Menteng Pulo: smetteloos ereveld Aantal gastarbeiders groeit minder snel microcomputer met macromogelijkheden. Veel kinderen betrokken bij ongelukken in huis DONDERDAG 18 NOVEMBER 1982 Ik: de overheid is de natuurlijke vijand van de burger. Zij: dat kun je toch niet menenDe overheid komt toch voort uit de burgerszij vertegenwoordigt de burgers toch, hoe kan ze dan tege lijkertijd hun vijand zijn? Ik: je hebt het nu over Nederland. In landen als de Sowjet-Unie, Chili en Turkije komt de heid uit de overheid voort. Een verrassende vorm van partheno- genese: de worm wordt in tweeën gehakt en je hebt twee wormen. In Albanië zijn zondag bij een opkomstpercentage van honderd procent alle voorgestelde volks vertegenwoordigers volgens plan verkozen. Er waren 1,63 miljoen stemmen vóór, 1 stem tegen en 6 ongeldig. Een gedicteerde keuze is geen keuze. Zij: gelukkig leven wij in een heel andere maatschappij. Ik: gelukkig wel, ja. Hoewel... Zij: je gaat toch niet zeggen dat ook de Nederlandse overheid de na tuurlijke vijand van de burger is? Dat slaat nergens op! Ik: in theorie niet. De overheidsdie vertegenwoordigen het volk, maar of dat ook in de prak tijk zo uitpakt- Zij: geef dan eens een voorbeeld. Liefst een beetje kleinschalig, zo dat iedereen het kan begrijpen. Ik: het is datje zo aandringt. Neem bijvoorbeeld die Klondykiaanse goudkoorts, waarbij de ene gif belt na de andere wordt ontdekt. In vrijwel alle gevallen is het niet de plaatselijke overheid die daarbij „het voortouw heeft ge nomen", maar de burgerij. Een verontrust actie- of burgercomi- té. Het gemeentebestuur schrikt zich wel elke keer het leplazerus, maar niet in de eerste plaats van het gif dat de gemeenschap be dreigt, maar van de opschud ding die ontstaat. Van de heisa, de onrust, de last die zo'n burger comité de overheid bezorgt. Vrij wel altijd is de eerste reactie van zo'n gemeentebestuur: sussen, niks doen, boot afhouden, zeggen dat het allemaal wel meevalt, niet thuisgeven als de burgers aan de bel trekken! Zij: maar wat voor belang heeft de overheid er bij om zo te reageren, of niet te reageren? De plaatselij ke overheid, B en W zal ik maar zeggen, vecht in zo'n geval toch ook voor zijn eigen hachje? Ik: dat zou je als normaal mens denken, ja. Maar de overheid, ELKE overheid, is de natuurlijke vijand van de burger. Neem, nu je zo aandringt, mijn eigen dorp Broek in Waterland. Geniet lan delijke faam dank zij de giganti sche gifbom in de aangrenzende Volgermeerpolder. Het is niet in de eerste of tweede plaats aan B enW te danken, dat na twee jaar eindelijk vaststaat dat de situa tie inderdaad zo ernstig is als het Burgercomité van het begin af aan voorspeld heeft. En zelfs nu dat officiële rapport er is, stuit het Burgercomité op grote terug houdendheid bij B en W waar het de aanpak van het probleem be treft. De experts van de overheid zeggen dat de goedkoopste reme die de enig haalbare is, en als de experts dat nu zeggen... Zij: je bedoelt: de lagere overheid conformeert zich aan de hogere overheid, in plaats van op te ko men voor het deelgebied waar over zij is aangesteld en. waar voor zij is gekozen. Ik: precies. Op het ogenblik staken alle onderwijzers en onderwijze ressen van de enige school die Broek in Waterland telt. „Onze" onderwijzers, die elke dag op school de kastanjes uit het vuur van de leerplicht halen, zijn in opstand gekomen tegen de minis ter in Den Haag, wiens maatre gelen er toe zullen leiden dat juf Ineke van Sara's tweede klas overcompleet wordt. De ouders