Vele jongeren weigeren hun éénkamerflat eidse agenda Provinciale verbazing over Leiderdorps beleid Regionale adviesdienst voor scholen onzeker "Leidse baan" is nu als fietsroute open Bezuinigiiigswoede beheerst politiek PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 Inzake bouw appartementen aan Gaarmeesterstraat DEN HAAG/LEIDERDORP Burgemeester Van der Have heeft een toezegging gedaan die niet door het college van B en W van Leiderdorp gestand is gedaan. Dat was de voor naamste grief die een werk groep, sprekend namens 70 in woners van Leiderdorp, giste ren naar voren bracht in het Provinciehuis tijdens het zo veelste vervolg van de proble men rond de woningbouw plannen aan de Gaarmeester straat. Gedeputeerde Staten hadden in augustus de gemeente Leider dorp toestemming verleend om 63 appartementen ten be hoeve van één- en twee- per soonshuishoudens aan de Gaarmeesterstraat te bouwen. Op grond van de wet admini stratieve rechtspraak over heidsbeschikkingen (arob) had de werkgroep daar bezwaar te gen aangetekend. Gisteren mochten de werkgroepleden hun bezwaren voor de Arob- toelichten. rijkste grief zich vooral op het feit dat burgemeester Van der Have zou hebben toegezegd dat er in plaats van 63 slechts 55 appartementen zouden wor den gebouwd. Als andere be zwaren in deze zaak, die de ge moederen al sinds vong jaar maart bezighoudt, werden naar voren gebracht het door de gemeente negeren van aan gedragen alternatieve plannen en de geringe mogelijkheden tot inspraak. Zoals gezegd richtte hun belang- Van de kant van de gemeente werd gesteld dat aan de toezeg ging van de burgemeester des tijds de voorwaarde was ver bonden dat dan alle bezwaar den hun tegenstand zouden staken. Toen dat niet het geval bleek - acht Leiderdorpers ble ven ook t.o.v. 55 appartemen ten onoverkomenlijke bezwa ren koesteren - viel het college van B en W terug op het oor spronkelijke bouwplan van 63 appartementen. Ook al omdat de bouw van 55 appartemen ten niet paste in het inmiddels vastgestelde nieuwe bestem mingsplan voor het bewuste gebied - de gemeenteraad stel de dat plan vorig jaar juni vast - waardoor er weer een hele nieuwe procedure in gang ge zet had moeten worden om die bouw mogelijk te maken. Aan de kant van de Arob-com- missie bestond enige twijfel of het Leiderdorpse college van B en W de gemeenteraadsleden vorig jaar bij de vaststelling van het bestemmingsplan wel voldoende had gewezen op het mogelijke bouwplan van 55 ap partementen. Bovendien werd enige verbazing geuit dat het bouwplan van 63 appartemen ten waartegen aanzienlijk meer tegenstand bestaat dan tegen het bouwplan van 55 ap partementen toch wordt door gezet Naar verwachting zal het nog wel enkele maanden duren voor dat Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de pro vincie), geadviseerd door de Arob-commissie, een besluit zal nemen. Warmondse jeugd: "Van Dam-eenheden te klein" WARMOND - "Warmondse jongeren zijn ontzettend verwend. Ze hebben een heel raar beeld van wat de mogelijkheden zijn op het gebied van huisvesting". Een markante uitspraak, gedaan door wethouder Dalhuisen (Progressief Warmond) tijdens de verga dering van de raadscommissie welzijn die deze week als eerste haar zegje mocht doen over de aanbiedingsbrief bij de begrotingen voor het komende jaar. Woningen aan de Ganzenwei in Warmond waar de plaatselijke woningzoekenden niet voor staan te springen. Dalhuisens opmerking betrof de weigering van een groot aantal alleenstaande jongeren om de hen toegewezen woningen in de nieuwe Warmondse wijk Lom- merlust te betrekken. De jonge woningzoekenden vonden de hen ten deel vallende kamers (de zogenaamde Van Dam-eenhe- den) te klein. Overigens hebben ook alleenstaande ouderen be dankt voor de betreffende éénka- merflats maar hiervoor bestaat binnen het college van B en W heel wat meer begrip. De weige ring van de oudere alleenstaan den heeft het college doen be sluiten hen in aanmerking te la ten komen voor een tweeper soonsflat of voor een beschik baar komende driekamerflat in Endepoel. Het aantal Warmondse woningzoe kenden, zo bleek gisteravond, is ondanks de toewijzing van tal van woningen in Lommerlust en in de Ganzenwei nog altijd stij gende. Dit ondanks het feit dat in 1982 voor het eerst sinds twee jaar vele woningzoekenden aan woonruimte zijn geholpen. J. Timmermann, chef van de afde ling welzijn, vertelde dat de stij ging vooral het gevolg is van een