"Voordelen van stadsverwarming twijfelachtig .flter/fk 11 eidse agenda Sinterklaas nu ook in stad en rand Feestelijk welkom voor de kinderen van Huize Buitenzorg Nieuwe dominee in Voorschoten Doek valt voor Hora B.V. Leiderdorpse woningbouwvereniging: LEIDERDORP - Nog voor het onderwerp stadsverwarming serieus ter sprake is geko men trekt de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) al fel van leer. Stadsverwarming is te duur, bewoners hebben geen inspraak en de huidige gasinstalla ties kunnen op de schroothoop. Een greep uit de bezwaren van de AWL, die zij in brief aan het college van B en W in Leiderdorp heeft verwoord. MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 MAANDAG woningen niet. Omdat stadsver warming in Leiderdorp alleen rendabel is als ook bestaande woningen worden aangesloten wil de AWL (eigenaar van twee duizend woningen) tijdig in het overleg betrokken worden. Bo vendien wijst de AWL erop dat met "vrij geringe investeringen en het bevorderen van een be wust stookgedrag meer energie bespaard kan worden dan door middel van stadsverwarming". De AWL heeft een groot deel van die bezwaren verpakt in een voorwaardenpakket, voldaan moet worden wil de ningbouwvereniging ken. Hierin staat dat het EBR al le kosten van wijzigingen aan be staande installaties moet beta len. Ook de huidige waarde van installaties die vervangen moe ten worden, zal het EBR moeten vergoeden. Verder moet elke wo ning een eigen meter krijgen en Algelopen week boog de raads commissie voor ruimtelijke or dening, verkeer en milieu zich voor het eerst over de stadsver warming. Dat gebeurde naar aanleiding van een brief van het Energiebedrijf Rijnland (EBR). Het EBR wil graag dat een deel van Leiderdorp (voornamenlijk Buitenhof) wordt aangesloten op het stadsverwarmingsnet dat Leiden nu aanlegt in de Stevens hof. Ook de nieuwbouw op het Schuttersveld en de Leeuwen- hoek moeten in de toekomst Voorwaarden worden aangesloten op dat net. In totaal moeten er in Leiden zo'n zevenduizend woningen op het stadsverwarmingsnet wor den aangesloten. Ook nieuw bouwwijk Haaswijk in Oegst- geest is een van de plaatsen waar het EBR stadsverwarming als mogelijkheid ziet. Het principe van stadsverwarming is vrij simpel: bij het opwekken van elektriciteit wordt aardgas verstookt. Hierbij komt warmte vrü die nu ongebruikt blijft. I3ii stadsverwarming wordt met die warmte water verhit en via lei dingen naar de aangesloten pan den vervoerd. Eén grote centrale verwarming in feite. De huidige centrale van het EBR moet dan wel gerenoveerd worden (kosten 110 miljoen gulden) en er zal een stadsverwarmingsnet moeten worden aangelegd (kosten onge veer 70 miljoen gulden). De kos ten zullen uiteindelijk terugver diend moeten worden door de energiebesparing. De AWL bestrijdt dat niet maar ziet wel veel andere bezwaren. Volgens de woningbouwvereni ging zullen de hoge investerin gen het gebruik van andere goedkope en milieuvriendelijke energiebronnen tegenhouden. Verder wordt het voor de bewo ners vrijwel onmogelijk op de kosten te besparen. Bij een ge woon aardgasnet ligt dertig pro cent van de kosten vast, bij stadsverwarming is dat zeventig procent. De besluitvorming is volgens de AWL ondemocratisch. De consu menten worden er niet in betrok ken en ook de de kosten van stadsverwarming mogen niet hoger zijn dan de huidige kosten van het aardgas. "Wij spreken de wens uit dat u uw beslissingen zult nemen op basis van technische, financiële en energetische feiten en niet op ba sis van politieke overwegingen. Het belang van de Leiderdorpse bewoners dient duidelijk primair te zijn en niet het feit dat de ge meente Leiden stadsverwarming gaat aanleggen voor een deel van haar woningen en wij ons gaan aansluiten op een "Leidse pijp" waarvan de financiële conse quenties en de afhankelijkheid van het door u gekozen systeem uiteindelijk ten laste zullen ko men van de bewoners", schrijft de AWL aan het college van Lei derdorp. De brief eindigt met een duidelijke afwijzing van stadsverwarming. "Voordeel voor de bewoners zal het systeem nooit opleveren en dat dient bij uw besluitvorming een belangrijke overweging te zijn". Honderden Leiderdorpse schoolkinderen verwelkomden hun leeftijdsgenootjes i