"Ajax is terecht winnaar" "Dit gelijkspel is mooi meegenomen" Arrestanten gaan naar Scheveningen Supporters AZ laken beleid bestuur na nederlaag FC Utrecht aanvaardt omstreden beslissingen Van der Laar begin loopbaan MAANDAG 22 NOVEMBER 1982 ALKMAAR (ANP) - Komende zaterdag zullen de suppor ters van de Alkmaarse eredi- visieploeg AZ'67 hun grie ven tegen het huidige beleid van het bestuur kenbaar ma ken middels een protest mars. De demonstratietocht, voorafgaand aan de compe titievoetbalwedstrijd AZ-Excelsior, zal vanuit de Alkmaarse binnenstad naar het stadion Alkmaarderhout leiden. Daar zal het AZ-be- stuur geconfronteerd wor den met vragen over de di recte toekomst van het be taalde voetbal in Alkmaar, aldus heeft de harde kern van de AZ-aanhang (Ben-si- de) in Noordhollandse dag bladen aangekondigd. AZ moet minstens als subtop per blijven bestaan, vinden de supporters, die de grote uitverkoop bij de Alkmaar/ Zaanstreek-combinatie hartgrondig afkeuren. "Het wordt hard tijd, dat tegen het eigengereide AZ-be- stuurder iets ondernomen wordt", aldus de proteste rende AZ-supporters. Dusbaba In Breda, waar AZ met 2-1 on deruit ging tegen NAC, hield de van Standard Luik ge huurde Johnny Dusbaba het tot ieders verbazing negen tig minuten lang vol bij de Brabanders. Al gaf de Hagenaar, nog vier kilo tc zwaar, na afloop toe dat hij er de laatste twintig minuten door heen zat. "Toen was ik op. Het is rede- FC Twente heeft teveel respect voor PSV EINDHOVEN (GPD) - „Mooi meegenomen", zo omschreef Spitz Kohn zaterdagavond het gelijke spel (1-1) dat FC Twente onverwachts overhield aan het duel met PSV. Maar tegelijk moet de Luxemburger zich als eerste hebben gerealiseerd dat de zo in het nauw geraakte Twentse eredivisieclub een kans voor open doel had gemist om de pseudo- topper uit Eindhoven de tweede thuisnederlaag te bezorgen. Hallvar Thoresen springt hoger dan zijn oude ploegmaat Tjalhng Dilling (3), ook Twente-doelman Theo snelders zal geen antwoord hebben op de kopbal van de Noorse PSV-aanvaller. Gelet op de misère waarin FC Twente dit seizoen verzeild is ge raakt, was de tevredenheid die alom heerste dan weliswaar ver klaarbaar. maar niet conform het wed strijd beeld. Want de realiteit wilde dat de Twentenaren met wat meer lef, overtuiging en voetbalverstand voor de verras sing van de dag hadden kunnen zorgen. Maar in het slotkwartier koesterde FC Twente de toen bereikte gelij ke stand als een kostbaar klei nood en verzuimde zodoende de onvolwassen PSV-profs voor schut te zetten. Ook het gegeven, dat de Twentenaren in het sei zoen 1973-1974 voor de laatste keer een positief resultaat (1-1) in Eindhoven konden oogsten, deed daar nauwelijks iets aan af \1 in de rust", stelde Kohn nader hand spijtig vast. „heb ik er bij de spelers op gehamerd dat het louter een kwestie was van durf tonen". Op weg naar de be stuurskamer ging hij daar dieper op in: „Natuurlijk was hier meer te halen geweest Maar daarvoor heb je wel de spelers nodig die dat aanvoelen en de klasse bezit ten om Ujdig om te schakelen". lijk gegaan. Aanvankelijk keek ik gemakkelijk tegen mijn comeback aan. Maar omdat ik met allerlei men sen sprak, die steevast vroe gen of ik het aandurfde, be gon ik te twijfelen. Daarom ben ik blij, dat het zo afgelo pen is". Dusbaba moest de slotfase van het duel overigens noodge dwongen wel meemaken. NAC-trainer Jo Jansen had namelijk al twee keer gewis seld. Dusbaba beet zich ech ter keurig door de voor hem zo moeilijke fase heen en be groette de overwinning van 2-1 als een persoonlijke triomf. Die overwinning was echter niet geheel terecht. AZ voet balde zeker in de eerste helft beter, maar vergat op de be slissende momenten te sco ren. De Alkmaarse ploeg, die vier basisspelers miste, reeg in de openingsfase de kan sen aaneen, maar slaagde er niet in een kloof te slaan. Dat had NAC, met de veel pratende Dusbaba op de li bero-plaats (Krijnen stond weer in de mandekking), vooral te danken aan doel man Quintus van der Meu- len. De ex-PSV'er onder scheidde zich diverse malen en toonde zich in het verdere verloop van het duel even eens betrouwbaar. Dat kon van zijn collega Hans de