c Goekoop: vijftien cafés mogen uur langer open Ontpoldering Merenwijk wellicht begin van '83 PvdA: zaken gaan vóór de discussie met klein links cfb Voorstel voor proef in weekeinde Café-lijstje Goekoop ziet er als volgt uit: Bezetting ook in weekeinde voortgezet Stakende leerkrachten tevreden over acties flCHTERGROHDI Leiden LEIDEN - Vijftien cafés mogen in de toekomst één dag in het weekeinde tot drie uur 's nachts open blijven. Tenminste, zo luidt samengevat het nieuwste voorstel over de sluitingstijden van de ho reca, dat burgemeester Goekoop aan de gemeen teraad heeft gedaan. Het gaat hier om een proef van een jaar. De bewuste cafés liggen in de wij ken Levendaal-West, Oude Morsch, Noordvest en Pancras- West. Uit het voorstel van de bur gemeester blijkt dat alleen cafés in aanmerking komen, die nu al Het lijstje van cafés die volgens het voorstel van burgemeester Goekoop één avond in het weekeinde tot drie uur zouden mo gen openblijven ziet er als volgt uit: 't Vattegat (Garenmarkt 16), Taverne (Korevaarstraat 11), de Twee Spieghels (Nieuwstraat 11), De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat 28), The Double Dutch Inn (Nieuwstraat 31), Hus-Pub (Beestenmarkt 4), Veronica-bar (Beestenmarkt 14), The Jam (2e Binnenvestracht 15, de Valk (2e Binnenvestgracht 2), De Morschpoort (Nieuwe Beestenmarkt 8), Van Meizen (Nieuwe Beestenmarkt 13), Malle Babbe (Nieuwe Beestenmarkt 21), The Duke (Oude Singel 2) en Bellevue (Steen straat 59). Dat zijn er veertien. Het vijftiende café heeft in de gemeentelijke dossiers als adres Nieuwe Beestenmarkt 24. Daar zijn gevestigd: Kok Electronics en dressingshop 't Mazzeltje. Wie hier een café wil beginnen, zit dus goed. een ontheffing hebben om door deweeks tot één uur en in het weekeinde tot twee uur open te blijven. Verder heeft hij gelet op het al dan niet toelaatbaar zijn van de overlast die een café voor de omgeving met zich mee brengt. Vragen als: ligt het café aan een nauwe straat met wonin gen en hoe is de parkeersituatie 's nachts, kwamen daarbij aan de orde. Ook dient volgens Goe koop te worden voorkomen dat een rustig buurtcafé zich ontwik kelt tot een onrustig 'boven- wijks' café. Verder is de burge meester nagegaan of de cafés lig gen in wijken waar er op grond van het bestemmingsplan al te veel zyn. Op die manier wegstrepend kwam de burgemeester tot vijftien ca fés die voorlopig voor een ont heffing van de sluitingstijd tot drie uur in aanmerking komen, eventueel uit te breiden tot maxi maal achttien. Dat is ongeveer vijftien procent van het totale aantal horeca-gelegenheden die nu al tot één of twee uur mogen open blijven (volgens een recen te telling van de gemeente zijn dat er 121). Zelf kiezen De cafés mogen zelf kiezen of ze vrijdag dan wel zaterdag een uur langer de clientele willen bedie nen. Goekoop is afgestapt van de gedachte om via een bonnensys teem het aantal avonden waarop dit mogelijk zou moeten zijn te beperken tot drie per maand. Dit voorstel deed hij eerder dit jaar, waarna de (toenmalige) raadsle den Glaubitz (D'66), Walenkamp (CDA) en Kuijers (VVD) met een tegenvoorstel kwamen: de latere sluitingstijd zou in elk geval niet in de Pieterswijk mogen gelden (vanwege de overlast voor de buurt) en er zouden criteria moe ten worden ontwikkeld op grond waarvan een ontheffing tot drie uur al dan niet zou worden ver leend. De partijen die dit drietal vertegen woordigt, hebben samen een meerderheid in de gemeente raad. Zij zijn geen principiële te genstanders van een verruiming van de sluitingstijd. Dat is van belang, omdat Goekoops nieuw ste plan andermaal op verzet zal stuiten bij de PvdA. De wethou ders van deze partij, die de meer derheid in het college van B en W vormen, wijzen het voorstel van de burgemeester af; de twee WD-wethouders steunen het daarentegen wel. De PvdA-wethouders vinden dat in elk geval de bewoners van de bewuste wijken moeten worden geraadpleegd. Ook menen zij dat overwegingen van volksgezond heid, verkeersveiligheid en openbare orde een rol moeten spelen bij de beoordeling van de Burgemeester Goekoop - cafés mo gen zelf kiezen: vrijdag of zater dag. vraag of de sluitingstijden ver ruimd moeten worden. Vorig jaar