'Ik word nog elke dag sterker' Spaanse bondscoach met heilig ontzag voor specialisten w w Ill/Leiden eenvoudig op winst Smolders op tweede stek Katwijkse powerlifter Cees de Vreugd heeft smaak te pakken Tour in gevaar VOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 )EN HELDER - Elmex Leiden is op zijn dooie akkertje terugge keerd aan de top van de vader landse basketbaldivisie, met een gelijk aantal punten als Den Bosch. In het achterstallige duel tegen Van Zoonen Cracks/ Noord kop werd de brigade van Theo Kinsbergen geen strobreed in de weg gelegd: 52-73. Nu al blijkt hoe hard het gelag is voor Leiden na de uitschakeling vorige week op Europees niveau. Eerst, in het afgelopen weekein de, tegen Amsterdam een luste loos spelletje, nu weer tegen Den Helder en zo volgt tot de winter stop nog een hele serie 'halfwas'- tegenstanders. De lust om nog iets te tonen dat op een beetje topbasketbal lijkt, móet je dan wel snel vergaan. Alleen Philip Schaftenaar, die gis teravond in de kop van Noord- Holland zijn competitie-debuut mocht maken, wil zich nog wel laten gelden. Na zes minuten in de tweede helft verving hij Miller (voor rust 12 rebounds, totaal kwam hij uit op 21 'afpakkers') en deed dat niet onverdienste lijk. Schaftenaar scoorde zes punten en kwam nog tot acht re bounds. Best was het verder niet wat de Leidenaars, alle spelers kwamen aan bod, lieten zien. Een schotpercentage van 47 en liefst 23 keer balverlies zijn cij fers die er niet om liegen. Wel werd de score evenwichtig ver deeld: Miller 12 (21 rebounds), Hagens 11, Van den Bergh 10, Wiel 8, Williams 8 (10), Richel 6, Schaftenaar 6 (8) en Oosterhuis 2. Schotpercentage 47, rebounds 61, balverlies 23. Den Helder: Johnson 17 (tegen een schotper centage van 29..), Pipkin 14, De Bruin 10. Schotpercentage 30, re bounds 31 en balverlies 12. DUBLIN (GPD) - Bondscoach Miguel Munoz heeft zich met zijn team op een voor Spaanse begrip pen alternatieve, maar vooral in Oost-Europa gebruikelijke manier voorbereid op het duel tegen Ierland, dat vandaag in Dublin wordt gespeeld. Voor deze wedstrijd in kwalificatiegroep zeven van het Europees voetbalkampioenschap, waarin ook Nederland, Malta en IJsland uitkomen, heeft Munoz een van de belangrijkste hoogleraren van het Iberisch schiereiland ingeschakeld: Carlos Alvarez del Villar. Deze specialist op het gebied van voeding heeft de Spaanse ploeg vier dagen lang in het trainingskamp begeleid. Daarbij heeft hij zich vooral geconcentreerd op het samenstellen van de maaltijden voor de spelers. Statig poseren de Russische schakers na het in ontvangst nemen van de eerste prijs, gedurende de slotcere monie van de Schaakolympiade in het Zwitserse Luzern, die gisteren plaatsvond. V.l.n.r.: coach Krogius, Karpov, Kasparov, Polugajevski, Beljavski, Tal en Yusupov. SARASOTA (FLORIDA) - Na de eerste dag van de strijd om de wereldtitel zeilen in de Yngling-klasse ligt de Neder landse formatie waar Leider dorper Bob Smolders deel van uitmaakt op de tweede plaats, met zes punten ach terstand op de Noor Björn Petersen. De circa 65 deelne mers voeren gisteren de eer ste twee races en werden daarih gehinderd door de re gelmatig draaiende wind. Beide 'manches' werden ge wonnen door Petersen, be langrijkste favoriet voor de eindzege. Tweemaal werden zij gevolgd door het Neder landse driespan Frank Ver- hagen-Dick van der Vaart- Bob Smolders, die in het eer ste weekeinde naar Sarasota afreisden en toen hun trai ning startten. Sinds gisteren gaat het om de punten. Van daag worden opnieuw twee races gezeild. Spreekverbod weer opgeheven HELMOND (ANP) Het bestuur van de eredivisieclub Helmond Sport heeft het spreekverbod van de spelers ten opzichte van persvertegenwoordigers opgeheven. Het spreekverbod was zater dag opgelegd naar aanleiding van uitlatingen van speler Ad de Wert in het sportprogramma van de omroep Brabant en het Hel- monds Dagblad. Russen niet naar dain-WK SAO PAULO De Sowjetrus- sische dammers zullen defi nitief niet deelnemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap, dat in Sao Paulo zou moeten beginnen. Dat is gisteravond bekend geworden na de terugkeer van Willem Jurg (voorzitter