Half miljoen leerlingen door staking vrij PAGINA 13 Dertig lagere scholen in Leiden houden deze week de deur op slot. De onderwijzers (250 in totaal) proteste ren tegen de maatregelen van minister Deetman (on derwijs). In de eerste plaats wil hij op korte termijn (januari 1983) de salarissen met ruim anderhalf pro cent éxtra korten. Maar dat is voor veel leerkrachten niet de hoofdzaak van de staking. Het gaat hen om de kwaliteit van het onderwijs. Die loopt gevaar als de bewindsman zijn zin doordrijft. Wat wil die minister dan? Straks mogen geen invallers meer worden aangesteld als een onderwijzer ziek is. Dit geldt voor zowel het kleuter- als het lager onder wijs. De kans bestaat dan dat een klas naar huis wordt gestuurd of met een andere wordt samenge voegd. Ontstaat er een vacature nA 1 juni, dan mag die pas né de grote vakantie worden opgevuld. Een ander punt is, dat de hulp aan buitenlandse kinderen wordt beperkt. Wat zeker een rol speelt is dat de klas sen zullen worden vergroot van 30 tot 32 leerlingen. Een school die nu nog 151 kinderen telt en dus recht heeft op zes onderwijzers, zal het volgend jaar genoe gen moeten nemen met vijf leerkrachten. Zo zijn er meer dan dertig punten opgenomen in het regeerakkoord voor volgend jaar. Stuk voor stuk ten nadele van het onderwijs. Stakende- en niet-stakende Leidse onderwijzers vertel len over het waarom zij wel dan niet meedoen aan de actie. Hoe was de opvang van de kinderen geregeld van wie beide ouders een baan hebben. En Is het ac tiecomité tevreden met het tot nu toe bereikte resul taat? Dertig scholen een week dicht en drieduizend kinderen een weekje extra vakantie? Vier plastic bekertjes melk en een fles cola. Verlaten staan ze op een punt van een vrieskist. De stoelen in de klassen staan op de tafeltjes. Beide te wachten op de kinderen die niet komen. Op de speelplaats voet ballen drie jongens. Verder is er niemand. Een'span- doek met rode letters maakt duidelijk dat er in de Lorentzschool geen les wordt gegeven. Maandagmiddag: hoofdonderwijzer Eric Filemon maakt de vlaggestok gereed. Niet voor de vaderland se driekleur, maar voor een rode lap. Slechts twee woorden staan erop: wij staken. Om ook de buurt te laten weten dat de school het beste met 'zijn' kinde ren voor heeft en het niet eens is met de minister. Pas op het allerlaatste moment, vrijdag, besloot de meerderheid van de onderwijzers dat de Lorentzschool 'plat' ging. De 280 leer lingen werden met 'vakantie' gestuurd. Filemon adviseerde zyn leerkrachten voor buitenlandse kinderen niét te staken. Hun rechtspositie zou daardoor in gevaar kunnen komen. Lesgeven is er echter niet bij. Daarom houden zij zich maar bezig met huis-, tuin- en keuken-karweitjes. Klusjes waarvoor zij nu de tijd heb ben. Onderwijzers die staken: nooit eerder kwam dit in Nederland voor. Kinderen móeten, de wet bepaalt dit, naar school. Legt de onder wijzer het bijltje erbij neer, zoals nu, wat dan? Kan een leerkracht tegen de kinderen zeggen ga maar naar huis, wy staken. Schoolhoofd Eric Filemon in een leeg lokaal DINSDAG 16 NOVEMBER 198?" Het schijnt dat geen enkele Neder landse journalist in het zo korte bestek van drie dagen een visum heeft kunnen krijgen om de be grafenis van Leonid Iljitsj Brezjnjev bij te wonen, want de Sowjet-Unie is een reus op lemen voeten, een Stenen Gast om met de dichter Poesjkin te spreken, voor wie drie dagen een flits in de eeuwigheid is. Ik herinner me nog levendig het omslachtige ge scharrel waarmee wij, journalis ten, voor de Olympische Spelen moesten worden ingeklaard. Niks geen computer, maar schoolschriften waarin honder den namen met de hand waren ingeschreven, die weer gecontro leerd werden aan de hand van andere lijsten die ook met de hand waren ingevuld, die weer moesten corresponderen met an dere lijsten met namen en foto's. Pas daarna kregen we in drie etappes onze perskaart uitge reikt. Er was zelfs een apart mannetje