Schoolbevolking neemt sterk af C Staatssecretaris zou huis illegaal gebruiken Herkansing voorWilhelminamonunient 3 Alimentatie stijgt minder Bij voortgezet onderwijs K*AN de;E*- P°K EE' Jaap Metz alsnog in Kamer voor de WD l Shultz komt 11 december in Nederland Doe mee aan de November Mid-Lotto Claus slaat deel bezoek Engeland over Allesbrander wegens vervuiling ontraden Kritische Schaefer geen PvdA- voorzitter DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Het kabi net vindt het percentage waarmee de alimentatiebe dragen per 1 januari 1983 zou den moeten stijgen (8.6 pro cent) te hoog. Op voorstel van de minister van justitie heeft het kabinet een voorstel aan vaard om voor het komende jaar af te wijken van het auto matische systeem van aan passing van het alimentatie- bedrag. Het voorstel houdt tevens in dat de verhoging van de alimentatiebedragen niet zal ingaan per 1 januari maar op 1 april 1983. Dit uit stel houdt verband met de in vulling van de adempauze. DEN HAAG (ANP) - De ge meenteraad van Den Haag heeft gisteren samen met een aantal andere genodigden kennis kunnen nemen van een nieuw plan voor een na tionaal Wilhelminamonu- ment. In de raadszaal werd een film getoond, waarin de architect prof. Van Eyck zyn ideeën over het monument naar voren bracht. De eerste reacties van de gemeente raadsleden waren overwe gend positief. Van Eyck gaat uit van een koe pelvormig bouwsel op het Lange Voorhout, schuin te genover het paleis. Enkele historische lindebomen zul len daardoor het veld moeten ruimen. De koepel van Van Eyck rust op vier smalle, wit geschil derde stalen pilaren van bijna vier meter hoog. De koepel zelf is aan de zijkant door zichtig. In dit doorzichtige gedeelte moeten twee rijen foto's de herinnering aan de vorstin levendig houden. Een onderste rij met alleen por tretten van Wilhelmina, en een bovenste rij met foto's uit haar tijd. Ook voor enkele teksten zou hier een plekje kunnen worden gevonden. De beelden zullen afkomstig moeten zijn van oud zwart wit foto's, die worden ver groot tot transparate dia-po sitieven. Dit effect is volgens Van Eyck vergelijkbaar met dat van gebrandschilderde ramen in een kerk. De boven kant van de koepel is wit ge houden, om tegenlicht te voorkomen. Het ontwerp van Van Eyck is niet meer dan een schets. De opdrachtgever is de regering. De ministerraad heeft laten weten een verdere uitvoering van het plan alleszins de moeite waard te vinden. De regering is ook verantwoor delijk voor de keuze van het Lange Voorhout als lokatie. Een adviescommissie had voordien laten blijken meer te voelen voor de paleistuin achter paleis Noordeinde. De videofilm over het ontwerp zal de komende maanden in alle Haagse buurten worden vertoond. Ook op het stad huis heeft dagelijks een ver toning plaats. Kijkers wor den in de gelegenheid gesteld een enquêteformulier in te» vullen Het college van B en W zal half april aan de raad voorstellen om al of niet met het plan akkoord te gaan. Ook het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft zich met een inspraak ronde belast. De film is op aanvraag verkrijgbaar en reacties zijn welkom op het ministerie. Het voorlopig ontwerp van Van Eyck kwam tot stand op voordracht van de advies commissie nationaal monu ment koningin Wilhelmina, die in augustus 1980 werd be noemd. Vlak daarvóór was een eerder ontwerp voor een nationaal monument, be staande uit een keienlint door Den Haag, na veel dei ning definitief gesneuveld. DEN HAAG (GPD) - Het aantal leerlingen bij voortgezet en hoger onderwijs zal tussen