D "In Brazilië geen kans voor democratie" De behoeder van het communisme Dodental Tyrus loopt naar 100 -c Andropov geen uitgesproken KGB-man Wapendepot ontdekt bij RAF-arrestaüe 13f/m21nov. aho Den Uyl weer voorzitter Eurosocialisten Maandag verkiezingen HSII ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Buitenland Zijn betere relaties binnen de top van de Russische communistische partij hebben waarschijnlijk de weegschaal in het voordeel van Joeri Andropov doen doorslaan bij de verkiezing gisteren van de nieuwe partijleider in de Sowjet-Unie. De 68-jarige Andropov beschikte zowel over veel meer aanhang in de partijtop als over een veel bredere politieke ervaring dan zijn voornaamste concurrent, de driejaar oudere Konstantin Tsjernenko. Allereerst moet het grote r stand worden weggenomen dat Andropov een uitgespro ken man van de KGB, (de Rus sische veiligheidspolitie) is. Andropov is gewoon een par tijfunctionaris geweest met een lange staat van dienst, waarbij hij ook vele jaren de KGB onder zijn hoede had. Zijn voornaamste taak was toen echter ervoor te zorgen dat de KGB onder de vaste controle van de communisti sche partij bleef. En Andropov is daarbij een hoge partijman gebleven en was nooit in zijn carrière een professionele KGB'er. Boedapest Joeri Andropov is op 15 juni 1914 geboren in een dorp in de noor delijke Kaukasus. Op 16-jarige leeftijd werd hij telegraafbe- diende en later leerling-film operateur. Hij haalde vervol gens een diploma op de techni sche school voor watertrans port in Rybinsk en werd in die stad Komsomol-functionaris op een scheepswerf. In de Komsomol, de officiële Russi sche jeugdbeweging, steeg hij vervolgens tot de rang van eer- ste-secretaris vari Karelië. Aan het einde van de oorlog werd hij tweede-partijsecretaris in Petrozavodsk en in 1947 twee de-secretaris van de partijorga nisatie van heel Karelië, een gebied dat aan Finland grenst. In 1951 werd Andropov naar Moskou geroepen en aange steld als inspecteur van het centrale partij comité. Daarna belandde hij op het ministerie van buitenlandse zaken en van 1954 tot 1957 was hij ambassa deur in Boedapest. In die func tie vervulde Andropov een centrale rol bij het neerslaan van de Hongaarse opstand in 1956. Een jaar later keerde hij terug naar het partij secreta riaat in Moskou en in 1972 werd hij als partijsecretaris verantwoordelijk voor de be trekkingen met de regerende communistische partijen. In 1957 volgde zijn benoeming tot kandidaat-lid van het Politbu ro en voorzitter van de staats veiligheidsdienst (KGB). In 1973 werd hij benoemd tot vol waardig lid van het Politburo. Doctrine Als partijsecretaris heeft Andro pov vele reizen gemaakt naar Oost-Europa, Joegoslavië en China. De manier waarop de communistische landen met elkaar moeten omgaan, was zijn werkterrein. Zo liet Andropov zich op het 22e partijcongres van de Russische communistische partij in de cember 1961 zeer scherp uit over de houding van de leiders van de Albanese communisti sche partij. Die wilden toen de betrekkingen tussen Albanië en de Sowjet-Unie baseren op de principes van de vreedzame coëxistentie. De vreedzame coëxistentie was echter een door Chroesjtsjov ontworpen politiek die de betrekkingen tussen communistische en ka pitalistische staten moest rege len. Andropov meende dat de betrekkingen tussen commu nistische staten gebaseerd moesten zijn op „de heilige principes van het proletarisch internationalisme". In feite legde hij toen al de grondslag voor de latere zgn. Brezjnjev-doctrine, die inhield dat een communistisch land (lees: de Sowjet-Unie) altijd de plicht had om bondgenoten te hulp te komen die in moeilijk heden