LEIDSCH DAGBLAD Inkomensbeleid verworpen Si "Raketplan deugt niet Andropov ook nieuwe Russische president Betere haringstand: weer Vlaggetjesdag? PvdA eist rechtvaardiger lastenverdeling I Alléén dteg week op de Km der KORDAAT DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36942 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wfle Singel 1 2311 BG Leiden Voor W rvs ne colofon MOSKOU (TASS/UPI) - Joeri Andropov wordt vrijwel zeker ook de nieuwe president van de Sowjet-Unie. Tijdens de vanochtend om acht uur begonnen vergadering van de opperste Sowjet, het Russi sche parlement, is Andropov benoemd tot lid van het presidium. Dat zou een voorwaarde zijn om tot president gekozen te kunnen worden. Deze laatste benoeming wordt dezer dagen verwacht. Andropovs voorganger, Brezjnjev heeft er twaalf jaar overgedaan om behalve partijleider ook president te worden. Andropovs benoeming in het presidium werd vanochtend gemotiveerd met het vermoeden dat hij "de broederlijke vriendschap in ons land en de vrede en inter nationale veiligheid" zal versterken. Andropov zei gisteren nog dat Moskou graag overeenstemming met het Westen wil bereiken over wapenbeheersing, maar dat de Sowjet- Unie niet bereid is vooraf concessies te doen. Eenzijdige ontwape ning wees hij van de hand. "Wij zijn niet naièf', zo deelde hij mee. Bijna ontdooid door bevriezen UTRECHT (ANP) - De bevrie zingsplannen van de regering hebben gisteren bijna geleid tot een voortijdige ont- dooing. Dat gebeurde op het goederenemplacement in Maastricht. Daar stonden twee wagons vol geladen met bevroren konij nen die - als gevolg van de spoorwegstaking - niet tijdig konden worden gelost. Een verzoek om de diepvriesla ding toch te lossen vond geen gehoor bij de bonden. De NS zorgde ten slotte voor extra koelvoorzieningen zo dat de konijnen toch in diep vriesconditie bleven. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Nederland kent volgend jaar wellicht weer een ouderwetse Vlaggetjesdag. Dat althans veronderstellen zowel biologen als haring reders nu het steeds duidelijker wordt dat de haringstand in de Noord zee sterk verbetert. De laatste Vlaggetjesdag, waarbij haringvissers op feestelijke wijze uit geleide worden gedaan, had plaats in 1977. Sinds die tijd is het de Nederlandse vissers verboden om zogenaamde maatjesharing te van gen en wordt zij uit Denemarken aangevoerd. Alvorens de vissers daadwerkelijk kunnen uitvaren moet op Europees niveau nog wel goedkeuring worden verleend voor de vangst op de "Hollandse Nieuwe". L. Ouwehand, voorzitter van de verenging van haringreders, meent dat daartoe gezien de jongste ontwikkelingen best enige druk mag worden uitoefend. "Het zou ook voor onze economie een enorme stimulans betekenen", aldus de Katwijker. WERKONDERBREKINGCHRISTELIJKE SCHOLEN A} fkk-r.ï wrj«J DEN HAAG (GPD) - PvdA, CDA en D'66 hebben ernstige bezwaren tegen de effecten die het regeerakkoord vol gend jaar zal sorteren voor de inkomensverhoudingen. Dat de laagste inkomens 4,5 procent moeten inleveren en de hoogste vrijwel niets, wordt door geen van deze partij en aanvaard. Alleen de WD liet weten geen grote pro blemen met de inkomenspolitiek van het kabinet te heb ben. Congres vindt MX te duur en bovendien ongeschikt: WASHINGTON/MOSKOU (GPD/AP) - De kans is groot dat het Amerikaan se Congres geen geld ter beschikking zal stellen voor de produktie en plaatsing van deATX-raket waartoe president Reagan gisteren nieuwe plannen heeft ontvouwd. Bezwaar is dat het plan veel geld kost (73 miljard gulden) en dat de raket door de Russische SS-18 moeiteloos kan worden uitge schakeld, aldus de democrati sche senator Ernest Hollings gis teren op een persconferentie. Het voorstel tot voorbereiding van de produktie werd onder presi dent Carter met slechts enkele stemmen meerderheid door het Congres geaccepteerd. Bedoe ling was toen de MX-wapens via een spoorsysteem te laten pende- Buien Veel bewolking en enkele buien. Mor genmiddag van het westen uit enkele opklaringen. