Aantal clubs terug tot 32 5 0 T mogelijk naar Japan Bokswereld roept weer even ach en wee Nederlands elftal "Of Lattek of ik eruit" DINSDAG 23 NOVEMBER 1982 In de boksring hebben in de loop der tijden al honderden men sen het leven verloren. Telkens, maar dan ook telkens als de dood toeslaat, zijn we getuige van een merkwaardig ritueel: 1) Men roept wat over veilig heidsmaatregelen die moeten worden verbeterd. 2) Men eist een onderzoek naar het functioneren van de scheidsrechter. 3) Men wil dat de ringartsen gro tere bevoegdheden krijgen. 4) Er wordt een pleidooi gehou den om het aantal ronden te be perken. Het is steeds hetzelfde liedje. Maar er gebeurt nooit wat. Na twee maanden is alles letterlijk en figuurlijk begraven. We ver geten snel. En het lieve boksle- ven gaat voort of er nooit wat aan de hand is geweest. Zelfs als men al die aanbevelin gen zou doorvoeren, maakt het niets uit. Boksen als sport deugt nu eenmaal niet, dat is het hele eiereten. Wie er op uit is andermans bewustzijn weg te nemen, heeft een uitermate kwalijke bezigheid als hobby. Je mag niet doden, zegt de wet overal ter wereld. Maar als je het volgens de boksregels doet, laat de wetgever het rustig over zijn kant gaan. Het zal best kloppen, maar mijn petje gaat het te boven. Davis Cup Komend weekeinde spelen Frankrijk en de Verenigde Sta ten de finale van de strijd om de Davis Cup - al sinds 1900 de prijs voor het wereldkam pioenschap tennis voor landen teams. De Davis Cup heeft niet meer ddt grote aanzien in de tenniswe reld. In de periode 1920-1965 gold het winnen van de beker voor de spelers als een even gro te eer als het behalen van een persoonlijke titel op de Engelse, Franse of Amerikaanse kam pioenschappen. Toen het ama teurisme (of wat daar voor doorging) in 1968 uit het top- tennis verdween, nam de bete kenis van de Davis Cup sterk af. Er viel niet veel mee te ver dienen en dat leidde er toe dat tal van topfiguren (Connors, Borg, Gerulaitis) er nauwelijks naar omkeken. Maar er zijn ge lukkig nog altijd spelers die er zich wel voor interesseren. John McEnroe mag dan een humeu rige, lastige kwast zijn, zijn land kan altijd op hem reke nen. Dat de V.S. de afgelopen vier jaar drie keer de Cup won nen, danken zij vrijwel geheel aan hem. Deze zomer, vlak na die voor hem zeer bittere neder laag op Wimbledon, stond McEnroe in de beslissende par tij van de kwartfinale V.S.- Zweden ruim zes uur op de baan om het Zweedse wonder kind Wilander klein te krijgen. Met een simpel demonstratie weekend had hij aanzienlijk meer kunnen verdienen. Het Amerikaanse blad Sports Illu strated omschreef zijn inzet als "de andere kant van McEn roe". Daarop mag inderdaad ook wel eens gewezen worden. Gravel Als de Davis Cup finale in New York of zo werd gehouden, zou Frankrijk geen enkele kans hebben, want in den vreemde op een snelle baan zijn Noah, Leconte en Tulasne kansloos te gen het geweld dat McEnroe, Gene Mayer en Fleming ontke tenen. Maar in eigen land, voor eigen publiek zijn de Fransen zeer sterk, zoals het toch sterke Tsjechische team (met Lendl) eerder dit jaar ondervond. In Grenoble wordt bovendien op een gravelbaan gespeeld. Gra vel remt af. Je kunt er niet, zo als op gras, onvervaard op ten aanval trekken. Het is een b aantype waarop McEnroe zich bijvoorbeeld absoluut niet thuis voelt. De paar maal dat hij aan de Franse kampioen schappen deelnam, heeft hij er nooit wat klaargespeeld. De kans bestaat dat de Amerika nen, aanvallend ingesteld als ze zijn, hun geduld verliezen en gaan forceren. Ddn is er een kans voor Noah en zijn com pa- 1932 De laatste Davis-Cupontmoeting tussen de V.S. en Frankrijk da teert van precies vijftig jaar geleden, toen beide landen in Parijs tegenover elkaar in de eindstrijd stonden. Die match staat als één der beruchtste in de historie van de bekerstrijd te boek. Hij illustreert heel pun tig hoe Fransen in hun eigen omgeving het een ander zuur