om het touwtje door het gaatje te doen en de beide uitein den vast te knopen. En hoewel de speeches tijdens de plechtigheid naar de mening van commentatrice Conny Brood (die in Moskou woonde en met een Rus getrouwd was„kort en za kelijk" werden gehouden, wat volgens haar wellicht „kon dui den op een nieuwe koers" (want elke waarneembare aanwijzing is er één, in de Sowjet-Unie!), was de invloed van de nieuwe leider Andropov blijkbaar niet zó snel tot in alle lagen van de Sowjet- bureaucratie doorgedrongen dat ook het verlenen van visa voor deze bijzondere gebeurtenis met een beetje haastige spoed kon worden afgewikkeld. De tv-kijkers die zich afgevraagd hebben wat boven de ingang van het mausoleum dat puntdakje, die hoofdletter E, die hoofdletter H, die om zijn as gedraaide hoofdletter N en die hoofdletter H betekenden, kan ik melden dat dit de manier is waarop de Rus sen Lenin schrijven. Een naam die zonder rondingen geschreven kan worden (wat bij Brezjnjev niet lukt), en dus goed passend bij het recht-toe-recht-aan karak ter van het mausoleum. Bijna frivool waren daarbij verge leken de drie a vier vormen van hoofdbedekking, waarvan de Ganse Gerontologie van hoogbe jaarde Sowjet-leiders op het bor des zich bediende. De generaals droegen rijkversierde petten, de burgers stemmige bontmutsen of het soort hoeden dat alleen Rus sen nog dragen, en enkele dappe ren die wilden laten weten dat zij nog een stootje konden velen, wa ren zowaar blootshoofds, net als Leonid Iljitsj zelf trouwens, die volgens de aloude Russische tra ditie in een open kist lag opge baard, zodat het maar goed was dat hij in het koude jaargetijde was overleden. Hij lag ook niet in de kist, maar was echt 'opge baard', als een vorm boven de rand van de kist uitrijzend, waardoor hij veel meer van zijn aanwezigheid blijk gaf dan bij begrafenissen in het Westen het geval is. Zo kon hij, vlak voordat de kist in de diepte verdween, nog tweemaal gekust worden door zijn vrouw en dochter Gali- na en zoon Joeri, - een menselijk trekje in een overigens protocol laire gebeurtenis, waarbij de meegedragen portretten, die alle dezelfde gesanctioneerde foto vertoonden, als gesovjetiseerde ikonen dienst deden. Dissidenten waren er overigens ook, belichaamd in wat duiven, die ombekommerd voor de voeten langs van de stram in de houding staande militairen over het Rode Plein dribbelden, en tot mijn ge noegen zag ik ook enkele van de kraaien die 's winters naar de stad trekken op de tv-masten van het Kremlin zitten. Zij vormden een passende begeleiding van de ze begrafenis, die plaats vond tussen het mausoleum waar Le nin ligt opgebaard en de muur van het Kremlin, waar in nissen de urnen met de as van commu nisten van de 'derde garnituur' zijn aangebracht: Maksim Gorki, Nadjezjda Kroepskaja de vrouw van Lenin), 's werelds eer ste kosmonaut Joeri Gagarin, ge neraal Zjoekov, maar ook enkele buitenlanders, onder wie de Amerikaanse journalist John Reed (Warren Beatty in de film 'Reds'), die in 'Ten days that shook the world' de Russische Re volutie beschreef Brezjnjev geniet echter de eer niet verast te zijn, maar te zijn begra ven naast Stalin. Net als deze en andere leiders van de 'tweede garnituur' (Lenin is in zijn uppie de 'eerste garnituur', zoals u zult hebben begrepen), krijgt Brezjn jev straks een borstbeeld op zijn graf. Chroesjtsjov, de opvolger van Stalin en de voorganger van Brezjnjev, ligt als 'vierde garni tuur', samen met Mikoyan, op 'een kerkhof zonder belang', zoals Conny Brood het uitdrukte. Maar dat is maar net hoe je het bekijkt. Waar zou u liever begra ven liggen: op één rijtje met types als Stalin en Soeslov, of op het zelfde kerkhof waar Tsjechov, Golgolj, Stanislavsky, Skrjabin, Majakovski, Eisenstein en Pro- kovjev begraven liggen? Filemon: "Wij hebben dat recht. De duizend-uur-tabel komt door die week staken niet in gevaar. Helaas, doen er, in mijn ogen, té weinig mensen mee. Ik