'Leidse brandweer is beste van Nederland' actief in I vrije tijd C Nieuwe commandant Bart Mark: Pas op! U wordt in de gaten gehouden Gemeente vreest uitspraak Raad v. State over woningtoewijzing 'PAGINA 4 De nieuwe fraaibesnorde commandant van de Leid- se brandweer doet een beetje denken een ouder wetse legerleider: een eerlijke, correcte maar kei harde man, die letterlijk en figuurlijk op z'n stre pen staat. Iemand die in de kazerne discipline eist en een 'ouwe jongens kentebrood-sfeertje' veraf schuwt. Er hoeft nog net niet, zoals vroeger, tegen commandant Bart Mark te worden gesalueerd "maar ik eis wel beleefdheid, stiptheid en orde in de diensttijd. Want wanneer er in een korps geen discipline heerst dan watert dat door bij de brand bestrijding". Buiten dienstijd is diezelfde Bart Mark iemand die joviaal met zijn manschappen optrekt. Of zoals hij het met glimmende pretoogjes opmerkt: "Wanneer er buiten de kazerne een pilsje wordt gedronken dan, dan ben ik één van de jongens". Van spuitgast tot commandant. Hij heeft het van de week nog even nagekeken "maar ik ben inderdaad de eerste in Nederland die het zo ver heeft ge schopt". Sinds Leiden in 1943 een professionele brandweer kreeg (Mark: "Waarschijnlijk een Duit se maatregel"), is hij na Flameling, Hagedoorn, Broeshart en Broekman de vijfde commandant. Voorlopig nog ad interim maar zijn definitieve be noeming schijnt slechts een kwestie van enkele weken, hooguit een paar maanden, te zijn. Leiden DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Er zijn dagen dat de kantonrechter alleen maar verkeersovertredingen be handelt. Rijden zonder rijbe wijs of verzekering, fout par keren, dat soort overtredin gen. Maar ook in dit genre zijn er uitschieters: automo bilisten die een snelle auto blyken te hebben en er een sport van maken de wijzer van de kilometerteller te la ten zinderen van opwinding. Helaas beschikt de politie over de witte Porsches, be stuurd door agenten die er waarschijnlijk ook weieens van hebben gedroomd Niki Lauda te zijn. De kans be staat dan ook dat de duivel op de weg gedwongen wordt te stoppen: bekeuring. Proefryden Het was een hele waslijst: de Leiderdorper had op 21 ja nuari van dit jaar op de Rijks weg 4 190 kilometer per uur gereden, kon geen rijbewijs laten zien aan de politie en was weer doorgereden; later op de dag reed hij 140 en ne geerde het stopteken van de politie. Een automobilist dus die er van hield om zeer hard 's Heeren wegen te jakkeren. Hij zei gisterochtend tegen de kantonrechter: "Kijk, ik heb die agenten gevraagd om ze even mee naar mijn huis wil den gaan, dan kon ik m'n pa pieren laten zien, maar dat deden ze niet". Even later: "Weet u wat ze ook deden: ze trokken hun pistolen, alsof ik een zware misdadiger was". Hy was ook maar doorgere den, omdat hij de kop van één van die agenten had her kend en toen had gedacht: als ik nou stop. dan ben ik mooi m'n auto kwijt. De officier van justitie zei dat hij met verbazing naar het re laas van de Leiderdorper had geluisterd. "Ik heb u met be langstelling geobserveerd en ik moet zeggen: ik kan me goed voorstellen dat die agenten hebben gedacht: die man is beslist niet in orde, la ten we onze pistolen maar trekken". Alle geldboetes die de officier eiste by elkaar opgeteld kwa men we tot een bedrag van 1000 gulden. Daarnaast wilde de officier dat de verdachte één jaar niet meer zou rijden. "Eén jaar m'n rijbewijs kwijt! Dan kan ik m'n bedrijf niet uitoefenen. Ik zal dan naar de sociale dienst moeten", ant woordde deze. Waarop de of ficier verklaarde: "Ik heb lie ver dat u de ww ingaat, dan dat andere mensen de dupe worden van uw rijgedrag". De rechter veroordeelde de Leiderdorper uiteindelijk tot een geldboete van 1000 gul den. En hij mocht vier maan den niet meer rijden: de rech ter veranderde namelijk een voorwaardelijke ontzegging, die nog op een vroeger testje prijkte, in een onvoorwaarde