kunnen maken. In sommige Amerikaanse tennisboeken kun je dat nu nog proeven. Het Franse team bestond toen uit Jean Borotra, Henri Cochet en Toto Brug non, drie van de vier fameuze tennismusketiers (de vierde, Lacoste, was ziek), die de Davis Cup al sinds 1927 in bezit hadden. Samen telden de drie Fransen ruim 100 jaar. Hun hoogtepunt waren ze dui delijk voorbij, maar tn een ont moeting van dergelijk kaliber speelt ervaring een heel grote rol. De altijd met baret getooi de Borotra was niet de beste, wel veruit de levendigste mus ketier. Hij zocht altijd contact met het publiek en het kon hem niet dol genoeg toegaan. Een showspeler. Herhaaldelijk kwam het voor dat hij een bal tot in de tribunes najoeg, waarbij hij altijd kans zag op de schoot van een dame te be landen. Het gerucht ging dat op Wimbledon opvallend veel vrouwen op de voorste rangen zaten als Borotra speelde. JEAN BOROTRA De V.S. kwamen uit met het grote talent Ellsworth Vines, de kers verse Wimbledon kampioen, een man met flitsende slagen en een verwoestende service. Verder Wilmer Allison, een braaf werkpaard en John van Ryn, de trouwe dubbelpartner van Allison. Vines kreeg in Parijs te kampen met ingewandsstoornissen. Toen Borotra dat vernam zond hij hem toiletpapier en kom kommers een grap die bij de Amerikanen geen waardering oogstte. Op de eerste dag ver sloeg Borotra de van slag zijn de Vines in vier sets en Cochet rekende eveneens in vier sets af met Allison. Twee-nul Jubel in Frankrijk, dat met enige angst aan de finale was begonnen. Ondanks de chauvinistische houding van het Parijse pu bliek sleepten Allison en Van Ryn het dubbelspel tegen Co chet en Brug non uit het vuur, met 6-4 in de vijfde set Alles hing dus af van de laatste en kelspelen. Water Het eerste dat de Amerikanen op de slotdag zagen was dat de gravelbaan langdurig onder water had gestaan. La'er kwam uit dat dat was gedaan om het spel van de dynamische Vines nog verder te remmen en zo Cochet een kans tegen hem te geven. Die kant van de Franse regie werkte niet geheel enalin het voordeel van het thuisspe- lende land. Want eerst traden Borotra en Allison tegen elkaar in het strijdperk en de uitbun dige Fransman had aanvanke lijk veel meer hinder van de trage baan dan Allison. Deze veroverde de eerste twee sets. Borotra herstelde zich en pakte de volgende twee. In de vijfde set knokte de zwaar beproefde Allison (veertien sets in drie dagen) zich naar een 5-3 voor sprong en bereikte zelfs match point. Borotra tikte het uiterst gelukkig weg en haalde op tot 5-4. Intussen had de Fransman al alle aandacht naar zich toe getrokken door tot twee keer toe kapot gelopen tennisschoenen te verwisselen met heel dat theater dat hem eigen was. In het uiterst belangrijke tiende spel van de vijfde set staken zijn tenen waratje weer door zijn schoenen en hij kreeg bij 40.40, dus midden m het spel. gedaan dat hij opnieuw ander schoeisel mocht aantrekken. Er kuKim heel wat beroering aan te pas. zeer tot ergernis van Al lison die moeite had zijn ge duld en concentratie te bewa ren. Toch bereikte de Amen- kaan daarna matchpoint Bo rotra serveerde. Uit Serveerde opnieuw. Weer uit Daar was geen twijfel aan. Opgelucht liep Allison naar voren. Einde lijk had hij de zege dan binnen. Maar één man in het stadion had de service "in" gezien en niet de onbelangnjkste: de (Franse) lijnrechter en de (Franse) scheidsrechter liet het daar mooi bij. De ontgoochelde Allison zag even sterretjes bij klaarlichte dag en besefte toen dat hij eenvoudig niet mócht winnen. In het restantje gaf de Amerikaan zich gelaten over: 5-7. Dat betekende 3-1 voor Frankrijk en het behoud van de beker. In het laatste enkelspel klopte Vi nes Cochet Als Allison dus recht was gedaan, zou de Cup in handen van de VS. zijn ge komen.... In de buitenlandse persverslagen stak een storm van veront waardiging op over de gang van zaken. De Fransen trokken zich er niets van aan