Koning aan de andere kant niet gezegd worden. In de 25ste minuut begreep de doelman zijn defensie ver keerd, zodat Guus van der Borgt de bal voor het in schieten had: 1-0. AZ, met de lichtgeblesseerde Hoven- kamp in de basis, bleef ech ter in de wedstrijd, maar stond met de rust met 2-0 achter. Een scherpe voorzet van Anton Joore werd door Ruud Geels op schitterende wijze achter De Koning ge kopt. Die bevrijdende treffer van de rossige spits - hij scoorde in februari het laatst - bracht NAC niet in rustiger vaar water. Naarmate de wed strijd vorderde kroop de Bredase ploeg angstig terug in de verdediging. Terwijl Dusbaba naar adem hapte, halveerde Richard van der Meer acht minuten voor tijd de voorsprong van NAC (2-1). AZ'67, dat in de twee de helft de Deen Sundstrup ten koste van Tiktak liet de buteren, drong nog even fel aan, maar stond na negentig minuten matig voetbal met lege handen. AMSTERDAM - FC Utrecht heeft het duel met Ajax in de slotfase van de eerste helft op omstreden wijze verloren, maar de Stichtenaren weiger den na afloop kritiek te spuien op het beleid van scheidsrechter Van der Laar. In plaats van te verwijzen naar een ten onrechte aan de Ajacieden toegekende vrije trap waaruit de gelijkmaker voortkwam en te refereren aan de penalty waarbij het onduidelijk was of Kieft tevoren door Verrips binnen of buiten het strafschopgebied onderuit was gehaald, riep Utrecht-trainer Han Berger Ajax tot „de terechte winnaar" uit. Berger leek met zijn gedachten meer bij zijn toekomstige werkgever FC Gronin gen dan bij zijn huidige club en maakte zich niet al te druk over het keerpunt in de aantrekkelijke wedstrijd die een overwinning van 3-1 voor Ajax tot gevolg had. Berger ontkende echter dat hij de belangen van Utrecht zou ver waarlozen. „FC Groningen DEN HAAG (ANP) - Begin nend scheidsrechter Her man Lucas heeft tijdens de voetbalwedstrijd in de re serve tweede klasse van de Haagse voetbalbond tussen DHL 8 en Juventas 3 twee gekneusde ribben opgelo pen. De aanvoerder van Ju ventas bracht hem het letsel toe. Lucas heeft van het voorval aangifte gedaan bij de politie in Delft. De problemen ontstonden in de tweede helft bij de stand 1—1. DHL scoorde en arbiter Lucas kende het doelpunt toe. Hierop werd hij door spelers van Juventas utige- scholden en bedreigd. Lucas meldde de aanvoerder van de bezoekende club, dat hij één van diens spelers het veld uitstuurde. Daarop plaatste de aanvoerder een linkse in de maagstreek van de arbiter, die ineen zeeg. Het duel werd gestaakt. spreekt me inderdaad erg aan. Een club met toekomstmogelijk heden en altijd veel publiek. Maar dat betekent niet dat ik het nu verder wel geloof bij Utrecht. Ik zal me tot en met de laatste wedstrijd voor Utrecht blijven inzetten". Dat Utrecht de kans onbenut liet om voor het eerst in zijn 12-jarig bestaan Ajax in de Watergraafs meer te verslaan, lag niet alleen aan scheidsrechter Van der Laar, maar ook aan Dick Advocaat. Vorige maand werd hij naar Utrecht gehaald om weer lijn in het spel te brengen dat sinds het vertrek van Leo van Veen naar Ajax vaak chaotisch was ge weest. Evenals in de voorgaande vier wedstrijden voldeed Advo caat gistermiddag in het eerste half uur aan de verwachtingen. Als libero speelde hij vrijwel uit sluitend voor zijn verdediging waar hij niet alleen een blokkade vormde voor de Amsterdam mers, maar tevens de spelverde ler was voor zijn eigen ploeg. In het volop in zichzelf gelovende Utrecht (Ajax-trainer Aad de Mos: „In het eerste half uur heeft Utrecht erg veel indruk op me gemaakt, omdat het veel meer durfde dan de meeste andere teams die hier komen") was Ad vocaat de stuwende kracht, tot dat Rietveld na voorbereidend werk van Carbo verrassend voor 0-1 zorgde. Utrecht raakte er zo overmoedig door dat met name door Advocaat veel te veel risico werd genomen wat tot het nodi ge balverlies en het verspelen van de voorsprong leidde. Eerst tikte Kieft de bal uit een door Cruijff genomen vrije trap in de 35e minuut langs doelman Van Ede en drie minuten later mocht Ophof vanaf de strafschopstip voor 2-1 zorgen nadat Kieft door Verrips was neergelegd. In feite was de wedstrijd