Kans op korter werken bij bank Winst Unilever 10 procent lager Gerard de Lange dupeert klanten Beurs Amsterdam kort zakelijk Cafés klagen nood over tv-nachtfUms Bonden hebben goede hoop marktberichten Protectionisme leidt tot ramp Melk duurder Kinderpost zegels in het nauw Personeel twee weken naar huis sar WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 Economie Aardappelen De Nederlandse aardappeloogst van dit jaar is een recordoogst. De netto-opbrengst van con sumptie- en pootaardappelen be draagt 3,7 miljoen ton, "de groot ste hoeveelheid ooit in Neder land geoogst", zei gisteren de voorzitter van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwproduk- ten, dr. C. H. J. van Beukering tijdens de algemene ledenverga dering van de aankoopcentrale in Groningen. De gemiddelde opbrengst van kleiaardappelen beloopt dit jaar 42 ton per hectare, van zandaard- appelen 36,5 ton. De opbrengst van fabrieksaardappelen daaren tegen is met 32 ton per hectare (totaal twee miljoen ton) tegen gevallen. Estel Estel is niet meer. Aandeelhouders Hoesch AG hebben namelijk gis teren in een buitengewone ver gadering de laatste stap gezet naar ontbinding van het Neder lands-Duitse ijzer- en staalcon cern. Met grote meerderheid stemden zij voor het voorstel om Hoesch en Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfa brieken ieder hun eigen weg te laten gaan. Op de vergadering was bijna 57 procent van het aan delenkapitaal van 569 miljoen mark in Hoesch vertegenwoor digd. Discriminatie Nederland discrimineert vrouwen door hantering van de begrippen gezinshoofd en kostwinner in de sociale wetgeving. Dit is de in druk van Christopher Tugend- hat, het Britse lid van de Europe se Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) verantwoorde lijk voor financiën. Tugendhat antwoordde gisteren op een vraag van het Nederlands chris ten-democratische lid van het Europees Parlement Mali-Weg gen. Deze stelde dat in Neder land door hantering van deze be grippen gehuwde mannen vaak een hogere uitkering krijgen als gehuwde vrouwen. Tugendhat vindt het vormen van een oor deel over de hantering van de be grippen gezinshoofd en kostwin ner een uiterst ingewikkelde ma terie. Hij kondigde een onder zoek aan door de Europese Com- of op deze wijze indirect DEN HAAG (GPD) - De horecabedrijven die het van de omzet op vrijdag en zaterdag moeten hebben, hebben zeer te lijden van de televisie-uitzendingen in het weekend die tot 's nachts half twee, twee uur voortduren. Daarom moeten cafés toestemming krij gen langer geopend te blijven. Hiervoor pleitte drs. F. J. Nijsten, voorzitter van het bedrijfschap Horeca, tijdens een vandaag ge houden bestuursvergadering. De aantasting van de omzet klemt des te meer, omdat de dranken- verstrekkende bedrijven waartoe de cafés behoren het meest van de recessie te lijden hebben. In 1981 liep de omzet met 8 procent terug en de cijfers over het eerste halfjaar van 1982 dui den op een verdere teruggang met 4 procent. Onder invloed van het mooie zomerweer valt de omzetontwikke ling in de totale horeca in het eerste halfjaar van 1982 mee. De omzet in de hotels bleef gelijk aan die van vorig jaar, terwijl de omzet in de restaurants met 2 procent steeg. Voor volgend jaar Het cabedrijven failliet, 82 r ROTTERDAM (ANP) - By een ge lijk gebleven bedrijfswinst van 895 min heeft het Unilever-con- cern in het derde kwartaal van 1982 in totaal over de gehele we reld een 10 pet lager nettoresul taat van 444 min behaald tegen 494 min in hetzelfde kwartaal van 1981. Toen was de belasting druk door bijzondere factoren abnormaal laag (40 tegen 44 pet). Per aandeel van 20 daalde de winst van 8,86 tot 7.97. Over de eerste negen maanden van dit jaar daalde de nettowinst met 11 pet van 1.505 min tot 1.346 min en per aandeel van 27,01 tot 24,16. Er zal een onveran derd interimdividend van 4,44 per gewoon aandeel van 20 in Unilever NV