"Werk selectief verdelen" C EG-beleid doorkruist saneringsplan Hoogovens Kopers van huizen begeleid Beurs Amsterdam hort zakelijk marktberichten D" Bankwerkgever: korter werken niet voor iedereen "Uitspraak giro ongenuanceerd" Koers pond daalt sterk DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 Philips De daling van het aantal perso neelsleden bij Philips zal in de naaste toekomst nog wel door gaan, al is er sprake van herstruc tureringen van de omvang als be sloten lagen in het programma van twee jaar geleden. Dit pro gramma leidde tot het verdwij nen van ongeveer 25.000 arbeids plaatsen bij het concern. In een toelichting op de kwartaalcijfers merkte de heer Spinosa Catella hierover op, dat zonder dit her structureringsprogramma de si tuatie bij het concern nu veel slechter zou zijn geweest. Nedap De Nederlandse Apparatenfabriek Nedap wil in verband met de te ruggelopen hoeveelheid werk gaan reorganiseren. Hierbij zul len 100 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Het montage-atelier in Hengelo (Gelderland) zal op zo kort mogelijke termijn gesloten worden, zo heeft Nedap bekend gemaakt. Bij het bedrijf werken ca. 300 mensen, van wie ruim 40 in Hengelo. Nedap heeft te lijden van de lang durige en diepe recessie. De ge leidelijke omschakeling van uit sluitend toeleveringsindustrie tot innovatiebedrijf verloopt hierdoor niet meer volgens ver wachting. DE Douwe Egberts (koffie, thee, ta bak, dranken) gaat zich terug trekken uit de bescheiden diver sificatie in de koeksector die in februari vorig jaar via een deel neming van 48 pet. in Peijnen- burg werd begonnen. In goed on derling overleg heeft DE beslo ten de samenwerking geleidelijk te beëindigen. Detailhandel De omzet in de detailhandel is in de maand augustus van dit jaar met drie procent gestegen in ver gelijking met augustus 1981. Het ministerie van economische za ken heeft dat gisteren aan de hand van voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend ge maakt. Positief was de omzetontwikkeling in warenhuizen (zeven procent) en bij postorderbedrijven (vijf tien procent). Bedrijven gespe cialiseerd in de verkoop van non food artikelen hadden te maken met een omzetdaling (een pro cent). Order Barth Holland, fabrikant van drai- neermachines, heeft van het Egyptische ministerie van Irriga tie een opdracht van 11 min. ge kregen voor de levering van 27 draineermachines met onderde len en het verlenen van service. De opdracht is verkregen on danks zware internationale con currentie en is gefinancierd uit leningen van de Wereldbank, zo heeft het bedrijf meegedeeld. Air France Air France, de nationale lucht vaartmaatschappij van Frank rijk, verwacht dit jaar een verlies van 800 miljoen frank, ongeveer 300 miljoen gulden. Volgens top man Pierre Giraudet verkeert de maatschappij echter in een bete re vorm dan andere luchtvaart ondernemingen en zullen er geen ontslagen vallen of orders voor vliegtuigen worden geannu leerd "om klaar te zijn als zich een herstel voordoet". 'De inves teringen zullen evenwel op een laag pitje worden gezet, zo ver klaarde Giraudet. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 17 november. Andijvie per kg 97. boerekool per kg 46- 61, rode kool 57-60, bospeen I 1,18-1,31, waspeen Al-per kist 3,50-6,50, All 3,20- 3,90. Aanvoer: 152 ton. Breekpeen BI 2,30-2,80, Cl 3,60-5,50, prei A per kg 58-61, prei B per kg 41-42, schorseneren 1,15-1,32, uien per kg 39- 70, selderij 50, bloemkool 8 per bak I 2,65-2,69, 10 I 1,78-1,94, 12 I 1,57. zoek09 NIEUWEGEIN (GPD) - De via de Nederlandse Bond van Make laars in onroerende goederen (NBM) verenigde makelaars gaan zich intensief met de bege leiding van de hypotheekkeuze van de consument bezighouden. Hoofddoel is daarbij de hypo