zaterdnn met een feestelijke balonnenoptocht. Huize Buitenzorg Na verhuizing naar Leiderdorp: LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp is in één klap 45 bewoners rijker geworden. Dat gebeurde toen afgelopen zater dag om negen uur 's morgens de kinderen van Huize Buiten zorg officieel in hun nieuwe woonplaats werden ingeschre ven. Burgemeester van der Ha ve verwelkomde de kinderen, die met hun ouders/verzorgers naar het gemeentehuis waren gekomen. Hierna voegde men zich in de op tocht van de lagere school jeugd, die vanuit de Hoofd straat was vertrokken. In de menswordingkerk, werd sym bolisch het welkomsgeschenk overhandigd. Dat geschenk be stond uit een hoeveelheid goe deren en een som geld ter waarde van 46.000 gulden, bij eengebracht door de Leider dorpse burgerij in het kader van de actie 'welkomstge schenk Buitenzorg'. De op brengst overtrof alle verwach tingen van de initiatiefnemers, die zelfs niet hadden durven hopen op 20.000 gulden, het streefbedrag, waarmee de tuin rond buitenzorg kon worden aangelegd. Van der Have, die de oorkonde met daarop het inmiddels ach terhaalde bedrag van 43.000 gulden aan zuster van der Ruit overhandigde, stelde tot zijn genoegen vast, dat Buitenzorg volgend jaar kan beschikken over een 'droomtuin'. Zuster van der Ruit kreeg, behalve een flinke hoeveelheid geld, ook verschillende schilderijen, met daarop het oude pand aan de oever van de Rijn. Wellicht dat men in het moderne onder komen in momenten van nostalgie, nog eens een blik zal werpen op de schilderijen die afgelopen zaterdag werden aangeboden. Bezuinigingswoede Voorschotense WD vindt geen steun VOORSCHOTEN - Om de Voor schotense lijst van woningzoe kenden te ontdoen van mensen die oqk elders staan ingeschre ven overweegt deze gemeente om een inschrijfgeld te heffen. De raadscommissie voor welzijn, huisvesting en onderwijs kwam ondermeer voor dit agendapunt zaterdag in een extra vergade ring bijeen. Een besluit werd er over echter niet genomen. Het CDA, de PvdA en D'66 namen geen genoegen met het plan van de WD om de intentieverkla ring van de raadscommissie voor algemene zaken terug te draaien. Hierin wordt het voornemen uit gesproken om vriendschapsban den met een plaats in de derde wereld aan te gaan. De liberalen wilden dit initiatief in particulie re handen leggen. Maar de overi ge partijen vinden, dat als een bepaald idee wordt gedragen door een groot deel van de bevol king, het een taak wordt voor de overheid. Er is dan ook een com missie gevormd, met onder an deren vertegenwoordigers van de kerken, die al enkele projec ten op het oog heeft. De WD in Voorschoten stond eveneens alleen in bezuinings- plannen die het onderwijs betref fen. Het CDA wilde namelijk niet meegaan met bezuinigingsvoor stellen die tot gevolg hebben dat de ouders in het vervolg een veel hogere ouderbijdrage moeten betalen. Het ziet er niet naar uit dat de Voorschotense watersportver eniging in de toekomst kan be schikken over een groter aantal ligplaatsen voor kleine schepen in Vlietland. Bij de voorberei ding hiervan is duidelijk gewor den dat die ligplaatsen tussen 400 en 600 gulden per jaar moe ten kosten. De animo voor lig plaatsen met een dergelijke huurprijs is vry gering. LEIDEN/LEIDERDORP - Sin terklaas is weer in het land. Nog maar net in het land was de Sint zaterdag ook al weer in Leiden en Leiderdorp. Op het Leidse Stadhuisplein ston den honderden kinderen, met hun ouders, op de Spaanse goed heiligman te wachten. "Zie ginds komt de stoomboot", werd er luidkeels gezongen. Maar het was maar een piepklein bootje waarmee de Sint op de Vismarkt aanmeerde want een stoomboot gaat niet onder de Leidse brug gen door. In het geheel niet zee ziek stapte Sinterklaas aan wal waar burgemeester Goekoop hem hartelijk welkom heette na mens alle Leidse kindertjes en de middenstandsvereni ging LCC. De goedheiligman had heel wat moeite om, door de mensen menigte heen, op het bordes van het stadhuis te komen. Vele kin derhanden moesten Worden ge schud. Sommige kleintjes had den een mooie tekening gemaakt of wilden, met kriebels in de buik, wel een liedje zingen voor Sinterklaas. Een heleboel zwarte pieten had de goedheiligman weer meegenomen en dezen strooiden handenvol pepernoten