Extra verhoging OGB-Oegstgeest is nog onzeker eidse agenda Zoeterwoude betwijfelt nut CDA en PvdA vóór OGB- verhoging Renovatie Hofwijck uitstellen? Ambachtshuis is in oude glorie hersteld Stad en rand DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 Wethouder Kohlbeck: "Discussie is al luxe" OEGSTGEEST - De vier procent extra verhoging van de tarieven van de onroerend- goedbelasting in Oegstgeest gaat vrijwel zeker niet door. Dat werd gisteravond duide lijk tijdens het eerste deel van de begrotingsbehandeling. Alle partijen wilden een lage re extra verhoging. De percentages verschilden echter nogal onderling. Het CDA en D'66 pleitten voor één procent extra verhoging, de WD voor nul en de PvdA voor drie procent. De PPR volgde een heel andere koers. Zij wil de ta rieven voor de gebruikers met Sanders (PPR): "Bubbeltjesbad s vrijersbad" achttien procent en voor de eige naren met 6,5 procent extra ver hogen. Dit jaar is het onroerend goed in Oegstgeest opnieuw getaxeerd. Uit die hertaxatie bleek dat de duurdere woningen fors in prijs zijn gedaald en de goedkopere woningen (tot honderdduizend gulden) juist duurder zijn gewor den. Omdat de gemeente Oegst geest in ieder geval dezelfde be lastingopbrengst wilde hebben (en de totale waarde van het on roerend goed was gedaald) moes ten de tarieven in ieder geval met zo'n elf procent worden ver hoogd. Voor de eigenaren en de gebruikers van de goedkopere woningen was dat in werkelijk heid ook een echte verhoging (plusminus 21 procent). De bezit ters en bewoners van duurdere woningen betaalden veelal - on danks de elf procent verhoging minder onroerend-goedbelas- ting. Bovendien wilde en wil het college van B en W een extra verhoging van vier procent. Volgens het college is dat noodzakelijk om dat er anders tekorten zouden kunnen ontstaan in 1983. De to tale opbrengst van de onroerend- goedbelasting zou dan met 100.000 gulden stijgen. Het CDA had al éérder duidelijk gemaakt niet akkoord te gaan met de extra verhoging. Gister avond werd duidelijk dat één procent nog aanvaardbaar was. Die extra verhoging van een pro cent wil het CDA gebruiken om de extra tariefsverhoging voor zwemvereniging Vivax te beper ken. Het gat dat in de begroting zou ontstaan moet volgens het CDA opgevuld worden duor het bedrag onvoorzien met 80.000 gulden te verlagen. Die 80.000 gulden mocht de raad zelf beste den. Ook D'66 zat op die lijn. De WD vroeg zich af of de tarie ven van de onroerend-goedbelas- ting in deze tijd zelfs wel extra verhoogd moesten worden. "Zelfs is de vraag gewettigd of tot een verlaging van de totaal- opbrengst kan worden overge gaan ter ontlasting van degenen die in het bijzonder door de ge volgen van de hertaxatie worden getroffen", aldus WD-fractie- voorzitter Rijks. De WD wil dat het college bekijkt of het moge lijk is de extra verhoging niet door te voeren en daarvoor in de plaats voor eenzelfde bedrag (100.000 gulden) te bezuinigen. De PvdA vond een extra verho ging van vier procent acceptabel. Maximaal Een heel andere kijk op de zaak had het PPR-raadslid Sanders. Hij stelde voor de maximale be lastingruimte te gebruiken. Dat zou voor huurders een extra ver hoging van achttien procent be tekenen en voor eigenaren 6,5 procent Volgens Sanders zit daar een aantal voordelen aan. "Ten eerste is dit rechtvaardig OEGSTGEEST - De CDA- fractie heeft gisteravond tij dens de begrotingsbehande ling gevraagd of het begin van de verbouwing van het bejaardentehuis Hofwijck aan de Hazenboslaan in Oegstgeest niet kan worden uitgesteld. In de eerste ronde wilde het CDA niet verder in gaan op de argumenten die achter dit voorstel zitten. Dat zal vanavond tijdens de twee de termijn gebeuren. Algemeen bekend is wel dat het CDA grote moeite heeft met de hoge huren die in Hof wijck moeten worden be taald na de verbouwing. Ook het feit dat de huidige bewo ners tijdelijk in een noodwo ning moeten worden gehuis vest, ziet het CDA als een be- Wethouder Blom wees het CDA-voorstel direct van de hand. Verbouwing is noodza kelijk omdat het gebouw niet meer aan de huidige eisen voldoet. Wordt er niet ver bouwd dan zal de provincie bevelen het bejaardentehuis te sluiten. ten opzichte van hen die niet in deze rijke gemeente wonen, ten tweede zullen de tarieven in de komende jaren dan regelmatig dalen (omdat de gemeente het zite r hui komen red.) en in die jaren zullen burgers en overheid het fi nancieel