daarmee beslist en kon Ajax zich zonder dat het door Utrecht nog al te veel werd gehinderd voorbereiden op het topduel tegen Feyenoord aan staande zondag. Rijkaard In het kader van dat gebeuren had trainer De Mos Frank Rijkaard een extra vrije dag gegund. De Mos liet doorschemeren dat Rij kaard zondag in Rotterdam zijn rentree zal maken en dan in het centrum van de verdediging zal samenwerken met de Deen Jan Mölby. Leo van Veen zal daar door vermoedelijk aan de kant moeten blijven. Afgaande op het geen hij tegen Utrecht liet zien zou dat alleen maar terecht zijn. In de eerste helft acteerde hij nog redelijk, maar In het twee bedrijf grossierde hij opnieuw in fouten die extra opvielen omdat vrijwel al zijn collega's goed speelden. Een negatief punt aan Ajax-zijde was verder nog de tik die Ophof in het begin van de wedstrijd uit deelde aan Kruijs. Ophof kreeg er de gele kaart voor maar had door Van der Laar net zo goed uit het veld gestuurd kunnen wor den. Omdat dat niet gebeurde kon Ajax het duel na een half uur volledig naar zijn hand zetten waarbij Vanenburg zich tot de absolute uitblinker ontpopte. Met zijn on navolgbare bewegingen overtrof hij onder andere de ook goed spelende Cruijff en bereidde hij acht minuten voor tijd het derde doelpunt van Ajax voor. Die tref fer werd afgeleverd door Marco van Basten die negen minuten eerder Kieft was komen vervan gen. Uit die wissel mag volgens De Mos evenwel niet worden af geleid dat Van Basten de komen de wedstrijden de aanval van Ajax zal leiden. „Kieft is en blijft dè spits voor Ajax. Hij heeft ook vanmiddag erg veel zonder bal gedaan. Ik geloof dat hij de moei lijkste periode achter de rug heeft. Zoals Vanenburg door het hele team over zijn inzinking is gehol pen, zo is ook Kieft door ieder een moed ingesproken. Ik heb hem alleen uit het veld gehaald omdat hij een knietje in zijn dij been had gekregen. Anders had hij de wedstrijd gewoon uitge speeld", aldus De Mos over Kieft van wie nog een doelpunt we gens buitenspel werd afgekeurd. Ook een treffer van Vanenburg werd om dezelfde reden door Van der Laar geannuleerd. Ajax-FC Utrecht werd ontsierd door incidenten. Hier poogt Piet Schrijvers zijn fans tot kalmte aan te sporen. Officier na voetbalrellen: V) AMSTERDAM-DEVENTER (GPD) - Voetbalsupporters, die aanstaande zondag bij de eredi visietopper Feyenoord-Ajax worden gearresteerd, zullen on middellijk worden afgevoerd naar de Scheveningse strafge vangenis. Dat heeft de Rotter damse officier van justitie mr. H.A. van Drummen besloten. Op arrestanten die daarvoor in aanmerking komen, zal snel recht worden toegepast. De waarschuwing moet gezien worden als reactie op de sup- portersrellcn die zich het afge lopen weekeinde afspeelden in Amsterdam en Deventer. Met het oog op de komst van Haag se supporters naar Heerenveen aanstaande zondag, heeft de plaatselijke politie in de buurt van het stad on huis aan huis een brief bezorgd, waarin de bewo ners wordt aangeraden voor zorgsmaatregelen te nemen. Geadviseerd wordt de auto niet in de buurt van het stadion te parkeren, kinderen van straat te houden, 'gewoon te doen' en wordt alleenstaande bejaarden 'voor de eigen gemoedsrust' de tip gegeven die dag 'in gezel schap te verkeren'. Ongeregeldheden Bij de wedstrijden Ajax-FC Utrecht en Go Ahead Eagles- Feyenoord kwam het het afgelo pen weekeinde tot ongeregeld heden. Scheidsrechter Van der Laar moest Ajax-FC Utrecht tweemaal onderbreken omdat supporters van de Amsterdamse club vanaf de F-side vuurwerk op het veld gooiden. De eerste keer. acht minuten na rust, duur de het oponthoud anderhalve minuut, de tweede maal, zes mi nuten later, moest het duel elf minuten worden stilgelegd. Ondanks de moeilijkheden heeft Van der Laar er niet over ge dacht om de ontmoeting defini tief te staken: „Dat zou ik wel hebben gedaan als ik de spelers na die beide gevallen nogmaals naar de kleedkamer had moeten sturen." Toen de eerste keer vuurwerk op het veld werd ge worpen, zei Piet Schrijvers tegen me: geef me één minuut, laat mij met die supporters praten" In zo'n man met zoveel overwicht had ik wel vertrouwen Vandaar dat ik aan zijn verzoek voldeed