c Chinese regering gewijzigd Christenen in Israël voelen discriminatie Stel, ik heb watextra geld nodig... D Lech Walesa met roddels bestookt Arafat mijdt zitting PLO Rabobank Q Verdachten massamoord Beiroet in arrest Hollandse kapitein wellicht vermoord ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 BEIROET (UPI) - De Libane se autoriteiten hebben twaalf mensen gearresteerd op ver denking deel te hebben geno men aan de massamoord twee maanden geleden in twee Palestijnse vluchtelin genkampen in Beiroet. Dit heeft het centrale nieuws agentschap in Libanon giste ren gemeld. Uit de identiteit van de verdachten blijkt dat het om moslims en christe nen gaat uit het zuiden van Libanon, met uitzondering van een arrestant die de Jor daanse nationaliteit heeft. Het onafhankelijke Libanese dablad An-Nahar berichtte eergisteren dat de verdach ten Israëlische persoonsbe wijzen bij zich droegen en lidmaatschapspapieren van een gewapende groep in Zuid-Libanon, wat een dui delijke vingerwijzing is naar de door Israël gesteunde mi litie van majoor Saad Had- dad. WARSCHAU (GPD/UPI) - Lech Walesa heeft giste ren gezegd dat het hem niet zou verbazen indien de Poolse autoriteiten hem in diskrediet zouden proberen te brengen met compromitterende foto's, geluidsbanden en docu menten, zoals de Ameri kaanse televisiemaat schappij NBC heeft ge meld. Maar de leider van het nu verboden vakver bond Solidariteit weiger de te reageren op de aan klachten aangaande sek sueel wangedrag of finan ciële manipulaties. Hogere kerkelijke functionarissen, woordvoerders van de regering en een naaste medewerker van Walesa zeggen niets te weten van het voorval waarvan NBC meld de dat veiligheidsagenten com promitterend materiaal ter hand stelden van kerkelijke functiona rissen. Een hoge diplomaat uit het westen zei dat de Poolse vei ligheidsdienst gedetailleerde dossiers bijhoudt van vooraan staande landgenoten, onder wie oppositiopelen, maar dat een po ging van de autoriteiten om Wa lesa op deze manier zwart te ma ken, een volledig averechts ef fect zou hebben. Buitenland Diskrediet Waarnemers wijzen erop, dat er tot dusver geen poging ondernomen is om Walesa in diskrediet te brengen sinds hij vorig weekein de vrij kwam na elf maanden geïnterneerd te zijn geweest. De vakbondsleider weigerde over de kwestie te praten, maar zijn familie gaf een verklaring uit. Daar staat in dat "Lech Walesa niet verbaasd is door dit nieuws. Integendeel, hij verwachtte een aanval. In de afgelopen maanden werden activisten, leden van So lidariteit en alle vakbondsleden beschuldigd van veel verschil lende dingen. Niemand had eni ge kans om zich te verdedigen, en die kans zal ook Walesa niet krijgen". Gevraagd om commentaar op het bericht van de NBC zei bisschop Wladyslaw Miziolek, die zich voor de katholieke kerk speciaal bezighoudt met de geïnterneer den, dat hij er niet eerder van had gehoord. "Ik weet er niets van", zei advocaat Wladyslaw Si- la-Nowicki, die fungeert als advi seur van Walesa sinds hij zijn in terneringsoord bij de grens met de Sowjet-Unie mocht verlaten. Luxe In de 16 maanden dat Solidariteit vrij kon functioneren heeft Wale sa er nooit een geheim van ge maakt dat zijn voorkeur naar het vrouwelijk geslacht uitgaat. Hy toonde zich openlijk ingenomen met allerlei luxe als Franse champagne, westerse sigaretten en Amerikaanse kleding. "Het ligt niet in onze aard de metho den van de veiligheidsdienst te onderschatten", aldus de wester se diplomaat. "Maar het is veel dichter bij de waarheid om te zeggen dat zij