'Staking volgens spoorboekje' Bonden stemmen in met korter werken EG uit kritiek op steun RSV Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten C Schade NS beloopt meer dan miljoen Daling koopkracht niet te vermijden Beunhazen bedreigen kappersvak Situatie in arme landen slechter Beurso ver zicht DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 VS-rente Naar aanleiding van de discon toverlaging door het bestuur van het centrale-banksteisel in de Verenigde Staten met een half procent tot negen procent heeft een aantal banken het "prime ra- te" gisteren verlaagd van twaalf tot 11,5 procent. Het gaat om het rentetarief dat de banken hun kredietwaardigste cliënten in re kening brengen. Chase Manhattan - de op twee na grootste Amerikaanse bank - wees de weg. Zij werd in haar voorbeeld gevolgd door de Che mical Bank en de Morgan Gua ranty Trust. Naar verwachting zullen de andere banken even eens tot verlaging van hun rente tarieven overgaan. WUH De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een be drijfsresultaat behaald van f4,4 min tegen f 13,4 min in dezelfde periode van 1981. Het bedrijfsre sultaat van het kredietbedrijf be droeg f55,7 min (v.j. f79,1 min) en het resultaat van het onroe rend goedbedrijf was f51,3 min negatief tegen f 65,7 min negatief in de eerste drie kwartalen van 1981, aldus de bank. Aan de voorziening algemene risi co's wordt over de eerste negen maanden f37,5 min toegevoegd (over geheel 1981 was dit f50 min). Het nettoresultaat was over de eerste negen maanden van dit jaar f33,1 min negatief tegen f 122,7 min negatief over geheel 1981. De bank handhaaft de eer der uitgesproken verwachting dat 1982 met een bescheiden po sitief bedrijfsresultaat zal wor den afgesloten. Volvo Het Zweedse industrieconcern Volvo heeft zijn winst in de eer ste negen maanden van dit jaar in vergelijking met die in hetzelf de tijdvak van 1981 zien stijgen van 990 mihoen tot 1,93 miljard kroon. Daarbij dient te worden bedacht dat de overneming van Beyerinvest in april 1981 pas se dert het tweede kwartaal van vo rig jaar in cijfers meetelt Dat heeft Volvo gisteren meege deeld. De geconsolideerde omzet steeg van 31,17 tot 51,51 miijard kroon, waarvan 42,46 miljard kroon of 82 procent in het buitenland werd behaald. BMW Bayerische Motorenwerke (BMW) ziet zich genoodzaakt acht- tot tienduizend auto's van de 500- en 600-serie naar de dealers terug te halen wegens een mogelijk man kement aan de stuurinrichting, zo is gisteren in München meege deeld. Het gaat om auto's die na 20 september van dit jaar een kentekenbewijs hebben gekre gen. LEIDEN - Weekaanvoer van de Leidse veemarkt: 5610. Dagaanvoer: 3978. Slachtrunderen: 108; gebruiksvee: 306; graskalveren: 48; nuchtere kalve ren: 1768; veulens/pony's: 14; var- kent: 938; biggen: 61; schapen/lam meren: 676; bokken/geiten: 59. Prijs noteringen voor slachtrunderen het zelfde. Nuchtere slachtkalveren: ƒ125 tot ƒ200; slachtzeugen: ƒ330 tot ƒ340; melk- en kallkoeien: ƒ2000 tot ƒ3050; varekoeien: ƒ1800 tot ƒ2550; pinken: ƒ1150 tot ƒ1800; nuka's rood: ƒ400 tot ƒ656; zwart: ƒ300 tot ƒ525; nuka's amerikaans: .ƒ150 tot ƒ350; biggen: ƒ125 tot ƒ130; schapen: ƒ180 tot ƒ225; lammeren: ƒ190 tot ƒ250; weidelam- meren: ƒ170 tot ƒ235; geiten ƒ20 tot ƒ95. Toelichting: slachtrunderen: nor maal (aanvoer), rustig (prijzen) en moeilijk te handhaven (prijzen); kalf- en melkkoeien: iets minder, rustig, moeilijk te handhaven; varekoeien: normaal, rustig, moeilijk te handha ven; vaarzen en pinken: idem; gras kalveren: iets minder, rustig, moeilijk te handhaven; nuka's: ruim, lui, moei lijk te handhaven; varkens: normaal, matig, onveranderd; schapen/lamme ren: ruim, vlot, stabiel; geiten: nor maal, vlot, hoger. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 22 november. Andijvie per kg. 1,00-1,07; boerekool per kg. 46-61; waspeen AI per kist 3,50-5,60; All 3,20-3,90; BI 5,30-9,80; Bil 4,90-5,40; Cl 2,40-4,80. Aanvoer: 135 ton. Breekpeen BI 1,80-2,70; Cl 2,80-5,80; prei A per kg. 43-49; uien per kg. 36-45; peterselie (krul) 39-44; knolsel derij 52; bloemkool 10 11,90. AMSTERDAM (ANP) - Evenals het CNV heeft de FNV gisteren het groene ücht gekregen van de aangesloten bonden om het prin cipe-akkoord met de werkgevers over het inleveren van prijscom pensatie voor arbeidstijdverkor ting te ondertekenen. Dit hebben de FNV-bonden gisteren beslo ten op een federatieraadvergade ring in Amsterdam, zo heeft de FNV meegedeeld. De voorzitters van alle CNV-bon- den hebben zich eveneens giste ren bereid verklaard, met de werkgevers te gaan onderhande len over de werkgelegenheid en om - als daar goede afspraken over gemaakt kunnen worden - daarvoor de prijscompensatie in te leveren. CNV-voorzitter H. van der Meulen heeft dit gisteren meegedeeld na afloop van de Economie Jongeren: versnelde aanpak jeugdwerkloosheid verbondsraad van zijn vakcen trale, die voor een groot deel was gewijd aan het vrydag in de Stichting van de Arbeid bereikte centraal akkoord. Over dat akkoord zei Van der Meu len dat de verbondsraad wel graag een aanscherping had ge zien van een aantal punten. Een daarvan is de onderhandelings ruimte: het opschorten van de in cao's per 1 januari vastgelegde prijscompensatie zal juridisch mogelijk moeten worden ge maakt. omdat de onderhandelin gen over werkgelegenheid on mogelijk in alle bedrijfstakken voor het eind van dit jaar kunnen zijn afgerond. Alleen al in de in dustrie zijn er 400 cao's. OoK is net CNV nog niet zo over tuigd van de bereidheid van alle werkgevers om tot werkgelegen- heidsafspraken te komen. Over voorzitter Ter Hart van de me taalwerkgevers, die het akkoord dit weekeinde al min of meer heeft afgewezen, zei Van der Meulen dat Van Veen (voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO) "nog maar eens goed op hem moet inpraten" De FNV-jongerenorganisaties NW-jongerencontact en KWJ vinden dat het akkoord over kor ter werken dat werkgevers en werknemers bereikt hebben tot een versnelde aanpak van de ho ge jeugdwerkloosheid moet lei den. In de verdere uitwerking van de afspraken in de bedreven en bedrijfstakken zal het schep pen van werk voor wferkloze jon geren "keihard voorrang" moe ten krijgen, zo laten de beide or ganisaties gisteren in een verkla ring weten. NW-JC en KWJ vinden dat door het inleveren van de prijscom pensatie weliswaar een forse hap uit de portemonnee van werkne mers wordt genomen, maar dat het resultaat de moeite waard kan zijn. Ook het feit dat werkende jongeren hun prijs compensatie zullen moeten inle veren vinden de jongerenorgani saties acceptabel mits andere jongeren daardoor aan de slag kunnen Verdere offers kunnen van de jeugdlonen niet gevraagd wor den, zo stellen NW-JC en KWJ met het oog op de regerings verklaring Voorstellen voor ver plichte deeltydarbeid voor jon geren of een lager loon tijdens de bedrijfsopleiding zijn daarom onaanvaardbaar. Ook verzetten de organisaties zich tegen ver dere afbraak van de uitkeringen van werkloze jongeren. De af hankelijkheid van werkloze jon geren van hun ouders wordt zo steeds groter, en die ouders ko men zelf ook steeds krapper 1 zitten, aldus NW-JC en KWJ UTRECHT (ANP/GPD) De aktie van het spoorwegper soneel van gisteren was volgens de Vervoersbond FNV "een staking volgens het spoorboekje". Geheel naar ver wachting kwam in het Noorden, het Midden en het Zuiden van het land het spoorwegverkeer gistermorgen om vier uur tot stilstand. De aktie duurde tot tien uur gisteravond. In die tijd registreerden de bonden 2.500 stakers. Dit aantal kwam volgens woordvoerder Duijm "overeen met de organisatie graad bij de NS", gegeven het aantal tot staking opgeroepen NS'ers in de drie gebieden. Van de 28.000 NS'ers zijn er 18.000 aangesloten bij een vakbond, waarvan 16.000 bij de Vervoers bond FNV en de Federatieve Spoorweg Vakvereniging. De Nederlandse Spoorwegen ver wachten vandaag een extra aan bod van reizigers. De NS hebben de indruk dat reizigers in ver- SER: DEN HAAG (ANP) - Een daling van de koopkracht gedurende