Raad schrapt deel beziiiriigirigen Steeds 41: Hsa Massaal protest tegen bezuinigingen onderwijs Stemmen staken bij motie Wegloophuis LAK-theater, Hot HouseKadercursussen en WijkcoUectief Noord ontzien LAATSTE NIEUWS, GERARD DAALTSWAAK BETAALT!! Gerard de 1 Lange niet 171eer open &en met /eclemb bfadbkeefd DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 WD: geen adhesie voor stakers LEIDEN - De Leidse gemeente raad betuigt adhesie aan de sta kende leerkrachten, maar vindt dat het college van B en W eraan moet meewerken dat de salaris sen van de stakers worden inge houden. Alleen de WD-fractie in de ge meenteraad en CDA-raadslid (en onderwijsspecialiste) Van Akke ren wilden geen adhesie betui gen aan de stakers. Hoewel wet houder Bordewijk nog dinsdag avond namens het college had gezegd de eisen van de stakers te ondersteunen, stemden gister avond de WD-wethouders Fase en Schoute tegen een motie van de PSP, waarin om die adhesie betuiging werd gevraagd. In de PSP-motie waarin om adhe sie werd gevraagd, werd even eens doorbetaling van het loon gevraagd. De motie werd op dat punt slechts gesteund door PSP, PPR, SP en vier PvdA-ers. Optocht leerkrachtenleerlingen en ouders De demonstranten bijeen op het Stadhuisplein. LEIDEN - Een bonte stoet van mensen trok gistermiddag door de Haarlemmerstraat Een de monstratieve optocht tegen de bezuinigingen in het onderwijs. Honderden leerkrachten, leerlin gen en ouders waren op de been om tegen de plannen van minis ter Deetman (onderwijs) te pro testeren. Niet alleen de scholen die staakten waren in de stoet vertegenwoor digd. ook vele scholen die deze week gewoon doorwerken maak ten met spandoeken duidelijk achter de eisen van de bonden te staan. Wethouder Peters riep de op het Stadhuisplein tot stilstand geko men menigte toe. dat ook hij in stemde met de eisen van de sta kers. Hij verklaarde het onrede lijk te vinden dat alleen in he derwijs extra op het salaris wordt gekort. "Goed onderwijs voor nu en in de toekomst", schalde Peters door de micro foon. De sympathisanten klap ten hun verkleumde handen weer warm. Boerhaave De staking heeft zich in Leiden niet uitgebreid, wel hebben som mige scholen alternatieven ge vonden. De dag-/ avond scholen- LEIDEN De bezuinigingen op het LAK-theater, Jazz Zolder Hot House, de Stichting Kadercursussen en het WijkcoUectief Noord zijn (grotendeels) ongedaan gemaakt of uitgesteld. De gemeenteraad ging gisteravond unaniem akkoord met voorstellen daar toe van PvdA en WD. De door het college voorgestelde bezuiniging van ruim 17.000 gul den op de subsidie aan het LAK- theater is van de baan. De bezui nigingen op theatervoorstellin gen buiten de Schouwburg zijn teruggebracht van dertig mille telt tien mille. De bijdrage aan K ■k O wordt daarentegen met 10.000 gulden verlaagd. De subsidie aan Jazz-zolder Hot House (4250 gulden) bleef even eens gespaard. Ook dit bedrag gaat ten koste van de subsidie aan K O. Unaniem was de raad ook over de Lozingsrecht: twintig gulden LEIDEN - Het tarief van de onroe rend goedbelasting bedraagt in 1983 voor huiseigenaren 7.71 per eenheid en voor huurders 2.45. Voor huiseigenaren is dit een verlaging van het tarief met twintig cent per eenheid er. voor huurders een stijging met een dubbeltje. De eenheid voor de heffing is elke drieduizend gulden van de geta xeerde waarde van het onroe rend goed. De huiseigenaren gaan daarnaast in de tweede helft van 1983 twintig gulden lo zingsrecht betalen, als de raad daar later toe zal besluiten. Eigenaren, die tevens bewoner zijn, betalen beide delen van de onroerend goedbelasting en bo vendien het lozingsrecht. De stij ging van de ogb voor huurders komt overeen met de trendmati ge stijging van 4l/2 procent. De Leidse huurders moeten geza menlijk ruim vijf miljoen gulden opbrengen aan deze