worden uitgekeerd. In het derde kwartaal steeg de om zet met 3 pet van bijna 14 mil jard tot ruim 14,3 miljard. Het volume daalde over de gehele wereld met 1 pet. In de eerste ne gen maanden gingen de verko pen in geldswaarde met 4 pet omhoog van 41,7 miljard tot 43,4 miljard, zo blijkt uit de kwartaalcijfers. In Europa waren de resultaten van Unilever in het derde kwartaal van 1982 in totaal ongeveer gelijk aan die in het overeenkomstige kwartaal van vorig jaar, aldus de raad van bestuur in een toelich ting op de kwartaalcijfers. Het verkoopvolume van consumptie artikelen steeg gemiddeld met 1 pet De winst op diepvnespro- dukten verbeterde, vooral dank zij ijs. Ook die op eetbare vetten, wasmiddelen en toiletartikelen was hoger. De resultaten van de produktgroep overige levens middelen en dranken waren ech ter lager. De resultaten van de meeste indus triële groepen bleven echter bij het derde kwartaal van 1981. Dit gold met name voor de verpak kingsgroep. maar ook voor che mische prod uk ten By beide was er sprake van een daling in volu me. De transportbedrijven gaven een herstel te zien ten opzichte van het lage winstniveau in het derde kwartaal van vorig jaar. De kosten van reorganisaties blij ven de resultaten van Unilever nadelig beïnvloeden. De bijdrage van geassocieerde maatschappij en aan de winst vóór belastingen daalde m het derde kwartaal van 52 min tot 40 min. Door de per saldo 10 min lagere interestlas- ten van 57 min bleef de winst vóór belastingen met 883 min nagenoeg gelyk. De belastingen bedroegen 386 min tegen 354 min in het derde kwartaal van vorig jaar. Dit leidde, tezamen met een 9 min hoger aandeel van derden in de winst en een na delige invloed van wisselkoersen van 8 min, tot een daling van de nettowinst met 10 pet UTRECHT (ANP) Bij de banken bestaat volgend jaar een goede kans voor invoering van arbeidstijdverkorting. Dit constateren de Dienstenbonden FNV en CNV aan de vooravond van de presentatie van hun cao-plannen in de banksector. De inzet van de bonden wordt het bereiken van een 36-urige werkweek in 1986, tegen inlevering van 2,5 procent prijscompensatie per jaar. resultaten ten derzoek in Nederland positief, dan overweegt het dagelijks be stuur van de gemeenschap maat regelen tegen ons land. NKF Kabel NKF Kabel BV in Waddinxveen, leverancier van telecommunica- tie-kabelsystemen, gaat voor haar ruim 200 medewerkers in de fabriek werktijdverkorting aan vragen in verband met het uit blijven van verwachte belangrij ke orders. Volgens het bedrijf is een belang rijke vervolgopdracht uit het Midden-Oosten nog uitgebleven. Daarnaast is er vertraging in de verlening van enige andere be langrijke opdrachten. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 17- 11-1982. Andijvie 69-120, Snijbonen 890-910, Stambomen 330, Kroten 18, Boerenkool 34-62, Rode kool 17-34, Spitskool 77-83, Prei 50-79, Spinazie 146-153, Spruiten A 55-59, Spruiten B 68-72, Spruiten C 65, Spruiten D 30-70, Uien 14-40, WiUof 140- 155, Bloemkool 6 per bak 215-170, 8 per bak 155-145,10 per bak 130-145, Knolsel derij 33-58. Sla 15-31, Bleekselderij 58- 113, Bospèen 141-144, Peterselie 15-51, Radijs 26-28, Selderij 27-54. KATWIJK AAN D^N RIJN - Groente- veiling van 16 november 1982. Andyvie per kg 98-1,02, boerekool per kg 42-64, bospeen II 1,24, waspeen Al- per kist 3,20-6,20, All 3,20-4,20, BI 5,30- 4,70, Bil 3,20. Aanvoer: 148 ton. Breekpeen BI 2,10-3,00. Cl 3,40-5,00, prei AI per kg 57-64, prei BI per kg 39, schorseneren AI 1,10-1,30, B 40-55, C 10- 15, uien per kg 27-62, bloemkool 6 per bak I 2,25* 10 I 2,15, 12 I 1,66. Aanvoer: 248 stuks. OESO: PARIJS (AP) - Sinds de Tweede weereldoorlog is het gevaar op een internationale golf van han- delsprotectionisme niet zo groot geweest als op het ogenblik, heeft de Nederlandse voorzitter van de OESO Van Lennep giste ren verklaard. "Het risico, dat deze eigenzinnige politiek een kettingreactie