verandering in de woonruimte- verordening waardoor econo misch gebondenen voortaan niet meer - zoals vroeger- twee jaar op hun inschrijving hoeven te wachten. Sint Nicolaas De gymzaal bij het Oude Raad huis in Warmond is ook dit jaar het decor voor de traditionele Sint Nicolaasmarkt. De organi satoren prijzen in het bijzonder handgemaakte voorwerpen, mi niatuurtjes, schilderijen, eigen geschreven boekjes en kunstfo to's in de aandacht van de St. Nicolazen-in-spé aan. Tevens zullen er informatiestands staan van UNICEF, een actie groep voor Polen en een van dé commissie Ontwikkelingssa menwerking. Muziek is er ook, èn warme chocolademelk, èn speculaas. Geopend: zaterdag 20 november, van 15.30 tot 21.00 uur en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Wim Meijer De vice-voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, oud staatssecretaris Wim Meijer, komt vanavond naar Ocgstgcest. Hij zal in res taurant De Rode Leeuw de reac tie van zijn partij op het huidige regeerakkoord uiteenzetten en vooruitblikken op de komende regeringsverklaring. De avond begint om 20.15 uur. Amnesty Om met de opbrengst het werk van Amnesty International te ondersteunen organiseert de af deling Oegstgcest van deze or ganisatie vrijdag 19 november en zaterdag 20 november een markt waar gebruikte boeken en platen te koop zijn. Plaats van handeling is het gemeente- centrum aan de Lijtweg. Ope ningstijden van de markt: vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur en za terdag van 10.00 tot 17.00 uur. Ergenis PW-raadslid Duynhoven ergerde zich eraan dat preciese gegevens over het aantal woningzoeken den niet voorhanden waren. "Zulke cijfers moet je toch zo uit de la kunnen trekken", vond hij. Duynhovens ergernis mondde uit in een voorstel van WD-frac- tieleider mevrouw Saris om een maandelijks terugkerend over zicht van het aantal woningzoe kenden op te stellen. "Er kan toch een situatie ontstaan waarin de ene gemeente teveel en de an dere te weinig woningen be schikbaar heeft", verduidelijkte zij haar voorstel. Welzijnswet houder mevrouw Dalhuisen had op zich weinig tegen dit voorstel maar zette grote vraagtekens achter het nut van een dergelijk overzicht. "We zitten met het probleem dat Warmond on geacht het aantal woningzoeken den niet meer dan dertig wonin gen per jaar mag bouwen. Bo vendien is de gedachte dat een gemeente haar overschot aan woningwetwoningen wel eens aan woningzoekenden van el ders zou willen afstaan geen reë le gedachte maar een illusie", al dus Dalhuisen. Ook het puntensysteem waarmee de gemeente Warmond dit jaar voor het eerst heeft gewerkt bij het toewijzingsbeleid kwam ter sprake. Dalhuisen erkende rui terlijk dat er "onrechtvaardighe den" in zitten en dat een evalua tie hard nodig is. Burgerlid Van Cleef wees erop dat het punten systeem nogal eens valse ver wachtingen schept Ambtenaar Timmermann antwoordde hier op dat het puntensysteem meer voordelen dan nadelen heeft. "Vroeger dachten de mensen dat er gerommeld werd met het toe wijzen van woningen. Het grote voordeel van het puntensysteem is dat het openbaar is". Burgerlid Vergeer vroeg tijdens de discussie over het recreatieschap Noord-Zuidhollands Plassenge- bied of het niet beter zou zijn als Warmond het schap in navolging van andere (grote) gemeenten Surprises In de Ambachtsschuur, Dorps straat 46, Zoeterwoude is zater dag 20 en zondag 21 november van 10.00 tot 16.00 uur markt. In de kramen ligt kunst en speel goed op kopers te wachten. Ook tweedehands. Leiderdorp stelt besluit (weer) uit Provinciaal bestuurder Jansen (midden) opent al fietst ie tweewielerverbinding tussen Leidschendam en Vo< io- LEIDSCHENDAM/VOORSCHOTEN - "Fietsen we wel of niet?" Dat was de vraag vanochtend bij de opening van het provinciaal fietspad 88 van Leidschendam naar Voorschoten. Gedeputeerde Th.F.J. Jansen was afgelopen week bij de opening van een fietspad in Ter Aar zal drijfnat geregend. En daar had hij nu geen zin in. Het werd de gulden middenweg, de genodigden en de gedeputeerde zouden een klein stukje fietsen en dan terugkomen. De donkere wolken waaiden echter over en tijdens het rijden besloot men de tocht over het 950 meter tellende fietspad toch maar af te maken. Het fietspad tussen Leidschendam en Voorschoten, dat ligt op het tracé van de veel omstreden en nooit uitgevoerde Leidse Baan, is een schakel tussen Den Haag en Leiden. Een belangrijke schakel volgens gedeputeerde