belasting. De eigenaren gezamenlijk 16.5 miljoen gulden plus acht ton lo zingsrecht. De tarieven van de paspoorten zul len in Leiden minder snel stijgen dan aanvankelijk was voorzien. De kosten die de gemeente in re kening brengt stijgen komend jaar van 12.25 naar 15.40. Het college had voorgesteld om de le ges te verhogen tot 25 gulden, maar het ministerie van binnen landse zaken verbood deze stij ging. De verhoging van de tarieven wordt wel toegestaan als deze over meer jaren wordt uitge smeerd. Een paspoort voor meer dan één persoon gaat omhoog naar 30.80 in plaats van de voorgestelde 50 gulden. De tarie ven betreffen alleen de kosten die de gemeente in rekening brengt. Daar komen de leges van het rijk nog bovenop. voorstellen van de PvdA-fractie om de aangekondigde bezuini ging van 14.420 gulden op de subsidie aan de Stichting Kader cursussen een jaar uit te stellen en pas in 1985 te laten in gaan en om de voortzetting van het wijk- collectief Noord het komend jaar mogelijk te maken. De door de oppositie voorgestelde .wijzigingen op de begroting - voor zover niet overgenomen door de college-partijen - wer den alle verworpen. Bezuinigin gen op de dienstauto, de thee en koffie van de leden van stembu reaus, op de aanstelling van een bestuursmedewerker voor wet houder Fase (WD) en op de energiekosten van het Stads- bouwhuis waren volgens het col lege onmogelijk dan wel onge wenst. Buurt- en clubhuizen Een voorstel om op deze posten te bezuinigen ten gunste van vooral het buurt- en clubhuiswerk werd ingediend door CDA, D'66. PSP en PPR gezamenlijk, maar kreeg onvoldoende steun in de raad. Dat gold eveneens voor de ande re wijzigingen die door PPR en PSP waren voorgesteld. Tot het afgewezen voorstel van de PPR behoorde onder meer een verlaging van de salarissen van de wethouders met tien procent. Daar staat tegenover dat het col lege het PSP-voorstel gaat bestu deren, waarin werd gevraagd om de mogelijkheden van verlaging van alle topsalarissen te onder zoeken, inclusief die van de wet houders. LEIDEN - De gemeenteraad aan vaardde gisteravond twaalf van de 71 ingediende moties. Een groot aantal moties werd terug verwezen naar behandeling in de betrokken raadscommissie(s) of ingetrokken na toezegging van het college. Over één motie staakten de stemmen. De stemmen staakten over de er kenning van de Stichting Weg loophuis. De PSP-er De la Mar stelde voor waardering uit te spreken voor de doelstellingen van de stichting en deze een symbolische subsidie van 25 gul den toe te kennen. De fracties van PvdA en CDA wa ren verdeeld over deze kwestie. De WD wees de motie af en de overige partijen steunden hem. De stemmen staakten bij 19-19. De motie komt een volgende keer opnieuw in stemming. De stem van het gisteren afwezige CPN-raadslid Brands kan wel licht de doorslag geven ten gun ste van de motie. De raad ging akkoord met het voorstel van D'66 om kleine ge deelten van openbaar groen over te dragen aan particulieren. Zo genaamde kruidentuinen inbe grepen. De raad verzocht het college eveneens op voorstel van D'66 met een notitie te komen over de spreiding van beeldende kunst over de stad. Ook de motie van D'66 over de renovatie-premie voor na-oorlogse woningen werd aanvaard. De raad verzocht hiermee het col lege er bij regering en parlement op aan te dringen dat deze pre mie voor bewoners (groot vier duizend gulden) ook bij renova tie van na-oorlogse woningen gaat gelden. De democraten kregen ook hun zin wat betreft het instellen van een onderzoek door de commissie van de rekeningen naar de bouw- fouten in de woningen aan de Waardgracht en Oranjegracht. De WD-motie om het budget voor de aanschaf van boeken voor de openbare bibliotheek te vergro ten kreeg de goedkeuring van de raad. De motie van de liberalen om daadwerkelijke invoering van het lozingsrecht