te weeg zal brengen met rampzali ge gevolgen, is groter dan ooit", zei de voorman van de organisa tie van de 24 belangrijkste wes terse industrielanden. Volgens Van Lennep neemt het treffen van eenzijdige maatregelen door landen om de eigen handel en economie te beschermen tegen concurrentie uit het buitenland hand over hand toe. Zet deze ten dens door dan zal het nog langer duren voor de wereldhandel zich herstelt. In zijn verklaring noemde Van Lennep geen enkel land met na me, maar de voorbeelden van de laatste tijd zijn legio. De meest uitgesproken protectionistische maatregelen onder de landen van de OESO voerde onlangs Frankrijk door. Parijs poogt sinds kort iets te doen aan zijn tekort op de handelsbalans met het buitenland. Dat voor de rege ring Mitterrand kennelijk een toenemende last begint te vor men, door een ware vloedgolf van openlijke en meer bedekte importbeperkingen. Zo zijn on der meer de douaneformaliteiten by de import van video- en au- dio-visuele apparatuur aange scherpt. De Amerikaanse regering gelooft niet dat het in het belang van de Verenigde Staten is om protec tionistische maatregelen te ne men, maar als andere landen niet meewerken aan het tegengaan van de neiging om de eigen in dustrie tegen import te bescher men zal zij er misschien toe wor den gedwongen. William Brock, de bijzondere handelsvertegen woordiger van president Reagan, zei dit gisteren in een telefonisch vraaggesprek vanuit Washington met journalisten in Brussel. Dit voorjaar stuitte de wens tot korter werken van de bonden nog op een duidelijk "nee" van de bankwerkgevers, waaraan ook enkele stakingsacties niets konden veranderen. Volgens lan- delyk bestuurder Hans Hofstee van de Dienstenbond FNV heb ben diverse banken de afgelopen tijd in gesprekken met de bon den over de financiële proble men die ook in de banksector de kop beginnen op te steken laten weten dat zij korter werken niet meer afwijzen. Namen wilde hy niet noemen om de onderhande lingen niet te verstoren. Volgens de Dienstenbonden geeft de hele banksector als gevolg van de algemene economische teruggang een weinig florissant beeld te zien. Enkele kleinere banken zijn al bezig met reorga nisaties waardoor de nodige ar beidsplaatsen zullen sneuvelen. Ook de grote banken hebben te kampen met dalende resultaten die "aanpassingen" in de vorm van banenverlies steeds dichter- NCHP: korter werken naar 'maat' bedrijf HOUTEN (GPD) - Arbeidstijdver korting mag niet collectief inge voerd worden, maar moet per on derneming worden geregeld. Omdat een kortere arbeidstijd met een daaraan gekoppelde in levering van loon voor sommige functionarissen problemen kan opleveren, moet de arbeidstijd verkorting bovendien binnen be drijven per groep of per individu worden geregeld: Dat is de mening van de vakcentra le voor middelbaar en hoger per soneel NCHP. De bond bena drukt dat deze „arbeidsduur naar maat" geen extra onbetaald overwerk mag opleveren. De NCHP wil ook wat de prijscom pensatie betreft af van centraal overleg, ten gunste van overleg per bedrijf of per bedrijfstak. De NCHP is fel tegen een verder gaande nivellering, omdat de werkmotivatie en de bereidheid om grotere verantwoordelijkhe den te dragen daardoor zou ver minderen. Driessen verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een verlaging van het jeugdloon, als hiermee de werkgelegenheid gediend zou zijn. by brengen. Automatisering van werkzaamheden speelt hierbij een belangrijke rol, omdat dit personeel scheelt waardoor de loonkosten blijvend omlaag kun nen worden gebracht. Bij de on derhandelingen op onderne mingsniveau over deze reorgani saties zijn "positieve reacties" van de meeste banken te horen op de arbeidstijdverkorting, die de bonden zien als een effectief middel om zoveel mogelijk ba nen voor reorganisatie te sparen, aldus Hofstee. De arbeidstijdverkorting die de Dienstenbonden van FNV en CNV voor ogen