AANDELEN ROUNCO INTERESSANT? voorlopig Topontmoeting in Kremlin Protest Ruding tegen Frans protectionisme ROLINCO Vaticaan bevoorrecht prinses Caroline niet Nieuwe Britse spionagezaak? "Prinses Diana heeft geen anorexia nervosa' Felle aanval op Dankert Nationaal kerkhof VS overvol Haddad staat ^roPov sprak vice-president VS na begrafenis buitenspel A "Aan eind van eeuw maken dertig landen kernwapens" Walesa voor een dilemma Beleggen in groeiaandelen I VATICAANSTAD (ANP) - De heilige stoel heeft "met veront waardiging" beschuldigingen van de hand gewezen als zou prinses Caroline van Monaco een bevoorrechte behandeling krijgen bij de eventuele ont binding van haar mislukte ker kelijk gesloten huwelijk met Philippe Junot. In een communiqué wijst het Va ticaan erop dat de kerk bij de behandeling van echtschei dingsprocessen van personen aan het hoofd van een staat of hun familieleden, nimmer be reid is tot een schikking, wel tot een behandeling aan de hand van het kerkelijk recht. De internationale pers had ge schreven dat paus Johannes Paulus 2 het huwelijk tussen Caroline en Junot al had ont bonden of de procedure van ontbinding in hun geval ge makkelijker zou maken of be korten. Opgemerkt wordt dat aan de in stelling van een pauselijke spe ciale commissie voor het on derzoeken van de huwelijkssi tuatie van Caroline van Mona co en Philippe Junot, geen voorrecht is verbonden. STRAATSBURG (ANP) - De rechtse meerderheid van het Eu ropees Parlement heeft gister avond een felle aanval gedaan op zijn voorzitter, de Nederlandse socialist Piet Dankert. Britse conservatieven, liberalen, gaul listen en christen-democraten nemen hem kwalijk dat hij in een verklaring ter gelegenheid van het overlijden van de Russische leider Brezjnjev, deze een man heeft genoemd die persoonlijk toegewijd was aan de vrede. Ook stelde Dankert dat Brezjnjev een buitengewoon leider en staats- De Britse conservatieven eisen in trekking van de verklaring van hun voorzitter. "Brezjqjev was geen man van de vrede maar een massamoordenaar". De Franse liberaal Poniatovski verwees naar de laatste redevoering van de Russische president en partij leider en vond deze "een lange bedreiging van Europa". Buitenland WASHINGTON (UPI) - De na tionale begraafplaats Arling ton bij Washington raakt vol en heeft tonnen puin en aar de nodig om er tegen 1983 31.000 plaatsen bij te kunnen hebben. "Het kerkhof is kieskeurig ge worden rond de vraag wie op Arlington bijgezet zal wor den, want men heeft ruimte gebrek", zei projectmanager Andrew Carter over de be graafplaats waar o.a. presi dent John F. Kennedy en oud-wereldkampioen boksen Joe Louis liggen. Volgens Carter zoekt de rege ring bedrijven die er tussen de 75.000 en 100.000 dollar voor over hebben om hun af val op Arlington te dumpen. LONDEN (AFP) - De Britse poli tie is op zoek naar een man. die vnje toegang had tot geheime plaatsen zoals het communica tiecentrum in Cheltenham, waar de onlangs veroordeelde spion Geoffrey Prime werkte. Dit is gisteren gemeld door het Britse dagblad Daily Expres. Volgens het blad gaat het om de 38-jarige Bart Khan, die samen met zijn vrouw en vier kinderen is verdwenen na het sluiten van zijn bedrijf. De man had vrije toegang tot het communicatie- centrum van Cheltenham en twee bases van de marine en de luchtmacht. Hij werd op de ge heime plaatsen toegelaten omdat hij verklaarde uitvinder te zijn van een nieuwe nog nooit ge bruikte computer, aldus de Daily Expres. LONDEN (Reuter) - Bucking ham Palace heeft gisteren persberichten als zou prinses Diana van Wales lijden aan de slankheidsziekte anorexia ner vosa, als "afschuwelijk" van de hand gewezen. De Londense kranten hadden geschreven dat de koninklijke familie van Engeland zich zor gen maakte over het dieet van de prinses sinds de geboorte van haar zoon William. Diana zou niet willen eten omdat ze aan niets anders dacht dan haar figuur. De