indien mo gelijk te vermijden eveneens. De PSP-motie die ertoe moet lei den dat zoveel mogelijk in Lei den woonachtige studenten zich ook inschrijven in het Leidse be volkingsregister werd aangeno- De CPN-motie om anti-racistisch en -sexistisch onderwijs te be vorderen haalde de eindstreep, evenals de motie van het CDA waarin voor uitbreiding van voorlichting aan buitenlanders wordt gepleit. Ten slotte aanvaardde de raad een drietal moties waarin bezorgd heid werd uitgesproken over de gevolgen voor Leiden van het re geerakkoord. De gevolgen voor de volkshuisvesting kregen in een aparte motie de aandacht. ADVERTENTIE V°l«ru "'•"■«•n In "".«n0-- Het is een droeve zaak, maar vele consumenten die de be richten van de laatste week inzake de hopeloze situatie waarin onze witgoed collega Gerard de Lange verkeert op de voet hebben gevolgd, kunnen maar een conclusie trek ken. een aanbetaling op een besteld artikel is weggegooid geld geweest. Dit kan niet worden terugbetaald, er zijn geen middelen Swaak stelt deze gedupeerde cliënten in de gelegenheid dit verlies grotendeels te vergoeden. Iedere cliënt in de regio van Leiden verstrekken wij een extra korting van maximaal 10% op onze netto verkoopprij zen bij het tonen van de bestelbon van Gerard de Lange waaruit de aanbetaling blijkt en levering nog niet heeft plaatsgevonden. De extra korting zal niet de aanbetaling, door u gedaan bij Gerard de Lange, overschrijden. M a w. u krijgt niet meer extra korting dan het door u aanbe taalde bedrag. Deze extra korting geldt voor: wasautomaten - koelkasten - vrieskisten en kasten, vaatwassers en fornuizen. Deze aanbieding geldt tot 30 november. Swaak Witgoed Haarl'str. 250 Leiden. 071-121541. auP*ert Gerard dë /ai,,lS5*'ncnt Ta'0 In 'd5certrjcaar20r?e'0* *eke?. Gerard de Lange: uitvinder baaldagen. LEIDEN - De Leidse gemeente raad heeft gisteravond de be groting voor 1983 in overgrote meerderheid goedgekeurd. Al leen SP en PSP stemden uit eindelijk tegen de begroting. Ook de PPR had grote bezwa ren tegen de begroting, maar deze partij verklaarde uit be stuurlijke motieven toch vóór de begroting te stemmen. De raad gaf hiermee tevens zijn fiat aan een bezuinigingsopera tie ter grootte van 15.3 miljoen gulden. Deze bezuinigingen gaan gepaard met het verlies van enkele tientallen arbeids plaatsen bij de gemeente, ver hoging van gemeentelijke be lastingen en tarieven, een ver slechtering van de arbeids voorwaarden van het gemeen telijk personeel en verminde ring van een groot aantal voor zieningen. Het begrotingsdebat werd van nacht afgesloten met een serie stemmingen over 71 moties en enkele voorgestelde wijzigin gen op de begroting. Centraal in het debat - dat drie avond en achtereen heeft geduurd - Alleen PSP en SP tegen begroting stond de vraag of er in Leiden een lozingsrecht wordt inge voerd. Die vraag werd gisteravond met ja beantwoord. Zij het dat op aandrang van CDA en met na me de WD de nieuwe ge meentelijke belasting op zijn vroegst halverwege het jaar in gaat. Het invoeren van het lo zingsrecht is in tegenspraak met de verkiezingsbeloften van de WD. Een voorname plaats in de dis cussie werd verder ingenomen door het regeerakkoord van CDA en WD. Alleen de Leid se WD-fractie wilde nog geen oordeel vellen over de gevol gen van het regeerakkoord voor Leiden. Alle overige frac ties in de raad - inclusief het CDA - spraken hun bezorgd heid uit. Ook de verhouding tussen de op positie (SP. CPN. PPR. PSP. D'66 en CDA) en het college vormde een belangrijk punt van discussie. Vooral de linkse partijen hadden felle kritiek op de huns inziens onbehoorlijke behandeling van hun voorstel len Een groot aantal moties van de linkse partijen werd niet in be handeling genomen, maar te rugverwezen naar behandeling in de vakcommissies of met soms uiterst summiere argu