lonkt naar Moskou Peking Reagan weer op de "solo-toer" contactlenzen, da's pas fijn C EG-top heeft geen recept tegen grote werkloosheid Landbouwoorlog dreigt met VS van der WIEL Bouterse belooft "Nieuwe democratische structuren" Fanfani formateur in Italië RAF-leider aangehouden Deng wil relaties verbeteren VN: 1986 wordt jaar van de vrede Geen gesprek Walesa met Jaruzelski Columbia thuis Geschil blijft over handel met Moskou WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 HAMBURG (DPA) - Christian Klar die al jaren als hoofd van de stadsguerrillabeweging "Rote Armee Fraction" (RAF) werd ge zocht, is gisteren in een bosge bied in de omgeving van Ham burg aangehouden. De 30-jarige Klar werd opgepakt toen hij spullen kwam halen uit een depot in een onoverzichtelijk stuk bos. Aangezien de veilig heidsdienst al enige tijd op de hoogte was van het bestaan van deze opslagplaats, waren enige honderden politiemannen sa mengetrokken in het betrokken gebied van Aumühle en Dassen- dorf. De identiteit van Klar werd vastge steld aan de hand van zijn vinge rafdrukken. Hij werd recht streeks per helicopter naar Karlsruhe overgebracht. Vorige week donderdag waren al Klars vriendin, de 27-jarige Adel- heid Schutz, en de 33-jarige Bri gitte Mohnhaupt aangehouden, toen zij een depot van de RAF in een bos bij Frankfort bezochten. Buitenland Christian Klar. Klar behoort tot de "derde genera tie van de stadsguerrillabewe ging in de Bondsrepubliek. Deze "nieuwe garde van de RAF" gaat, volgens de autoriteiten, meedogenlozer en spectaculair der te werk dan haar voorgan gers. PARAMARIBO (ANP) - Eind maart 1983 zullen de Surinaamse autoriteiten bekend maken hoe de hoofdlijnen van de "nieuwe democratische structuren" eruit zullen zien. Dat verklaarde leger leider Desi Bouterse in een rede voor de Surinaamse televisie. Bouterse sprak als voorzitter van het beleidscentrum, het hoogste gezagsorgaan, waarin verder gar nizoenscommandant Horb, pre mier Neijhorst en minister van buitenlandse zaken Naarendorp deel uitmaken. Het beleidscentrum ging niet in op de wens van allerlei groeperin gen zoals de Vemiging Suri naams Bedrijfsleven (VSB), de orde van advocaten, kerken, vrouwenorganisaties, de fabri kantenvereniging en jongerenor ganisaties bij dit overleg te wor den betrokken. Wel riep hij alle maatschappelijke groeperingen op hun suggesties en ideeën voor een "nieuwe democratie op na tionaal niveau" schriftelijk naar het beleidscentrum te sturen. Volgens Bouterse is de afgelopen jaren al gewerkt aan de totstand koming van een democratie in zijn land. Hij gaf toe dat er "fou ten" zijn gemaakt, maar zei te vens niet te geloven in de "demo cratie om de democratie". "De mocratie moet naar onze mening de maatschappelijke vorm zijn die de noden van het volk lenigt, die economische en sociale ont wikkelingen van ons volk garan deert en die nationale eenheid creëert". Volgens Bouterse zijn er personen en groepen in de Surinaamse sa menleving op "onwaarachtige" manier bezig, zo erg zelfs dat zij "staatsgevaarlijke activiteiten" ontplooien. Bouterse doelde hierbij op de mislukte couppo ging van Rambocus op 11 maart van dit jaar en op de stakingen die de vakbond de Moederbond had uitgeroepen. Bouterse deed geen mededelingen over de vor deringen van de besprekingen tussen het beleidscentrum en de vakcentrales over nieuwe demo cratische structuren, die zijn be gonnen na de recente stakingsac tie van de Moederbond. De bon den hebben van de regering en het leger geëist dat er nog voor het einde van dit jaar een natio nale assemblee moet worden geïnstalleerd, die een nieuwe grondwet zou moeten opstellen. Uit de opmerkingen van Bouter se dat pas volgend jaar "nieuwe democratische structuren" wor den geformuleerd, maken waar nemers op dat aan die door de vakbond gestelde streefdatum door Bouterse niet zal worden voldaan. PEKING (AFP) - De belangrijkste Chinese leider, Deng Xiaoping, heeft gisteren in Peking de nieuwe leiding van de Sowjet-Unie uitgenodigd