5 0T D Spijkenisse-RCL: te gek om los te lopen Quick Boys niet genoeg beducht: 2-1 Probleemloze zege van RB "De ploeg wint,en leert..." C Noordwijk ruim beloond met periode-kampioenschap Katwijk maakt status niet waar; ARC wel Geïnspireerd Lisse blijft in kopgroep MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 SPIJKENISSE - Vermoedelijk verleid door de STER die al ge ruime tijd voor de intocht van Sint Nicolaas tot vervelens toe op de beeldbuis heeft geleurd met allerlei gezelschapsspelen, speelde Spijkenisse zaterdag het spel 'Mad' in de openlucht met RCL als partner. Vermakelijke tonelen derhalve op het sport park 'Schiekamp', waar het ge zelschap van Freek van der Lee werkelijk alles deed om een voet balwedstrijd tot een potje anti- Monopoly om te vormen. Wat maar fout kon gaan, ging bij Spij kenisse fout, kortom het leek of die ploeg in de geest van de re gels van 'Mad' tot verliezer wilde worden uitgeroepen. Die vlieger ging niet op. Want hoe aardig RCL in het veld ook te werk ging, de partij bleef onbeslist (0- 0), omdat het scoren van goals niet in het repertoire van het Lei- derdorpse elftal bleek opgeno- Doorgaans blinken '0-0 wedstrij den' uit in kleurloosheid, maar zaterdagmiddag was in Spijke nisse alles anders. Er ging daar veel mis. juist daarom scoorde Spijkenisse-RCL een hoge amu sementswaarde. De thuisploeg bekommerde zich nauwelijks om de elementaire beginselen van de voetbalsport. In bezit van de bal sloten de linies nooit aan, Sport zodat RCL na balverovering on der aanvoering van Dick van der Bijl en de vooral na rust uitblin kende Bennie Heemskerk steeds in de vele vierkante meters grote gaten kon duiken. Rechtsback George Jardez, gevaarlijk opko mend als hij werd aangespeeld, werd maar zelden in het aanvals plan betrokken. Spijkenisse wil de zich zaterdag kennelijk liever in een gekke, dwaze wereld op houden, vandaar dat de lange Hans Groot wèl bij herhaling als aanspeelpunt werd gezocht. De als middenvelder begonnen, na rust als voorstopper schutteren de Groot transporteerde vervol gens nagenoeg elke bal richting tegenstander. Met Peter Siera als snelle, maar weinig effectieve rechterspits wentelde RCL zich in de luxe van een permanent veldover- wicht. Waar Spijkenisse de 1000 toeschouwers met uitzondering van de beginminuten van de tweede helft op een parodie van een voetbalwedstrijd vergastte, daar maakten de Leiderdorpers soepel van verdediging naar aan val overschakelend keurig ge bruik van de ruimte. Op het geaccidenteerde terrein waren de manschappen van Theo de Waard technisch verre superieur aan hun tegenstanders, bewogen veel beter, terwijl ook in de per soonlijke duels meer agressie werd gestopt. Uit de veelheid van doelnjpe mogelijkheden wist de Racing echter geen keuze te maken. slissen. Maar Heemskerk vond na een corner van Siera de wei nig klemvaste doelman Wim Veenman op zijn weg. Van Ge- merden lobde na een slim passje van 'gatenvuller' Bruna naast het doel, terwijl Siera tegen Veen- man opschoot. Veelal door Van der Bijl en Heemskerk in de diepte gelanceerd zou de snel voetige rechtsbuiten ook na rust nog twee dotten van kansen mis- Wellicht tot eigen verbazing hield Spijkenisse de nul. Voor het thee-intermezzo presteerde dat rammelende collectief in offen sieve zin behoudens een fraaie één-twee tussen Ricardo de Win ter (over wie dadelijk méér) en Robert de Heer weinig; na de pauze