c Compromis lozingsrecht op komst Steeds Protest tegen opheffing van vrouwenstudies: bureau bezet I Werkloosheid in Leidse regio naar 11,2 procent Nieuwe gemeentelijke belasting wordt mogelijk uitgesteld Brief over onderwij s- staking wekt irritatie Eén op vijf jongeren zonder werk Uw Gasbedrijf adviseert, ft {pen riet feelmnb kladbleeld DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 Lelden LEIDEN - Studenten van de Leid- se universiteit hebben vanoch tend het faculteitsbureau van so ciale wetenschappen aan de Rijnsburgerweg bezet, omdat zij het niet eens zijn met het feit dat de zogenaamde vrouwenstudies grotendeels worden opgeheven. Gisteren werd er namelijk tij dens een vergadering van de fa culteitsraad gezegd dat er geen geld is om deze studies te finan cieren. Hierdoor zullen drie van de vier medewerksters op straat komen te staan. Ongeveer 75 studenten, vooral vrouwen, bezetten vanochtend het bureau. Het is nog niet be kend wanneer zij hun actie beëindigen. "Dat zal vooral af hangen van de opstelling van het college van bestuur van de uni versiteit", aldus één van de actie- voersters. "Als zij een goede op lossing hebben, dan gaan we weer, maar hebben ze die niet, dan valt nog te bezien wat we zullen gaan doen". Bij de aanstelling van de mede werksters, ruim anderhalf jaar geleden, werd besloten het tijde lijk dienstverband gedurende twee jaar door de faculteit der so ciale wetenschappen te laten fi nancieren. Hierna zou een en an der op een rijtje worden gezet. Wilde men doorgaan met vrou wenstudies, dan zouden de sub faculteiten de financiering over nemen. "Volgens de bekende kastje-naar-de-muur-politiek schuift iedereen de verantwoor delijkheid door. Resultaat: elke instantie roept: vrouwenstudies zijn zeer belangrijk, zolang het ons niets kost". Dat er geen geld zou zijn om de vrouwenstudies te financieren is onzin, volgens de actievoerders. Zij zeggen: "Op een personeels- begroting van ruim twintig mil joen moet toch een ton kunnen worden gevonden voor de vrou wenstudies". De bezetters wijzen er ook op dat het opheffen van vrouwenstu dies beslist niet strookt met het feit dat iedereen telkens bena drukt dat de medewerksters be langrijk werk doen. "Alle subfa culteiten hebben in koor geroe pen: de vrouwenstudies moeten beschermd worden; ja ze hebben zelfs gezegd: uitbreiden. En dan doen ze dit". Het is volgens de bezetters o.a. belangrijk dat de vrouwenstudies worden gehand haafd, omdat: "het feminisme de belangrijkste sociale beweging van deze eeuw is, en dus haar weerslag moet vinden in de so ciale wetenschappen in Leiden". Het dagelijks bestuur van de Leid- se universiteit had zich vanoch tend nog niet uitgesproken over de wens van de bezetters om vanmiddag te praten over deze bezuiniging. "Er zal ongetwijfeld enige vorm van communicatie plaatsvinden", weet voorlichter Beets, "maar op dit moment is daar nog niets over bekend. Het college vergadert nu over geheel andere zaken". De bezetters vanochtend in het faculteitsbureau van sociale wetenschappen aan de Rijnsburgerweg LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een man en een vrouw aangehouden wegens handel in verdovende middelen. De Leidenaren, die bekenden wa ren van de politie, hadden enkele tientallen grammen cocaïne en heroïne in bezit Het spul heeft een waarde van ongeveer 2500 gulden. LEIDEN - De invoering van het lozingsrecht, een nieu we gemeentelijke belasting voor huiseigenaren, wordt wellicht een half jaar uitgesteld. Tijdens het debat over de gemeentebegroting gisteravond, leek een com promis tussen de collegepartners PvdA en WD op han den. De partijen hadden tot nu toe on verzoenlijk tegenover elkaar ge staan. De PvdA noemde invoe ring van het lozingsrecht de minst slechte oplossing. De WD-fractie liet zich daarente gen de afgelopen weken niet van