Reagan en Kohl zijn het eens Oranje schaakteam besluit met verlies Gemayel optimistisch Interland in Aken Spanning stijgt in zaalcompetitie Uitwijkcentrum voor computers Leidse biljarters op stoot in stedenstrijd "Betere relatie met Moskou kweken" Prix Goncourt voor Dominique Fernandez DINSDAG 16 NOVEMBER 1982 ROTTERDAM (GPD) - Rudi Koopmans zal morgen probe ren een regeling te treffen met de belastingdienst, die vorige week beslag legde op een deel van de recette van de boksmatch tussen Blan- chard en Koopmans. De 34- jarige Rotterdammer wordt tijdens dat gesprek geadvi seerd door Martin Overste. Deze Haarlemse zakenman is al jaren begeleider van de Eu ropese kampioen en wist de fiscus er jl vrijdag van te overtuigen dat het titelge vecht ondanks de belasting schuld hoe dan ook moest doorgaan. De belastingdienst legde vrij dag beslag op de gage van Koopmans omdat deze al ja renlang geen belasting over zijn inkomsten heeft betaald. Nadat Koopmans door de or- Koopmans wil regeling met fiscus ganisatie werd toegezegd dat hij ondanks de beslaglegging sowieso 100.000 gulden uit de recette-pot zou ontvangen en nadat de fiscus een gesprek voor komende woensdag werd beloofd, was het door gaan van de boksmatch ge waarborgd. Koopmans die niet in Neder land maar in West-Duitsland staat ingeschreven, zal naast de confrontatie met de fiscus („ik ben bereid te betalen") ook worden vervolgd in ver band met een verzekerings fraude. De bokswedstrijd van gisteren werd bijgewoond door 7500 toeschouwers die voor een uitverkocht Ahoy Sportpa leis zorgden. De recette be droeg circa 600.000 gulden. Na aftrek van kosten, belas tingen en gages (125.000 gul den voor Koopmans en 40.000 gulden voor Blan- chard) blijft voor het organi serende drietal Ruhling, Wes- terlaken en het Ahoy Sport paleis 150.000 gulden over om als winst te verdelen. Westerlaken zal van zijn aan deel in de winst (circa 50.000 gulden) niet zoveel plezier beleven, omdat op zijn deel van de recette evenals op de gage van Koopmans beslag is gelegd door de belasting dienst. LUZERN (ANP) - In de veertiende en laatste ronde van de schaakolym piade in Luzern heeft Nederland zijn matige positie niet kunnen verbete ren. Integendeel, de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije werd verloren met 1,5 2,5. Timman en Sosonko remiseerden met Hort en Smjekal. Ree verloor van Ftacnik en Van der Wiel remiseerde met Plachetka. ZEIST - De Europese Voetbal Unie heeft er gisteren mee inge stemd dat de interlandwedstrijd Malta - Nederland in het kader van de kwalificatieronden voor het Europees kampioenschap voor landenploegen, op zondag 19 december (15.00 uur) in het Ti- voli-stadion van Aken wordt ge speeld. Malta moest van het eiland af voor deze landen wedstrijd omdat na de wedstrijd Malta - Polen (voorronde wereldkampioen schap) de Maltezer bond werd gestraft met het spelen van twee landenwedstrijden op vreemde grond. De eerste strafwedstrijd, in augustus tegen IJsland, vond plaats op Sicilië. De KNVB, die Malta uitkocht voor 100.000 gulden met het recht de wedstrijd in de buurt van de Ne derlandse grens te laten plaats vinden, heeft, na overleg met Alemannia Aachen uit de tweede bundesliga, prijzen vastgesteld, die aanzienlijk lager liggen dan voor Nederland - Frankrijk. Voor de Tsjechen was het duel van groot belang. Voor het ingaan van de laatste ronde namen zij achter winnaar de Sowjet-Unie de tweede plaats