nu en 2000 met ongeveer 20 procent afnemen; de reeds ingezette daling bij het basisonder wijs komt rond 1987 tot stilstand. De totale behoefte aan onderwijzend personeel ver mindert in de periode tot 1990 met ongeveer 25.000 arbeidsplaatsen. De onderwijsuitga ven zouden in diezelfde periode met ongeveer 2,5 miljard gulden kunnen dalen. Dit zijn enkele conclusies uit een rapport van het Sociaal en Cultu reel Planbureau, getiteld „Ont wikkelingslijnen leerlingen en onderwijzend personeel tot 2000", geschreven door dr. H. de Groot. De nieuwe raming van de leerlin genaantallen en de behoefte aan onderwijzend personeel bij het volledig dagonderwijs gebeurde naar aanleiding van de eerder dit jaar gepubliceerde nieuwe bevol kingsprognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Basisonderwijs Het aantal leerlingen in het basis onderwijs dat al een aantal jaren daalt, neemt tot 1987 met onge- veer 15 procent af om daarna weer te stijgen, althans bij de huidige, met veel onzekerheden omgeven geboortenprognose. Ongeveer 12.000 arbeidsplaatsen in het kleuter-, gewoon lager- en buitengewoon onderwijs, en on geveer 13.000 in het voortgezet onderwijs (vwo, havo, mavo, la ger- en middelbaar beroepson derwijs) zullen verdwijnen. Tus sen 1990 en 2000 blijft de perso neelsbehoefte per saldo vrijwel gelijk, als gevolg van een stijging in het basisonderwijs en een da ling in met name het hoger on derwijs. In het rapport wordt gesignaleerd dat de recente daling van onder meer de leerlingenaantallen in het kleuter- en gewoon lager on derwijs niet heeft geleid tot een daling van het personeelsbe stand, ook niet wanneer de extra leerkrachten voor speciale groe pen, zoals anderstalige kinderen, buiten beschouwing worden ge laten. Hierdoor namen de onder wijsuitgaven met een half mil jard gulden toe. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau zet vraagtekens bij dit deel van het overheidsbeleid nu het er naar uitziet dat het aantal ou deren dat een beroep doet op bij voorbeeld de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienst verlening aanzienlijk zal toene men. In dit verband wordt ge concludeerd dat een al eerder be pleit samenhangend overheids beleid voor de dienstverlening, die de overheid levert of (mede) financiert - de kwartaire sector - nog steeds noodzakelijk is. AMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan de onderwij sstaking gisteren bij het gebouw De Hoeksteen in Amster dam lieten er geen enkele twijfel over bestaan wat zij van de bezuinigingsmaatregelen en vooral van de minister van onderwijs en wetenschappen Deetman vonden. (Zie voor meer nieuws over de onderwijsstakingen pagina 13). DEN HAAG (GPD) - Jaap Metz zal alsnog zo spoedig mogelijk zit ting nemen in de Tweede Kamer als lid van de WD-fractie. Partij voorzitter Jan Kamminga heeft dit gisteren in een verklaring la ten weten. Daarvóór had hij ge sproken met het kandidaat-ka merlid en WD-fractievoorzitter Ed Nijpels. De beëdiging van Metz werd vori ge week uitgesteld omdat zowel fractieleider Ed Nijpels als het hoofdbestuur van de partij nog met de journalist wilde praten over de berichten die over Metz waren verschenen. Metz werkte als publiciteitsadyiseur voor on- roerend-goed bed rijf F. en S. Pro porties, waarvan de firmanten in arrest zijn genomen op verden king van fraude. Volgens Kamminga-is uit een uit gebreid onderzoek door de partij niets naar voren gekomen dat een kamerlidmaatschap van Metz tegen zou houden. Het on derzoek heeft geen „laakbare handelingen" van de journalist WEERRAPPORTEN