moeilijk genoeg krij gen", aldus Sanders. Het college hield echter vast aan de extra verhoging van vier pro cent. Volgens wethouder Kohl beck is een dergelijke verhoging nodig om de nu al in zicht ko mende tegevallers op te kunnen vangen. Hij hield een vurig plei dooi om de in feite vrij geringe verhoging (één procent minder verhoging scheelt de belasting betaler slechts één gulden) toch aanvaard te krijgen. Overigens wees hij de raad op het feit dat veel gemeenten niet anders kun nen dan de onroerend-goedbe- lasting extra te verhogen. "Het simpele feit of de onroerend- goedbelasting met niil, een, twee, drie of vier procent extra verhoogd moet orden is weinig gemeenten gegeven. Dat is zelfs een zekere luxe", aldus Kohl beck. Vanavond zal duidelijk worden op welke extra verhoging de meer derheid van de raad zich kan vin den. Zwembad De PvdA pleitte voor een beper king van het aantal uren dat het binnenbad van Poelmeer ge opend is. Op dagen dat er geen verenigingszwemmen is, moet het zwembad vanaf zes uur dicht. "Wij verwachten dat deze maatregel weinig invloed heeft op het bezoekersaantal, wel wordt daarmee mogelijk de noodzaak tot toekomstige uit breiding van personeel voorko men", aldus PvdA-fractieleidster Bosman. Bovendien wil zij dat de whirlpool (het bubbeltjesbad) tijdelijk wordt gesloten "nu ge bleken is dat deze wel degelijk veel energie gebruikt, om het ef fect op het bezoekersaantal te onderzoeken". De PPR was het daarmee eens, wel om een geheel andere reden. Vol gens PPR-raadslid Sanders wor den in de whirlpool bepaalde 'contacten' gelegd. "Voor relatie contacten kunnen we ons geld beter elders besteden dan aan het in stand houden van een vrij ersbad", meende Sanders. Vanmiddag om half vijf wordt de begrotingsbehandeling voortge zet. Het debat gaat 's avonds - na een korte onderbreking rond etenstijd - verder. Commissaris Vrolijk verricht opening VOORSCHOTEN - De c ris van de koningin in Zuid-Hol land. mr M Vrolijk, komt 18 de cember naar Voorschoten om het geheel gerestaureerde zeven tiende eeuwse Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat te openen. De totale kosten van de restauratie van het historische pand hebben 2,5 miljoen gulden bedragen. In het Baljuwhuis komt nu een fa milierestaurant met 70 zitplaat sen en een bar met 30 zitplaatsen. In het Ambachtshuis wordt de grote zaal geschikt gemaakt voor trouwerijen en de zolderverdie ping wordt tentoonstellings ruimte. De kleinere ruimten kun nen worden verhuurd en tevens bestaat de mogelijkheid dat er gemeentelijke commissieverga deringen worden gehouden. Hiermee wordt tevens voldaan aan de wens van Ambachtsheer Jhr. H.A. Steengracht van Duiven voorde, die bij testament in 1912 bepaalde dat het gebouw "ten nutte van de ingezetenen" ge bruikt moet worden. Drankmisbruik Het huidige pand bestond oor spronkelijk uit drie gebouwen. Het eerste deel, het Ambachts huis, werd in 1636 voltooid. Het misbruik van sterke drank, in de zeventiende eeuw gezondheids vijand nummer één, was vreemd genoeg de aanleiding tot de bouw van het pand. Want het overmatige gebruik hiervan leid de vaak tot vechtpartijen en die weer tot rechtszaken waarvoor een apart gebouw noodzakelijk werd geacht. Tot 1636 werden in Voorschoten de rechtszittingen gehouden in de herberg van de schout, thans bekend als het Het wapen van Voorschoten. Betrekkelijk kort nadat het Am bachtshuis gereed was, moet door baljuw Chrispijn van Nie- rop het huis aan de rechterzijde ervan zijn gebouwd. Dat huis bleef jaren lang de woning van de baijuwfamilie. In de loop der eeuwen is het baljuwhuis uitge breid, zodat het gehele huis uit eindelijk uit drie aparte gebou wen heeft bvestaan. Door de tijd heen is er heel wat ver bouwd en de gemeenteraad be sloot in 1980 om het gebouw te restaureren naar de toestand van de achttiende eeuw, wat het ge deelte Ambachtshuis betreft, en naar de toestand van de negen tiende eeuw voor wat betreft het baljuwhuis. Onbekend Omtrent de inrichting van de ge bouwen in de zeventiende eeuw is niet veel bekend. Wèl bekend is dat het Ambachtshuis een gro te zaal bevatte voor rechtszaken en de spaarzame bijeenkomsten van de raadsheren van het dorp. Verder waren er boevenkotten. In vroeger jaren gaf een deur toe gang tot de jherberg. Maar die is in de loop der eeuwen, ook al Van gemeentelijke herindeling ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude moet voor 1 januari