Scholieren veroorzaken rel Nederlander slordig met zijn taalgebruik Hoe imperium van F. en S. in razend tempo ineenstortte Pracht en praal maar ook hartelijkheid in Engeland C Steeds meer scholen willen sluiten Moeders verliezen kort geding Staatsiebezoek koningin Beatrix en prins Claus: Smaakvolle keukens naarkeuze ICOATHIBÜ WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 UTRECHT (ANP) - In vergelij king met mensen van omringen de landen is de Nederlander ui termate slordig in zijn taalge bruik. Om dit te verbeteren zal onder meer het sociaal taalge bruik bevorderd dienen te wor den en een hechte taaleenheid tussen de twintig miljoen Neder- landstaligen in Nederland en België tot stand gebracht moeten worden. Dit zei prof.dr. P. Paardekooper, hoogleraar aan de katholieke universiteit in Leuven, gisteren tijdens een symposium over te kort aan taal in Utrecht. Hij is van mening dat vooral in het Ne derlandse taalgebied extra zorg nodig is voor een goede zins bouw en voor soicaal woordge bruik. Met sociaal taalgebruik bedoelt de hoogleraar het logisch ordenen van de gedachten voor het uitspreken, het gebruiken Binnenland van korte, goed gebouwde zin nen, het kiezen van begrijpelijke woorden, het vermijden van on nodige herhalingen en het geven van samenvattingen op de goede punten. Dat is voor de mensen de enige manier om goed met el kaar te kunnen communiceren. Volgens prof. Paardekooper heb ben buitenlandse taalkundigen de indruk, dat Nederlanders veel minder taalcultuur hebben dan hun buren. Er is weinig normbe sef, de uitspraak is vaak dialec tisch en er wordt meer gebruik gemaakt van boekentaal. De Ne derlander maakt zich voorts schuldig aan een asociaal ge bruik van Engelse en Franse woorden. De zinsbouw is naar de mening van de Belgische hoogle raar zelfs buitengewoon slecht. Het slordig hanteren van de Neder landse taal valt vooral op als Ne derlandse politici, leraren en journalisten met collega's in het buitenland worden vergeleken. Zelfs beroepsverslaggevers voor radio en televisie maken zich hieraan vaak schuldig, vindt prof. Paardekooper. Hy vroeg zich af of het niet tijd wordt dat in Bussum en Hilversum taalad viseurs op bezoek komen. Ook ambtenaren en juristen ont kwamen niet aan de kritiek van de Belgische taalkundige. Zy zouden een vaak ingewikkelde zinsbouw bij het opstellen van wetten en andere officiële stuk ken moeten vereenvoudigen. Ouderwetse woorden moeten door moderne worden vervan gen. Gelukkig is er de laatste jaren een verbetering te bespeuren, zo zei de hoogleraar. Dank zij mensen als Vondeling en Renkema is de taal van de troonrede voor een gewone man begrijpelijker ge worden. BOTTERDAM/DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP)- De tweede dag van de vijfdaagse onderwijsstaking heeft in een aantal plaatsen van ons land tot rellen ge leid. In Rotterdam trokken enkele honderden leerlin gen van dertig scholen de stad in uit protest tegen het feit, dat hun scholen niet aan de staking deelnamen. De groep trok langs andere niet-stakende scholen om me de-scholieren naar buiten te krijgen. Daarbij werden ruiten ingegooid en auto's beschadigd. leerkrachten de PCO-actie ver plaatsen naar deze week. Adhesie Van alle kanten ondervinden de onderwijsbonden adhesiebetui gingen. Het dag-avondonderwijs heeft zich gevoegd in de rijen van protesterenden tegen de plannen van minister Deetman. Het dag-avondonderwijs omvat ongeveer 90 scholen voor mavo, havo, vwo en meao met gemid deld 800 oudere leerlingen per school. Vandaag start een hand tekeningenactie tegen de bezui nigingsplannen. De CMHA, een bond van circa 30.000 middelbare en hogere ambtenaren, heeft haar leden op geroepen solidair te zijn met col lega's die actie voeren tegen de overheidsplannen voor bezuini gingen. Overigens