had verwacht dat er meer onderwijzers achter de actie zouden staan." Over plichts verzuim wil het hoofd van de Lorentzschool niets horen. Hij: "Je staakt niet alleen voor de toekomst, maar ook voor de kinderen van nu. Duidelijk is dat je volgend jaar wél te ma ken krijgt met al die maatrege len. En dan? Inderdaad, heel wat scholen zullen leerkrach ten moeten inleveren. Mis schien kun je nu nog enige in vloed aanwenden om dit te voorkomen." Tevreden Filemon niet tevreden dus over de bereidheid om te staken. Hoe denkt het Leidse stakings comité, een weekje gehuisvest in 'De Twee Sleutels' aan de Rijnsburgersingel, daar over? ABOP-bestuurslid Sjaak van Rijn: "Wij zijn niet ontevreden. Het landelijk gemiddelde, één op de tien scholen is dicht, geldt eveneens voor Leiden. Dan mag je best tevreden zijn, delk ik. De bereidheid om te staken is hoog. Het had nóg groter kunnen zijn als meer on derwijzers lid zouden zijn ge weest van de vakbond. Hier door kon de vereiste tweeder de meerderheid, nodig om te kunnen staken, in veel scholen niet worden bereikt. Wat wél pijn doet, is, dat het voortgezet onderwijs in Leiden en omge ving niet meedoet aan de ac tie." Hoewel. Bij de Leeuwenhorst mavo in Noordwijkerhout heb ben de léérlingen het heft in handen genomen. Ze draaiden de rollen om: ztf gingen staken in plaats van de leraren. Geza menlijk is er over de actie in het onderwijs gepraat en wat daar, eventueel, aan zou kun nen worden gedaan. Een doorn in het oog van de on derwijzers is het hameren van de bond op de korting van de salarissen en de rechtspositie. Over de inhoudelijke kant van het onderwijs wordt met geen woord gerept? Sjaak van Rijn: "Formeel kun je nu niet staken op de inhoude lijke kant. We weten alleen dat deze voor de scholen nadelige punten in de Voorjaarsnota staan vermeld. In het georgani seerd overleg is er nog niet over gesproken. Maar met voorrang brengt de minister nu die salarismaatregel in stel ling. Met ingang van januari wil 'ie dat al geregeld zien. Daar protesteren wij met kracht tegen. Nu tornt de be windsman aan het inkomen van de leraren, straks doet hij dat aan het salaris van, bijvoor beeld, de politie. Het beleid be rust op volstrekte willekeur." Inleveren Die gedachte klopt wel met de zienswijze van Eric Filemon. Een stukje salaris inleveren? Het hoofd van de Lorentz school heeft er niet zo bar veel moeite mee. "Ik zou er", bena drukt hij, "daadwerkelijk iets voor terug willen zien. Ja, dan doel ik op werkgelegenheid. Daar is in de plannen van de minister geen sprake van. Met andere woorden: wij moeten straks meer werk doen met minder mensen." Siem van Oosten, hoofd van de Lucas van Leydenschool, staat volledig achter de eisen van de vakbond. Staken is er voor hem niet bij. Dit is het laatste middel waarnaar hij zal grij pen. Van Oosten heeft steun van een andere collega op school. Met z'n tweeën geven ze les aan de vijfde en zesde klas. De overige leerlingen zijn met stakingsverlof gestuurd. Een tweespalt heeft deze ziens wijze in de school niet teweeg gebracht "In goed overleg hebben we die zaken opgelost Geen enkel probleem. Ik ac cepteer van de stakers dat ze het werk hebben neergelegd. Andersom moeten zij ook be grip opbrengen voor ons standpunt We laten elkaar vrij." Wat Van Oosten liever had ge zien was een stiptheidsactie. "Voor mijn part van maanden. Het werk voor de kinderen moet gewoon doorgaan. Je werkt niet met machines, maar met levende wezens. Die kun je niet stilgooien. Waarom niet het werk rond het onderwijs la ten liggen? Niet meer vergade ren, geen brieven meer beant woorden enz." Hierdoor ontstond de uniek si tuatie dat de ene helft van de school wel vry was en het an dere deel niet Hoe reageerden de kinderen? 