Donar 2: net iets tekort Landzicht valt na verlies terug Aardige avond van Jahn Schaakteam Voorschoten pakt pimt Licht voor Randstad Sp. VCL op laatste plaats Nieuwe gezicht voor verkleurde kleren Zweedse kunststof fiets nu volop in produktie T rancheertradities Balans-tafel Luchtkussen maaier gratis gerepareerd «p° LEIDEN - De tiende ronde uit de Leidse biljartcompetitie leverde verscheidene boeiende duels op, met daarin vaak verrassende uitslagen. In de eerste klasse rekende UVS af met achtervolger Landzicht. Met de 6-2 winst deed UVS de Voorschotenaren naar een sub-top positie op de ranglijst terugzakken. Mede-koploper Between boekte een 6-2 zege op De Heul, daar mee de nek aan nek race met UVS met succes continuerend. De beide kemphanen hebben 51 punten verzameld. TOP 2 zette TOP 1 met 8-0 aan de kant en zit nu samen met de Carambole met één punt achterstand in het voet spoor van Landzicht. TOG be gint op dreef te komen, het klop te De Vriendschap met 8-0. De uitslagen in de eerste klasse: 't Zuid 1-Carambole 1 2-6; Land zicht 1-UVS 1 2-6; TOP 2-TOP 1 8-0; Between 1-De Heul 1 6-2; TOG 1-Vriendschap 1 8-0. De stand: 1-2 UVS en Between 51. 3 Landzicht'45; 4-5 Carambole en TOP 2 44; 6 Vriendschap 40; 7 De Heul 37; 8 TOG 36. 9 TOP 1 28. 10 't Zuid 24. Ook in de tweede klasse gebeurde er van alles. Landzicht 2 zette Landzicht 3 met 8-0 aan de kant en nam daarmee gelijk de koppo sitie van de clubgenoten uit het derde over: 50 om 47 punten. De Morspoort nestelde zich tussen de beide Landzicht-teams in door met 2-6 van de Gouden Leeuw 1 te winnen, hetgeen de ploeg een totaal van 48 punten opleverde De uitslagen: Gouden Leeuw 1-Morspoort 1 2-6; Spij- kerbak 2-Spijkerbak 1 2-6; Land zicht 3-Landzicht 2 0-8; TOP 3- Katwijk 1 4-4; Stompwijk 1-Be- tween 2 4-4. Morskwartier 1 droeg er zorg voor dat in de derde klasse de span ning volledig terugkeerde. De ploeg klopte koploper Landzicht 4 met 6-2. Landzicht 4 bleef met 56 punten nog wel lijstaanvoer der, maar Morskwartier staat er met 51 uit 9 nu ongeveer even goed voor. De uitslagen: Mors kwartier 1-Landzicht 4 6-2; DOS l-'t Wachtje 1 6-2; De Waag 2-De Waag 1 2-6; UVS 2-Vriendschap 2 6-2; Carambole 2-DOB 1 6-2 De verdere uitslagen - Vierde klas se: DOB 2-TOG 2 0-8; 't Zuid 2- Carambole 3 6-2; Spijkerbak 4- Spijkerbak 3 1-7. Vijfde klasse: Katwijk 2-DOS 3 8-0; Vriend schap 3-UVS 3 4-4; Morspoort 2- Gouden Leeuw 2 4-4, TOP 5-TOP 4 6-2. Zesde klasse: Landzicht 5- TOG 3 2-6 't Wachtje 2-Spgker- bak 5 2-6 Morskwartier 3-Mors- kwartier 2 2-6; Carambole 4-De Waag 3 4-4. Zevende klasse: Wa pen van V.2-Katwijk 3 4-4; De Heul 4-DOS 4 7-1. De Waag 4- DOB 3 4-4 Achtste klasse Spij kerbak 6-De Heul 5 0-8. DOS 5- Wapen van V. 3 2 6. TOP 7-TOP 6 6-2 LEIDEN - Daniel Noteboom, de Noordwijkse schaakclub, zorgde in de promotieklasse voor een verrassing door Philidor 3 een punt afhandig te maken. Vorig seizoen nog verloor Noteboom deze ontmoeting met maar liefst O1/* - en hoewel de ploeg in de onderste regionen verkeert zit er dus toch wel vooruitgang in. Goeddeels verantwoordelijk voor de 5-5 waren De Boer. Van Bers en Bosboom die hun partijen winnend afsloten. Weliswaar stonden daar nederlagen tegen over van Gilliams. Koppenaal en Sieders, maar via drie remises sleepte Noteboom toch een be langrijk punt uit het vuur. De reserves van LSG vatten het karwei tegen Voorschoten niet licht op en die instelling bracht het Leidse team de volle winst. De stand is voorlopig 6l/z tegen 2l/2 en er kan dus al niets meer misgaan. De Leidenaars sloegen hun slag vooral op de lagere borden. Bak ker. Noord ijk, Otten en Alink zorgden voor vier streepjes en met de zege van Geertsma