Bezetters zetten actie voort Steeds Smulpot "Niemand kan van pijn scherpe definitie geven" C In Leiden bijna 3800 aanvragen voor eenmalige uitkering Nog geen zekerheid over voortbestaan vrouwenstudies Kom naar 't lekkerste meeneem-restaurant van Nederland! Stuur blokkeert: auto over kop Sen met itelmm btadbhee/d B en W: morele steun voor stakers WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 Lelden LEIDEN - Wat is pijn? Op die vraag zullen verschillende mensen verschillende ant woorden geven. De sportman zal naar zijn geschaafde knietje wijzen, de huisvrouw met mi graine naar haar hoofd en de intellectueel zal iets mompelen over de pijn van het zijn. Vrij dag wordt er in het Gorlaeus Laboratorium aan de Wasse- naarseweg een syposium over pijn gehouden. Deze bijeenkomst wordt gehou den ter gelegenheid van de 97- ste veijaardag van de Leidse farmaceutische studentenver eniging Aesculapius. Elk jaar organiseert deze vereniging een symposium. Vorig jaar over slaap. "Dit jaar over pijn, omdat dat onderwerp de laat ste tijd zeer in de belangstel ling staat", zegt dr. D. Breimer, hoogleraar in de farmacologie en voorzitter van het sympo sium. "Denk alleen maar eens aan onderwerpen als: acu punctuur en de werking van pijnstillers". De hoogleraar, die zelf op dit mo- Symposium in Gorlaeus Laboratorium ment overigens wordt geteis terd door een griepje en dus wellicht pijn lijdt, zegt dat het thema pijn zo zal worden be handeld dat het symposium ook voor niet-wetenschappers interessant is. Over pijn valt natuurlijk veel te vertellen; be staat het gevaar niet dat geinte- resseerden in een zee van in formatie verdrinken? "Er zijn inderdaad boeken vol geschreven over pijn", zegt Breimer, "maar wij zullen een aantal aspecten behandelen". De mensen die de dag bezoe ken hoeven dus niet bang te zyn dat ze hoofdpijn krijgen? "Nee, de lezingen zijn goed uit gebalanceerd". Wordt er ook nog gesproken over mensen die pijn fijn vinden, de masochisten onder ons? "Nee, dat onderwerp staat niet op ons lijstje, maar het lijkt mij niet onmogelijk dat er zijde lings over zal worden gespro ken". De bijeenkomst begint om tien uur 's morgens en zal worden geopend door voornoemde hoogleraar. Diverse pijn-spe- eialisten zullen aanwezig zijn. I)e inleiding wordt gehouden door dr. A P E. Vielvoye-Kerk- meer, chef de clinique van de pijngroep Leiden. (In de pijn- groep zitten wetenschappers die het verschijnsel bestude ren.) Over de neurofysiologie van de pijn wordt gesproken door dr. J.A. Bernards, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Nij megen. Nu geeft deze weten schapper geeft al direct aan waar de schoen wringt: "Nie mand is in staat een scherpe definitie te geven van pijn. Pijn komt door verschillende prik kelsoorten tot stand". Hoofdpijn - wie heeft daar nooit last van gehad? Dr. O.J.S. Bu- ruma, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse universiteit, zal spre ken over dit onderwerp. Statis tieken tonen aan dat tussen de vier en acht procent van de be volking ooit een arts bezoekt in verband met hoofdpijn. De an deren zullen hoogstwaar schijnlijk wel een aspirientje slikken. Dr. A. van der Kuy behandelt de farmacotherapie van pijn. In Nederland beschikken we op dit moment over 172 verschil lende pijnstillende preparaten, waarvan men volgens Van der Kuy in de praktijk met een der tigtal goed uit kan komen. Eén van de sprekers, ten slotte, is ook dr. G.V. Kloppenburg, werkzaam in het gemeentezie kenhuis Leyenburg te Den Haag. Hij zal ingaan