Volledige rente aftrek hypotheek uiarnecke Soepeler regels bedrijfsleven Financiering fregatten RSV aan Portugal rond Weerstand tegen centraal akkoord Vertrouwen in kabinet gedaald Lubbers in regeringsverklaring: Gerard de Lange toch behouden Nauwe samenwerldng vredesorganisaties Dader wurgmoord aangehouden na tv-uitzending Sociale premies voor rekening ambtenaren Boekhouding notaris vaker gecontroleerd ZUIVER ZIJDE, ZUIVER WOL. MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Slechts 27 procent van alle Nederlanders heeft vertrouwen in het beleid van het kabinet-Lubbers. Dit percentage is slechts enkele per centen hoger dan het vertrouwen in het tussenkabinet-Van Agt III. Onderzoeker Maurice de Hond noemt het huidige percentage „vrij laag" voor een kabinet dat nieuw is aangetreden. De Hond maakte dit afgelopen za terdag in het radioprogramma In de Rooie Haan bekend. Uit zijn onderzoek is gebleken dat het vertrouwen in het kabinet de vo rige week (na de affaire-Schwie- tert) een fikse knauw kreeg. Van de ondervraagden liet 57 procent weten geen of weinig vertrou wen in het beleid te hebben. Zes tien procent van alle ondervraag den zei geen mening te hebben. Vooral CDA- en WD-kiezers ble ken een tamelijk grote mate van vertrouwen in het kabinet te hebben. Maar deze kiezers heb ben nu minder vertrouwen in hun kabinet dan kort na de beë diging. PvdA'ers daarentegen scoorden erg laag. Uit het Rooie Haan-verkiezingson- derzoek bleken voorts slechts ge ringe wijzigingen te hebben plaatsgevonden in de steun, die de verschillende partijen op dit moment hebben. De PvdA zit nog steeds in de lift, en kan nu rekenen op 50 zetels (32,5 pro cent). Het CDA krabbelt ook weer wat omhoog: 46 zetels (29,7 procent). De WD viel een zetel terug. tot 35 zetels (22.3 procent). Van de kleine partijen vaït de ver dergaande afbrokkeling van D'66 op: nog slechts 2,9 procent (was 4,3 procent) van de onder vraagden liet weten op de Demo craten te stemmen. Dat staat ge lijk met vier zetels in de Tweede Kamer. Ook de CPN verliest een zetel. De Centrumpartij behoudt vooralsnog de ene zetel. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers heeft besloten de hypotheekrente voor de belastingen volledig aftrekbaar te houden. Het door het eerste kabinet-Van Agt inge diende wetsontwerp voor beperking van die aftrekbaarheid, zal worden ingetrokken. Van Agt geprezen DEN HAAG (GPD) - In het ge bruikelijk dankwoord aan het vorige kabinet in de rege ringsverklaring, heeft minis ter-president Lubbers „de politieke moed" van zijn voorganger Van Agt gepre zen. „Innemend als persoon, markant in zijn optreden als minister-president en voor dien als minister van justitie, heeft hij gedurende tien jaren een stempel gedrukt op onze staatkundige geschiedenis", aldus Lubbers. „Ook als minister-president is hij niet teruggeschrokken voor het nemen van niet-po- pulaire beslissingen. Het heeft zijn politieke moed en die van zijn collega's gete kend", aldus Lubbers. DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers heeft in zijn rege ringsverklaring een aanval op de bureaucratie aangekondigd. Vooral het aantal bureaucrati sche voorschriften voor het be drijfsleven zal worden vermin derd. De minister van justitie, Korthals Altes, zal in de loop van volgend jaar in een nota voorstellen doen om flink te kappen in de wettelij ke regels. De terreinen van alle departementen worden daarbij onder de loep genomen. Intus sen zal het kabinet terughou dend zijn met nieuwe wetsont werpen. Omdat het kabinet het wegnemen van „verstarrende regelgeving" voor het bedrijfsleven het meest dringend vindt zal minister Van Aardenne (economische zaken) al binnen een half jaar met een actieprogramma op dit punt ko men. Daarbij wordt vooral ge dacht aan versimpeling van de vergunningen-procedures voor investeringsprojecten. Herindeling Het kabinet verwerpt het verwijt dat overhaast tot de departemen tale herindeling is besloten. De uitvoering van het besluit het de partement van volksgezondheid en milieuhygiëne op te heffen moet zorgvuldig gebeuren. Maar deze besluiten zelf moeten hel der worden genomen om onze kerheden te