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Krachtige, aan de kust harde wind eerst zuidweste lijk, later draaiend naar west of noord west of iets afnemend. 24 november 1982 Zon op: 08.14 uur, Zon onder: 16.39 uur. Maan op: 14.26 uur, maan onder: len tussen lanceerplaatseh om de Russen te misleiden. Dat plan is nu als onhaalbaar van de hand gewezen, maar in Washington verluidt dat het ministerie van defensie er niet in is geslaagd een behoorlijk alternatief te vinden. President Reagan heeft besloten honderd in plaats van tweehon derd nieuwe intercontinentale MX-raketten te laten bouwen en die dicht opeengepakt onder te brengen nabij Cheyenne in de Amerikaanse staat Wyoming. Reagan hoopt dat door de opstel ling van de raketten in een strook land van ruim anderhalve kilometer breed en omstreeks 23 kilometer lang het merendeel van deze nucleaire vergeldings wapens een eventuele Russische aanval in verharde silo's zal kun nen doorstaan. Aan dat laatste wordt echter sterk getwijfeld. Reagan deelde gisteren ook mee de Russische regering een brief te hebben gestuurd, waarin hij erop aandringt tot betere uitwisseling van gegevens te komen over proefnemingen met bestaande raketten, omtrent militaire oefe ningen. Voorts wenst Reagan het systeem van de zogenaamde 'hot-line', die het Kremlin en Washington rechtstreeks ver bindt, te verbeteren. De Amerikaanse president heeft de nieuwe leiders in de Sowjet- Unie echter geen vooruitzicht van betekenis geboden op een te gemoetkomender houding van de VS bij de onderhandelingen over wapenvermindering in Ge- nève (kernwapens) en Wenen (conventionele wapens). LEIDEN/DEN HAAG (GPDIANP) - Ruim 1000 van de zesduizend protestants-christelijke scholen in Nederland hebben vanmiddag niet gewerkt uit protest tegen de voorgenomen onderwij sbezuini- gingen. Vrijwel alle scholen hebben aan dacht aan de actie besteed door bijvoorbeeld informatie- en dis cussieavonden te organiseren voor de ouders, om de situatie rond de bezuinigingen in het on derwijs toe te lichten. Van de dertig bijzondere kleuter en lagere scholen in Leiden heb ben twee scholen vanmiddag ge hoor gegeven aan de oproep het werk te onderbreken: de Zuiderparkschool en de Konin gin Julianaschool. Beide scholen hebben voor kinderopvang ge zorgd. Ook de Christelijke Peda gogische Academie in Oegstgeest heeft vanmiddag gestaakt (foto). De studenten hebben de ramen van het gebouw dichtgeplakt en de wethouder van onderwijs, me vrouw Blom, een petitie overhan digd. De Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie (PCO), een bij het CNV aangesloten organi satie met 25.000 leden, heeft de af gelopen week niet meegedaan met de vijfdaagse onderwijssta- king die door de andere onder wijsbonden was uitgeroepen. In plaats daarvan riep het PCO-be stuur de leden op vanmiddag een werkonderbreking van twee uur te houden. De PCO-leden zijn tra ditioneel niet zulke radicale ac tievoerders. De actie van van middag is dan ook een stevige doorbraak. Rechtbank verzocht zaak-Schwietert te onderzoeken MEPPEL (GPD) - Roel Huberts, een inwoner van Meppel, heeft de hoofdofficier van justitie bij de rechtbank in Den Haag schriftelijk verzocht te onder-/^ zoeken of ex-staatssecretaris van defensie, Charl Schwietert, een strafbaar feit heeft ge pleegd. Huberts wijst de officier erop dat Schwietert valse inlichtingen heeft verstrekt en hij meent dat dit, gelet op artikel 230 van bet Wetboek van Strafrecht, straf baar is. Oppositieleider Den Uyl diende vanochtend tijdens het debat over de regeringsverklaring een motie in waarin van de regering wordt geëist vdèr 1 januari met voorstellen te komen voor een rechtvaardiger lastenverdeling. De Kamer moet er dan over de batteren. Den Uyl noemde de re geringsvoorstellen „volstrekt onaanvaardbaar". Ook CDA-fractieleider De Vries zei dat het CDA „moeilijk kan be rusten" in de inkomenspolitieke gevolgen van het regeerakkoord. Hij deed een dringend beroep op de regering om alsnog