haar (voorlopige) standpunt over de gemeente lijke herindelingsplannen bekend maken bjj het provin ciaal bestuur. Daarom houdt het gemeentebestuur van avond en morgenavond hoorzittingen om de gevoelens van de bevolking hierover te peilen. Het Ambachtshuis aan de Voorschotense Voorstraat In het baljuwhuis was, zoals ge zegd, de woning van de baljuw. In het bijgebouwde stuk was vanaf het einde van de vorige eeuw tot kortgeleden een winke- le gehuisvest. Verrassende wending Voorschotense raadscommissie VOORSCHOTEN - De meerder heid van de commissie financiën en verkeer kan akkoord gaan met een verhoging van de onroe- rendgoedbelasting. Deze verras sende wending van CDa en PvdA kwam tot stand na de me dedeling van wethouder J. van Dalen (WD) dat er een ontkop peling komt tussen de verhoging en de opknapbeurt van Cultureel Centrum en voormalig Instruk- tiebad. Volgens de wethouder moet de verhoging gezien wor den in het gegeven dat er op lan ger termijn meer dekkingsmid delen komen waardoor tegenval lers, die ongetwijfeld komen, op gevangen kunnen worden. De WD bleef tegen de verhoging omdat de gemeentelijke over heid niet de bezuinigingen, die opgelegd worden door het rijk mag gaan verhalen op de bur gers. D'66 verklaarde zich vorige week al voorstander van een ver hoging omdat volgens D'66 daar voor de noodzaak aanwezig was. De commissie financiën ging ook akkoord met een globale be zuiniging over 1983 tot een be drag van 40.000,-, welke moge lijk zijn door het schrappen van enige extra voorzieningen zoals vermindering van de uitgave voor volksfeesten, uitsteken van vlaggen, heffing precariorechten op de kabels van de centrale an tenne inrichting en het zo spoe dig mogelijk afbreken van diver se noodscholen. Volgens de ge hele commissie wordt het op knappen van het cultureel cen trum van de lijst van werken af- Zoeterwoude mag bankgebouw bouwen ,DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude mag op de hoek van de Nassaulaan en de Pancratiusstraat een bankge bouw met daarop acht kleine wo ningen bouwen. Tegen het bouwplan waren bezwa ren ingediend. Maar de Raad van State (het hoogste rechtscollege in ons land) bepaalde dat die niet zwaarwegend genoeg zijn om die bouw niet te laten doorgaan. gevoerd, die direkt uitgevoerd moeten worden. Ook het In- struktiebad wordt niet zo zeer als een noodzaak meer gezien. PvdA/PPR pleitte voor het afsto ten van dit voormalige zwembad. Het gemeentebestuur zélf wil ei genlijk dat Zoeterwoude bij de herindeling volledig buiten schot blijft. Indien dit niet moge lijk is geeft Zoeterwoude de voorkeur aan samenvoeging met Stompwijk (waardoor het getals criterium van 10.000 inwoners wordt bereikt). Maar dit buurt schap van Leidschendam heeft vooralsnog weinig trek in samen voeging met Zoeterwoude. Alle andere provinciale modellen wijst Zoeterwoude van de hand: Het model waarin Zoeterwoude bij Zoetermeer komt noemt het col lege "absoluut verwerpelijk". Het voorstel om Zoeterwoude bij Hazerswoude en Benthuizen te voegen wordt afgewezen omdat er dan een te grote plattelandsge meente zou ontstaan. "Een onsa menhangende gemeente omdat de afstanden tussen de dorpsker nen te groot zijn", aldus het col lege van burgemeester en wet houders van Zoeterwoude. Ook het plan Zoeterwoude bij Koudekerk aan den Rijn en Ha- zerswoude-Rijndijk te voegen wordt door B en W afgewezen. Zoeterwoude-Dorp komt er in dit plan bij te hangen, meent het college. Verder noemen B en W het karakter van dit model "te gekunsteld". Zoeterwoude met Benthuizen ver enigen strookt ook niet met het plein om de huidige situatie te handhaven. Bovendien heeft Benthuizen laten weten samen gaan met Zoeterwoude "niet zo Nut twijfelachtig Volgens de fractieleider van Pro gressief Zoeterwoude, De Graaff, moet het nut van de gemeentelij ke herindeling nog worden aan getoond. Volgens hem ziet ook de burger de betekenis en de noodzaak van de herindeling niet. Onlangs werd tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor algemene zaken het lijstje met (provinciale) argumenten die de herindeling moeten rechtvaardi gen, punt voor punt ontkracht. Burgemeester Houdijk vatte de heersende gevoelens als volgt sa men: "Eigenlijk moeten we de herindelers tegemoet treden met de vraag: Mijnheer, wat komt u hier doen met uw verhaal over gemeentelijke herindeling? We hebben hier alles, ja een schouw burg, die ontbreekt nog". "Door een groot aantal