boven tafel gehaald, aldus Kam minga. In het gesprek tussen de partijvoorzitter, Nijpels en diens boezemvriend Metz zijn de laat ste problemen uit de weg ge ruimd. Het WD-hoofdbestuur kwam gis teravond verder voor een norma le vergadering bijeen, waar Nij pels verslag uitbracht van de ka binetsformatie. Daarbij kwamen zowel inhoudelijk het regeerak koord als de zetelverdeling en de persoonlijke kwesties aan bod. Het hoofdbestuur had vooral kri tiek op de kortstondige benoe ming van Charl Schwietert als staatssecretaris van defensie. Andere WD-deskundigen bin nen en buiten de fractie zijn juist door Nijpels opzij geschoven voor Schwietert. 1 J 5 E neersla afgel 2 Amsterdam regen 8 2 07 De Bilt geheel bew. 7 -1 2 Deelen geheel bew. 6 -1 4 Eelde geheel bew. 9 0 0 Eindhoven geheel bew. 5 0 3 Den Helder 10 4 4 Rotterdam 8 2 09 Twente geheel bew. 4 -1 5 Vlissingen 9 5 4 Zd.Limburg geheel bew. 5 0 1 Aberdeen regen 6 5 geheel bew. 22 16 26 Barcelona onbew. 14 <3 0 onbew. 5 4 0 Bordeaux half bew. 11 2 1 Brussel geheel bew. 5 1 2 Frankfort 7 -3 0 Genève 7 0 Helsinki half bew. 3 0 3 Innsbruck geheel bew. 6 3 01 Klagenfurt 5 3 0 Kopenhagen half bew. 8 3 0 Lissabon onbew. 9 Locarno 6 2 22 Londen 8 3 3 Luxemburg half bew. 4 -1 0 Madrid licht bew. 11 2 Malaga onbew. 18 10 0 Mallorca regenbui 15 8 2 Malta half bew. 19 13 41 Munchen geheel bew. 5 2 0 licht bew. 14 H 1 Oslo geheel bew. 2 0 licht bew. 6 2 0 geheel bew. 18 11 15 Stockholm 5 0 0 Wenen motregen 8 1 01 Zürich geheel bew. 4 1 4 Casa Blanca half bew. 18 10 0 Istanbul 17 13 4 Las Palmas 0 04 Tel-Aviv half bew. 10 Tunis regenbui - 10 6 Het WD-kamerlid Metz. DEN HAAG (GPD) - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken George P. Shultz zal 11 december een bezoek aan Nederland bren gen. Zijn visite aan Den Haag is onderdeel van een Europe se rondreis, die hem onder meer bij de NAVO-raad in Brussel (9 en 10 december) en in Londen, Parijs, Rome en Madrid zal brengen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken deelde dat gisteren mee. Shultz zal in Nederland bespre kingen voeren met premier Lubbers en minister van bui tenlandse zaken Van den Broek. Over de onderwerpen van gesprek is gisteren nog niets bekendgemaakt. Aan genomen mag worden dat de plaatsing van de Cruise-ra ketten op Nederlandse bo dem hoog op de agenda zal staan. Waarnemers in Was hington houden het erop dat Shultz in Den Haag ook krachtig de noodzaak van een gemeenschappelijke westerse handelspolitiek ten aanzien van de Sowjet-Unie zal onderstrepen. Nederland kwam lange tijd niet op de reisschema's van Ame rikaanse ministers van bui tenlandse zaken voor. In 1976 bracht de toenmalige minis ter Henry Kissinger een blik sembezoek aan Den Haag en daar is het zes jaar lang bij ge bleven. BUSSUM (GPD) - Burgemeester en wethouders van Bussum on derzoeken al geruime tijd of zij het vermeende illegale gebruik door het advocatenechtpaar Kor- te-Van Hemel van hun pand aan de Generaal De la Reylaan in Bussum zullen legaliseren. Me- vtouw mr. V. Korte-Van Hemel, sinds kort staatssecretaris van justitie, en mr. drs. H. W. Korte, CD A-gedeputeerde in Noord- Holland, worden in Bussum al maandenlang beschuldigd van het onttrekken van woonruimte ten behoeve van hun advocaten praktijk. Het Bussumse college zal vermoe delijk over een week beslissen of aan de familie Korte ontheffing zal worden verleend op grond van een plaatselijke verordening of anderszins, opdat een deel van de woonruimte als kantoor ge bruikt kan worden. De vrijstel lingsmogelijkheden zijn volgens een