en eerden Borotra als een tweede Napo leon. Goed, 1982 is 1932 niet. zult u zeg gen. Zeker, maar stelt u zich nu eens voor dat John McEnroe, dat opstandige stukkie mens, straks maar een fractie van dit alles in Grenoble te verduren krijgt Het zou me verbazen als dan niet tenminste het dak van het sportpaleis gaat.... KNVB kiest voor natuurlijke sanering ZEIST (GPD) - Het bestuur betaald voetbal van de KNVB kiest voor een natuurlijke sanering om het huidige aantal betaalde clubs van 35 terug te brengen tot 32. Pas wanneer het ernaar uitziet dat het totaalbestand onder het als minimum beschouwde aantal van 32 dreigt te geraken, zal een helpende hand worden toegestoken. De eerstvolgende drie clubs die in financiële nood komen, zal mén een natuurlijke dood laten ster ven en zeker niet bijstaan mid dels een wèl bij de „32e club voor ogen staande reddingsoperatie". Hoewel men daarover nog be sprekingen moet voeren tegen de tijd dat deze situatie zich voordoet, hoopt het sectiebe- stuur dat het benodigde geld om deze 32e club in leven te houden, wordt opgebracht door de clubs onderling. Evaluatie Aldus werd gisteravond tijdens de BARCELONA (ANP) - Een verzoeningspoging in het conflict tussen Barcelona- speler Bernd Schuster en diens clubtrainer Udo Lattek heeft gisteren geen succes ge had. Vice-voorzitter Gaspart voerde gisteren met beide Barcelona-werknemers ge sprekken. Terwijl Lattek zich van goede wil toonde, bleef Schuster onverzoenlijk. De Westduitse international handhaafde zijn ultimatum dat hij zondagavond stelde: of Lattek, of ik eruit. De ruzie tussen de twee West duitsers in Spaanse dienst laaide vorige week op. toen Schuster zonder af te zeggen drie trainingen verzuimde. De 22-jarige middenvelder was na zijn optreden in de in terlandwedstrijd Noord-Ier- land - West-Duitsland in plaats van Barcelona naar Keulen gevlogen. Lattek ver wijderde zijn recalcitrante pupil daarop uit het trai ningskamp van Barcelona en schraptczijn naam uit de se lectie voor de competitiewed strijd tegen Celta Vigo (2-2). Schuster verklaarde zondag dat zijn wegblijven gebeurd was met goedvinden van de tweede vice-voorzitter van Barcelona, Casaus. Deze zou Schuster een vrije dag heb ben gegeven na de interland wedstrijd in Belfast. Casaus ontkende gisteren de bewe ring van Schuster, gisteren. Voorzitter Nunez, de enige top man in Barcelona-kringen die Schuster wenst te behou den, wil de zaak afdoen met een forse boete en een waar schuwing. In Barcelona wordt verwacht, dat een der gelijk optreden Nunez op grote weerstand bij zijn colle ga-bestuursleden komt te staan. algemene vergadering Betaald Voetbal in Zeist bekendge maakt. De zinsnede over het mi nimum aantal in stand te houden bvo's in Nederland is terug te vinden in een evaluatie van de eerste beleidsnota die het sectie- bestuur in mei van dit jaar publi ceerde. In die nota ging men nog uit van het voortbestaan van de huidige 35 clubs en stelde men het minimum op 32. In de eva luatie van de beleidsbrief heeft men het streven aangepast aan de realiteit en gaat het bestuur uit van „twee goed bespeelbare competities, met als minimum 32 clubs". Het getal 35 wordt even wel niet meer genoemd. Hoewel Gerard Bouwer (DS'79) - „Iedere club die verdwijnt bete kent een verdere afbouw van het betaalde voetbal" - en Cor van Rijn (Sparta) - „Dit bestuur is al verplicht te weten wie dat geld straks moet ophoesten" - vraag tekens plaatsen achter dit ge deelte van de brief, bleef het bij opmerkingen. Iedereen ver wacht eigenlijk niet bij de eerste drie clubs te zitten die de komen de tijd zeker zullen verdwijnen. De continuiteit van het betaalde voetbal stond gisteravond cen traal in een overigens zeer matte vergadering. Enig gekrakeel ont stond dan nog wel rond de ver deelsleutel van het door het vroe gere ministerie van CRM (nu welzijn, volksgezondheid en cul tuur) aan de invoering van shir treclame verplicht gestelde