hebben behelst een stapsgewijze uitbreiding van het aantal roostervrije dagen (ex tra vrije dagen die los staan van de vakantiedagen) in de komen de drie jaar, en in 1986 dan in een klap in ruil van deze dagen voor een kortere werkweek van 36 uur, in de vorm van bijvoorbeeld een vrije vrijdagmiddag. Daar voor willen de bonden elk jaar 2,5 procent prijscompensatie be schikbaar stellen, te beginnen met de prijscompensatie van eind dit jaar. Volgende week moeten de leden van de beide bonden in de banksector defini tief het groene licht gevep voor dit cao-beleid. RIJSWIJK Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft voorgesteld, de minimumprijzen van melk met twee cent per liter te verhogen tot 1,27 gulden voor volle en 1,06 voor halfvolle ver pakte melk. Als motivering wor den - tot gisteren nog niet ge specificeerde - kostenstijgingen genoemd. Gisteren was ook nog niet bekend aan welke datum van ingang voor de verhoging wordt gedacht. Het produktschap streeft ernaar dat vlak na sinterklaas overal in Nederland kerstboter in de win kels zal liggen. "Als alles mee werkt" is dit volgens een woord voerder van het schap mogelijk. Het zal dan echter nog slechts gaan om een eerste gedeelte van de 5.150 ton goedkope kerstbo ter, die de EG aan Nederland heeft toegewezen. De definitieve regeling voor Nederland wordt vandaag in de produktschaps- vergadering vastgesteld. AMSTERDAM - De ondergang van een winkel-keten. Een buur- winkelier van Gerard de Lange vond de naam van de voormalige wasmachine-koning niet langer verantwoord voor de goede in druk van zijn clientèle. Hij besloot daarop de plakletters van de etalage-ruit te verwijderen. DEN HAAG (ANP) - "Het faillissement van Gerard de Lange dat gisteren is aangevraagd, dupeert duizenden klanten. Klanten die met vooruitbetaling een produkt hebben gekocht dat nog niet is afgeleverd en zy die een "zorgeloos zekerheidscertificaat" hebben aangeschaft". Dit heeft de Consumentenbond in Den Haag gisteren meegedeeld. De certificaten geven volgens de bond kopers recht op drie tot vyf jaar garantie van De Lange. Daarvoor hebben zy by vooruitbeta ling 80 of 150 gulden moeten neertellen. Deze consumenten en diegenenen die op een artikel hebben aanbetaald, kunnen wei nig anders doen dan de curator in het faillissement snel wyzen op de gesloten overeenkomst. "Omdat het onwaarschijnlijk is, dat er ooit nog geleverd of gegarandeerd wordt, kan men vragen voor de geldende bedragen erkend te worden als "concurrent" schuldeiser", aldus de Consumentenbond. "Het debacle van De Lange" toont volgens de bond nog eens op schrijnende wyze aan, dat de bescherming van de consument tegen faillissement van een leverancier volstrekt tekort schiet Mr. R.P.W. Frima, bewindvoerder van Gerard de Lange, was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (ANP) - Byna 400 000 kinderen kunnen pas volgende week beginnen met het bestellen van de kinderpostzegels 1982 met bijbehorende kaarten. De acties in het onderwijs maken een vroegere start onmogelijk. Alleen op de scholen waar niet wordt gestaakt vindt de bestel ling normaal doorgang. De kin derzegels zyn wel verkrijgbaar bij de postkantoren. Het Nationaal Comité voor Kinder postzegels (NCK) hoopt nu al leen dat de vervoersstaking vol gende week maandag niet op nieuw roet in het eten gooit. De zegels zyn gisteren wel uitgeko men. De heer J. Smeets, plaats- vervangend hoofddirecteur post van de PTT, overhandigde het eerste mapje aan de voorzitter van het NCK, dr. J. Spaander. Dat gebeurde in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. De zegels en kaarten staan dit keer in het teken van het thema "kind en dier". Ze zyn ontworpen door de tekenaar Peter Vos. De NCK hoopt ongeveer vijftien miljoen gulden aan de zegels over te hou den. Dat geld is bestemd voor projecten ten behoeve van kin deren in binnen- en buitenland. In Leyenburg werd na de aanbie ding