een aantal jaren is onvermijde lijk, wil men de Nederlandse eco nomie weer in het goede spoor krijgen. Om de omvang van die daling te beperken dient de be lasting- en premiedruk te wor den gestabiliseerd. Verminde ring van de arbeidskosten is no dig om de rendementen en de concurrentiekracht van het be drijfsleven te verbeteren. Daar naast dient het financieringste kort van de overheid volgens een duidelijk meerjarenprogramma te worden verminderd. Dit alles moet worden aangevuld met een beleid gericht op herverdeling van arbeid. Dit zijn enkele conclusies uit het NS had geschat een schade band met de staking van gisteren reizen, bijvoorbeeld in het week einde, hebben uitgesteld en pas vandaag de trein zullen nemen. De treinen hebben vandaag bij de aanvang reizigersdienst weer volgens het normale rooster ge reden. Hoewel de staking officieel om tien uur gisteravond was afgelopen zijn er in de gebieden waar is ge staakt geen treinen meer ingezet. In de gebieden waar niet werd gestaakt is het rooster normaal afgewerkt en reden de treinen tot het einde van de dienst, aldus een woorvoerder van de NS. In de gebieden waar niet werd ge staakt lag het reizigersaanbod maandag opmerkelijk lager dan normaal. De NS wijten dit aan het feit dat doorgaande verbin dingen nauwelijks mogelijk wa- De Spoorwegen hebben de indruk dat de meeste mensen goed op de hoogte waren van de situatie. Bij de telefonische informatie centra zijn weliswaar veel vragen binnengekomen, maar die had den vooral betrekking op de treinritten van vandaag. Ook werd de vraag hoe men nog er gens heen kon reizen vaak ge steld. Bij de post in Den Haag werden ongeveer 3.000 vragen gesteld. Intussen bleken de ver wachtingen omtrent een chaoti sche verkeersbeeld alom in het land hoger gespannen dan de werkelijkheid liet zien. De och- tenspits was veel drukker dan gewoonlijk, met files die volgens de politie-verkeerscentrale in Driebergen opliepen tot een ge zamenlijke lengte van 120 km. om half negen. Daarna liep het zeer snel terug. De avondspits was zo mogelijk rustiger dan op andere maandagavonden. En met name in Amsterdam, hoewel geheel van trein- en stadsvervoer verstoken, was het de hele dag vrij stil op straat. Vele stations in Nederland gaven gisteren ongeveer hetzelfde beeld. Lege roils en stilstaande treinen als gevolg i de staking bij de spoorwegen. ontwerpadvies over het sociaal- economisch beleid op de middel lange termijn 1983-1986 van de commissie Ontwikkeling Natio nale Economie (ONE) van de So ciaal Economische Raad. Door meningsverschillen is het advies ongeveer een halfjaar vertraagd. Het wordt nu behandeld in de SER-vergadering van 17 decem ber. De commissie, die onder voorzit terschap staat van SER-voorzit- ter dr. J. de Pous, heeft het be leid dat zij voorstelt niet met cij fers willen invullen. Dat moet volgens haar jaarlijks gebeuren in overleg tussen het georgani seerde bedrijfsleven en de over heid. In het ontwerpadvies wor den wel drie beleidsmogelijkhe- den genoemd die zijn doorgere kend op basis van de cijfers van het centraal planbureau. Die be- leidsmogelijkheden zijn een uit werking van het plan-Schouten (loonmatiging in combinatie met lastenverlichting), een werkge vers- en een vakbewegingsscena rio. miljoen gulden te zullen lij den door het uitvallen van het treinverkeer. In werkelijkheid zal dit bedrag veel hoger uitko men, aangezien op alle andere baanvakken, waar de treindienst volgens het spoorboekje werd uitgevoerd, aanzienlijk minder passagiers kwamen dan gewoon lijk. De PTT verwacht geen grote ach terstand bij de bezorging van de post door de spoorwegstaking. Volgens een woordvoerder is het grootste deel van de post, die normaal gesproken met posttrei nen wordt vervoerd, gistern per postauto verspreid. "En dat heeft prima gefunctioneerd, met uit zondering van Amsterdam waar postauto's niet reden". Volgens de woordvoerder is er wel een achterstand ontstaan. "Maar die is van beperkte omvang. Een heel groot deel van de post die gisteren