kop peling van het zogenaamde vere veningsfonds. Het ministerie stelde de clubs de voorwaarde dat dit seizoen minstens twee miljoen gulden in dit fonds zou moeten vloeien. Geld, dat bijeen gebracht moet worden door de clubs zelf door zeven procent van de recettes af te dragen. Tijdens vergaderingen van de FBO (-clubs) was de afspraak ge maakt, dat de clubs zelf (wie be taalt bepaalt) zouden beslissen op welke wijze deze geldstroom verdeeld zou gaan worden. Men dacht erbij aan het systeem van de omgekeerde evenredigheid: clubs met de meeste recettes dra gen dus ook het meeste af aan het fonds, maar krijgen het min ste uifgekeerd. Met andere woor den, een solidariteitsheffing, aangezien de rijke clubs de arme de helpende hand toesteken. Verdeelsleutel Het Budget Bewakings Instituut - het orgaan dat namens onder an dere de KNVB het gezondma- kingsproces van het betaalde voetbal begeleidt - dat de op dracht had gekregen een ver deelsleutel te ontwerpen voor zo wel de bijdrage van de externe geldgevers (lotto-toto en WVC, respectievelijk 5,6 en 2 miljoen gulden) als voor het verenigings fonds (twee miljoen) voegt deze gelden bij elkaar. Een van de uit gangspunten voor het BBI voor het vinden van een verdeelsleu tel voor deze geldstromen gold onder andere het tijdens de eer ste vier jaren van gezondmaking geldende „peiljaar" 1977-1978. Clubs die in dat seizoen met for se verliezen hadden te kampen, kregen de jaren hierna de meeste subsidie uitgekeerd. "Vervuilers" Hierdoor kon het voorkomen dat bepaalde BVO's over de laatste vier seizoenen twee miljoen gul den kregen uitgekeerd, terwijl clubs die in het seizoen '77-'78 een positief saldo wisten te be werkstelligen of een klein verlies incasseerden de afgelopen vier jaar slechts twee ton konden in casseren. Begrijpelijk dan ook dat juist de benadeelde clubs (26 in totaal) ageerden tegen de BVO's die in de redevoering van sectiebestuurslid De Stoop wer den getypeerd met „vervuilers" (negen in totaal). De clubs willen een ander peiljaar, of helemaal niet. Bovendien is men van me ning dat de gelden van het vere veningsfonds. die door de clubs zelf worden bijeengebracht, door de onlangs opgerichte federatie Louis van Gaal pleitte op de vergadering namens de VVCS voor een verzachting van de straffen in verband met de gewijzigde omstandighe den bij de clubs. vereveningsfonds beheerd verdeeld moeten worden. Daarmee leverde m kritiek op het door het sectiebe- stuur naar voren gebrachte idee om de gelden op elkaar af te stemmen en te verdelen. Clubs uit de eredivisie, zo stelt het sec- tiebestuur zich voor, zouden 60 procent (per club 320.000 gulden over een seizoen) uitgekeerd moeten krijgen, clubs uit de eer ste divisie 40 procent (per club 226.000 gulden per seizoen). Aan staande maandag vergadert het bestuur van het BBI over de voorstellen van het sectiebe- stuur. Verwacht wordt dan ook dat de kritische opmerkingen die gisteravond werden gemaakt zullen worden besproken. Tweede plaats Raas/Van Vliet MADRID (ANP) - Jan Raas en Leo van Vliet hebben in de zes daagse van Madrid beslag gelegd op de tweede plaats. Winnaars werden de Spanjaard Avelino Perea en de Deen Gert Frank. René Pijnen, die een koppel vormde met de Spanjaard Enri que Heredia, eindigde als vierde. De eindstand van de zesdaagse van Madrid is: 1. Perea (Spa)/Frank (Den) 169 punten; 2. Raas/Van Vliet (Ned) 153; 3. De Jonckhere (BeiyKris- ten (Wdl) 141. ZEIST (GPD) - De KNVB voert momenteel onderhandelingen met de voetbalbonden van Brazi lië en Japan over een trip van het Nederlands elftal in mei van het volgend jaar. De onderhandelin gen met Brazilië verkeren vol gens voorzitter Eric Vilé van het sectiebestuur betaald voetbal weliswaar nog in een beginsta dium. maar de KNVB heeft goe de hoop binnenkort tot een ak koord te kunnen komerf met de Japanse voetbalbond. Lukt het de KNVB overeenstemming te bereiken met Japan, dan moet de mogelijkheid