mentatie door het college afge- Opmerkelijk in het begrotings debat was ten slotte de samen werking tussen CPN. PSP en PPR De dnc partijen, tesamen wel aangeduid met de term Klein Links, opereerden veelal gezamenlijk gemeenschap Boerhaave heeft gisteren openbare lessen in teke nen en muziek gehouden. Om te bezuinigen wil de minister voor het volwassenonderwijs deze vakken afschaffen Tekenleraar Mart Tiemensma "Deze vakken mogen leuk zyn. maar geen geld kosten. Met veel extra werk hebben we een door wrocht examenprogramma op gesteld en dan gebeurt er dit Het getuigt van een zeer eenzijdige kyk op het onderwas en vorming als ook op de maatschappij van de toekomst, wanneer men meent dat de zogenaamde musi sche en beeldende vakken van minder belang zijn dan de ande re vakken". Een klas vol enthou siaste deelnemers wachtte op zijn tekenles. Ook rector Van Kooten ziet met enige zorg de toekomst van de 'Boerhaave' tegemoet. "Het lijkt erop dat de deelnemers aan het tweede kansonderwijs het slachtoffer worden van hun ei gen succes. De enorme toeloop betekent een onverwacht hoge uitgavepost De minister heeft daar het volgende op gevonden: je maakt het onderwijs duurder en minder aantrekkelijk". Van Kooten briesend "Verhoging van cursusgelden en invoeren van examengelden staan daarom zeker bovenaan de lijst van be zuinigingsmaatregelen" De 2500 leerlingen en 130 leraren van de dag- avond scholenge meenschap in Leiden proberen - evenals de 284 andere dag avondscholen in Nederland door bneven en handtekeningen naar Den Haag te sturen de plan nen te voorkomen. Ook de handtekeningenactie van de Leidse moeder Anita van Kla veren loopt goed. Gisteren maak te zy op het Stadhuisplein be kend er reeds 10.000 binnen te hebben t Rapenburg Vanmorgon zijn zo n tachtig leer lingen van de scholengemeen schap 't Rapenburg op eigen ini tiatief door de stad getrokken om het Leidse publiek er nog een van te overtuigen dat een staking noodzakelijk is om de eisen van de bonden kracht bu te zetten Directeur Van Bommel laat we ten dit een nobele daad te vin den Overigens werken de leer krachten van 't Rapenburg ge woon door Redactie. Bart Jungmann Jaap Visser Paranormaal (1) Best een beetje eng op bezoek bij iemand die beweert para normaal begaafd te zijn en dan onmiddellijk het overtui gende bewijs levert in de vorm van een paar frappante voltreffers over nabije en ver re familieleden. Eigenlijk wil hij helemaal niet in de krant, "want ik stel mijn begaafdheid in dienst van de mensheid. Kosteloos en daar hoeft geen reclame voor ge maakt te worden". Bij hoge uitzondering wil hel derziende G. Pauw een keer tje met een verslaggever pra ten omdat hij zich beledigd voelt door een opmerking van een Merenwijk-bewoner in in deze rubriek. Na zijn bij drage aan de vergeefse speur tocht naar de Merenwijkse hondendoder, werd hij om schreven als "iemand uit de Decimastraat die beweerde dat hij helderziende gaven bezat, maar niet meer vertel len dan dat het om een emo tioneel iemand ging die vaak last van zware hoofdpijnen had". Dat bezorgde Pauw nogal wat overlast "omdat ik de enige paragnost in Leiden ben en ontzettend veel mensen mij als zodanig kennen". Boven dien zegt Pauw iets heel an ders over de hondendoder te hebben beweerd "Ik weet wie het is. Ik heb de dader aangewezen en de politie heeft 'm ook verhoord maar wegens gebrek aan bewijs weer naar huis moeten stu ren. Over hoofdpijnen heb ik het nooit gehad" Na de laatste actie van de Me renwijkse gifmenger is Pauw. die in eerste instantie zelf zijn diensten had aange boden. benaderd door bewo ners uit de Horsten Maar hij hield de boot af. "Want hoe wel ik weet wie de dader is, kan ook ik verder niets bewij zen. Het heeft dus geen enke le zin om zijn naam te gaan STADSWUK IN AANBOUW 9 WVMLICKU ODSHKEtl GEDEELTELIJK SLECHT