zijn heel tevreden over juf Ineke. De kinderen zijn gek op juf Ineke. Het ministerie mag gebaat zijn met het ontslag van juf Ineke, maar Broek in Waterland is dat allerminst. Dus wat doet B en W van Broek in Waterland, nu op eens een soort van activiteit ont wikkelend? Ze geven geen steun aan de staking, willen zich zelfs niet afzijdig houden, maar keu ren haar ten strengste af zonder daar eerst met de onderwijzers of de solidaire oudercommissie over te hebben willen praten. Sterker nog, met grote voortvarendheid hebben ze een klimaat geschapen waarin de beide tijdelijk aange stelde onderwijzeressen niet al leen niet durfden mee te staken, uit vrees voor ontslag, maar zelfs de openbare vergadering over de situatie op maandagavond niet durfden bij te wonen. Op zo'n moment waan ik mij in Dnepro petrovsk, inplaats van in Broek in Waterland. Je ontkomt nauwe lijks aan de indruk dat B en W door Den Haag in Broek in Wa terland is geparachuteerd om de bevolking zoveel mogelijk in de pas te laten lopen met het hogere overheidsbeleid, inplaats van op te komen voor de belangen van de eigen dorpsgemeenschap! Zij: nou nou, rustig maar. Denk je niet dat dit een uitzonderingsge val is? Ik: ik wou dat het waar was, dan zou ik er nog vrede mee kunnen hebben. Maar ik geloof dat het een tendens is. De overheid is er niet voor de burger, de overheid is er voor de overheid. Zelfs in Ne derland. Niemand kon toen vermoeden dat zijn naam die nu nog is te vinden op de marmeren ge denksteen die aan die eerste steenlegging herinnert - nauwelijks anderhalf jaar later voor de tweede maal op Menteng Pulo zou worden ge registreerd. Ditmaal op een van de duizen den witte kruisen. De gene raal wilde zijn laatste rust plaats vinden temidden van "zijn mannen", met wie hij in de strijd lief en leed had ge deeld. In de stad Een journalist die in 1959 Men teng Pulo bezocht, had het la- "het ereveld bij Dja karta, gelegen enkele kilome ters buiten de stad". Inmiddels heeft de zich snel uitbreidende stedelijke agglomeratie zich rondom het ereveld gekronkeld. De roezemoezige sfeer pasar en de woonwijken vlakbij contrasteren scherp met de gewijde stilte, die het ereveld zo duidelijk ken merkt. De smetteloze aankleding, de hagelwitte kruisen, het ge millimeterde gras (bij ons be zoek helaas wat bruinig door de lang aanhoudende droog te), de voortreffelijk onder houden struiken en bomen en diep glanzende kerk, toren en aangrenzende galerij vor men een bijna schrille tegen stelling met de beduimelde wanorde die vlak buiten de hekken het straatbeeld be heerst. Het personeel, dat verantwoor delijk is voor het ordelijke eerbetoon aan hen, die het le ven in de strijd hebben gege ven, is graag bereid uitvoerig inlichtingen te verstrekken, de gasten de weg te wijzen en eventueel in de registers de namen van begraven slacht- Niet passen "Wij hebben de reisorganisa ties met nadruk op het be staan van deze en andere ere- velden gewezen", zegt de heer I. Hoftijzer van de Oor logsgravenstichting - hoofd kantoor aan het Bankaplein in Den Haag - die de Neder landse erevelden over de hele wereld verspreid beheert. In totaal liggen alleen al op Java 23.000 Nederlanders op de ze ven erevelden. Maar hij gelooft niet dat veel groepen aan de oproep ge hoor geven. "Ach, eigenlijk zou het normaal moeten zijn dat men voor zo'n bezoek een uurtje uittrekt, maar de meeste organisaties schijnen het niet te vinden passen in het kader van een toeristi sche trip". In ons journalistieke gezel schap hebben wij echter