van de internationale dam federatie) uit Brasilia, waar hij tevergeefs probeerde uit de impasse te geraken. De consequenties van het weg blijven van de Sowjetrussen zijn nog niet te overzien. Het bestuur van de werelddam- bond zal zich over de ontsta ne situatie beraden. Alvarez del Villar begon zijn werk afgelopen zaterdag in de Casa de Campo in Madrid met het testen van het uithoudingsvermogen van de spelers. De selectiegroep volgde onder leiding van Munoz duurtrainingen, waaruit Alvarez del Villar zijn conclusies trok. De Spaanse hoogleraar is van me ning dat de prestaties van de spe lers door betere eetgewoonten opgevoerd kunnen worden. Hij heeft in de selectiegroep dan ook de „biologische voorbereiding" geintroduceerd. omdat hij van mening is dat blessures ook in de hand kunnen worden gewerkt door het nuttigen van verkeerd voedsel. Munoz, die een heilig ontzag heeft KATWIJK - De kilo's beginnen bij Cees de Vreugd zo langzamerhand als veertjes te wegen. Voor de Katwijkse powerlifter wordt het pas interessant als de gewichtsschij ven van 50 en 20 kg bij bosjes aan de halterstaven worden geschoven. Ooit judoër en een geblokte mid denvelder bij KRV, timmert de 127 kilo zware slager momenteel flink aan de de weg met het po- werliften en is hij tevens kandi daat sterkste man van Neder land. Voorlopig hoogtepunt in de1 PARIJS (DPA/Reuter/GPD) - De eerste ook voor amateurs opengestelde Ronde van Frankrijk wordt in 1983 be dreigd met een boycot van de Franse beroepsrenners. De vakbond voor profcou reurs in Frankrijk keerde zich in Parijs tegen alle "open" koersen voor profs en amateurs. Tegelijkertijd spraken de Franse profs hun voorkeur uit voor een uni forme licentie vooralle cate gorieën wielrenners. Tourwinnaar Bernard Hi- nault bekrachtigde gisteren bet besluit voor de Franse televisie met de uitspraak: "Wij maken geen onder scheid tussen wielrenners die door de staat of een be drijf worden betaald. Ze hebben allemaal een hoofd, twee armen en twee benen om te fietsen. Wanneer er geen gemeenschappelijke li centie komt, moeten beide takken gescheiden blijven". De Franse beroepsrenners ver wachten, dat de Italiaanse collega's hun voorbeeld zul len volgen en zich eveneens tegen het open karakter van wielerwedstrijden zullen uitspreken. Daarnaast zal de Franse vakbond op korte termijn pogingen onderne men een internationale vak bond voor beroepsrenners op poten te zetten om ook de Nederlandse en Belgische profs voor zijn standpunt te winnen. De ploegleiders van de Franse merkenploegen werden door het besluit van hun werkne mers verrast. Zij betreuren dat de renners vooraf geen contact met de werkgevers hebben gezocht. In een eerste reactie deelde ploegleider Peter Post mee het Franse initiatief te zul len steunen. Alleen verbond hij daar wel de voorwaarde aan, dat alle Franse prof ge ledingen het eens moesten zijn over een eventuele boy cot. "Als dat zo is, zal ik de directie van mijn ploeg on middellijk adviseren om de Tour links te laten liggen". bliksemcarrière van De Vreugd vormde zijn deelname, vorige week zondag, aan de wereldkam pioenschappen powerliften te München. In de superzwaarge- wichtklasse reikte de Katwijker naar een fraaie vierde plaats. In huize De Vreugd valt weinig te merken van Cees' passie voor het powerliften. Temiddep van vrouw en kinderen duiden alleen zijn stevige fysiek en enkele krachtsportblaadjes op die voor liefde. Trainen doet De Vreugd dan ook niet thuis, maar in het nabijgelegen fitness-centrum en bij zijn vereniging in Noord- Scharwoude. Dagelijks gooit hij er zo'n vier uur tegenaan om de body op de vereiste krachten te brengen. Zo op het oog lijkt de 30-jarige De Vreugd zijn leven lang met niets anders bezig te zijn geweest dan het tillen van gewichten, maar het tegendeel is waar: "Het begon eigenlijk twee jaar terug, toen ik een kijkje nam bij een 'wilde' powerliftwedstrijd in Scheveningen. Daar ontmoet te ik Gerard du Prie (de populai re, maar nu gestopte veteraan- powerlifter en gewezen sterkste man van Nederland), die meteen wat in mij zag. Hij nodigde mij uit om bij hem in Heerhugo- waard te komen trainen. Van het een kwam het ander. Ik