verkeerden. De militaire interventie van de Warschau- pactlanden in augustus 1968 in Tsjechoslowakije was zo'n ac tie. En er kan geen twijfel over bestaan dat Andropov van dat ingrijpen een groot voorstan der was. Botsing De behoeder van het c tische imperium, zo zou men Andropov zeer goed kunnen typeren. Die behoudende op vattingen brachten hem in 1972 ook in lichte botsing met partijleider Leonid Brezjnjev. Deze laatste verkondigde in dat jaar namelijk de theorie dat Moskou de betrekkingen met China desnoods, aangezien dat land dat nu eenmaal wilde, op basis van de principes van de vreedzame coëxistentie wilde regelen. Brezjnjev maakte toen wel het voorbehoud dat dat al leen voor het heden gold en dat gestreefd moest worden naar herstel van tussen communis tische staten normale relaties. Maar het is waarschijnlijk dat dit voor Andropov, met de Hongaarse en Tsjechoslo waak se ervaringen net achter de rug, al een te grote concessie Men kan dus vaststellen dat Andropov wat de betrekkin gen binnen de communisti sche wereld betreft als een conservatief man bestempeld moet worden. Maar in vele an dere opzichten geldt hij als een pragmaticus. In mei van dit jaar werd duidelijk dat hij een van de voornaamste mededin gers naar de opvolging van Brezjnjev was geworden. Hij legde toen namelijk zijn func tie als hoofd van de KGB neer en werd weer secretaris van het Centrale Comité. Hij werd toen een van de vijf leiders die zowel partijsecretaris als Polit- buro-lid waren. Ideoloog Zijn rijke bestuurservaring in de binnenlandse èn buitenlandse politiek en het feit dat hij Rus van nationaliteit is, maakten hem toen meteen een groot kanshebber voor de hoogste functie. Hij slaagde er al snel in zich een deel van de functies van topideoloog Michail Soes- lov toe te eigenen. Deze over leed in januari jl. en Andro povs rijzende ster bleek onder meer uit het feit dat hij op 22 april van dit jaar de officiële re de mocht houden ter ere van Lenins geboortedag. door Martin van den Heuvel Andropov beschikte ook over aanzienlijk meer aanhang bin nen de partijtop dan zijn rivaal Tsjernenko. Deze is pas de laatste jaren omhooggescho- ten, maar voornamelijk als fa voriet van Brezjnjev. De ideo loog Tsjernenko, die de laatste maanden aanhang trachtte te winnen onder de'intelligentsia en hervormingsgezinde krin gen, werd waarschijnlijk ook door legerkringen te ongrijp baar en riskant gevonden. Het is niet helemaal zonder bete kenis, dat Andropov eenstem mig gekozen is tot secretaris generaal van de Communisti sche Partij van de Sowjet- Unie. Onder Chroesjtsjov heet te de voornaamste secretaris van de partij (er zijn er circa tien) eers te-partij secretaris. Brezjnjev liet zich vanaf 1966 secretaris-generaal van de CPSU noemen. Men had zich kunnen voorstellen dat Andro povs collega's het nu niet no dig gevonden hadden hem ge lijk ook met die laatste titel te Macht Toch is de machtsstrijd in het Kremlin met Andropovs be noeming uiteraard niet uitge streden. De Sowjet-Unie zou best eens, na de periode van rust onder Brezjnjev, een on rustiger periode tegemoet kun nen gaan. Gezien de ouderdom van de meeste leiders (premier Tichonov is bijvoorbeeld 76 jaar) moeten er al vrij snel nieuwe verschuivingen plaats vinden. Elke benoeming bete kent uiteraard de versterking of verzwakking van een be paalde machtsgroep in het Kremlin. Misschien dat Konstantin Tsjer nenko nu voorzitter van het Presidium van de Opperste Sowjet zal worden. De Opper ste Sowjet is het Russische parlement en de voorzitter is in feite president of staatshoofd. Brezjnjev bekleedde deze functie mede sinds 1977, maar het is onwaarschijnlijk dat Andropov hem in