tot een bij stelling van het "inkomens plaatje" te komen. Het ongunsti ge inkomensbeeld beinvloedt volgens De Vries het overleg tus sen werkgevers en werknemers nadelig. Zijn financiële specialist Van Dijk stelde voor de belastingvrije voet te verlagen voor mannen die ge huwd zijn met eeh werkende vrouw. Dat geld moet dan wor den gebruikt voor een lastenver lichting ten behoeve van de laag ste inkomens. Als een middel daartoe ziet het CDA het uitstel len van de aardgasprijsverho ging (van 3,2 procent) die voor 1 januari is voorzien. De Vries stelde ook voor om de in flatiecorrectie verder te verlagen en in ruil daarvoor de sociale pre mies iets te verlagen. In het re geerakkoord is overeengekomen de inflatiecorrectie tot 80 procent te verlagen. Dat kan volgens het CDA best lager worden. "Verkeerde weg" Het CDA wil nadrukkelijk de mo gelijkheid openhouden van be lastingverlaging, als de bestedin gen teveel teruglopen. De PvdA zei het kabinet fel te zullen be strijden als de bestedingsbeper king wordt voortgezet. PvdA-lei- der Den Uyl verweet het kabinet de economische crisis op „de verkeerde, de uitzichtloze weg" te bestrijden. In plaats van het scheppen van werk heeft het ka binet ten onrechte gekozen voor terugdringing van het tekort, al dus Den Uyl. Daarmee kiest het kabinet voor voortzetting van de bestedingsbeperking. Het CDA lijkt een zekere ontkop peling van de lonen in het be drijfsleven en de sociale uitke ringen te aanvaarden, zo bleek uit de rede van De Vries. De CDA-fractieleider zei dat er slechts twee mogelijkheden zijn om aan ontkoppeling te ontko men: een snelle herziening van het sociale zekerheidsstelsel, en het aanvaarden van een kleine inkomensteruggang. De PvdA is het hier echter vol strekt mee oneens. Den Uyl zei dat de socialisten zich volledig achter het maatschappelijk pro test zullen plaatsen, dat zich te gen ongelijke behandeling en ontkoppeling zal richten. Eng- wirda (D'66) zei dat het kabinet de koppelingen op minimumni veau moet handhaven en dat de inkomens boven f 60.000 aan zienlijk meer moeten inleveren. worden door een korting op alle salarissen van overheidsperso neel. De Vries aanvaardde de korting in het onderwijs, al toon de hij begrip voor de protesten daartegen. Den Uyl kwam nog met een twee de motie waarin hy van het kabi net eiste dat net als in het be drijfsleven, ook bij de overheid ambtenaren straks kunnen on derhandelen over het inleveren van prijscompensatie in ruil voor arbeidstijdverkorting. 22 PAGINA'S NS-staking verliep volgens spoorboekje Ambtenaren dreigen met nieuwe acties PAGINA 7 Spanje - Portugal later in de EG? KNVB wil terug naar 32 clubs PAGINA II 'Minder werklozen had gekund' DEN HAAG (GPD) - Volgens PvdA-leider Den Uyl zou het aantal werklo zen in 1986 met zo'n 400.000 méér kunnen dalen dan bü het beleid dat de huidige regering voorstaat. Den Uyl zei dit vanochtend tijdens het debat over de regeringsverklaring. Hij baseerde zich daarbij op bereke ningen van het Centraal Planbureau, dat de sociaal-economische plan nen van informateur Van Kemenade voor een kabinet van PvdA, CDA en D'66 heeft doorgelicht. Het belangrijkste kenmerk van die plannen is een strak doorgevoerde arbeidstijdverkorting onder gelijktijdige matiging van de lonen met 2,5 procent per jaar. Ook de werktijdverkorting zou op 2,5 procent per jaar moeten uitkomen. Volgens Den Uyl leggen de plannen van Van Keme nade een sterke nadruk op het op peil houden van de binnenlandse bestedingen en op het aanwakkeren van overheidsinvesteringen. C&A's Koonies Nieuwsi Jongens- en meigestruien, effen en gestreept. Maten 116-152 j l>,'g I™ 1 Tweede motie De ongelijke behandeling van ambtenaren, trendvolgers en on derwijzers werd door Den Uyl van de hand gewezen. Zijn frac tie vindt dat de extra korting van 1,65 procent die leerkrachten is opgelegd, moet komen te verval len. Deze zou vervangen moeten Acorn Atom BBC Sinclair randapparatuur software I supplies Dé gespecialiseerde Hobby computer