een gebaar naar China te maken. Dit zou een proces tot verbetering van de betrek kingen tussen beide landen op gang kunnen brengen, aldus Deng. Hij zei tegenover een delegatie van de Japanse socialistische partij te wachten op een reactie van de Sowjet-Unie, nadat China in een recente verklaring had gepleit voor "nieuwe inspanningen" om tot een betere verstandhouding te komen. Obstakels Deng zinspeelde op de verklaring NEW YORK (AP) - De Alge mene Vergadering van de VN heeft 1986 verklaard tot het internationale Jaar van de Vrede. Dit zou op 24 oktober 1985, precies 40 jaar na het van kracht worden van het VN-handvest, plechtig moe ten worden aangekondigd. De declaratie, aanbevolen door de economische en sociale raad en vervat in een door 24 landen gesteunde resolutie werd geïntroduceerd door Costa Rica en gisteren zonder stemming aangenomen. In de resolutie worden alle lan den, organisaties in het VN- systeem en geïnteresseerde niet-regerings-instanties uit genodigd zich op het jaar voor te bereiden en "edel moedig te reageren met bij dragen" opdat de doelstellin gen kunnen worden gehaald. De eerste doelstelling van de VN is de bevordering van de vrede. WARSCHAU (DPA/AFP/PAP) - De Poolse regering beschouwt Lech Walesa voortaan als een "particulier persoon". Er is dan ook geen sprake van dat een ge sprek is voorgenomen tussen ge neraal Jaruzelski en de "voorma lige voorzitter van het voormali ge vakverbond Solidariteit". Dit heeft regeringswoordvoerder Jerzy Urban gezegd op een pers conferentie. Of Walesa in de toekomst een rol zal spelen in het politieke leven van Polen, hangt af van zijn hou ding tegenover verschillende za ken, aldus Urban die tegensprak dat de vrijlating van Walesa sa menhing met het gesprek dat ge neraal Jaruzelski, de voorzitter van de militaire raad voor natio nale redding, op 8 november heeft gehad met het hoofd van de katholieke kerk, aartsbisschop Jozef Glemp. De regeringswoordvoerder beves tigde dat de Poolse televisie voor de vrijlating van Walesa een vraaggesprek met hem heeft op genomen, maar de leiding van de televisie heeft besloten, het inter view niet uit te zenden. Naar zijn mening is de band voor het ar chief bedoeld. Urban zei ook dat men rekening mag houden met de opheffing van de staat van beleg op of rond 13 december. Het parlement komt op die dag in een twee daagse zitting bijeen. Hij wilde niet zeggen, of dan ook een vrij lating van alle nog geïnterneerde personen (naar schatting 700) of mogelijk een amnestie voor hen die krachtens de staat van beleg zijn veroordeeld, te verwachten is. van dë Chinese minister van bui tenlandse zaken, Huang Hua, die bij zijn vertrek naar Moskou voor de begrafenis van Leonid Bre^jn- jev een zeer verzoenende hou ding aannam. Huang legde toen de nadruk op de bereidheid van China de betrekkingen tussen de twee grote socialistische landen te verbeteren. Ook had hij bena drukt dat er "obstakels" moeten worden weggenomen. Tijdens zijn onderhoud met de Ja panse delegatie had Deng her haald welke drie belangrijke ob stakels een betere relatie met Moskou in de weg staan: - de stationering van Russische troepen aan de grenzen tussen beide landen, - de interventie van het rode leger in Afghanistan en - de Russische steun aan Vietnam bij zijn actie in Cambodja. Vorige maand hadden China en de Sowjet-Unie in Peking een eer ste reeks oriënterende bespre kingen over hun betrekkingen gevoerd, die bij toerbeurt in een van beide hoofdsteden zullen worden voortgezet. Naar het persbureau Nieuw-China uit Moskou meldde, heeft Huang Hua daar eveneens een "vriend schappelijk" gesprek met de Amerikaanse vice-president George Bush en de minister van buitenlandse zaken George Shultz gevoerd. Huang zou eveneens een gesprek met de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko hebben gehad. Tevens voerde hij in Moskou besprekingen met Roemeense, Joegoslavische, Pa kistaanse en Noordkoreaanse lei ders. MOSKOU (AP) - Minister van buitenlandse zaken Gromyko