in het rond en haalden de raarste capriolen op het Stadhuisplein. Behalve sinterklaasliedjes en pe pernoten waren er natuurlijk ook verlanglijstjes. Die wilde de Sint ook wel in ontvangst nemen. Want Sinterklaas en zijn zwarte pieten staken natuurlijk nooit. Hoorzitting Over de gevolgen voor Zoeter- woude van de plannen voor een gemeentelijke herindeling mo gen dinsdag- en woensdag avond de burgers hun zegje doen. Morgenavond zijn de be woners van Zoeterwoude-Rijn- dijk aan de beurt in De Eende- kooi en woensdagavond worden van de bewoners van de dorps kern in het gemeentehuis ver wacht. Beide avonden is in spraak vanaf 20.00 uur moge lijk. Natuurgeneeswijze De relaties tussen voeding en ge zondheid is het onderwerp van een lezing die J.F. Waning, arts voor natuurgeneeswijze, op dinsdag 23 november in de bi bliotheek van Leiderdorp houdt. De toegang is gratis. Bijbel "De wereld wordt vaderland" is de titel van een boekje van ds. W.R. van der Zee en het onder werp van een serie van drie avonden over bijbelkennis in de Messiaskerk in Wassenaar. Maandag 22 november wordt de tweede van de avonden gehou den en hierbij is ds. Van der Zee persoonlijk aanwezig. Plaats van handeling is de hal van de Messiaskerk. Bezoekers worden verzocht zelf een bijbel mee te Bazar Om het fonds te voeden waaruit eens de restauratie van de Oude pastorie en de Dorpskerk in Wassenaar moet worden be taald, wordt woensdag 24 no vember in het Dorpscentrum een bazar gehouden. Zelfge maakte en andere artikelen zo als handwerken, kerstkaarten, kaarsen, levensmiddelen en snuisterijen worden hier dan aan de man en/of vrouw ge bracht. De bazar is van 14.00 tot 17.00 uur. Volksmuziek Zuid-Amerikaanse volksmuziek is te beluisteren in de Muzenhof in Leiderdorp op zaterdag 27 no vember, aanvang 20.15 uur. Ya- ravi treedt er op. De hervormde geméente van Voorschoten en Veur, wijkgemeente Noord, kreeg gisteren in ds. Wim Blanken, gekomen van Warffum, een nieuwe predikant. In de bevestigings- en intrededienst in de Dorpskerk waren ook de gereformeerde predikant De Zwart en de andere her vormde predikant van Voorschoten, ds. Van der Schoot, voorganger. Pe voorzitter van de kerkeraad, de heer P. van der Gaag, sprak i dienst woorden van hartelijk welkom tot de nieuwe predikant er gezin. i de Dominee Wim Blanken tijdens de welkomsdienst gistermiddag. VALKENBURG - Het doek is voor het personeel van Hora bv in Valkenburg definitief gevallen. "Er is tevens geen enkele kans dat ze nog in aanmerking zullen komen voor een afvloeiingsregeling", zegt vakbondsman G. Frielink van de FNV in Den Haag. Zoals bekend raakte het bedrijf, dat betonbewapening maakt, enige tijd terug in de problemen doordat er een belastingschuld was van ruim anderhalve ton. De boel moest worden verkocht en twee weken geleden werd het 22 man tellende personeel collectief naar huis gestuurd. Vorig week donderdag haalde de fiscus haar gram bij het Valkenburgse bedrijf, dat vlak naast de Kwantumhal len ligt. Er was geen openbare verkoop van de spullen van het bedrijf nodig om aan de belastingschulden te kunnen voldoen. "De inboedel, zoals machines, is onderhands verkocht aan de schuldeisers", zegt men bij het belastingkantoor in Leiden. Het komt er volgens de belasting op neer dat het bedrijf is leeggehaald en dat er nu sprake is van een "lege" bv. "Het was afgelopen week een triest gezicht toen alle spullen uit de toch al niet degelijke fabriekshal werden gesleept", zegt vakbondsman Frielink. "Het zit er ook niet in dat het personeel naar een eventuele vestiging in Laren zal kunnen verhuizen. De concurrentie is al direct in het gat gesprongen". Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17. Russische film 'De jeugd van Iwan van Andrei Tarkovsky', 20 en 22.15 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, politiek vrouwencafé thema-avond in de serie 'Vrouwen en wonen', vanavond in het teken van 'Hoe verder?', 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45,20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhogmg NEE. divan 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie. 20 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis In de Vrooüjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV, RW of WAO, di 14-16.30 uur, tel. 123271. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van: vr 19 nov tot 26 nov door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-13 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand LEIDEN - Ondertrouwd: C. C. V. Tho- dé en Y. H. P. Bodeutsch; J. H. van den Heuvel en G. H. Visser; B. C. Kalshoven en M. C. T. Rysbergen; S. M. Overdyk en P. P. Vergeer. Geboren: Kai-Arne, zv. T. C. M. Witte- man en M. T. M. Ruigrok; Paul Steven Adriaan, zv. A. G. Kloet en J. E. Dekker; Jacobus Cornelis, zv. T. J. van der Wolk en G. M. van der Linden; Arnoud, zv. T. Scheepmaker en M. Vink; Niels Nico- laas Jacobus, zv. N. Duivenvoorde en P. J. T. de Winter; Nike, dv. H. I. J. Harinck en W. N. Bakker; Jacky, zv. D. C. Bodry en A. J. M. Zwaan; Maria Johanna, dv. G. van Ryn en E. W. Veerman; Joy, dv. R. Herman de Groot en J. C. van den Oever; Patrick Roy, zv. Y. Koekebakker en A. M. van Doom; Jacob Pieter, zv. P. J. Ouwehand en J. W. Haasnoot; Wouter Willem Paul, zv. M. de Ruyter en H. E. D. Bouland; Elif, dv. H. Firat en F. Kaya; Marco, zv. M. Guijt en I. Tijster man; Mickel, zv. H. W. Verhage en C. van Rooijen; Johanna Jacoba, dv. A. J. van der Valk en A. D. van Klaveren; Ro bertas Adrianus, zv. A. J. A. N. Zoet en A. J. P. M. van Mil; Lara IsabeUa Cami- la, dv. J. P. Gongalves Sampaio en J. H. P. van Ulden; Nicolette Maria, dv. C. J. Plasse en C. M. Nederpel; Josy, dv. F. A. M. ter Beek en J. R. de Jager; Cindy, dv. W. Rysbergen en G. J. M. Krapels; Dirk Cornelis, zv. C. Parlevliet en D. van der Plas; Samir, zv. Y. Maêtallah en Z. Znassni; Öznur, dv. M. Ursan en Ka- vun; Céline Martins Maria, dv. A. J. M. Bergman en C. Teresa Martins; Sander n der Burg LEIDERDORP - Aan de Leidse Onderwijsinstellingen zijn de vol gende personen uit de Leidse en Alphense regio geslaagd voor het diploma doktersassistent(e): Anna E.M. Braas, Jolanda V. Budde, Joyce Burgemeestre, Carola Y.M. Buve, Cornelia van Drongelen, Ja- coline H. van Duijn, Anne L.M.. Eterman, Annette van den Eijkel, Saskia Frangenheim, Jacqueline de Goederen, Guurtje A. van Goe- verden, Edith van Groeningen, Ol- ga den Hartog, Jolanda M. van. Heijningen, Helena J. Hoogendam, Johanna C. van der Hoogt, Maria J.A. Idenburg, Maria G. Imanse, Henriëtte G. Jansze, Columba A. van Kampen, Jolanda A.P. van der Kleij, Hetty M. Kuipers, Johanna L.G.M. van der Lans, Janette A.B. de Leeuw, Elisabeth van der Meij, Leonilla D.E.M. Nijssen, Nelly T. van den Oever, Johanna C. Oppe- laar, Ingrid G. Pater, Aaltje van de Peppel, Alida W.M. van der Poel, Lily Raymakers, Geertje van der Sar, Manon van Schaik, Josephine M.T. Simons, Nicolette C. Sonne- veld, Linda Starre, Sophia van der Starre, Johanna Straathof, Wilma M. Terpstra, Iné Verdoes, Maria J. Verhart, Helena C. Verloop, Sand ra J. Verra, Eüsabeth G.M. Vink, Wendy D. Vogelenzang, Femke L. Walta, Anthonia M.M. van Wees, Ingrid de Wilde. ZAKENNIEUWS ZOETERWOUDE - Pluimvee slachterij A.B. van der Meer gaat donderdag officieel van start in de totaal verbouwde be drijfsruimte aan de Productie- weg 48 in Zoeterwoude. Burge meester ing. Houdijk van deze gemeente zal de slachterij plech tig in gebruik stellen. Het bedrijf komt uit Hazerswoude. In Zoeterwoude is er de moge lijkheid dat de huidige veertig personeelsleden van het bedrijf in de toekomst 200.000 kippen per week kunnen verwerken. Momenteel zijn dat er nog 100.000. Met de verbouwing van de bedrijfshal, inclusief de ving van gebouw, is een investe ring gemoeid van acht miljoen gulden. Na de officiële openings handeling. om 10.00 uur 's mor gens. krijgt het publiek de gele genheid om tijdens een open dag de fabriekshal te bezichtingen. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Lektech Dagblad B.V Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-16 00 uur. Abonnementsgelden bt) vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79,70 Directie: G. Koopman W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec) J Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke it eigen Losse nummers 0.80 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cèro. Rome. Madrid. Mexico en Wenen. Redactie stad en tel^1d44941.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2