LEIDSCH DAGBLAD centraal akkoord Bijna sf& Wigbold loopt boos weg Groot onderhoud eigen huis weer aftrekbaar 15.995,— Geen extra bussen bij treinstaking maandag Na jaren weer landelijke afspraken werkgevers-werknemers? MEMO ESCORT BRAVO RIJNLAND OPEN HUIS f style penseel Thatcher woedend op Frankrijk VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 36939 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A. A. M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wtoe SmoeM 2311 BG Leiden Voor IH.nrs oe cototon (Van t r verslaggevers) LEIDEN/UTRECHT - De spoor wegstaking die de vervoersbon- den voor maandag hebben uitge roepen zal tot gevolg hebben dat er geen treinen zullen rijden op het traject Leiden - Alphen aan den Rijn - Utrecht v.v. Op de "oude lijn" Den Haag - Leiden - Haarlem - Amsterdam gaan de treinen die dag niet verder dan tot Haarlem. Het is ook niet mo gelijk vanuit Leiden Amsterdam te bereiken via de Schiphollijn, die als eindpunt het RAI-gebouw heeft. Dat station is maandag ook gesloten. De Schiphollijn rijdt maandag alleen tussen Lei den en Den Haag. Voor zover bekend zullen de bus sen in deze regio maandag nor maal rijden. De busmaatschap pijen NZH en Westnederland deelden vandaag mee geen extra materieel in te zullen zetten om het grotere vervoersaanbod te kunnen verwerken. "Dat zou uit voeren van besmet werk zijn", al dus een woordvoerder van West nederland vanochtend. Treinreizigers die maandag nadere informatie willen hebben over de treinenloop kunnen speciale te lefoonnummers bellen. Voor de Haagse regio is dat 070-824141 en voor de regio Utrecht 030-315814. Verder heeft de ANWB-verkeers- informatie (070-313131) 96 lijnen beschikbaar. Ook via de radio zal Vrouw met scheermesje mishandeld LEIDEN - Een 25-jarige vrouw uit Leiden is gisternacht door twee mannen mishandeld met een scheermes. De vrouw liep om streeks half vier langs de Mors- poort in de richting van de Mors singel, toen twee jonge mannen haar plotseling vastgrepen. Terwijl de één haar handen op haar rug hield geklemd, haalde de an der een scheermesje tevoor schijn. Acht keer sneed hij de vrouw met het mesje in de rech terwang. Toen er op de Morssingel een auto passeerde, werd de aandacht van het tweetal afgeleid. De vrouw kon zich daardoor losrukken en ontkomen. het reizende publiek worden geinformeerd. De Nederlandse Spoorwegen acht ten het niet uitgesloten dat op de trajecten waar wel gereden' wordt vertragingen zullen ont staan. De NS-directie heeft in middels laten weten begrip te hebben voor het standpunt van de werknemers dat ze ze door de werknemers niet anders behan deld willen worden dan werkne mers in het particuliere bedrijfs leven. Men wijst de vorm van het protest echter af. (Zie ook pagina 19) Emotioneel tv-debat over kernwapens Herman Wigbold boos weggelopen HILVERSUM (GPD) - De VA- RA-televisie zendt zondag avond - precies een jaar na de grote anti-kernwapendemon stratie in Amsterdam - een gefingeerde rechtszaak uit over de plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa. Tij dens de opnamen van dit pro gramma liepen de emoties hoog op. Zo hoog zelfs, dat Herman Wigbold, die de rol van aanklager speelde, boos wegliep. Dit incident, alsmede een aan tal andere emotionele aspec ten van de discussie, zijn in het zondag uit te zenden pro gramma echter niet terug te zien. De VARA verzweeg dat knippen vrijdag tijdens de voorvertoning van het pro gramma, omdat ze niet zo van belang zouden zijn. Na het weglopen van Wigbold concludeerde mr. Abspoel, die bij gelegenheid als recht bankpresident functioneer de, dat Wigbold zijn zaak nu blijkbaar als verloren be schouwde. Na de opname be reikte Wigbold èn zijn tegen partij (onder leiding van C. D. Barkman, ex-ambassadeur voor Nederland bij de NA VO) overeenstemming over wat er uiteindelijk wel en niet in het programma zou moe ten worden opgenomen. En kele gewraakte scènes wer den weggelaten. Aan het slot van de uitzending zegt mr. Abspoel nu. dat hij op grond van meningen en overtuigingen geen oordeel kon vellen over de aanklacht. Die aanklacht luidde: „De NAVO brengt de vrede en veiligheid van West-Europa in gevaar door het plaatsen van nieuwe kernwapens". y tl PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en vakbeweging hebben na zes uur onderhandelen en onderling