op de his torie en de hedendaagse aanpak van acupunctuur. Dié vorm van speldenprikkerij waarmee al menig (verstokt) roker heeft kennisgemaakt. LEIDEN - Bijna 3.800 zogenaam de 'minima' hebben dit jaar in Leiden een aanvraag ingediend om in aanmerking te komen voor de eenmalige uitkering. Deze uit kering ineens zal bovendien wor den toegekend aan een behoor lijk deel van de 3500 mensen die nu een RWW- of AWW-uitke- ring ontvangen. Zij hoefden de eenmalige uitkering niet apart aan te vragen. Volgens de sociale dienst is het aantal aanvragen boven verwachting: ongeveer duizend aanvragen meer dan de vorige maal kwamen er dit jaar bij de dienst binnen. De sociale dienst verwacht de aan vragen voor kerstmis te hebben afgehandeld. Ongeveer half de cember kunnen de 'minima' hun extra geld dus verwachten. Tij dens de aanvraagprocedure ble ken zich overigens dezelfde pro blemen voor te doen als vorig jaar. Hoewel de aanvraagformu lieren wel enigszins waren verbe terd, liet de duidelijkheid toch nog te wensen over. Er werd dan ook druk gebruik gemaakt van de spreekuren die de sociale dienst had ingesteld om mensen te helpen bij het invullen. Om de eenmalige uitkering te kun nen verzorgen heeft de sociale dienst de nodige maatregelen moeten trefTen. Zo moest er een man of acht extra personeel wor den aangetrokken, een gebouw aan het Steenschuur worden ge huurd en er moesten enkele ex tra machines worden aange schaft. In totaal kostte dit de ge meente ongeveer 237.000 gulden. LEIDEN - Deze week is een begin gemaakt met de asfaltenngs- en herinirchtings werkzaamheden in de Oosterkerkstraat. Dit werk zal ongeveer tien weken duren. Het wordt in drie fasen uitge voerd. Achtereenvolgens wor den aangepakt het gedeelte He rengracht-Se Waardbrug, 3e Waardbrug-Meelfabriek, Meelfa- bnek-Weversbrug. LEIDEN - De bezetting van het faculteitsbureau van so ciale wetenschappen aan de Rijnsburgerweg gaat voorlo pig door. Het dagelijks bestuur van de Leidse universi teit heeft weliswaar mondelinge toezeggingen gedaan, maar de bezetters willen dat een en ander schriftelijk op papier wordt gezet. "Het gesprek verliep redelijk positief en het College van Bestuur heeft mondeling min of meer toegezegd dat de vrouwenstudies niet zullen worden op geheven", aldus één van de bezetsters. Volgens voorlichter Beets van de universiteit hebben bestuursle den alleen maar toegezegd zich te oriënteren bij de faculteit. En, zo zeggen zij, de financiering van de vrouwenstudies is toch in eer ste instantie een zaak van de fa culteitsraad. Gisterochtend begon de bezetting. Directe aanleiding: het feit dat er geen geld beschikbaar is om de vrouwenstudies te financieren. Een idiote situatie volgens de be zetters: "Iedereen schreeuwt van de daken hoe belangrijk de vrou wenstudies wel niet zijn en wat zeggen ze nu puntje by paaltje komt: we hebben geen geld". Drie van de vier medewerksters van vrouwenstudies zouden hierdoor op straat komen te staan. Al vrij snel probeerden de bezet ters, ongeveer tachtig mannen en vrouwen, een vergadering met het college van bestuur te rege len. Maar er bleek sprake van een communicatiestoornis tussen de bezetters en het bestuur van de Leidse universiteit. De bezetters: "Het contact loopt zeer moeizaam. Wij hebben het idee dat ze de boot afhouden. Goed, in dat geval gaan wij ge woon door. Dat doen we trou wens ook als er tijdens een ge sprek geen garanties kunnen ge ven. Wij willen namelijk in elk geval de zekerheid dat het dage lijks bestuur van de Leidse uni