voerde gisteren in Moskou een gesprek met zijn Chinese ambtgenoot Huang Hua. BRUSSEL - Voor de 11 miljoen werklozen in de Europese Ge meenschap bestaat er geen nieuw perspectief om op korte termijn weer aan de slag te ra ken. Dat is de sombere conclusie uit de gisteren in Brussel gehou den Jumbo-raad, de speciale ver gadering van de Europese minis ters van financiën, economische zaken en sociale zaken over de bestrijding van de werkloosheid. De 29 ministers waren het er in BRUSSEL (GPD) - Na de staalcri- sis en de boycot van de Russi sche aardgaspijplijn naar West- Europa, dreigt er op handelsge bied opnieuw een harde confron- tratie tussen de Europese Ge meenschap en de Verenigde Sta ten. Na het recente bezoek aan Washington heeft de Deense mi nister van landbouw Kofoed, de huidige voorzitter van de Euro pese landbouwminsterraad, zijn collega-ministers gisteren in Brussel gewaarschuwd voor een mogelijke landbouwoorlog met de Amerikanen. Volgens de directeur-generaal van het Nederlandse ministerie van landbouw, ir. A. de Zeeuw, die landbouwminister Braks in Brussel verving, zal er snel met de Amerikanen gepraat moeten worden om ongelukken te voor komen. „De Amerikanen zijn zeer gebeten op Europa", aldus De Zeeuw. Op 10 december aanstaande komt een topzware Amerikaanse dele gatie naar Brussel om met de Eu ropese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap, de handelsproble men te bespreken. De delegatie bestaat uit de Amerikaanse mi nisters Regan (financiën), Bal- dridge (handel), Block (land bouw) en de speciale Amerikaan se onderhandelaar Broek. Kern van de dreigende crisis is de graanhandel. „Los je dat pro bleem op dan heb je de angel uit het conflict", volgens ir. De Zeeuw. Lukt dat niet, dan drei gen ook op de voor Nederland veel belangrijker zuivelmarkt een handelsoorlog uit te breken. Op de wereldmarkt bestaan mo menteel grote graanoverschotten en daardoor lage graanprijzen. De Verenigde Staten, die 60 pro cent van het graan exporteren, worden daardoor hard getroffen. Onder druk van de ontevreden graanboeren reageert de Ameri kaanse regering extra gevoelig op het feit dat de Europese Ge meenschap sinds kort ook graan exporteert en daarmee traditio neel Amerikaanse markten zou bedreigen. De Amerikaanse regering neemt het Europa kwalijk dat zij niet ef fectief optreedt tegen graanover- produktie maar integendeel de export van dat graan nog eens met subsidies ondersteunt. In de Verenigde Staten zelf kunnen boeren een premie krijgen om hun land onbebouwd te laten. Voorts is er dan nog de voor Neder land zo belangrijke zuivelmarkt. Niet alleen Europa maar ook de Verenigde Staten zitten met om vangrijke zuiveloverschotten. De Verenigde Staten kunnen de we- reldzuivelmarkt aanzienlijk ver storen als ze Europa zouden wil len straffen voor de concurrentie op de graanmarkt. In Europese kring wordt opge merkt dat er heel wat geworsteld zal moeten worden om tussen Europa en de Verenigde Staten een vergelijk te vinden. hoge mate over eens dat er geen manier is om snel nieuwe banen te creëren. Voorstellen van de Europese vakbeweging, voor zichtig gesteund door Frankrijk om per land 1 procent van het na tionaal inkomen extra uit te ge ven aan investeringen, werden echter nauwelijks serieus be sproken. De Europese landen voelen niet veel voor dit soort 'losse flod ders', zoals de Nederlandse mi nister van financiën Ruding het eerder uitdrukte. Zijn college van sociale zaken De Koning zei: „In de eerste Jumbo-raad (in 1981) was er nog ruimte voor be langrijke financiële stimulansen, die ruimte is er nu niet meer". De gemeenschappelijke lijn is nu: bezuinigen op de overheidsuit gaven, matiging van inkomsten en vooral meer ruimte voor het bedrijfsleven, dat via zijn inves teringen voor nieuw werk moe ten zorgen. door Ferry Mingelen In de aangenomen resolutie aan vaarden de ministers wel dat de landen die daartoe financieel in staat zijn investeringsstgimulan- sen moeten ondernemen om te voorkomen dat de