beraad in de Stichting van de Arbeid bijna een centraal akkoord voor de arbeidsvoorwaarden voor 1983 bereikt. In dit centraal akkoord wordt de pró'tcompeiuatie ran 31 december en de prijscompensatie voor 1983 bestemd voor herverdeling van het beschik bare werk, arbeidstijdverkorting en bestrijding van de jeugdwerkloos heid. Vanavond zullen de sociale partners in de Stichting van de Arbeid het overleg afronden, nadat gisteravond verschillende "achterbannen" zijn geraadpleegd. Zowel de voorzitters van de drie vakcentrales als de voorzitters van de centrale werkgeversorganisaties zeiden goede hoop, althans een krachtige wil te hebben om het vanavond met elkaar eens te worden. Binnen de Stichting van de Arbeid De Voedingsbond FNV verklaarde Dominicaanse werd 's werelds mooiste PAGINA 5 Zware dag besloot het staatsiebezoek Bewindsman mikt op 1 januari 1983 DEN HAAG (GPD) - Als het kabinet snel besluit tot het weer aftrekbaar maken van groot onderhoud aan de ei gen woning, kan dat eventueel al per 1 januari 1983 in gaan. Staatssecretaris Koning (financiën) zei gisteren dat hij op dit punt zo snel mogelijk een besluit wil van het kabinet. Hoe langer de onzekerheid duurt, hoe meer mensen zullen wach ten met noodzakelijk onder houdswerk. Als het kabinet een besluit neemt, duurt het tot diep in 1983 vóór de maatregel is om gezet in wettelijke bepalingen waarin precies wordt aangege ven wat verstaan kan worden on der groot onderhoud. Om te voorkomen dat huiseigenaren daarop wachten overweegt de staatssecretaris terugwerkende kracht te verlenen tot 1 januari 1983. Uitstel van reparaties is iets wat de staatssecretaris zoveel mogelijk wil voorkomen. De maatregel moet de werkgelegenheid bij bouwvakkers stirquleren. Uitstel van onderhoudswerk tot de nieu we wet van kracht wordt zou de werkgelegenheid in de bouw verder verslechteren. Afnemend buiïg Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 4 gra den, middagtemperatuur rond 8 gra den. Vrij krachtige westenwind, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog harde wind. 20 november 1982 Het is nog niet honderd procent ze ker dat het kabinet besluit tot het weer aftrekbaar maken van on derhoud. In het regeerakkoord is opgenomen dat het „ernstig zal worden overwogen". De maatre gel heeft namelijk nadelen voor het rijk door verminderde belas tingafdracht. Voordelen zijn de verbeterende werkgelegenheid en het tegengaan van zwartwerk. Tegelijk met het aftrekbaar maken van onderhoudswerk zal het huurwaardeforfait worden ver hoogd om de verminderde rijks inkomsten enigszins te compen seren. (Huurwaardeforfait is het bedrag dat de belasting ziet als extra inkomensten voor een huiseigenaar en dat bij zijn inko men wordt geteld waarna er be lasting over wordt betaald). Parachute fakkels aangespoeld (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Op het Noord- wijkse strand zijn gisteren parachutefakkels aange spoeld. De fakkels zijn vol gens de politie voorzien van een onstekingsmechanisme en gevuld met fosfor en mag nesium. Ondeskundige be handeling kan gevaarlijk zijn. De fakkels zijn vermoedelijk overboord gegooid omdat de gebruikstermijn was verstre ken. Ze zyn geel van kleur met zwarte opdruk, ongeveer 26.5 cm. lang met een door snede van 4.5 cm. Aan de uit einden bevinden zich zwarte doppen. Vinders wordt verzocht de fak kels af te geven bij het poli tiebureau. DEN HAAGIVEENDAM - De vijf daagse onderwijsstaking is van daag afgerond met grote demon stratieve bijeenkomsten op een twintgtal plaatsen in ons land. In Veendam hielden ongeveer 100 stakende onderwijzers vanoch tend een ludiek protest op het postkantoor. Iedere onderwijzer maakte een bedrag van fl.65 over naar minister Deetman van onderwijs. Dit laatste als symbolische bijdra ge in de tekorten van het departe ment en als protest tegen de drei gende salariskorting van 1.65 procent. Tegelijk was het bedoeld als "afscheidgeschenk" voor de bewindsman. Op de laatste stakingsdag werden in Den Bosch en Maastricht door leerlingen van stakende scholen opnieuw pogingen ondernomen om op scholen waar wel werd ge werkt het lesgeven onmogelijk te maken. De stakingsorganisatie heeft daarop afwijzend gerea geerd. heerst de opvatting, dat als tot een centraal akkoord komt, de door de regering aangekon digde adempauze niet