r Extra stijging OGB goedkopere huizen Zoeterwoudse buurtbus feestelijk "ingereden" Weidse a-tsff-saaa -=SSEwtea Huisvesting voor jongeren na de sloop van HNR Raadsleden ongelukkig met beleid van B en V Stad en rand Provinciaal bestuurder T. Jansen (links) overhandigt de sleutel van de eerste buurtbus in de streek aan de Zoeterwoudse comitèvoorzittpr, Noordman. Burgemeester Houdijk kijkt stralend toe. ZOETERWOUDE Met veel feestelijk vertoon is gis termorgen de buurtbus die in Zoeterwoude en omge ving gaat rijden officieel in gebruik genomen. Toe spraken en een ritje langs de route, waarbij alle halte- palen werden onthuld, waren de ingrediënten van de ochtend. Tijdens het rijden van de route werd de noodzakelijkheid van de buurtbus aangetoond. De opmerking van een oude vrouw aan de Hoge Rijndijk ty peerde de noodzaak het duide lijkst: "Vroeger moest ik altijd worden opgehaald als ik naar m'n dochter in het dorp moest. Nu kan ik met de bus". Maar ook de reacties van de bejaar den in huize Emmaus en die van andere inwoners van Zoe terwoude spraken boekdelen. Duidelijk werd ook dat een nor male bus de route nooit zou kunnen rijden. Overal waar de kleine buurtbus makkelijke doorkwam, moesten zijn grote broers (met een deel van de ge nodigden) woekeren met de ruimte. De buurtbus komt in alle buurt schappen van Zoeterwoude en maakt ook nog uitstapjes naar Benthuizen en het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. De Weipoort, de Geerpolder, de Zuidbuurt, Gelderswoude en Westeinde worden voor het eerst ontsloten door openbaar Gedeputeerde T.F.J. Jansen liet het project officieel aanvangen door de sleutels van de bus te overhandigen aan de voorzitter van het comité A.G.J. Noord man. Jansen gaf het buurtbu sproject in Zoeterwoude het predikaat "uniek" mee. Het is voor het eerst dat een buurtbus ook op zaterdag en zondag rijdt. De bus zal op die dagen een beperkte dienstregeling hebben. Er wordt alleen voor het middagbezoekuur naar het Elisabethziekenhuis in Leider dorp en weer terug gereden. De bus zal op andere dagen ook naar Leiderdorp rijden voor mensen die iemand in het ziekenhuis willen bezoeken. Voor de Zoeterwoudenaren wordt het veel gemakkelijker om zich met het openbaar ver voer te verplaatsen. De buurt- bus heeft namelijk aansluiting op andere pormale busdien sten op de Hoge Rijndijk. In tegenstelling tot al het andere openbaar vervoer kan men bij de buurtbus geen strippen kaart gebruiken. Enkeltjes 1,35, met reductie 0,65) en vierrittenkaarten 3,75, met reductie 1,90) zijn de enige kaartjes. De nationale strip penkaart wordt niet gebruikt omdat het systeem vrij inge wikkeld is, vertelde een woordvoerder van West Neder land, de busmaatschappij die de bus levert en die ook onder houdt. Het zou te moeilijk zijn de vele vrijwilligers (ruim 35) dat bij te brengen. De vrijwilli gers zijn allemaal gekeurd en opgeleid door West Nederland. De verwachtingen rond het buurtbusproject zijn hoogge spannen in Zoeterwoude. Toch wordt er rekening gehouden met een tekort van ongeveer 25.000 gulden per jaar. Dat is namelijk het gemiddelde te kort bij andere buurtbuspro jecten in de rest van Neder land. Dat de verwachtingen hooggespannen mogen zijn, bleek na de eerste ritten gister middag en -avond al. Acht mensen maakten gebruik van de buurtbus. Het lijkt niet veel, maar "er zijn projecten", aldus een woordvoerder van de co mité, "waar de buurtbus de eerste maanden veel ritten leeg maakt". In Oegstgeest: DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 OEGSTGEEST - De hertaxatie van het onroerend-goed in Oegstgeest betekent vooral voor de gebruikers