Al twintig jaar op kankerverwekkers De Rabobank keen brede bank Rabobank Q TNO bekijkt kankervorm bij homo's De straten van de op zwaar chemisch gif gebouwde Gouderakse wijk Zelling liggen er verlaten bij. Op een paar kleuters en een jongen van een jaar of veer tien na valt er die middag geen levend wezen te ont waren. De jongen drentelt wat rond, volgt de vreem delingen op een afstand van een meter of tien en schiet opeens toe: „Wilt u een gedichtje hebben?" Uit zijn jaszak haalt hij een geel kladblokvelletje met 'het gifschandaal': Aan de oppervlakte en diep in de grond, daar waar eens de visser stond, liggen her en der verspreid gevaarlijke stoffen bij Shell bereid. Het is een gevaar voor mens en dier en toch leven er mensen op die rommel hier. Al twintig jaren hebben zij niet geweten dat zij op kankerverwekkers hebben gezeten. Laten we hopen en daarbij denken dat de natuur ons mooiere dingen kan schenken.-' Dan moet de mens ook al zijn vergiftensoorten niet zomaar zonder meer in de natuur doen storten. Donkere wolken boven Gouderak. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 Toen ik maandagochtend om acht uur langs de school fietste (want je moet in mijn vak altijd vroeg op pad) zag ik de onderwijs krachten al toestromen: zo vroeg had ik ze nog nooit in de school gezien! Ze staakten, en hadden dus een drukke dag voor de boeg. Twee uur later was de school be hangen met leuzen, die alle, naar goed-Hollands gebruik (want we zijn en blijven een volk van caba retiers) rijmden dat het een aard had: „Goed en prettig onderwijs heeft nu eenmaal ook zijn prijs!" „Deet, je hebt geen weet hoe je aan ons onderwijs vreet". Allemaal een stap terug, maar niet alleen over onze rug". Met ons salaris geen gescharrel, haal dat maar bij Charl". Enzovoort. En maar roepen dat Toon Hermans geen poëzie maakt! Taal- en spelfouten, waar ik natuurlijk naar op zoek was, heb ik helaas niet kunnen ontdekken, ik moest ze een 8 en een plakplaatje geven, en het had zelfs een 9 kunnen zijn als ze „O sukkel van 'n Deetman, je hebt er absoluut geen weet van" niet hadden vergeten. Uiteraard sta ik achter de staking. Weliswaar hadden we 's ochtends al snel een klasje van vijf kinderen thuis, zo dat mijn vrouw uitriep dat zij zich „dubbel gepakt" voelde, maar ik vind dat je niet over je moet laten lopen, althans geen hele marsen om die andere caba retier, Wim Kan, te citeren). Ik heb hier de bezuinigingsmaatre gelen van Deetman voor me, 35 punten, ik geef toe dat ik blij ben ze niet te hebben hoeven verzin nen. Ik zou punt 11 („Gefaseerde afschaffing overgangsrecht taak- uren van rechtswege (schoorstee nuren reeds aangekondigd in de voorjaarsnota)") niet eens heb ben kunnen bedenken, vrees ik, al scheelt het in 1983 meteen al 12,5 miljoen gulden en 600 arbeids plaatsen. Het zal wel iets met be zoldigd voor Zwarte Piet spelen te maken hebben, gezien die schoorsteenuren, dat mag dus van mij geschrapt worden, even als de cursus kantklossen (punt 20) ook al scheelt dat maar 100.000 gulden in 1983 en een ar beidsplaats. Maar dan komt hele maal onderaan het lijstje als punt 35: „Inhouding op salaris sen van bij onderwijs betrokken personeel (1,65 procent)" met een jaarlijkse „opbrengst" van 277,6 miljoen gulden, en een verlies van arbeidsplaatsen. Dat klinkt ideaal: hoge opbrengst (twee maal zoveel als alle 34 voorgaan de punten samen!) en geen ver lies. Zoudt u, als u bijvoorbeeld in het onderwijs zat en Neder landse taal doceerde, zoiets nu ook „opbrengst" noemen? Of zou u dat alleen