Alex is geen bokser Werven van leden SM voornaamste taak van bestuur LSF lituijü li n Superieure Koopmans blijft Europas beste WAT1 l w De KruiÉf schrijft af DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 PAGINA 9 Eind deze maand wordt in Ant werpen een tennistoernooi ge houden dat de naam heeft ge kregen van, houdt u vast, "Eu ropean Champions Cham pionship" - het ontwerp van iemand die kennelijk net last van een kater had. Aan dat evenement doen McEn roe, Lendl, Borg en Connors mee, dus de geldprijzen zullen wel boven het minimumloon uitkomen. Bovendien hebben de Belgen voor de winnaar nog de Antwerp Diamonds Cup" beschikbaar, "de grootste tro fee die ooit in de geschiedenis van de sport werd uitgereikt", zo schrijven de Belgen opge wonden. Wie dat ding drie keer in vijfjaar wint, mag hem hou den. Waaruit bestaat die trofee? Uit zes kilo goud en zoveel honder den diamanten dat ik de tel ben kwijtgeraakt. Als ik het goed heb, heeft de complete Antwerpse diamantairsliga er voor in zijn kluizen gegraaid. Zes kilo goud en een stortvloed aan glinsterend glas. Het klinkt zó onfatsoenlijk dat het artistiek ook bijna niks kan wezen, al moet met dat oordeel natuurlijk worden gewacht tot de "wereldpremière" (de term is van de Belgen) van de trofee op 19 november. Wat moet degene die dat gevaar te definitief wint er eigenlijk mee? In je huis, tussen het ser vies, kun je zoiets kostbaars niet zetten, dat zal duidelijk zijn. Museumdirecteuren zie ik er ook niet voor in de rij staan. Een zorgenkind dus. Ach, misschien wordt-ie nog voor het toernooi begint wel gejdt. Eigenlijk het énige fatsoenlijke dat met dat ding kan gebeuren. Bischot Is de woede van Telstar over de houding van Fred Bischot te recht? Voor wie niet weet wat hij op zijn kerfstok heeft, even een korte inhoud van de scha vuitenroman op het gebied van "bedrijfsspionage": Bischot is oud-speler van Telstar (eerste divisie) en tegenwoor dig ingelijfd bij Go Ahead (ere divisie), waar hij wat op dood spoor is geraakt. In verband met zijn woonplaats, Heems kerk, traint hij sinds het begin van dit seizoen mee met Tel star, dat hem daarvoor goeiig toestemming verleende. Dit weekeinde stuitten Telstar en Go Ahead voor de beker op el kaar. De Deventenaren stelden Bischot op wat Telstar nogal irriteerde. Die ontstemming groeide tot woede uit toen Bi schot na de 2-2 eindstand de Deventer doelman instructies gaf over de wijze waarop Tel star de strafschoppen zou ne men. Hij had daar bij de trai ning van Telstar met zijn neus bovenop gestaan. Of de informatie die Bischot doorgaf echt zo belangrijk was, betwijfel ik ten zeerste. Want wat kun je over penalty's nu voor verhalen houden? Hoe een speler schiet (links, rechts, door het midden, hoog. laag) blijft toch een raadsel. Maar dót Bi schot het deed, zal onwillekeu rig onrust hebben teweegge bracht in het Velsense kamp. En dan gaat er nu eenmaal sneller wat mis. De psychologi sche uitwerking, zo gezegd. Telstar dolf in elk geval het on derspit. Trainer Maaskant van Go Ahead heeft gelijk als hij zegt dat Tel star "dom" heeft gehandeld door Bischot te laten meetrai- nen. Inderdaad, sportiviteit en ethiek zijn in de harde wereld van het betaalde voetbal al lang overleden begrippen. Spe lers staan niet meer stil bij ge voeligheden die zich niet met de ellestok laten meten, ze die nen hun eigen belang en dat van Bischot lag ten slotte bij Go Ahead. Toen bekend werd dat Telstar en Go Ahead voor de beker (met zijn knock-out voetbal) tegen elkaar hadden geloot, hadden de Velsenaren Bischot meteen buiten de deur moeten zetten. Van training smakker was hij immers ineens pottekijker ge worden. Maaskant heeft de fout van het naïve, onoplettende Telstar goed uitgebuit. Professioneel (om dat ellendige woord te ge bruiken) valt er niets op aan te merken. Zo gaat het nu een maal toe in het koele, zakelijke klimaat van het tegenwoordige voetbal. En tóch, ik kan het niet helpen, word ik een beetje nóór van Maaskant en Bischot. Ik zou niet goed kunnen uitleggen wócirom maar ik vermoed