mensen, die er namen van fa milieden op de witte kruisen kunnen vinden. Een van ons heeft zelfs gediend in de 7 Decemberdivisie en heeft ge holpen bij de aanleg van het ereveld, waarop nu precies 4.231 doden rusten. Schier eindeloze rijen witte kruisen. Naast de Nederland se graven is er een plek inge ruimd voor gevallenen onder geallieerde strijdkrachten. In een afzonderlijk gedeelte lig gen de stoffelijke resten van Britten, Australiërs, Gurk ha's en Sikh's. KNIL- en landmachtmilitairen liggen er naast burgers: man nen, vrouwen en kinderen omgekomen in Japanse in terneringskampen. Simultaankerk Het gehele panorama wordt overheerst door de impone rende Simultaankerk met de kapeltoren, die overgaat in een lange galerij (Columba rium), waarin 750 urnen staan met asresten van in Japan omgekomen en aldaar gecre meerde krijgsgevangenen. Een monotone, maar indruk wekkende arcade, waarbij de toeschouwer slechts naar het leed achter de simpele naam bordjes kan gissen. Jonge, middelbare en al oudere le vens geofferd op het altaar van menselijk onvermogen om oorlog te voorkomen. Voor de ingang van de Simul taankerk ligt een plateau-ar- dente, een geplaveid ver hoogd gedeelte, waarop bij militaire begrafenissen de ka tafalkten), de erewacht en het vuurpeloton hun plaats von den. Op dat plateau staande gaan onwillekeurig mijn gedach ten terug naar 1949, toen ik nog maar net als militair in Soerab^ja aangekomen moest aantreden om op het hete ereveld Kembang Ku- van de pasar ernaast staat in rust op het ereveld. ning aldaar een aantal kame raden met militaire eer uitge leide te doen. Kansloos ge dood in een hinderlaag. Op nieuw voel ik even de angst, verbijstering en ontredde ring, die toen mijn deel wa ren. God lof dat hun laatste rust plaatsen zo met Uefde wor den bijgehouden. Dank zij die Oorlogsgravenstichting. Jammer alleen, dat daar in Dja karta de gewijde rust wat wordt verbroken door talrij ke opdringerige jongeren die aan het hek hangen in de hoop een aalmoes te vangen. Een gezien de armebjk om standigheden begrijpelijke, maar op die plek toch storen de dissonant. Immigratie Turken en Marokkanen loopt terug mag volgend Subsidie woningwetwoning 18.000 eulden C7 O DEN HAAG (GPD) - woningwetwoning mag i jaar niet meer dan 118.000 gulden kosten om nog voor rijkssubsi- pen. ke ordening en milieuhygiëne, die in aanmerking te komen. Dat Dat bedrag wordt genoemd in het dr. P. Winsemius, heeft gekregen is een gemiddelde prijs, die per rapport dat de nieuwe minister over de stand van zaken op zyn provincie of regio kan uiteenlo- van volkshuisvesting, ruimtelij- departement. DEN HAAG (GPD) - De immigra tie van Turken en Marokkanen in Nederland is de laatste twee jaar drastisch teruggelopen. In 1980 vestigden zich nog 17.500 Turken en 10.500 Marokkanen in ons land; voor 1982 zullen deze aantallen vermoedelijk niet ho ger uitvallen dan respectievelijk 5000 en 6000. Bovendien stijgen de vertrekcijfers bij beide natio naliteiten. Instituut Bladergroen gaat dicht GRONINGEN (GPD) - Met de stopzetting op 1 december van de praktijk van professor mevrouw Wilhelmina Blader groen in Groningen sluit een in zijn soort zeldzaam insti tuut in Nederland voor psy chologische en pedagogische begeleiding van kinderen met leer- en gedragsproble men. Tevergeefs probeerde professor Bladergroen haar werk gesubsidieerd te krij gen. Door het uitblijven van subsi dies is het aanbod van leerlin gen. die begeleiding nodig hebben, geringer geworden. De behandelings- en advies- kosten