theekmarkt doorzichtiger te ma ken. Ze gebruiken daarvoor een door de NBM ontwikkeld „tien stappenplan", dat de consument naar de voor hem voordeligste en gunstigste hypotheekvorm moet brengen. „Te veel consumenten", aldus ma kelaar A. Sinke, een van de uit denkers van het plan, „zoeken eerst een huis en proberen dan de financiering erbij te vinden. Wij pleiten ervoor dat de consu ment eerst uitzoekt wat hij kan betalen en dan een huis zoekt dat bij de door hem maandelijks op te brengen woonlasten past". Economie Hypotheek-voorlichting van makelaars Via de computer van de NMB in Nieuwegein beschikken de aan gesloten makelaars over de laat ste gegevens wat betreft renteta rieven, zowel de nominale rente als de reëel te betalen rente, over boeteclausules, betaalwijze, af lossingen en andere van belang zijnde gegevens. Aan de nana van een uitgebreid vragenformulier wordt bepaald wat de aspirant-geldlener kan besteden, waarbij wordt uitge gaan van het netto beschikbare salaris. Volgens ue uoni zyn uij de vroeger gehanteerde metho de, waarbij het brutosalaris als basis werd gebruikt, te veel on gelukken gebeurd. Het zijn volgens de NBM juist de makelaars die uitstekend ge schikt zijn om op dit gebied ser vice te verlenen. Zij hebben im mers geen enkele binding met de geldverstrekkers en zij hebben ook geen produkt te verkopen. Zij zoeken voor de consument in de vaak toch ondoorzichtige hy potheekwereld de beste oplos sing. Die consument hoeft dan niet meer van bank tot bank te lopen. Wij hebben, aldus de NBM, alle ge gevens bij de hand en rangschik ken ze zodanig dat de voordelig ste geldinstelling eruit komt rol len. Door die rangschikking ho pen we ook dat de concurrentie tussen de geldinstellingen toe neemt, al washet alleen maar het wat sneller doorgeven van rente verlagingen. Vrijwel alle grote geldverstrekkers hebben de NBM medewerking toegezegd. De NBM heeft dan ook grote verwachtingen van de ze nieuwe serviceverlening, die overigens mets kost Dat wil zeg gen, bij het totstandkomen van een hypotheek krijgt de make laar een deel van de afsluitprovi- sie. Een afsluitprovisie die de consument ook kwijt zal zijn wanneer hij de bank recht streeks had benaderd Volgens de NBM is overigens die vergoe ding niet voldoende om de kos ten te dekken. Maar, zo geven ze eerlijk toe. we hopen natuurlijk ook op andere terreinen te kun nen bemiddelen De uitwerking van de nieuwe dienstverlening vergde vier jaar en dat is ook de reden dat de ma kelaars nu pas met de hypo- theekbegeleiding op de markt komen. Maar, we hebben er in het verleden ook veel te weinig aan gedaan, zo zegt men. DEN HAAG (ANP) - Een algemene arbeidstijdverkorting in de vorm van een kortere werkweek voor iedereen is onmogelijk. Het schaarse goed arbeid moet wel anders worden verdeeld, maar dan gericht en selectief. Dit stel de dr. J.H. J. Crijns, tweede voorzitter van de werkgevers vereniging voor het bandbedrijf, gisteren op een congres van het Nederlands studiecentrum in Den Haag. Streefdoel zou volgens Crijns in eerste instantie moeten zijn een baan van 40 uur per week (reke ning houdend met vakanties, vrije dagen etc. 1.832 uur per jaar) per "partnerpaar" en een baan van 916 uur per jaar voor mensen die geen anderen hoe ven te onderhouden. Het over blijvende niet verdeelde werk kan daar bovenop komen. Crijns zei, dat de overheid een bij drage aan het bereiken van dit doel kan leveren via haar fiscale beleid en het bedrijfsleven via een veel ruimer aanbod van deel tijdarbeid. De volletijdsbanen, aldus Crijns, zullen primair beschikbaar moe- Kachel in klein huis goedkoper dan c.v. AMSTERDAM (ANP) - In kleine woningen voor een- en tweeper soonshuishoudens zijn kachels goedkoper in aanschaf en ge bruik dan centrale verwarming. Dit