zal de bond haar leden zelf niet oproepen tot staken. De verbondsraad van het CNV heeft gisteren in een speciale ver gadering besloten de extra kor ting op de onderwyssalarissen in te brengen in het overleg, dat een kabinetsdelegatie vandaag met de sociale partners voert over de invulling van de adempauze. Het CNV vindt dat de extra korting van 1,65 procent op de onder- wijssalarissen ook onder de adempauze dient te vallen. Bij één school dreigde de leerlin genactie uit de hand te lopen, omdat een aantal scholieren lera ren te lijf ging. De politie greep snel in en verrichte arrestaties. Twee jongens werden weer vrij gelaten, omdat de leraar geen aangifte wilde doen. In Amers foort moest de politie tussenbei de komen, toen leerlingen met werkwillige leraren op de vuist gingen. Twee leerlingen werden aangehouden. Ook in andere ste den gingen leerlingen de straat op, maar daar ontstonden geen problemen van betekenis. De vier onderwijsbonden hebben de leerlingenacties nadrukkelijk veroordeeld. De Rotterdamse rellen getuigen overigens van een steeds grotere druk op de bonden van niet-stakende scho len, die aan de staking willen deelnemen. De ontevredenheid onder scholieren, die ook vrij willen hebben, neemt toe. Nadat maandag in Amsterdam bij 27 scholen een wilde staking was uitgebroken, zijn gisteren op nieuw enkele scholen spontaan in staking gegaan. Ook de actiebereidheid van le den van de Protestants-Christe lijke Onderwij svakorganisatie (PCO) stijgt. Het hoofdkantoor in Den Haag wordt overstelpt met telefoontjes van leden, die willen protesteren tegen de maatrege len van minister Deetman. De PCO heeft al besloten volgende week dinsdag een werkonder breking te houden van een halve dag. Maar er komen tal van ver zoeken binnen om niet een halve dag, maar een week te mogen staken. Ook willen sommige ADVERTENTIE Manifestaties Ongeveer 800 stakende kleuter leidsters in opleiding en studen ten van pedagogische academies hebben gisteren gedemonstreerd op het Haagse Binnehof. De stu denten zijn bang dat de bezuini gingsplannen van minister Deet man de kwaliteit van het onder wijs zullen aantasten. Er werd een petitie overhandigd aan-de voorzitter van de vaste kamer commissie voor onderwijs en wetenschappen, de PvdA'er Van Ooijen. WEERRAPPORTEN «56 i ïs Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kiagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta München Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regenbui licht bew. onbewolkt regenbui onbewolkt regenbui regenbui licht bew. onbewolkt sneeuwbui onbewolkt onbewolkt regen half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. regenbui onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. regen half bew. sneeuwbui half bew. licht bew. onbewolkt half bew. 15 9 16 6 4 2 4 -3 01 5 1 - 15 14 6 - 0 06 24 12 0 14 10 14 AMSTERDAM (GPD) - De vier Amsterdamse moeders die via een kort geding de schoolstaking wilden tegen houden, zijn gisteren door de president van de arrondisse mentsrechtbank te Amster dam, mr. Borgerhoff Mulder, in het ongelijk gesteld. De president acht de staking niet ongeoorloofd. Op grond van een recente uit spraak gaat de rechter er bo vendien van uit dat ambtena ren in beginsel recht tot sta ken toekomt. Hy zei dat de extra korting van 1,65 pro cent boven de voor alle amb tenaren voorgenomen kor ting, een zeer principieel punt is voor de gedaagden, de ABOP (Algemene Bond van Onderwijzend Personeel) en leerkrachten van een openbare lagere school in Amsterdam-Noord. De president citeerde boven dien de minister van binnen landse zaken die op 14 okto ber jl. naar aanleiding van ka mervragen heeft erkend dat deze korting een „beschadi ging van de coördinatie van het overheidspersoneelsbe leid is". De moeders hadden ook de ge meente