economie al te zeer negatief wordt beinvloed. De Nederlandse ministers bena drukten echter dat dit zeker niet op Nederland slaat. Weliswaar zijn rente en inflatie in ons land aardig aan het dalen en is ook de handelsbalans door de export van aardgas positief, maar daar staat een groot tekort op de rijks begroting tegenover dat extra uitgaven voor investeringen on mogelijk maakt. „Nederland is niet geroepen er in deze situatie nog een schep bovenop te doen", constateerde Ruding tevreden. De ministers waren het er over eens dat de Jumbo-raad in de huidige omstandigheden een zeer beperkt nut heeft, gezien de geringe bevoegdheden op Euro pees niveau om de werkloosheid gericht te bestrijden. LUCHTMACHTBASIS ED WARDS - Het ruimteveer Co lumbia is gisteren volgens pro gramma precies om 15.34 uur (onze tijd) behouden geland. Ge zagvoerder Vance Brand zette, geholpen door Robert Overmyer, de Columbia op de betonnen lan dingsbaan neer. De vlucht van de Columbia heeft precies vijf dagen, twee uren, 14 minuten en 25 seconden ge duurd, aldus de vluchtleiding. Het precieze tijdstip van de lan ding was 14 uur 33 minuten en 25 seconden. Het besluit van president Rea gan om de sancties op te hef fen tegen bedrijven die on derdelen leveren voor de Russische gasleiding naar Europa, betekent allerminst dat het meningsverschil tus sen de Verenigde Staten en de bondgenoten rond de han delscontacten met de Sowjet- Unie nu uit de wereld is. De afwijzende Franse reactie ademde nog dezelfde onder toon van ruzie die minister van buitenlandse zaken Clau de Cheysson in juli op zijn persconferentie aansloeg om duidelijk te maken dat Rea gan een Europese route voor zijn kruistocht tegen Moskou beter kon vergeten. Hoewel president Reagan zijn besluit ditmaal wel na rugge spraak met de bondgenoten genomen heeft (dat was bij de aankondiging van de sanc ties niet het geval), heeft hij ook nu weer voor verwarring gezorgd. In zijn rede sprak hij zaterdag van een akkoord met de Europese landen en Japan over een toekomstige beperking van Westerse kre dietverlening en verkoop van technologie aan de Sowjet- Unie. Inmiddels is duidelijk dat een akkoord van die strekking niet bestaat en dat zelfs de in tentie om zo'n overeenkomst vast te stellen niet in alle Eu ropese hoofdsteden op het wensenlijstje voorkomt. Met andere woorden: Reagan is weer op de solo-toer; de rijen in het bondgenootschap zijn ook op dit punt nog niet ge sloten. door Ton van Brussel Dat de Verenigde Staten op hun schreden zouden terug keren was geen verrassing. De positie waarin voor het sanctie beleid slechts steun van België werd verworven was even pijnlijk als onhoud baar. Dat het toch nog drie maanden heeft geduurd, had te maken met de verkiezin gen voor het Amerikaans Congrescongres. Reagan had de hete adem van zijn conser vatieve Republikeinse vrien den in de nek en moest daar om op zijn minst wachten tot de stembuslokalen waren ge sloten. Vanwege het tijdstip zijn wel verbanden gelegd met de doocj van Brezjr\jev. Bij machtswisselingen als deze behoren gebaren van goede wil weliswaar tot het gebrui kelijke ritueel, maar of het daar met het opheffingsbe- sluit ook om ging is twijfel achtig. Daarvoor was de Amerikaanse optie er door zijn smalle basis een van te weinig gewicht. Het meest bondgenootschap pelijk was deze week de reac tie van de Europese Commis sie, die zei bewezen te zien dat zelfs de ingewikkeldste problemen tussen Europa en Amerika opgelost kunnen worden. Die oplossing is ech ter voorlopig niet meer dan een volledige knieval van de Verenigde Staten voor Euro pa, zonder garanties dat toe komstige narigheden worden voorkomen. Brussel vindt dat kennelijk minder een probleem, dan landen als Frankrijk, Griekenland en zelfs Nederland, dat ook het bestaan van een akkoord heeft tegengesproken De enige overeenstemming die de afgelopen maanden in Wasghinton tijdens gesprek ken met Europese ministers en regeringsleiders is bereikt, is dat binnen samenwer kingsverbanden als