en ei genaren van de goedkoopste huizen een forse verhoging van de belasting. De bezitters en gebruikers van duurde re huizen gaan er in tegenstelling weinig of niets op achteruit, in sommige gevallen zal de aanslag voor de onroerend-goedbelasting zelfs een lager bedrag tonen. fractieleider Van Veen had er meer moeite mee. Samen met de verhogingen van andere ge meentelijke tarieven betekent de verhoging van de onroerend- goedbelasting een forse lasten verzwaring voor de Oegstgeeste- naren. Hij pleitte daarom ook dat De verschillen in de onroerend- goedbelasting zijn het gevolg van de herwaardering die dit jaar plaats vond. De goedkope huizen (tot de honderdduizend gulden) zijn in prijs gestegen en de wo ningen daarboven flink gedaald. De totale waarde van het onroe rend-goed in Oegstgeest is even eens gedaald. Omdat de gemeen te toch hetzelfde bedrag wil ont vangen zal de onroerend-goedbe lasting flink moeten stijgen. Twee voorbeelden: een huis dat de gemeente binnenshuis naar mogelijkheden ging zoeken om de meeropbrengst van de extra verhoging te vinden door middel van bezuinigingen. Dat zou moe ten gebeuren door alle posten op een zogenaamde min-lyn te zet ten, bijvoorbeeld min drie pro cent. Van Veen wilde onderzocht hebben of via dergelijke bezuin- gingen "het mogelijk zou zijn te komen tot belastingverlaging". Een dergelijk onderzoek komt er, beloofde wethouder Kohl- beck, bij de behandeling van de herziene ramingen voor de ko mende vier jaar in januari of fe bruari 1983. In Voorschoten: niet meer waard is dan een ton is gemiddeld de afgelopen vijf jaar (sinds de vorige taxatie) in waar de gestegen met 9,45 procent. De bedraagt ongeveer 11,9 procent. De onroerend-goedbelasting moet dus met 21,35 procent om hoog. Het tweede voorbeeld: een huis met een waarde tussen de 200.000 en 250.000 gulden is in waarde gedaald met gemiddeld 13,9 procent De verhoging is 11,9 procent, zodat de onroerend- goedbelasting met twee procent daalt. Bij huizen die nog duurder overleg plegen over de grote nanciêle moeilijkheden waarin de gemeente Voorschoten zich bevindt. Burgemeester P. Can- negieter noemde dit de zin van het bijeen roepen van alle leden van de commissies van advies en bijstand. Deze voorbereidende discussie op de gemeentebegro ting pakte echter teleurstellend uit voor het college van burge meester en wethouders. van de onroerend-goedbelasting komt neer op ongeveer één gul den per jaar. De financiën ging gis teravond met de verhoging van de onroerend-goedbelasting ak koord. Wel wilde de commissie nog dat wethouder Kohlbeck zou bekijken of hij de gebruikers van woningen (soms huurders, soms de eigenaren zelf) iets kon ontzien. Dat zou betekenen dat de eigenaren iets meer zotiden moeten gaan betalen. Voor ge bruikers die tevens eigenaar zijn maakt dat niets uit Het totaalbe drag per woning blijft hetzelfde, i en W van Oegstgeest willen de onroerend-goedbelasting echter daarboven nog eens verhogen met vier procent. Daar was de commissie het niet unaniem mee eens. De PvdA en D'66 wilden dat voorstel "niet onwelwillend in overweging nemen". CDA- verhoging van de onroerend goed belasting met 4% noodza kelijk is om alsnog de grote werken, zoals opknappen van het Cultureel Centrum en ver bouwing van het Instructiebad, uit te voeren. Namens de WD toonde drs. Wil- lemsen een heel groot voorbe houd. De WD wil niet zonder meer extra offers vragen van de burger, maar heroverweging van het beleid. Voor het Cultureel Centrum bepleitte de WD een verdergaande versobering. Het CDA liet drs. Offringa zeggen dat de fractie nog niet uigestu- deerd is op de onroerend