stand houden van het koppe- lings- en trendbeleid. De MHP verbaast zich erover dat de regering uitgaat van een fi nancieringstekort van 12 pro cent, terwijl dat tekort door loon matiging in het bedrijfsleven nog drie miljard groter zal worden. De onderwijsbonden reageerden verbaasd op het feit dat in de re geringsverklaring met geen woord wordt gerept over de sala riskorting met 1,65 procent in het onderwijs. „Het kabinet houdt zich doof voor de massale kritiek vanuit de onderwijswereld", zegt de FNV. De werkgeversverbonden VNO en NCW noemden de regerings verklaring „een sober en realis tisch werkstuk". De problemen worden niet verdoezeld en er worden geen overtrokken ver wachtingen gewekt, zeiden zij. De verklaring bevat veel dat de ondernemers vertrouwen kan geven in het sociaal-economisch beleid van de overheid in de ko mende jaren. Het succes van dat beleid zal niet uitsluitend, maar wel in belang rijke mate afhangen van het ver mogen van het nieuwe kabinet om de overheidshuishouding te saneren en daardoor de gewen ste ruimte voor het bedrijfsleven te scheppen. In dit verband is van belang dat de zes miljard las tenverlichting voor het bedrijfs leven snel wordt ingevuld, opdat de bedrijven weten waar ze aan toe zjjn, aldus de beide verbon den. niet tot dan wachten met de ma tiging van de inkomens in de col lectieve sector. Daarom wil het kabinet in elk geval op 1 januari de ambtenaren, de minimumlo ners en de sociale uitkeringstrek kers géén prijscompensatie ge- "Solidariteit" Lubbers nam op de valreep de vol ledige tekst van het akkoord tus sen werkgevers en werknemers in het regeerakkoord op. Hij zei dat het kabinet zich gelukkig prijst dat reeds zo snel het plei dooi om te komen tot loonmati ging, ook in het bedrijfsleven, succes heeft gehad. De sociale partners zullen het kabi net in het komende vooijaar in formeren over de stand van za ken. „Hopelijk zal daaruit de daadwerkelijke solidariteit tus sen inkomensgroepen blijken, alsmede een goede stap op weg naar herstel van de economie en verdeling van de arbeid", zei Lubbers. In de loop van 1983 wil het kabinet daarna met de sociale partners tot meerjarige afspraken komen. Het kabinet komt in elk geval snel met een noodwetje dat het niet-uitbetalen van de prijscom pensatie (nu een wettelijke plicht) op 1 januari mogelijk moet maken. Arbeidstij dverkorting Alle vakorganisaties noemden de bevriezing van de ambtenaren al leen aanvaardbaar als ook de re gering bereid is de prijscompen satie in te ruilen tegen arbeids tijdverkorting bij de overheid, zodat meer werkgelegenheid kan worden geschapen. Het CNV zei dat de regering het akkoord in de Stichting van de Arbeid „moet waarmaken voor de eigen secto ren". Als die wens niet wordt ge honoreerd zullen ook de CNV- bonden acties gaan voeren. De bonden met leden bij de PTT kondigden acties bij de PTT aan als de bevriezing gehandhaafd blijft, maar er zal niet worden ge staakt. Men wil voorlopig vol staan met „publieksvriendelijke acties", zoals het niet doorsturen van belastingaanslagen en het niet controleren of brieven wel juist gefrankeerd zijn. Amnesty start actie voor vluchtelingen DEN HAAG (ANP) - Onder het motto "Een vluchteling heeft geen keus" begint Amnesty In ternational op 10 december (de dag van de rechten van de mens) met een vluchtelingenactie die tot half januari zal duren. De ver eniging zegt met deze actie een zo breed mogelijk publiek te wil len informeren over de situatie van de vluchtelingen in Neder land, die haars inziens te wensen overlaat. Dit heeft Amnesty gis teren bekendgemaakt. Bij de actie ligt het accent op hen die in ons land asiel vragen. In Nederland zijn er klachten over de zeer weinige toelatingen, de lange procedures, het in veel ge vallen niet in Nederland mogen afwachten van