echtgenoot van de prinses, prins Charles, zou dokters heb ben geraadpleegd over de be zetenheid van zyn vrouw. Hij had het voorbeeld voor ogen van de oudere zuster van de prinses. Lady Sarah Spencer, die een paar jaar geleden aan anorexia nervosa leed De kranten speculeerden ook dat Diana misschien last had van een "post natale depressie" "Wy bemoeien ons niet met de pnvézaken van de koninklijke familie telkens wanneer een smakeloos gerucht de ronde doet", zei een woordvoerder van het hof. "maar dit is af schuwelijk". Hij zei dat Diana al haar verplich tingen van de komende weken zou nakomen en dus ook aan wezig zou zijn bij het officiële bezoek van koningin Beatrix aan Londen deze week. HARIS, ZUID-LIBANON (GPD) - Majoor Haddad is in een slechte bui. Zijn politieke vooruitzichten in het toekomstige Libanon lij ken onzeker. Zijn pogingen om na de Israëlische invasie zijn ge bied uit te breiden, zijn tot dus ver mislukt. Het begin was overi gens bemoedigend. Direct na de invasie is Haddad welgemoed op stap gegaan en heeft geprobeerd in een groot aantal plaatsen nieu we milities op te richten. Hij mocht een aantal controleposten opzetten, tot aan Sidon toe - in Libanon een teken van macht - en alles leek in het begin heel mooi te gaan. Maar er stagneerde iets. De rede is dat Haddad chris ten is en de bevolking van Zuid- Libanon shi'itische moslims. Wat Israël betreft, zou het natuur lijk het mooiste zijn als Haddad terugkeert naar het Libanese le ger en benoemd wordt tot mili tair gouverneur van Zuid-Liba- non. Maar daar voelt de Libanese regering helemaal niets voor. Haddad is een overduidelijk voorbeeld van een man die vreemde belangen dient en de leuze in Libanon is momenteel dat vreemde troepen en belan gen dienen te verdwijnen. Geen alliantie Haddad-Amal dus in Zuid-Libanon. En geen samen werking van Hadad met de Liba nese regering. Dan moet het maar via de Israëli's. Dus heeft Haddad de afgelopen week aan Israël gevraagd om in de havens van Sidon en Tyrus havengelden te mogen innen. Een lucratief en ook belangrijk privilege dat gewoonlijk aan de wettige autoriteiten is voorbe houden. Om die reden is het ver zoek door zijn Israëlische vrien den afgewezen. De Israëli's hou den wel van Haddad, maar kun nen hem onder de huidige om standigheden eigenlijk niet zo goed meer gebruiken. Want Is raël wil zaken doen met de Liba nese regering: normalisering van betrekkingen, open grenzen, handel en toerisme. Daarbij is Haddad niet bruikbaar, sterker nog: Haddad is bij eventuele on derhandelingen een obstakel ge worden. Daarom mag hij nu zijn macht helemaal niet uitbreiden. „Als mijn persoon een obstakel is voor vrede en de eenheid van Libanon, dan ben ik bereid op te stappen", heeft de verbitterde majoor geroepen. MOSKOU (AFP/UPI) De Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteren in Moskou een ontmoeting gehad met de nieuwe Russische leider Joeri Andropov, die vrijdag was gekozen als nieuwe secretaris-generaal van de communistische partij. de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev werd gisteren bijgezet i BRUSSEL - De Nederlandse mi nister van financiën Ruding heeft gisteren in Brussel gepro testeerd tegen de maatregelen die Frankrijk recent heeft geno men om de eigen economie te gen buitenlandse concurrentie te beschermen. In een bijeenkomst van de Europese ministers van financiën en economische zaken door Ferry Mingelen noemde Ruding de Franse han- delsbelemmerende maatregelen 'niet aanvaardbaar' en 'in strijd met het Europese verdrag'. Ne derland vindt het daarom vol strekt terecht dat de Europese Commissie een procedure bij het Europese Gerechtshof heeft in geleid tegen het Franse beleid. In een reactie heeft de Franse mi nister Delors van de commissie een overzicht gevraagd van de beschermende meaatregelen waaraan andere Europese lan den zich volgens Parijs al lang schuldig maken. Voor de Neder