dat het hierop is terug te voeren: wat je verstand aanvaardt, slikt je gevoel nog niet. Zegt u nou eens eerlijk: zoudt u een tweedehands auto willen kopen van de firma Bischot Maaskant? en direct na de wedstrijd, ter wijl ze nog dampend op het veld staan, te interviewen. Wijzer word je er niet van. Het zijn boerekoolvragen en er ko men koolraapantwoorden op binnen. Maar daar gaat het me niet om. Ik vind het in hoge ma te onjuist dót het gebeurt. Voetballers (evenals beoefenaren van andere takken van sport) hebben er recht op dat ze vlak voor, tijdens en vlak na een wedstrijd met rust worden ge laten. Ze moeten zich geheel op de wedstrijd kunnen concen treren en daarin past geen ge vraag van een journalist. En na afloop moeten ze ook even (zeg een kwartiertje) geheel tot zichzelf kunnen komen. Wie dat niet begrijpt, begrijpt de sport en de sportman!vrouw niet. Tot het andere uiterste is de ma nager van Helmond Sport, Van Loon, overgegaan. Hij heeft zijn spelers tot nader order een verbod opgelegd om met jour nalisten te praten, omdat de verhalen die zij in de krant en voor de regionale omroep los lieten hem niet bevielen. De spelers zijn aangenomen om te voetballen, niet om te praten, vindt hij. Er zijn dus nog stééds hanswor sten die denken dat je met het monddood maken van mensen iets bereikt. Het is het middel van de zwakke, van degene die bang is voor de waarheid. Wie sterk is, heeft er géén behoefte echtpaar Corrie en Sjaak Eu- ser van de gerenommeerde Pa- pendrechtse korfbalvereniging PKC. Ze zijn los van elkaar ge maakt. ("Terwijl Sjaak door Fred werd geïnterviewd, had Netty een gesprek met Come, op de slaapkamer"). Sjaak werd ooit uitverkoren tot "de meest irritante speler", maar Corrie blijkt ook geen ge makkelijk tiep, hoor. Scheids rechters krijgen een veeg uit de pan en de selectiecommissie voor het Nederlands team wordt vriendjespolitiek verwe ten. "Ik zeg altijd gewoon hoe ik er over denk en dat moeten ze maar nemen". Dus Sjaak heeft een best maatje gezocht om mee door het leven te gaan. Hijzelf meldt "enorm de pest in te hebben als iemand geen zin heeft, in vaktraining bijvoor beeld. Dat moet je met zijn vie ren doen en zo iemand verknalt het voor de andere drie". Sjaak traint voor zijn plezier. Corrie niet. Sjaak: "Zij is één van die vier die het in een vak kan verpesten". Zo, het kan maar gezegd zijn. Op de irritatie-hitlijst voor echt paren scoren ze vast ook heel erg hoog. Gymnastiek Dampend Echtpaar FRED BISCHOT In het laatste Nederlands Korfbalblad staan boeiende interviews met het Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal het boekjaar 1982 afsluiten met een tekort van acht ton. Dat ts een half miljoen meer dan waarmee men vorig jaar al kampte Het is toch wat. Als ik nou van één bond niet had verwacht dat men de zaken uit de hand zou laten lopen dan wel het KNGV. De wielerbond, de schaatsenrijdersbond. de ju do bond, de voetbalbond - daar zou ik absoluut niet vreemd van opkijken. Daar zit ten van die merkwaardige knakkers in. Neem nou eens die hoofden van Vilé en van de zo juist met emeritaat gezonden Van Praag. Die slóón toch ge woon naar uitgeven. Maar van het KNGV waren het altijd van die keurige lieden die aan de bestuurstafel plaatsnamen. Al lemaal gewezen gymnastiekon- derwijzers als u het mij vraagt En die wéten hoe je met de pen ningen moet omgaan, want op school schreven ze de dubbeltjes en kwartjes voor het schoolreis je ook nauwgezet in een schrif tje. Mensen die ik er voor aan zag dat ze bij vergaderingen een boterhammetje voor tussen de middag meenamen. Maar toch: acht ton. Verdwenen tussen de evenwichtsbalk en het hoogrek. De bondsvergadc- jj ring was zo ontstemd over het I toegenomen tekort dat het een fi al eerder voorgestelde eenmali- f ge heffing van één gulden per f lid wegstemde. Er moest eerst maar eens meer duidelijkheid 1 komen. Terecht, hoor. Maar het eind van het lied zal on- getwijfeld zijn dat de ouders F van al die in gymnastiekzalen I dartelende jongeren toch wordt r verzocht de beurs te trekken. I