lijke. "En ik voeg daar dan dat ene jaar - de eis van de officier dus - aan toe als voor waardelijke straf', aldus de rechter. Over negen dagen mocht de verdachte niet meer in een auto rijden. "En pas op!", sprak de officier dreigend. "U wordt goed in de gaten ge houden; daar zorg ik wel voor". De verdachte kon gaan. Aan het begin van de zitting had hij nog gezegd: "Ik was alleen maar wat aan het proefrijden". Juristerij "Waar zijn we mee bezig"?, is een zin die je in deze tijd vaak hoort, zowel voetbaltrainers als kamerleden slaken deze moderne verzuchting op ge zette tijden. Dus moeten we ook niet vreemd opkijken als een officier van justitie deze woorden laat vallen. Voor de balie stond een collega, dat wil zeggen: iemand die ook jurist was. Zyn dossier was vele malen dikker dan dat van de meeste andere ver dachten. Niet omdat hij zo veel op zijn kerfstok had, nee, deze man had een door wrocht verweer op willen stellen. Je hebt tenslotte niet voor niets rechten gestu deerd. De meester in de rech ten moest voorkomen in ver band met een parkeerover- treding. Nu was die auto in derdaad van hem, maar hij had het voertuig niet fout ge parkeerd op de Garenmarkt. Wie dat dan wel had gedaan? Dat wilde hij niet zeggen. Hoefde hij ook helemaal niet te zeggen volgens het Ver drag van Rome, dat hij er nog maar eens een keer op had nagelezen. En bovendien: "Het is toch te gek dat ik de officier van justitie moet hel pen". De officier van justitie merkte fijntjes op dat het zijns in ziens wel om een zeer acade misch vraagstuk ging, maar volgens hem werd er niet ge handeld in strijd met voor noemd verdrag. Eis: 51 gul den boete. door Wim Brands Het woord was aan de rechter. "Ik moet er toch niet aan den ken zeg, dat in dit pierenpotje dat Nederland heet, iedere verdachte kan zeggen: ja, het was mijn auto, ik reed niet, ik weet wel wie er achter het stuur zat, maar dat zeg ik mooi niet. Natuurlijk, Neder landers hebben recht op pri vacy, maar in dit soort geval len zijn er gelukkig wel be perkingen". De jurist kon gaan nadat hij een boete van 51 gulden had ge kregen. Het Verdrag van Ro me kan weer in de kast wor den gezet. Gelukkig voor de kantonrechter en de officier van justitie is het Verdrag van Rome bij de meeste ver dachten even bekend als de hoofdstad van de Fyi-eilan- den. In maart 1953 trad de 22-jarige Bartholomeus Mark, die na de LTS de 'machinistenavondschool' aan de Haagweg (een soort MTS) bezocht, in dienst van de Leidse brand weer. Daarmee ging beslist geen jongensdroom in ver vulling want Mark solliciteerde alleen om verstandelijke redenen bij de Leidse brandweer. "Ik kwam net uit militaire dienst en wist bij wijze van spreken niet eens waar de brandweerkazerne lag. Maar mijn vader werkte bij de gemeente en zei altijd dat ik moest proberen een vaste be trekking te krijgen. En omdat ik graag een sportieve baan wilde, werd het dus de brandweer". Fanatiek Brandwacht Mark raakte al snel in de ban van het, vooral toen, har de brandweerwezen. Zo kon het gebeuren dat hij bij zijn eerste brand in het ziekenhuis beland de. In zijn enthousiasme wilde Mark de spectaculaire brand in een voormalige motorenfabriek aan de Stationsweg wat al te fa natiek te lijf gaan en sprong par does door een grote etalageruit. "Een half uur later lag ik op de afdeling heelkunde van het Aca demisch Ziekenhuis en moest ik aan alle kanten worden gehecht. Maar 's avonds zat ik alweer in de kazerne. Ziek naar huis gaan, was er toen niet bij. Als je wat mankeerde dan kon je in de alarmcentrale achter de telefoon gaan zitten tot het over was". Tussen het brandweerwezen van toen en nu bestaat volgens com mandant Mark een levensgroot verschil. "Het is tegenwoordig allemaal veel en veel beter geor ganiseerd", beseft hij. "Wanneer er nu een nieuwe vent binnen komt dan wordt hij uitgebreid getest en meteen op cursus ge stuurd. Toen ik dertig jaar gele den hier voor het eerst binnen kwam zetten werd een driehoek je voor me op een schoolbord ge tekend. Op de drie zijden werden de woorden zuurstof, brandbare stof en temperatuur geschreven. 