langer dan ongeveer zes weken behoeft te duren. Hoe langer de adempauze duurt, hoe meer het werkgevers en werknemers kost, zo heeft het kabinet laten weten. "We worden dan financieel gestraft voor de tijd die we nodig hebben voor nader overleg. Daarom willen we proberen om er nog voor de adempauze uit te komen", zei een vakbondsvoorzitter. Het is jarenlang niet gelukt om op centraal niveau tot overeenstem ming te komen. Tijdens het uren lange overleg van gisteren bleek, dat de werkgevers nu wel bereid bleken te praten over arbeids tijdverkorting en herverdeling van het beschikbare werk, nadat de vakbeweghing had verklaard, dat deze operatie in geen geval kostenverhogend voor de bedrij ven zal mogen uitpakken. De inhoud van de centrale over eenkomst zal worden voorgelegd aan de cao-onderhandelaars van beide partijen, die dan moeten proberen om voor 1 januari 1983 tot een nieuwe cao te komen waarin de centrale aanbevelin gen zijn verwerkt. Aanvankelijk kwamen de werkge vers gistermorgen met een for mele tekst waarin stond, dat par tijen zich bereid verklaarden na der overleg te voeren. Voor de vakbeweging ging deze tekst niet ver genoeg. De vakcentrales wilden concreet invullen wat er voor 1983 moest gebeuren. Tij dens een langdurige schorsing maakten de drie vakcentrales een tekst, die weer aan de werk gevers werd voorgelegd. Op ver zoek van de werkgevers wordt vandaag over deze tekst verder gesproken. Zowel werkgevers als vakbewe ging zijn van mening, dat in het centrale akkoord ook een rol is weggelegd voor het nieuwe kabi net. De voorzitters verklaarden er naar Uf streven, dat de partijen gezamenlijk het kabinet zouden verzoeken om de bestrijding van de jeugwerkloosheid mede te willen financieren. gistermiddag dat de kosten i arbeidstijdverkorting betaald moeten worden door mensen met inkomens boven de 30.000 gulden. De lagere inkomens mo gen volgens deze bond hiervoor niet inleveren omdat dit een te grote klap voor hun toch al zwak ke koopkracht zou betekenen. "Die koopkracht zal ook in 1983 zo goed als mogelijk verdedigd moeten worden", aldus de Voe dingsbond FNV. VS: verbetering band met Moskou Synodebestuur staat voor blok PAGINA 13 Tijdelijk in prijs verlaagd (zolang de voorraad strekt) van JISS1JT— nü Leiden Vi|f Meilaan 7 TH 071-310031 Leiderdorp d Valk Boumanweg 71 TH 071 899301 Katwijk Kon WilMminastraat 16 TH 01718-72744 FORD. MEER WAARD OP DE WEG. *55* ARNOLDUSKEUKENS Showroom keukens. Wl| iMtotMn weer nieuwe voorraad. Kom keuken* kl|kan zaterdag van 10 tot 4 uur. Admiraal Banekertweg 4a, Waard Industrietertein, Leiden. Lef op de borden en pijlen. VERDUBBELD Het wordt een strenge winter! Ftenseel heeft daarom zijn kollektie Leer, Winterjassen en Lammyfe verdubbeld Haarlemmerstraat 175 leiden Levering raketten en straaljagers aan Argentinië hervat "SS*-1* Twu-s^v—- - Stuur mq uw krant vier weken op proef voor f 8 8 S Daarna bnfct Noteer mt, voor een k wvtaaUbonoement (157.IS) VOór het abonnement «gaat ontvang ik de krant twee weken gram Naam LONDEN (AP) - De Britse pre mier Thatcher is "furieus" over berichten dat Frankrijk de le veranties van Exocet-raketten en Super Etendard-straaljagers aan Argentinië heeft hervat. Dat is vanmorgen door Britse kranten gemeld. De Exocets hebben tijdens de Falkland-oorlog twee schepen tot zinken gebracht. Tijdens de 74 dagen durende oorlog zette Frankrijk alle wapenleveranties aan Argentinië stop, maar de ha venautoriteiten in de Franse ha venstad Saint-Nazaire zeiden dat gisteren een Argentijns vracht schip was vertrokken met Exo cet-raketten, vijf Super-Eten- dard-toestellen en ander militair materieel. De functionarissen wilden anoniem blijven. Het Franse ministerie van defensie weigerde commentaar. Het Britse ministerie van buiten landse zaken zei in een verkla ring "uiterst teleurgesteld te zijn over de hervatting van de Franse leveranties, vooral omdat er geen sprake is van een definitief einde van de vijandelijkheden van de kant van Argentinië". De strijd eindigde op 14 juni toen de Argentijnse invasiemacht op de eilanden capituleerde, maar Buenos Aires heeft nooit formeel het conflict gestaakt. Er bevindt zich nog steeds een grote Bntse troepenmacht op de eilanden voor het geval Argentinië weer tot de aanval over gaat

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1