heeft het hoofd gastoepassin- gen van het VEG-gasinstituut, ir. A.C. Koelewijn, gisteren betoogd op een bijeenkomst over de ener giebesparingsmogelijkheden van verschillende verwarmings systemen. Voorwaarde is wel dat de woning goed is geïsoleerd. Koelewijn noemde de installatie van centra le verwarming in nieuwbouwap- partementen en wooneenheden een overbodige luxe. Volgens hem wordt zijn opvatting in ta melijk brede kring al gedeeld. Dat zou blijken uit de volgens hem sterk stijgende verkoop van kachels. ten zijn voor volwassenen wier partner niet kan of wil werken, bij de deeltijdbanen zal voorrang moeten worden gegeven aan jeugdigen, gedeeltelijk arbeids ongeschikten, alleenstaande vol wassenen en volwassenen met een partner die al een deeltijd baan heeft. Hij noemde verder het afschaffen van het minimum jeugdloon een noodzakelijke voorwaarde om meer arbeids plaatsen voor jeugdigen te kun nen scheppen. Crijns zei zich ervan bewust te zijn, dat hij met zijn voorstellen een aantal taboes doorbreekt. Maar volgens hem vormen ze de enige mogelijkheid die reeël uitvoer baar is, die voldoet aan het crite rium "eerlijk delen" en die niet in strijd komt met een herstel van de werkgelegenheid via een goed economisch beleid. Een opgelegde, collectieve en alge mene verkorting van de arbeids duur zou volgens Crijns tot on rechtvaardigheden leiden. Er zijn veel gezinnen waarin de vrouw geen mogelijkheden heeft om aan het beroepsleven deel te nemen of waarin bewust wordt gekozen voor beroepsarbeid door slechts een van de partners. Deze gezinnen, veelal ook nog met opgroeiende, geld kostende kinderen, zouden het - zei Crijns - als wel uiterst onrechtvaardig ervaren als zij arbeid en dus in komen zouden moeten inleveren om elders dubbele arbeid en dus een dubbel inkomen mogelijk te maken. Deeltijd is volgens hem - in tegen stelling tot een collectieve ver korting van de wekelijkse ar beidsduur - binnen de onderne mingen een reële mogelijkheid. Hij zei ook, dat zijn voorstellen het mensen die uit emancipatoi re overwegingen kiezen voor de ling van de beroepsarbeid, moge lijk maken ook de bijbehorende deling van huishoudelijke arbeid door te AMSTERDAM (ANP) - Het personeel van het Amsterdamse Gemeentelijke Vervoersbedrijf reageerde gisteren enthousiast, nadat uit een schriftelijke stemming was gebleken, dat er maandag zal worden gestaakt. Het bus en trampersoneel volgt hiermee de aangekondigde stakingsactie van de Nederlandse Spoorwegen uit protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering. Banken: AMSTERDAM (ANP) - De ban ken in ons land vinden de uit spraken van drs. H.K. Verkoren van de Postgiro-RPS over het af schaffen van de rentevergoeding op privérekeningen en het de klanten laten betalen voor be paalde diensten erg ongenuan ceerd. Het college van overleg van de gezamenlijke banken heeft er op gewezen, dat de heer Verkoren voor de Postgiro spreekt en niet voor de banken. De problemen van de giro liggen volgens de banken anders dan bij hen. In 1981 keerde de PCGD ƒ614 min. aan rente aan haar klanten uit en volgens een woordvoerder van de banken komt de girodienst al een heel eind door hier iets aan te doen. De klanten van de giro zullen wel flink zijn geschrokken, zo zeggen de banken. Bij de banken is het Werkloosheid boven 700.000 DEN HAAG (ANP) De werkloosheid zou volgens de nieuwe werkloos heidsdefinitie, die met ingang van januari 1983 wordt gehanteerd, thans 710.000 bedragen. Dat is - gemeten over oktober - 117.000 hoger dan volgens de oude definitie, volgens welke de werkloosheid op 592.000 kwam, ofwel 13,5 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Dat staat in het maandverslag van de arbeidsmarkt over oktober. De verho ging met 117.000 (nieuwe methode) is