had moeten worden be zorgd komt nu vandaag ter be stemde plaatse. "Een restante morgen. Dat is dan vooral post van en voor Amsterdam". BORNE (ANP) - De bedrijfstak voor kappers wordt volgens de Algemene Nederlandse Kap persorganisatie (ANKO) be dreigd door beunhazerij. Tijdens een bijeenkomst in het Twentse Borne stelde de ANKO gister avond dat de afgelopen twee jaar door zwart werken reeds twee duizend arbeidsplaatsen in de kappersbranche zijn verdwenen. Die afbraak van werkgelegenheid gaat naar de indruk van de kap persorganisatie in versneld tem po verder. De ANKO heeft becij ferd dat de 8.700 Nederlandse kappers als gevolg van beunha zerij zeventig miljoen gulden per jaar aan inkomsten missen. De fiscus wordt volgend de ANKO jaarlijks voor ruim vijftig miljoen gulden benadeeld. De kappersorganisatie taxeert het aantal beunhazen op ongeveer 8.500. Het zijn mensen die hun werk meestal thuis uitoefenen of hun klanten thuis bezoeken. Om dat geen hoge kosten behoeven te worden gemaakt voor de in richting van een bedrijf en geen belasting wordt betaald kunnen beunhazen ver beneden de prijs werken die de officiële kappers moeten berekenen om hun on derneming in stand te houden. Onvoldoende Woordvoerders van de belasting dienst en van de economische controledienst maakten gister avond in Borne duidelijk dat bei de diensten geen kans zien deze vorm van fraude optimaal te be strijden. De belastingdienst heeft onvoldoende medewerkers voor een goede controle en de economische controledienst kampt onder meer met proble men by het beantwoorden van de vraag of inderdaad sprake is van een illegaal kappersbednjf. Dat komt vooral omdat het over het algemeen om kleinschalige beunhazerij gaat. De afdeling Overijssel van de ANKO heeft in middels b\j minister Van Aar- denne van economische zaken schriftelijk haar verontwaardi ging en teleurstelling uitgespro ken over het uitblijven van af doende maatregelen om beunha zerij in de kappersbranche tegen te gaan. Als conclusie trokken de kappers gisteravond onder meer dat vooral de fiscus en de economi sche controledienst meer moe ten samenwerken bü de opspo ring van beunhazen. Een maatregel om de toename van het aantal zwartwerkers tegen te gaan zou naar de mening van de ANKO ook het beperken van de opleidingsmogelijkheden moe ten zijn, omdat meer kappers worden opgeleid dan nodig zijn. Het gevolg hiervan is dat kap pers die niet in de kappersbran che terecht kunnen, als beun haas gaan werken. FAO: ROME (ANP) - De ontwikke- lings landen verkeren over het algemeen in slechtere omstandigheden dan een ge neratie geleden ofschoon de wereld prod uktie van voedsel is toegenomen. Dat zei Edouard Saouma, de direc teur-generaal van de Voed sel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Na ties, gisteren bi) de opening van de bestuursvergadering der 149 leden tellende groe pering. De bijeenkomst, die tot 3 december duurt, beoogt de werkzaamheden van de FAO te beoordelen. Voor het eerst sedert de jaren vijftig heeft de Derde Wereld te maken met een verminde ring van haar bruto nationaal prod ukt (de som van alle voortgebrachte goederen en diensten). Wat hier aan de hand is vormt eigenlyk een versnelde verarming van de al arme Derde-Wereldlanden, zo merkte Saouma op. "Hun schulden, hun afhankelijk heid van de voedaelinvoer en hun ongunstige ruilvoet zijn de afgelopen jaren zo ver slechterd dat hun algemene situatie ernstiger is dan zij een generatie geleden was", zei hij. Als voorbeeld noemde hy de ontwikkeling van de wereld- prijs van suiker; die is veertig tot vyflig procent lager dan een jaar geleden. Verder ver meldde hij dat de export waarde van bananen met twintig procent is gedaald. In 1981 is de werledproduktie van voedsel met 2.9 procent toegenomen en dit jaar zullen er volgens Saouma overvloe dige oogsten volgen. Hy drong er by de wereldleiders ten sterkste op aan nieuwe initiatieven te nemen om de ze problemen op te lossen. BRUSSEL (ANP) - De 294 mil joen gulden waarmee de Neder