versiteit er alles aan zal doen om te voorkomen dat de vrouwen studies verdwijnen". Voorlichter Beets van de Leidse Bejaarde man (97) beroofd LEIDEN - Een 97 jaar oude man is gisteravond in zyn woning aan de Lange Mare met geweld be roofd van een geldkistje met ruim duizend gulden. Rond half hij de deur opende werd hij vast gegrepen door een jongen, ter wijl een ander naar boven ging en het geldkistje ontvreemde. Na de overval verdwenen de twee, ongeveer 19-jarige, jongens spoorloos. De man heeft geen li chamelijk letsel aan de overval overgehouden. universiteit daarentegen zegt: "Het college van bestuur houdt de boot helemaal niet af. Het is gewoon zo dat het bestuur nog steeds niet op de hoogte is ge steld van de bezetting. Ja natuur lijk, ze weten er wel van, maar de college-leden zullen toch ook moeten weten wat de eisen nu precies zijn. Nou, de bezetters hebben wat dat betreft nog niks van zich laten horen. Dus kan er ook nog geen afspraak worden gemaakt. Ja, zo simpel zit dat toch". Ernstig Later op de dag werd er dan toch onderhandeld tussen het college van bestuur en de bezetters van het faculteitsbureau. Afgevaar digden van dat bestuur waren Cath en Van der Meer. Cath zei de bezetting "een ernstige zaak" te vinden, maar voorlopig niet aan ontruiming te denken. Over drie punten werd gisteren ge praat, punten die in wezen vallen te herleiden tot deze ene zin: de vrouwenstudies mogen niet wor den opgeheven en het dagelijks bestuur van de Leidse universi teit zal moeten zorgen voor de fi nanciering. Voorzitter van het College van Be stuur, Cath kwam toen met het voorstel om daarover volgende week dinsdag of woensdag met de faculteitsraad te praten. Maar, merkten de bezetters op, tijdens die vergadering mag niet meer worden gediscussieerd over de vraag of de studies wel kunnen worden gefinancierd; dat de stu dies blijven, moet vaststaan. "Hij stond daar niet onwelwillend tegenover", aldus één van de be zetsters. "Zij het mondeling. Waarop wy hebben besloten niet weg te zullen gaan alvorens één en ander zwart op wit stond". Vanmorgen hebben de bezetters een schriftelijk voorstel gedaan, waarop het bestuur nu moet rea geren. Binnen de faculteit sociale weten schappen volgen ongeveer vijf honderd studenten de vrouwen studies. De vrouwenstudies be treffen onder meer een weten schappelijke benadering van de positie van de vrouw ten opzich te van de man en in de maat schappij. Ze zijn geïnspireerd door de vrouwenbeweging en moeten een bijdrage leveren aan het emancipatievraagstuk. ADVERTENTIE Het lekkerste meeneem-restaurant van Nederland ligt naast de ingang van het geheel vernieuwde AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten voor vriendelijke meeneemprijzen van f7,50 tot f16,50. Zoals bijvoorbeeld Veluwse Wild Smulpot. stukjes wild in een heerlijke saus met vossebessen, naar keuze met rijst of noedels: f 16,50. va"17 ifM°& AC Afhaalsprvirp AgIoTartp De auto botste op de Wassenaar sew eg tegen beschadigd. LEIDEN - Een 27-jarige Leide- naar kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven toen hetj stuur van zijn auto plotseling blokkeerde. Juist op het mo ment dat de Leidenaar vanaf de Voorschoterweg het Lam- menschansplein op wilde draaien, weigerde het stuur naar rechts om te gaan. De i boom. Ook de boom man remde vervolgens uit alle macht, raakte daardoor in een slip, sloeg over de kop en kwam ten slotte tot stilstand tegen het hekwerk van de Trekvlietbrug. De Leidenaar raakte niet ge- wond. Wel werden enkele me ters