Want door de eeuwen heen is dat dé manier geweest waarop I kapseizende bestuurders hun B problemen oplosten. Het is P ook zo eenvoudig. En gemakt fc dient de mens. nietwaar. ROTTERDAM (GPD) - Rudi Koopmans blijft ondanks zijn 34 jaar met afstand Europa's beste bokser in het half- zwaargewicht. De stoere Fries regeert verder zonder dat ook maar iemand in zijn schaduw kan staan. Koopmans vocht moedig terug en zette het enige juiste wapen in. Met doeltreffende leverstoten perste hij de lucht uit de lange Amsterdammer die voor de wed strijd nog had georakeld dat Koopmans hem niet zou raken. „Als ik mijn arm uitsteek, komt Koopmans tot aan mijn elle boog". Maar Koopmans kwam in de vijfde en zesde ronde veel ver der dan die elleboog. Met links- rechtse combinaties bracht hij Blanchard in de grootste proble men en in de zevende ronde had Koopmans het ritme weer te pakken. De partij kreeg een volslagen on- verwachte wending. Blanchard ging hoe langer hoe onzuiverder boksen. Halverwege de achtste ronde wankelde hij naar de hoek na een volle treffer op de kin. „Uit, voorbij", schreeuwde Blan chard. En even later: „Toch had ik verder kunnen boksen. Als ik acht tellen rust had gekregen, had ik me zeker kunnen herstel len". Maar scheidsrechter Coyle weigerde om Blanchard verder nog als Kop van Jut te laten voortploeteren. Achternagezeten door de belas tingdienst en opgejaagd door de wildste verhalen rond zijn per soon, is hij gedwongen door te vechten tot hij erbij neervalt. Met een enorme rechtse in de achtste ronde dwong hij na een schitte rend gevecht zijn tien jaar jonge re uitdager Alex Blanchard tot opgave. De sensatie was op dat moment compleet, want na de eerste vijf ronden gaf niemand meer een cent voor de kansen van de titelverdediger. De Britse scheidsrechter John Coyle maakte halverwege de achtste ronde terecht een einde aan het gevecht, omdat Blan chard niet meer in staat was zich te verdedigen. „Er zijn het afge lopen weekeinde in Amerika ge noeg treurige incidenten in de ring geweest. Ik heb daarom geen enkel risico genomen en de partij gestaakt". Het gevecht Koopmans-Blanchard was een zeldzame happening van pure bokssport. Een duel boor devol slagwisselingen en hoog tempo, de beste partij die Koop mans in zijn carrière ooit bokste. De hele Nederlandse show-per- sonality, van André Hazes tot en met Peter Post, stond in de stampvolle Ahoy op zijn kop. Bep van Klaveren, zelf ooit een groot bokskampioen: „De mooi ste partij die ik ooit heb gezien. Ik begrijp alleen niet dat Blan chard zijn rechtste stoten niet heeft gebruikt. Dat heeft hem de kop gekost". Alex Blanchard startte overrompe lend en zette de partij in de twee de rond naar zijn hand: met een bliksemsnelle linkse haalde hij de rechteroogzak van Koopmans open. Met een bloedende wonde stond Koopmans plotseling voor een hopeloze opgave. Hij was ge dwongen het gevecht te forceren en dat kostte hem een punte- nachterstand. ADVERTENTIE De fietsenmaker. Uw cadeauwinkel bij uitstek. Altes in ooek|e Fietsveuorging vroog ANWB boektiondei iietsenvokmon VW •ermoking von I 14.50 op postgiro 234567 stichting fiets1. Amsterdom Rudi Koopmans is door zijn enor me routine, opgedaan in meer dan veertig gevechten, in staat zuinig om te springen met zijn krachten. Hij bokst vaak op het randje van passiviteit en is daar door moeilik te raken. Tot dat hij plotseling verwoestend uit haalt met die ene, allesbeslissen- de klap. Hij verdedigde gister avond voor de achtste keer in successie zijn Europese titel, maar hij heeft nog nooit zo'n su perieur gevecht op het canvas gedeponeerd Koopmans, die pas een half uur na de dopingcontrole aanspreek baar was, reageerde zoals hij dat altijd doet: koel en niet scheutig met commentaar. Door alle do- pingaffaires, ruzies met trainers en manager, echtscheiding en nu ook nog de kersverse belasting perikelen, is hij kopschuw ge worden. „Ik heb gezegd dat ik zou winnen. Na die oogwond in de tweede ronde voelde ik me even volslagen machteloos. Alex is geen bokser. Hij heeft de hele partij zijn