de Euro pese Gemeenschap en de OE SO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling) gesproken zal worden over een gezamenlij ke strategie voor de handels relaties tussen Oost en West Een agendapunt dat ook zon der sanctiebesluit eenvoudig op tafel gelegd had kunnen worden. Natuurlijk had Reagan het lie ver allemaal anders gezien. Natuurlijk had hij graag ge- lijktig met het opheffingsbe- sluit zo'n gezamenlijke stra tegie geopenbaard Maar uit de felle anti-sanctiehoudmg van Europa viel al af te lal g hoe anders hier over de rela ties met het Oostblok wordt gedacht. Dat verschil van in zicht is te groot en bestaat al te lang om in luttele maanden te kunnen worden wegge poetst. Net als in juli is de Franse bena dering een verhaal apart. Sig naleerde Cheysson destijds zonder blikken of blozen dat "de Amerikanen een andere taal spreken", nu is hij zelfs met bereid mee te werken aan een "gezamenlijke ver klaring" van Amerika en Eu ropa waarin verslag wordt ge daan over de gang van zaken tot nu toe en vreugde wordt uitgesproken over de ophef fing. De Amerikanen lieten zaterdag weten snel zo'n ver klaring te zullen uitgeven, maar tot nu toe is htH dl If niet van gekomen. Waar de andere bondgenoten omwille van de verstandhou ding met de VS nog wel be reid zijn een in onschuldige en niet inhoudelijke termen gesteld document te tekenen, heeft Frankrijk daar geen oren naar. Want waarom, zo leert de Franse logica, zou den wy blü moeten zijn met de opheffing van een besluit dat voor ons niet bestond Een wat arrogante en weinig diplomatieke houding, maar wel één die de afgelopen maanden in Europa-minus België, alom werd aangeno- ADVERTENT1E maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071-124108 ROME - President Pertini van Ita lië heeft de 74-jarige voorzitter van de Senaat, Amintore Fanfani gevraagd een nieuw kabinet te vormen, nu de regeringsploeg van premier Spadolini deze door Hein ten Kortenaar week in het parlement is geval len. Fanfani is christen-demo craat. maar als senaatsvoorzitter de tweede autoriteit in het land en hij staat dus in zekere zin bo ven de partijen. Hij is viermaal premier geweest en ontelbare malen minister. Zijn benoeming tot formateur kwam niet als een verrassing. In de afgelopen dagen kwam hy met een tamelijk opzienbarend voorstel: „Waarom, zo zei hij in een interview met het weekblad Oggi, gaan we niet allemaal, en dan bedoel ik ook de communis ten, om één tafel zitten om te zien wat er moet gebeuren, zonder van tevoren uit te maken wie er vervolgens in de regering moet komen Als we dan tot een meer derheidsstandpunt zijn geko men, kunnen we altijd nog zien wie er de hele verantwoordelijk heid voor wil nemen en wie van geval tot geval wil beoordelen of hij er zijn goedkeuring aan wil hechten". Dat is een behoorlijk revolutionair voorstel in de Italiaanse verhou dingen en er moet in de komen de dagen nog maar worden afge wacht wat ervan terecht komt Maar in ieder geval heeft Fanfa ni, de eeuwige oudgediende van de Italiaanse politiek, een unieke kans om iets uit te richten wat nog nooit vertoond is: een econo misch noodprogramma waarmee ook de tot nu toe tot eeuwigdu rende oppositie veroordeelde communistische partij kan in stemmen. en dat dus bij voorbaat zou kunnen rekenen op de sym pathie van de vakbonden. Uit de koele afscheidswoorden van socialisten en christen-democra ten bleek deze week overduide lijk dat de twee voornaamste partners van de regeringscoali- tie-Spadolini, met zijn voortdu rend streven om de directe in vloed van de partijbesturen op de regering terug te dringen, het beu u i' Spadohni's eigen toespraak werd door een geestige communist „een felle oppositierede tegen zijn eigen regering" genoemd de aftredende premier hing zo'n somber beeld op van de econo mische situatie van het land. dat er wel uit geconcludeerd moest worden dat zijn kabinet op een van zijn voornaamste program mapunten had gefaald.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9