'En nou moetje één ding onthou den', werd er tegen me gezegd, in Ji„ J_i» _1_ r je één van die drie ele menten weg weet te nemen dan is de brand geblust. En ga nu maar snel een overall aantrek ken, want we hebben je hard no dig in de werkplaats'. Ik kreeg een overall aan van een gepen sioneerde brandweerman, dat natuurlijk aan geen kant paste, en kon gelyk aan de slag". Vakbondswerk Het vak leerde Mark door in de praktijk door schade en schande wijzer te worden en door op z'n vrije middag (een brandweer man werkte destijds gemiddeld 84 uur per week) les te halen by brandmeester Godthelp die er z'n liefhebberij van had gemaakt om jongere collega's thuis wat theorie by te brengen. De leergierige Mark ging, zoals hy het zelf uitdrukt, "vanaf 1962 langzaam meedraaien richting kader". Van onderbrandmeester wist hij het dus uiteindelijk tot commandant te schoppen. Tot dat hij binnen het korps een offi ciersfunctie ging bekleden, is Mark actief geweest binnen de Algemene Bond Van Ambtena ren. Als vakbondsman was hy degene die voorop liep bij de be zetting van de kazerne aan de Langebrug in 1976, die moest lei den tot afschaffing van de 72-uri- ge werkweek voor brandweerlie den en het instellen van de 60- urige werkweek. Maar toen hij een paar jaar terug officier werd, vonden enkele vakbondsleden binnen het korps dat Mark er niet meer bij kon ho ren. Deze reageerde impulsief en stapte uit de bond. "Maar ik sta nog steeds positief tegenover het vakbondswerk hoor. Ook nu ik zelf aan de leiding sta, vind ik het een gezonde zaak dat er in het korps vakbondsmensen actief zijn". 'Periode Broekman' In zijn officiersrol maakte Mark de laatste jaren wekelijks het over leg tussen het hoofd van de Leid se brandweer, burgemeester Goekoop, en de brandweerstaf mee. Sinds vorig jaar december ontbrak door ziekte niet alleen ondercommandant Van der Staay aan de 'onderhandelings tafel', deze is inmiddels met functioneel leeftijdsontslag (ver vroegd pensioen), maar ook 'op perhoofd' Broekman. Dat bleef niet onopgemerkt voor de Leidse burgervader. Vandaar dat er nu een nieuw comman dantenkoppel is benoemd: Mark/ Van Oosten. Daarmee is, naar verluidt, de rust binnen de brandweergelederen weerge keerd. Over de onrustige 'periode Broek man', die een kleine vijf jaar heeft geduurd, bewaart Mark aanvankelijk het stilzwijgen. Hy wil niet meer zeggen dan dat "de mans gezondheid te wensen overlaat". Wat later beaamt hij dat zyn voorganger niet bestand was tegen de spanningen die het commandantschap van de Leid se brandweer de laatste jaren met zich meebracht. Spanningen bijvoorbeeld met be trekking tot de nieuwbouw in de Merenwijk en de oprichting van één alarmcentrale voor de Leidse en Alhphense regio. Vooral het laatste heeft bij Broekman ver moedelijk de veer doen knap pen. Zo was het hem aan te zien dat hij zich niet bepaald op z'n gemak voelde op de rellerige ver gaderingen die aan de oprichting van de regionale alarmcentrale voorafgingen. Vergaderingen waarop de regioburgemeesters elkaar soms bijna in de haren vlogen. Spanningen die er toe leidde dat, aldus Mark, "de commandant steeds vaker verschijnselen van zware overspannenheid ging ver tonen. Niet zo verwonderlijk, want de man heeft natuurlijk niet bepaald de meest eenvoudi ge periode uit de geschiedenis van de Leidse brandweer meege maakt. Wat dat betreft heb ik het nu een stuk gemakkelijker". Bokshouding Tot een van zijn belangrijkste ta ken rekent Mark het verder ont wikkelen van de samenwerking en goede verstandhouding tus sen het Leidse beroepskorps en de overige, meestal geheel uit vrijwilligers bestaande, korpsen van de andere 25 regiogemeen ten. Vroeger, zo blijkt uit Marks woor den, stonden de beroeps en de vrijwilligers met