niet uitgesloten worden geacht dat het Neder lands elftal in mei ook nog een aantal oefenwedstrijden in het Midden-Oosten zal afwerken. Het Nederlands elftal zal overigens na 1 juli 1983 nog drie en een half jaar worden gesponsord door de sportartikelenfirma Adidas. De KNVB ontvangt hiervoor een be drag van 300.000 per jaar. Voor de contractverlenging was dit 65.000 gulden per jaar. Het sectiebestuur betaald voetbal ziet vooralsnog geen redenen om zich te bemoeien met het techni sche beleid van de bondscoaches Kees Rijvers en Rob Baan. „De resultaten van het Nederlands elftal baren ook het sectiebe stuur weliswaar grote zorgen", aldus Eric Vilé, „maar met de beide bondscoaches is er tot op heden alleen veelvuldig van ge dachten gewisseld. Van inmen ging in het sectiebeleid is nog geen enkele sprake geweest". Nederland zal in de periode van 4 tot en met 19 juni deelnemen aan het wereldkampioenschap voet bal voor junioren in Mexico. Als voorbereiding op die WK speelt Nederland op 23 maart op een nog nader te bepalen plaats in Nederland een oefenwedstrijd tegen Rusland. Verder neemt het Nederlands juniorenteam team deel aan het Eurovoetbal-toer- nooi in Groningen dat tijdens de pinksterdagen wordt gehouden. De vriendschappelijke interland van het Nederlands elftal tegen Zweden wordt zo goed als zeker in stadion Galgenwaard in Utrecht gespeeld. Gelet op de slechte ervaringen tegen Frank rijk. zullen voor dit duel zeer po pulaire entree-prijzen worden geheven, terwijl er door de KNVB meer publicitaire aan dacht aan deze wedstrijd zal wor den besteed. In de strijd om de vaderlandse be ker telt voortaan vanaf de kwart finales het doelsaldo niet meer mee. Verliest een club de eerste wedstrijd, maar wordt het twee de duel met winst afgesloten, dan wordt de tweede wedstrijd verlengd met tweemaal vijftien minuten. Om te voorkomen dat er bij deze weekwedstrijden nog onenig heid zal ontstaan over de recette deling, wordt een betere admini stratieve controle ingevoerd. Verder overweegt de KNVB in de toekomst alle toegangskaar ten van betaalde clubs centraal te laten drukken bij een bedrijf in Delft. De KNVB hoopt hier mee niet alleen via reclame op de achterzijde van de kaartjes geld voor de clubs binnen te kunnen halen, maar denkt op deze wijze ook vermeende fraude met en treebewijzen tegen te kunnen gaan. Het Nederlands olympisch elftal blijft onder de hoede van het be stuur amateur voetbal, ook als de KNVB in december tijdens een gsprek met een delegatie van het IOC toes teming krijgt om in dat olympisch team contractspelers op te stellen. Twee Nederlandse clubs worden door de KNVB in de gelegenheid gesteld om in juli 1983 aan de In- tertoto-competitie deel te ne- Blankemeyer secretaris Feyenoord ROTTERDAM (GPD) - Fred Blan kemeyer wordt de nieuwe secre taris van het stichtingsbestuur van Feyenoord. De vroegere praatpaal van de Rotterdamse eredivisieploeg volgt in die func tie de weggewerkte Kok Dyk op. Blankemeyer is daarmee de vijf de man in het stichtingsbestuur, dat sinds gisteravond verder be staat uit Ger de Vries (penning meester). Aad van der Laan. Ge rard Kerkum (voorzitter) en Piet Steenbergen. De laatste drie wer den tijdens de algemene leden vergadering van de machtige (amateur)Sportc!ub Feyenoord benoemd tot commissarissen van het stadion. Zij traden daar mee in het voetspoor van de af tredende voorzitter Guus Cou- wenberg. Eef van Walsum en de eerdergenoemde Dijk, de enigen die onder dwang moesten ver trekken. De eerste daad van Kerkum. Van der Laan en Steenbergen was het aantrekken van Blankemeyer. die vong seizoen onder trainer Jezek als „praatpaal" fringeerde. Toen Hans Kraay de Tsjech op volgde. raakte Blankemeyer op de achtergrond. Gisteravond werd hy opnieuw naar voren ge schoven, als lid van het bestuur dat op korte termijn moet beslis sen over het aanblyven van Hans Kraay

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11