gaven Groot en de vroege re Quick Boys-linksback Martin Heerikhuisen doelman Peter van der Heyden gelegenheid zich te onderscheiden. Humor Voor het overige gingen de spelers van Spijkenisse en RCL na rust onverdroten door met datgene, waarmee ze in het eerste bedrijf bezig waren: RCL voetbalde goed zonder tastbaar resultaat, Spijkenisse zorgde voor de hu mor zonder enige schade op te lopen. Wat kon gebeuren, door dat Groot en De Heer hun kop ballen niet In, maar naast hun ei gen doel zagen belanden. Maar ook. nu Siera. Van Gemerden (hoog over) en Heemskerk (zij net) nalieten te profiteren van de desorganisatie in de Spijkenisser verdediging. Het heeft overigens maar weinig gescheeld of RCL had dat gebrek aan trefzekerheid in de slotminu ten met een nederlaag moeten bekopen. Die vernedering ont liep RCL, omdat De Heer zijn doel op een haar na miste en Ri cardo de Winter vogelvrij voor Van der Heyden naast de bal kopte. Met die 'uitsmijter' sloot de jeugdige linkerspits de Monty Pythonachtige voetbalvoorstel ling passend af.. GERARD VAN PUTTEN 'Te weinig inzet' HEERJANSDAM - Suffig als een verliezend bokser tui melde Quick Boys zaterdagmiddag door de touwen van het hoogste amateurplatform. Heerjansdam forceerde in een tijdsbestek van twee minuten de knock down. Zo'n vjjftien minuten voor het einde kwam aan het incasse ringsvermogen van de tot dan onraakbare doelman Theo Guyt een einde en veranderde de verrassende, meer nog onverdienstelijke 0—1 op slag in 2—1. Fatale klappen, die de regio van een heuse topper -zaterdag aanstaande is het Quick Boys—Noordwijk, beroofde. RIJNSBURG - De teams uit de zaterdageersteklasse moeten zo langza merhand met knikkende knieën richting het sportpark Middelmors afreizen. Weliswaar slaagden Spijkenisse en RCL er eerder nog in om RB op eigen veld een punt af te snoepen, maar nu Arie Lagendijk de ideale formatie te pakken heeft zou een bezoek aan het thuishonk van de Rijnsburgers een beproeving kunnen worden. Kozakken Boys, een team dat normaal bruist van de werklust, oogde zaterdag bovendien zo mak als een schaap. De ploeg werd dan ook door de sterk spelende Lagendijk-equipe met 3-0 van de mat gespeeld. Het probleem van de voorheen zo kwetsbare defensie van de Rijns burgers leek zaterdag uit de we reld geholpen. Het nieuwe cen trale duo John Manuputty-Gé Perfors draaide immers ge smeerd. Daarbuiten wierpen de beide backs Martin Toet en Jo- han de Kroon zich ditmaal niet alleen als extra aanvallers op, maar bleken zij wel degelijk in staat te zijn ook hun mannetje uit te schakelen. Op het middenveld betoonde de kleine Jack Manu- putty zich een prima dirigent, terwijl Paul van der Blom vanaf dat middenrif vaak als een mes door de voorposten van de Ko zakken-defensie sneed. Allemaal gunstige ontwikkelingen voor Arie Lagendijk, maar toch zal de oefenmeester het de ko mende tijd niet gemakkelijk krij gen. Vol ongeduld zullen deze week immers spelers als Arie van Dijk (geblesseerd), Nico Kuyt (geschorst), Wim Drieber gen en Peter Hogewoning klaar staan om (weer) de wei in te mo gen. De keus wordt moeilijk. Ge luk bij een ongeluk is de schor sing die Gé Perfors te wachten staat. Onmiddellijk rijst echter de vraag wie er dan wel vervan gend voorstopper moet worden. De trainer zelf wenst zijn plan nen vooralsnog niet aan de bui tenwereld prijs te geven: "Er is gewoon een goede groep van 15 man, waarbij ik