voorkomen, aldus premier Lubbers. Tijdens de formatiebesprekingen is het betreffende departement gesplitst en de delen toegevoegd aan bestaande departementen. Zo verdween CRM, maar ont stond Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en werd VRO omge doopt tot Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer. Met dit besluit heeft het kabinet willen benadrukken, dat de reor ganisatie van de ryksdienst een „urgente en spoedeisende" zaak I In de Lubbers vanmiddag het „niet gewenst" te vinden deze rente-aftrek te beperken. De re gering wil zo het eigen woning- bezit bevorderen en hoopt dat ook de rentedaling van de laatste tijd de markt voor de goedkope re nieuwbouwwoningen zal ver beteren. Kort geleden was al duidelijk ge worden dat een beperking van de hypotheekrente-aftrek er niet zou komen. De WD is er altijd fel tegen geweest en ook het CDA toonde onlangs grote aarze lingen nu de woningmarkt is in gestort. Volgens het meest recente voorstel zou de rente op hypotheken van meer dan f430.000,- niet meer volledig aftrekbaar worden. PvdA en D'66 willen die grens bij f300.000,- leggen. In het debat over de regeringsverklaring valt van de oppositie een voorstel in die richting te verwachten. Mensen met een individuele huur subsidie zullen zelf méér aan hun huur moeten gaan meebetalen dan nu het geval is. Daarbij zul len de echte minima zoveel mo gelijk worden ontzien. Het kabi net kondigt ook aan dat de fisca le aftrekbaarheid van het groot onderhoud van alle eigen wonin gen wellicht weer zal worden in gevoerd. c 1 max. ter gisteren If Amsterdam regen 9 7 7 De BUt regen 9 7 8 Deelen regen 9 7 4 Eelde regen 9 7 8 Eindhoven regen 10 7 1 Den Helder regen 10 7 9 Rotterdam regen 9 8 7 Twente regen 9 7 08 Vlissingen regen 9 8 4 Zuid Limburg motregen 9 7 02 Aberdeen regenbui 10 3 3 Athene onbewolkt 16 10 0 Berlijn onbewolkt 8 4 0 Bordeaux onbewolkt 10 3 0 Brussel regen 9 7 2 Frankfort zwaar bew. 10 9 1 0 Genéve onbewolkt -1 0 Helsinki regen 2 -4 2 Innsbruck onbewolkt 7 -1 0 Klagenfurt zwaar bew 5 1 0 Kopenhagen regen 8 6 2 Lissabon mist 8 Locarno onbewolkt 11 -2 0 Londen geheel bew. 13 8 9 Luxemburg zwaar bew. 6 1 0 Madrid mist 13 1 0 Mallorca onbewolkt 19 5 0 Malta onbewolkt 21 9 0 München onbewolkt 8 -4 0 Nice zwaar bew. 18 8 0 Oslo onbewolkt 5 3 8 Parijs zwaar bew. 8 0 0 Rome half bew 17 7 0 Split onbewolkt 19 4 0 Stockholm regen 1 1 6 Wenen geheel bew. 10 2 0 Zurich onbewolkt 2 -1 0 Casa Blanca half bew. 19 8 0 Istanbul licht bew. 6 Las Palmas licht bew. 0 Beiroet onbewolkt 21 13 17 Tel-Aviv onbewolkt 21 13 Tunis mist - S 72 Openbaar vervoer De tarieven van het openbaar ver voer gaan, zoals al eerder ge meld, op 1 april met gemiddeld 10 procent omhoog. De NS-tarie- ven Zullen met 8 procent stijgen, die van het stads- en streekver voer met 13 procent. Dat verschil komt voort uit het feit dat de rei ziger zelf minder betaalt voor het stads- en streekvervoer dan voor het spoorkaartje. De overheid past het verschil bij. UTRECHT (ANP) - Gerard de Lange bv zal vrijwel zeker op 1 december op de markt terugke ren, ook al wordt morgen op ver zoek van de bewindvoerder in de surseance het faillissement over de onderneming uitgesproken. Dat heeft de Rotterdamse advo caat mr. H.J. Smit, die als advi seur van de nieuwe organisatie optreedt, gisteren meegedeeld. Volgens mr. Smit zal binnen de op te richten nieuwe vennootschap veruit het grootste deel van de huidige medewerkers werkzaam kunnen blijven en zal het meren deel van de 45 filialen kunnen worden behouden. WEERRAPPORTEN Gigantische hoeveelheid munitie in heidegebied HEEZE (ANP) - Op de Stra- brechtse heide ten zuidoos ten van Eindhoven is een gi gantische hoeveelheid muni tie uit de Tweede Wereldoor log gevonden. In verband daarmee is een strook van ruim 100 hectare tot verbo den gebied verklaard. De Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) begint volgende week met het opruimen van de mu nitie. Deskundigen van de EOD verwachten dat daar mee ten minste twee tot drie maanden zal zijn gemoeid. Geallieerden hebben na de Tweede Wereldoorlog in het betreffende gebied een enor me hoeveelheid munitie van uiteenlopende