Japan heeft eerbied voor grijze haren ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 Hl/ Voor een bezoek aan onder meer 's werelds modernste au- tofabriek reisde redacteur Koos Post naar Japan. Tijdens dit bezoek kreeg: hij ook de ge legenheid kennis te maken met andere aspecten van de Japanse samenleving. In Ex tra de komende weken een weerslag: van zijn indrukken. In de afgelopen decennia hebben Japanse produkten stormenderhand de wereld veroverd. Na de oorlog was er aanvankeljk alleen een naapende industrie. Ze hadden immers geen keus. Het berooide land kon slechts kennis importeren en daarop voortborduren. Maar die episode ligt alweer geruime tijd achter ons. De Japanners hebben dank zij hun enorme weetgierig heid, hun organisatiever mogen om vergaarde ken nis rendabel te maken en hun onmetelijke inzet een toonaangevende plaats op het economisch wereldto neel voor zich opgeëist. Toonaangevend mm Japan is zoals bekend Amerika voorbijgestreefd als grootste autoproducent ter wereld. De Japanse auto wordt allang niet meer gekocht alleen omdat hij goedkoper is. Ook omdat hij zich gemakkelijk laat bestu ren, groot comfort biedt en is uitgerust met een vijfde ver snelling, balansassen, turbo motor en andere snufjes van de modernste techniek. Beroepsfotografen over de gehe le wereld werken vandaag de dag met Canons of ander voor treffelijk Japans apparatuur. De precisie van Seiko's en an dere Japanse horlogemerken hebben de faam van het Zwit serse uurwerk waf doen ver bleken. Eens hebben de Japanners de eerste robot uit Amerika geïm porteerd om te bestuderen wat zo'n verlengstuk van menselijk vernuft allemaal kon presteren en hoe hij precies in elkaar was gezet. Vandaag de dag staat Ja pan bovenaan de lijst van ro bots producerende (en expor terende) landen. Zo kan ik doorgaan. Op het ge bied van camera's, motorfiet sen, geheugenchips, micro- elektronica, robotbouw en wel licht ook op andere terreinen heeft Nippon het heft in han den. Een woordvoerder van Philips heeft zich onlangs wat boos ge maakt over de vele berichten waarin Japan ook een leidende plaats in de produktie van glas vezel wordt toegedicht, een materiaal onmisbaar bij de ver dere ontwikkeling van de tele communicatie. De man uit Eindhoven zei daarbij dat het Westen in deze wellicht eens een achterstand heeft gehad maar dat die inmiddels is ach terhaald. Men ziet het: van naaper is Japan in vele opzich ten koploper geworden. Verviervoudigd mm Het Italiaanse lid Filippi van het Europese parlement heeft in een rapport aan deze instelling geconstateerd dat de Japanse export in de jaren zeventig is verviervoudigd. Hij voegt er echter aan toe dat dit volgens hem niet te danken is aan lage re loonkosten, maar vooral aan de inzet van de Japanse arbei ders (laag ziekteverzuim, be reidheid tot overwerk en flexi bel vakantiesysteem) en aan de wijze waarop de Japanse in dustrie is georganiseerd. De Japanse arbeider verdient ook niet zo slecht. Toyo Kogyo, de autofabriek die Mazda's bouwt, geeft op dat het gemid delde loon 45.000 gulden per jaar bedraagt. Dat is dan wel inclusief 5V4 maand bonus op het jaarsalaris. Daar schuilt dus niet op de eerste Bedrijfsleven en overheid in Japan maken zich ernstig zorgen over de aanhoudende daling van de export. In oktober werd voor de negende achtereenvolgende maand minder geëxporteerd dan in het jaar ervoor. Voor een land, waarin de welvaart voor een groot deel stoelt op het succes van exporterende industrieën, is dat desastreus. Een mogelijke verdere economische groei is geheel afhankelijk van de export omdat pogingen om de binnenlandse vraag aan te wakkeren tot nu toe opvallend nadrukkelijk hebben gefaald. Dus is de stemming in Japan somber. De fabriek heeft een centrale plaats in het leven van de Japanse arbeider. Het is met alleen c waar hij zijn dagelijkse rijst verdient, hij maakt er zijn vrienden, ontspant er en wordt er begraven. De Kamer