van wedstrijd tot wedstrijd kijk wat we doen. Daarom kan ik nu ook niet bepa len hoe de ploeg er volgende week uit gaat zien, al heb ik na tuurlijk wel zo mijn ideeën. Voor wat Arie van Dijk betreft is het bovendien nog maar de vraag of die op tijd fit is". Zo riant als het nu bij RB is ge steld, zo sukkelt plots Kozakken Boys. Philip den Haan, de man die bij de Werkendammers voor het aanvallende vernuft dient te zorgen, sjokte zwaar geblesseerd over het veld. Omdat spelers met kwaliteiten als Den Haan bij Ko zakken-boys dun zijn gezaaid, restte trainer Kuipers niets an ders dan zijn aanvallende mid denvelder toch op te laten dra ven. Den Haan bleek op halve kracht echter niets waard. Dat laatste gold ook al voor de angel in de voorhoede, Dick Damen. De naar de vorm zoekende spits werd door Johan de Kroon inge pakt. RB zat het daarbij niet tegen toen Jan Hogewoning in de 15de mi nuut na een aarzelende solo alle ruimte kreeg om aan te leggen. Met een puntertje prikte hij de bal fraai langs goalie Ottevanger 1-0. Vijf minuten later kopte Rob Gillissen een door Henk van Voorbergen ver uitgetrapte bal handig door op dé in de diepte sprintende Henk Merbis. Merbis aarzelde geen moment en schoot de 2-0 binnen. Voor RB was het toen gemakkelijk voetballen. Het grote overwicht ontaardde evenwel niet in een kansenfes tijn. Voor de rust bleef het bij schoten van Marcel van der Blom en Gillissen. Beide keren was Ottevanger alert. In de tweede helft was het beeld identiek. Zonder al te veel risi co's poogde RB de score op te voeren. Nadat de Van der Blom- broers rond de 63ste minuut in goede positie hadden gemist, kwam Kozakken Boys heel even in de wedstrijc. Rob Gillissen diende zelfs een bal van de tech nisch vaardige Korsman op de lijn te keren. De volledig vrij staande Henk Merbis zorgde vijf minuten later op aangeven van Jack Manuputty echter voor de bevrijdende 3-0. De strijd zat er toen op, al lieten Rob Gillissen en Marcel van der Blom nog op gelegde mogelijkheden onbenut. Arie Lagendijk was een tevreden man: "We hebben vandaag als ploeg goed gepresteerd". RUUD DOBBELAAR De Nieuw Zuid-ploeg moest de be geerde plaats kort achter de kop lopers prijsgeven, "omdat dit ge woon één van die mindere dagen was. die elke club weieens heeft", geloofde trainer Berry Janse. In dat geval toch niet de eerste, want al langer dan zater dag is bij de Kat wij kers niets te rug te vinden van wat hen in het aanvangsstadium van de compe titie zulke goede perspectieven bood. Hoewel daar dus niets meer van. leek tot een kwartier voor het einde tegen alle verhoudingen in puntenwmst op het immense, zeer fraaie compex 'De Molen- wei' gagarandeerd Ondanks dat "er in zijn geheel weinig verband in zat", zoals Janse opmerkte. Heerjansdam, na zes jaar terug in de eerste klasse, zadelde Quick Boys met de rol van spelmaker op, waarmee de problemen een aanvang namen. De onzichtbare Huug Aandewiel. Johan Jonker an Hensbergen kijkt de 2-0 van Noordwijk na, Timo Gerlof (achter Van Hensbergen) bood hem deze niet i kans. Gert Jan Bakker, doelman Pierre Scheffers en Van der Wal zijn getuigen. (Foto Holvast). NOORDWIJK Noordwijk pakte zater dag de eerste periodetitel in de eerste klasse A. Aan de Duinwetering versloeg de jonge equipe van Piet Buter het be zoekende Barendrecht met 2-0. De wijze waarop de overwinning tot stand kwam was echter allerminst overtuigend. De Duinkanters