c Onderwijs handhaaft dreiging i Kabinet verwacht in 1983 daling tekort Creativiteit bij CDA broodnodig Bouw huurhuizen verdubbelen Uitkeringen tot 10 procent omlaag Oordeel Kamer bepalend voor nieuwe acties Sobi: banken bieden ruimte tot wanbeleid Landbouw wil af van legkip Directeur Woningraad: 13 */m 21 nov. oho PvdA wil opheldering over kwestie-Lubbers Regerings verklaring op de tv FNV: discriminatie zonder weerga ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het kabinet verwacht dat het overheidste kort over het lopende jaar lager zal uitkomen dan het tot nu toe geraamde percentage van 10,2 procent. Dat zou betekenen dat voor het eerst sinds het kabinet Van Agt-Wiegel het tekort in de tweede helft van een jaar niet verder stijgt. Over 1983 houdt minister Ruding (financiën) voorlopig nog vast aan het ge raamde tekort van 10,8 procent. Dit blijkt uit de gisteren gepubli ceerde antwoorden op vragen vanuit de Tweede Kamer over de in september gepubliceerde Mil joenenota 1983. In de Miljoenen nota voor 1983 werd in septem ber nog uitgegaan van een tekort van f28 miljard in 1982. De nieu we bewindsman gelooft nu dat een „geringe meevaller" niet uit gesloten is. De minister verwacht deze meeval ler vooral doordat de 'niet-belas- tingontvangsten' (vnl. aardgas opbrengsten) hoger zullen uitval len dan de meest pessimistische (laatste) raming. De bewindsman verwacht dat de opbrengst dit jaar uitkomt op f 19,7 miljard bij een verkoop van totaal 74,1 mil jard kubieke meter. In de Miljoe nennota 1982 ging minister Van der Stee nog uit van een optimis tische schatting van 85,6 miljard kubieke meter (f24,7 miljard). Minister Ruding houdt verder re kening met lagere uitgaven voor de totale overheid dan begroot was. Voor enkele departemen ten, zoals onderwijs, verkeer en waterstaat en het vroegere CRM, geldt dat zij meer uitgeven dan begroot was. Maar deze tegenval lers worden ruimschoots gecom penseerd door besparingen op andere departementen, met na me economische zaken, en volksgezondheid en milieuhy giëne. Ook lijkt het rijk wat minder rente op staatsleningen te hoeven be talen, dan berekend was. Dat neemt echter niet weg dat de ren telast van het ryk dit jaar 12 mil jard zal bedragen, nadat het in 1980 nog slechts 6,9 miljard be droeg. Uitkeringen De koopkracht voor mensen met een uitkering zal in 1983 tot ruim tien procent achteruitgaan. Uit gegevens van het ministerie van financiën blijkt dat uitkennp*- trekkers met een inkomen vanaf modaal (f35.000) aanzienlijk meer moeten inleveren dan werkenden. De daling is vooral aanzienlijk voor langdurige ont vangers van een wao-uitkering. die tot nu toe recht hadden op een zgn. vereveningsbydrage Minister Ruding (financiën) zegt in zijn antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over de Mil joenenota dat uitkeringsgerech tigden op minimumniveau onge^ veer 4.7 procent zullen inleveren. Voor uitkeringen die iets boven het minimum liggen geldt een achteruitgang van 5.6 (zonder bijdrage) tot 9,6 procent (met bij drage). In alle gevallen is de da ling het grootst voor 1,5 maal mo daal: van 7,1 procent tot 11,3 pro cent. De bewindsman herhaalt voorts de mededeling dat het kabinet, in dien nodig, volgend jaar de groep van de echte minima op^ nieuw een 'eenmalige uitkering wil verstrekken. De wijze ^vaai op dit zal gebeuren, staat chtfe' nog niet vast. Daarover 1 3lis het kabinet in de eerste hel vkri volgend jaar. DEN HAAG (GPD) - De laatste dag van de vijfdaagse onderwijsstaking gaf op twintig plaatsen in het land drukbezochte slotmanifestaties te zien. Opvallend daarbij was dat die ook bezocht werden door leerlin gen en leraren van scholen die officieel niet aan de sta king meededen. De onderwijsbonden waren unaniem van mening dat de staking een succesvol verloop heeft gehad. De afsluiting van de stakingsiveek geschiedde gisteren in Rotterdam met het symbolisch ten grave dragen van het onderwijs. Aan de slotmanifestatie