"Koopkracht flink aangetast" C Milj oenenfraude in Noord-Brabant Salariskorting of ontslagen "Je kunt beter geen borrel met elkaar drinken" Uitstel besluit plaatsing kernraketten nog mogelijk FNV teleurgesteld over invulling adempauze Tweede Kamerlid De Boer (CDA): ABP doet aankoop van 700 miljoen Cocaïnelijn opgerold CDA-jongeren wijzen minder jeugdloon af Ed van Westerloo over de relatie tussen journalist en politicus Utrecht trekt 5 miljoen uit voor banenplan UTRECHT (ANP) - De provin cie Utrecht gaat vijf miljoen gulden besteden aan projec ten die de werkgelegenheid bevorderen. GS hebben Pro vinciale Staten daartoe ne gentien - over de gehele pro vincie verspreide - projecten voorgelegd. Het programma is opgesteld in overleg met de Utrechtse ge meenten. Enkele van hen dragen zelf ook financieel bij. ROOSENDAAL (GPD) - Met de ar restatie het afgelopen weekeinde in een motel in Gilze-Rijen van de 40-jarige Roosendaler Johan H. meent de politie een topman in handen te hebben in een op lichtingszaak, waarmee tiental len miljoenen zijn gemoeid. H., in bekende kringen beter be kend als „de man van zes mil joen", wordt ervan verdacht aan koppelbazen valse of nagemaak te facturen te hebben verstrekt, die daarmee het niet afdragen van sociale premies en belastin gen maskeerden. Ook zijn aan ongeveer 60 mensen ontslagbe- wijzen verstrekt waar ze geen recht op hadden. Daarmee wis ten ze een werkloosheidsuitke ring te krijgen. Er zijn vijf aanhoudingen verricht. Meer worden er verwacht. Een speciaal opsporingsteam is met Binnenland het onderzoek belast. Een re chercheur zegt dat als alle - lan delijke - vertakkingen bij het on derzoek zouden worden betrok ken het gaat om enkele honder den miljoen guldens. Het onder zoek is in juli van dit jaar gestart. Rechercheurs van sociale dien sten was het opgevallen dat uit keringstrekkers ontslagbewijzen toonden van bedrijven waarvan vast stond dat ze er nimmer had den gewerkt. Het kaartenbestand van de ge meentelijke sociale diensten van Rucphen, Roosendaal en Bergen op Zoom is toen onderzocht om uit te zoeken wie ten onrechte een uitkering genoot. De politie hoorde in verband met het on derzoek bij de gemeentelijke so ciale diensten bijna zestig men sen. Een deel ervan wordt ver dacht met opzet te hebben ge handeld. Tien uitkeringstrekkers hadden het ontslagbewijs ge kocht of gekregen. Een ervan had 6000 gulden gegeven aan de Roosendaler J. A. De politie ver denkt deze ervan de papieren weer te hebben betrokken van „de man van zes miljoen" die in Roosendaal een adviesbureau heeft. Johan H. heeft de bui waarschijn lijk zien hangen. Met een vrien din verbleef hij sinds enkele we ken in Spanje. Om zyn huwelyk te laten ontbinden keerde hij be gin november naar ons land te rug. In Gilze-Rijen werd hij her kend door een politieman. Om dat de Roosendaalse politie bang was dat H. weer uit zou wijken naar Spanje werd besloten hem in het motel aan te houden. De man is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid. DEN HAAG/TILBURG (GPD/ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok vindt het teleurstellend dat het kabinet in de brief over de adempauze niet voldoet aan een groot aantal gewekte verwachtingen, vooral door geen dui delijkheid te verschaffen over de mogelijke ontkoppe ling van lonen en uitkeringen. Het vasthouden aan de kortingen op de salarissen in het onderwijs noemde Kok „olie op het vuur" en „een klap in het gezicht" van de onderwijsgevenden en van de hele vakbeweging. n een eerste reactie op de brief aan de sociale partners van minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid), liet Kok er za terdagochtend op de najaarsver gadering van het FNV-district