hekwerk en de auto totaal vernield. Een Katwijkse vrouw (28) kwam gisterochtend met de schrik vry nadat zij met haar auto op de Wassenaarseweg tegen een boom was gereden. Haar auto de botsing tegen het hekwerk van de Trekvliet- werd wel geheel vermeld en ook de boom raakte lichtelijk ontveld. De aanrijding ont stond toen de automobiliste met het rechtervoorwiel in de berm geraakte. Waarschijnlijk bleef het wiel steken in nog rul asfalt dat ten gevolge van weg werkzaamheden aan de kant van de weg lag. Opgelicht Het gaat kennelijk weer aardig met de Leidse middenstand want overal in de binnenstad wordt volop protserige feest verlichting aangebracht: in de Breestraat, aan de Boter markt, op de Nieuwe Rijn en in de Haarlemmerstraat. En dat terwijl het Leids City Centrum een paar jaar gele den zijn leden adviseerde om zuinig aan te doen met de pretlichtjes in het kader van de energiebesparing. En in derdaad schakelden de bin nenstadwinkeliers hun eigen etalageverlichting en de geza menlijke feestverlichting buiten de deur wat vaker uit. In de Haarlemmerstraat heeft twee winters geleden zelfs helemaal geen straatverlich ting gehangen, laat staan ge brand. Maar zie, alsof er een overschot aan energie is, worden er dit jaar weer overdadig feestlam- pen in de fittingen gedraaid. "Dat komt", zo legt de nieu we voorzitter Verberg van het Leidse City Centrum uit, "omdat er in de omliggende gemeenten volop feestver lichting wordt aangebracht en we hebben toch al zo veel concurrentie van de omlig gende gemeenten... En zegt u nu zelf, het zou toch maar een dooie boel zijn wanneer er rond de kerst geen feestver lichting brandt?" Daar zit wat in, maar toch past het niet helemaal bij elkaar: die overdadige feestverlich ting en dat gehuil van de bin nenstadwinkeliers dat de za ken zo slecht gaan. Of zou het dan toch waar zijn dat zolang zij klagen het de middenstan ders goed gaat? J.V. Getackeld Herman van Hooidonk voelt zich zwaar getackeld. Vorige week merkte uitgever Hans van Brussel in deze rubriek op dat de samensteller van een aantal boekjes over Lei den, waaronder 'Steech in, steeg uit', niets anders doet dan het gemeentearchief uit melken. Volgens Van Hooidonk blijkt hieruit dat Van Brussel nog nooit een boekje van hem in handen heeft gehad: "Want het is belist geen fluitje van Feestverlichting wordt aangebracht in de Breestraat. Energieverspilling? City Centrum-baas Verburg: "Zeg nu zelf, het zou toch maar een dooie boel zijn zonder feestverlichting rond de kerst' cent om zo'n boekje te stellen. Bovendien probeer ik er echt iets moois van te maken. En dat kan Van Brussel niet zeggen. Want 'Lachen in Leiden' ziet er echt onooglijk uit, om de inhoud valt niet te lachen, en als je het boekje drie keer hebt opengeslagen dan ügt het uit elkaar. Gewoon een wegwerpboekje vol zetfou ten". Mocht Van Hooidonk nog een keer van plan zich op het glibberige literaire pad te be geven dan zal hy dus niet zo snel by uitgever Van Brussel aankloppen. Van Hooidonk: "Nee. dan blyf ik liever zelf m'n boeken uitgeven" J.V. Boem Toevallig dat de politietop er maandag tijdens de wekelijk se vergadering by de middag boterham nog over heeft ge sproken: het voortijdig afste ken en alle klachten die dat oplevert. In de hele stad wordt driftig geknald, en dat terwijl het nieuwe jaar nog anderhalve maand op zich laat wachten. "We hebben be sloten daar krachtdadig te gen op te treden", zegt poli- tiezegsman Dick Graveland, "want het loopt behoorlijk uit de hand". Hy wijst er voor alle