van de vier onderwijsbonden in het Ahoy-complex namen 3.000 mensen Tijdens een persconferentie die de vijf organiserende vakbonden gistermiddag gaven, werd het ook duidelijk dat er een vervolg komt op de stakingen als de Tweede Kamer alsnog besluit de 1,65 procent salariskorting voor het onderwijspersoneel te hand haven. KOV en ABOP hebben al opgeroe pen tot een algemene staking op de dag dat het wetsontwerp waarin de salariskorting formeel wordt geregeld, in de Tweede Kamer wordt behandeld. Het NGL gaat ervan uit dat de signa len die deze week uit het onder wijs zijn gekomen zo duidelijk zijn geweest dat de korting inge trokken wordt. Als dat niet ge beurt, sluit het NGL geen enkele actie uit. Zelfs de PCO, de enige onderwijs bond die deze week niet heeft meegestaakt, heeft voorzichting positief gereageerd. Als op die dag niet alleen de 1,65-maatregel centraal staat, maar ook de aan tasting van werkgelegenheid en RHENEN (ANP) - Banken geven bedrijven de gelegenheid tot het voeren van wanbeleid. Ze verle nen teveel kredieten, die boven dien vaak gaan naar bedrijven die ze niet of nauwelijks kennen. Oorzaak van veel faillissementen is dat directies van bedrijven te veel investeren, terwijl ze de ren teverplichtingen niet meer na kunnen komen. Er is dan duide lijk sprake van onbekwaam ma nagement. Dat zei voorzitter drs. O. Lakeman van de Stichting Onderzoek Be- drijfs Informatie (SOBI) gisteren ADVERTENTIE 3e Int. KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Congresgebouw, Den Haag Met Nederlandse en Belgische Antiquairs Za. 13 t/m zo. 21 nov. Dag.: 14.00-22.00 Zo.: 11.00-18.00 in Rhenen op het congres "advo caat en faillissement" van de jon ge balie. Volgens Lakeman verle nen de banken vooral te veel kre dieten tengevolge van onderlin ge en interne concurrentie. Hij wees in dat verband op bankdi recteuren die elk streven naar een zo hoog mogelijke omzet. In 1972 werden er in Nederland nog geen 2.250 faillissementen uitgesproken. In 1980 was dat aantal al meer dan verdubbeld en de organisatoren van het jon- ge-balie-congres verwachten dat het aantal faillissementen dit jaar boven de 8.000 zal uitstijgen. "In evenzoveel gevallen volgt daar bij de aanstelling van een of meer curatoren, waardoor ook pas beginnende advocaten in toenemende mate worden ge confronteerd met het curator schap in een faillissement". UTRECHT (GPD) - Het ministerie van landbouw is van mening dat de nu bestaande legbatterijen voor kippen moeten worden af geschaft. Op welke termijn is nog onduidelijk, maar er moeten zo snel mogelijk normen worden gesteld voor het houden van kip pen. Een regeling in Europees verband, vindt het ministerie noodzakelijk. Prof. dr. ir. D. de Zeeuw, directeur landbouwkundig onderzoek van het ministerie van landbouw en visserij, zei dat gistermiddag tij dens een openingstoespraak in het nieuwe kantoor van de stich ting Lekker Dier in Utrecht. AMSTERDAM (ANP) - De rege ring moet jaarlijks geen 20.000 maar 40.000 woningwetwonin gen laten bouwen. Algemeen di recteur drs. B.G.A. Kempen van de nationale woningraad heeft dit gisteren gesteld op een pro test-bijeenkomst van de zeven honderd aangesloten woning- ADVERTENTIE bouwverenigingen tegen de op stapel staande volkshuisves tingsplannen van het kabinet Lubbers. Volgens Kempen is de vraag naar deze eenvoudige huurwoningen veel groter dan de regering in haar bouwprogramma doet voor komen. Betaalbaar is de bouw van 40.000 woningwetwoningen per jaar zeker, zo meent de direc teur van de NWR. Volgens hem betekent een daling van de rente tot negen procent op het ogenblik voor de rijks overheid een halvering van de kosten voor de zogenoemde ob- uniek foto en 1 video m nieuws 11 Verder veel nieuws over woningverbetering, doe-het- zelf materialen en vrijetijds besteding met: grote sanitairshow kompleet zelibouwhuis WIN EEN INTERIEUR DEN HAAG (GPD) - PvdA-Tweede-Kamerlid Hans Kombrink wil van staatssecretaris Koning (financiën) opheldering over de manier waarop minister-president Lubbers zijn omstreden belastingvoordeel uit 1975 ongedaan heeft gemaakt. Hij vraagt zich af of de getroffen regeling voor anderen een precedent zal vormen. Lubbers verkreeg in de jaren 1975 en 1976 meer dan zes ton belasting voordeel, door middel van de fiscaal gunstige constructie van het fami liebedrijf R-3. Een dubieus gebruik van een door Lubbers als minister van economische zaken ingevoerde investeringsaftrek lag daaraan ten grondslag. Uit een brief die Lubbers deze week naar kamervoorzitter Dolman stuur de, blijkt dat van het belastingvoordeel achteraf zestig procent onge daan is gemaakt. Dat gebeurde door het fiscaal opwaarderen van de bedrijfspanden die R-3 onder het genot van investeringsaftrek had ge kocht. Een verdere opwaardering van de panden, om het gehele voordeel te compenseren, is door de belastinginspecteur van Lubbers niet toege staan, zo schreef de minister-president. Kombrink wil nu weten welke richtlijnen de belastingdienst voor zulke gevallen heeft. Kombrink vraagt voorts, waarom een opwaardering met het doel belas tingvoordeel ongedaan te maken wel voor een deel maar niet voor het geheel van het bewuste bedrag toelaatbaar kan zijn. Hij informeert naar de criteria die daarvoor gelden. ject-subsidies. Dat zijn subsidies waarmee het rijk de huurprijzen kunstmatig omlaag drukt. Kempen voert bovendien aan dat de kosten voor werkloosheids uitkeringen hoger zullen worden als het kabinet vasthoudt aan de bouw van 20.000 woningwetwo ningen. Immers, zo redeneert hij, door het niet voldoende bouwen voor de behoefte aan woningen zullen nog meer bouwvakkers hun baan verliezen. Die door hem verwachte verdere stijging van de werkloosheid in de bouw zal ook het gevolg zyn van het prioriteit geven aan sti mulering van de markt voor koopwoningen. Kempen meent dat de (koopkrachtige) vraag daarnaar minder groot is dan de overheid denkt. Kempen kan zich niet voorstellen dat staatssecretaris Brokx (CDA) van volkshuisvesting het WD- plan uit het regeerakkoord om zoveel mogelijk woningwetwo ningen eventueel met behulp van een nieuwe wet aan de bewo ners te verkopen, daadwerkelijk zal uitvoeren. Toen Brokx in het kabinet. Van Agt I ook ondermi nister was, heeft hij zich tegen een dergelijk plan uitgesproken. Hij roept Brokx dan ook op om het WD-plan in de prullebak te gooien, omdat een gekochte wo ningwetwoning volgens hem al tijd duurder is dan een gehuur de. "Er moet een beleid worden gevoerd dat bouwvakkers aan werk helpt in plaats van agenten, deurwaarders en bijstandambte naren", zo sprak Kempen. kwaliteit van het onderwijs, „sluit de PCO een dergelijke ac tie niet bij voorbaat uit". Het moet wel erg vreemd lopen als de grote onderwijsbonden er niet in zouden slagen voor een derge lijke dag tot overeenstemming te komen. Nederland krijgt dan te maken met een algemene onder wijsstaking (200.000 onderwijs gevenden). Deze week was de staking slechts van beperkte om vang (20.000 onderwijsgeven den). Tijdens de afsluitende persconfe rentie waren de bonden unaniem in hun mening over het verloop van de staking. Op enkele inci denten na, is de staking overal gedisciplineerd verlopen. Het grote winstpunt van de staking vond men de positieve reacties die overal vandaan waren geko men. De publieke opinie stond duidelijk sympathiek tegenover de doelstellingen van de actie. Op het politieke front was het gis teren rustig. De politieke partij en hebben zich duidelijk inge graven tot de algemene beschou wingen die na de regerings verklaring zullen worden gehou den. De onderwijsbonden heb ben elk op hun eigen manier de politieke partijen duidelijk ge maakt dat ze alle Nederlanders willen laten opdraaien voor het tekort op de onderwijsbegroting. De politieke partijen zochten de oplossing meer in de sfeer van de ambtenarensalarissen. Maar de onderwijsbonden wijzen ook een dergelijke oplossing van de hand; deelgroepen mogen niet