'Belgen zijn gemakkelijke, rustig en harde werkers' 'Wielrenners bouwen mee aan aanleg wielerbaan in Lisse' Bouw kuurhotel begint mogelijk in maart 1983 Verkoop van oude terrein Flora in december? Woonboot Hoogmade maakt water DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 Streek PAGINA 17 RIJNSBURG/LELYSTAD - De kans bestaat dat de ver koop van het oude Flora-ter rein al tijdens de ledenverga dering van de veiling in de cember kan worden bekrach tigd. W. Bisschop, directeur I van Amstelveste bv die een grotendeels uitgewerkt plan voor woning- en kantoor bouw op het terrein heeft klaarliggen - zegt dat het er naar uitziet dat de provincie geen bezwaren zal hebben te gen het plan. Bisschop vindt dat er schot zit in de zaak en verwacht dat zijn plan eind december in de ledenvergadering van de vei ling kan worden behandeld. A. van Delft, de secretaris van de veiling, is wat voor zichtiger. Hij vindt de zaak nog "te vaag" en durft nog niet te zeggen of het oude ter rein inderdaad in december kan worden verkocht. Voorzitter vereniging "De Bollenstreek LISSE - "Wij kunnen naast fiet sen, ook bouwen". Zo reageert Jan van Dijk, de voorzitter van de "Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek" op de opmerkin gen die vorige week in de raads commissie voor sport en recrea tie werden gedaan. Enige com missieleden plaatsten vraagte kens over het deel van de werk zaamheden dat de Lissese ver eniging voor de waarschijnlijk volgend jaar aan te leggen wie lerbaan zelf kan doen. Raadslid Harry Smith vroeg zich zelfs af of de Lissese wielrenners naast goed fietsen ook goed kunnen bouwen. Volgens Van Dijk is bij de bouw van het clubhuis enkele jaren ge leden voldoende aangetoond dat de vereniging goede ambachts lieden in huis heeft. Voor de voorzitter van "De Bollenstreek" dan ook geen enkele reden over het deel van de baan wat de ver eniging zelf moet doen in te zit ten. Volgend jaar januari komt de baan, waarvoor de gemeente op de be groting voor 1983 vier ton heeft uitgetrokken, waarschijnlijk in de raad. Zoals het er nu uitziet zal de gemeenteraad het voorstel van burgemeester en wethou ders om een baan in het gemeen telijk sportpark aan te leggen steunen. Eén zorg heeft Van Dijk nog wel en dat is of de provincie het besluit van de raad wel zal goedkeuren. "Met die moeilijke financiële situatie weet je het maar nooit", meent de voorzitter. Echter geen reden om met de han den over elkaar te gaan afwach ten tot het beslissende jawoord valt. Het bestuur heeft de datum LISSE - Het bestuur van de "Ren en Tourvereniging De Bollenstreek" is volgend jaar 25 mei mede-organisator van de start van Olympia's Ronde door Nederland in Hillegom. Samen met Promotie en Publiciteit uit Hillegom organiseren de Lissese wielrenners de openingsdag van deze amateurronde. De eerste dag wordt in twee gedeelten verreden. Een proloog over ongeveer vier kilometer en een etappe over 90 kilometer die in twee ronden een deel van de duin- en bollenstreek aandoet. van de officiële opening al in het hoofd. Zondag 25 juni organi seert de vereniging een groot lan delijk jeugdtoernooi. Een toer nooi waaraan honderden jon gens en meisjes aan meedoen. Discussie De aanleg van het parcours.is in Lisse vele jaren een punt van dis cussie geweest binnen de ge meenteraad. Aanvankelijk had het gemeentebestuur plannen om een baan op te nemen in het gemeentelijk sportpark. De kos ten daarvan bedroegen echter bijna één miljoen gulden. Dat be drag kon echter niet worden op gebracht. Daarna dreigden de wielerbaan- plannen weer naar de achter grond te worden geschoven. Voor het bestuur een reden om zich te beraden over de