Amsterdam en de stadsdeelraad Amsterdam- Noord als bestuurders van'de school gedaagd. Naar de me ning van de rechtbank is de gemeente niet in gebreke ge bleven en de stadsdeelraad heeft geen mogelijkheden tot haar beschikking om een schoolstaking te verhinde ren. Bovendien heeft deze raad het nodige gedaan om een oppasregeling voor de kinderen te treffen. Zichtbaar verheugd nam koningin Elizabeth de driejarige ruin Valentine in ontvangst die haar door Beatrix en Claus werd aangeboden. LONDEN - Omgeven door alle ce remoniële pracht en praal waar over de Britten beschikken, maar niettemin in een sfeer van warmte en hartelijkheid, zijn ko ningin Beatrix en prins Claus gisteren begonnen aan hun staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk, dat drie dagen zal duren. Het was een ongebruikelijk begin. In Engeland vangen dit soort be zoeken doorgaans op een vlieg veld aan, maar koningin Beatrix en prins Claus hadden voor een avontuurlijker, zo men wil ro mantischer start gekozen: aan boord van het fregat Hr.Ms. De Ruyter voeren zij 's morgens in typisch Engels en dus uitgespro ken miezerig weer de Thames op. Bij Greenwich, een voorstadje van Londen, verliet het koninklijk paar dit schip om op een heel an der vaartuig, de witte staatsies loep Royal Nore, over te stappen. Aan boord daarvan, behalve de in rood en koper uitgedoste 'Queen's Watermen' en de niet minder prachtig aangeklede 'Queen's bargemaster' (boten- baas, om het oneerbiedig te zeg gen): kroonprins Charles. De in Engeland zeer populaire prins legde samen met het ko ninklijk paar de laatste kilome ters af naar de Westminster Pier, vlak by de parlementsgebou wen, de beroemde Big Ben, en de niet minder beroemde West- minster Bridge, die voor de gele genheid met rood-wit-blauwe vlaggen was uitgedost. De ontvangst daar was indrukwek kend, en bewijst, dat de Britten aan het bezoek van het Neder landse vorstenpaar een zeer hoge waarde toekennen. Niet alleen was vrijwel de gehele koninklij ke familie present (koningin Eli zabeth en haar man, prinses Mar garet, prinses Anne en haar echt genoot, prinses Diana en de her tog en hertogin van Gloucester), maar bovendien drie ministers. Premier mevrouw Thatcher, mi nister Pym (buitenlandse zaken) en minister Whitelaw (binnen landse zaken) stonden op de pier klaar op koningin en prins wel kom te heten. Het waren echter niet de officiële verwelkomers die de toon aangaven: dat waren de duizenden mensen, onder wie zeer veel in Engeland wonende Nederlanders, die er by West minster Pier met hun vlaggen en gejuich een klein feestje van maakten. Veel belangstelling was er voor prinses Diana, die deze dagen an dermaal het middelpunt is van de aandacht van de Britse sensa tiekranten. De prinses zou lijden aan anorexia nervosa, een psy chische aandoening die de lij ders eraan ertoe brengt niets of vrijwel niets meer te eten. Deze berichten hebben, blijkens mededelingen van woordvoer ders van het koninklijk paleis, de prinses danig geschokt, en het dringende verzoek is deze week gedaan de jeugdige prinses, die geen stap kan zetten zonder door honderden fotografen en journa listen te worden gesignaleerd, nu eens eindelijk een beetje met rust te laten. Op Buckingham Palace bood de Nederlandse koningin haar Brit se ambtgenote een geschenk aan dat zichtbaar zeer in de smaak viel: de driejarige ruin Valentine. Koningin Elizabeth is een groot liefhebster van paarden, zelfs in zo'n mate dat de schaarse keren dat zij wel eens wat uit haar rol valt (vergeleken met koningin Beatrix is de Engelse vorstin be paald wat stijfjes), tijdens de paardenrennen op Ascot is! 