maakten een nerveuze in druk en afgezien van het eerste en laat ste kwartier na rust was het Baren drecht dat het spel dicteerde. Gebrek aan schotvaardigheid bij de "maten van trainer Jan Rab" voorkwam dat Noord wijk in de problemen raakte en uitein delijk de volle winst kon pakken. De druk van het leiderschap speelt de jeugdige Noord wij k-spelers duidelijk parten. Piet Buter daarover: "Natuur lijk, dat is zo. En dan nog die periodeti tel. De nodige routine ontbreekt en je mist in zo'n situatie Jos Smits die op het middenveld, vooral in verdedigend op zicht, rust kan brengen". Met René van Hensbergen voor de zieke Smits op het viermans-sterke middenrif ontbrak het daaraan vooral in die linie. Slordige pas ses en onnodig balverlies stelde Baren drecht in de gelegenheid haar aanvals driften lustig bot te vieren. Dat ging goed tot aan de zestienmeterlijn. Daar aangekomen treuzelden de Barendrech- ters echter dermate lang dat Noordwijk volop tijd had de gelederen te sluiten. In de eerste helft hoefde doelman Dick Dortmundt niet éénmaal in actie te ko men. Verdedigend klopte het dan ook wel bij Noordwijk. Met routinier Anton Marijt als laatste man was de defensie goed georganiseerd, al had linkervleu gelverdediger Sjaak Sluys bepaald z'n dag niet. Michel Beukers was de niet ge heel fitte Sluys meerdere malen te snel af maar vond vervolgens te weinig steun van z'n teamgenoten om gevaarlijk te kunnen worden. In aanvallend opzicht schortte er wel het één en ander aan bij Noordwijk. John Marijt, René van Hensbergen, Timo Gerlof en Jan Willem Bogers probeerden weliswaar met lange halen Gert Jan Bakker en Klaas Vink te bereiken, maar verzuimden daarna aan te sluiten. De twee eenzame spitsen bi vakkeerden op een eiland en konden geen vuist maken. Tegen de verhouding in werd het in de twintigste minuut 1-0. Een corner van John Marijt werd door alles en iedereen gemist en het was voor Timo Gerlof een koud kunstje de 1-0 in te tikken. Het was de eerste keer dat doelman Pier re Scheffers in actie moest komen. Heel even leefde Noordwijk op en Jan Wil lem Bogers was dicht bij de tweede tref fer. Zijn kopbal werd door Roel Ben- them van de lijn gehaald. Het waren de enige hoogtepunten uit die povere eer ste helft. "Het was van beide kanten zwak. Bij ons ging 't moeizaam, deels door de harde wind, deels ook door eigen schuld. Met die 1-0 werden we goed beloond. Een gelijkspel was verdiend geweest", aldus Buter. Noordwijk startte de tweede helft veelbe lovend. Opgezweept door een fel meele vend publiek zochten de Duinkanters in hoog tempo het doel van de tegenstan der op. Zelfs Anton Marijt was voorin te vinden maar meer dan een hard schot van Jan Willem Bogers (net naast) lever de het niet op. Na een kwartier was het afgelopen met het offensief. Toen kreeg Michel Beukers een unieke kans om Ba rendrecht aan de gelijkmaker te helpen. Buiten bereik van Dortmundt kopte hij echter centimeters naast. Noordwijk trok zich weer terug en liet Barendrecht het initiatief. De verdiende tegentreffer leek in de dertigste minuut een feit ware het niet dat Dortmundt in een reflex het door Anton Marijt van richting veran derde schot van Tom Hendriks uit z'n doel ranselde. Een volkomen onverwachte goal van Re né van Hensbergen maakte een eind aan alle onzekerheid. Timo Gerlof verleng de een vrije trap van Gert Jan Bakker met het hoofd waarna Van Hensbergen het