aard en her komst vernietigd. Dat ge beurde door er een lading springstof onder te leggen en die te laten exploderen. Des tijds werd aangenomen dat daardoor alle munitie was ontploft. Volgens de EOD is daarvan echter geen sprake. Gevreesd wordt dat slechts veertig procent van de muni tie inderdaad is vernietigd. De rest bevindt zich nog in en op de bodem. Dat er in het betreffende ge bied munitie lag was bekend. Er zijn door de jaren heen tal van meldingen van munitie vondsten geweest. Daarbij ging het echter steeds om kleine hoeveelheden. Toen de Explosieven Oprui mings Dienst vorige week na een recente vondst het zo veelste onderzoek ter plaat ste instelde bleek zoveel mu nitie letterlijk voor het opra pen te liggen dat een onmid dellijke grootscheeps ingrij pen noodzakelijk werd geacht. Kernwapens Bij de vraag of Nederland al dan niet tot het plaatsen van kruisra ketten zal overgaan, is volgens Lubbers het resultaat van het wapenbeheersingso verleg tus sen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten in Genève „een zeer belangrijke factor". Het ka binet wil dat overleg, samen met de bondgenoten, maximale kan sen geven. Daarbij is het nodig voort te gaan met de voorberei dingen voor plaatsing. De kans op een volledige verwijde ring van alle middellange-af- standsraketten in Europa is het grootst „als bij de Sowjet-Unie het besef ontstaat dat zonder concessies harerzijds nieuwe kernwapens zullen worden geplaatst", aldus Lubbers. „Als het bondgenootschap of indivi duele bondgenoten de indruk wekken te aarzelen in hun be reidheid mee te doen aan de mo dernisering, zal de Sowjet-Unie niet of veel minder geneigd zijn j te onderhandelen". AMSTERDAM - Wethouder Schaeffer (links) en Mient-Jan Faber (2e van rechts) van het IKV onthulden gisteren op het Amsterdamse Museum plein een gedenksteen ter herinnering aan de Vredesdemonstratie van 21 november vorig jaar. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De diverse vredesbewegingen in Nederland gaan intensiever sa menwerken. Als eerste stap daar toe hebben vijftien organisaties gisteravond een verklaring naar buiten gebracht waarin het nieu we regeerakkoord voor wat be treft het standpunt inzake kern wapens „vierkant wordt afgewe zen". Dit gebeurde tijdens een manifestatie in gebouw De Hoeksteen in Amsterdam, pre cies een jaar na de massale vre desdemonstratie in de hoofd stad, waaraan door 400.000 men sen werd deelgenomen. ,Het ziet er naar uit dat de kernra ketten toch in Nederland ge plaatst zullen worden", zo zei Mient- Jan Faber van het Inter kerkelijk Vredesberaad, „de nieuwe regering klemt zich vast aan de lijn die binnen de NAVO is overeengekomen. Er is nauwe lijks ruimte meer voor een eigen inbreng van Nederland. We gaan naar de situatie dat de raketten eerst geplaatst worden en dat de regering daarna kijkt wat we nog het land uit kunnen krijgen". Faber stelde dat het de vreaesDe- weging niet gelukt is om via poli tieke lobby de regering te laten afzien van plaatsing van kernwa pens in Nederland. De vredesbe wegingen zullen echter met el kaar proberen de bevolking mas saal te overtuigen dat de kernra- Lubbers rept van „een historische kans de wapenwedloop te be heersen". Daarbij staat de ver mindering van de afhankelijk heid van kernwapens voor het kabinet voorop. Een politiek kli maat van beheerste verhoudin gen acht Lubbers een voorwaar de voor welslagen. „Daarin pas sen geen concepties van politie ke superioriteit en militair machtsvertoon. Nederland on dersteunt daarom in het bondge nootschap de koers van vastbe slotenheid èn terughoudend heid". Op 29 januari van het volgend jaar zal de vredesbeweging hiervoor een actieplan ontvouwen. „Uit principiële overwegingen kiezen we nadrukkelijk voor geweldlo ze acUeqjiddelen zei Hans Wie- benga namens de vredesgroepe- ringen. „een mogelyk actiemid- del zal de burgerlyke ongehoor zaamheid zijn, maar daarover moeten wij nog intensief onder elkaar in discussie" De samenwerkende vredesbewe gingen zyn het IKV. Pax Christi, Samenwerkingsverband Stop de N-bom - Stop de Kernwapen- wedloop. Vrouwen voor Vrede- werkgroep. Vrouwen tegen Kernwapens, Het