in. Een zege op Nederland hield voor de Oosteu ropeanen de verovering van de zilveren medaille in. Aan het eerste bord speelde Jan Timman tegen Vlastimil Hort een party, die steeds ongeveer gelijk opging. Een rustig dame gambiet ging over in een vorm van de Caro Kann verdediging, die voor Tim man met zwart vol strekt ongevaarlijk was. Tegen het einde kreeg Timman zelfs een klein voordeel, dat te weinig dreiging inhield om Hort te verontrusten: remise. Sosonko speelde tegen Smejkal een vorm van het Grünfeld-In- disch, waarvan hij en zijn tegen stander grote kenners zijn. In de ze confrontatie leidde dit tot een snelle remise, vlak na de ope ning. Hans Ree meende zich tegen Fcat- nik in een damegambiet een pionnenroof te kunnen veroorlo ven. Hij kwam daardoor bloot te staan aan een sterke koningsaan- val, die in luttele zetten tot opga ve dwong. John van der Wiel stond met wit tegen Plachetka vanuit de Spaanse opening voortdurend een tikkeltje beter. Erg veel in houd had het voordeel niet en de Leidenaar wist geen andere op lossing te bedenken dan af te wikkelen naar een eindspel met LUZERN - Eén van de Bulgaarse deelneemsters aan de schaako lympiade in Luzern heeft in Zwitserland asyl gevraagd. Het is Lematsjko, die ook aan het toernooi om het wereldkam pioenschap heeft deelgenomen. Dit is gisteren, op de slotdag van de Olympiade, in Luzern be kend geworden. de. i pluspion, dat r e oplever- Zo eindigde voor Nederland de schaakolympiade zeer teleurstel lend. Na de harde klappen, die het team in de vorige rondes had opgelopen, werd in het Neder landse kamp echter niet veel meer verwacht, de opleving te gen IJsland zaterdag ten spijt. Omdat de eindzege van de Sowjet- Unie al geruime tijd vast stond, was de laatste ronde alleen be langrijk voor de verdeling van het zilver en brons. De tweede plaats gaat dus naar de Tsjechen en voor de derde komen de Ver enigde Staten en Joegoslavië nog in aanmerking. Opvallend was deze keer de matige prestatie van Hongarije. Vier jaar geleden wonnen de Hongaren in Buenos Aires de Olympiade. In 1980 eindigden zij in punten ge lijk met de Sowjet-Unie en mis ten zij de overwinning door een miniem verschil in weerstands- punten (dit zijn de punten die de tegenstanders gezamenlijk heb ben behaald). In Luzern kwamen de Hongaren er nauwelijks aan te pas. De Nederlandse dames speelden in de laatste ronde een voortreffelij ke partij tegen het sterke Honga rije: 2—1. Carla Bruinenberg ver loor met zwart van Veroci-Petro- nic, maar Erika Belle en Hanne- ke van Parren wonnen. Erika Belle verdiende met haar zege op Ivanka de bronzen medaille voor haar prestaties aan het derde bord. Ook bij de dames was het over wicht van de Sowjet-Unie groot. In de laatste ronde hadden de Russinnen aan een half punt vol doende om de eindzege veilig te stellen. Het duel tegen Brazilië werd door de Sowjet-Unie afge broken met een voorsprong van 1—0, zodat aan de voorwaarde voor titelprolongatie ruim schoots werd voldaan. Roemenië is zeker van de tweede plaats en Hongarije werd ondanks de ne derlaag tegen Nederland derde. Wijziging LEIDEN - De competitie-leider van de KNVB afdeling Leiden heeft voor a.s. zondag wederom een wijziging aangebracht in het vastgestelde programma. Al de wedstrijden in de eerste klassen komen te vervallen. Op nieuw vastgesteld is nu de wed strijd ASC - Warmunda in de lste klasse A, en de wedstrijden VNA - KRV en VNL - MMO in de lste