die waardig heid ook zal opvolgen. Of Tsjernenko met die functie ge noegen zal nemen, blijft te be zien. In ieder geval is duidelijk dat Andropov zeker de eerste tijd nog meer rekening zal moeten houden met zijn colle ga's in het Politburo dan de doorgaans behoedzame Brezjnjev al deed. Ook al ligt het voor de hand dat Andropov in het binnenland een conservatief beleid zal voe ren, toch moet niet worden uit gesloten dat hij een economi sche hervorming zal aandur ven. Zoals bekend bevindt ook de Sowjet-economie zich in een moeilijke situatie en And ropov zal dit probleem niet, zo als Brezjnjev, voor zich uit kunnen schuiven. Zijn conser vatisme zal zich veeleer richten op bestrijding van allerlei dis sidente activiteiten. Daarnaast lijkt Andropov echter intelli gent en flexibel genoeg om in te zien dat er andere methoden moeten worden toegepast om zijn land door de huidige crisis heen te loodsen. Voorzover bekend is Andropov nog nooit in het Westen ge weest. Maar Kremlinologen wijzen erop dat hij een grote kennis van de wereldproble men heeft dankzij zijn 15 jaar ervaring als hoofd van de Rus sische geheime dienst KGB. In tegenstelling tot zijn voorgan ger Beria, die onder Stalin ver antwoordelijk was voor brute onderdrukking door de gehei me dienst, heeft Andropov nooit een terreuretiket opge plakt gekregen. Hij maakte van de KGB een efficiënt werkende dienst, die het dissi denten onmogelijk maakte zich te organiseren, zoals de Helsinki-groep begin dit jaar moest beamen door zich op te heffen. Andropov, al jaren Brezjnjevs buurman in Moskou, staat te boek als tegenstander van de militairen die sterk ijveren voor verhoogde defensie-in spanningen. Bij zijn benoe ming in 1979 prees Brezjnjev hem voor zijn „actieve bijdrage aan de internationale politiek van de partij". Hij zat dan ook op één lijn met de nu overle den partijleider wat de ont spanningspoli tiek betreft. Al in 1976 waarschuwde Andro pov dat „een atoomoorlog niet te winnen is" en „catastrofale gevolgen zal hebben". En on langs gaf hij openlijk toe dat in de Sowjet-Unie belangente genstellingen bestaan, een vrij ongebruikelijk verschijnsel in deze leninistische staat. Hij keerde zich dan ook tegen de militaire denkwijze, die ervan uitging dat uitbreiding van het kernwapenarsenaal het moge lijk zou maken de Verenigde Staten voorbij te streven en een kernoorlog te winnen. ADVERTENTIE JERUZALEM (GPD) - Onder de puinhopen van het Israëlische militaire hoofdkwartier in Tyrus zijn tot dusver ruim 70 doden ge vonden. Ruim 25 Israëli's wer den gisteravond nog vermist, zo dat naar verwacht wordt het tota le aantal slachtoffers in de buurt van honderd zal liggen. Het offi ciële dodencijfer was gister avond 47 Israëli's en 25 Palestijn se en Libanese burgers, deels ge vangenen. Gisteren werden nog drie Israëli's levend uit de puin hopen gehaald. De reddingswerkzaamheden wor den nog steeds voortgezet, maar de kans nog verdere overleven den te vinden nemen met het voortschrijden van de tijd af. Na dat aanvankelijk officieel werd bekendgemaakt dat het gebouw van zeven verdiepingen als ge volg van een bomaanslag instort te, hebben nadere voorlopige on derzoekingen nog geen uitsluit sel gegeven over de oorzaak van de ramp. Vast staat dat er geen zware explosie heeft plaatsge vonden. Zo bleven de ruiten van belendende perselen intact, Het is mogelijk dat er onderin het gebouw een bom is gelegd; het kan ook zijn dat er geen sabotage in het spel was, maar dat een bu- tagasfles is ontploft. Een laatste mogelijkheid is dat het gebouw dermate slecht gebouwd was, dat het na de zware regens van de afgelopen dagen vanzelf is in gestort. De Israëlische regering