doen als u in de re clame zat, of via taalversluieren- de verkooppraatjes iets aan de man proberen te brengen? Deet man verkoopt toch niet iets dat geld opbrengt, hij pakt toch dom weg geld af? En die 1,65 procent is kenneljk niet het resultaat van een grondig onderzoek naar de mogelijkheid van onderwijs krachten om bij het afstaan van 1,65 procent van hun loon toch nog hun hypotheeklasten en va- liumpillen te kunnen betalen, maar is domweg gebaseerd op het bedrag dat Deetman na het optellen van 34 bezuinigingspun- ten nog miste. Had hij, in zijn ze nuwen, de numerus fixus hbo, le rarenopleidingen en wo via noodwet instroombeperking hbo en machtigingswet wo (kortom punt 22) vergeten, die hem in 1983 weliswaar 90 arbeidsplaat sen kost maar ook 9 miljoen gul den oplevert, dan had hij onder aan zijn lijstje geen 277,6 miljoen nodig gehad maar 286,6 miljoen, en was de inhouding op salaris sen bij onderwijs van betrokken personeel niet 1,65 procent ge weest maar 1,70 procent. Een be ter illustratie van het begrip „naar zich toe rekenen" had het rekenonderwijs zich niet kunnen Nu heb ik ergens gelezen dat amb tenaren in het algemeen, maar ook de onderwijzers vergeleken met mensen die in het bedrijfsle ven een even hoog bruto-salaris hebben dank zij enkele voordeel tjes onderweg toch nog altijd zo'n 200 gulden netto meer over hou den dan die anderen. De vraag is of het redelijk en reëel is functies te vergelijken vanwege hun over eenstemmend bruto-salaris. Een kantoorfunctie is lang niet zo slo pend als voor de klas staan. Ik ken een invalster, een uitstekende onderwijzeres, die blij was als zij in een der lagere klassen mocht invallen, en doodop als ze een dagje een van de hogere klassen van de lagere school had moeten doen. Ik ken een andere inval ster, die alleen bereid is in de laagste klassen in te vallen. On derwijs geven is nog altijd een mooi vak, maar lang niet altijd meer een pretje. Ik schat dat meester Meng, die in mijn tijd een klas van 52 kinderen in be dwang moest houden een gemak kelijker taak had dan meester Drijver, die nu een klas van half zoveel kinderen de les moet lezen. Ja maar, ze hebben van die lekkere lange vakanties om „bij te tanken". Ak koord. Maar vakanties kosten al tijd extra geld, zelfs als je thuis blijft. Er moet dus 1,65 procent bij. en niet eraf. Vissterfte Uit een onderzoek van de Gront- mij is gebleken dat 333 bewo ners van 101 huizen in Zelling op puur vergif wonen. Eind jaren '50 zijn de woningen neergezet op een gedempte Zelling - een uiterwaarde die bij vloed onder water komt te staan - in de Hollandsche IJs- sel. Voor dat dempen is niet al leen gebruik gemaakt van Rot terdams vuilnis maar voor een gnjot deel ook van afvalpro- dukten van Shell-Chemie in Pernis. Toen in 1959 opeens een grote vissterfte optrad in de IJssel, zou Shell-Chemie opdracht hebben gegeven om de rotzooi weg te halen. Het onderzoek van de Grontmij toont aan dat, als aan die op dracht is voldaan, het karwei zeer gebrekkig is geklaard. On der de wijk liggen 135.000 poly cyclische aromaten, 14.600 'trins' (bestrijdingsmiddelen), 110 kilo benzeen, 13200 kilo po- lychloorbifenylen en een hoe veelheid tolueen en xyleen. Het gemeentebestuur van Gou derak heeft op grond van die gegevens bepaald dat de gif- wijk moet worden ontruimd. De bewoners kunnen worden geherhuisvest in een nog te bouwen wijk met 68 huizen aan de andere kant van het Zuidhollandse plaatsje dat in totaal nog geen 2800 inwoners telt. Of dat dan voor tijdelijk is of voorgoed, is nog