de noodzaak van de nieuwe be lasting (vijftig gulden per huisei genaar) overtuigen. Fractieleider Kuijers (WD) deed gisteravond de suggestie om de belasting op zijn vroegst per 1 ju li 1983 in te voeren. Het uitstel van de invoering met een half jaar zou de gemeente de tijd ge ven om de ontwikkeling van de financiële positie te bekijken. Financiële meevallers zouden er toe kunnen leiden dat de nieuwe belasting geheel achterwege blijft. De eventuele noodzaak van de belasting zou komend voorjaar dan opnieuw bezien kunnen worden, meende Kuij ers. De WD-suggestie kwam bepaald niet voor iedereen als een verras sing. Hooguit voor een deel van de WD-fractie. Het idee werd namelijk dinsdagavond al (infor meel) geopperd door de CDA- fractie. De christen-democraten legden het toen voor aan PvdA- wethouder Bordewijk. De PvdA-fractie vergaderde vrij dagmiddag nog (in beslotenheid) over de kwestie en vond het compromis aanvaardbaar. Fi nancieel specialist Snelders (PvdA) reageerde gisteravond dan ook met: "Het is geen slecht voorstel. We hadden het zelf kun nen bedenken". Tot grote hilari teit van de insiders. Snelders benadrukte dat het voor de PvdA onaanvaardbaar is om een jaarlijks tekort met een een malige dekking op te vullen. Zij wees hiermee tegelijk een eerde re suggestie van de WD van de hand. Het CDA-idee om de belasting een half jaar uit te stellen was kenne- Kuijers (WD) lijk door de PvdA voorgelegd aan WD-leider Kuijers, die toen begrepen moet hebben dat aan het lozingsrecht niet te ontko men viel. Gisteravond laat - na afloop van de raadsvergadering - moest hij dat nog aan zijn frac tiegenoten uitleggen tijdens een extra fractievergadering. Door de PvdA zou naar verluidt ge dreigd zijn aan een eventueel 'nee' van de WD consequenties te zullen verbinden. Dat vooruit zicht moet Kuijers hebben over tuigd. Er hing afgelopen week r Walenkamp (CDA) kortom een lichte crisissfeer in het stadhuis. CDA-leider Walenkamp hoonde: "De VVD accepteert het lozings recht dus toch maar. De verkie zingsbelofte heeft slechts twee maanden stand gehouden". Kuij ers onderbrak hem en zei: "We zijn nog nergens mee akkoord gegaan. Waar haalt u dat van daan?". Walenkamp liet zich niet van de wijs brengen. Hij verklaarde dat zijn fractie het lozingsrecht aan vaardt als het nodig blijkt, maar Snelders (PvdA) legde de bewijslast hiervoor by het college. "Als het gat in de be groting in de loop van het jaar te dichten valt, dan geen lozings recht", aldus de CDA-er. Vanochtend vergaderde het colle ge van B en W over het antwoord dat het zal geven op de beschou wingen van de partijen. Het is waarschijnlijk dat het compro mis tussen PvdA en WD in een aangepast raadsvoorstel wordt neergelegd. Vanavond wordt het debat in de gemeenteraad voort gezet. LEIDEN - PSP-raadsüd De la Mar vroeg gisteravond aan wethouder Peters (PvdA) van onderwijs opheldering over een bnef die de gemeen te heeft gestuurd naar de Leidse scholen. In de brief werden een aantal vragen gesteld die betrekking hebben op de onderwijs-staking van de ze week. Volgens De La Mar komt de hele brief "ontzettend negatief' over en raken de mensen in het onderwijs erdoor geïntimideerd. Hij hekelde de in de brief gestelde vragen, zoals: Vindt het onderwijs doorgang tydens de staking? "Het intrappen van een open deur of een kapotte achter deur. Ik weet het niet", aldus het raadslid. Hij noemde de moties van de PvdA tegen het regeerakkoord waarschijn lijk weinig zinvol. "Hier kan het college zelf iets doen", aldus De la Mar. En hij pleitte ervoor dat de gemeente donderdag een zaal beschikbaar stelt ten behoeve van een protestbijeenkomst van onderwijsgevenden. LEIDEN - Het aantal werklozen in de Leidse regio is in de maand oktober flink gestegen en geko men op een percentage van 11,2. Dit blijkt uit cijfers die