opdraaien voor tekorten op een ministerie dat werkzaam is op een terrein dat in ieders belang is. De onderwijsbonden wachten op het antwoord van de politiek. In afwachting daarvan worden de acties opgeschort en wordt er weer gewoon les gegeven. Ambtenaren Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken wil kort na de debatten in de Tweede Kamer over de re geringsverklaring met de ambte- narenorganisaties praten over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor het overheidspersoneel voor 1983. Hy heeft hiertoe de centrales van overheidsperso neel uitgenodigd op woensdag 1 december. HILVERSUM (ANP) - De NOS zal maandag 22 november via Ne derland 2 vanaf 13.00 uur een rechtstreekse televisie-uitzen ding verzorgen van het uitspre ken van de regeringsverklaring. In verband daarmee zullen de uit zendingen van "Den Haag van daag" de volgende drie dagen een half uur langer duren. Creativiteit is voor het CDA een belangrijke voorwaarde om het politieke bestaan nog een beetje draaglijk te maken. In tern hebben de verschillende denkrichtingen (bloedgroe pen) zich nog niet helemaal aaneengesmeed en soms is er wel enige fantasie en originali teit voor nodig om de rijen, vooral by belangrijke princi piële vraagstukken als kernwa pens. mensrechtenpolitiek e.d., gesloten te houden. De voormalige CD A-fractieleider Lubbers kon dat, al brachten de door hem bedachte compro missen niet altijd de duidelijk heid waarop de kiezer zat te wachten. Maar het moet ge zegd: bij onderwerpen als Urenco (de levering van ver rijkt uranium aan Brazilië), de plaatsing van kernwapens en de boycot jegens Zuid-Afrika wist hij de schade in zijn frac tie steeds tot een minimum te beperken. In het nieuwe kabinet-Lubbers zal er althans in de gelederen van het CDA - straks opnieuw grote behoefte blijken te be staan aan creativiteit Op het gebied van defensie, en met name wat de plaatsing van de 48 nucleaire kruisraketten be treft, is de CDA-fractie ver deeld in zg. dissidenten, twijfe laars en voorstanders van de plaatsing. En de christen-de mocraten hebben er alle be- lang bij om die verdeeldheid zoveel mogelijk de kop in te drukken. Dat verklaart ook waarom er geen WD'er maar door Wim Wirtz een CDA'er minister van de fensie is geworden. De WD heeft op defensiegebied alom het imago van een club "hard liners" en zou via haar be windsman of -vrouw de twijfe laars en tegenstanders van plaatsing in de CDA-fractie al leen maar tegen de haren in strijken. Dat de keuze op de ex-ARP'er De Ruiter is gevallen, wekt nauwelijks verwondering. Hij heeft op z'n minst enige ver wantschap met de principiële tegenstanders van de raketten- plaatsing en mag, vanwege zijn grote bestuurlijke kwaliteiten, zeker in staat worden geacht een samenbindend beleid te voeren, waarbij zowel de kool (de CDA-fractie) als de geit (het kabinet) wordt gepaard. Wat dat betreft breekt er straks een spannende periode aan, want zo langzamerhand zijn zo'n beetje alle denkbare va rianten al op het kernwapen- vraagstuk losgelaten en zal het, zowel in het kabinet als in de Kamer, toch een keer tot een beslissing moeten komen. Het zg. voorbehoud dat Nederland in 1979 in NAVO-verband maakte (en waarvan nooit dui delijk is geworden of het nu wel of geen voorbehoud was) heeft veel van zijn actualiteit verloren en ook het CDA-pro- gram op dit punt lijkt door de feiten te zullen worden achter haald. Officieel stellen de christen-de mocraten een beslissing over de plaatsing afhankelijk van de resultaten van het wapenover- leg tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Genè- ve. Maar bij de WD en vooral in de internationale politiek wordt niet met CDA-program- ma's gewerkt De druk van de De Boer: niet sterk. zyde van de bondgenoten - en vooral van Amerika - op Ne derland om vóór eind 1983 een definitieve beslissing te ne men, neemt zienderogen toe. Met name Amerikaanse top ambtenaren van het State De partment (buitenlandse zaken) en