'Toen we vrijdag deze medede ling deden stonden ze te jui chen. De vijfde- en zesdeklas- sers vatten het vrij lakomek op. Ze hebben er gisteren nau welijks over gepraat De leer lingen vermaken zich best Naast de normale lessen doe ik wel andere leuke dingen met ze." Opvang Hoewel de opvang van de kinde ren nu nog geregeld kan wor den, over enkele maanden, by ziekte van de onderwijzer, is dit er niet meer bij. Vervangen de leerkrachten mogen niet meer worden aangesteld. Van daar dat men by de Lorentz school, vooruitlopend op de nieuwe situatie, de leerlingen aan de zorg van de ouders overliet. Veel Leidse buurt- en clubhui zen staken, met name de werkende ouders, de helpende hand toe. Zij zorgden voor de opvang. Bij 't Spoortje aan de Bernhardkade stonden giste ren, in de ochtenduren, twaalf kinderen voor de deur. Staken de onderwijzers en hulpvaardi ge ouders stonden klaar om de leerlingen bezig te houden. Steun hebben de leerkrachten gekregen van Anita van Klave ren, een 32-jange Leidse huis moeder. Ruim twee weken ge leden heeft zy de actiegroep 'Ouders tegen bezuinigingen' in het leven geroepen. Op dins dag 23 november wil ze in Den Haag handtekeningen van verontruste ouders aanbieden aan minister Deetman. Haar streven is twintigduizend. "Maar", voegt ze eraan toe, "het mogen er best meer zijn. Nu al hebben duizend scholen gerea geerd. Uit alle provincies, zelfs Limburg is erby. Helemaal te gen mijn verwachting. Ik denk dat ik ongeveer drieduizend handtekeningen binnen heb. De laatste dagen loopt het werkelijk storm, 't Is jammer, maar het accent van de acties op de scholen ligt té veel op de korting van de salarissen van de onderwijzers. Onze zorg is te voorkomen dat de kwaliteit van het onderwijs wordt aan getast." Onbeperkt De scholen een week 'plat*. Het is niet niks. Bovendien is het de vraag of de actie tot het ge wenste succes zal leiden. Zo niet, wat dan? Sjaak van Rijn van de vakbond: "Tja, dan zul je je moeten op maken om in januari weer wat te doen. Onbeperkt staken? Nee, dat kan niet Dan komt er een ethisch probleem om de hoek kijken. Je kunt de kinde ren niet opnieuw de straat op sturen. We hopen dat aan het eind van de week de minister zijn eis, loonkorting, van tafel heeft gehaald." DEN HAAG (ANP/GPD) - De on derwijsbonden toonden zich gis teravond tevreden over de res pons die hun stakingsoproep op de eerste van de vijf dagen van de staking heeft gekregen. De deelname aan de staking was volgens woordvoerders groter dan verwacht. Meer dan twintig duizend leerkrachten, verdeeld over ruim tweeduizend scholen, gingen in staking, waardoor een half miljoen leerlingen en stu denten vrijaf kregen. Er werd vooral gestaakt in de Randstad en in andere "speer- puntgebieden", waaronder het Friese Drachten, Zeist, Gronin gen en Amersfoort. De Algemene Bond van Onderwij zend personeel (ABOP) nam met 1500 scholen, vooral in de Rand stad, het leeuwedeel van de sta king voor rekening. De Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOVj organiseerde een stakin gen op ongeveer 400 scholen, waarbij het zwaartepunt in Lim burg lag. Het Nederlandse Ge nootschap van Leraren (NGL) nam 200 scholen voor zijn reke ning en de Unie van MTO-vereni gingen zorgde ervoor dat 12 mts- en "plat" gingen. Behalve deze vier onderwijsbon den nam ook de ambtenaren bond Abva/Kabo (wetenschap pelijk onderwijs) deel aan de sta king. De Protestants Christelijke Onderwijsorganisatie (PCO) doet niet mee aan de vijfdaagse sta king, maar heeft de leden opge roepen volgende week dinsdag een halve dag in staking te gaan. Grotere klassen De onderwijsbonden zijn al niet te spreken over de ontkoppeling van de salarissen van leerkrach ten aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, maar daar is nog bijgekomen, dat de onder wijskrachten 1,65 procent van hun salarissen moeten gaan inle veren om een gat in de onder wijsbegroting te dichten. Tegenover dat inleveren staat geen extra werkgelegenheid, want door bezuinigingsmaatregelen (vergroten van klassen) zal de werkloosheid in het onderwijs volgend jaar met 15.000 mensen toenemen tot 40.000. Woordvoerders van