dergelijke infor matie zouden kunnen gebruiken dan dat ze het ook werkelijk doen". Hij wees erop dat de auto riteiten de geloofwaardigheid van de vakbondsleider onder het Poolse volk lijken te willen handhaven. Hy zei dat er een Europese traditie is: "wat men achter gesloten deu ren en binnen vier muren doet is een particuliere kwestie". De Po len zyn geneigd met een "nou en" te reageren op het priveleven van leidende personen. Zo heb ben sommige hoge functionaris sen een maitresse gehad zonder dat dit consequenties had. Walesa's vrouw Danuta zei dat dit soort beschuldigingen tegen haar man "niets nieuws" zouden zijn. Waarop een Poolse journa list zei: "als het Danuta niet kan schelen, waar zullen we ons dan druk om maken". PEKING (AFP/DPA) - In de Chinese regering zijn giste ren wijzigingen aangebracht in de leiding van de belang rijke ministeries van buitenlandse zaken en defensie. De veranderingen kwamen echter niet onverwacht, al had den waarnemers niet gedacht dat de bekendmaking zou worden gedaan voor de jaarlijkse zitting van het nationa le volkscongres, dat volgende week vrijdag in Peking bijeenkomt. De 69-jarige Hua Huang, wiens ge zondheid veel te wensen over laat, wordt als minister van bui tenlandse zaken opgevolgd door de eerste onderminister Wu Xue- qian, in tegenstelling tot de be roepsdiplomaat Hua is de 60-jari- ge Wu een ambtenaar die hoofd zakelijk werkzaam is geweest in het partij-apparaat en bijgevolg in het buitenland weinig bekend is. Sinds mei van dit jaar was hij een van de plaatsvervangers van Hua. Wu geldt als een vertrouwe ling van Hu Yaobang, de sectre- taris-generaal van de communis tische partij die de rechterhand is van "sterke man" Deng Xiao ping. Hu Yaobing is begonnen zijn eigen mensen op belangrijke posten te plaatsen. Op defensie neemt de 72-jarige ge neraal Zhang Aiping de plaats in van de 73-jarige Geng Biao. Deze Geng, een burger, wordt be schouwd als een medestander LEEDS - De Britse verpleegster Helen Smith heeft vlak voor haar dood een harde slag op haar hoofd gekregen. De aard van haar verwondingen is bovendien zodanig, dat het onwaarschijn lijk is dat ze van een zeven ver diepingen hoog balkon gevallen is. Met deze verklaringen zette de Deense patholoog-anatoom Jor- gen Dalgaard gisteren voor de rechtbank in Leeds nieuwe vraagtekens achter de dood van Helen Smith en de Nederlandse kapitein Johannes Otten, die op 20 mei 1979 dood werden aange troffen buiten een flat in Jeddah (Saoedi-Arabië). door Henk Dam De avond daarvoor waren Helen en Johannes in deze flat te gast ge weest bij een Britse arts die een illegaal drank-feestje had gege ven. De officiële lezing is altijd geweest dat de verpleegster en de zeeman tijdens dit feestje van het balkon van de flat zijn geval len. Die verklaring is aangevoch ten door de vader van Helen, Ron Smith, die gelooft dat zijn dochter is vermoord. Volgens Dalgaard is het vrijwel uit gesloten, dat Helen van zo'n gro te hoogte is gevallen als tot dus ver is aangenomen. Zij had dan veel ernstiger verwondingen moeten hebben. Dalgaard heeft bovendien vastgesteld dat Helen vlak voor haar dood een vorm van hersenbeschadiging heeft opgelopen, die slechts kan wor den verklaard door bijvoorbeeld een harde vuistslag. De Deen zei voorts dat het absoluut niet vast staat dat Johannes Otten door een ongeval om het leven is ge komen. Het is zeer wel mogelijk dat de Nederlander van het bal kon geduwd is, aldus zijn verkla ring. De zaak wordt volgende week voortgezet. van de voormalige "nummer een" Hua Guofeng, de opvolger