"NAVO gaat vóór welvaart" Toenadering Moskou-Peking is opvallend Schultz: 'Vreemde troepen weg uit Midden-Amerika" Surinaams coupproces: zware straffen geëist -C Harde taal Britse premier Thatcher: 13*/m21nov. aho Belgische artsen eisen regeling voor abortus Uitgewezen Kohout sprak even met dochter in Praag i DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 WASHINGTON (REUTER/UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren gevraagd om een verdrag dat moet leiden tot verminderen of verwijdering van vreemde troepen en militaire adviseurs in Midden-Amerika. Het verdrag zou volgens Shultz moeten stoelen op "wederkerig heid en controleerbaarheid". Hij pleitte ook voor een soortgelijke overeenkomst die de invoer van aanvalswapens in Midden-Ame rika verbiedt. De teneur van Shultz' opmerkin gen over Midden-Amerika ver schilde nogal wat van die van zijn voorganger Alexander Haig, die meestal de gelegenheid te baat nam om Cuba en Nicaragua de mantel uit te vegen. Haig placht beide landen te be schuldigen van doorvoer van wa pens voor de guerrilleros die de Buitenland door de Verenigde Staten in El Salvador gesteunde regering be vechten. Adviseurs Shultz noemde Cuba en Nicaragua niet rechtstreeks. Maar in een in directe verwijzing naar de Cu baanse presentie in Nicaragua, zei hij dat er een land was dat grote aantallen buitenlandse mi litaire adviseurs had binnenge haald. De vrede was in gevaar, voegde hy er aan toe, "zolang vreemde troe pen of militaire adviseurs aanwe zig zyn". "Waarom geen verdrag onder de Middenamerikaanse landen ge sloten", aldus de minister, "ter vermindering van hun aantal tot een laag. overeengekomen, ni veau, of tot nul?". Amerika zelf heeft sinds vorig jaar 50 adviseurs in El Salvador. Ze helpen bij de opleiding van Sal- vadoriaanse militairen en zien toe op het geld dat Amerika daar aan besteedt. De adviseurs mo gen niet in oorlogsgebieden ko men en mogen ook niet aan ge vechten deelnemen. Honduras Honduras heeft gisteren beloofd te zullen optreden tegen rechtse Ni- ballingen. die vanaf Hondurees grondgebied guerril la-acties ondernemen tegen het Sandinistische bewind in Nica ragua. Dit maakte de Hondurese president Roberto Suazo Cordo- vos in een verklaring bekend. De Hondurese strijdkrachten zou den reeds bezig zijn de kampen van de ballingen aan de grens met Nicaragua te ontruimen. Sinds Sandinitische verzetsstrij ders dictator Anastasio Somoza ten val brachten hebben voorma lige leden van diens nationale garde aanvallen uitgevoerd in Nicaragua. De verklaring van de Hondurese president dat niet meer zal worden getolereerd dat de rechtse Nicaraguaanse ballin gen vanuit Honduras opereren, volgt op berichten dat de Ameri kaanse regering de pogingen fi nanciert van de ballingen om het linkse bewind in Nicaragua te destabiliseren. LONDEN (DPA) - Met scherpe aanvallen op de Sowjet- Unie en een nadrukkelijk pleidooi voor vergroting van de bereidheid van het Westen zich te verdedigen heeft de Britse premier Thatcher gisteren de jaarlijkse vergade ring geopend van de NAVO-assemblee. "De stelling dat eenzijdige ontwa pening door het Westen de inter nationale spanning doet afne men, is de grote illusie van deze tijd", aldus Thatcher voor 200 parlementariërs uit 16 NAVO- landen die deze week in Londen bijeen zijn in het Westminster- parlement. Volgens de Britse premier zijn de kosten voor de handhaving van de vrede welis waar hoog "maar dat betekent niets in vergelijking met de prijs die we moeten betalen, als we de vrede door vermindering van on ze inspanningen in gevaar bren gen". "Als dat eenmaal gebeurt, zal het jaren duren voordat de bereidheid tot verdediging weer is gegroeid, jaren waarin het wes ten blootgesteld kan worden aan bedreiging en agressie.". Britse duikers bergen geheime stukken bij de Falklands LONDEN (Reuter) - Duikers van de Britse marine zijn be zig met het bergen van zeer geheime codes, computer programma's en documenten uit het wrak van het fregat Coventry, dat in 100 meter diep water ligt ter