voor ongeveer 35.000 het gevolg van het tot de werkloosheid rekenen van ingeschreven werklozen die een werkkring tussen de 20 en 25 uur per week zoeken. allemaal nog lang niet zover, al wordt natuurlijk ook hier altijd naar kosten en opbrengsten ge keken. De woordvoerder kon zich niet voorstellen, dat de Ne derlandse banken zonder meer voor de ideeën van de heer Ver koren zouden voelen. De banken hebben eveneens be zwaar tegen de uitspraken van de Consumentenbond, als zou den de banken het publiek in de loop van de jaren "in de fuik'' hebben laten lopen. Men vindt dit te negatief. De banken heb ben in het verleden nieuwe dien sten aan het publiek aangebo den, zonder bijbedoelingen. Overigens wijzen de banken erop, dat er voor sommige betalings- verkeerdiensten al wat betaald moet worden. Zo vraagt men een kleine vergoeding voor het ge bruik van Eurocheques en ook dingen als telefonische overboe kingen moeten worden betaald. LONDEN (GPD) - De koers van het pond sterling ia giste ren voor de derde achtereen volgende dag sterk gedaald en bevindt zich nu op het laagste punt sinds zes jaar In vergelijking met de Neder landse gulden is het pond in drie dagen meer dan twee dubbeltjes gedaald De aan- koopkoers van de Britse munteenheid is nu 4,58 gul den. tegen 4.80 gulden dne dagen geleden en een gemid delde koers van 4,90 gulden de afgelopen maanden Ook vergeleken met de Ameri kaanse dollar, de Westduitse mark en de Japanse yen is het pond sterling sterx in waarde gedaald. Dat is vooral gebeurd omdat de rentetarie ven in Engeland de laatste weken scherper zijn gedaald dan in andere landen. Ook de lage olieprijzen van het moment (de Noordzee-ohe is de kurk waarop de Britse economie drijft) en de snel verslechterende handelsba lans van het Verenigd Ko ninkrijk hebben ertoe bijge dragen dat het vertrouwen in het pond sterling is afgeno men. De reactie van de Britse rege ring op de koersval is tot nu toe gemengd Enerzijds bete kent een goedkoper pond een bedreiging waar het het te rugdringen van de inflatie be treft Juist dat is de hoek steen van het economische beleid van de regenng-That- cher. De prijzen van bijna alle grond stoffen worden in dollars be rekend, en als de dollar ver geleken met het pond meer waard wordt, heeft dat onver mijdelijk prijsstijgingen voor de Britse consument tot ge volg en dus een hogere infla tie. Die inflatie stijgt ook om dat geïmporteerde half- en eindprodukten duurder wor den. Maar daar staat tegenover dat de Britse bedreven goedko per hun produkten op de bui tenlandse markt kwijt kun nen. Als de koersdaling standhoudt of zelfs verder doorzet, betekent dat voor de exporterende bedrijven in Engeland ongetwijfeld een steun in de rug, zoals ze die lang niet hebben gehad. Dollar De dollar maakte gisteren, be halve ten opzichte van het pond, geen sterke indruk. Dat hield verband met specu latie op een verdere verlaging van het Amerikaanse bank- disconto, dat nu op 9,5 pro cent staat. Naarmate de rente in de Verenigde Staten daalt wordt het minder aantrekke lijk marken, guldens en wat diens meer zy in dollars om te zetten en bij Amerikaanse banken te deponeren. In Londen eindigde de dollar- handel woensdag op 2.5725 D-mark, een kleinigheid bo ven de slotkoers van dinsdag. BRUSSEL (GPD) - De sanerings plannen voor het Nederlandse staalbedrijf Hoogovens, waar voor de Nederlandse overheid om een miljard gulden steun ge vraagd heeft, zullen niet ongewij zigd kunnen worden uitgevoerd. Er komen zulke overschotten op de Europese staalmarkt, dat ver dere verlaging van de staalpro- duktie in de tien Europese lidsta ten onvermijdelijk is. De Euro pese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, zal de Europese in dustrieministers voorstellen de staalproduktie