gemeentelijke woordvoerder Dode en zwaar gewonde door schietpartij AMSTERDAM (ANP) - De 32-jari- ge Andries Tenter uit Amster dam is afgelopen nacht in de Kamperfoeliestraat in Amster dam door schoten uit een auto matisch wapen gedood. Zijn vriendin, een 28-jarige Amster damse, is zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. Zo heeft de politie meegedeeld. De Am sterdamse politie is op zoek naar een 34-jarige man die de vermoe delijke dader is. De schutter is de ex-vriend van de getroffen vrouw. Toen de twee slachtoffers hun auto uitstapten om naar huis te gaan, stapte de dader eveneens uit zijn auto, waarop hij het tweetal onmiddel lijk onder vuur nam. Volgens de politie loste de man tien tot elf schoten. ADVERTENTIE Speel ook mee in het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,-. Voor maar f 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen? in Bussum nogal onbeperkt. Begin dit jaar kwam het echtpaar Korte al in het nieuws met be trekking tot het pand in Bussum. Het benedendeel van Generaal De la Reylaan 17-19 was al jaren kantoorruimte. Boven bewoon de de familie Korte een dubbel woonhuis. In februari werd een bouwvergunning aangevraagd door het advocatenkantoor voor een wijziging van het ingang sportaal en een verandering van de indeling van de begane grond. Vooruitlopend op de bouwver gunning werd reeds begonnen met de verbouwing, die zich later zelfs bleek uit te strekken tot de eerste verdieping, het woonge deelte derhalve. Hierover is in Bussum opwinding ontstaan. De familie Korte was inmiddels verhuisd naar een ander perceel in Bussum en stelde een klein gedeelte van de woonruimte bo ven ter beschikking van een jong echtpaar. De rest van de oor spronkelijke woonruimte werd door de advocaten als kantoor ruimte in gebruik genomen. De- LONDEN (GPD/ANP) - Prins Claus doet niet mee aan het vol ledige programma van het ko ninklijk staatsbezoek aan Groot Brittannië, dat vandaag in Lon den is begonnen en dat drie da gen gaat duren. Dat is gister avond in Londen bekend gewor den. De prins, die onlangs een psychia trische behandeling heeft onder gaan omdat hij aan depressies en oververmoeidheid leed, zal bij drie gedeelten van het program ma niet aanwezig zijn, aldus de bekendmaking. Tot voor kort werd er van uitgegaan dat hij het staatsbezoek in z'n geheel zou bijwonen. Prins Claus zou vandaag aan het eind v^n de middag afwezig zijn bij een receptie op Buckingham Palace voor hoogleraren en stu denten. Morgen zal hij s och tends ontbreken bij een receptie voor de hoge commissarissen van de Gemenebest-landen, en 's middags bij een ontvangst voor de Nederlandse gemeen schap in Engeland. Voor deze laatste receptie zijn meer dan 600 mensen uitgenodigd. Er werd gistermiddag bij de West- minsterpier aan de Theems in Londen nog volop getimmerd aan het houten podium waar ko ningin Elizabeth en prins Philip en andere leden van de Britse ko ninklijke familie vandaag hun gasten uit Nederland welkom zouden heten. In de Britse kranten viel gisteren nog weinig te lezen over het staatsbezoek. Een enkele krant kondigde het bezoek gistermor gen aan. Zoals "The Times" die DEN HAAG (GPD) - Als op grote schaal allesbranders en open haarden gebruikt zullen worden dan kan dit in woongebieden leiden tot aanzienlijke luchtverontreiniging, vooral van kanker verwekkende stoffen. Daarom is het gebruik van allesbranders te ontraden. Dit is één van de conclusies in het rapport „Milieu- consequenties van allesbranders en open haarden". Het rapport is gemaakt door het Milieukundig Studiecentrum Groningen in opdracht van het voormalige ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Voor verwarming is een open haard niet geschikt, een allesbran der wel. Als de woning wordt verwarmd met een allesbrander dan ontstaat luchtverontreiniging. Vooral de kankerverwekken de polycyclische aromaten, die zich in de rookgassen bevinden, zijn een punt van zorg. De rookgassen worden in woongebieden uit vrij lage schoorstenen uitgeworpen zodat de volksgezond heid kan worden geschaad. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse PvdA-wethouder Jan Schaefer is van mening dat zijn partij niet moet optreden als schim van het Binnenhof, maar als de speerpunt van het land waar de Partij van de Arbeid re geert. Schaefer zegt dit in een open brief, waarin hij de kandidatuur voor het voorzitterschap van de PvdA afwijst, omdat die functie vol gens hem niet te combineren is met zijn wethouderschap in Am sterdam Hij verwijt het huidige partijbe stuur dat het zich de afgelopen jaren "maar al te graag heeft op geworpen als een schaduwkabi- netje in de coulissen". "Zelfs voorzitter Max van den Berg. een goede wethouder van eefi grote stad, bezield om de belangen van de basis te dienen en om daar voor de ban van het Haagse cir cuit te doorbreken, raakte ver slingerd aan het spel", aldus Schaefer. Hij vindt dat het nieuwe partijbe stuur van de PvdA, dat begin volgend jaar gekozen zal worden, van het begin af aan duidelijk zal moeten maken dat de PvdA-be- stuurders in het land weigeren te fungeren als gewillige doorgee fluiken van de cnsispolitiek van Lubbers en Van Aardenne. In de brief zegt de Amsterdamse wethouder dat het blote feit dat de PvdA geen deel uitmaakt van de regering in Den Haag er niet toe leidt dat ze buitenspel staat "Zij regeert tijdelijk niet op het Binnenhof, maar wel buiten het Binnenhof', aldus Schaefer. In zijn brief haalt Schaefer ook nog flink uit naar het huidige kabi net, dat volgens hem het meest rechtse is sinds de oorlog Hij zegt dat CDA en WD samen ver antwoordelijk zijn. "niet voor de massawerkloosheid, maar wel voor het staken van de strijd daartegen, niet voor de inko mensdaling, maar wel voor de oneerlijke verdeling van de pijn, niet voor de verkrotting van de oude stadswijken, wel voor het verkeerd sturen van de bouw produktie" Schaefer stelt dat de PvdA, de grootste partij van het land, daar niet aan mee mag doen, en dat ook niet wil. "Beter in de opposi tie dan meedoen aan zo'n doelbe wust afbraakbeleid", aldus de wethouder ze zomer werd dat nog eens de heer Korte zelf bevestigd. In juni van dit jaar was er in de ge meenteraad een korte hevige dis cussie over de affaire naar aanlei ding van vragen van de PSP. Toen stelde de Bussumse wet houder drs. F. Witkamp van ruimtelijke ordening dat een aanvraag voor afwijkend gebruik moest worden getoetst zoals dat voor iedere burger het geval zou zijn. Deze toetsingsprocedure, zo ver klaarde Witkamp gisteravond, is nu bijna afgerond. De procedure heeft naar zijn mening iets langer geduurd dan anders omdat het een bijzonder geval is. „We moe ten oppassen om als gemeente niet onderuit te gaan want wij hebben hier met de opperste ju risten te maken", aldus de wet houder. Hiermee doelt hij op de juristenstatus van de twee Kor- tes. zijn Nederlandse correspondent op pagina vier bovendien laat op merken dat dit staatsbezoek het eerste publieke optreden is van prins Claus sinds zijn behande ling voor "klachten van depres sieve aard" in het Zwitserse Ba-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7