de vraag. Op 30 november zal het provin ciebestuur zijn beslissing be kendmaken: of de woningen dienen te worden afgebroken of de grond moet worden weg- gegraven. Pico bello „Ik ben bang dat de woningen worden afgebroken", zegt waarnemend burgemeester J. G. de Zeeuw. „Natuurlijk hoop ik dat het technisch mogelijk is om de grond schoon te maken, maar het zou ideaal zijn als we hier straks het bordje 'Alles is hier pico bello' kunnen neer zetten. Dat is mijn wens". De Zeeuw is een kleine vier jaar waarnemend burgemeester van Gouderak dat in de toe komst bij de gemeentelijke herindeling bij Ouderkerk aan de IJssel zal worden gevoegd waarvan hij al vele jaren burge meester is. „Maar tegenwoor dig ben ik meer in Gouderak dan in Ouderkerk. Ik heb te gen de mensen gezegd: Heb je problemen? Kom maar langs, dan schrap ik al mijn afspra ken. En dat doen ze ook. Ieder een heeft zijn eigen pro bleempjes". Het Grontmij-onderzoek heeft ruim één miljoen gulden ge kost; 350.000 gulden aan labo- ratoriumkosten heeft Shell- Chemie voor haar rekening ge nomen. De provincie Zuid- Holland schat dat het onder brengen van de bewoners en de sanering van het afval enke le tientallen miljoenen guldens gaan vergen. Het schoonma ken van de gifwijk in Lekker- kerk kostte destijds 25 miljoen - en daar lag minder troep dan in Gouderak. Het rijk heeft dat toen in zijn geheel betaald, maar hier zal het volgens de nu geldende normen voor niet meer dan 90 procent van de kosten opdraaien. „Voor ons betekent dat een ramp", be weert waarnemend burge meester De Zeeuw. Raar Vele ouderen herinneren zich nog levendig hoe de Zelling werd gedempt Hoe er ook 's nachts schepen afval dumpten, terwijl de opzichter van Rijks waterstaat er niet was, hoe het stonk in Stoof, hoe raar ze het eigenlijk vonden, maar er geen ophef over maakten, want wat wist je toen van gif! Mevrouw Metje-Binnendijk (81) noemt Zelling na 20 jaar nog steeds 'de stort'. Eenenvijftig jaar stond zij in het dorpscafé aan de Dorpsstraat; vanuit de achtertuin keek je zo op de Zel ling. Zij heeft dus exact kun nen zien waarmee de uiter waarden werden opgehoogd. „Troep. Als de zon op die vaten scheen, kwam er een stank af, afschuwelijk. Je hield de deu ren altijd dicht". „Ik waarschuwde de mannen die op de stort werkten weieens. hl Jongens wees toch voozich- tig". Piet, hij woont hier nog, zei: „Ach Metje, er is er nog geen een dood gegaan". Hü is nou zelf over de tachtig. Maar als ze het café weer uit waren, stonk het er nog uren". Zweren Als de toekomst ter sprake komt, wordt de bejaarde vrouw emo tioneel. „Ik ben 81, ik heb het wel gehad. Maar de kinderen die hier zijn opgegroeid, hè, die moeten hun woningen uit. Het is verschrikkelijk voor die mensen. Ik wou dat ik ze kon helpen, maar ik ben te oud en het ergste is dat je die lui, die het op hun geweten hebben, niet meer ter verantwoording kunt roepen. Die zijn allemaal dood". Als jongen van een jaar of tien kreeg Kees Ooms uit de Ha venstraat zweren op zijn hoofd. In die tijd speelde hij dagelijks PAGINA 23 op de Zelling. Zijn moeder: „Toen hebben we daar geen re latie tussen gezien. Nu denk je: wat zou dat geweest zijn? Maar verder heeft hij nooit iets ge had en kinderen hebben alle maal toch wel eens iets. Dus..." De huidige huisarts van Goude rak, Hans Bouman, heeft er zelf als jongen ook gespeeld. Uit zijn statistische vergelij kingen tussen patiénten in en buiten de buurt komt geen aanwijzing naar voren dat de gezondheid van de Zellingers schade heeft geleden. „Vanaf het