goed- belasting. Volgens het CDA was de verhoging vorig jaar ook niet nodig geweest. Visser (PvdA/PPR) stelde dat zijn fractie zich bij de neus genomen voelt. Men mag het opknappen van het Cultureel Centrum niet Geldelijke steun voorwaarde WASSENAAR - Huize Nieuw Rijksdorp zal worden gesloopt, mits het ministerie de subsidies verstrekt voor nieuwbouw al daar. Het gebouw dat dan ver rijst zal huisvesting moeten bie den aan jongeren. Dit historische besluit heeft de Wassenaarse raad gisteravond genomen. Er werd nauwelijks meer over de zaak gedebatteerd. Ook het CDA ging nu akkoord met de college voorstellen. Voorwaarde bij nieuwbouw is dat het gebouw "nieuw allure" zal hebben. Het college stelde in haar voorstel dat de sloop "alleen al om finan ciële redenen" onvermijdelijk is. Nieuwbouw is dan veel aantrek kelijker. Wel zal hiervoor de. fi nanciële medewerking van het rijk nodig zijn. Totdat die toezeg ging er niet is zal het huidige ge bouw ongerept blijven. B en W gaan er van uit dat in een nieuw gebouw één- en tweepersoons huishoudens zullen komen voor uit de jongere leeftijdsgroepen (van 18 tot 27 30 jaar). Ondanks dat men het geen gemak kelijke beslissing vond, gingen alle partijen (behalve Partij Was senaar) akkoord. De WD stelde, bij monde van fractieleider Co- cheret de la Morinière, "schoor voetend" akkoord te gaan: "als het gebouw HNR te behouden is, zullen wy de eersten zijn die daar voor pleiten". De liberalen stel den wel een belangrijke voor waarde bij hun besluit: "er mag slechts een gebouw komen van dezelfde schoonheid en allure". Tijdens de vergadering bleek dat het CDA niet met een alternatief voor sloop kon komen. Zy had dit beloofd tijdens de commissie vergaderingen over de toekom stige bebouwing van het terrein Huize Nieuw Rijksdorp. Nu moesten ook de christendemo craten constateren dat verbouw financieel onhaalbaar is. Wel vonden zij dat ze "met de rug te gen dc muur" stonden, doordat hun tegenstem de kans op subsi die zou doen verkleinen. Opmer kelijk in het CDA-betoog was de opmerking dat men zich nog niet wil vastleggen op toewijzing van de nieuwbouw aan woningbe- hoeftige jongeren. Men vindt dit nu "te veel toegespitst". In eer dere stadia echter was deze partij wél voor jongerenhuisvesting op de plaats van Huize Nieuw Rijks- dorp. De progressieve partijen, tevens college-partner van de VVD, gin gen volledig akkoord met het collegevoorstel. Zowel de PvdA als D'66 zijn dan ook voorstander van jongerenhuisvesting in het nieuw te bouwen pand. Gou- looze (PvdA) knoopte hier een pleidooi voor "goede en betaal bare woonruimte voor jongeren aan vast. Ook op andere plaat sen in Wassenaar wil hij dit ge realiseerd zien. Eraktieleider Lodder (Partij Was senaar) deed tijdens het debat op een gegeven moment zijn mond demonstratief niet meer open. Hiermee wilde hij protesteren te gen de burgemeester, die hem verschillende malen verzocht "ter zake" te komen. Lodder wei gerde dit en bleef doorgaan met een verhaal over wat hij allemaal fout vond in de gemeente. De burgemeester greep hierop in. Als tegenmaatregel stemde Par tij Wassenaar vervolgens tegen het collegevoorstel. Voorschotenaar overleden aan gevolgen van ongeval in Wassenaar WASSENAAR - De 83-jarige Voorschotenaar W. Hensing. die vrijdag betrokken raakte bij een auto-ongeval op de Rijksstraatweg in Wassenaar, is gistermorgen in een zie kenhuis in Den Haag aan zijn verwondingen bezweken. Zijn medepassagier, de Voor- schotense pastoor J. Blonk, liep bij het ongeluk een ern stige hersenschudding op. De bejaarde Voorschotenaar zou op de kruising Rozen- laan-Rijksstraatweg het rode stoplicht