NEG0ET. EN DOODLOPENDE VEGEN voor me waren omdat ik bij het spelen van 'verlosbuuter- tje' iedereen altijd overal van daan plukte Zelf heb ik daar nooit by stilgestaan want ik dacht dat dat heel normaal was". Dat bleek dus paranormaal J V Nog altijd staat bovenstaand bord op de IJsselmeerlaan aan het begin van de Merenwijk. Al jaren een niet meer u>ep te denken deel van Leiden en nog altijd "Stadwijk in aanbouu/' Misschien kan dat bord naar de binnenstad verhuizen Waar vind je tenslotte de meeste "onverlichte obstakels, gedeeltelijk slechte wegdekken en doodlopende wegen". F hoi**»u Paragnost Pauw legt uit dat zijn begaafdheid bestaat uit het zien van beelden die ont staan wanneer hij contact heeft met mensen Een ge sprek door de telefoon schijnt vaak al voldoende te zijn "Nare beelden vertel ik mijn patiénten nooit, want dat heeft niets met genezen te maken. Die beelden hou ik voor me en dat is natuurlijk best een belasting" Paranormaal (2) Te koop lopen met zijn be gaafdheid of er financièle munt uitslaan wil Pauw on der geen beding "Er bestaat een heleboel zwendel op dit gebied maar daar wil ik met aan meedoen. Ik wil alleen serieus mensen helpen en daar hoef ik geen geld voor te vangen. Ik wil ook geen pu bliciteit. Ik denk dat Henk van der Meyden wel vijftien keer aan de lijn heeft gehan gen voor een interview. Ik heb gezegd dat-ie 't maar moest bekuken met z'n troep omdat ik er gewoon met aan begin". Eén keer heeft er over Pauw een stukje in de Haagsche Courant gestaan. "Ik had na melijk een dure vogel opge spoord die uit het Wassenaar se dierenpark was verdwe nen Toen daarover een stuk je in de krant had gestaan, belden er tientallen mensen op om te vragen of ik hun weggelopen hondje of poesje kon opsporen. Daar hoop tk nu in elk geval voor bespaard te bhjven. Ik wil me alleen met echt ernstige dingen be zighouden". Zijn paranormale begaafdheid kwam ongeveer dertig jaar geleden aan het licht toen de nu 60-jange Pauw een opera tie onderging Hij bleek over een uitzonderlijk sterk 'span ningsveld' te beschikken. "Maar die begaafdheid heb ik al vanaf mijn geboorte gehad Laatst sprak ik iemand die mg als kind goed heeft ge kend en die zei dat ze vroeger eigenlijk een beetje bang Kroegkunst Al enkele jaren doet René Val- lentgoed redelijk succesvolle pogingen om kunst naar de kroeg te brengen Hij lokt het 'stappersvolk' met wat de En gelsen "performing poets' noemen: optredens van dich ters dus Vallentgoed meent dat "eigen tijdse cultuur" niet alleen in de schouwburg of de studen tenvereniging moet worden geuit maar ook gewoon in de kroeg. "Zodat iedereen er naar toe kan. Zonder entree te hoeven betalen Zonder drempel dus Gezellig met een biertje in de hand" In café Het Gerecht heeft Val lentgoed een tijdlang literaire middagen georganiseerd "En dat ging hartstikke goed want de tent zat elke Km barstensvol. Maar de ellende was dat er voor de rest geen hond in die kroeg kwam" Het Gerecht ging dus dicht en Vallentgoed op zoek naar een meuwe stamkroeg Dat is nu Sc ara bee in de Pieterskerk- choorsteeg geworden Daar voor heeft hij mmiddels voor de rest van dit jaar een ïnters- sant programma opgezet Vanavond (aanvang .'I M uur) zal 'percussie dichter' Ton Lebbink zijn ritmische gedichten voordragen Voor december staan Herman Brand. Johnny 'selfkicker' van Doorn en J P Abrahams op het programma Volgend jaar is het de bedoe ling dat landelijke bekende dichters en plaatselijke poé ten elkaar op deze Literaire avonden afwisselen. Bang dat in hun drankgebruik gestoorde cafébezoekers zich tegen de 'ordeverstorende' dichters zullen keren, is Val lentgoed geenszins "Want ik heb m Het Gerecht de groot ste 'tatoeage boys' muisstil horen worden tijdens de voordracht van iemand als Jules Deelder" J.V.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3