Kan Anders, Kerk en Vrede, Vereniging Dienstweigeraars, Zwaarden of Ploegscharen, Centrum voor Ge weldloze Weerbaarheid, Doops gezinde Vredesgroep, Quaker Vredesgroep, Werkgroep voor de Vrede. Stichting Voorlichting Actieve Geweldloosheid en het Humanistisch Vredesberaad. iseraer zondagmiddag werd op het Museumplein by het Concertge bouw in Amsterdam door loco- burgemeester Jan Schaeffer een 2000 kilo wegende plaquette ont huld ter herinnering aan de vre desmars van een jaar geleden (zie foto). In Amsterdam zyn dit weekend aan de gemeentegrens ook enkele officiële bonbes ge plaatst met de tekst: „Kernwa- gemeente". SCHIPHOL (ANP) - De kwestie van de financiering van drie Ne derlandse standaardfregatten, die Portugal in NAVO-verband wil bestellen, is in principe Staatssecretaris Van Hou welin gen van defensie heeft dit giste ren. zondagmorgen op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Washington. Zeer binnenkort verwacht Van DEN HAAG (GPD/ANP)- Premier Lubbers, minister De Koning van sociale zaken en de voorzit ters Van Veen (VNO) en Kok (FNV) van de Stichting van de Arbeid hebben zaterdag over legd over de gevolgen van het vrijdag gesloten beginselak koord over arbeidstijdverkor ting. Woordvoerders van de partyen wil den gisteren weinig kwijt over de resultaten van dit driehoeksover leg over het akkoord en de vrij dag aan de kamer gezonden nota over de adempauze. Vandaag is de raadpleging begon nen van de achterban van werk gevers- en werknemersorganisa ties over het beginselakkoord. Het zal voor de voorzitters van de UTRECHT (ANP) - Op het pas gereed gekomen traject van het stuk rijksweg dat door het bos Amelisweerd bij Utrecht moet komen, hebben gisteren enkele honderden natuurvrienden jonge boompjes gepland. Deze boomplantdag was een initiatief van het Landelijk Amelisweerd Komite (LAK). De actievoerders verwachten niet dat de boompjes zullen blijven staan. De jonge aanplant bestaat vooral uit wilgen, die wilgenknotters ter be schikking hadden gesteld van de actiegroep. De politie deed geen poging in te grijpen. centrale werkgeversorganisaties en van de FNV nog een toer wor den om vandaag over de hele li nie hun achterbannen te winnen voor het centrale akkoord. De bezwaren van de voedingsbond FNV waren al eerder naar buiten gebleken. Cees Schelling van de voedingsbond houdt vast aan de prijscompensatie. In het andere kamp heeft de voor zitter van de metaalwerkgevers, Ter Hart, zich gistermiddag ook bepaald niet ingenomen getoond met de afspraak. Vrijdag volgt een nieuw gesprek met de regering. Daaruit zal moe ten blijken in hoeverre de rege ring het akkoord als voldoende waarborg beschouwt om de „adempauze", die zij heeft aan gekondigd, achterwege te laten. Met hun akkoord hopen de centra le organisaties de regering van het adempauzeplan af te bren gen. In een brief aan de Tweede Kamer laat de regering de moge lijkheid daartoe open, zei het dat zij de voorbereidingen wel wil voortzetten om niet op het laat ste moment eventueel alsnog maatregelen te moeten nemen. Het centrale akkoord vraagt van de cao-onderhandelaars de herver deling van werk voorop te stel len. Daarbij wordt gemikt op meer deeltijdbanen, maar vooral op verkorting van de werkweek. De gedachten gaan uit naar een arbeidstijdverkorting tot 36 uur per week. Voor verkorting van de werkweek is voor het bank- en verzeke ringswezen al een methode uit gewerkt door de dienstenbond van de FNV. Daarin wordt inle vering van 2,5 procent loon (prijscompensatie) „vertaald" in een aantal (extra) vrije dagen per jaar. Hetzelfde gebeurt in de vol gende twee jaren. In het vierde jaar, wanneer men aan 10 pro cent loon-inleveren toe is, wordt het systeem van extra vrije da gen verlaten en wordt in een klap de werkweek tot 4,5 dag (36 uur) verkort. Houwelingen een Portugese de legatie in ons land om met de werf Ryn-Schelde-Verolme en met de regering de eindbespre- king over de levering van deze fregatten te kunnen voeren. Portugal heeft de fregatten nodig ter versterking van de NAVO-ta- ken die het land heeft. Volgens Van Houwelingen zal één fregat op de RSV-werf in Neder land worden gebouwd en twee in