hebben genegeerd. Het gevolg hiervan was dat hij door een in de richting Den Haag rijdende auto werd aangereden. De directeur van het postkantoor in Leiden overweegt het zelfbe dieningspostkantoor in Winkel hof in Leiderdorp tijdens de weekeinden af te sluiten. Aanlei ding hiervoor is dat in het post kantoor aan de Heinsiuslaan de laatste weken ernstige vernielin gen zijn aangericht. In het weekeinde van 6/7 novem ber werd er zelfs een grote ruit ingeslagen en tot hoog in de ruimte de boel besmeurd met fruitresten en dergelijke. De afdelingen Leiden van de ABOP en KOV organiseren mor genmiddag een demonstratie- tocht van het Schuttersveld naar het Stadhuisplein. Ouders, leer krachten en leerlingen zijn uitge nodigd zich om twee uur by het Schuttersveld te verzamelen. Vanaf drie uur is er vervolgens op het Stadhuisplein muziek en poppenkast en worden er toe spraken gehouden. Het gaat om een onderwijsmanifestatie tegen de kortingen en voor goed onder wijs. Dode hond op de weg: ravage en beenbreuk Een 29-jarige Hagenaar heeft vanmorgen rond acht uur op de Valk Bouwmanweg in Leiderdorp een gebroken been opgelopen als gevolg van een bruusk uitgevoerde uitwijkmanoeuvre. De automobi list wilde uitwijken voor een op de weg liggende dode hond en kwam hierbij op de linkerweghelft te recht. Hier kwam hij frontaal in botsing met de auto van een 19-ja rige Leiderdorper. De laatste kwam met de schrik vrij. De beide auto's toerden geheel vernield. koppelen aan de verhoging van de onroerend goedbelasting. Ten aanzien van het instructiebad deed hy het voorstel tot privati sering oftewel afstoten aan een particulier. Aikens (D'66) meende dat verho ging van de onroerend goedbe lasting wel noodzaak zal zijn, maar geen koppeling aan het Cultureel Centrum. Het hele be leid moet omgeschoffeld wor den, dat kan niet tydens een be grotingsbehandeling. Wethouder Van Dalen (WD) wees op de krapte van de geldmidde len. De komende jaren krijgt Voorschoten ruim 100.000,- per jaar minder van hef rijk- De verhoging van de onroerend goedbelasting betekent voor de burger slechts een heel kleine lastenverzwaring, maar voor de gemeente een dringend gegeven om te trachten de eindjes aan el kaar te knopen. Wethouder L. Marselis (CDA) meende dat er verwachtingen zyn gewekt bij belanghebbenden en daarom kan de raad er niet onderuit, zo wel Cultureel Centrum als In structiebad moeten opgeknapt worden als uitvloeisel van het tot nu toe gevoerde beleid. Wethou der J. van Leeuwen (PvdA) con stateerde dat Voorschoten niet ontkomt aan de reconstructie van de busbaan in Vlietwijk an ders komt er een dure post her- bestrating. Leiderdorp kapt iepen, ziek of (nog) net niet LEIDERDORP - Alle bomen aan de Willem de Zwygerlaan wor den gekapt. Bij het opnieuw aan planten zal rekening worden ge houden met de wensen van de aanwonenden. Deze beslissing viel gisteravond tydens de verga dering van de commissie ruimte lijke ordening. Hoewel de bewoners zich door middel van een enquête hadden uitgesproken vóór het behoud van de gezonde bomen, Bleken zy tijdens de vergadering voor de argumenten van de directeur van gemeentewerken, Van Vliet, overstag te gaan. Deze wees op het gevaar van het laten staat van ogenschijnlijk gezonde iepen. Niet alleen kan een dergelijke boom binnen drie maanden toch aangetast blijken, waardoor hij (bij de wet verplicht) moet wor den vernietigd. Het is ook geen fraai gezicht om hier en daar te kappen en daarvoor in de plaats een andere, kleinere boomsoort (esdoorn of bol-es) te planten. Volgens Van Vliet gaat door deze manier van doen het laaneffect verloren. Het uitsluitend weg kappen