zaak' Hogewoerd 166 - Leiden - Tel 071-126659 De regeringsverklaring die premier Lubbers gisteren in de Twee de Kamer aflegde bevatte, vergeleken met het regeerakkoord, geen gro te verrassingen Het is een kor daat stuk, dat de dingen bij de naam noemt en in elk geval be leid aankondigt Dat was na al die maanden sukkelen hard nodig, ook al houdt men misschien b«| sommige voorgenomen maatre gelen het hart vast. Wat uit de sfeer van de regerings verklaring vooral blijkt is dat de overheid de groeiende hoeveel heid taken en plichten die zij in een reeks van jaren op zich heeft genomen voor een deel weer wil leggen op de schouders van de burgers Dat proces zit opgeslo ten in woorden als privatisering, profijtbeginsel, deregulering, ei gen verantwoordelijkheid e.a. Lubbers wil "overgaan van een ver zorgingsstaat die onbetaalbaar en drukkend dreigt te worden naar een zorgzame samenleving waarin mensen voor elkaar opko men". Het is mooi, bijna idealis tisch geformuleerd, maar hoe dat nu precies moet. blijft onduidelijk De laagste inkomens krijgen het onder de huidige aanpak zwaar te verduren terwijl de hoogste vrijwel buiten schot blijven. Zoiets draagt allerminst bij tot de vervul ling van Lubbers' verheven ge dachte. Zo zijn er meer boeiende formuleringen in het regeerak koord die dringend om nadere uitwerking vragen. De regering ontwikkelt geen speci fiek werkgelegenheidsbeleid Dat zal voor velen een moeilijk te ver teren zaak zijn. Maar onder het vorige kabinet (PvdA, CDA) bleek al dat daar eenvoudig geen geld voor is. Met lastenverlichting voor het be drijfsleven, loonmatiging, moge lijk belastingverlaging wil dit kabi net het klimaat scheppen voor een economische opleving, voor een herstel van de marktsector. Het bedrijfsleven moet weer kun nen investeren en dan zal ook de werkgelegenheid aantrekken, zo hoopt men. Of dat lukt zal zeker niet alleen van interne factoren afhangen. Van het terugdringen van het finan cieringstekort (verschil tussen uit gaven en inkomsten van de staat) is niet direct een heilige koe gemaakt, zoals de WD voor staat Het stijgt eerst tot de duize lingwekkende hoogte van 12%, waarna men beoogt het via de opleving van de bedrijvigheid en de vruchten van de loonmatiging tegen het eind van de kabinets- penode (1986) tot aanvaardbare proporties terug te brengen. Op zichzelf is die operatie broodno dig omdat de schuldenlast die er mee gepaard gaat. de uitwerking heeft van een molensteen om de nek Maar Lubbers lijkt toch de werkge legenheid in allerlei vormen pno- riteit nr 1 te geven Hij is in de regeringsverklaring soepel inge sprongen op het akkoord tussen werkgevers en werknemers over arbeidstijdverkorting tegen inle vering van een deel van de prijs compensatie: de inleiding tot her verdeling van werk. (Vreemd en tegenstnjdig is dan overigens weer wel dat hij diezelfde opera tie niet wil toestaan aan het over heidspersoneel). Wat werkgevers en werknemers in werking hebben gezet zal door de regering in elk geval inventief ondersteund en op gang gehou den moeten worden Het is niet moeilijk om bij tal van punten van de regeringsverkla ring vraagtekens te zetten of kri tiek uit te oefenen. Van belang is nu vooral te zien hoe krachtig, eensgezind en conse quent de huidige coalitie naar buiten zal optreden om de gigan tische problemen te lijf te gaan. Want met over straat rollende re- genngspartners wordt het natuur lijk niets, zeker niet gezien de hui dige sociale onrust P. Verliezen gedekt met pensioengeld APELDOORN (GPD) Het vast goedbedrijf van het verzeke ringsconcern Centraal Beheer in Apeldoorn heeft in drie jaar tyd een verbes geleden van ruim honderd miljoen gulden Om de gaten te stoppen, heeft het con cern gelden gebruikt uit het pen sioenfonds en de schadeverzeke- ringsmaatschappij, twee zuster bedrijven van het vastgoedbe drijf. De Verzekeringskamer m Apel doorn, die de cóncerns contro leert. wilde niet zeggen of Cen traal Beheer zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1