verdere toekomst. Zelfs overwoog men vorig jaar om op te stappen als zou blijken dat de gemeente de vereniging opnieuw in de kou liet staan. Vooral een incident tijdens een avondwedstrijd in dat jaar dreig de het vertrek van het bestuur te bevorderen. Van Dijk: "Op de Spekkelaan waar we onze wed strijden houden, reed een auto mobilist met volle snelheid, zich niets aantrekkend van onze men sen die met vlaggen het parcours in de gaten hielden, bijna op drie renners in". "Toen beseften we dat we niet lan ger konder doorgaan en dat onze door Kees van Kuilenburg leden niet meer veilig waren. Al eerder hadden we onze jeugdren- ners bij andere verenigingen in de buurt ondergebracht, maar dat betekende soms dat ze be dankten en liever bij die andere verenigingen aan de slag gin gen". Overleg met de gemeente leverde op dat er éénrichtingverkeer op de Spekkelaan werd ingevoerd. "Jarenlang hadden we gepleit bij de vorige burgemeesters, maar steeds kregen we als antwoord dat het een weg van de provincie was en dat het nooit zou lukken om verkeersmaatregelen te ne men. Burgemeester Gerrits wist het binnen één maand voor el kaar te krijgen", aldus Van Dijk. Verdubbeling Met de aanleg van de baan hoopt de voorzitter dat ook het ledental weer in een stijgende lijn zal gaan. Van Dijk: "We hebben nu 85 actieve leden en ik ben ervan overtuigd dat we binnen een jaar met het dubbele aantal zitten. Voubruggenaar Verboom werkt met trekpaarden: Borden als op deze foto zijn waarschijnlijk volgend jaar niet meer nodig in Lisse. als "De Bollenstreek over een veilig afgesloten wielerparcours beschikt. (Foto Holvast). Vooral omdat we plannen heb ben om ook voor de zogenaamde toerfietsers, die niet meer in de duinen terecht kunnen, iets te gaan doen. De baan leent zich daar uitstekend voor, want het "vals plat" dat in de plannen is opgenomen zal voor de renners een hele klus zijn, vooral omdat op de punt de wind vrij spel heeft. Maar dat is met erg, op een moeilijke baan kweek je goede renners", lacht Van Dijk. Voor de al tien jaar aan het roer van "De Bollenstreek" staande Van Dijk wordt de aanleg van de baan het hoogtepunt. Of dit ook meteen een afscheid als voorzit ter zal zijn laat hij nog in het mid den. Al laat hij er meteen op vol gen dat ook de bouw van een nieuw clubhuis nog op de ver langlijst van de vereniging staat. Het oude clubgebouw, dat zeven jaar geleden werd neergezet is aan vervanging toe. "Maar je. daar moet nog flink voor ge spaard worden. Laat eerst de baan maar komen, daarna zien we wel verder", zegt Van Dijk. WOUBRUGGE - "Ik werk graag met Belgen, want ze zijn erg ge makkelijk van karakter, vrij rus tig en het zijn harde werkers. Ja, je hebt er natuurlijk ook wilde tussen." Woubruggenaar Bertus Verboom heeft een duidelijke voorliefde voor het Belgische trekpaard. Voor hem geen tractoren om zijn land aan de Oudendijkse weg te bewerken, hij doet het njet drie robuuste Belgen: "Ze doen alles: maaien, hooien, gieren en eggen. En af en toe moeten ze een koe uit het water trekken dat doen ze geweldig goed. Nee, een trekker heb ik niet nodig met deze paar den. Trouwens, al die herrie om je heen. Je ziet ze tegenwoordig allemaal met oorkleppen op hun tractor zitten. Nou, die heb ik niet nodig hoor". Het Belgische trekpaard was voor al in de negentiende eeuw erg populair. Tot dan toe waren de landbouwploegen dermate zwaar dat er tien ossen nodig wa ren om het gevaarte door het land te trekken, maar met de komst van de lichtere ploegen kwam ook de tijd van de Belgen. Grote, massieve beesten die in hun eentje een ploeg konden trekken en veel sneller werkten dan vroeger een span ossen. Er werden