tenslotte van de wortels die boven de grond liggen is on verantwoord omdat de bomen dan onvoldoende houvast heb ben. De bomen worden overigens niet alleen gekapt omdat ze (moge lijk) door de iepenziekte zijn aan getast. Een belangrijke reden is, dat de wortels van een aantal bo men zó ondiep zitten, dat de stoep er omheen aanzienlijk om hooggewerkt wordt. Dat levert gevaarlijke situaties op. De bewoners blijken niets te voe len voor suggesties om ter hoog te van de zijstraten bomen te planten die na verloop van tijd flink zullen uitgroeien. DINSDAG Leiden - Marinecomplex, Noordeinde 2a, Matrogoth "Waarom maken ze men sen', 20.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, film "De- menticare Venezia' van Franco Brusati naar een verhaal van Tsjechov, 20 uur. Collegezaal Oude Sterrewacht - Kaiser- straat, lezing door dr. A.M. van Gende- ren met als onderwerp 'De Magelhaanse wolken'. Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden het Nieuwzeelandse folkduo Robbie Lavën en Marion Arts, 22 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en di van 20-21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Keclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe- wijs, 20 ii Warmond - gemeentehuis, vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, 20 uiir. WUKVEKFLtXilN Li Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, teL 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wild-west taferelen vannacht in Leiderdorp LEIDERDORP - Bedreiging met het eigen dienstpistool, een wilde rondrit door Lei den en een enorme kaakslag van een Leiderdorpse opper wachtmeester hebben van nacht de rijkspolitie bezig ge houden. Om een uur of twee werd de 22- jarige Leiderdorper W.M. op heterdaad betrapt bij een in braak in kelderboxen van een flat. De inbreker werd voor verhoor meegenomen naar het bureau aan de Hoog- madeseweg. Na verhoor werd hij eyen in de wachtka mer alleen gelaten en zag daar kans twee dienstpisto len (waarvan er een was gela den) te bemachtigen en het hazepad te kiezen. Na verloop van tijd rinkelde de telefoon met de ontsnapte verdachte aan de lijn. Hij wil de een afspraak maken met de opper van de rijkspolitie, een goede bekende van hem. De opper ging naar het afge sproken adres in Leiden in de veronderstelling de dienstpi stolen terug te krijgen. Hoe anders pakte dit uit toen de politieman bij binnen komst in de loop van zijn ei gen dienstpistool keek. De bedreigde opper moest ach ter het stuur van de dienstau to plaatsnemen en een wilde rit door nachtelijk Leiden volgde. Toen de verdachte bij zijn woning in Leiderdorp ar riveerde stapten beiden uit. Een moment waarop de aan dacht van W.M. verslapte was voor de opper genoeg om hem een flinke kaakslag toe te dienen, waarna de beide dienstpistolen weer in veilige handen kwamen. De Leider dorper werd daarop door ge waarschuwde politieagenten voor de tweede maal van nacht ingerekend. Bij de achtervolging vielen geen gewonden en geen schoten. De verdachte was een goede bekende van de Leidse en Leiderdorpse poli tie en volgens een politie woordvoerder "geen kleine jongen". OPGERICHT 1 MAART I860 LEIPSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR naar LEIDEN EN Postbus 54, 2300 AB OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 Ln.v. Damiate Holding BV Losse nummers 0.80 Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (phr) H.IJ. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P. J. de Tombs (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Ciro, Rome, Madrid. Mexico en Wenen. tel. 071-144941, tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2