de bonden be nadrukten dan ook, dat de kwali teit van het onderwijs in het ge ding is en NGL-actieleider J. Bouwsma eiste zelfs het opstap pen van onderwijs-minister Deetman om een "opening naar een rechtvaardiger bezuinigings beleid" te maken. Andere woord voerders stelden omvangrijker acties in het vooruitzicht, als de bezuinigingen inderdaad onge wijzigd worden doorgevoerd. Buurthuizen Op verschillende plaatsen in het land waren voorbereidingen ge troffen in verband met de sta king. Zo werden in Drenthe buurthuizen benut voor de op vang van schoolkinderen en in Den Haag sporthallen. Ouders van leerlingen gaven op sommi ge plaatsen blijk van sympathie met de staking door een school te bezetten. Op andere plaatsen gingen leerlin gen van middelbare scholen of scholen voor beroepsonderwijs de straat op. Leraren in spé in Delft en Leeuwarden dwongen de leerkrachten van de leraren opleiding in die plaatsen tot werkonderbreking door zelf in staking te gaan. In Den Haag gin gen moeders zelfs over tot bezet- ting van de openbare kleuter school "Ons Eibernest" om de leerkrachten het geven van on derwijs onmogelijk te maken. De bonden kregen voorts bijval van leerlingen van scholen voor kleuterleidsters en pedagogische academies. Het Europees Ver bond van Onderwijsvakorgani saties dat gisteren in Luxemburg bijeen was, verzond een protest- telegram aan minister Deetman. Tegenwerking Tegenwerking ondervonden de stakende leerkrachten in Drach ten, waar ongeveer veertig ou ders van een katholieke school dreigden in de toekomst de kin deren naar een andere school te sturen. Het bestuur van de Bam- bi-kleuterschool in Den Bosch wist de staking aan die school ongedaan te maken door werklo ze leerkrachten aan te trekken. waarna de leerkrachten aan die school besloten toch aan de slag te gaan. In Groningen, waar zo'n 700 stakers een protestbijeen komst bezochten, haalde het ge meentebestuur zich de woede van de bonden op de hals door werkwilligen op te roepen zich te melden. De staking lijkt deze week onver minderd door te gaan. De bon den spreken over een actiebe reidheid die groter is dan ver wacht werd en over het opmaken van een balans na een hele week van actie voeren. Minister Deet man zei gisteravond de bonden niets te kunnen "aanbieden". De minister staat alleen open voor die alternatieven van de onder wijswereld die geen gat slaan in de onderwijsbegroting. De mi nister zei dat door de maatrege len (korting op het salaris) juist voorkomen wordt dit nog meer arbeidsplaatsen afgebroken zul len worden. Schoolbesturen De meeste schoolbesturen hebben de gebeurtenissen gelaten over zich heen laten komen. De ka tholieke schoolbesturen hebben van hun overkoepelende organi satie de opdracht gekregen geen disciplinaire maatregelen te ne men tegen stakende werkne mers. Incidenten werden gemeld uit Schiindel en Den Bosch waar schoolbesturen hebben gepro beerd wachtgelders en werkloze onderwijsgevenden in te schake len by het onderwijs. Deze in ge wetensnood gebrachte onder wijsgevenden hebben van de KOV de suggestie gekregen om het werk als "niet passend" te weigeren. De stakende onderwijsgevenden hebben zich gisteren als staker by de bonden moeten inschrij ven om in aanmerking te komen voor de uitkering van 72 gulden per dag die zij uit de weerstands- kassen vanaf de tweede stakings dag zullen krygen. Als er inder daad ruim 20.000 stakende leer krachten zyn dan gaat dat de on derwijsbonden deze week onge veer 6 miljoen gulden kosten. Naar verluidt zal dat voor geen van de stakende bonden tot on overkomelijke problemen lel den. ■ill. ADVERTENTIE Warm, gloeiend wel behagen voor ais het werkelijk koud wordt Traditionele trak tatie op Sinterklaas- ,d. Niet te versmaden Tecept. uit rode importwi/nen en lijne kruiden. Moor rond de vHierM*.0**°, te koop bn sliiteril en wnnhandel. [DEtCWE fe'o'fs" seni* ..108334 1413

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13