het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden vandaag bekend heeft gemaakt.' Het aantal werkloze mannen steeg met 197 en kwam op 5645 (percentage 10,7) en het aantal werkloze vrouwen ging met 46 omhoog tot 2395 (percentage 12.6). Eén op de vijf jeugdigen (de cate gorie tot en met 24 jaar) zit zon der werk. Bij mannen is de situa tie onder jongeren ongunstiger dan bij vrouwen. De werkloos heidspercentages zijn respectie velijk 21,7 en 16,8. Was er in augustus en september sprake van een herstel van de werkgelegenheid in de bouw, in november steeg het aantal werk zoekenden in deze sector weer. Het ging hierbij vooral om huis schilders en timmerlieden. Ook de werkloosheid onder kantoor- en handelspersoneel, het perso neel in algemene dienst en in de metaalsector nam flink toe. Vergeleken met de cijfers van ok tober 1981 steeg de werkloosheid in één jaar bij de mannen van 4404 naar 5645 en bij de vrouwen van 1843 naar 2395. Het aantal va catures daarentegen daalde van 231 naar 81. In oktober 1981 nam Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige het aantal jeugdwerklozen in vergelijking met een maand eer der af; dit jaar is dit niet het ge val. Dit betekent ook dat in ver-, gelijking met vorig jaar school verlater moeilijker aan de slag konden komen. Per gemeente, behorend tot het ge bied van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden, zien de werkloosheidscijfers er als volgt uit: sept. 82 okt. 82 sept 82 okt. 82 176 188 87 87 509 582 182 193 3667 3733 1513 1550 348 346 165 140 181 184 117 116 108 113 49 55 34 37 12 13 268 291 135 143 57 66 32 34 90 91 52 55 10 14 5 9 5448 5645 2349 2395 ADVERTENTIE ZELF ISOLEREN? Isoleren is heus niet altijd zo'n grootscheepse onderneming Er zijn genoeg eenvoudige ingrepen dieu makkelijk zelf kunt doen. En waarmee u toch flink op uw gasrekening bespaart. Wilt u weten hoe of wat? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Du is een publicatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven 1 V I Officier laat krakers met rust LEIDEN - De krakers van een pand aan de Scheepmakerssteeg zullen door de Leidse politie niet op straat worden gezet. Het pand dat vrijdag door een tien tal jeugdige krakers is betrokken staat al sinds februari van dit jaar leeg. De onduidelijke bestem ming van het pand en de lange leegstand zijn voor de officier van justitie aanleiding om de po litie niet te laten optreden. Als de eigenaar van het pand de krakers eruit wil hebben zal hij dat moe ten doen via de rechter. Afgelopen nacht was er wederom onenigheid tussen krakers en een knokploegje. Twee ruiten in het pand werden vernield. Toen de politie ter plaatse kwam werd niemand meer aangetroffen. Redactie: Bart Jungmann A Jaap Visser Bollenfik Heeft Anneües Foeimann zaterdag de oude bollenschuur aan de Van Oldebarneveltstraat in de fik gestoken? Ze was onze voornaamste verdachte na een stukje in het wijkblad 'De Raadsheer' van deze maand. Daarin waarschuwde ze voor het gevaar dat spelen de kinderen lopen bij het op instorten staande bouwval. Annelies Poelmann heeft het echter niet gedaan. "Nee hoor, ik heb een alibi", zegt ze lachend. "Ik was er zater dagmiddag niet". Hoe de 'schuur van Ballego' - zoals ze in Raadskringen be kend staat - precies op de brandstapel terecht kwam, is nog onbekend. Al vermoedt Annelies Poelmann dat de Raadsjeugd een tikkeltje on voorzichtig met vuur is ge weest. Gisteren heeft eige naar Proper de laatste restan ten gesloopt en hoopt het ter rein nu voor woningbouw te kunnen bestemmen. "Het is alleen even wachten op bete re tijden. Maar het is inder daad de bedoeling dat er net zulke huizen komen als aan de overkant staan". Een droevig einde van deze in 1920 gebouwde schuur. Schuur en huis van familie Ballego stonden destijds op een kwekerij die ook een deel van de Fagelstraat