die Mao Zedong bij zijn dood in 1976 als zodanig had aangewe zen, maar die inmiddels door Deng en de zijnen op een zij spoor is gezet. Sinds Geng op het twaalfde congres van de commu nistische partij in september zijn plaats in het politburo en het centraal comité had verloren, was het zeker dat hij ook zijn mi nisterspost zou kwijtraken. Kritiek Aan de wisseling op defensie is ingrijpende reorganisatie van de top van' de militaire hiërarchie voorafgegaan. Daarbij werd wel Guoquin als politiek commissa ris van het 4,2 miljoen militairen tellende Chinese leger vervan gen door Yo Qiuli, nadat een be houdende groep militairen kri tiek had geoefend op het bewind van Deng, omdat dit zich van de revolutionaire traditie van Mao zou hebben afgekeerd. Terwijl de nu vervangen minister Geng niet erg populair was bij de strijdkrachten, geniet generaal Zhang een groot prestige in het leger. Van Huang was bekend dat hij met het oog op zijn slechte gezond heid af wilde van zijn zeer in spannende functie. Reeds enkele maanden werd zyn aftreden ver wacht. Toch is het opmerkelijk dat zijn vervanging bekend werd ge maakt een dag nadat hij was te ruggekeerd van een verblijf van enkele dagen in Moskou, ter ge legenheid van de begrafenis van de Russische staats- en partijlei der Leonid Brejynjev. Het was de eerste maal sinds het bezoek van premier Chou Enlai aan de Sow jet-Unie in september 1964 dat een zo hoge functionaris uit Pe king in Moskou was. Prestige Huang die Bre^jnjev een "promi nent staatsman" had genoemd, verklaarde "zeer optimistisch" te zijn over de perspectieven van de dialoog met de Sowjet-Unie over de bilaterale betrekkingen, toen hij eergisteren uit Moskou terug keerde. Hij had daar anderhalf uur gesproken met zijn collega Andrei Gromyko en ook een kor te ontmoeting gehad met Brezjn- jevs opvolger als partijleider, Joeri Andropov. Een hoge Chinese functionaris die nauw betrokken is bij het over leg met Moskou, verklaarde gis teren niet te weten, waarop Huang zijn optimisme baseerde. Premier Zhao Ziyang merkte op dat een eventuele verbetering van de relaties met de Sowjet- Unie afhankelijk zal zijn van de bereidheid van Moskou om zijn "bedreiging voor China" weg te nemen. Sommige diplomaten in Peking beluisterden in Zhao's woorden een zekere tegenstelling met de verklaring van Huang. Andere waarnemers gaven echter als hun mening dat beide uitspra ken passen in de Chinese poli tiek om te proberen concessies van de nieuwe leiding in Moskou los te krijgen door te laten weten dat toenadering met Peking mo gelijk is. Voor de veronderstelling dat Huang in ongenade zou zijn ge vallen, is geen grond. Hij be houdt zijn functie van adviseur van de staatsraad. Vermoedelijk zal hij daarnaast een hoge post krijgen in de leiding van het na tionale volkscongres, Zo zou hij minder zware werkzaamheden krijgen, maar in de Chinese hiër archie niet aan prestige inboeten. JERUZALEM (GPD) - Een verga dering van de Palestijnse Uitvoe rende Raad, die gisteren in Da mascus zou beginnen, is op het laatste moment uitgesteld omdat leider Arafat niet is komen opda gen. Het uitstel heeft te maken met de zeer gespannen verhou ding tussen de PLO-leiding en Syrië, die zelfs zover gaat dat de Palestijnen vrezen dat president Assad erop uit is Arafat te doen vervangen of zelfs te doen ver- moorden. door Jaap van Wesel De Uitvoerende Raad, een 300 le den tellende soort regering, is het op een na hoogste orgaan van de PLO en vormt de verbinden de schakel tussen het Centraal Comité en de Nationale Raad, een