het beroep en het vasthouden van asielzoekers bij aankomst bij de grens, aldus Amnesty. Op 10 december wordt in de Nieu we Kerk in Den Haag een sym posium gehouden met als titel "Vluchtelingen en de rechten van de mens". Daarop aanslui tend gaat de vereniging met een landelijke actie van start. Vóór het afleggen van de rege ringsverklaring onderhield WD- fractieleider Nijpels zich op de hur ken met zijn partijgenoot minister Rietkerk binnenlandse zaken), waarbij minister Deetman (onder wijs en wetenschappende andere kant opkeek. Aantal doden in verkeer daalt flink DEN HAAG (ANP) - In de eer ste negen maanden van dit jaar zijn er aanmerkelijk min der verkeersdoden te betreu ren geweest dan in dezelfde periode van het jaar ervóór. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS), die gisteren zijn gepubliceerd. Het aantal verkeersdoden daal de de eerste negen maanden van dit jaar met elf procent ten opzichte van de eerste ne gen maanden van 1981, toen het aantal 1364 bedroeg. Ook het aantal gewonden door verkeersongevallen is fors gedaald, aldus het CBS. De vermindering van het aantal verkeersdoden kwam vooral voor in de categoriën be stuurders/passagiers van per sonenauto's en voetgangers, waar respectievelijk 68 en 45 personen minder omkwa- In het eerste halfjaar van 1982 viel er in de categorie fietsers ten opzichte van 1981 een stij ging van ruim tien procent waar te nemen. Na negen maanden is deze stijging overgegaan in een daling van zes procent. Het aantal ongevallen daalde met 4,3 procent van 35.274 in de eerste negen maanden van 1981 tot 33.770 in dezelfde pe riode van dit jaar. Het aantal gewonden daalde met 3.3 procent van 40.521 in de eerste negen maanden van 1981 tot 39.170 in dezelfde pe riode van 1982. ROTTERDAM (ANP) - De Turkse Armeniër die onlangs door de Rotter damse rechtbank wegens poging tot moord op de Turkse consul tot zes jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft bij het gerechtshof in Den Haag beroep aangetekend tegen dit vonnis. Dit heeft zijn raadsman, mr. Orie, gisteren desgevraagd meegedeeld. De officier van justitie, die acht jaar gevangenisstraf had geëist, gaat vol gens een zegsman van het openbaar ministerie mee in hoger beroep. Volgens mr. Orie is het beroep ingesteld om de hoogte van de strafmaat en een aantal juridisch-technische zaken aan te vechten. De bewezen verklaringen hadden tot een geringere straf moeten leiden, zo meent de advocaat. Bovendien vindt hij dat de dagvaarding op één punt, vanwe ge vormfouten, nietig verklaard had moeten worden. De aanslag op de Turkse consul in Rotterdam werd afgelopen juli zonder succes gepleegd. De consul werd niet geraakt, de vier daders vluchtten, waarna in de achtervolging een van hen kon worden aangehouden. De aanslag was er een in een reeks van vele die de afgelopen jaren door Armeense organisaties zijn gepleegd, omdat Turkije tot op de dag van vandaag elke verantwoordelijkheid afwijst voor de uitroeiing van ruim een mifjoen op Turks grondgebied rond 1915. BREDA (GPD) - De rechtbank in Breda heeft gisteren een 33-jarige Hin doestaan uit Etten-Leur ontslagen van rechtsverv olging. De man was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de kantonrechter in Zeven bergen (een boete van 51 gulden) voor het gooien van afval in de haven van het Westbrabantse plaatsje Leur in mei 1981. Het hoger beroep diende veertien dagen geleden en de officier van justitie eiste toen bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep voerde de raadsman van de Hindoestaan, mr. M. van Wersch, onder meer aan dat in dit verband niet mag worden gesproken van afval. Het waren de resten van een godsdienstig ritueel. Volgens de geloofsovertuiging van Hindoesta nen moeten die in stromend water gedeponeerd worden als essentieel