duidelijk heid nog even op dat de Alge mene Politie Verordening verbiedt dat er voor Kerstmis al vuurwerk wordt verkocht. Maar hoe komt het dan dat de Leidse jeugd nu al in het be zit is van rotjes en ander knal- tuig? "Misschien in één van de buitengemeenten ge kocht". oppert Graveland "Daar kennen ze niet zo'n re gel in de APV. Of misschien is het ook wel afkomstig van die partij vuurwerk die een tijdje geleden by fabrikant Kat is gestolen" Een versterkte surveillance moet de straat weer veilig maken. b.J Horizon(taal) Het Leidae politieke landschap is in beweging. Dat is heel verwarrend. Aan de horizon verrees een nieuwe ster. Cor Vergeer kwam in de gemeen teraad met een nieuwe partij, de SP. Hou dat maar eens uit elkaar met de PSP. En dan wordt hij ineens met Koe koek vergeleken. Maar die was toch rechts? Laurens Beijen, was die niet van de PPR? Zit ineens bij de PvdA. Radicaal overgelopen naar de sociaal-democratie. Herman Amptmeijer zat vroeger voor de PSP in de raad. Nu zit-ie er nog: maar nu als ambtenaar. Om WD- wethouder Fase, zyn baas. slimme antwoordjes in te fluisteren als zij - bij wijze van uitzondering - niet zelf weet wat ze moet zeggen. Joyce Hes, oud PvdA-raadslid, is alweer een tijdje geleden uit haar party gestapt. Had iets met ziektegeld te maken. Willem Postma, jarenlang de smaakmaker van de PSP, ook al uit zyn party gestapt Die hele partij lijkt te kraken En dan de CPN. Zelfs daar ver dwijnen de vertrouwde ge zichten Riet van Putten is geen politiek secretaris meer en raadslid Jan Brands... tsja, die laat zich al weken door de PSP-er De la Mar vertegen woordigen. De student die de taal van de arbeider moet spreken. Ook héél verwar rend. Riet van Rutten is gewoon iets anders gaan doen in de CPN, maar bij Jan Brands Ügt het wat moeilijker. Het zoete ünkse leven by de CPN wordt momenteel danig ver stoord door een verbitterde discussie en Jan zit daar mid denin. Enerzijds heb je de vernieuwers die alle deuren bij de CPN eens flink tegen elkaar open willen zetten en anderzyds is er een groep die alle oude communistische waarden willen vasthouden en de Sowjet-Ujn niet te veel uit het oog wil verhezen Dat zijn de horizontalisten en Jan Brands is zo'n horizontahst Nu heeft die hele discussie hem nogal aangegrepen Jan Brands ügt zogezegd hori zontaal. L.M. LEIDEN - Het Leidse college van B en W is het "op zichzelf eens met de eisen van de stakende leerkrachten Het college vindt echter dat de salarissen moeten worden ingehouden. De staking zou het karakter van een staking moeten behouden en niet een de monstratie worden in de tyd van de werkgever Dat zei wethouder Bordewyk gis teravond namens B en W. Hy wees hiermee een motie van de PSP van de hand, waann werd gevraagd om adhesie te betuigen aan de stakende leerkrachten en om al het mogelijke te doen om te voorkomen dat er salarissen worden ingehouden Wat het adhesie betuigen betreft wilde het college wel met de PSP meegaan, maar op het punt van het doorbetalen van de salaris sen werd de motie door B en W ontraden. Bordewijk wees erop dat bij de staking van de ge meente-reiniging ook geen sala rissen werden doorbetaald Het standpunt van het college kreeg onder meer byval van de fractieleiders Van der Molen (PvdA) en Walenkamp (CDA). Van der Molen sprak namens MO modi held in de PvdA fractie, waann de meningen over de kwestie dus blykbaar ver deeld waren De staking beleefde gisteren in Leiden overigens een rustige tweede dag. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3