erbij betekende dat 5-0. Alleen Van Zijp liet een steek vallen tegen Schoonderbeek, maar drie remi ses en een waarschijnlijk gewon nen stelling van Mieremet deden de balans definitief in het voor deel van LSG uitslaan. Alphen bleef mede aan kop door een gedecideerde overwinning op LSG 4. VOORSCHOTEN - De voetbal vereniging Randstad Sport beschikt sinds gisteren over een heuse lichtinstallatie. Acht masten rond het hoofd- veld met een totale capaci teit van 16.000 watt leveren voldoende licht om avond wedstrijden te kunnen spe len. Het ligt in de bedoeling om de verlichting in gebruik te nemen met een wedstrijd tussen het Leids elftal en een versterkt Randstad Sport. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1982 De meisjes van Jahn in actie tijdens "Why tell me why". Fleurig en onderhoudende gymnastiekdemonstratie LEIDEN - De stad Leiden mag dan rijk zijn aan gymnastiekver enigingenuitvoeringen moet men de laatste jaren met een lan taarntje zoeken. De clubs, zo lijkt het. brengen er niet langer het ge duld en de toewijding voor op. Misschien ook achten zij de uit voering een wat achterhaalde de- monstratievorm, maar daar staat tegenover dat er nooit iets zinvols voor in de plaats is geko men. En zo moet men het wegla ten van de uitvoering toch als een zekere verarming in de gymnas- tieksport beschouwen. Als één der zeer weinige clubs brengt de chr. gymnastiekver eniging Jahn nog altijd wél de kracht, de moed én de discipline op om op gezette tijden met een uitvoering voor de dag te komen. Jahn telt zo'n 500 leden en die stonden gisteravond op enkele tientallen na op de vloer van de geheel gevulde vijf-Meihal voor het programma "Nu en dan kij ken we even om" - de titel sloeg op heel oude vormen van gymnastiek die door de uitvoe ring waren gevlochten. Van Jahn hoeft men geen gewaag de werkstukken te verwachten. Geworteld in traditie en degelijk heid heeft de vereniging zich nimmer laten leiden door mo dieuze opvattingen. Gymnastiek moet middel zijn (ontspanning, een gezond lichaam), géén doel (topsport). Zo was het jarenlang onder De Knegt. zo is het onder zijn opvolger Hans van Polanen. Daaruit vloeit vrijwel voort dat de prestaties van Jahns selectie- groepen (zowel de dames als de heren) aan de zeer bescheiden kant zijn, zoals niet direct bleek bij het altijd wat versluierende lange-matspringen, maar wel aan ringen, brug-ongelijk, brug en rek. De moeilijkheidsgraad was niet hoog, desondanks vertoon de de presentatie van de stof nogal wat foutjes. Van de ntmische nummers leed "Why tell me why" (Anita Meyers hit) voor meisjes van 10 en 11 onder een nogal stijve vormgeving en een van weinig verbeelding getuigende choreo grafie. Meisjes van elf kunnen heus méér. "Tandarts Van de Tang" was in elk geval al wat zwieriger. En met "You and Me" toonde Jahn dat het heel goed weet wat er allemaal op dit ge bied mogelijk is, al stond hier he laas niet de beste groep in het midden. Het kruisspringen voor jongens viel wat ongelukkig uit omdat sommige jongetjes bijkans tegen de kast moesten opkruipen. Aar dige (zy het wat veel) kleuter- nummers. een goede damesoefe ning ("Yellow River") en spring- nummers completeerden een uitvoering die zeker als fleurig en onderhoudend mag worden aangemerkt. RUUD PAAUW LEIDEN - Door een dikke nederlaag tegen de reserves van WVC belandde VCL alleen op de onderste plaats in de eerste klasse volleybal. Bovenaan wonnen de koplopers hun wedstrijden en daar veranderde dus niets. Bij de dames heeft Ridderveld nog steeds haar meerdere niet gevonden. De doorslag in de strijd tussen de twee laagstgeplaatsten was de vechtlust die WVC 2 ten toon spreidde. VCL had