Brabant in Tilburg, nauwelijks twijfel over bestaan dat er tijdens de door de regering voorgestelde bevriezingsperiode toch sprake zal zijn van aantasting van de koopkracht. - De enige hoop die de FNV-voorzit ter nog koestert zei hij te ontle nen aan de uitnodiging tot een „informeel" gesprek, aanstaande woensdag. Wat opvalt in de brief is volgens Kok, dat kennelijk de wil bij de regering ontbreekt om de koppeling tussen lonen en uit keringen voort te zetten. Ook er ten aanzien van de lonen vrij dui delijk stelling wordt genomen, terwijl ten aanzien van prijzen, heffingen en tarieven slechts mooie verhalen worden gehou- Protest tegen "politieke" moord op Turk UTRECHT (ANP) - Ongeveer driehonderd Turken hebben za terdag in Utrecht meegedaan aan een demonstratieve tocht uit protest tegen de moord, 5 no vember, op de 22-jarige Turk Nu- bar Yalimian. De tocht was geor ganiseerd door de Turkse com munistische partij in Nederland. Er werden toespraken gehouden en leuzen geroepen als "Nubar Yalim is onsterfelijk" en "weg met de fascistische junta". Volgens de Turkse communisti sche partij is de dood van Yali mian het werk van de Turkse mi litaire junta, die hem zou hebben laten vermoorden, omdat hij zich heeft ingezet voor de Armeense gemeenschap. Yalimian verbleef sinds 1978 als politiek vluchteling in Neder land. Hij werkte als tolk in het tolkencentrum Utrecht. De Turk werd in zijn woning met messte ken en twee schoten om het le ven gebracht. De dader wist te ontkomen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Büt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. geheel bew. licht bew. regenbui half bew. half bew. geheel bew. geheel bew. regenbui half bew. geheel bew. onbew. half bew. licht bew. regenbui half bew. onbew. half bew. onbew. geheel bew. licht bew. licht bew. onbew. bew. den. „Hierdoor dreigt een koop krachtontwikkeling die er de oorzaak van zal zijn dat het loon in januari geen schim meer is van dat in december". Al met al vreest Kok dat er woens dag tijdens het overleg met rege ring en werkgevers niet tot nieuw beleid wordt gekomen. „Maar", zo zei hij, „er is een grens aan overleg en redelijk heid. Als het kabinet over onze voorstellen om de koppelingen te handhaven en het werk te ver delen serieus wil praten, dan kan nog deze maand de dooi intre den. Dan hebben ook de sta- kingscomité's een serieuze aan leiding om zich te bezinnen. De FNV-voorzitter reageerde in Tilburg ook op het ongenoegen bij een groot aantal deelnemers aan de districtsvergadering over de uitlatingen van de sociaal-eco nomisch adviseur van de Indus triebond FNV Piet Vos. Deze had in een interview zich voor stander getoond van ontkoppe ling en verlaging van het jeugd loon. Kok noemde het op z'n minst merkwaardig dat een belangrijk vakbondsman een hoeksteen van het in de nota „Maak werk" neergelegde beleid zo kan ont krachten. Hij kondigde aan voor het overleg met de regering een gesprek met de Industriebond te willen hebben om zeker te weten waar deze bond nu voor staat. Consumentenbond De Consumentenbond vreest dat tijdens de adempauze belangrij ke prijsstijgingen rustig door zul len gaan. De bond kreeg tijdens zijn recente actie „prijsalarm" erg veel klach ten binnen over prijsstijgingen van vooral lagere overheden. Het kabinet wil de tarieven van de verschillende overheden tijdens de adempauze niet bevriezen, al dus de consumentenorganisatie. "Dat zal er toe leiden dat er toch nog een flinke aanslag op het be steedbare inkomen wordt ge daan". OPPIJNEN - Twee vissers uit het Betuwse dorpje Opijnen hadden gisteren de vangst van hun leven. Ze vingen een reuzensnoek met een lengte van ruim één meter en een gewicht van 24 