kreeg de smaak te pakken en ging al snel met sprongen vooruit". Het lichaam van Cees de Vreugd paste zich steeds verrassend snel naar de (trainings-)omstandighe- den aan. "Als voetballer woog ik 105 kg, eenmaal gestopt kwam ik aan tot 118 kg. Toen ik goed en wel met het powerliften bezig was, zakte dat gewicht weer te rug naar 100 kg. Dat was van kor te duur, want door de aanwas van de spieren zit ik nu op 127 kg, maar dan wel met een gezond en getraind lichaam". Vorig jaar nam De Vreugd voor het eerst deel aan de Nederlandse kam pioenschappen en kwam daar tot een vierde plaats met op de drie onderdelen een totaalscore van m W 5V ;ri# door Ruud Dobbelaar 635 kg. Ruim twee maanden later kwam hij al tot 870 kg. "Ik miste toen op een haar na het Europees rekord kniebuigen, dat op 365 kg staat. Die progressie is wat verte kend, omdat ik in juni een flinke rustperiode achter de kiezen had, dan ben je veel sterker". Ondertussen verwierf De Vreugd landelijke bekendheid door zijn deelname aan het tv-programma "de sterkste man van Neder land". Zijn debuut was goed voor een vierde plaats. "Daar had meer ingezeten, als ik niet op de eerste dag met het boomstamtil- len door mijn knie was gegaan. Dit seizoen zal dat programma wel weer worden georganiseerd. Ik doe dan zeker mee, maar zal er ditmaal ook speciaal voor trai nen. Het powerliften gaat bij mij in principe voor dit soort show- werk, maar met die titel van sterkste man krijg je een bekend heid die je met het powerliften nooit zal bereiken. Kijk maar naar Du Prie, die heeft het ge maakt. Daarom vind ik zoiets de moeite van het proberen waard". Onder begeleiding van zijn per soonlijke coach Henk Keizer zet te de stijgende lijn zich ook dit jaar in het powerliften van De Vreugd voort. De slager verhuis de naar de vereniging Spartacus in Noord-Scharwoude en doet met dit team een gooi naar de landstitel. "Over een paar jaar zie ik het wel zitten om met een ploeg Katwijkers aan de slag te gaan. Tenslotte lopen hier sterke jongens genoeg rond. De menta liteit is echter een tweede. De meesten die beginnen te trainen geven er na een paar maanden weer de brui aan. Je moet ervoor knokken, je grenzen verleggen, anders kom je er niet. Voorlopig zit ik nog stevig in de lift, maar ik vraag mezelf ook weieens af wat er gebeurt als ik op een dood Cees de Vreugd: "Ik eet wat de pot schaft. Elke keer als ik iets zwaarder ben geworden, voel ik punt kom te zitten. Dan wordt het toch moeilijk om de motiva tie vast te houden". De Vreugd kwam tot voor kort in de zwaargewichtklasse (tot 125 kg) uit, maar omdat Du Prie en Prisco stopten, kreeg hij de mo gelijkheid om voor het Neder lands team in de klasse van de superzwaargewichten (boven de 125 kg) uit te komen. De Katwij ker zorgde dat er een paar ki lootjes bijkwamen en bereikte op die manier het vereiste ge wicht. "Ik eet wat de pot schaft, maar neem wel extra vitamines en eiwitten tot me. Die paar ki lo's extra vormen geen pro bleem. Elke keer als ik iets zwaarder ben geworden voel ik me ook sterker". Over zyn totaalscore in München, waar tegelijkertijd de Europese en wereldkampioenschappen werden gehouden, was De Vreugd niet helemaal tevreden, daarentegen wel over de behaal de klassering (tweede bij de EK, vierde bij het WK): "De jurering was daar veel strenger dan hier. Wat hier goed zou zijn, was daar fout. Daardoor viel mijn score (860 kg: 200 kg bankdrukken, 320 kg deadliften en 340 kg kniebui gen) automatisch lager uit. Bo vendien kreeg ik in de gaten dat ik conditioneel wat tekort kwam, dat wreekte zich in mijn laatste onderdeel. Ik zal daarom wat aan duurlopen gaan doen". De Vreugd keek in München zijn ogen uit over de gang van zaken bij andere landenploegen. "Ei genlijk zijn we hier in Nederland nog maar heel amateuristisch be zig, ondanks het feit dat we vijf zilveren medailles in de wacht sleepten. Sommige teams had den, in tegenstelling tot de Ne derlandse ploeg, een perfecte be geleiding en verzorging. Ook op voor specialisten, gaat ervan uit dat zijn voorganger Josë Santa- maria tijdens het wereldkam pioenschap veel meer had kun nen bereiken als hij dezelfde me thode had gevolgd. Dan waren