soort van parlement-in-bal- lingschap. Omdat de PLO niet om Syrië heen kan, is besloten de Uitvoerende Raad in Damas cus te laten vergaderen teneinde de Nationale Raad buiten de in vloedssfeer van Syrië te houden. Deze laatste zou in Tunis of Al giers bijeen moeten komen. Het conflict tussen de PLO-leiding en Syrië gaat over de vraag of de PLO al dan niet zal proberen sa men met Jordanië mee te doen met nieuwe politieke initiatie ven. Naar verluidt zou Arafat persoonlijk een koerswijziging voorstaan die uiteindelijk zou moeten leiden tot een wederzijd se Israëlisch-Palestijnse erken ning en onderhandelingen met Amerika, samen met Jordanië. Zeker is het niet dat Arafat zover wil gaan, maar Syrië vreest dat wel en tracht met name een Jor- daans-Palestijnse samenwerking te dwarsbomen. Ook nu het Pale stijnse hoofdkwartier in Tunis is gevestigd, heeft Syrië nog grote invloed op de PLO. Reden is dat na uit Beiroet te zijn verdreven een groot aantal PLO-leden, waaronder enkele leiders, naar Syrië is gegaan. Dat betekent au tomatisch dat Arafat, wat ook zijn toekomstplannen mogen zijn, terdege met Syrië rekening moet houden. Dat is ook de re den waarom de Uitvoerende Raad wel in Damascus byeen moet komen. Engeland is al aardig in de kerstsfeer. Alom zijn etalages al versierd met kerstattributen en ook op vliegveld Heathrow kun je de komende kerstdagen al proeven. Deze handelaar heeft een speciale plaats ingeruimd De christelijke kerken in Jeru zalem dreigen gezamenlyk alle heilige plaatsen te sluiten als de Israëlische autoriteiten blyven weigeren de verblyfs- vergunning van de Armeense aartsbisschop Kazaiyian te verlengen. Israël heeft zon der opgaaf van redenen be sloten de tweede man in de Armeense kerk uit te wyzen. Een hoge functionaris van de roomskathobeke kerk zei dat de christelijke gemeenschap pen de uitwijzing van de Ar meense grote sacristein be schouwen als een vorm van discriminatie tegen christe nen als zodanig. Van Israëlische kant wordt ge zegd dat het alleen maar de goede naam van de Armeen se kerk in diskrediet zou brengen als de werkelyke re denen voor de uitwyzing van Kazanjian openbaar zouden worden gemaakt. Er is echter meer aan de hand. De algemene indruk is dat de Israëli's zich doelbewust heb ben laten strikken voor een interne ruzie binnen de Ar meense kerk om er zelf poli- tiek beter van te worden De voorganger van aartsbis schop Kazaryian, zijn ambt genoot Ajamian, stond be kend als zeer pro-Israëlisch Zo was hij een van de v. ge niet-joodse religieuze lei ders die zich op officiële Is raëlische plechtigheden toonde. door Jaap van Wesel Deze Ajamian werd afgelopen jaar door de synode van de Armeense kerk uit zyn ambt ontheven. Reden hy zou zich zowel moreel als maatschap pelijk onwaardig gedragen hebben. De beschuldigingen waren dat Ajamian ten eigen bate kerkdomeinen in Jeru zalem aan Israël zou hebben verkocht en het geld hebben laten overmaken op zijn Zwitserse privé-bankreke- ning. Verder zou de tot celi- baat verpbchte priester zyn gaan samenwonen met zijn schoonzuster na het overlij den van zijn broer. Ajamian ging dus begin dit jaar de laan uit en werd vervan gen door de uit Austrabë af komstige Kazanjian. Maar daarmee was de zaak niet af gelopen. Ajamian zon op wraak en deed daarbij een beroep op zyn Israëlische vrienden om zijn opvolger Kazanjian weg te werken en zodoende de patriarch Der- derian een hak te zetten; de man die verantwoordelijk is voor zyn ondergang. De IsraëU's zyn daar kennelijk op ingegaan, maar hebben zich daarmee lelijk in de