begin van de jaren vijftig hebben we de gegevens nog Maar daar valt geen vmchfi uit af te leiden", aldus de arts. Of je het wel of niet moet geloven maakt mevrouw Vennema uit de Havenstraat weinig uit: „We willen hier weg". Op een raam op de bovenste verdieping van haar drive-in-woning hangt een plakkaat: Te koop'. Er zijn gegadigden geweest, maar zij lieten schielijk niets meer van zich horen toen het gif de me dia haalde. „Of ik nog denk dat we het verkopen? Ja, aan het rijk", zegt de vrouw op grappi ge toon, maar serieus bedoeld. De verkooppogingen dateren overigens al van voor het mo ment dat Zelling het stempel gifwyk kreeg Vennema heeft sinds enkele jaren een boten- verhuurbedrijf en jachtwerf in Friesland en woont nu dus be paald niet dicht bij zijn werk. Dertien jaar terug kocht het echtpaar het huis voor f 69.000. De eerste vraagprijs bedroeg twee jaar geleden een kwart miljoen, daarna zakte die tot f160.000. „En nou is h^t huis waardeloos", meent mevrouw Vennema. Doorlopen Zou de familie Vennema niet hoeven te verhuizen, dan zou mevrouw Vennema toch niet in het huis willen blijven wo nen. „De waterleiding beang stigt me. Ik roep s ochtends te gen de kinderen: Laat de kraan eerst doorlopen. Gelukkig zijn we geen tuiniers en hebben dus nooit iets uit eigen tuin ge geten, en wonen we niet op de grond, maar boven de garage. Als dat anders was geweest had ik me nu vast minder pret tig gevoeld". Gemeente-archivaris Van Herk wordt op het kleine gemeente huis overladen met krantek nipsels uit het hele land over de giikwestie. Hij woont zelf in een huurwoning in Zelling „Ik zit daar naar mijn zin. Er is veel tijd en geld ingestoken, in de douche, de wc, het tegelwerk. En al bieden ze me nu een hele nieuwe woning aan, dan zeg ik nog, het verlies is niet goed te maken". DELFT (ANP) - Het primatencen trum van TNO in Delft is begon nen aan een onderzoek naar een bijzondere vorm van kanker, die bij homofielen in Amerika epide mische vormen heeft aangeno men en in ons land al twee slachtoffers heeft gevergd. Het gaat om de ziekte kaposi sar- coom, waarvan in de Verenigde Staten dit jaar al 20.000 gevallen zijn geconstateerd. Men maakt zich grote zorgen om de ziekte, die ook al naar West-Europa is overgeslagen. Dit deelde dr. A. van Es. directeur van het onderzoekcentrum, gis teren mee tijdens de presentatie van een boek. geschreven door de arts en bioloog dr. H. Schelle- kens, plaatsvervangend direc teur van het TNO-instituut, over interferon. Deze biologische stof. waarnaar hy uitgebreid onder zoek verricht, blykt by vele ho mofiele patiënten een heilzame werking te hebben. De ziekte doet zich voornamelijk voor by mensen met frequent sc- xueel contact. Aanvankelijk trof men kaposi sarcoom alleen by homofielen aan. Nu komt deze vorm van kanker ook by prosti- tuées voor. De ziekte grijpt snel om zich heen en leidt al snel tot de dood. Als de patiënten niet worden behandeld, sterft onge veer 75 procent van hen aan de kankerziekte. In Amenka is ge bleken dat. wanneer de patiën ten met interferon werden be handeld, dit middel bij de helft van hen een positief resultaat had. Volgens de directeur van het pri matencentrum heeft het er alle schijn van dat een virus voor de ze ziekte verantwoordelyk is. voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit hef middenen klein bedrijf. U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat een op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Ralxibank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23