daar geen antwQord op en verloor kansloos met 0-3. Van nu af in het rood daarom. Het eerste team van WVC stuitte bij Donar 2 op veel meer tegen stand dan gedacht. Vooral Mi chel de Geus speelde bij de Lei denaars een voortreffelijke par tij. Toch kon ook hij niet verhin deren dat WVC telkens aan het eind van de drie spannende sets de touwtjes in handen nam. De cijfers geven aan hoe aardig het was: 12-15, 13-15, 15-17. Een verrassing bij Orion - LUSV 2. Na een 9-2 achterstand trok Orion de eerste set naar zich toe, maar de sterker geachte studen ten trokken meteen daarop de zaken weer recht. Ondanks goed spel van Sjaak de Jong kon LUSV het tempo in de derde en vierde set niet meer bijbenen en dat leverde Orion onverwacht de volle winst op: 3-1. Zonder hoofdaanvaller Louis Clo- quet schoot Leython deson danks goed uit de blokken in het duel met NOVO 2. Na een een voudige setzege (8-15) verliepen de zaken veel minder goed bij de Leiderdorpers. Vervelende ge volgen had dat evenwel niet, want NOVO raakte verstrikt zijn veel te gecompliceerde aanval sopbouw en verloor daarom met 3-0. Met als sterkste wapen het blok zette Ridderveld zonder al te veel problemen WW opzij. Slechts één set stonden de Alpihenaren af. Dames In Noordwijk had koploper Rid derveld totaal geen moeite met de derde keus van NOVO. Het blok van de Zeekanters fungeer de slecht en ook zonder de ge stopte Bep Hulshof liep Ridder veld gemakkelijk naar een 0-3 ze ge. In de derde set wilden de Al- phensen blijkbaar naar huis ge tuige de 2-15 score. Zonder tot echt goed spel te ko men bleef Orion tegen WVC aan de goede kant van de score. Een scherpe opslag was veelal af doende om de Warmondsen te kloppen. Alleen in de tweede set liet WVC zien het spel ook te be heersen: 445. Maar Orion won dus met 3-1. Leython 2 speelde in de eerste set tegen DAC 2 stroef en verloor dan ook prompt met 7-15. Daar na stelden de Leiderdorpsen or de op zaken en trokken de partij met 3-1 naar zich toe. Het derde team van Leython hield in een wedstrijd vol tegenstellingen, een puntje over tegen VCL. Met Ali Oudshoorn en Judy Wage naar in hoofdrollen droogde S'70 het zwak spelende In Up Go met 3-0 af. De cijfers: 6-15, 10-15 en 3-15. Met ongeveer dezelfde cijfers sloeg DAC 3 de reserves van LUSV van het veld. DAC speelde als team, LUSV bepaald niet. GER RENES In tegenstelling tot de drager of draagster zijn de vakantie- of vrijetijdskleren er de laatste maanden over het algemeen niet "beter" op geworden. Niet dat alle spijkerbroeken en T-shirts nu meteén "tot- op-de-draad" versleten zijn, maar door alle zonneschijn en de nodige wasbeurten blij ken de kleuren niet meer te zijn wat ze waren. Daar is met weinig moeite en kosten wat aan te doen met "Tobasol", een betrekkelijk nieuw tex tielverf, die op een uniek verfprincipe berust. Het "geheim" zit hem in de twee verschillende baden, waardoor het echte fixeren eigenlijk overbodig wordt. Het resultaat is een goede tot zeer goede lichtechtheid, ter wijl de kleur ook kookwa- secht is. De werkwijze is heel eenvoudig. Los de verfdelen A in een bepaalde hoeveel heid water op en doe hierin het vaal geworden kleding stuk, nadat u dat met een nor maal wasmiddel en soda (2 gram per liter) hebt voorge wassen. Na ruim 5 minuten haalt u de stof uit verfbad A. Laat het uitlekken (of beter nog even in een drooggemaakte centri fuge laten draaien) en doe de stof in verfbad B, eveneens gedurende 5 a 10 minuten. De gewenste kleur komt onmid dellijk op, omdat de pigment- delen A en B zich voor eens en voor altijd met elkaar ver binden. Die band is zo hecht, dat de kleur niet meer vanzelf uitgaat. Ten slotte de stof koud