hebben drie cafés 's zo mers in de weekeinden op proef een sluitingstijd tot drie uur ge had. Waar Goekoop het verloop van deze proef "niet ongunstig" noemt, onthouden de wethou ders zich van een oordeel hier over, bij gebrek aan goede gege vens. Inspraak Het nieuwste voorstel van de bur gemeester moet volgens ge meente-ambtenaar De Raat nog aan de horeca zelf worden voor gelegd. Voordat het in de ge meenteraad ter sprake komt, moet het bovendien eerst nog worden besproken in de raads commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden. Mocht burgemeester Goekoop na de uitspraak van de gemeen teraad besluiten de proef door te zetten, dan zullen twee maanden voor het einde daarvan de resul taten worden besproken. Wan neer een eventuele proef ingaat, is nog niet vastgesteld. LEIDEN - De bezetting van het faculteitsbureau van sociale we tenschappen aan de Rijnsburger- weg gaat dit weekeinde onver droten voort. Het gaat de bezet ters, die dinsdag hun intrek in het gebouw namen, om de voort zetting van de vrouwenstudies aan de Leidse universiteit. Die dreigen door bezuinigingen te worden opgeheven. De bezetters hebben er gisteren een langdurig gesprek over ge had met mr. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. Zo langdurig, dat diens secretaresse zich op een gegeven moment afvroeg: is hij soms gegijzeld? "We zijn heel erg blij met dat ge sprek", zei een van de bezetters na afloop. Niettemin achten zij de toezeggingen die Cath deed nog te vaag. De bezetters hebben het college van bestuur laten we ten dat het op papier moet zetten op welke wijze het faculteitsbe stuur de vrouwenstudies (waar mee vier arbeidsplaatsen zijn ge moeid) na 1 januari 1983 denkt te financieren of te doen financie- Ook willen de bezetters een ge sprek met het faculteitsbestuur van sociale wetenschappen daar over, alvorens zij de bezetting opheffen. De' decaan van de fa culteit, prof. Layendecker, voel de gisteren echter niets voor een ontmoeting met de bezetters. Hij liet telefonisch weten dat het col lege van bestuur de kwestie vol gens hem moet afhandelen. De bezetters hopen dat het door be middeling van het college van bestuur alsnog tot een gesprek met het faculteitsbestuur komt. Zondagmiddag om twee uur be gint er in het bezette gebouw een forum dat aan het belang van de vrouwenstudies is gewijd. Leerlingen van de christelijke LTS namen zelf het stakingsheft in handen en bezetten het kruispunt Vijf Meilaan-Churchilllaan. LEIDEN - De Leidse afdeling van de ABOP en de KOV bekijken in de komende weken hoe de acties in het onderwijs een vervolg kunnen krijgen nu minister Deetman van de onderwijs niet door de knieën is gegaan voor de eisen van de vakbond. "De rege ringsverklaring wachten we af en dan zal er opnieuw bekeken worden of er moet worden ge staakt". Hoewel teleurgesteld over het re sultaat van de vijfdaagse school staking is ABOP-bestuurslid Ire ne Ypma tevreden over de acties in Leiden. "Het is hier niet uit de hand gelopen. En op de meeste scholen hebben ouders en leer lingen zich solidair verklaard met de leerkrachten. Ook de scholen die niet meededen, heb ben op allerlei manieren duide lijk gemaakt het niet met de be zuinigingsvoorstellen van de mi nister eens te zijn". Overigens hebben gistermorgen op een aantal scholen van het voortgezet onderwijs de leerlin gen het heft in handen genomen. Het speelse element bleef overal de boventoon voeren. Op de Ag nes Scholengemeenschap werd in de vroege ochtenduren al ge discussieerd over de maatrege len en de kwaliteit van het onder wijs. Tot een echte staking kwam het echter niet. Ook leerlingen van de christelijke lagere technische school aan de Vijf Meilaan hadden na vier da gen braaf lessen te hebben ge volgd kennelijk zin in een uit spatting. Om enkele uren lol te hebben, verklaarden ze zich soli dair met de stakende leerkrach ten en maakten dat duidelijk door een kwartier het kruispunt aan de Vyf Meilaan en Churchill- laan te bezetten. Volgens een leerkracht was tegen het midda guur alles weer rustig en werd er normaal les gegeven. Hoeveel stakers er precies in Lei den zyn geweest is nog onduide lijk. Het college van B en W dat zich solidair heefl