pond. Na het maken van de foto werd de vis weer in het water teruggezet. AMERSFOORT/DEN HAAG (GPD/ANP) - De Nederlandse beslissing over de plaatsing van de kruisraketten mag worden uitgesteld, wanneer de ontwape ningsbesprekingen in Genève vertraging ondervinden, als ge volg van de dood van de Russi sche partijleider Brezjnjev. Dat vindt Tweede Kamerlid Joep de Boer, de defensiespecialist van het CDA. Ook de Amerikaanse presidents verkiezingen in 1984 kunnen tot uitstel van de Nederlandse be slissing leiden, aldus De Boer za terdag voor de VARA-radio. Hij wees erop dat het onderhande lingsproces in Genève is ver traagd door de regeringswisse ling in de Verenigde Staten in ja nuari 1981. Hetzelfde kan nu door de machtswisseling in de Sowjet-Unie gebeuren. De regering komt in de zomer van 1983 met een defensienota, waar in ook de criteria voor de Neder landse beslissing worden aange geven. „Maar we moeten niet het onderhandelingsproces versto ren door te vroeg in te stappen op een plaatsingsbesluit", zei De Boer. „Wij moeten niet blinde lings het plaatsingsschema van de NAVO volgen". Volgens De Boer zal het kabinet ook nooit een besluit over de ac tieve voorbereiding van plaat sing kunnen nemen, zonder daarvoor eerst de toestemming van de Tweede Kamer te hebben gevraagd. In het regeerakkoord staat weliswaar dat de Kamer Minister geeft onderwijs de keus: DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) is bereid af te zien van de korting van 1,65 procent op de onderwijs-salarissen, als de on derwijsbonden een andere ma- tie, drs. G. Gerritse, zaterdag voor de VARA-radio. In feite komt die bereidheid neer op de keuze tussen de salariskorting en het ontslaan van enkele duizen den leerkrachten. weten om aan 270 miljoen °ok de waarnemend fractieleider gulden aan bezuinigingen te ko- Yan de VVD, A. Evenhuis, zei dat men dit de enige keuze is, op basis waarvan de salariskorting even tueel voorkomen kan worden. Het bezuinigingsbedrag van 270 miljoen gulden staat in elk geval vast. Vandaag beginnen stakin gen in het onderwijs tegen de korting. Evenhuis zei „benieuwd te zijn of de onderwijsorganisaties bereid zijn hierover mee te denken. Als het niet lukt, dan zal de regering zelf maatregelen moeten opleg gen". Hij wees erop dat 80 pro cent van de onderwijsbegroting uit salariskosten bestaat. Ook Gerritse zei dat de korting zeker doorgaat, wanneer de bonden geen andere opening bieden. Het aantal scholen dat meedoet aande vijfdaagse staking in het onderwijs is de laatste dagen toe genomen. Er is berekend dat in totaal meer dan 2080 scholen sta ken. Het aantal stakers zal waar schijnlijk boven de twintigdui- dend komen. UTRECHT (ANP) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) in Heerlen heeft met de Friesch-Groningsche hypotheekbank en Bredero Vastgoed nv overeenstem ming bereikt over de overna me van een meerderheidsbe lang in het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht en het Utrechtse voetbalsta dion Galgenwaard. Bij het overnemen van Hoog Catharijne zijn ook de kan toorgebouwen aan het Jaar- beursplein, nu eigendom van de Verenigde Bedrijven Bre dero nv, inbegrepen. Van de FGH hypotheekbank en an dere partners neemt het ABP behalve Galgenwaard ook nog enkele objecten elders in het land over. De totale trans actiewaarde bedraagt onge veer 700 miljoen gulden. slechts de gelegenheid moet heb ben gehad zich uit te spreken, maar De Boer wees op een uit spraak van de CDA-partijraad, dat de Kamer „geen bezwaar" mag hebben. WD-leider Nijpels is het daar niet mee eens, maar daarvan is De Boer niet onder de indruk. „Als Nijpels moeilijkheden vraagt, dan kan hij ze krijgen". De Boers fractiegenoot Frinking zei