spoelen en ongeveer 10 minuten zo warm mogelijk wassen in water, waaraan 1 Een oude spijkerbroek krijgt op "uiterlijk" gram wasmiddel en 2 gram soda per liter water is toege voegd. U ziet het, een kind kan de was doen, en binnen een half uur tje ziet het kledingstuk er weer als nieuw uit. In elk ge val mooi genoeg om volgend jaar ook weer met vakantie mee te mogen. Tobasol is ver krijgbaar in 13 kleuren: geel, goudgeel, oranje, scharlaken, rood, bordeaux, violet, blauw, marineblauw, groen, bruin, donkerbruin en zwart kunt u over vrijwel elke an dere grondonderkleur ge bruiken. De overige, heldere kleuren worden in meer of mindere mate beïnvloed door een afwijkende onder- Na de samenwerking van firma's als Volvo (concept, windtunnel tests), Dupont (kunststof), SKF (kogelagers) en leveranciers als Sturmey Archer, Simplex, Swallow is er een kunststof fiets ge creëerd. Bijna geheel van thermo-plastic, dus echt roestvrij en bestand te gen het fiets-verwoestende Hollandse klimaat. Deze fietsen worden in Nederland geïmporteerd door Anglo Dutch Export Cy B V. in Hoofddorp en vanaf eind oktober 1982 onder de naam ITERA op de markt gebracht. eenvoudige manier een heel grondkleur. Bestaat het verfbad echter uit (nagenoeg) dezelfde tint als de oude, vaal geworden kleur, dan is er geen vuiltje aan de lucht en is het resultaat optimaal. Dat geldt eveneens voor witte (sport)kleding, die niet meer wit te wassen is, maar een leuk kleurtje toch nog een "nieuw leven" tegemoet kan gaan. Trek tijdens het verven plastic handschoenen aan. Eventu eel gereedschap (metalen of plastic teil) zo nodig onmid dellijk na gebruik reinigen met schuurpoeder of fijn schuurmiddel. De verf is per kleur te koop in een setje (bestaande uit 20 gram vloeibaar A en 20 gram B in poedervorm plus ge bruiksaanwijzing) en kost circa 11,50. Deze hoeveel heid is voldoende voor één twee spijkerbroeken, afhan kelijk van de kleursterkte waarin u de stof wilt verven. Tabasol is o.a. verkrijgbaar bij handenarbeid- en hobby winkels. Mocht u het bij u in de buurt niet kunnen vinden, bel dan even voor het dichts- bijzijnde verkoopadres naar de grossier, de firma Kars Co. te Kesteren, telefoon 08886-1825. Sinds de oudste tijden heeft het snijden van het vlees een bij zondere betekenis gehad. Het was een teken van gastvrij heid, maar het was ook een kunst. Het vlees goed snij den, rekening houdend met de vezelstructuur, draagt im mers veel bij tot het plezierig consumeren van de plakken of tranches. In keukentaal heet dat snijden dan ook trancheren. Reeds Homerus vermeldt dat Ulysses bij feestelijke gele genheden deze edele kunst vertoonde aan zijn Griekse gasten, en dat was ver voor onze jaartelling. In onze tij den is het verhaal fameus ge worden van oud-minister Jo seph Luns, die door zijn vele buitenlandse reizen maar zel den thuis was. „Wie is toch die vreemde man die hier 's zondags het vlees komt snij den?" moeten zijn kinderen wel hebben gevraagd. De kunst van het vleessnijden staat vooral ook in Groot- Brittannie in hoog aanzien. Een van de meest bekende gebeurtenissen in Engelse restaurants is het houden van een carvery, een maaltijd waarbij de gasten zich rijke lijk mogen bedienen van door henzelf (onder deskun dige leiding) afgesneden stukken van voortreffelijk toebereide vlezen. Heel ty pisch eigenlijk dat ze in Frankrijk spreken over dé- coupage, en dan hetzelfde be doelen als wij, wanneer we dat op z'n Frans trancheren noemen. Niet alleen bij vlees van slacht vee, maar ook bij gevogelte en wild komt de techniek van pas. Bij het - al dan niet aan tafel - verdelen van vis ge bruiken we liever de term fi leren. Eigenlijk zou iedereen