de spelers in de ogen van Munoz niet zo langzaam geweest en had den ze alerter gereageerd. In een poging het Spaanse voetbal weer uit het slop te halen heeft de ex-trainer van Real Madrid en Sevilla niet alleen vertrouwen gesteld in de diëten van Alvarez del Villar, maar heeft hg ook voor meer variatie in de trainin gen gezorgd. „De spelvreugde moet terug", zo luidt zijn stelre gel. Bovendien heeft hij een ster ke verjonging doorgevoerd. Van degenen die tijdens het WK vrij wel uitsluitend voor desillusies zorgden (Sparge werd in de kwartfinale uitgschakeld na in de poule al te hebben geworsteld om boven te blijven) zijn alleen doelman Arconada, Camacho, Gordillo, San till an a en Satruste- qui nog over. Met het gerenoveerde team heeft Spanje tot nu toe een kwalifica tiewedstrijd voor het Europees kampioenschap afgewerkt, na melijk op 27 oktober in Malaga tegen IJsland. Spanje won dat duel met de grootste moeite dank zij een een goal van debu tant Pedraza in de 60e minuut. Ondanks die povere produktie en de angst van de jongeren voor tegendoelpunten hebben Munoz en het publiek vertrouwen in de groep. Dat bleek zondag wel toen een oefenwedstrijd tegen een combinatie van Atletico Madrid door maar liefst 25 000 toeschou wers werd gevolgd. Ondanks het feit dat de stemmen na afloop staakten (2-2) spuide Munoz nauwelijks kritiek. Na af loop van die ontmoeting keek hij vrijwel uitsluitend vooruit naar de wedstrijd tegen de Ieren, de zeventiende in een reeks waar van Spanje er tot nu toe tien heeft gewonnen. het taktische vlak hebben we nog heel wat te leren. Via trips naar het buitenland zouden we die acherstand ongedaan kun nen maken. De Amerikaanse coach bood me aan om een stage in zijn land te gaan lopen. Ik zou dolgraag willen, maar de Neder landse bond en ikzelf hebben het geld niet om dat te bekostigen." Ten opzichte van de Europese kampioen, de Brit Kerr en de we reldkampioen, een Canadees, kwam De Vreugd in München in totaliteit respectievelijk 42Vz en 52'A kg te kort De Katwijker heeft er fiducie in dat hij die kloof in een paar jaar tijd kan overbruggen: "Ik voel dat er nog veel meer inzit, met de dag word ik sterker. Elke keer opnieuw vind ik het weer een uitdaging om zo'n gewicht omhoog te krij gen. Daarom ga ik onvervaard verder." Olympisch elftal houdt Duitse profs in bedwang EMMEN (ANP/AFP) - Wat niemand had verwacht, ge beurde toch. Het Nederlands Olympisch elftal, bestaande uit louter amateurs en enkele zogenaamde "koelkastspe lers" bedwong in een vriend schappelijke interlandwed strijd het Westduitsc elftal (0- 0). Hoewel iedereen had aan genomen dat de van de Bun- desliga bekende Duitse profs de orar\jehemden zouden wegspelen, kwam daarvan niets terecht. De oranje-cqui- pe van Ger Blok mocht dan geen imponerende combina ties op het gras leggen, het gedegen voetbal was voor de oosterburen toch duidelyk te veel van het goede Vooral defensief maakte het Nederlands elftal een uitste kende indruk. Doelman Men zo vormde een sterk sluitstuk van een verdediging waann voorts Van Dord en Meijer tot de betere spelers behoor den. Hoewel de nationale for matie uiteraard voorzichtig opereerde, bleek al snel dat daarvoor weinig reden was. De hoog aangeslagen Duit sers bleken niet bereid te de monstreren waarom zy in de Bundesliga mogen optreden. Slechts zelden werd Neder land daardoor in moeilijkhe den gebracht "Om aan het Olympisch voet baltoernooi van 1984 mee te kunnen doen gelden dezelfde voorwaarden als bij de vorige spelen in Moskou". Deze woorden sprak de voorzitter van het internationale Olym pische comitë, Juan Antonio Samaranch, gisteren in Mo naco. Samaranch sneed het onderwerp aan naar aanlei ding van het voorstel van ze ven Westeuropese voetbal bonden profspelers toe te la ten mits deze niet hebben deelgenomen aan wedstrij den voor het toernooi om het wereldkampioenschap. "Het IOC is nog niet officieel op de hoogte van dit voorstel", al dus Samaranch "Het is aan de internationale voetbal fe deratie. en uitsluitend aan de ze federatie, ons Wid«f i 11 k voorstel te doen. Ik verwacht dat niet binnen afzienbare tyd"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17