zelfs wedstrijden ge houden om het goed ploegen te stimuleren, een traditie die nog heden ten dage stand houdt. Tij dens de ploegwedstrijden voor tractorbestuurders worden als extra attractie ook altijd paarde- ploegwedstrijden gehouden, vooral voor de (nostalgische) sfeer die ervan uitgaat. door Kitty van Tessel Het ploegen met paarden is echter weer in opkomst. Steeds meer agrariërs zetten de trekker aan de kant om het paard weer in ere te herstellen. Vooral voor kleine bedrijven is het houden van een of meer trekpaarden goedkoper dan het aanschaffen van een tractor. Bertus Verboom heeft nooit anders dan met Belgische trekpaarden gewerkt in de veer tig jaar dat hy het boerenbedrijf al uitoefent. Momenteel heeft hij drie Belgen op zijn bedrijf lopen: de ruim dui zend kilo wegende Theodoor, de negenhonderd kilo zware Anizet- te en de nu anderhalf jaar oude (en nog niet volwassen) Truus. "In 1976 had ik Carla en Sonja", vertelt Verboom, "die ene is ver ongelukt op stal, ze was over een ketting gestapt, viel en kon niet meer overeind komen. Toen heb ben we haar naar buiten gehaald en daar kwam ze ineens wel overeind. Maar ze was te erg ge wond en de veearts zei dat het wel een hele tijd zou duren voor dat ze weer aan het werk kon. Nou, toen heb ik haar toch maar weggedaan". "Niet lang daarna kreeg het andere dier een ontstoken uier. Daar heb ik toen ik-weet-niet-hoeveel penicilline aan gewaagd, maar het werd maar niet beter. Nou kon ik die uier wel laten ampute ren, maar dan zou ik haar ook een hele tijd kwyt zijn. Die heb ik toen helaas ook weg moeten doen". Vlak daarna kocht Verboom Theo door en Anizette. "Die merrie heb ik een paar jaar geleden hier laten dekken, maar die is toen te vroeg bevallen van een tweeling. Eén is er dood gegaan en Truus hier is nu anderhalf jaar", vertelt hij- Theodoor en Anizette werken nu op het land van Verboom en de boer is enorm over de dieren te spreken. Niet alleen werken ze hard, ook het karakter is pro bleemloos: "Kyk, hier heb ik een foto waarop hij een pijp in zijn bek heeft. Mooi hè? Het zijn van die goedzakken. Ik laat er ook wel eens kinderen op rijden, dat vinden ze wel leuk. Ze zijn volko men betrouwbaar en mak, al zijn ze nog zo groot". "Ze doen nooit iets geks. springen niet over de sloten en breken nooit uit. Zondags maak ik altijd een lekker ritje met ze, want dan heb ik mijn vrije dag en ik rij graag op ze. Ze hebben alleen een dekje op met beugels, een za del gebruik ik niet". "Onderhoud" Ondanks hun enorme gewicht eten de Belgen volgens Verboom niet meer dan een gewoon rijpaard. Hij geeft ze alleen hooi en wat krachtvoer en laat ze een keer in de zes weken opnieuw beslaan. Daarvoor zijn overigens hoefij zers van ongeveer vijfentwintig centimeter in doorsnee nodig. Opvallend van de Belgen is het stompje op de plaats waar hun staart zou moeten zitten. "Die amputeren ze al als ze pas wor Belg: "Ze zijn heel mak, al zijn ritje op Bertus Verboom maakt graag den geboren omdat ze zo lang worden dat ze over de grond sle pen. Als ze ingespannen zijn gooien ze die staart wel eens over de teugels, en heb je nu een paard dat daar niet tegen kan dan gaat hij aan het slaan en hengsten dat het niet mooi meer is. Dus doen ze dat niet zomaar voor niets", aldus Verboom. Hy gaat verder: "De vliegen verja gen ze gewoon door met de huid te trillen en dat ga.it I,. hl b ben ze een staart van drie meter dan nog staan ze te schudden en te trillen om de insekten te verja gen". Fokken Boer Verboom gaat niet door met fokken, nu zijn merrie een twee ling heeft gehad. Dat brengt te grote risico's met zich mee, vindt hy. Hy heeft aan Anizette nu een goed werkpaard