Jansen: "Deze route is belangrijk voor het woon-werk en het woon-schoolverkeer en voor allen, die uit recrea tieve of gezondheidsoverwegingen op de fiets stappen". Het fiets pad loopt door de fraaie Duivenvoordse en Veenzijdse polder ten westen van de spoorlijn. Bij de Tuinenlaan in Leidschendam is een tunnel voor fietsers en voetgangers gemaakt onder de spoorlijn Den Haag-Leiden. Het fietspad is niet bestemd voor bromfietsers. Inclusief tunnel heeft het fietspad de provincie ongeveer drie mil joen gulden gekost. Via de Horstlaan sluit het nieuwe fietspad aan op de route naar Was senaar. Als de oververbinding bij de Kniplaan wordt gerealiseerd, richting het natuurgebied Vlietland, Stompwijk en Zoetermeer, zal er ook een oost-westroute gerealiseerd zijn voor fietsers. Gedepu teerde Staten ontvangen binnenkort een ambtelijk advies over de brug over de Vliet. Als GS dan een definitieve keuze hebben ge maakt zal er met de gemeenten worden overlegd over de komst van een pontje om de tijd totdat de vaste oververbinding er is (lees: het geld) te overbruggen. LEIDERDORP - De beslis sing over het al dan niet deelnemen van Leider dorp aan de nieuwe regio nale schooladviesdienst is door de raadscommissie onderwijs opnieuw uitge steld. De commissie voelt er op dit moment nog niets voor om door het afgeven van een zogenaamde "inten tieverklaring" het licht voor de regionalisering op groen te zetten. Deze intentieverklaring die vóór 1 januari 1983 moet zijn afgegeven, is nodig voor het veilig stellen van de subsidie. De belangrijkste reden voor de weigering is het erg tegenvallende financiële voordeel dat de gemeente Lei derdorp aan de samenvoeging over zal houden. Werden ruim een jaar geleden nog bedragen van tegen de 100.000 gulden genoemd, nu bleek het voordeel nog maar 23.000 gulden te bedragen. Daarom werd de ge dachte geopperd dat het wellicht beter zou zijn de eigen schoolad viesdienst (het Onderwijs Advies Centrum) buiten het samenwer kingsverband met Leiden te houden en als zelfstandige Lei derdorpse dienst te laten voort bestaan. Roest (CDA) vroeg zich af, of die winst van 23.000 gulden wel opweegt tegen de door be zuinigingen onzeker geworden toekomst en tegen het minder flexibel opereren van een regio nale dienst. Door te bezuinigen op de eigen dienst zou Leider dorp die 23.000 gulden waar schijnlijk ook zelf kunnen "ver dienen", concludeerde hij. Hui gen (WD) wilde eerst de mening horen van het Onderwijs Advies Centrum en die van de School raad (waarin o.a. de schoolbestu ren en de gemeente zijn verte genwoordigd). Het OAC van de gemeente Leider dorp heeft grote moeite met de voorgestelde regionalisering, zo als een woordvoerder tijdens de vergadering vertelde. Het cen trum wil het voorlopige stand punt dat "niet regionaliseren" in houdt, pas heroverwegen als er aan een aantal voorwaarden zal zijn voldaan. Zo geeft ook de tiende versie van de ontwerpsta tuten voor de regionale school adviesdienst volgens het OAC geen garantie, dat het Leider- dorpse centrum na de samen werking zelfstandig zal kunnen blijven opereren. Ook is men bang, dat men naar het regionale Leidse gebouw aan de Lokhorst- straat zal moeten verhuizen, waardoor de afstand tussen de scholen die men begeleidt (en daarmee het effectief werken) te groot wordt. Zoals bekend is het OAC op dit moment gevestigd aan de Kom van Aaiweg. Als men daar wil blijven zitten, kost dat de gemeente Leiderdorp 60.000 gulden per jaar extra. Ten slotte is ook het OAC van me ning, dat het financiële voordeel op dit moment niet van zódanige omvang is, dat regionalisering al leen om die reden al noodzake lijk is. zou verlaten. Dalhuisen ant woordde hierop de grote leegloop uit het schap te betreu ren maar voegde er onmiddellijk aan toe dat zij het nog altijd erg nuttig vindt dat Warmond deel uitmaakt van het schap. "War mond kan op het gebied van re creatie in zijn eentje weinig uit richten. Voor ons is het van be lang dat Warmond blijft profite ren van het schap, vooral als het gaat om de ontwikkelingen rond om de watercamping in Stren- gen-Tengnagel". DONDERDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat 66, *Zu neuen Ufern'-Douglas Sirk, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - schrijfavond afdeling Leiden van Amnesty International, 19.30 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. "IYoef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Mors wijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leiderdorp - gemeentehuis, vergade ring raadscommissie voor financiën, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 12 nov tot 19 nov door: Zuider Apotheek, Lammenschans weg 7, tel. 123553; Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVEKPLMilNti Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teL ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rfin: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do va ---- Gezondheidscentrum, 1 896193, spreekuur ma, 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Drie jubilea en "open dag" in St. Elisabeth- ziekenhuis LEIDERDORP - Om tegelijker tijd het 90-jarig bestaan van het St. Elisabethziekenhuis, het feit dat 10 jaar geleden van de Leidse Hooigracht naar Leiderdorp werd verhuisd èn het 15-jarig be staan van de eigen, medische vereniging te herdenken, houdt het ziekenhuis zaterdag een "open dag". De festiviteiten rond de jubilea beginnen al vandaag met een symposium van de me dische staf van het ziekenhuis voor hun vakgenoten. Morgen is er dan een feestelijke borrel voor het gehele personeel. Overigens kunnen de bezoekers tijdens de open dag niet in een van de zes operatiekamers van het ziekenhuis een kijkje nemen omdat die 24 uur per dag ge bruiksklaar moeten blijven. Daarom is er op de benedenver dieping een (nep)operatiekamer ingericht waar het publiek kan rondkijken. De bezoekers krijgen bij binnen komst een handleiding met plat tegrond uitgereikt zodat zij, enigszins beslagen ten ijs, hun tocht door het enorme gebouw kunnen maken. De afdelingen van het ziekenhuis waar patiënten liggen, worden niet voor het publiek opetige- steld. Voorschoten schrapt alle "luxe" VOORSCHOTEN - De raadscom missie voor welzijn van Voor schoten meent dat in het kader van de bezuinigingen de school- tandverzorging stopgezet moet worden. De plaatselijke tandart sen hebben laten weten voldoen de ruimte te hebben om de schoolkinderen op te vangen. Ook de subsidie aan de Vereniging Gezondheidszorg zal kritisch worden bezien en overwogen wordt of het mogelijk is om de cliënten meer dan tot nu toe ei gen bijdragen te laten betalen, zo luidde het advies van de raads commissie gisteravond. Eveneens in het kader van de be zuinigingen is het besluit geno men om de noodscholen af te breken die niet meer voor onder wijs worden gebruikt. Een grote besparing is gevonden op de uitgaven voor volksfeesten en het uitsteken van vlaggen. In de toekomst zal er alleen nog maar worden gevlagd van ge meentegebouwen en het perso neel moet zelf de vlag uitsteken en* hem ook weer binnenhalen. Extra vlaggestokken plaatsen in de gemeente is in de toekomst uit den boze. Ook de gemeentelijke kerstbomen moeten er vanaf volgend jaar aan geloven: ze worden niet meer ge plaatst. Bij de subsidieposten vervalt die aan de VOS-cursus omdat is ge bleken dat er hiervoor geen inte resse meer bestaat. Bovendien moeten alle verenigin gen in Voorschoten ermee reke ning houden dat hun subsidie niet méér maar eerder minder wordt. Het Voorschotense aandeel in de Streekmuziekschool wordt ver minderd met het bedrag dat het rijk aan de gemeente minder geeft. Overigens kan de Streek muziekschool in Voorschoten de concurrentie met de vele particu liere muziekscholen nauwelijks meer aan omdat die veelal lagere lesgelden berekenen. De bibliotheek in Voorschoten be hoeft er niet meer op te rekenen dat de gemeente de extra kosten zal betalen van het volgens de ryksnorm teveel aan personeel bij deze uitleeninstelling. Naast diverse "luxe" posten waar op kan worden bezuinigd zijn er juist door de economische om standigheden in deze tijd ook posten die groeien, benadrukte wethouder Marselis. Zoals die voor de sociale zorg. Want van de bijstandsuitkeringen vergoedt het rijk slechts 90 procent en daarbij komen dan nog de extra personeelkosten voor deze dienst. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij LekJsch Dagblad B V sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorglng na 19 30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Damiate Holding BV Per post 79,7ü Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Ptv. Alg. redactiechef J. M. J. Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (ptv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (Ptv) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Ciro, Rome. Madrid. Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2