Portugal zelf met Nederlandse technische bijstand. Van Houwelingen heeft zijn Ame rikaanse ambtgenoot met na druk gewezen op de groeiende bezorgdheid, die in Nederland, maar ook in andere Europese landen, bestaat over het toene mende protectionisme in de VS. "Juist nu Nederland op het punt staat grote orders ten behoeve van defensie-inspanningen te plaatsen in de Verenigde Staten, BREDA (GPD) - De moord op de 23-jarige Trees Kriesels die op za terdag 25 september gewurgd werd gevonden op een braak lig gend terrein in het centrum van haar woonplaats Breda is opge lost. De politie hield zaterdag in Dordrecht de 18-jarige vorkhef- truckchauffeur Richard B. uit die plaats aan die gisterochtend een volledige bekentenis afleg de. De arrestatie volgde op een van de 300 tips die de politie kreeg naar aanleiding van het AVRO-televisieprogramma „Op sporing Verzocht" dat vorige week maandag werd uitgezon den. De tip kwam op de avond van de uitzending van een inwoner van Dordrecht. Deze meldde dat hij enige tijd voor de dag van de moord in een lokaliteit in Dor drecht een zich Richard noemen de man een verhaal had horen vertellen over een reis per vrachtauto naar Turkije. Dat ver haal klopte precies met de infor matie over de vermoedelijke da der die werd gegeven in de tv- uitzending. B. zegt de televisie-uitzending van „zyn" zaak niet te hebben gezien en ook niet te hebben geweten dat „Opsporing Verzocht" er aandacht aan heeft besteed. Hy geeft als motief voor zyn daad op dat Trees Kriesels weigerde op zijn voorstellen voor seksueel contact in te gaan. nadat ze sa men het café hadden verlaten. heb ik duidelijk gemaakt dat een compensatie van twintig tot der tig procent voor ons ontoelaat baar is", aldus Van Houwelin gen. Hy wees erop dat ons land van alle Europese landen aan lopende de fensie-orders het grootste bedrag in de Verenigde Staten besteedt. In Tilburg hebben zondagmiddag naar schatting 3500 mensen deel genomen aan een demonstratie ve tocht door de binnenstad, ge richt tegen de mogelijke plaat sing van kruisraketten in Neder land. Ook in Leeuwarden werd gede monstreerd tegen de kernwapen wedloop. Hier liepen naar schat ting rond de tienduizend mensen mee in een herinnenngstocht aan de demonstratie in Amster dam. Het werd de grootste de monstratie die de Friese hoofd stad ooit heeft gekend. De Korte (WD): VLISSINGEN (GPD) Het WD- kamerlid De Korte wil ambtena ren sociale premies laten beta len. Hij gelooft dat daarmee de inkomsten van de fondsen van de werknemersverzekeringen aanzienlijk kunnen worden ver hoogd. Tegelijkertijd worden de risico's beter gespreid, omdat ambtenaren minder kans lopen ontslagen te worden. De Korte zei dit afgelopen zaterdag op het n<yaarscongres van de li berale jongerenorganisatie JOVD in Vlissingen. Hij verzette zich tegen in de invoering van een algemene loondervingswet, waarin zowel de ww als de wao en aaw in ondergebracht zyn. Hij vindt wel.dat het veel moeily- ker moet worden gemaakt om een wao-uitkering te krijgen, maar als die uitgekeerd wordt, moet het recht hierop blijven be staan tot het 65-ste levensjaar. De Korte is voorstander van het sa menvoegen van de drie werk loosheidsregelingen (ww. wwv en rwwbystand) tot een wettely- ke regeling voor werknemers. DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van justitie heeft de kamers van toezicht voor het notariaat gevraagd hun leden, de notaris sen, te verzoeken om met ingang van december iedere drie maan den de boekhouding (een verkor te balans) voor controle over te leggen aan de kamers van toe zicht Volgens mr. Hengeveld van de No tariële Broederschap moet deze extra controle op het reilen en zeilen van de notariskantoren worden gezien als een extra waarborg voor het publick De notaris heeft op zyn rekening na melijk nogal wat waarborgsom men staan, die door het publick zyn gestort. Tot dusver werden de boeken van notarissen uitsluitend één k.r in de vyf jaar doorgelicht door accountants van de kamers van toezicht ADVERTENTIE Ondcrbloases. hemdjes en broeinet Don. behaaglijk cn warm. BREESTRAAT126. LEIDEN. TEL 071 130960

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7