klasse B. PARIJS - Bernard Hinault (midden op de foto boven) heeft gisteravond in Parijs voor de vierde achtereenvolgende keer de Super Prestige Trop- hee, voor de beste profxvielrenner van het seizoen, in ontvangst genomen. Daarmee evenaarde hij het record van zijn vermaarde landgenoot Jac ques Anquetil. Hinault won het afgelopen seizoen onder meer de ronden van Italië en Frankrijk en de Grand Prix des Nations. Door de zege in deze individuele tijdrit distantieerde de Breton zich definitief van zijn voornaamste con current, wereldkampioen Beppe Saronni (links). De Italiaan eindigde als tweede, voor zijn landgenoot Contini rechts). LEIDEN - De Leidse biljarters hebben zich voor de tweede achtereenvolgende maal de sterkste getoond in de srtede- nontmoeting tussen Leiden, Haarlem en Amsterdam. Leiden was in het café De Sport te Oude Wetering goed voor een totaal van 30 punten, terwijl Amster dam 19 punten verzamelde en Haarlem het met een score van 17 punten moest doen. De Leidenaar legden de basis voor hun zege in het bandstoten, waarin Matters sr, Scholtes en Henskens alle drie voor een ma ximale score zorgden. De beste prestatie kwam daarbij van DOB-speler Theo Henskens, die de vereiste 30 caramboles in 14 beurten bijeenbracht. In het li- bre zorgde Groen voor de maxi male winst, terwijl Bousie en Versteegh in het driebanden een maximale score bewerkstellig den. Alleen in het libre diende Leiden een andere ploeg voor te laten gaan: Haarlem was in dit onderdeel het sterkst, maar dit team kon verder vrijwel geen partij winnen. In het drie biljarts rijke café De Sport kwam ieder van de 33 deelnemers éénmaal in actie, waardoor er in totaal 33 partijen werden afgewerkt. De scores van de drie ploegen in resp. het driebanden, bandstoten en libre: 1 Leiden 8-12-10 totaal 30 punten; 2 Amsterdam 6-6-7 tot. 19: 3 Haarlem 4-0-13 tot 17. WADDINXVEEN - In de Inter-re- gionale zaalvoetbalcompetitie blijft het zowel bovenin als in de onderste regionen een spannen de zaak. De Rozet behaalde een knappe 4-2 zege op FC Torna en Ceverbo klopte De Engel met 5—2. Van der Plas blijft met vier punten achterstand goed volgen. Streek genoot Glasbergen werd met 8-6 geklopt. De Tegelhandel liet het afweten tegen een sterker ge worden FC Grovo: 2-1. Hekken sluiter Neptunus won de derby tegen de Studenten met 5—3. In de Hoofdklasse is THB Boys op de goede weg. Noorwijk werd met een 7-1 nederlaag naar huis gestuurd. Koploper Vonk liet een punt aan UVS: 2-2. Van der Plas - Glasbergen 8-6 Een heerlijk avondje zaalvoetbal gisteren in Katwijk voor een klei ne 500 toeschouwers. Zij boften, want wat vroeger normaal was en nu nog zelden voorkomt ge beurde in Sporthal Cleyn Duin. Maar liefst veertien doelpunten, vieler er waarvan er al negen voor de rust werden gescoord. Jan Hogewoning was ook nu erg productief en tekende voor drie Katwijkse treffers. Zijn broer Pe ter, Ron van der Kolk en Gert Zwaan zorgden voor de rust voor de andere doelpunten. Glasber gen bleef goed volgen door Henk Merbis, Anne Ouwereloot en Ni co Zwaan. In het tweede spelpart bleef het spannend. Huug Aandewiel scoorde het mooiste doelpunt van de wedstrijd en even later wist ook Anne Ouwereloot het net te vinden: 7-4. Toen doel man Gijs Guyt op ongelukkige wijze de bal in eigen doel werkte, ging het publiek er nog even voor zitten. Glasbergen maakte toen de fout om meer met de scheidsrechter bezig te zijn dan met de