laatste tikje gaf: 2-0 Noordwyk liet daarna zien dat het wel degeljk in staat is het spel te kunnen maken. Uit goed opgezette aanvallen kreeg de ploeg gele genheid de score op te voeren maar zo wel Klaas Vink, die een zeer passieve rol vervulde, als de ijverige Gert Jan Bak ker hadden geen geluk met hun inzet ten. Noordwijk blijft ongeslagen de lijst aan voeren en Piet Buter is een tevreden man: "De ploeg wint en leert, wat wil je als trainer nog meer?" De komende der by tegen Quick Boys zal een goede graadmeter zijn in hoeverre het leerpro ces zich heeft gevorderd. PETER VAN LEEUWEN en de slechts spaarzaam opko mende Anne Ouwersloot konden het spitsentrio Martin van der Pias-Kees van Rooyen-Jaap van Duyn met in kansrijke stelling manoeuvreren. De combinaties liepen niet, dieptepasses kwa men niet aan. "We kregen te wei nig ruimte, maar toonden zelf te weinig inzet om die ruimte te creëren", veroordeelde Janse. "Heerjansdam was steeds iets eerder bij de bal" Onzorgvuldig Theo Guyt hield Heerjansdam (Janse: "Eén van de betere ploe gen") van een comfortabele voor sprong bij rust af Hij had wèl zijn dag. in tegenstelling ook tot Martin Beuk bij de opponent. In de 24ste minuut schoot Beuk oog in oog met Theo Guyt onzorgvul dig op de benen van de Katwijk- se doelman. Op slag van rust had Guyt het keepersgeluk op de juiste plaats te staan by een kop stoot van Rob van Zyderveld. Daar stond één seneuze doelpo ging van Mart van der Plas te genover. Hy schoot uit een halve draai juist voorlangs Wat nog had Quick Boys te duch ten toen Kees van Rooyen, zes minuten in de tweede helft, de bal na kort combinatiewerk van Frank van der Kley en Mart van der Plas hoog over de Poolse Heerjansdamse doelman Bog- dan Kopanicki lepelde en de 0-1 voorschotelde? Eerlijk gezegd, niet zoveel. Wel antwoordde Arie van de Berg met een afstand schot dat de lat boven Guyt schimpte, maar Martin van der Plas was enkele minuten later veel dichter bij 0-2 Kopamcki plukte de bal evenwel van zyn voet af, toen de spits voor zijn be slissende passeerbeweging aan zette. Reflex "Maar", had Janse zijn manschap pen vooraf ook wel kunnen ver tellen. "aan één doelpunt heb je hier niet genoeg". Zo bleek alras, toen Heerjansdam niet langer al leen gevaarlijk was maar ook slagvaardig werd. Eerst haalde Theo Guyt in een reflex nog een krachtige kopstoot van Rob de Vries uit de benedenhoek, maar hij stond machteloos toen Gert Ouwersloot een schot van Arie van de Berg, dat zeker naast zou zyn gegaan, beroerde "Het mo raal was weg na dat eigen doel punt", zei Janse en twee tellen la ter kon Guyt ook de 2-1 niet te genhouden Met een eenvoudig puntertje prikte Leen Rijnen berg een terugtrek balletje van Jos Houweling binnen. Quick Boys kreeg de mouwen daarna niet meer opgestroopt. Ook Frank van der Kley, halver wege de tweede helft al ingeko men voor Jaap van Duyn. en Kees Zuidèrduyn voor Gert Ou wersloot konden geen vonk meer doen overspringen. GERARD HAVERKAMP KATWIJK Katwijk heeft in het duel tegen ARC zijn koppositie geen moment waar gemaakt. De Alphenaren speelden het spel veel slimmer dan Katwijk en stapten dan ook verdiend met een afgetekende 2-4 zege het veld af. Door deze overwinning heeft ook ARC zich in de kopgroep van de derde klasse genesteld. De ploeg heeft daar meer recht op dan de thuisclub, die zo nu en dan door ARC overklast werd. Katwijk opende wel zeer offensief, maar