elkaar op ge spannen voet. Elk korps be schouwde zich als een concur rent van het korps uit het naburi ge dorp of de naburige stad. As- sistentieverlening was er toen nog niet bij. Mark: "Ik heb het Commandant Bart Mark diept herinneringen op. Vroeger beschouwde dat we in bokshouding tegenover elkaar stonden. Nee, in die tijd hoefde je elk korps zich een concurrent van de ander: "ik heb nog wel meegemaakt het niet in je hoofd te halen om aan andermans brandje te komen". (Foto: Holvast). nog meegemaakt dat we in boks houding tegenover elkaar ston den. Zo stond het vermaarde res taurant 'De Vijf Vliegen' in War mond eens in lichterlaaie. Maar mooi dat wij de poort bij War mond niet doorkwamen. We heb ben toen op de brug staan kijken hoe het hele zaakje afbrandde. Neè, in die tijd hoefde je het niet in je hoofd te halen om aan an dermans brandje te komen". Beste korps Voor zijn eigen jongens heeft de 51-jarige commandant niets dan lovende woorden over. "Zonder theatraal te doen, durf ik te zeg gen dat ik trots ben op het com mandantschap van Leiden. Ik geloof namelijk dat het Leidse korps het beste korps van Neder land is. Dat zegt de commandant van Amsterdam misschien ook maar toevallig is het wel zo dat wij relatief gezien de meeste dui kers van alle korpsen hebben en nergens zyn ze zo veelzydig ont wikkeld als hier". Veelzijdig ontwikkeld mag Mark zich zichzelf ook noemen want, de zwem- en verkeersdiploma's even buiten beschouwing latend, heeft.de commandant ad interim toch snel een twaalftal diploma's in zijn loopbaan behaald. Daar naast heeft hy nog voldoende tijd vrij weten te maken om zich in sportief opzicht te ontwikke len. Behalve de atletieksport heeft Bart Mark zeer fanatiek de voetbalsport beoefend. Jaren lang voetbalde hy op redelijk ni veau in het eerste elftal van ZLC. Om elke zondag tussen de kalklijnen te kunnen staan, heeft Mark heel wat kunstgrepen moe ten uithalen: "Ik ruilde altijd van dienst met eei\ collega zodat ik weliswaar elke zaterdagavond dienst had maar er zondagsmid dags wel van één tot vijf uur tus- senuit kon. De voorzitter van ZLC, Chris de Groot, bracht me altijd met de auto heen en weer". Over z'n verrichtingen op het veld zullen we uit de mond van Mark geen sterke verhalen horen "want ik kom er gewoon eerlyk voor uit dat het bij mij niet van de 'mooiigheid' moest komen maar alleen van de inzet". Dezelfde inzet dus die van brand wacht Bart Mark commandant a.i. B. Mark maakte. DEN HAAG - "Als dit de lyn wordt dan raken we de greep op een flink aantal woningen kwijt". Dat was de wat onthutste reactie van mevrouw De Jong van de Di rectie Huisvestingszaken van de gemeente Leiden gisteren na af loop van een bij de Raad van Sta te gehouden beroepszaak. Het beroep was aangetekend door de heer Oliboni, bewoner van het bovengedeelte van een pand in de Leidse Kernstraat, die het niet eens was met de afwijzing door de gemeente Leiden van zijn ver zoek om het gehele pand te mo gen bewonen. B en W van Leiden willen het gezin Oliboni (man. vrouw, twee kin deren) geen woonvergunning voor het gehele pand geven om dat op die wijze woonruimte - het benedengedeelte is in het verle den verhuurd geweest - ten be hoeve van een ander huishouden verloren gaat. Het gezin Oliboni beschikt nu over vijf kamers (of zes?, daarover waren partijen het ook niet eens) en volgens B en W kan er niet worden gesproken van benarde woonomstandighe den. Staatsraad Van Schaik merkte op dat hij er ernstig aan twijfelde of de gemeente met een beroep op de Woningwet een woonvergun ning voor het genele pand kan weigeren. "In de woningwet wordt gesproken over de inge bruikneming van zelfstandige woonruimte en niet over de inge bruikneming van kamers". Hij liet doorschemeren in het geval van het gezin Oliboni dat laatste van toepassing te achten. Im mers, zo concludeerde hij, het gezin woont al in het pand en Oli boni is bovendien eigenaar