zater dag dat het kabinet een eigen verantwoordelijkheid heeft. Maar als zij tot voorbereidingen overgaat tegen de zin van de Ka mer in. kan de Kamer het kabi net altijd naar huis sturen via een „motie van wantrouwen". IKV De vredesbewegingen in Neder land willen het komende jaar zichtbaar maken dat voor de plaatsing van nieuwe kernwa pens in Nederland niet voldoen de draagvlak aanwezig is. Daar voor is een massaal wervingspro ces van organisaties en indivi duele personen nodig. Dit zei de voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), Wim ter Veer, zaterdag in Amersfoort, waar afgevaardigden van 220 IKV-kernen bijeen kwamen om te discussiëren over de strategie van het IKV voor het komende jaar. Het IKV wil de vergroting van het draagvlak bereiken door aan zo veel mogelijk individuele perso nen, organisaties en instellingen een uitspraak tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens te ont lokken. Volgens Ter Veer zijn de regering en het parlement alleen van plaatsing af te houden als ze beseffen dat het basisvertrou wen, waarop de samenleving en de spelregels ervan berusten, door zo'n beslissing op het spel gezet wordt. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse narcoticabrigade heeft eind vorige week in de Maasstad in totaal 7,5 kilo cocaine onder schept. By deze actie werden in totaal acht personen aangehou den. Daarmee is, aldus de Rotter-- damse politie, de cocaïnelijn Co- lombia-Nederland afgesneden. Dc onderschepte partij cocaïne vertegenwoordigt in de straat handel een waarde rond de an derhalf miljoen gulden. Het is de grootste cocainevangst die dit jaar in Nederland is gedaan, al dus de Rotterdamse politie. UTRECHT (ANP) - Het CDJA, de vereniging van jongeren binnen het CDA, wijst plannen van het nieuwe CDA/VVD-kabinet, om op het mi nimumjeugdloon en de uitkeringen van jongeren extra te beknibbelen, van de hand. Op het CDJA-n^jaarscongres. afgelopen zaterdag in Utrecht, werd een resolutie aangenomen, waarin het "onaanvaardbaar" werd genoemd dat het minimumjeugdloon, dc rww-uitkeringen, de kinderbijslag en de wwv-uitkering extra zullen worden verlaagd voor jongeren. Verder moet er binnen een jaar een wetsontwerp worden ingediend op de studiefinanciering. In een zaterdag aangenomen resolutie benadrukt het CDJA dat die regeling gefinancierd moet worden uit de bestaande studiefinancieringspot, die moet worden gehandhaafd op het huidige niveau, plus de kinderbuslaggelden voor jongeren van 18 jaar en ouder. Even onverwacht als hjj be noemd was, trad staatssecre taris Charl Schwietert na 72 uui weer af. In de publiciteit rondom de zaak-Schwietert leed niet alleen de politiek schade, ook de journalistiek kwam in een merkwaardig daglicht te staan. Niet alleen door de wijze waarop een vooraanstaand journalist met de feiten jongleerde, maar vooral door de nauwe banden die er bleken en leken te be staan tussen een politiek re dacteur van het NOS-jour- naal en de kringen waarover hij 's avond berichtte. In hoe verre mag een journalist in het algemeen politiek actief zijn. Ed van Westerloo, hoofdredac teur van het NOS-journaal, geeft er zijn visie over. - In hoeverre mag een journa list in het algemeen politiek actief zijn? Van Westerloo: „Iedereen heeft het recht om lid te zijn van een politieke partij, en dat geldt ook voor een journalist. Maar er zijn een paar functies in de journalistiek waarvan ik zeg: je kunt er maar beter helemaal niets mee te maken hebben en vrijwillig afzien van dat recht. Maar ik kan en zal het niemand verbieden". „In het algemeen geldt dat daar waar een journalist vanuit zijn vak te maken heeft met instanties waarin hij ook an derszins actief moet zijn, hy moet