's Middags legde koningin Beatrix een krans op het graf van de on bekende soldaat in Westminster Abbey. Aan het eind van de mid dag was er een kleine afwijking van het programma: de Neder landse koningin ging zonder haar man naar een receptie in Buckingham Palace, voor hoog leraren en studenten in de Ne derlandse taal- en letterkunde. Voor prins Claus werd deze bij eenkomst te vermoeiend geacht ADVERTENTIE In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook yua prijs voldoet aan uw budget Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 „Als de markt zich verder ont wikkelt zoals zy dat in de af gelopen jaren heeft gedaan - en ik zie geen enkele reden waarom dat niet zo zou zyn - moet een belegger aanzienlij ke winsten kunnen binnen halen". Dit citaat, in 1978 af gedrukt in het Financieel Economisch Magazine (FEM), werd opgetekend uit de mond van de Amsterdam se onroerend-goed handelaar Ton. F. (36) De vlot gebekte speculant, die samen met Bob van der S. eigenaar was van de inmiddels failliet ver klaarde bv F. 8c S. Properties, zal zich er nu pijnlijk van be wust zijn hoe wonderlijk snel voorspellingen in omgekeer de richting werkelijkheid kunnen worden. Toen nog ontleende de vroege re verzekeringsagent Ton F. het voorrecht beleggingsad viezen uit de mouw te kun nen schudden aan de hand van zijn fenomenale huizen- bezit in de hoofdstad. Maar inmiddels zullen er weinigen zijn die hem om raad komen vragen, laat staan zijn sugges ties opvolgen. Want Ton F. en Bob van der S. hebben nu zelf een raadsman nodig. De ze moet hen bijstaan om zich te verweren tegen de be schuldiging de belasting voor twee miljoen gulden te heb ben opgelicht. Hoewel dit be drag voor veel mensen een grote som geld vertegen woordigt. is het nog geen schim van de kapitalen die Ton en Bob in de hoogtijda gen van hun huizenhandel door de vingers hebben laten gaan. Toch zal hun advocaat zich mo gelijk enige zorg maken over zijn betaling, want de voor malige miljonairs hebben niet veel meer over. Hun im perium is met een donderen de klap in elkaar gestort Hun door Louis Engelman luxe leven onderging een noodgedwongen wijziging. Zelfs ondervonden ze tydens het voorarrest enkele dagen de soberheid van de hoofd stedelijke cellen op het poli tiebureau. Friesch-Groningsche Hypo theekbank en de verzeke ringsmaatschappij Am fas. Het leek niet op te kunnen. Protesten Totdat signalen vanuit de sa menleving de keerzijde van de medaille aan het licht brachten. Steeds meer protesten klonken er op te gen het over de ruggen van de woningzoekenden heen vullen van speculantenzak- ken. De gemeente Amster dam besloot het uitponden te bemoeilijken door geen split singsvergunningen meer af te geven. Een reeks van F. 8c S.-huizen werd gekraakt en door middel van een zwart boek stelde de actiegroep JF. 8c S. op de fles" ook de posi tie van de geldschieters, nota rissen en makelaars aan de kaak. Met name Ton F., toen al woonachtig in een kast van een villa in Blancum, kwam mede door zijn eigen publici- teitszucht veelvuldig in het nieuws. Maar niet langer meer in de rol van beleg gingsadviseur. Door de vast houdendheid van twee dag bladjournalisten werd er langzamerhand een heel an der beeld van het imperium zichtbaar. Niet langer het plaatje van succes en weelde, maar van minachting voor de belangen van de huurders van F. 8e S.-woningen, van fi nancieel gegoochel en van paniekverkopen toen de hui zenmarkt instortte. Katwijkse advocaat Verfzakjes Maar niet alleen zy, want in hun val trokken de beide hui zenhandelaren meer mensen met zich mee. Een directeur van Slavenburg's Bank, Mar co B., moest tegenover de po litie verantwoording afleggen voor de zwarte rekeningen van Bob en Ton. En de 62-ja- rigé en in Katwijk wonende Haagse advocaat, mr. Jan van der P., wordt er van verdacht met de huizenhandelaren te hebben samengespannen in een grote oplichtingszaak. Ook de politieke carrière van Telegraaf-verslaggever Jaap Metz leek even