verklaard met de stakers, maar zich aan de wet telijke verplichting houdt en sa laris zal inhouden, heeft geen jacht geopend op de namen van de stakers. J.H. van Beest van de directie onderwijs: "Werkwilli gen hebben zich gemeld. Daaruit zullen wy conclusies trekken" ADVERTENTIE Meerderheid in Provinciale Staten: Acorn Atom BBC Sinclair randapparatuur software supplies Dé gespecialiseerde Hobby computer zaak! Hogewoerd 166 - leiden - Tel.: 071-126659 LEIDEN/DEN HAAG - De Meren- wijk moet worden ontpolderd per 1 januari '83. Naar verwach ting zal een meerderheid van Provinciale Staten op 9 decem ber dat standpunt innemen. Tij dens een commissievergadering gisteren in het Provinciehuis, ter voorbereiding op de PS-vergade- ring, waren alle politieke partijen het eens over de noodzaak van de ontpoldering. Geen unanimi teit bestond er over de datum van ingang. Een meerderheid stelde zich achter het voorstel van Gedeputeerde Staten om per 1 januari '83 te ontpolderen. Aan progressieve zijde (PvdA, PPR/ PSP/CPN) werd gepleit voor een ontpoldering per 1 januari '79 zo dat de bewoners van de Meren- wijk de in de afgelopen vier jaar betaalde polderlasten kunnen te rugvorderen. Daarmee werd de kant gekozen van de gemeente Leiden en de bewoners van de Merenwijk die vinden dat het waterschap De Oude Veenen sinds '79 ten on rechte geld incasseert van de Me- renwijkers. Immers, er staan van de kant van De Oude Veenen geen prestaties tegenover. De ge meente Leiden voert in de prak tijk het waterstaatkundig beheer en laat daar de bewoners van de Merenwijk via de onroerend goed-belasting en een doorbere kening in de grondprijs voor be talen. Gedeputeerde J.Noorland stelde echter dat De Oude Veenen ge heel volgens zijn bevoegdheden heeft gehandeld en dat deze si tuatie niet is terug te draaien. Hij maakte verder gewag van veel bezwaren van mensen die niet in de Merenwyk wonen maar wel onder het beheer van De Oude Veenen vallen. Als de Merenwijk inderdaad wordt ontpolderd zul len z|j straks hogere polderlasten moeten gaan betalen. De PvdA kwam gisteren nog met een voorstel een arbitragecom missie in het leven te roepen om financieel iets te regelen voor de bewoners van de Merenwijk "die niet de dupe mogen worden van de onenigheid tussen de ge meente Leiden en het water schap". Tot nu toe hebben onge veer duizend inwoners van de Merenwijk geweigerd de polder lasten aan de Oude Veenen te be talen. Volgens Noorland kunnen de weigeraars over enige tijd een deurwaarder verwachten. De ge deputeerde wilde alvorens het idee van een arbitragecommissie te overwegen eerst een besluit van Provinciale Staten over deze kwestie afwachten. Het debat over de gemeentebe groting, dat deze week plaats had. ging vooral over bezuini gingen en belastingen. Zo'n raadsvergadering hóórt daar ook over te gaan. Het gaat bij de vaststelling van een begro ting immers om de besteding van het geld. Maar daarnaast is het jaarlijkse debat voor de politieke party- en in de gemeenteraad de gele genheid bij uitstek om een al gemeen oordeel te vellen over het beleid van B en W. Hoe luidde dat oordeel? Op het eerste gezicht niet nega tief. Moties van wantrouwen, afkeuring of zelfs maar van treurnis ontbraken geheel. Dat was in voorgaande jaren wel anders. De college-partners PvdA en WD bespaarden el kaar de kritiek. De grootste op positiepartij, het CDA, stelde zich nadrukkelijk constructief op. En D'66 verklaarde bij monde van fractieleider Hoe- kema "het in grote lijnen eens te zijn met de prioriteiten die het college had gesteld". PvdA-fractievoorzitter Van der Molen zei tijdens haar algeme ne beschouwingen: "Ik ver heug mij over de constructieve opstelling van de CDA- en D'66-fracties. Ik hoop daar tij dens deze begrotingsbehande ling nog meer bewijzen van te krijgen". Die kreeg ze. Van der Molen had ook vriende lijke woorden over voor de PSP. "De komst van De la Mar in de PSP-fractie heeft volgens mij geleid tot het oppakken van een beproefde PSP-lijn in het parlementaire werk, die te recht altijd in brede kring ge waardeerd is". door Leo Maat Maar de indrük van complete pais en vree is toch misplaatst Kritiek op het beleid was er wel degelyk en kwam van de