tegenstander. Huug Aan dewiel maakte aan alle onzeker heid een eind en passeerde doel man Star: 8-5. De weer veel pra tende Piet Haasnoot verkleinde de achterstand nog tot 8-6. FC Grovo - De Tegelhandel 2-1 De ploeg uit Boskpop is zich lang zaam uit de onderste regionen aan het werken. Na de Engel, werd nu ook De Tegelhandel met een nederlaag naar huis ge stuurd. De Boskopers met Cock van Weer- lee, Ron Bekooy, Wim Bron en Peter Loef (Sparta-selectie) in de basis zijn veel sterker gewor den en gaan waarechijndelijk nog veel punten halen. In de zes de minuut nam de Leidse. ploeg nog wel de leiding. John van de Wetering maakte een combinatie met Gijs Collé en Wim Oppelaar goed af: 0-1. Al een minuut later bracht Wim Bron de gelijkmaker tot stand. Wim de Roo en Arno Lancel raakten nog wel het houtwerk, maar doelpunten bleven uit. In de tweede helft kregen beide teams enkele mogelijkheden om te scoren, maar de sluitposten Wim van As en Nico Kortenoe- ver bleven overeind. In de 18de minuut zette Ron Bekooy enkele Leidse verdedigers op het ver keerde been en bezorgde zijn ploeg een verdiende overwin ning. Ceverbo - De Engel 5-2 Een regelmatige overwinning van de Dordtenaren. Ad Stam, Henk den Arëndt (2x). Johan van der Hoek en Bennie de Roo waren de doelpuntenmakers voor Cever bo. Frans van der Laan, (éénmaal met behulp van Hans Koster), scoorde tweemaal tegen. THB Boys - Noorwijk 7-1 De ploeg van John de Kooker is weer op de goede weg. Het wis selvallige Noordwijk werd met een grote nederlaag naar huis ge stuurd. Fred Muller (3x), Leo Weyers (2x) en John Wassenaar (2x) scoorden er lustig op los. Noorwijk kon door een doelpunt van John Marijt slechts éénmaal tegenscore. Vonk - UVS 2-2 Door deze puntendeling blijft de ploeg van Maarten Vonk nog steeds onaantastbaar aan de lei ding van de hoofdklasse. Bennie Heemskerk en Gerrie Nagtegel- ler waren voor Vonk doeltref fend. Hans Verkuylen en Hans van Leeuwen hadden tweemaal een antwoord voor UVS klaar. Stand In ter-regionale competitie. De Rozet9-16(37-15) Ceverbo9-15 (41-25) Van der Plas9-12(38-31) FC Torna9-11(34-21) De Tegelhandel9-10 (30-26) Silva Boys8- 8(47-43) FV Snoekie8- 8 (30-30) Glasbergen9- 6(41-56) De Engel8- 5(23-38) FC Grovo9- 5(19-36) Rotterdamse St8- 4(24-30) Nei Topscorers: Jan Hogewoning (v.d.Plas)15 Anne Ouwersloot (Glasbergen)12 WASHINGTON (DPA) - President Reagan en bondskanselier Helmut Kohl hebben gis teren in een gezamenlijke verklaring verzekerd dat zij willen streven naar een verbete ring van de verhouding met de Sowjet-Unie en dat zij met de nieuwe leiding in Moskou betrekkingen willen opnemen om de samenwerking uit te breiden, "wanneer het ge drag van de Sowjets dat mogelijk maakt". Na afloop van een bijna drie uur durende gedachtenwisseling in Washington riepen de twee westelijke leiders Moskou op "de internationaal erkende gedrags regels in acht te nemen". Van Amerikaanse zijde werd het eerste bezoek van de nieuwe Westduitse regeringsleider aan de Amerikaanse president "werkelijk informeel en vertrou welijk" genoemd. De Westduitse regeringswoordvoerder Dieter Stolze sprak van een "ongewoon goed verloop". De mogelijkheden na de machts wisseling in Moskou en de ge meenschappelijke verdedigings inspanningen vormden het grootste deel van de besprekin gen. Op het gebied van de defen sie en de ontwapening was de overeenstemming opmerkelijk, zo werd van Amerikaanse zijde Kernraketten PARIJS (AFP) - De Prix Goncourt is toegekend aan de 53-jarige Domi nique Fernandez voor de roman "Dans la main de lange" (In de hand van de engel). De eveneens toegekende Prix Renaudot, die door een journalisteiyury wordt toegekend, ging naar de 35-jarige Georges-Oli vier Chateaureynaud voor zijn roman "La faculte des songes". De jury moest zes keer stemmen voordat de beslissing voor de Pix Goncourt ten gunste van Dominique Fernandez uitviel. Dominique Fernandex, al bekend om zyn "Porporino" die hem in 1974 de Prix Medicis opleverde, is een vruchtbaar schrijver. Hij is hoogle raar Italiaans en put vooral in Italië zyn inspiratie. Als militant homo seksueel strijdt hij actief voor het recht van een ieder te leven zoals het hem goeddunkt. Het nu met de hoogste Franse litaraire onderscheiding bekroonde boek handelt over de vermoorde Italiaanse cineast Pier Pa olo Pasolini. In zijn ogen werd diens "onterende" dood in de nacht van 1 op 2 november 1975 een "mythe" die hij nooit zal ophouden te onder zoeken. kernraketten voor de middellan ge afstand in Europa te plaatsen, als er niet voor de herfst van het volgend jaar bij de Amerikaans- Russische onderhandelingen in Genève een "concreet akkoord" wordt bereikt dat deze plaatsing overbodig zou maken. Kohl ver zekerde dat hij volledig vertrou wen heeft in het Amerikaanse streven om tot een overeen komst met Moskou te komen. Reagan en hij deden een beroep op de Sowjet-Unie serieus te on derhandelen over het Ameri kaanse voorstel inzake de nul optie. De Westduitse bondskanselier sprak zich uit voor een topont moeting van Reagan met de nieuwe Russische leiding. Een dergelijk gesprek zou echter zorgvuldig moeten worden voor bereid en het zou duidelijk moe ten zijn dat de Russen geïnteres seerd zyn in ernstig overleg. Kohl en Reagan spraken zich uit tegen voorstellen om de voorra den kernwapens op het huidige peil te handhaven of het Westen eenzijdig te laten beginnen met een vermindering. Dergelijke vooretellen zijn voor de ontwape ning 'ondoelmatig' en schadelijk voor de veiligheid.van de NAVO, aldus de twee staatslieden. Zij bekrachtigden het concept van het Westelijk bondgenootschap en zegden toe, dit verder te zul len vesterken, in het bijzonder wat de conventionele strijd krachten betreft. Een lachende president Reagan en de Westduitse bondshar«elier Kohl kijken naar het balkon van het Witte Huis. waar een muzikale welkomst ceremonie voor Kohl was georganiseerd. LELYSTAD (ANP) - Als compu- tersystemen onklaar raken door wat voor oorzaak dan ook, kun nen gehele bedrijven of onderde len lam worden gelegd. Met na me nu computers steeds meer worden verfijnd, zijn zij ook kwetsbaarder geworden. Niet al leen klassieke rampen, zoals brand, explosie of waterschade, maar ook chemische dampen, obstructie, vandalisme en terro risme bedreigen de bedrijfsze kerheid van computers. Daarbij rijn bedrijven steeds meer afhankelijk van hun computers, die vitale bedrijfsfuncties vervul len. Daarom moet koste wat het kost worden voorkomen, dat computers niet meer beschik baar zijn. Hiertoe is het Compu ter Uitwijk Centrum in Lelystad opgericht, waar bedrijven in nood hun toevlucht kunnen zoe ken, zo bleek op een perspresen tatie bij de opening. Voor elk bedrijf (thans tien), dat by het CUC is aangesloten, is een Vruchtbaar bezoek aan Saoedi-Arabië BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - De Libanese presi dent, Amin Gemayel, is