door de esca pades van de twee .golden boys" te zullen worden ge schaad, toen Metz voor de WD kamerlid moest wor den, maar op zijn beëdiging moest wachten omdat eerst moest worden uitgezocht hoe het precies zat met de public- relationsactiviteiten die hij voor het tweetal had ontwik keld en waarvoor hy vorste lijk was beloond. Vier jaar geleden zag de toe komst er voor F. en Van der S. heel wat rooskleuriger uit De huizenhandelaren beza ten niet alleen bijna twintig besloten vennootschappen, waarvan F. 8c S. Properties de grootste was, maar kon den zich tevens eigenaar noe men van tussen de duizend en tweeduizend woonhuizen, tal van winkelpanden en an dere bedrijfsgebouwen in met name Amsterdam. "Uitpanden" Weliswaar bedroeg de geza menlijke hypotheeklast toen al zo'n slordige 80 miljoen gulden, maar door het „uit ponden" (splitsen en per stuk verkopen) van flats en boven en benedenwoningen kon er toch riant winst worden ge maakt Ton en Bob pasten zich in hun levensstijl aan de ze financiële weelde aan. Aan de Willemsparkweg in de hoofdstad betrokken zij een smaakvol kantoorpand, dat met veel gevoel voor „stan ding" werd ingericht Een imponerende omgeving ook voor de vertegenwoordi gers van de hypotheekver- strekkende banken. Vooral als Ton F. ter decoratie ook nog zijn fraai gestroomlijnde Rolls Royce langs de stoep parkeerde. En geld om de huizenhandel draaiende te houden kregen beide Am sterdammers genoeg Aan vankelijk overwegend van de Spaarbank voor de Stad Am sterdam (later Centrum- bank), maar naderhand ook tientallen miljoenen van Sla venburg. de Westland- Utrecht Hypotheekbank, de De Centrum bank zag als eerste de bui hangen en trok zich geheel uit de handel van Bob en Ton terug. Andere banken maakten zich wel zorgen over hun imago want by prikac- ties spatten de verfzakjes al vaker tegen de ruiten kapot - maar hielden de twee hande laren nog zolang mogelijk op de been. In de hoop er bij het eventuele aantrekken van de markt nog goed uit te sprin gen of om het verlies zoveel mogelijk te beperken. Maar eind 1980 ontkwam F. 8c S. niet aan de eerste verplich te veilingen. De huurop brengsten waren te gering om de zware hypotheeklast te kunnen betalen. Daarna ging het in een snel tempo bergafwaarts De Rolls moest de deur uit De villa van Bob in Vinkeveen kwam leeg te staan, die van Ton in Blan cum volgde eenzelfde lot Het prachtige kantoor aan de Wil lemsparkweg werd mgeruild voor een veel bescheidener optrekje aan de Cornells Schuytstraat. F. 8c S. ging werkelyk op de fles. Egenaardige zaken En ten slotte ging Ton F. ook nog privé failliet Tydens de afwikkeling van dit finan cieel debiele, kwamen er ei genaardige zaken aan het licht Zo ontdekte curator mr. A. Voute dat F. betrokken was geweest bij de oplichting van een inwoner van Oud dorp, die by de verkoop van een stuk grond het schip in was geholpen. De man werd gedwongen een grote schade vergoeding te betalen, waar van na alle waarschijnlijk- heid Tons advocaat de eer der genoemde mr. Van der P., een deel in zyn zak heeft gestoken. Bovendien stootte de Amster damse officier van justitie mr. H. Wooldrik op het feit dat F. 8c S. Properties by Sla venburg's Bank in de hoofd stad gebruik had kunnen ma ken van zogenaamde tussen - rekeningen, die kunnen wor den geopend in afwachting van eeq definitieve rekening. Alleen, dat laatste gebeurde nooit Bankdirecteur Marco B. (48) wordt er daarom van verdacht Ton F. behulpzaam te zyn geweest by groot scheepse belastingontdui king. De banken vechten nu nog om de failliete boedel van het ooit zo succesrijke huizen imperium. In de publiciteit zullen Ton en Bob nog wel even blijven, maar op een an dere manier dan zij zich vier jaar geleden zullen hebben voorgesteld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7