die zich interesseert voor het aangenaam genietend eten, zich deze kunst eigen moeten maken. Voor het trancheren hebben we allereerst een goede, stevige plank nodig. Er zijn overi gens stemmen die pleiten voor snijplanken van kunst stof, omdat die beter zijn te reinigen, wat hygiënischer is. Maar goed, een plank dus, van voldoende grootte. Liefst met een erin uitgesneden gootje, om de sappen op te vangen. Dan een trancheer mes, smal, stevig, voorzien van een spitse punt, en van zelfsprekend vlijmscherp. Een grote vork om het vlees tiMens het snijden vast te houden, meestal een vork met twee spitse punten die niet te dik mogen zijn, anders beschadigt het vlees te veel. Soms wordt ook een gewone eetlepel gebruikt, en een uit de bout stekend stuk been mag u eventueel met een ser vet in uw hand vasthouden. Een stuk rundvlees, entrecote bijvoorbeeld, of roastbeef. wordt dwars op de vezel in dunne plakken gesneden. Het mes moet niet door het vlees heen worden gedrukt, maar als het ware worden ge trokken. Op die manier ont staat een mooie gladde snede en gaat zo min mogelijk vleessap verloren. Een bout, lamsbout bijvoor beeld, wordt parallel aan het bot losgesneden en daarna worden de stukken over dwars in plakken verdeeld. Wildliefhebbers die een haze- De 'balancer', is een tafel waar aan je gereedschap 'in balans' kunt ophangen. Een Amerikaanse fabrikant heeft nu een kleine uitvoe ring (niet groter dan een be scheiden rolband maatje) ont wikkeld, die voor gereed schappen en machines tot ongeveer 5 kilo geschikt is. Er zit een dunne, maar zeer sterke staaldraad in (onder veerkracht opgerold), 140 cm lang. Als je de balancer door middel van een kettinkje of een ny lon draad aan het plafond be vestigt, kun je er bijvoor beeld een boormachine aan ophangen. Door de stel- schroef daarna precies af te regelen, blijft de machine (of welk ander gereedschap ook) op de gewenste hoogte 'ge wichtloos' hangen. Het apparaatje gaat rond de dertig gulden kosten. Als de gereedschappenwinkel het (nog) niet in voorraad heeft, bel dan even de importeur, Gerretsen Trading in Soest, tel. 02155-11504 "Wie een luchtkussen-gras maaier T-l van Black en Dec ker heeft waarvan het maai- mes met een zwart onder deeltje aan de waaier vastzit, doet er goed aan gebruik te maken van de service die de leverancier biedt. Dit onder deeltje wordt dan gratis ver vangen. In de praktijk is ge bleken dat die zwarte dingen kapot kunnen gaan Is in uw T-l maaier dat onderdeeltje van witte kunststof, dan is er niets aan de hand. Even kijken dus, en zo nodig bellen naar 010-372134. Dan wordt die preventieve repara tie geregeld. zo'n beroemde Amerikaanse bxef- rug op tafel brengen, maken de beide filets met een lepel los en snijden die daarna in vier stukken. Voor een ree rug is het nodig aan beide kanten van de ruggegraat eerst een snede te maken. Zo vraagt ieder stuk vlees weer een andere behandeling, en in een restaurant stelt de 'zwarte brigade', de bedie ning, er een eer in het door de 'witte brigade', het keuken- personeel toebereide zaken zo vakkundig mogelijk op uw bord te doen belanden. Er zijn over deze schone kunst vele handboeken versche nen. het eerste. 'Arte Cisona', de kunst van het snijden, werd reeds in 1776 gedrukt Momenteel staat het in 1980 verschenen Oostenrijkse boek Tranchieren und Flam- bieren beim Tisch des Cas tes' m culinaire knngen hoog aangeschreven. Het is zo jam mer dat in veel eenvoudige restaurants en in het overgro te deel van de huishoudens door een niet optimale be handeling het goede en kost bare vlees niet volledig tot zijn recht kan komen. "V

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15