gisteren na een tweedaags officieel bezoek aan Saoedi-Arabië in Beiroet terug gekeerd. In een verklaring van het Saoedische pers bureau zei Gemayel dat hij in Saoedie-Arabië "vol ledig begrip en steun" had gekregen. Hij verzekerde voorts dat "Libanon niet het strijdperk van terreur of geweld is geweest en zal zijn maar een bastion ter handhaving van veiligheid, gerechtigheid en demo cratie". Het was Gemayels eerste bezoek aan Saoedie-Arabië sinds zyn aantreden op 23 september, het belang rijkste agendapunt was volgens Libanese regerings kringen de terugtrekking van Palestijnse en Syri sche eenheden uit Libanon, waarvoor Saoedi-Ara bië als een van de Arabische landen die Gemayel nog wil bezoeken zich sterk zou moeten maken. Ge mayel sprak sprak met koning Fahd, kroonprins Abdoellah en minister van buitenlandse zaken prins Saoed al-Faisal. Hij was vergezeld door premier Wazzan en minister van buitenlandse zaken Eli Sa lem. In het Chouf-gebergte ten zuiden van Beiroet heerste gisteren een gespannen rust na verscheidene dagen van heftige gevechten tussen leden van de progres- sief-socialistische party van Walid Joemblatt en de christelijke "Libanese krachten". Daarbij zijn bin nen een week ca. 20 doden gevallen. In regeringskringen in Beiroet werd vernomen dat Is raël, dat nog een deel van de Chouf controleert, ver sterkingen heeft laten aanrukken. Er zou bovendien meer worden gepatroiuilleerd nadat scherpschut ters actief waren langs wegen tussen Aley en dorpen in het gebied. Een zegsman noemde de toestand zeer gevaarlijk en instabiel. In het dorp Choueifat in de Chouf is gisteren een sta king voor onbepaalde duur begonnen uit protest te gen de gewelddadige gebeurtenissen van de laatste dagen. Darbij kwamen zaterdag na een explosie van een bom die was verborgen in een auto twee men- draaiboek opgesteld voor de te veijichten werkzaamheden als de computer van het desbetref fende bedrijf in het ongerede is geraakt. Het personeel is 70 pet. van zijn tyd bezig met het testen van het draaiboek, zodat de computers in het CUC binnen zes tot twaalf uur de werkzaamheden van het lamgelegde bedrijf kunnen over nemen. Hiertoe bevinden zich by het CUC al de programmatuur en gegevensbestanden van elk aangesloten bedrijf. De aandeelhouders van het CUC zyn de verzekeraars Amfas (15 pet.) en Delta Lloyd (20 pet), de FGH Hypotheekbank (15 pet.), KLM (20 pet.) en de Franse bank Société Générale (30 pet.). De Franse bank heeft een voortrek kersrol vervuld bij de oprichting. In Frankrijk exploiteert de bank al twee van dergelijke uitwyk- centra en heeft daardoor de nodi ge kennis in huis. Desalniette min is het CUC volledig toege sneden op de Nederlandse markt. Met de oprichting van het CUC was 10 min. gemoeid. In het zwaar beveiligde gebouw (bewa kingspersoneel, dubbele beton nen muren, slotgracht) werken dertig mensen. MORTSEL - De sluiting van twee bedrijven van fotogigant Agfa-Gevaert heeft geen gevol gen voor de vestigingen in Ne derland. Dat zegt woordvoerder Cop van het hoofdkantoor in het Belgische Mortsel. Geruch ten dat het bedrijf in grote fi nanciële problemen zou verke ren, worden nadrukkelijk te gengesproken. Het concern sluit alleen zijn fabrieken in Mün- chen en het Portugese Coimbra, die zich uitsluitend bezig hou den met de produktie van came ra's. De sluiting is een gevolg van de oprukkende Japanse ca mera.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10