en dat wil hy zo houden Daarnaast heeft hij zyn handen vol aan Truus, die zo langzamerhand wordt "inge werkt" op het boerenbedrijf Hy verwacht ovengens weinig pro blemen. Want net als de andere Belgen van Verboom is ook dit een "heel mak en braaf beestje". WOUBRUGGE - Een buitenboord hangende slang van de centrale verwarming is er de oorzaak van geweest dat een woonboot aan de Hoogmadese Blauwe-polder- kade water begon te maken. De bewoner van de boot was op vakantie gegaan en had de slang van de cv losgekoppeld. Door onbekende oorzaak kwam de slang in het water te hangen en ging als hevel werken. Gistermiddag werd door een voor bijganger opgemerkt dat er wa ter in de boot stond. Hij waar schuwde onmiddellijk politie en brandweer, die het inmiddels on der water gelopen vooronder leegpompte. De schade bleef door het vroege tijdstip van ont dekking beperkt tot waterschade aan spullen die in het vooronder waren opgeslagen. NOORDWIJK - De bouw van het kuurhotel aan de Wilhelmina- boulevard in Noordwijk (tussen De Zeeleeuw en Heemborgh, op de plaats van het vroegere hotel Hoogduin) zal waarschijnlijk op 1 maart van het volgend jaar be ginnen. De vergunning van de gemeente ligt momenteel bij ge deputeerde staten van Zuid-Hol land, terwyl ook de andere voor bereidingen voor de bouw van het kuurhotel bijna afgerond zijn. Het wachten is voorlopig nog op goedkeuring van het bouwplan door het hoogheem raadschap van Rynland. Rijnland moet toestemming verle nen omdat het kuurhotel binnen de zogenaamde zeereep komt te staan. Dit is een afstand van 250 meter van het strand waarbinnen niet gebouwd mag worden. Voor1 kustplaatsen wordt een uitzon dering gemaakt, maar het gevolg is dat voor elke bebouwing bin nen deze reep toestemming van het Hoogheemraadschap nodig is. Een tweede voorwaarde om bin nen de zeereep te mogen bouwen is dat de limietliin niet over schreden mag worden. Deze lijn geeft de uiterste grens aan waar mag worden gebouwd zonder dat er gevaar voor instorting be staat wanneer het zeewater ver oprukt. Volgens H. Bouwman van het hoogheemraadschap is de kans klein dat het water ooit zo ver komt "maar het zo»u onver antwoordelijk zijn om daar geen rekening mee te houden". In het bouwplan overschrijdt het kuurhotel deze limietlijn. Rijn land kan het plan derhalve niet goedkeuren. Toch is de bouwer van het kuurhotel. de Noord- wijkse projectontwikkelaar M. Kuypers, van mening dat er snel overeenstemming met Rijnland zal worden bereikt. "Er waren in derdaad even problemen maar op dit moment zijn we met het Hoogheemraadschap weer in overleg getreden", aldus Kuy pers. Geluk Een gelukkige bijkomstigheid is dat een technische adviescom missie van rijkswaterstaat bezig is een nieuwe limietlijn voor de Nederlandse kust vast te stellen. Door veranderde inzichten is het mogelijk geworden om de lijn wat meer richting zee te bepalen Of daarmee het plan voor het kuurhotel in zijn oorspronkelijke vorm kan worden gehandhaafd durfde Bouwman niet te zeggen. Toen het Hoogheemraadschap op de hoogte werd gesteld van het opnieuw vaststellen van de li mietlijn drong het by rijkswater staat aan op een voorkeursbe handeling van Noordwyk. "Hier aan werd gehoor gegeven waar door voor het einde van het jaar de nieuwe richtlijnen bekend zullen zijn", aldus H. Bouwman van het schap. Als de nieuwe limietlijn niet wordt overschreden door de bouwplan nen van projectontwikkelaar Kuypers zal het Hoogheemraad schap zijn fiat geven en de zaak doorspelen naar de gemeente Noordwyk. De gemeente heeft ai diverse keren laten weten "volle dig achter het plan te staan".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17