van het gehele pand. "De maatregel van het college van B en W kan bestuurlijk wel juist zijn maar het is de vraag of dat ook juri disch juist is", aldus Van Schaik die op 4 januari uitspraak zal doen. Verkoop van kinderzegels LEIDEN - De verkoop van kinder postzegels is vandaag begonnen. In het postkantoor aan de Gere- straat was burgemeester Goe koop vanochtend één van de eer sten, die zich kooplustig meldde bij de speciale verkoopstand (zie foto). De zegels, ontworpen door tekenaar Peter Vos, beelden het thema "kind en dier" uit. In het kader van dezelfde actie zijn ook wenskaarten te koop. De op brengst komt ten goede aan voor zieningen voor de jeugd. In Lei den zijn de zegels tot 23 december te koop in de postkantoren aan Gerestraat, Bevrijdingsplein en Kopermolen; Bazaar In de bejaardenflat "de Parel vissers" aan het Bizetpad in Zuid-West wordt morgen een bazaar gehouden. Handwer ken, kussens, geschenken voor Sinterklaas en kerstmis zijn er te koop. Ook is er een rad van avontuur en een grabbel- zak. De openingstijden: 's ochtends van tien tot twaalf en 's middags en 's avonds van twee tot negen uur. Muziek In café Scarabee (Pieterskerk- choorsteeg) treedt vanavond het Nxeuwzeelandse folkduo Robbie Lüven en Marion Arts op. De aanvang is om onge veer tien uur. Hengelsport Hengelsportvereniging Rijn land viste zijn laatste wed strijd van het seizoen in de Zijl Uitslag: 1 C Teske 2210 gram-9 stuks, 2 Th. Westra 1600-5,3 P. van Velzen 1465-7, 4 J. Blikman 1350-6, 5 W. Schild 1310-6, 6 D. de Wit 975- 4.7 J. Koolhaas 275-2,8 J. van Oosten 250-2; 9 en 10: J. van Hout en W. de Bruyn 0-0. De eindstand ziet er als volgt uit: 1 Th. Westra 22.975 gram-110 stuks. 2 P van Velzen 20 675- 141, 3 D. de Wit 19.805-181, 4 J. Blikman 17.755-127, 5 W Schild 15.985-60. 6 J. Kool haas 13.725-88, 7 Th. Kramp 9655-55, 8 W.de Bruyn 9630- 72, 9 C. Teske 8105-69, 10 J. van Oosten 5655-33. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging Zuid- West hield de tweede wed strijd van de wintercompeti tie. Uitslag: 1 J. de Os 29 stuks-694 cm, 2 R. de Bezemer 27-592, 3 J. Moenen 22-485, 4 W Schouten 19-447, 5 K. Jan sen 22-440, 6 B Heemskerk 19- 410, 7 D Mollenaar 17-376, 8 A de Groot 16-374. 9 E. Uithol 17-366, 10 C. Sinteur 11-248. Tekenfilms De kinderfilmmiddag in het K&O-gebouw (Oude Vest 45) bestaat woensdag geheel uit tekenfilms, met bekende strip- figuren als Supermuis, Migh ty Mouse en Dinky. Aanvang half drie. Corsica "Diaklankbeeld van Corsica". Onder deze titel geeft het Leidse echtpaar Hendriksen woensdagavond een lezing, op uitnodiging van de afde ling Leiden en Omstreken van de Koninlijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde. Dat gebeurt om acht uur in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6. Atoomtaken Het comité "Tegen Atoomtaken Valkenburg" houdt woens dag in Verbum Dei, Plantage 16, een openbare actieverga dering. Amnesty (1) De werkgroep Merenwijk van Amnesty International houdt woensdagavond een bijeen komst in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad), waarop Dick Oosting, directeur van het Amsterdamse secreta riaat, zal spreken. Ook geeft die theatergroep De Muur een voorstelling. Op deze avond wordt besproken wat voor ac tiviteiten belangstellenden voor het werk van Amnesty International zouden kunnen verrichten. Amnesty (2) De afdeling Leiden van Amnes ty International houdt enkele schrijf avonden, waarop pro testbrieven kunnen worden gestuurd naar landen waar mensen op grond van hun po litieke overtuiging gevangen zitten. De eerste avond is aan staande donderdag, Rapen burg 100 en de tweede dins dag 23 november in de Be vrijdingskerk half acht) en de Vredeskerk (acht uur). Polenactie De oud-papieractie in de Pro- fessorenwijk voor de Stich ting Regio Leiden Helpt Po len heeft 11.770 kilogram op gebracht, met andere cijfers: 706.20.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4