Omdat er daarna toch wee pro blemen ontstonden heb ik op af doende maatregelen aangedron gen". „Daarop werd het vak met de F- side-supporters afgezet door de ME. De ME'ers gingen vooraan staan met het gezicht naar het publiek toe. Zou er vervolgens weer iets zijn voorgevallen dan had ik het voor gezien gehou den Voor de wedstrijd hadden zich op en rond het veld al enkele inci denten voorgedaan FC Utrecht doelman Jan Willem van Ede werd toen bekogeld met een ei. Scheidsrechter Van der Laar is van plan rapport van het gebeu ren op te maken. Spitz Kohn was er immers niet ten onrechte van uitgegaan, dat PSV („Een ploeg die diep in de pro blemen zit", citaat van PSV-trai- ner Thijs Libregts) constant on der druk zou houden. Om die re den had FC Twentes interim- trainer de bonkige Engelse spits Ashcroft ook een «ME rust go gund en gokte hij op de snelheid van Sanchez Torres en Bleuming in de frontlinie. „Die twee", al dus Kohn. „moesten de ruimte benutten die zy achter de rug van PSV zouden krygen". Maar met uitzondering van het eer ste half uur, toen PSV nog enigs zins de schijn kon ophouden su perieur te zijn aan FC Twente, kwam er van die verwachte druk totaal niets terecht. Tot grote er gernis van Libregts, die na af loop ook niet schroomde het lab- bekakkenge optreden scherp te veroordelen. „Een slappe troep was het en niks anders Als ze een keer met 7-1 van Emmen winnen, denken ze kennelijk ge lijk dat ze wereldkampioen zijn". Geen excuus Terecht wilde Libregts ook niets weten van het onfortuin dat PSV aanvankelijk parten speelde Net zo min als hy de behoudende Twentse speelwyze als excuus wilde aanvoeren voor het onge motiveerde gedrag van zyn spe lers. Realist als hy is, begreep ook Libregts dat FC Twente niet naar Eindhoven was gekomen om de schoonheidsprys te incas seren. Gênant deed echter de manier aan waarop diverse Twentenaren de bal van grote af stand op doelman Snelders te rugspeelden. Maar ook die speelwyze kon niet verminderen, dat PSV al voor de rust duidelijk afstand had moe ten nemen. De eerste mogelijk heid daartoe kreeg Koolhof, die echter de paal op zijn weg vond. Halverwege de eerste helft was het echter toch raak. toen Kool hof de bal loepzuiver op het hoofd deponeerde van de vrij staande TTioresen: 1-0. Pal daar op verzuimde Koolhof de score op te voeren. Zoals scheidsrech ter Mulder FC Twente ook nog eens te hulp schoot bij en straf- schoprijpe overtreding van het duo Rutten-Snelders contra Koolhof. Het pleit echter voor ulder dat hij niet met twee maten mat en FC Twente eveneens een strafschop onthield, toen Poortvliet de doorgebroken Sanchez Torres bruusk de weg versperde Die ac tie van Sanchez Torres beteken de in feite ook de ommekeer in de wedstryd. Vanaf dat moment nam FC Twente steeds vaker het initiatief. Daarin kwam ook na de rust nauwelyks verandering. Desondanks was FC Twente al in de tweede minuut dicht by de knockout, maar onbereikbaar voor Snelders keerde de lat de kopbal van Brandts. Voor PSV was dat kennelijk het sein op de lauweren te rusten en te wachten op de dingen die ko men zouden Spitz Kohn be greep dat de gelykmaker binnen handbereik was, verving Kila door Piasmans en even later Roord door Rohde. Een kwartier voor afloop slaagde FC Twente alnog in zyn opzet, toen de naar links uitgeweken Bleuming een pass van Birkedal doeltreffend verlengde 1-1. In de slotminuten verzuimde Piasmans het drama voor PSV werkelyk gestalte te geven. Werkgroep wil Vitesse in leven gehouden ARNHEM (GPD) Een in alleryl o^s .-ichte werkgroep in Arn hem wil proberen het voortbe staan van Vitesse te rekken De Arnhemse eerste-divisieclub wordt bedreigd met een regel rechte ondergang nu het aantal bezoekers per thuiswedstrijd ver onder de begroting blyft De ge meente Arnhem heeft namelijk laten weten Vitesse in de toe komst alleen nog te willen subsi diëren als er gemiddeld 2400 toe schouwers per duel naar Monni kenhuizen komen. Na zeven ont moetingen voor eigen publiek ly- ken er mede door de teleurstel lende resultaten ruim 700 man per thuiswedstryd te weinig de kassa's gepasseerd te hebben.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11