van Koophandel was in Hirosjima het enige gebouw dat in kilometers omtrek overeind bleef toe de atoombom er recht boven ontplof te. Het stadbestuur besloot het als momunent te handhaven. Nu wordt het bijna overwoekerd door hoge, strakke zakenpanden plaats het geheim van de ster ke Japanse concurrentieposi tie. Die zit voornamelijk in de totaal andere structuur van de Japanse ondernemingen, de sterke verbondenheid van de arbeider met het bedrijf en de daaruit volgende bereidheid om zich tot het uiterste voor de zaak in te zetten. Daardoor kan in de gloednieuwe fabriek van Toyo Kogyo in Ho- fu een bezetting van 1800 man (én 155 robots...) tot een pro duktie van 20.000 auto's per maand komen. Cijfers, waar van Amerikaanse en Europese autofabrikanten alleen maar kunnen dromen. Ze halen op geen stukken na de helft.*. Centrale plaats mm De fabriek neemt voor bijna- 35 procent van alle Japanse arbei ders een centrale plaats in. Zij werken er niet alleen, ze ma ken er ook hun vrienden, ze ontspannen er zich, ze wonen er (op grond van de zaak) en soms worden ze zelfs op de ge meenschappelijke begraaf plaats van de fabriek ten grave gedragen. Het bedrijf stelt daar een levens lange geborgenheid tegenover. Alleen bij crimineel gedrag volgt ontslag. Verder maakt men voor het leven deel uit van deze economische familie. En bij voldoende inzet en be kwaamheid volgt bij het stij gen der jaren mogelijk promo tie. In Japan koestert men de eer bied voor grijze haren. Promo tie is een kwestie van leeftijd. Daardoor komt de jeugd slechts zelden en dan meestal nog laat aan bod. Er zit nog een andere adder on der dit Japanse gras. Want al is niets dictatoriaal, al geschiedt de besluitvorming ogenschijn lijk hoogst democratisch met inspraak in alle geledingen, het resultaat van zo'n langdurig praatproces is haast altijd voorspelbaar. De voorstellen van de leiding worden geac cepteerd. Want wie kan zich in zo'n structuur veroorloven dwars te gaan liggen tegen ho- ger-geplaatsten? Zelfs al ma ken die gebruik van dezelfde kantine, drinken ze koffie uit dezelfde automaat en zitten ze op hetzelfde toilet met de ver warmde bnl. Maar het gevolg van deze manier van besluitvorming is wel dat na die uiterst lange aanloop ie dereen zich met hart en ziel achter de genomen beslissing kan plaatsen. Geen gemor achteraf dus. Effectief mmmmim* En alles bij elkaar is de combina tie van senioriteitsbeginsel en geborgenheid voor het leven zeer effectief gebleken, uiterst stabiel en zeer geschikt om de arbeiders te stimuleren. De grote gebondenheid maakt dat de werknemer gemakke lijk ervan kan worden over tuigd dat wat goed is voor het bedrijf ook goed is voor hem zelf. Dus is zyn inzet groot en is hij altijd bereid mee te denken en mee te praten over hoe het werk en het produkt nog beter kunnen worden gemaakt Ge sprekken die veelal in de kof fiepauzes, het lunchuur of na de dagtaak worden gevoerd. Vakbonden m^mm Daar komt nog bij dat de vak bonden niet per branche maar per bedrijf zijn georganiseerd. Alle met-stafleden van het be drijf zijn verplicht Üd. Veel ver binding tussen de verschillen de bedrijfsgebonden vakbon den bestaat er niet. Alleen een nogal vrijblijvend federaal ver band. Maar gezamenlijk ten strijde trekken is er niet of nau welijks bij. Het laat zich gemakkelijk raden dat de vakbonden - die wor den geleid door vrygestelde personeelsleden - de verhou dingen binnen het bedrijf niet kunnen buiten sluiten. In de praktijk komen arbeiderscon flicten (behalve de jaarlijkse schermutselingen over de hoogte van de bonus) dan ook zelden voor. Men moet diep na denken voor men zich de laat ste staking herinnert. De gebondenheid aan het bedrijf is ook mede noodzakelijk om dat overstappen naar een an der bedrijf (lees: een andere "familie") vrijwel onmogelijk is. Dat de directeur van een be drijf naar de concurrentie stapt om zijn positie te verbete ren is in het Westen goed