kunnen door veel ou ders niet worden opgebracht. Niettemin wensen veel ou ders hun kinderen te laten onderzoeken door het team van Bladergroen, dat tot een meer omvattende rapportage en begeleiding komt dan de Medische Opvoedkundige Bureaus (MOB's). Het Sociaal en Cultureel Planbu reau heeft hierin aanleiding ge vonden een nieuwe bevolkings prognose voor Turken en Marok kanen op te stellen. De uitkom sten van deze nieuwe prognose liggen aanzienlijk lager dan die van een eerdere prognose,die het Planbureau in 1980 ondernam. Het ziet ernaar uit, dat het aantal Turken - dat nu ongeveer 150.000 bedraagt - zal toenemen tot 180.000 in 1990. Het aantal Ma rokkanen - nu ruim 95.000 - zal toenemen tot 130.000 in 1990. De ze groei berust in hoofdzaak op geboorten en niet op nieuwe ves tigingen. Het is zelfs mogelijk dat in de komende jaren het ver- trekcijfer hoger komt te liggen dan het vestigingscijfer. Aanvankelijk was een veel snellere groei van Turken en Marokka nen in Nederland voorzien. De afremming van de groei heeft waarschijnlijk veel te maken met de, sinds 1980, sterk opgelopen werkloosheid, die ook deze groe pen zwaar treft. DEN HAAG (ANP) Per jaar hebben 340.000 kinderen in Nederland doktershulp nodig na een ongeluk binnenshuis of in de directe omge ving van de woning. Voor 100 kinderen wordt jaarlijks zo'n ongeluk fataal, ruim 140.000 moeten in een ziekenhuis worden behandeld. In 190.000 gevallen wordt de huisarts ingeschakeld, aldus drs. W. Rog mans van het Veiligheidsinstituut vandaag, op een symposium in Utrecht over de veiligheid van kinderen in huis. De meeste verwondingen ontstaan niet door brand, explosies of ongeluk ken met elektriciteit, maar door veel minder spectaculaire oorzaken. De belangrijkste daarvan is vallen. Uit een onderzoek van het Veilig heidsinstituut over de afgelopen twee jaar blijkt dat 53 procent van de kinderen, die in huis een ongeluk krijgen, van de trap valt of struikelt over drempels of meubilair. Per jaar vallen gemiddeld 1000 kinderen uit het raam of van het balkon. Bijna de helft van alle kinderen die thuis ongelukken krijgen is jonger dan vijfjaar. Vooral kinderen in de leeftijd van één tot twee jaar vormen een belangrijke risicogroep, aldus drs. Rogmans Dat komt volgens hem omdat kinderen van die leeftijd zich vaak sneller ontwikkelen dan de ouders denken. „Het is noodzakelijk dat de ouders inzien dat geva ren die gisteren nog niet aan de orde waren, vandaag van levensbelang kunnen zijn", aldus Rogmans. Ruim de helft van de onderzochte gevallen gebeurde tussen drie uur 's middags en acht uur 's avonds. „Vermoeidheid van kinderen en hun ouders lijken de kwetsbaarheid van de kinderen te verhogen", zo con cludeerde Rogmans. Hij pleitte voor een wettelijke verplichting van veiligheidsglas in (glazen) deuren, omdat ook tochtdeuren en andere glasoppervlakken in huis belangrijke veroorzakers van ongelukken zijn. De nieuwe Philips P2500 microcomputer is groots mz'n mogelijk heden Onmisbaar voor het bedrijfsleven. Nuttig voor het onder wijs en verenigingsleven In- drukwekkendcapabel.óók I KAM voor het grotere werk,door z n I snelheid, uitbreidmgsmogelijk- heden en CP/M Operating System Het spreekt vanzelf.dat zo n volwassen micro computer kan rekenen op een uitgebreid aanbod van ruim gevarieerde software U raakt volledig geïnfor meerd. wanneer u de bon in een ongef rank eerde envelop naar ons opstuurt I omrr lom I Syttoman BV 2500 VC Oen Haag 1 070 76?80f) 1 PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13