samenwer kingsverbanden met omlggende gemeenten (de zogenoemde ge meenschappelijke regelingen) vindt Zoeterwoude de bestuurlij ke draagkracht voldoende aan wezig. Het vergroten van deze draagkracht - het belangrijkste argument om kleinere gemeen ten samen te voegen - is volgens de gemeente Zoeterwoude niet nodig omdat de gemeente in het verleden wel degelijk heeft be wezen de opgelegde taken naar behoren te kunnen vervullen. Dorcas-bazer Om met de opbrengst ervan kerk- meubilair voor de Oude Dorps kerk aan te schaffen, is er woensdag 24 november een ba- zer in 't Trefpunt aan de Eiken laan in Leiderdorp. Van 14.00 tot 20.00 uur. DINSDAG Leiden - Zuiderkerk, Lammenschans- weg. jaarlijkse ledenvergadering met dia-vertoning over Indonesië door N.R.V., 20 uur. Repelsteel - Breestraat 19, toelichting op het werk van de Findhorn leefge meenschap, 20 uur. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg. op treden het Nieuwzeelandse folkduo Robbie Marion, 22 uur. Collegezaal afd. oogheelkunde AZL - Gebouw 15, Rijnsburgerweg 10, voor lichtingsavond over 'scheelzien en het luie oog'. 20 uur. Buurthuis Comelis Joppensz - Du Rieu- straat 4. informatiebijeenkomst over plan om de inrichting van de Kanaal straat te verbeteren, 20 uur. 't Keizertje - Kaiserstraat, optreden de Leidse groep Hotrocks, 21.30 uur. Bevrijdingskerk - schrijfavond Amnes ty International, 19.30 uur; Vredeskerk, 20 uur. In den Bierdeghel II - Nieuwe Rijn 52, Theosofisch Genootschap, voordracht 'Het innerlijke pad', 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwensteeg 11, lezing Rozekruisers Genootschap 'De waarachtige zelfvrijmetselarü', 20 Museum De Lakenhal - Oude Singel 28, lezing Jan J.M. van-Dijk over de ver wantschap tussen Arthur Koestier en Saul Bellow, na de pauze leest Maarten Biesheuvel verhalen voor, 20.15 uur. Aula BTS - Vondellaan 35, bijeenkomst Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars. Matrogoth - Marinecomplex Noordein de 2a. voorstelling 'Waarom maken ze mensen'. 20.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film "Mama wordt 100' van de Spanjaard Carlos Sau- ra, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'De eenenveertigste' van Grigori Chukrai. 20 en 22.15 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48 - NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, teL 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werkloze jongeren KWJ Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- ochtend. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering gemeenteraad over de begroting, 16.30 Voorschoten - gemeentehuis, vergade ring raadscommissie voor algemene za ken, 20 uur. Zoeterwoude - De Eendekooi, hoorzit ting over de gemeentelijke herindeling, APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 19 nov tot 26 nov door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-13 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Ontslag via kort geding verboden LEIDEN - Grenswisselkantoren NV moet een negentienjarige ex- medewerkster van de Leidse vestiging weer in dienst nemen. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank beslist in een kort geding dat de balie medewerkster tegen haar werk gever had aangespannen. Het meisje voerde in het kort ge ding aan dat de Grenswisselkan toren haar in augustus onder dreiging met ontslag een nieuw arbeidscontract liet tekenen, op grond waarvan ze twee maanden later automatisch op straat kwam te staan. De president meent dat een dergelijke ar beidsovereenkomst in de prak tijk neerkomt op een verlengde proeftijd. Het sluiten van zo'n contract is bij de wet verboden. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH 3ËL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdech Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel. 071-1231 A3 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. administratie- en incassokosten. Voor betalino van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 - I. Damlate Holding BV laarlem irtaalabonnem Per post 79.70 U»se nummers 0.80 Directie: G. Koopman Ptv. Alg. redactiechef: J M J. Poet Rubriekchefs: J. Kroon (stad) Ö.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin7buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen (P»v) P. J. de TombQ (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Céro, tel. 071-144941. tst 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2