onderdeel van het hele gebeuren. De resten bestonden uit een vuilnis zak met een straatklinker als offersteen, koeiemest, aarde, papier, bloe- menresten en kledingstof. De Hindoestaan is in 1975 vanuit Suriname naar Nederland gekomen en was van mening dat de gebruiken in zijn geboorteland ook golden voor Nederland. Inmiddels heeft de gemeente Etten-Leur officieel toestem ming verleend om dergelijke offerresten in de Leurse haven te laten verdwijnen. DEN HAAG (GPD) - De regering is niet van plan maatregelen te ne men om het verspreiden van kranten op zondag te verhinde ren. Daartoe ontbreken de wette lijke mogelijkheden. De ver spreiding van dergelijke bladen zou volgens minister van justitie Korthals Altes in strijd zijn met de vrijheid van meningsuiting. De SGP Tweede-Kamerleden Van Dis, Vhn Rossum en Van der Vlies hoorden dit gisteren, in antwoord op hun schnftelyke vragen over de bezorging van huis-aan-huisbladen op zondag. De staatkundig gereformeerden beschouwen het op zondag rond brengen van kranten als „een in breuk op het op de Heilige Schrift en op de traditie der kerk gebaseerde gebod van zondags rust en zondagsheiliging". Vol gens de minister van justitie staat in de Zondagswet, die be scherming van de zondagsrust en de openbare godsdienstoefe ning tot doel heeft, dat deze be scherming niet kan leiden „tot het geheel doen stilstaan van het openbare leven". Krantenbezor ging op zondag is een deel van dat openbare leven, aldus de be windsman. Hy constateert dat er geen sprake is van het verhinde ren van zondagsrust en gods dienstheiliging. De bewindsman merkt verder op dat de uitgifte van nieuwsbladen en tijdschriften op zondag een vrijheid van meningsuiting is die in strijd met de zondagswet noch in strijd met de winkelsluitings wet is. Mensen die zondagsbla den beschouwen als een onge wenste verstoring van hun zon dagsrust, wordt door de minister geadviseerd dit aan de uitgever kenbaar te maken. In de wet staan geen regels die de versprei ding van zondagsbladen verbie den. De bewindsman kondigt wel aan dat minister De Koning (sociale zaken) de Arbeidswet zodanig zal wijzigen, dat kinderen bene den 15 jaar geen huis-aan-huis- bladen mogen verspreiden. Voor dag- en nieuwsbladen geldt dat al, maar de wet bevat een leemte op het punt van de gratis huis- aan-huisbladen. Tot nog toe is slechts één overtreding van de Arbeidswet op dit punt gecon stateerd. Spuiten met gif uit lucht aan banden DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Ploeg (landbouw en visserij) wil het toepassen van bestrij dingsmiddelen uit de lucht be perken. Hij heeft de Bestry- dingsmiddelencommissie om advies gevraagd. Ploeg wil het spuiten vanuit vlier- tuigen verbieden, indien bijvoor beeld één of meer van de volgen de omstandigheden heersen de windsnelheid hoger is dan vijf meter per seconde, het perceel kleiner is dan twee hectare of het perceel ligt op minder dan 100 meter, gemeten in bovenwindse richting, of 150 meter in bene denwindse richting van de be bouwde kom, scholen, zieken huizen, tuincomplexen, recrea tiegebieden. campings, zwemba den of beschermde natuurgebie den. Verder dient het spuiten zo te ge beuren dat de bestrijdingsmid delen buiten het perceel terecht komen. By de toegangen tot het te bespuiten stuk land dienen minstens 24 uur van tevoren spe ciale waarschuwingsborden te worden geplaatst. De staatsse cretaris kan in bepaalde gevallen ontheffing van de regels verle- ADVERTENTIE Jamin is de specialist bij uitstek als het om Sinterklaas lekkernijen gaat. Van specu laaspoppen tot marsepeinen bananen. Van pepernoten tot een amandelvrijster Chocoladeletters van A tot Z. Van gewone lekkernijen tot specialiteiten die je nergens anders tegenkomt. Kortom:

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7