landse regering Ryn-Schelde- Verolme (RSV) gesteund heeft om dat bedrijf in staat te stellen aan haar schuldverplichtingen te voldoen is een steun in de zin van artikel 92, lid 1 van het EG- verdrag. Dat constateerde de EG-commissie in Brussel in een mededeling in het officiële publi- katieblad van de Gemeenschap. Dat verdragsartikel noemt steun maatregelen van lidstaten, met staatsmiddelen bekostigd, on verenigbaar met de gemeen schappelijke markt. De commis sie roept in haar mededeling be langhebbenden op om binnen vier weken opmerkingen over deze Nederlandse steunverle ning aan haar kenbaar te maken. Op 7 april van dit jaar ontving het RSV-concern van de regering een bedrag van 294 miljoen gul den. Dat geld was voor het groot ste deel bestemd om verliezen te dekken die RSV geleden had op de bouw van het baggereiland Simon Stevin. In oktober gaf de EG-commissie te kennen dat de Nederlandse regering de EG-re- gels overtreden heeft door die steun niet van te voren in Brus sel aan te melden. Het geld had trouwens überhaupt niet ver strekt mogen worden, aldus de redenering in Brussel. Het was namelijk uitsluitend bedoeld om het bedryf te redden, maar de gift had gepaard moeten «aan met voorwaarden inzake her structurering van het bedrijf- Wel heeft men in oktober in Brussel te verstaan gegeven dat waarschijnlijk niet geëist zou worden dat RSV het geld terug geeft In oktober maakte de EG-commis sie ook bezwaar tegen plannen van de Nederlandse regering om de Amsterdamse Droogdok Maatschappy ADM) met 35 mil joen gulden te helpen. De Neder landse regering kreeg toen twee maanden de tyd om haar voorne men tot steunverlening aan ADM toe te lichten 59.10 56,10 Rotb A Jlsk Romn RSV DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 Calvéccrt. ld.eert Centr. Suiker id. cert Ceteco id.cert Cindu-Key 265,00 260.00 1477.00e 1480.001 ACTIEVE AANDELEN ABN AmroBsnk Dorische Petr Dell Mij Desssux Dorpen» 370.00 373.00 BINNENLANDSE AANDELEN 61.20 61,50 FGH 125.70 102.30 Am/as Aad. Rubber Asd Rijtuig Z"Z"" 175] 00b 17s!oOb He lorken Hold Hoogovens Kon Olie Nedlloyd Groep Ballast Ned am 90.00 117.50 118,80 19.90 110,70 116.50 120 JO 700.00 710.00 3O!OO 3O!OO Bellndo Berkel P Blydenst.cert. Hagemeljer Hoek s Mach. Holdoh Hall trust '1 Holl. Sea Search HVA-Myen cert. LeidacbeWol Mactntosch Max w. Petr. Naarden NagToo NBMBouw Nedap Ned. Scheepshyp. Ned. Sprinfal Nlers trass Nutrtcla GB Nl)v. Ten Cate Ocev d Gr Orensi Otra Sc hl urn berger Schultema Schoppen Schutte rsv. Salveab. Bank 280;00 27540 ZIU.UU «tu.w «INjN «umi 45 00 47-00 100.00 101.00 4..M. 40',U 3.50 440 uff 25 «7.50 67.50 146 00 144.00 :i< Z 32 ."I 20.80 28.80 23 20 23.10 87.20 87.00 152.00 153.00 66.50 «540 Tokyo PH(S) «3 Viking Wereldhave 8540 45.00 154 00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN M .00 MM Slïï Mro 34,00 34 go 1-55.00 ,3500 Duitse mark «100) llal Ure 110 000) Portugese esc 1100) Can dollar Franse franc(1001 7-wiU franc (100) 67.00 66.00 114.00 11340 i.).) 63 50 93,00 03 00 la sob :300 2«>8 SO 20740 450.00 44040 ^oo 126 50 12840 126.00 125.00e 164 00 161.00 602.00 «04.00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamsc effectenbeurs moest vandaag een flinke stap terug doen. Zowel de aandelen- als de obbgatiesector waren in reactie Zelfs de fondsen die de afgclo pen dagen een opgaande lijn be ten zien. zoals KLM en Ahold. moesten terug. De oorzaak hiervan was te vinden op de Amerikaanse beurs, waar de koersen fors wegzakten on danka de diacontoverlafing al daar De Nederlandse regering! verklaring had geen enkele in vloed op de gang van zaken op de Amsterdamse beurs. Zo liet de beurs koud Bg de internationals was Unilever zwak met een verlies van 4» op 193.50. Koninklijke Olie zak te rond het middaguur bona I tot 188.60 KLM verloor 0.80 op 110.70. Phlüps werd ƒ0,50 goedkoper op 27 en Akzo 0.40 op 29.90 Bg de financiële sec tor schoot ABN met 5 omlaag naar 276 en NMB 3.80 naar 120.20

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19