ophouden. Zo zou een mediajournalist nooit lid mo gen zijn van het bestuur van een omroep. Dat geldt ook voor Den Haag Daar komt bij, dat een politiek redacteur bij een onpartijdig medium als de NOS zich wel drie keer moet bedenken" door Chris Kijne - Betekent dat, dat een Haagse redacteur met politiek actief kan zijn? „Als iemand in de gemeente raad van Soest zit, denk ik dat het kan. Zodra je ifi een partijraad zit, in een orgaan waar je meepraat over dingen waar je ook als journalist over bericht, kan het niet meer". - Wat nog in het oog lopender is: het schrijven van speeches voor politici. Er wordt be weerd dat Charl Schwietert speeches schreef voor minis ter Van der Stee. Als bewijs geldt dan het incident waar bij Schwietert om acht uur de minister citeerde die „kots misselijk" zou zijn, terwijl hij dit om half tien moest rectifi ceren omdat Van der Stee tij dens zijn speech over „onpas selijk" sprak. „Daar geloof ik niets van. Ik was die dag in Den Haag en omdat het in de verkiezings tijd was. werden om zes uur alle teksten onder embargo naar Nieuwspoort gebracht. Dat gebeurde ook met die tekst. En van een tekst onder embargo geldt in Den Haag de afspraak dat hij als uitge sproken mag worden be schouwd. Wat toen in het journaal gebeurde, is abso luut geen bewijs dat Charl die tekst heeft geschreven. - Naast mogelijke formele con tacten van journalisten met politieke partijen zijn er. met name in Den Haag, natuurlijk ook persoonlijke contacten. Daar moet je extra voorzich tig mee zyn"> „Inderdaad. Dat is ook het gro te probleem in Den Haag. Journalisten en politici zitten daar zó op een kluitje by el kaar; dat maakt het wel eens erg moeilijk". - Ben je niet geschrokken van de manier waarop iemand die twee weken geleden nog bij het NOS-journaal werkte, spreekt over Van Agt als „mijn goede vriend"? „Ja, hoewel hij dat gedaan heeft nadat hij bij het jour naal weg was. Maar dat kan niet Overigens moet je wel onderscheid maken. Het ge ven van interview-training is ongeoorloofd en het schrij ven van teksten is absoluut onaanvaardbaar. Maar wan neer iemand zegt: ik vind jou wel aardig en kom eens een borrel drinken; ik denk dat dat minder erg is. Toch kan je het beter niet doen" - Voor politici moet het heel aantrekkelijk zijn om iemand binnen de muren van het NOS-journaal te hebben. Is er wat dat betreft sprake van een lobby waartegen jour naal-medewerkers be schermd moeten worden'» „Nee. Het is voor de politiek natuurlyk best interessant om soms via bepaalde kana len wat te lozen, maar dat geldt op een heleboel tem i- nen. Ik denk dat we daar al tijd zeer wel tegen bestand zijn geweest". - Is er de laatste tijd niet te veel de indruk ontstaan dat daar mogelijkheden liggen by het NOS-journaal. Is er wat dat betreft schade geleden"' „Nee, beslist niet De grenzen zijn overschreden waar ie mand op het moment dat hij de berichtgeving over de ka binetsformatie verzorgde, er zelf by betrokken was. Dat kan dus met Maar het is by ons gelukkig niet zo dat ie mand in zijn eentje kan uit maken wat er in het journaal komt „Maar wat voor de journalistiek veel erger is. is dat er de laat ste weken zo gejokt is Als ik in een interview met Schwie tert lees „De waarheid is van elastiek", dan denk ik: dat berokkent de journalistiek schade. Want zo is het niet". - Wanneer een journalist van loopbaan verandert, de poli tiek ingaat, moet hij dan ook bepaalde grenzen in acht ne- „Als hij van de ene op de ande re dag gevraagd wordt, kan een journalist er ook niets aan doen. Dat moet kunnen. In het geval van Schwietert kon het duidelijk niet, maar dat was een kwestie van des kundigheid

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7