verder terug te schroeven met 30 tot 35 miljoen ton. „Deze ontwikkeling zal zeker in vloed hebben op de plannen bij Hoogovens", aldus een Europese ambtenaar gisteren in Brussel. Hoe zwaar Hoogovens precies getroffen zal worden, wordt ove rigens pas medio volgend jaar bekend, wanneer de Commissie de produktieverminderingen over de lidstaten gaat verdelen. Voor die operatie moeten de antwoordelijke Europese com missarissen, Davignon (indus trie) en Andriessen (concurren tie) eerst groen licht krijgen van de industrieministers, die deze week voor informeel overleg bij eenkomen in Denemarken. De Europese Gemeenschap produ ceert momenteel zo'n 150 mil joen ton staal per jaar. Met een staal verbruik van 102 miljoen ton is er dus sprake van massale overproduktie. Pogingen om die tegen te gaan door sanering en produktie-inkrimping hebben tot nu toe slechts plannen opge leverd tot een vermindering met 15 miljoen ton. En dat is vol strekt onvoldoende, zo oordeelt de Europese Commissie. Volgens deskundige kringen in Brussel is het oorspronkelijke doel van de Gemeenschap, om de Europese staalindustrie in 1985 weer volledig gezond en vrij van overheidssteun te krijgen, niet meer te bereiken. Dat komt door de tegenvallende sanerings activiteiten tot nu toe (de lidsta ten beschermen hun verouderde staalindustrieën om de werk loosheid niet te snel te doen stij gen), en het inzakken van de Eu ropese staalmarkt door de econo mische recessie. Binnen de Europese Commissie lo pen de meningen overigens uit een over de vraag wat er op lan gere termijn moet gebeuren. In- dustriecommissans Davignon zou de staalmarkt binnen di Cte meenschap onder strenge con trole willen houden, maar andere commissarissen, zoals Ortoli (fi nancien) en Andnessen vrezen dat dit de verouderde staalbe drijven tot in lengte van dagen afhankelijk zou houden v.m overheidsteun. Zij menen dat de overheid het daann gestopte geld beter kan gebruiken om nieuwe gezonde industrieën op gang te helpen 55,50 56,00 Roth Jtik Rommcnholl 297.00 305.00 15.50 16.00 65,00 65.50 82.20 82.70 Beursoverzicht ACTIEVE AANDELEN Nrdlloyd Groep 237,50 241.20 123.40 123.50 233.70 236.70d 175.30 177.30 193.20 196.50 53.00 55.80 BINNENLANDSE" AANDELEN 141.00 145.00e 175.00b 175.00b 205.00b 210,00b 60.20 59,10 383,00 383.00 374.00 374,00 15,00 15,50 Holl.SeaSeu Hunter D HVA-Myen ce I.H.C. Inter 142.00 140.50 Leidsche Wol Norit Nutricla GB NIJv. Ten Cat Rademakei Kava.it Rees Ink 113.80 114.20e 22.10 22.50 70.50 72.50 53.00e 53.00 151,00 150.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 117.00 118.00 125.10 125.10 111.20 111» 1080.00 1060.00 120.50 120» 595,00 - 317.00 26.50 22.20 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.75 Enf else pond 4 31 Belg IrancilOO) 5» AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak beeft zich vandaag voor het eerst deze week van een volop zonnige kant laten zien Het op getreden herstel van gisteren zet te zich duchtig voort en dit leid de voor een aantal actieve fond sen tot forse winsten. Voorop liepen hierby ABN. Unile ver. Ahold, Gist-Brocades en El- scvier-NDU. maar ook elders heerste een vaste stemming. Op de obligatiemarkt was het hele maal feest, want voor veel staats fondsen werden winsten tussen 0.5 en een vol punt geboekt Als oorzaak voor deze vaste stem ming werd gewezen op de ver wachting van een nieuwe rente daling in Amerika Unilever werd ex f 4.44 intonmdi- vidcnd verhandeld en daarmee rekening houdend steeg de prys met ca 3 tot 197 KLM. die gisteren fors was aangetrokken tot 108, kon deze pnjs handha ven. Philips ondervond echter nog de nawerking van het tegen vallende kwartaal bericht en oo f 26.50 ging 0.60 verloren. -

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27