hoogte van de Falklandeilanden. Het bergen van het materiaal gebeurt om te voorkomen dat het in buitenlandse handen valt. In de documenten wordt onder meer uiteengezet wel ke tactiek de Britse oorlogs schepen moeten volgen wan neer het tot een grote oorlog komt. De Coventry zonk op 26 mei na door straalgevechtsvliegtui- gen van het type Skyhawk van de Argentijnse lucht macht te zijn gebombar deerd. Uit de wrakken van de fregat ten Ardent en Antelope, die zonken in veel minder diep water ter hoogte vaij het strand van San Carlos, waar op 21 mei Britse troepen landden, zijn al belangrijke bandopnamen en documen ten geborgen. De duikers werken vanaf een gecharterd schip dat ge bruikt wordt bij de oliewin ning op de Noordzee. De Co ventry is officieel aangeduid als oorlogsgraf, aangezien niet alle lijken van de 20 om gekomen zeelieden aan boord geborgen zijn. Of de duikers ook een opdracht wacht ten aanzien van de on derzeebootjager Sheffield, die in veel dieper water on derging, wilden de defensie- kringen niet zeggen. ADVERTENTIE KREATIEVE IDEEËN OPDOEN Verder veel nieuws over woningverbetering, doe-het- zeil materialen en vrijetijds besteding met: grote sanitairshow kompleet zellbouwhuis WIN EEN INTERIEUR Stijging Thatcher benadrukte dat Groot- Brittannië de defensie-uitgaven ook de komende jaren met onge veer drie procent zal laten stij gen. "Indien we de verdediging opofferen aan de noden van de welvaartsstaat, kan de dag ko men dat we noch vrede noch vrij heid hebben", aldus Thatcher, wier rede volgens waarnemers zeker ook gericht was tot de bin nenlandse oppositie van labour. Thatcher verweet de Sowjet-Unie dat zij "meedogenloos de wel vaart van haar burgers offert aan de uitgaven voor de defensie. Volgens Thatcher heeft de Sow jet-Unie de VS geëvenaard op het gebied van de strategische kernwapens en heeft zij zelfs een voorsprong genomen op het ge bied van de middellange-af- standswapens. De NAVO-parlementariërs zullen vandaag beraadslagen over de politieke en militaire problemen binnen de alliantie. Daartoe be hoort vooral de Amerikaanse wens tot verhoging van de Euro pese uitgaven voor conventione le bewapening. Veel Europese afgevaardigden zullen tijdens de debatten, die een informeel ka rakter hebben, aandringen op grotere inspanning van de onder handelingspartners bij de be sprekingen over wapenbeheer sing. Betere relatie De politieke commissie van de as semblee is "ervan overtuigd dat men na het wisselen van de macht in de Sowjet-Unie alle mo gelijkheden moet onderzoeken om de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren". Dit standpunt kwam gisteren naar voren in resoluties die deze com missie in de voltallige zitting van de assemblee zal indienen. Eerder had premier Thatcher ge zegd dat het Westen in de ko mende maanden moet "beoorde len" of de verandering aan de top van de Sowjet-Unie gaat in de richting van de vrede of "van nieuwe gevaren voor de stabili teit". De militaire commissie van de as semblee heeft een voorstel inge diend de NAVO-regeringen op te roepen niet eenzijdig over te gaan tot troepenvermindering of de conventionele bewapening op andere wijze te verzwakken. De commissie onderstreept dat veel conventionele wapens nu zo ge perfectioneerd zijn, dat zij taken kunnen vervullen die vroeger slechts door kernwapens konden worden uitgevoerd. De commis sie is ervan overtuigd dat beper king van het aantal kernwapens in Europa voor korte afstand wenselijk is, wanneer gelijktijdig het conventionele wapenarse naal wordt uitgebreid. De assem blee zal ook stemmen over een voorstel NAVO-regering op te roepen vast te houden aan het zo genoemde dubbelbesluit. De Britse minister 1 opening van de NAVO-assemblee i PARAMARIBO (ANP) - Tegen de Surinaamse ex-luitenant Suren- dre Rambocus is door de krijgs raad in Paramaribo een gevange nisstraf geëist van 15 jaar wegens zijn aandeel in de mislukte coup van maart dit jaar. Met deze eis sloot de krijgsraad gisteren het verhoor af van de eerste groep van zes verdachten in het coup