maakte de fout alles via korte tikjes door het overvolle midden te willen spelen. Elke aanval eindigde dan ook rond de zestien meter lijn, vanwaar ARC met lange halen zijn twee snelle spitsen Den nis van Ommen en Edwin Heespelink aan het werk zette. Na wat kleine kansjes voor Katwijk (Mart van der Plas en Jan van Duyn) kwam ARC door een knappe kopbal van Wilco van Leeuwen op 0-1De Katwijkers bleven, ondanks aanwijzingen van trainer John Huguenin, volharden in het eenzijdige getik op het middenveld. De vleugels werden niet benut en ARC bleef via counters de gevaarlijkste ploeg. Vlak voor rust werd dan ook 0-2 toen Jelle Koolstra met een schot van vijftien meter keeper Jaap van Duivenboden het nakijken gaf. Na de thee maakte ARC het karwei snel en bekwaam af. De laatste man van Katwijk, Gidi van der Bent was opgeschoven op het middenveld. ARC speelde twee maal de bal in de diepte waar de lange Dennis van Ommen beide keren de Katwijkse defensie te snel af was en de score naar een beslissende 0r4 tilde. Met de moed der wanhoop ging Katwijk nog aanvallen. Wim Guyt kopte de 1-4 in de touwen en de ingevallen Huig Schaap benutte nog een penalty: 2-4. ARC kwan echter niet meer in problemen. WILL MOERER Ter Leede behaalde in de uitwedstrijd tegen Excelsior M een belangrijk punt. De pupillen van Toon Brakus wonnen met 0-1. Nico van der Fange scoorde tien minuten na de rust de enige goal. ARC-er Frits van Dijk t door de Alphenaren. baas in dit sprmgduel. Katwijk werd overklast Geïnspireerd spelend FC Lisse heeft zaterdag twee nuttige pun ten aan de totaalscore toe weten te voegen De tweedeklasser sloot het bezoek aan Lyra met een 1-2 winst af. een resultaat waarmee de Talsma-équipe een rol van betekenis in de competi tie kan blijven spelen Ondanks de tegenwind ging FC Lisse in De Lier sterk van start. Reeds in de vijfde minuut was het prijs. Peter Schalk lepelde de bal van rechts voor op Jan van Slooten, die prompt raak schoot 0-1. Kansen bleven ook daarna niet uit. Ruud Bronng schoof de bal net langs de verkeerde kant van de doelpaal, terwijl Jan van Slooten met het hoofd precisie miste. Het laatste kwartier van de eerste helft was voor Lyra, dat echter niet bij machte was om uit het overwicht het nodigt jr11 te trekken. Na rust ging er moer dreiging van het Lyra offensief uit. Nadat Ver meer al voor een leeg doel had gefaald, trok Theumssen de sco re in de 5TE MINUUT GELIJK De gevaarlijke spits liep by een in de diepte geplaatste bal nogal stevig op goalie Nico Groeneweg in en had, toen de arbiter niet voor een overtreding bleek te fluiten, het leder vervolgens voor het intikken 1-1 Die gclykma- ker was voor het collectief sterk opererende Lisse het sein om het roer weer om te gooien. Verder dan een aan Rob Suttorp onthou den penalty kwamen zy in eerste instantie echter niet Ruud Bróring liep in de 65ste mi nuut tegen een waarschuwing op, hetgnn voor trainer Talsma reden was om de Noordwyker te gen Walter Schoonc in te wisse len. Schoone stond nog geen twee minuten in het veld, toen hy bemerkte dat Brönngs voor malige bewaker geen oog voor hem als nieuwkomer had Zo vrij als een vogeltje kon de invaller richting Lyra doel snellen en scoren 1-2 FC Lisse gooide de deur vervolgens op slot en speel de de wedstryd met de winst op zak simpel uit De defensie het daarby een goede indruk achter.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15