kant van de kleine linkse par tijen. Kritiek met name op de houding van de PvdA, de linkse grote broer. Actie Het bestuur van de CPN gaf een verklaring uit omdat de CPN- visie door de afwezigheid van raadslid Brands dreigde niet te worden gehoord. Het moet - aldus de verklaring - duidelijk zijn dat de bezuinigingspoli- tiek door de regering wordt op gelegd De regeringspartijen WD en CDA, maar ook de college-par tij PvdA, doen veel te veel of ze het allemaal niet kunnen hel pen. Het gemeentebestuur kan niet krachtig genoeg bij de rijksoverheid de gevolgen van de bezuinigingen duidelyk ma ken. Dat komt omdat het gemeente bestuur te veel namens de be volking spreekt en veel te wei nig met de inwoners samen, actie voerend en mensen mobi liserend, probeert maximale druk uit te oefenen, aldus het CPN-bestuur. De kritiek komt er kortom op neer dat de PvdA teveel een bestuurdersparty is en geen actiepartij De nadruk die de PvdA legt op het parlementai re werk is binnen die partij op zijn minst omstreden geweest Enkele jaren geleden laaide de discussie er hoog over op. Kritiek is er in de CPN-verkla ring voorts op de inspraak by de stadsvernieuwing. Die kri tiek werd tijdens het debat ook verwoord door PPR-raadslid Van Oosten. Zijn betogen, maandag en woensdag, logen er niet om en hij uitte funda mentele bezwaren tegen het beleid van de PvdA "De idealen van de jaren zeven tig zyn weg. Wie spreekt er nog over?", zei Van Oosten en noemde het betoog van Van der Molen "mooie woorden". Het college-programma was volgens het PPR-raadsLid een slap aftreksel tot stand geko men onder druk van de WD en de economische crisis. De PvdA koos tégen linkse poli tiek. verklaarde Van Oosten. "Is het niet frappant dat alleen de sector cultuur, dus voor de elite, wordt ontzien?". En hy zei verder grote klappen te vre zen voor de extra aandacht voor het onderwijs in achter standswijken. Doorgeefluik Woensdag scherpte Van Oosten zijn toch al bittere betoog in tweede instantie nog eens aan. De gemeenteraad kiest ervoor een doorgeefluik te zijn van de cnsispolitiek van Lubbers en Van Aardenne, zei Van Oosten en hij hield de PvdA-fractie een uitspraak voor van de Am sterdamse wethouder Jan Schaefer. die tegen zo'n hou ding stelling nam. Vervolgens somde Van Oosten een reeks van zaken op, com pleet met voorbeelden, waarin het college volgens hem tekort schoot. Concrete voorbeelden, omdat Van der Molen zyn kri tiek in eerste instantie had af gedaan als "vaag". Zijn kritiek bleek aan doveman soren gericht, want tijdens zijn betoog - een antwoord aan Van der Molen - was deze met heel andere dingen bezig: lob byend onder andere by de frac tieleider van de WD. Dat was heel typerend: er moes ten kennelijk zaken worden gedaan. Een inhoudelijke poli tieke discussie met de partyen ter linker zijde komt daarby slecht uit Alleen de wethou ders Tesselaar en Waal opper den nog tegenwerpingen op het punt van de inspraak De 'minachting voor de raad', zo als Van Oosten het uitdrukte, lees: voor de oppositie van links ging dit jaar wel erg ver. Dat bleek vooral uit het gemak waarin het college een groot aantal moties van PPR, PSP en CPN op procedurele gron den terzijde schoof. Toch bleken de standpunten van de linkse partyen de PvdA- fractie niet ongevoelig te laten. De meningen over de PSP-mo- ties over de onderwijsstaking en over het wegloophuis waren binnen de PvdA-fractie zoda nig uiteenlopend dat de fractie verdeeld stemde. uitgezonderd de SP - op merkelijk eendrachtig opereer den, werd de kloof met de PvdA er alleen maar groter op. Schrale troost voor linkse mensen: de verdeeldheid tus sen CDA en WD was ook niet gering. Het CDA verweet de WD zelfs kiezersbedrog te plegen. Links en rechts zat men elkaar in de haren. Dat kryg je vanzelf by een rood-li- berale samenwerking Reisvereniging De Nederlandse Reisvereniging afdeling Leiden houdt dins dag haar jaarvergadering in de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg De vergade ring begint om acht uur. Voor de pauze wordt het huishou delijke gedeelte afgewerkt, daarna vertoont J Bomhof dia's uan zijn recente vakan tiereis naar Indones ié

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3