proces. Rambocus staat terecht op de be schuldiging dat hij geprobeerd heeft het gevestigde gezag in Su riname gewapenderhand omver te werpen. De krijgsraad kan hiervoor de doodstraf opleggen. De maximumstraf volgens het wetboek van strafrecht is levens lang. De auditeur-militair, mr. Ramon de Freitas, wilde echter niet zo ver gaan. Hij eiste 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en met tewerkstelling in het open baar. Ook eiste de auditeur-mili tair 15 jaar ontzetting uit het pas sieve kiesrecht en verbeurd verklaring van het jachtgeweer dat Rambocus bij de coup ge bruikte. De ex-luitenant had het geweer geleend van een vriend onder het mom dat hij ging ja gen. Mr. de Freitas maakte ook de eisen tegen de andere hoofdverdach ten in de coupzaak bekend. Te gen korporaal Krisjna Persad Mahabier luidde de eis 20 jaar ge vangenisstraf met tewerkstelling in het openbaar. Mahabier, die onlangs de Nederlandse nationa- BRUSSEL (GPD) - De Vlaamse en Waalse academische ziekenhuizen in Brussel gaan een openlijke confrontatie tegemoet met de Belgische justitie. Zij hebben gisteren in Brussel verklaard door te zullen gaan met het uitvoeren van abortussen, ondanks het feit dat deelnemende artsen daarvoor recent al door de Belgische rechter zijn veroordeeld tot overigens lichte straffen. De artsen van de ziekenhuizen, bijgestaan door hun besturen, willen een snelle wijziging van de uit 1867 dateren de strafbaarheid van elke vorm van abortus. Wetswijzigingen om deze op te heffen, zijn tot nu toe steeds in het Belgische parlement gesneu veld. ,We voelen ons bedreigd door de veroordelingen, maar we kunnen on mogelijk vrouwen die volgens ons om gegronde redenen hun zwanger schap willen laten afbreken, dwingen een beroep te doen op klandestie- ne middelen", zei de chef gynaecoloog van het academische ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Brussel, dr. J. J. Amy, gisteren op een persconferentie. Op 20 november zullen de betrokken organisaties een nationale betoging houden voor een liberalisering van abortus. liteit bleek te bezitten, staat bij verstek terecht. De auditeur-mi litair verzocht de president van de krijgsraad de gevangenne ming te gelasten van de verdach te, die na de coup naar Neder land vluchtte. De ex-parlementariër Mahadwsing hoorde een gevangenisstraf van vier jaar tegen zich eisen. Woordbreuk De besturen van de vakbondscen trales en de boerenbond FA1 in Suriname hebben de televisie toespraak, die de voorzitter van het beleidscentrum Desi Bouter- se maandagavond heeft gehou den, ervaren als woordbreuk. De organisaties wijzen erop dat ge maakte afspraken geheel zijn ge negeerd. Gesteld wordt dat de in houd van de toespraak van Bou- terse geen resultaat is van de ge sprekken die zijn gevoerd tussen het beleidscentrum en de vak centrales. Op korte termijn zul len de organisaties een nadere reactie geven op de rede van de militaire leider, aldus de verkla ring. Legerleider Bouterse verklaarde voor de televisie onder meer dat uiterlijk eind maart 1983 de hoofdlijnen bekend worden ge maakt van "nieuwe democrati sche structuren". Het grootste dagblad van Surina me, "De Ware Tijd" was gisteren uitermate kritisch over de in houd van de rede van Bouterse. Volgens het blad komt de rede erop neer dat er tot maart alleen maar van gedachte zal worden gewisseld en dat daarna wordt meegedeeld hoe het overleg met de bevolking verder zal plaats vinden. "Stappen die tot tastbare democratisering zullen leiden worden dan nog niet gezet", al dus "De Ware Tijd". Het blad stelt vast dat Bouterse geen streefdatum noemt voor daad werkelijke stappen van demo cratisering. Demonstratie tegen NAVO ATHENE (UPI/DPA) - Bij de her denking in Athene van de stu dentenopstand tegen de Griekse militaire dictatuur van 17 no vember 1973 hebben volgens sommige schattingen meer dan 150.000 Grieken gisteren gede monstreerd voor uittreding van Griekenland uit de NAVO. De demonstranten eisten ook slui ting van de Amerikaanse bases op Grieks grondgebied. De