nes ten gewerkt. Want de Ar meense kerk heeft het na een aantal maanden van geheime diplomatie op de principiële toer gegooid en verkondigt nu dat het uitwijzen van de groot sacristein een inbreuk is op de status van de heilige plaatsen. Door Kazanjian uit te wyzen, zo luidt het argument, maken de Israëli's inbreuk op de reli gieuze status quo en probe ren de Armeense kerk te chanteren. Nu zou het nog wel allemaal loslopen als dit incident een op zich staande zaak was ge weest Maar er is de afgelo pen tijd groeiende onrust by de verschillende kerken dat de Israëli's by hun tomeloze ijver om alles wat naar PLO- sympathie riekt uit te roeien, ook hun neus in kerkelijke zaken gaan steken In dat verband is het bezoek van PLO-leider Arafat aan de paus van belang. Na dat be zoek werd de pauselijke nun tius in het Heilige Land, mgr. William Carrew, by zijn te rugreis van Amman naar Je ruzalem aan de Allen by brug over de Jordaan door de Is raeli's lastig gevallen. Deze wilden zyn auto op wapens en explosieven onderzoeken, hoewel het al sinds jaar en dag gebruik is dat de patriar chen van Jeruzalem en de pauselijke nuntius zonder formaliteiten van Israel naar Jordanië kunnen reizen. De onrust is nog verder toege nomen nu de Israëlische au toriteiten in de bezette gebie den van alle onderwys- en so ciale instituten een anti-PLO- verklaring eisen. Kerkelijke instanties vallen daar niet on der. maar veel onderwys- en sociale instituten zijn aan de een of andere kerk verbon den, zodat gevreesd wordt dat geleidelijk aan de Israëli's ook een volledige greep wil len krygen op de christelyke kerken in Jeruzalem. Over een maand is het kerstmis en als er geen oplossing ge vonden wordt voor de consu laire problemen van aartsbis schop Kazaryian, dan zouden de kerstmanifestaties wel eens in het gedrang kunnen komen. Israël gaat er prat op dat het, in tegenstelling tot de voormalige Jordaanse be stuurders van Jeruzalem, de vryheid van godsdienst en de toegankelykheid van de hei lige plaatsen voor alle religies waarborgt. Terecht of ten on rechte lykt dat imago nu ge vaar te lopen. Want een boy cot van de kerstmanifestaties zal door de pelgrims zeker met in dank worden afgeno- AD VERTENTIE mensen Drie op Sicilië omgebracht PALERMO (AFP) - Drie personen zijn gisteravond vermoord in een dorp niet ver van het vliegveld van Palermo, waar paus Johan nes Paulus II vandaag landt voor een tweedaags bezoek aan Sici lië. Men heeft de lijken, die met kogels doorzeefd waren, nog niet kunnen identificeren. Frankrijk met Grundig Japan te lijf PARIJS (AP) - Het Franse ge nationaliseerde electronica- bedrijf Thomson-Brandt heeft gisteren bekendge maakt 75,5 procent van het West-Duitse concern Grun dig te zullen over nemen. Philips, dat 24,5 procent van Grundig bezit, zal ook be trokken worden bij de over name, die tot doel heeft de dominante positie van Japan op de elektronische appara ten-markt in te dammen De leiding van Thomson wilde niets loslaten over het bedrag dat met de overname ge moeid is. Waarnemers zeggen dat een van de eerste activiteiten van de nieuwe Thomson-Grun- dig-combinatie de ontwikke ling van een nieuw video-sys teem betreft. Of het door Phi lips en Grundig gezamenlyk ontwikkelde video-2000-sys- teem hierin een rol zal spelen is nog niet duidelijk. Ook dan kunt u op ons rekenen, mevrouw, zeiden wij bij ons op de bank. Soms is het sparen, soms is het lenen, maar ons advies blijft zo dat ermee uit de voeten kunt. Oók goed om geld te lenen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9