omvatte. Zo leert ons althans een stuk je van Lonneke Goemans in het wijkblad. Een stukje bloembollencultuur in Lei den dat voornamelijk op dah lia's gericht was. De piek be leefden de Ballego's in de ja ren vijftig en zestig, maar in 1971 werd er een punt achter gezet. Daarna werd de schuur een soort voorloper van een mul- ti-functioneel centrum. Op slagplaats voor overgebleven kwekerij-materialen, drie jaar woonhuis en daarna weer opslagplaats. Ditmaal voor bewoners van de Raads- herenbuurt Makelaar Proper had schuur plus terrein in middels gekocht, zonder er overigens verder nog veel mee te doen. Groepjes kinderen namen daarop bezit van dit stukje jungle tussen Van Oldebar neveltstraat en Rijnsburger- Wat er zaterdag overbleef van een stukje bloembollencultuur in Leiden. Inmiddels zijn de overblijfselen van de "schuur van Balle go" al m,et de grond gelijk gemaakt. "Heerlijk dat-ie weg is", zegt Annelies Poelmann. (Foto Holvast) weg. Plannen voor een club huis en buurtcafé liepen op niets uit en de Ballego- schuur was uiteindelijk wei nig anders meer dan vier mu ren en een hoop rotzooi. Zo spannend als de jeugd deze woestenij vond, zo ongerust was een aantal volwassenen. "Wat te denken van een bran dende matras die door een paar avonturiers uit de schuur over onze brandgang werd versleept", zo ver woordt Annelies Poelmann de onrust in De Raadsheer. "Het is voorgekomen dat de gaslucht uit opengedraaide tankjes in onze tuinen was te ruiken en er zijn ware ge vechten gehouden met vuur werk". Erg verwonderd dat de schuur zaterdag geheel in vlammen op ging. is zy dan ook met Erg blij dat het gebeurde, is ze wel. "Heerlijk dat-ie weg is". Dat zullen niet alle kinde ren van de Raadsheer met haar eens zijn. Dan maar ze li een hutje bouwen in de Leid se Hout BJ Vlooienbranche (2) Vlooien marktlieden Peter Deunhouwer, Elie de Graaf, Pieter van Uden en Simon Platteel hebben de balans op gemaakt en besloten de gok te wagen: voorlopig organise ren zy elke maand een 'witte markt' in de Pieterskerk Struinend over de Beverwijkse 'zwarte markt' kwam dit vier tal tot het plan om ook in Lei den een keer een vlooien markt te organiseren. Vorige maand werd deze eerste afle vering van de Leidse witte markt in de het Anthonius Clubhuis een groot succes dankzij zo'n veertig stand houders en naar schatting 1500 tot 2000 bezoekers. Na dit succesvolle proefdraai en, stapten Deunhouwer cs. naar Pieterskerkmanager Jo- c hem us en spraken af om tot eind volgend jaar élke maand één zaterdag de kerkruimte af te huren voor de 'vlooien- handel'. Zaterdag 11 decem ber zwaaien de kerkdeuren voor de eerste keer open voor, by voorkeur, 'amateur handelaren' die voor een stand de huurprys van 37 gul den 50 moeten neerleggen. "Een schappelijk bedrag", vindt Peter Deunhouwer, "wanneer je beseft dat pro fessionele handelaren voor een weekendje antiekmarkt in de regel vyf- tot zeshon derd gulden standgeld beta len". De organisatoren denken in de Pieterskerk honderd tot tweehonderd stands kwyt te kunnen. "En afgaande op de aanmeldingen en reacties die we tot nu toe uit de hele regio binnen hebben gekregen, moeten we de eerste keer al aardig in de buurt van de honderd komen". Omdat het afhuren van de Pie terskerk volgens Deunhou wer "bepaald geen kattepis is", zal er voor de bezoekers een entreeprijs van één gul den worden geheven. Wat er aan de strijkstok van de vier organisatoren blijft hangen.is volgens hem nauwelijks de moeite waard "Aan de eerste vlooienmarkt in het Antho nius Clubhuis hebben we nog geen 150 gulden de man overgehouden. Maar daar stond wel tegenover dat wc ons maandenlang kapot heb ben georganiseerd. Voor het geld hoeven we het dus met te doen. Waar we het dan wel voor doen? Voor de loL Niet meer en niet minder" J V

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3