het Pentagon (defensie) be togen voortdurend dat een po sitief besluit voor plaatsing van de raketten in Nederland, elke twijfel in het Geneefse overleg zal wegnemen en de Russen zal dwingen aan het Westen belangrijke concessies te doen. Een en ander maakt een beslis sing in politiek Den Haag niet eenvoudiger. Daarom was het des te verrassender toen vonge week zaterdag plotsklaps een nieuw licht werd geworpen op het vraagstuk dat het Binnen hof al jaren bezighoudt. Dat ge beurde bij de VARA-radio, waar het CDA-kamerlid Joep de Boer over het kernwapen- probleem werd ondervraagd. Het bleek toen ook dat de denkwereld van oud-marine officier en defensiespecialist De Boer niet beperkt blijft tot de lage landen. Zijn visie is mondiaal gericht, van Oost naar West en andersom. Brezjnjev was een paar dagen vóór de radio-uitzending overleden en De Boer had daar een interessante redenering aan opgehangen. De dood van Brezjnjev. zei het kamerlid, zou er wel eens toe kunnen lei den dat de onderhandelingen in Genève worden vertraagd, waardoor Nederland een defi nitieve beslissing nog verder (tot na deze kabinetsperiode?) zou kunnen opschorten. Ver volgens richtte hij zyn blik op de VS. waar de wisseling van de presidentiële macht in 1984 volgens hem eveneens een ver tragend effect zou kunnen heb ben op de Geneefse onderhan delingen. met hetzelfde gunsti ge resultaat voor Nederland. Tenslotte was dat in 1981 ook gebeurd (de onderhandelingen kwamen toen vertraagd op gang). Dus waarom zou dat niet opnieuw kunnen gebeu ren? Blijkbaar had De Boer die dag verzuimd de ochtendbladen te lezen, want daarin stond dat de opvolger van Brezjnjev, And ropov, had verklaard het bui tenlandse beleid van zijn voor ganger te zullen voortzetten. Bovendien had hij kunnen be denken dat de nieuwe Ameri kaanse president van 1981, Reagan, met zijn voorstellen van november'81 en juni'82 een min of meer compleet pak ket in Genève op tafel heeft ge legd waaraan, althans van Amerikaanse zyde, nauwelijks meer te tornen valt Dat geldt zowel voor de middellange-af- stands raketten (Pershing II en Cruise Missile versus de Russi sche SS-systemen) als voor de lange-afstands kernwapens. Zowel de democraten als de re publikeinen m de VS zijn het globaal over deze voorstellen eens en dat maakt het minder aannemelyk, om niet te zeg gen: onwaarschijnlijk, dat de onderhandelingen in Genève door de Amenkaanse machts wisseling in 1984 zouden wor den beïnvloed. De theorie van De Boer is dus niet bepaald sterk en boven dien weinig geloofwaardig, ge geven hot feit dat hy enkele maanden nog uitriep dat een definitieve beslissing over de plaatsing met veel langer op zich kon laten wachten Wat hij in elk geval wel heeft duidelijk gemaakt is dat zyn party in de komende periode het liefst nog geen beslissing neemt en daardoor een botsing met de WD riskeert. DEN HAAG (ANP) - Onder het mom van gelijke behandeling wordt een discriminatie inge voerd die tot op heden zijn weer ga in Nederland niet kent. Die kwalificatie gaf mevrouw mr. V. Domela Nieuwenhuis (FNV) gis teren in een vergadering van de Sociaal Economische Raad (SER) aan een plan van de minis ter van sociale zaken. Het plan behelst de kinderbyslag die bui tenlanders krijgen voor hun in het land van herkomst wonende kinderen, in vier jaar tyd terug te brengen tot 25 procent van de kinderbyslag die Nederlanders krijgen. Mevrouw Domela Nieuwenhuis noemde het voorstel in sfrijd met de bedoeling van de kinderby- slagwet en met het minderhe denbeleid. Bovendien ontbreken volgens haar voldoende gege vens over de kosten van levens onderhoud in het buitenland en dan vooral die in Turkye en Ma rokko De maatregel geldt name lijk niet voor kinderen in EG-lan- den. De FNV vindt, dat deze beleids- veelal worden verwoord m de opvatting dat buitenlanders de oorzaak zijn van de slechte eco nomische situatie, aldus me vrouw Domela Nieuwenhuis.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7