demonstranten trokken met spandoeken van de technische Hogeschool, waar eertijds de stu denten in opstand kwamen, naar de Amerikaanse ambassade Zij riepen leuzen tegen de NAVO, de VS en de EG. Onder de deelne mers waren leden van de socia listische regering, de echtgenote van premier Adreas Papandreou en vertegenwoordigers van de twee communistische partijen in Griekenland. Hoe gaat de buitenlandse poli tiek van de nieuwe Russische partijleider Joeri Andropov eruit zien? Dat is de vraag die in de westerse hoofdsteden wordt gesteld sinds de be noeming van deze vroegere chef van de geheime dienst KGB tot de machtigste man van de Sowjet-Unie. Andro pov heeft beklemtoond dat hij het beleid van zijn voor ganger Leonid Brezjnjev wil voortzetten. Maar waarne mers noemen de toenadering tussen Moskou en China van de laatste dagen opvallend. Zij vragen zich af of er een Chinees-Russische "as" aan het ontstaan is. Onlangs kwam uit Moskou het geluid dat er met de regering van president Reagan toch geen zaken zijn te doen en dat het misschien beter is twee jaar te wachten tot een nieuwe, minder "oorlogs zuchtige" regering in Was hington aantreedt. President en partijleider Brezjnjev be gon dit jaar naar Peking te lonken met het voorstel de ruzie die nu al twintig jaar duurt bij te leggen. Daarop heeft China herhaalde lijk laten weten dat daar over te praten valt, maar dan moe ten eerst wel een paar bezwa ren worden weggenomen. Zo zit het de regering in Peking niet lekker dat er aan de grens zoveel Russische mili tairen zijn gestationeerd. Ook is zij ongerust over de Russi sche steun aan Vietnam en de Russische militaire aanwe zigheid in Afghanistan. Onderminister van buitenland se zaken Leonid Iljitsjov is in Peking wezen praten over hoe de betrekkingen verbe terd, ja zelfs genormaliseerd kunnen worden. Na de begra fenis maandag van Brezjnjev blijkt het overleg in één klap op een hoger niveau te zijn getild. De Chinese minister van buitenlandse zaken Hua Huang had behalve met And ropov ook met zijn collega Andrei Gromiko een lang on derhoud. Goede buren Gromiko vertelde dat het Kremlin grote waarde hecht aan een normalisering van de betrekkingen en graag wil streven naar een goed na buurschap. Huang zei te ho pen dat die normalisering "met gezamenlijke inzet" tot stand komt. De laatste keer dat de Sowjet-Unie en China op zo hoog niveau spraken was in 1969, toen premier Ko- sigin zijn collega Tsjoe-en Lai ontmoette. Waarnemers zien in deze ont wikkeling met alleen dat Andropov kennelijk de lijn van Brezjnjev wil voortzet ten, maar ook dat de toenade ring in een stroomversnelling is gekomen. Zij vragen zich af of Moskou boven een har telijkere verhouding met Washington de voorkeur geeft aan een snelle normali sering van de relatie met Chi na. Na de Russische interven tie in Afghanistan in 1979 haalde president Carter de banden met Peking aan om het Russische "gevaar" te ke ren. Vindt de nieuw Sowjet- leiding de Verenigde Staten zo gevaarlijk en oorlogszuch tig dat ze steun zoekt bij Chi- Daarop is geen antwoord te vinden in de uitlatingen tot nu toe van Andropov en de zijnen. De nieuwe partijleider zei bereid te zijn de betrek kingen met de Verenigde Staten op te bouwen "op ba sis van volledige gelijkheid, met-inmenging en weder zijds respect". Intussen maakte president Reagan, die het teveel eer voor Brezjnjev vond om zelf naar zijn begrafenis te gaan, ver zoenende gebaren. Terwijl hij in een neutrale verklaring Brezjnjev een "betekenisvol le rol" toedichtte "in de vormgeving van de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie', verklaarde hij graag een bete re, constructieve verhouding met de nieuwe Russische lei ding te willen. Als die "ver antwoord" handelt, kan ze re kenen op een "snel en posi tief antwoord in het Westen". De 68-jarige Andropov heeft geen geringe buitenlandse er varing. Hij was bijvoorbeeld ambassadeur in Hongerije tij dens de opstand van 1956 die met Russisch geweld werd neergeslagen. Of Andropov een eigen buitenlands beleid kan