-c in deze dure tijd, brengt De grootste en goedkoopste spectaculaire aanbiedingen Gereformeerde steun voor ICTO bontspeciaalzaak in Leiden en omgeving. met eigen ateliers Bontmode Theo Kruyssen Bontmantels vanaf98,-t/m f9.990,- 198,-1498,-1 998,- \l498,-11998,-13990,- Geen uitspraak over politieke kant IKV-campagne 498- 798,- I 1998- I 2498- I 2998- I 5990- Hogewoerd 23-25 (naast v/h De Radiobeurs), telefoon 071-124938 Filialen in:Den Haag, Arnhem, Apeldoorn,Amersfoort en Dordrecht Brief voor Naudé WOENSDAG 17 NOVEMBER 1982 Varia LUNTEREN- Met 37 tegen 31 stemmen besloot de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland kort na midder nacht, het Interkerkelijk Comi té Tweezijdige Ontwapening (ICTO) voor 1 jaar financiële steun te verlenen. De Gerefor meerde Kerken, een van de 9 kerken in het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), zijn hier mee de eerste kerk die het ICTO ondersteunt. Zij onderhouden sinds het afgelopen voorjaar contact met het ICTO via de werkgroep ('deputaten') voor de bestudering van het oorlogs- vraagstuk. De werkgroep voor financiën en organisatie had de synode voor gesteld, het ICTO - een particu liere organisatie - één keer f. 10.000 te geven. Hiermee zou ruimte worden geschapen voor die kerkleden die over het IKV en de relatie van hun kerk daar mee in 'gewetensnood' verkeren. Het ICTO werd in 1979 opgericht als beweging tegen de IKV-cam pagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Het propageert tweezijdige ontwapening - voortgaande bewapening, indien nodig, en tegelijk onderhandelen over wapenvermindering -, in tegenstelling tot het IKV, dat eenzijdige stappen aanbeveelt om de wapenwedloop te stop pen. Ds. D. C. Firet (Alkmaar) wilde nu nog geen steun aan het ICTO ge ven, omdat er, naar zijn mening, te weinig bekend is over deze or ganisatie. Financiële steun aan het ICTO betekent niet, dat er een gelijkwaardige relatie is als met het IKV, zei ds. R. der Ne derlanden (Uithuizermeeden). Andere synodeleden verwacht ten verheviging van de tegenstel lingen in de kerken als het ver zoek van het ICTO zou worden afgewezen. Ds. P. Schravendeel (Ferwerd): "Als de kerken werkelijk platform willen zijn voor gesprek over deze vraag stukken, dan moeten zij ook fi nanciële ruimte voor het ICTO scheppen". Tegenstanders van steun meen den, dat het ICTO slechts bestaat bij de gratie van het IKV. Kritiek was er ook op de naam van het ICTO. Die suggereert, dat alleen déze groep tweezijdige ontwape ning wil. IKV-campagne De synode heeft geen uitspraak willen doen over de IKV-cam pagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Wel sprak zij uit, dat deze campagne in principe is ge baseerd op dezelfde veroorde ling van massavernietigingswa pens als van de synode in 1977. De synode betreurde de groeiende tegenstellingen in de kerken met betrekking tot het vraagstuk van oorlog en vrede, tegenstellingen die de geloofwaardigheid van het spreken van de kerk over deze zaken ernstig schaden. In een 'pastorale brief, die naar de plaatselijke kerken gaat, spreekt de synode 'met schaamte' uit, dat "wij als kerken op dit ogenblik blijkbaar niet in staat zijn het be vrijdende woord te spreken". De plaatselijke kerken wordt ge vraagd, zo mogelijk in oecume nisch verband de discussie hier over te openen. De synode verwierp met 12 stem men een amendement waarin de campagne van het IKV werd ge steund. Anderzijds was er ook geen meer derheid voor een amendement waarin ruimte werd gevraagd voor een andere weg dan het IKV voorstaat Het voorstel om geen uitspraak te doen over de politieke kanten van de IKV-campagne (Neder land kern wapen vrij, als eerste stap naar een internationale tweezijdige ontwapening) kreeg slechts 5 tegenstemmers. De sy node telt 73 leden. Overvallen Voorzitter Ben ter Veer van het IKV zei, dat het belangrijk is als de Gereformeerde Kerken het IKV als hun vredesbeweging blijven zien. De synode moet niet terugschrikken voor een uit spraak over de politieke kanten van de campagne, meende hij. Secretaris dr. H. B. Weijland van de synode wees erop, dat de te genstellingen binnen de Gerefor meerde Kerken over 'oorlog en vrede' al in de jaren 60 diep wa ren. juist door het ontbreken van een synodale uitspraak hierover. Toen de synode in 1977 eindelijk de massavernietigingswapens af wees, werden de gereformeerden als het ware overvallen door de IKV-campagne, die zonder over leg met de kerken was tot stand gekomen. Professor dr. H. M. Kuitert beves tigde, dat niet door de uitspraak van de synode in 1977 er schei ding was ontstaan maar door de concrete stappen van het IKV. God regeert in de kerk anders dan in de wereld, zo hield de hoogleraar ethiek van de Vrije Universiteit de synode voor. "Met kerkelijke middelen kun je de wereld niet regeren. Daarvoor bestaan politieke partijen". Voorzitter ds. J. Goumare van de werkgroep voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk erken de, dat