landse export is vooral lastig dat sinds kort alle handelsdocumen ten in het Frans gesteld moeten zijn. Een andere maatregel, cen tralisering van de handel in vi- deo-apparatuur in een klein douanekantoor te Poitiers, is met name tegen de Japanse concur rentie gericht. Ruding betreurde het dat juist nu de Europese Gemeenschap zich intern beraadt over mogelijkhe den om de investeringen weer op gang te krijgen, er vanuit Frank rijk maatregelen komen die bij de bedrijven de lust tot investe ringen zal onderdrukken. Over het algemene financieel-eco- nomische beleid en met name de bestrijding van de werkloosheid in Europa vergaderen de Euro pese ministers van financiën, economische zaken en sociale za ken vandaag in Brussel in een speciale ministerraad, ook wel jumbo-raad genoemd. Bush werd na afloop van de begra fenis van Sowjet-leider Brezjnjev ontvangen op het Kremlin in ge zelschap van minister van bui tenlandse zaken George Shultz. Andropov werd begeleid door minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. Bush, die met een Amerikaanse delegatie van 120 man in Moskou was, beschreef de ontmoeting als "openhartig, hartelijk en zinvol". Het Sowjet-persbureau Tass meldde het gesprek ook en zei, dat een "korte gedachtenwisse- ling had plaatsgehad over de voornaamste problemen in de Sowjet-Amerikaanse betrekkin gen." Volgens Tass zei Andropov dat de Sowjet-Unie bereid is betrekkin gen met de Verenigde Staten op te bouwen "op basis van volledi ge gelijkheid, niet-inmenging en wederzijds respect, in het belang van de volken van beide landen en van verbetering van het inter nationale klimaat". In zijn lijkre de had Andropov verklaard, dat de Sowjet-Unie met elk land wil samenwerken, maar tevens ge waarschuwd, dat "imperialisti sche krachten" de wereld naar de rand van confrontatie duwen. Bush herhaalde in het gesprek blij kens een verklaring aan de pers na afloop het standpunt van pre sident Reagan in diens condo leance-boodschap bij Brezjnjevs overlijden dat de Amerikaanse regering ernstig wil streven naar verbetering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. West Duitsland Een uur lang spraken Andropov en Gromiko na Bush en Shultz met de Westduitse president Karl Carstens en minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen- scher. Over de inhoud werd niet veel bekend. Carstens zei onder de indruk te zijn gekomen van de "mate van kennis van zaken" van Andropov. Tass deelde mee dat van beide zijden de bereid heid werd bekrachtigd "de tot wederzijds voordeel strekkende samenwerking tussen de Sowjet- Unie en de Bondsrepubliek op basis van gesloten verdragen en overeenkomsten verder te blij ven ontwikkelen". NEW YORK (AFP) - Volgens de New York Times zullen tegen het jaar 2000 tegen de dertig landen kernwapens produceren. Daarbij zullen landen zijn die met hun buurlanden in onmin leven, zoals Israël. Iran, Irak en Zuid-Afrika. De Verenigde Staten zouden zich dan ook dienen voor te bereiden op een kernoorlog met een ander land dan alleen de Sowjet-Unie, aldus een rapport dat de NYT gisteren publiceerde Het rapport, getiteld "defensierichtlijnen", is geschreven door de gehei me diensten ten behoeve van het leger. De schrijvers menen dat er extra maatregelen nodig zijn ter bescherming van de strijdkrachten en de Amerikaanse belangen. Zo zouden voor een kernoorlog met een ander land dan de Sowjet-Unie lichte tactische wapens nodig zijn. China De Chinese minister van buiten landse zaken Huang Hua blyft tot in Moskou en zou vandaag een ontmoeting hebben met zijn Sowjet-ambtgenoot Gromiko. De dialoog over normalisering van de betrekkingen tussen bei de landen zou met deze ontmoe ting in Moskou een plotselinge niveauverhoging ondergaan na weken van verkennende bespre kingen in Peking. Bij de opsom ming van delegatieleiders zon dag op de Sowjet-televisie was alleen van Huang de naam ge noemd met volledige