rechtse vuist niet ge bruikt. Dat is stom. Ik wist dat ik herstellen. Ik neem het tegen iedereen op. Zelfs tegen de heren van de belasting". De bokssport heeft zijn eigen mee dogenloze wetten. Terwijl Rudi Koopmans omstuwd werd door tientallen razend-enthousiaste supporters, droop Alex Blan chard stilletjes al'. Na zijn eerste nederlaag is voor de ambitieuze Amsterdammer het doek voorlo pig gevallen. Hij is gedoemd om genoegen te nemen met de rol van veredeld kermis-bokser. Hij krijgt voorlopig geen revanche. de mat. "Uit. Voorbij" Koopmans bokst namelijk eerst tegen de door de Europese Boksunie aan te wijzen uitdager. Blanchard: „Och, achteraf moet ik toch toegeven dat ik klasse te kort kom. Ik heb Rudi onder schat". LEIDEN - Naast statuten heeft de Leidse Sport Federatie, afgekort LSF, sinds gisteren nu ook een officieel bestuur. Dat. bij monde van voorzitter Priest, tevens ge wag maakte van een te voeren beleid op korte en lange termijn. Waarmee de overbruggingspe riode van de 'oude' Sportstich ting naar de nieuwe 'inspraak vereniging' werd afgesloten. De LSF kan aan het werk. Het bestuur bestaat uit het vijftal dat in januari namens de clubs een eerste aanzet gaf om te ko men tot een orgaan dat de belan gen van de Leidse sportvereni gingen wil behartigen en advies gaat geven aan B en W en de Di rectie Sportzaken. Naast voorzit ter Priest (uit de zwemwereld) hebben verder zitting de heren Kallenberg (tennis), Pannekoek (gymnastiek), Verstraten (voet bal) en Van Leeuwen (algemeen). Op de vergadering gisteren in de kantine van UVS werd het be stuur nog aangevuld met Jan Schouten (korfbal) en Dick de Roode (tafeltennis). Er waren geen tegenkandidaten. Als belangrijkste beleidspunt op korte termijn noemde voorzitter Priest het werven van leden. Ge bleken is namelijk dat nog lang niet alle Leidse sportverenigin gen zich bij de Federatie hebben aangesloten. Op dit moment zijn 45 clubs lid, hetgeen neer komt op ongeveer 20.000 sporters. Iets neer dan vijftig procent van het Totaal. De LSF streeft er naar om te kunnen spreken namens allen. Andere punten zijn: Het verdelen van de taken bin nen het bestuur. Een bijdrage te leveren aan de Leidse sportnota: waar zitten de knelpunten, wat zijn de vragen en wensen die leven bij de leden. De verdeeldheid tussen de clubs onderling weg te nemen. Overleg te voeren met de wet houder en de Directie Sportza ken. Overleg te voeren met de politie ke partijL n Constructieve contacten met de pers op te bouwen. Het organiseren van de Leidato- sportpnjs. De LSF heeft inmiddels bij wet houder Tesselaar bezwaar ge maakt over de procedure die hij wilde volgen aangaande de be zuinigingen en tariefverhogin gen. Tesselaar heeft zijn voorstel daarop ingetrokken en wacht nu, tot januari, op het advies van de LSF. Het bedrag van 244.000 gul den moet evenwel hoe dan ook boven water komen. Op de vergadering gisteravond bleek verder dat de opgestelde statuten nogal wat onvolkomen heden bevatten. Het meuwe be stuur zegde toe zo snel mogelijk deze aan te passen waar nodig. Misverstanden bestonden er ook nog omtrent wie er nu precies lid kan worden en wie met 'Komen ook recreanten aan bod', was bij voorbeeld een vraag waarop men het antwoord schuldig bleef. "Op de eerstkomende vergadering", zo vulde Bart van Leeuwen, de man van de reglementen en pro cedures. aan "zal er voldoende duidelijkheid zijn. Het is alle maal nog even wennen natuur lijk". AD VAN KAAM LEIDEN (ANP) - Sandra de Kruiff ontbreekt m de Neder landse tafeltennisploeg, die van af donderdag zal deelnemen aan de open Joegoslavische kam pioenschappen in Split De Leid se speelster moest afschrijven wegens kleuterschoolverplich tingen Damescoach Nora Bakker heeft naast Bettine Vnesekoop geko zen voor Stcphine van Gennip en Mujam Kloppenburg ADVERTENTIE BEURS KOM NAAR DE t KRUIDENTUIN Verder veel nieuw* over woningverbetering, doe het zeil materialen en vrijetijds besteding met: grot* sanltalrshow kompleet zellbouwhuis WIN EEN INTERIEUR

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9