maken en zo ja welk, hangt af van de mate van col lectiviteit van het leider schap. Het politburolid Kon- stantin Tsjernenko heeft Andropov gemaand samen met de andere Russische lei der te regeren en Andropov heeft gezegd daar ook naar te streven. Vroegere leiders heeft het jaren gekost een eigen stempel op de politiek te drukken. And ropov heeft, naar het schijnt in navolging van Brezjnjev, verklaard de strijd voor de vrede te zijn toegedaan. Maar woorden zijn geen daden, en de steeds over vrede praten de Brezjnjev heeft ook ge weld gebruikt. Tegen de ver wachting in heeft Andropov (nog) geen poging gedaan de voorgenomen plaatsing door de NAVO van nieuwe kernra ketten vanaf eind 1983 te doen af- of uitstellen. Na de begrafenis van Brezjnjev heeft Andropov een uur ge sproken met de Westduitse president Carstens, wat er volgens sommigen op duidt dat hij zeer veel waarde hecht aan een goede band met Bonn als brug naar het Wes ten. Brezjnjev had ook veel op met de Bondsrepubliek. Problemen Andropov erft op het gebied van de buitenlandse politiek veel problemen van Brezjn jev, waaronder de interventie in Afghanistan en de betrok kenheid in Polen. Maar vol gens waarnemers treedt er een verbetering in het inter nationale klimaat op. Hoewel de interventie nog niet is ver geten, bestaat toch de indruk dat de wereld het destijds niet-gebonden land heeft "opgegeven". In Polen zyn nog wel problemen te ver wachten, maar vakbondslei der Lech Walesa is na bijna een jaar vrijgelaten en pre mier Jaruzelski heeft laten weten dat de beëindiging van de staat van beleg er in de ko mend maanden serieus in zit. President Reagan heeft de sancties opgeheven tegen de bedrijven die betrokken zijn bij de aanleg van de Siberi sche aardgasleiding naar West-Europa. Andropov moet nog iemand tot president benoemen, een functie die BrezJhjev naast zijn post als secretaris-gene raal van de partij bekleedde. Politieke deskundigen me nen dat het of Konst&ntin Tsjernenko wordt, die ook lang beschouwd werd als mo gelijk opvolger van Brezjn jev, of minister van buiten landse zaken Andrei Gromi ko. De 73-jarigc Gromiko be lichaamt een kwart eeuw bui tenlandse Russische politiek. Het presidentsambt is voor namelijk representatief. Maar, zo zeggen waarnemers, door Gromiko te benoemen kan Adropov laten zien dat hem veel gelegen is aan een dialoog met westerse leiders van wie Gromiko er velen persoonlijk kent (ANP) PRAAG (AFP) Pavel Kohout, de dichter en toneelschrijver van Tsjechoslowaakse afkomst, heeft gisteren vijf uur op de luchtha ven van Praag doorgebracht, waar hij een korte ontmoeting had met zijn dochter Theresa De auteur die wegens zijn kritiek op het bewind in Praag in 1979 vervallen werd verklaard van zijn nationaliteit, woont sinds dien in Wenen. Met zijn vrouw Jelena verkreeg hij in 1980 de Oostenrijkse nationaliteit. Theresa die in Tsjechoslowakije is achtergebleven, kan niet reizen doordat de autoriteiten haar pas poort hebben ingetrokken, ter wijl haar vader geen toeristenvi sum krijgt om haar te bezoeken. Gisteren slaagde hii er wel in haar te spreken. Dit kon doordat hij in Frankfort een biljet kocht voor een vlucht naar Boedapest, via Praag. Oostenrijkers hebben voor een dergelijke reis geen doorreisvisum voor Tsjechoslo wakije nodig, mits zy de luchtha ven van Praag niet verlaten. Op dit vliegveld sprak Theresa Ko hout met toestemming van de Tsjechoslowaakse autoriteiten tien minuten met haar vader Ze wisselde per telefoon ook van ge dachten met Praagse vrienden. Hij kon hen echter niet ontmoe ten. Na een verblijf van vijf uur op de luchthaven stapte de schryver in een toestel met bestemming Zü- nch, zonder gebruik te maken van zyn biljet naar Boedapest Intussen maakte zijn vrouw in We nen bekend, dat zy in een bood schap aan de Tsjechoslowaakse staats- en partyleider Gustav Hu- sak, die gisteren voor een ofT» cieel bezoek in Oostenryk v aangekomen, gepleit heeft v de dissident Vaclav Havel, du Praag gevangen zit

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9