vermelding van zijn titels. Met de Chinese gast had Andropov gisteren bij de ontvangst van dc buitenland se diplomaten na afloop van de begrafenis van Brezjnjev met drie minuten ook langer gespro ken dan met anderen. Andropov, zo meldde Tass, maakte gisteren ook van de gelegenheid gebruik om over de situatie in Afghanistan afzonderlijk van ge dachten te wisselen met de staatshoofden uit Pakistan, India en Afghanistan. Het gesprek met premier Ghandhi verliep volgens het bureau "in een sfeer van we derzijds begrip", waarbij van bei de zijden de hoop werd uitge sproken op uitbreiding van de bestaande goede betrekkingen Afghanistan kwam kort aan de orde in een gesprek met de Pa kistaanse president. Zia ul-Haq Dat met de Afghaanse leider ver liep in een "warme en kameraad schappelijke sfeer", aldus Tass. WENEN (GPD) - Voor de vrijgela ten Poolse vakbondsleider Lech Walesa is het onmogelijk te leven in de geest van de overeenkomst van Gdansk zonder heftig, dui delijk en luid te protesteren. Laat hij zijn stem niet horen, dan ver liest hij onherroepelijk het ver trouwen van het Poolse volk, dat voor het grootste deel achter zijn opvattingen en principes staat. Maar als Walesa protesteert op een manier die door het regime zou kunnen worden uitgelegd als een oproep tot ongehoorzaamheid, kan hij erop rekenen dat hij prompt weer achter slot en gren del gaat. En dan niet meer als geinterneerde maar als een mis dadiger die de Poolse staat in diskrediet heeft gebracht of mo gelijk nog erger. De vrijlating van Walesa maakt deel uit van een veel uitgebreide re overeenkomst tussen de kerk - met de paus als drijvende figuur op de achtergrond - en de militai re machthebbers. Het is niet be kend wat die andere delen van deze geheime overeenkomst in houden, maar het Vaticaan heeft een tipje van de sluier opgelicht door te laten doorschemeren dat aan de vrijlating van de Poolse vakbondsleider veel meer vast zit. Bekend is nu dat voor de paus vol gend jaar juni voor de tweede maal sinds zijn pontificaat naar Polen gaat, de oorlogstoestand moet zijn opgeheven en allen die om politieke redenen zyn geïn terneerd, op vrije voeten moeten zyn. Alle betrokken partijen - militaire machthebbers, de kerk en Wale sa - spreken over verzoening en een overeenkomst van nationale eenheid. De wil is aanwezig, maar het is de vraag of niet ieder een te veel zijn eigen eisen geho noreerd wil zien Als dat gebeurt, is Polen terug bij de situatie van de herfst van 1981 Ieder welden kend mens is het duidelijk dat dat voor Polen alleen maar slecht kan uitvallen. ADVERTENTIE De effectenbeurzen op verschillende plaatsen in de wereld zijn in opwaartse beweging. Door de algemene daling van de rente veert de belangstelling van veel beleggers voor aandelen duidelijk op. Dat is niet zo verwonderlijk. Door de hoge rentestand werd de economische bedrijvigheid lange tijd sterk belemmerd. Nu gaat er voor veel ondernemingen meer ruimte komen De beurzen voelen zoiets goed aan en Rolinco profiteert daarvan. Dankzij de beleggingen in Amerika (44% van het totale vermogen van f 2,57 miljard), in Japan (16%). maar ook in Europa. Rolinco is bij uitstek een beleggingsmaatschappij waaraan de gunstige beursontwikkelingen ten goede kunnen komen In zijn beleid legt Rolinco namelijk de nadruk op belegging in aandelen met groei -potentie; dividend komt op de tweede plaats. Fiscaal is dit een aantrekkelijke zaak vermogensgroei is bij de aandelenbelegger niet belast Wilt u meer weten over Rolinco en z'n beleggingspolitiek? Wanneer u onderstaande bon invult, ontvangt u het zojuist verschenen jaarverslag, een brochure over de interessante Beleggersgiro en het laatste nummer van het nieuwe magazine SAFE. Bellen kan ook: 010-650711. toestel 157 (ook na kantooruren bereikbaar). Aan Rolinco. Antwoordnummer 1957. 3000 VB Rotterdam Postcode en plaats

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11