van de eerste zegels een symposium gehouden over de relatie tussen kind en dier in het onderwys. Pedagogische voor delen botsen hier vaak met medi sche nadelen. Het symposium is mede georganiseerd door het in stituut voor natuurbescher mingseducatie. Nieuwe zegels De PTT zal achttien nieuwe postze gels uitgeven. Daarbij zyn dne Is met het Nederlandse Kruis en kinderpostzegels. Ver der zal een serie van twee zegels worden gewyd aan de styl en er verschynt ook een serie van twee Europa-cept-zegels. Dit heeft de PTT gisteren bekendgemaakt. Zo verschijnt onder meer op 1 maart een postzegels van 70 cent ter gelegenheid van het honderd jarig bestsan van de ANWB. En op 19 april verschijnt een serie van vier zomerpostzegels met byslag, gewyd aan enkele facet ten van de Nederlandse cultuur en geschiedenis uit de zeventien de eeuw De waarden zijn 50 plus 20 cent, 60 plus 25 cent, 65 plus 25 cent en 70 plus 30 cent. Philips Stadskanaal STADSKANAAL (ANP) - By de 300 perso- Philipsvestiging in Stadskanaal worden eind dit jaai neelsleden enekele weken huis gestuurd. De lonen worden gedurende deze werkonderbre king door Philips gewoon door betaald, zo zei een woordvoerder gisteravond. Philips studeert nog op de duur van de werktijd verkorting. De kans bestaat dat het zal gaan om een periode van drie weken. Reden voor Philips deze maatregel te nemen is de overproduktie van zwart-witbeeldbuizen. Door grote concurrentie vanuit de Oostbloklanden en Japan is de afzet kleiner geworden dan ver wacht Philips maakt in Stadska naal beeldbuizen bestemd voor de Europese markt Jaarlyks worden er door Philips zo n mil joen beeldbuizen gemaakt. Be halve de studie omtrent de defi nitieve duur van de werktydver- kortmg studeert Philips, aldus een woordvoerder, ook op plan nen om te komen tot een betere afzet van de beeldschermen. 10S.00 105.00. Schlumberger 555.00 564.00 Lal lovest Wmldhivt WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 KSSf 3)3.00 330.00 06.50 00.50 184.00 184.00 320.00a 317.00 *7» 30» ld.eert Chamotte Clndu-Key MHVAdam11,50 11» ACTIEVE AANDELEN Ahold 10 Akso 28 ABN 27 Amev 88 Amro Bank 42 Bot Kalis 34 Dorische Pelr. 82 Dorische Petr. Pref. 80 Elsevier NDU 16 Bnnla 12 FGH 45 Gist Brocades 96 Helnekcn 86 Hold77 Telegraaf TeitlelTw Twljn.tr, en UbUnt BINNENLANDSE AANDELEN Wollen Samson Wyen Wijk en Her 70.50 70.00 Hoek s Mach. 59.80 59.80 26.00 20» 48,50 48.00 NUv. Ten Cate BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud frJnmeUal be wei kt 30220; silver fh taal bewerkt 015. BUITENLANDS GELD Amerikaanse dollar 2.75 2» SpK HBG NMB Pakhoed Pakboei Philips 74 M 13.80 101.20 dam 67.50 67.50 Holl. Sea Search Hunter D HVA-Myen eert. I.H.C. Inter IBB Kondor Internatte M Kempen Beg. mUk ttMM J francUOO. 3» Duitse merk 100) 10745 Ital Ur* (10.000) 17» Portugese esc (100) 2» Can-dollar 244 Trans* franc (100)37» Zwlta franc (100) 125» Zweedse kroon (100) 34» Noorse kroon (100) 30.73 Deense kroon (100) - MM t shilling (100) 1344 anse peseta (IC •ka* drachme Finse mark (100) 20» 3.00 244 40» 123» 33» 30.75 32» 13» Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De cijfert over het derde kwartaal. die Plu- lip, vendue heefl bekendge maakt, z|Jn de beur, rauw op het dak gevallen. Niet alleen wa, de winst lager, ook de vooruitzich ten voor het vierde kwartaal wy zen niet op een herstel Omdat de beur, eigenlijk wel op een derge lijk herstel had gehoopt, kon een verkoopgoir geen weerstand vin den Rond twaalf uur werden de aande len 1,50 lager van de hand ge daan tegen 28,40. Unilever, die gisteren op de lagere resultaten al was vooruitgelopen, wa, nu iets in herstel op 195 Akso wu 0.20 lager op 24.30 en Hoogo vens 10.10 op 13,70 Kon OUe en KLM waren hoger en vorm den hiermee uitzonderingen in het internationale gezelschap KLM werd 2 hoger gewaardeerd op 101 en Kon. Olie 2 op 90.30

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 27