denk baar, in Japan echter onbe staan baar En wat op het hoog ste niveau met kan kar. ook niet op het laagste Verder is de situatie in Japan bikkelhard wie buiten de boot valt verzuipt Ideaal mmmmimmi Voor de bedrijven ontstaat zo echter een bijna ideaal klimaat om rustig en concurrerend te werken. Onder de stimuleren de protectie van het ministene van internationale handel en industrie, de befaamde MITI (mimstery of international tra- de en industry), die het econo misch proces in Japan opjaagt, begeleidt en stuurt Door het verzamelen en distri bueren van veel wereldwijde informatie worden bedrijven in staat gesteld flexibel te rea geren op het marktgebeuren, zodat zo nodig de bakens tijdig kunnen worden verzet. Zelden worden de aanwijzingen en waarschuwingen van MITI in de wind geslagen Intcg. n l. jarenlange ervaring heefl het Japanse zakenleven geleerd dat het veelal veilig varen is op het kompas van MITI Verrast ^mm^^mm Dat wil met zeggen dat ook dit uniek geïnformeerde ministe rie niet eens kan worden ver rast door de loop der dingen. Ook MITI zag destijds de bui van de energiecrisis niet han gen. Zelfs de grote Japanse handelshuizen - die soms be ter over de gang van zaken in een bepaald land op de hoogte zijn dan de regenng van dat land werden toen door de feiten overvallen. Dus ook de kleinere bedrijven, zoals bijvoorbeeld de reeds ge noemde Mazda-fabnek Toyo Kogyo, die plotseling met een grote voorraad schier onver koopbare auto's met rotatie- motor kwam te zitten. Deze rotatiemotor had namelijk een nogal dubieuze reputatie wat betreft het benzinever bruik En daar dat verbruik in eens een doorslaggevende fac tor was geworden leek met een voorraad van 150 000 van zulke wagens het vonnis voor de fa briek getekend. Maar toen kwam "Japan Incor porated" in werking Japan BV zouden wij zeggen. De ene hand wast de andere. Banken zorgen voor zeer goedkope kredieten. Van alle kanten kwamen aansporingen om te gen zeer gunstige voorwaarden toch te kopen. Sommigen dis tricten gingen zelfs zover dat ze voor zulke wagens verlaging van de wegenbelasting door voerden. Het resultaat was niet verassend: Toyo Kogyo kwam de klap vlot te boven en kon rustig verder meebouwen aan de totale Ja panse welvaart. Groeiend aandeel m Zo verovert Japan met vereende krachten een steeds groter aan deel in de wereldeconomie. In 1960 nog maar drie procent, nu om en nabij de tien procent. En als het aan de Japanners ligt zal dat nog niet het einde zijn Ze willen nog meer. Daarom zijn ze zo somber nu er een al maandenlang durende stagnatie in de groei van de ex port is ontstaan. Temeer omdat deze terugval gepaard gaat met steeds harder klinkende pro tectionistische kreten in Ame rika, Europa en elders in de wereld. In vele landen kan men het niet verkroppen dat de Japanners overal met hun produkten bin nendringen, terwijl zij hun ei gen markt in Japan met aller hande technische en admini stratieve foeQes vrywel afge sloten houden voor de concur rentie. Oh nee. geen Japanner zal dat openlijk toegeven. Hy zal de schuld altyd by de concurren tie zelf leggen. Te duur Niet af gestemd op de Japanse markt. Geen gevoel voor de Japanse verhoudingen. En meer van dergelijke verwyten Maar - om even in de autowe reld te blijven - het is met zo byster moeilyk om bijvoor beeld een Volkswagen Golf zo met technische eisen en papie ren rompslomp te behangen dat zo'n karretje voor de Ja panse klant schier onbetaal baar wordt Natuurlyk wekt zo'n houding weerstand op. Daarom worden die protectionistische smeek beden steeds dringender Doorgewinterde zakenmensen betwijfelen echter of zulke re stricties van de vrye handel het klimaat zullen verbeteren Ze verwachten het tegendeel. Maar gezien de ontwikkelingen de laatste maanden is zelfbe perking aan de Japanse kant ook nauwelijks te verwachten Het kan een boeiende economi sche stryd worden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23