de tijd nog niet rijp is voor ver reikende uitspraken. Juist nu, Konijn lang Kidskin Nertsdelen kort Nutria kort Bisambuik M Nerts gevederd \ormale verkoopprijs BA ormale verkoopprijs H \ormale verkoopprijs N onna Ie verkoopprijs Xnrmalc verkoopprijs onnut c verkoopprijs Onze prijs I Onze prijs I Onze prijs I Onze prijs I Onze prijs Onze prijs Deze aanbiedingen zijn geldig Hm 24111 of zolang de voorraad strekt. Wij beschikken over meer dan 2000bontmantels Garantie: 2 jaar op elke mantel certificaat Prijs: onbetwist de goedkoopste in Leiden en omgeving Service: bekend en gewaardeerd in Den HaagArnhem, Apeldoorn, Amersfoort en Dordrecht Kwaliteit: topkwaliteit door verwerking in eigen atelier Geopend: Maandag 13.00-17.00 uur. Dinsdag tlm zaterdag 10.00-17.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. IKV-secrtetans Mient Jan Faber vroeg meer steun van de kerken voor het IKV. "Met meer contact hadden we veel dingen mis schien anders gedaan". De synode vond in het algemeen, dat steun voor het IKV vooral van de kerkleden, dus van de plaatselijke kerken, moet ko men. De plaatselijke kerken zal worden gevraagd, gelegenheid te scheppen voor de 'noodzakelijke discussie ter verdieping van el kaars standpunt'. De voorgenomen democratisering van het IKV, waarbij de 400 plaatselijke kernen meer zeggen schap in het beleid krijgen, was voor de synode geen reden om de relatie met het IKV te herzien. Wel moet de werkgroep voor de bestudering van het oorlogs vraagstuk ervoor zorgen, dat de nieuwe opbouw van het IKV geen verwijdering van de kerken bete kent. 'Opus Spa; "Met verontwaardiging hebben wij kennisgenomen ixin uw her nieuwde vrijheidsberoving. Met uw vrouw deelt u het lot van vele anderen die monddood zijn ge maakt omwille van de waar heid". Dat schrijft het moderamen (dage lijks bestuur) van de Nederland se hervormde synode in een brief aan de Zuidafnkaanse predikant Beyers Naudé, die onlangs kreeg te horen, dat zijn vrijheidsbeper king met drie jaar was verlengd. Het synodebestuur schreef ook een brief aan de Zuidafnkaanse regering en de Zuidafnkaanse ambassadeur in Nederland. Daarin protesteert het tegen de maatregel. "Velen in Zuid-Afrika lijden onder de apartheidspoli tiek. Het is onbegrijpelijk, dat de Zuidafnkaanse regering op deze wijze de inzet om tegenstellingen in het land te verzoenen beant woordt". Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen te Wierden B. Oosterom M aars sen, te Rotterdam-Zuid L. Lingen Klooster ter Apel; aange nomen het beroep van de classis Nijmegen tot diakonaal predi kant kandidaat J. Simonse Gou da. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Groningen S. de Vries Dronten, te Middel burg R. de Graaf Nieuwleusen. te Alberta (Canada) A. de Jager An na Paulowna-Enkhuizen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Bussum A. J. Otter IJmuiden. Onderzoek. Onder de rooms-ka- tholieke studentenpastores is een onderzoek op gang gekomen naar de activiteiten van de orga nisatie 'Opus Dei' in ons land. Dit naar aanleiding van het ver zoek van bisschop Gijsen van Roermond aan de Radboudstich- ting om een bijdrage aan het sa laris van de onlangs in Maas tricht benoemde studentenpas tor dr. Pero-Silvia, priester van 'Opus Dei'. Dei' is een van oorsprong Spaanse organisatie van leken en priesters De paus verhief haar onlangs tot 'prelatuur', waarmee hy haar ambtelijke waardigheid toekende. De voorzitter van het landelijke be raad van rooms-katholieke stu dentenpastores. pater Ben Vre- debregt, heeft het initiatief tot het onderzoek genomen, nadat de najaarsvergadering van de ge zamenlijke studentenpastores had besloten de nieuwe pastor van Maastricht niet in haar be raad op te nemen. Het resultaat van het onderzoek zal, naar ver wacht einde dit jaar, worden neergelegd in een brief aan de Radboudstichting. Secretaris mr. E. BogaerU van de stichting zei in een reactie, dat de stichting zich op slecht pad zou begeven als zy ging oordelen over de vraag of een pastor al dan Priestertekort In een rapport van vier congrega ties van de curie in Rome staat, dat het gebrek aan priesterroe pingen op het ogenblik het grootste vraagstuk binnen de Rooms-Katholieke Kerk is. Sinds de jaren 60 is het aantal roepingen in vrijwel alle landen sterk verminderd. Bovendien legden veel priesters hun amnbt neer en traden veel religieuzen uit Het aantal parochies zonder zielzorger neemt toe. ook in lan den die vroeger grote aantallen priesterroepingen kenden Als middelen om hierin verande ring te brengen worden aanbevo len: gebed, catechese en een vak kundig en verstandig gebruik van pers. radio en tv Verzoening. De Rooms Katholie- i ke Kerk in Argentinië heeft aan geboden als 'ontmoetingsplaats' te fungeren voor militairen en burgers Het doel is 'nationale verzoening' In politieke kringen is dit voorstel van het - overwe gend conservatieve - episcopaat met twijfel ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15