is gister morgen bijeen geweest om de toestand te bespreken. De rege ring wacht het resultaat af van een onderzoekscomissie die mi nister van defensie Sharon heeft benoemd. Wel zijn alvast stren gere veiligheidsmaatregelen af gekondigd voor Israëlische sol daten in Libanon. De indruk be stond de laatste weken, ook vóór het drama in Tyrus, dat de Israë li's de situatie niet goed in de hand hebben en dat Palestijnen en mogelijk ook Libanezen er in geslaagd zijn het verzet tegen de Israëlische bezetting te reorgani seren. GROTE SANITAIRSHOW Verder veel nieuws over woningverbetering, doe-het- zelf materialen en vrijetijds besteding met: kompleet zelfbouwhuis WIN EEN INTERIEUR BONN (DPA) Met de arrestatie van twee van de meest gezochte terroristen van de Rote-Armee- Fraktion (RAF), Brigitte Mohn- haupt en Adelheid Schultz, zijn in een depot pistolen, revolvers en machinepistolen gevonden die gebruikt zijn bij de aanslagen op een Amerikaanse legercom mandant in Europa, generaal Frederick Kroesen, de openbare aanklager Siegfried Buback, de bankier Jürgen Ponto en werk geversleider Hans-Martin Schleyer. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn gisteren meege deeld. Beide vrouwen werden in de buurt van Frankfort gearres teerd toen zij op weg waren naar een „centraal depot" van de ter roristen. Ze waren beiden gewa pend met pistolen, maar de ar restatie kwam zo onverwacht dat PARIJS (GPD) - PvdA-fractie- voorzitter Joop den Uyl is giste ren in Parijs herkozen tot voor zitter van de vereniging van de in de Europese Gemeenschap ver tegenwoordigde socialistische partijen. Na afloop van zijn hér verkiezing toonde Den Uyl zijn tevredenheid, maar voegde er droogjes aan toé: „Er was geen tegenkandidaat". In het kader van het congres van de socialistische partijen in het EG-parlement bezocht Joop den Uyl met collega-partijleiders vrij dagmiddag gedurende een uur de Franse president Francois Mitterrand. Den Uyl verklaarde onder de indruk te zijn van de openheid waarmee de Franse president op de vragen van zijn collega-socialistenleiders was in gegaan. Een groot deel van het gesprek was onvermijdelijk ge wijd geweest aan de discussie over de Franse neutronenbom. Terwijl de Franse minister van de fensie Hernu bij de verdediging van zijn begroting kortgeleden uiteen had gezet dat de neutro nenbom was geprobeerd en goed bevonden, hoewel nog geen be slissing is genomen over de aan maak van het wapen, stelde oud- premier Den Uyl in zijn gesprek met president Mitterrand, dat zijn partij en zijn collega-partij voorzitters niets voor het wapen voelden. ze geen tijd hadden de wapens te gebruiken. De bondsrecherche zoekt na de ar restatie ook de vermoedelijke „RAF-nieuweling" Helmut Pohl. In het depot van de RAF werden behalve wapens ook persoonsbe wijzen gevonden. Eén daarvan droeg de foto van een jongeman. Vrijdag werd ontdekt dat deze jongeman Helmut Pohl heet te gen wie op 6 november wegens een ander delict een bevel tot aanhouding was uitgevaardigd. Hij is in Tsjechoslowakije gebo- Tunnelramp werk Afghaans verzet ISLAMABAD (AP) - Een Af- ghaanse verzetsgroep heeft giste ren de verantwoordelijkheid op geëist voor de explosie in een tunnel in Noord-Afghanistan die honderden, mogelijk duizenden slachtoffers heeft gemaakt. Een woordvoerder van de verzets groep zei: "We hebben 600 tot 700 Russen gedood. Helaas wa ren er ook enkele burgerslachtof fers". 3e int. KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Congresgebouw, Den Haag IVlet Nederlandse en Belgische Antiquairs Dag.: 14.00-22.00 uur Zo.t lt.00-18.00 uur Za. 13 t/m zo. 21 nov. „Er bestaat geen democratie. De dictatuur zal overleven". Deze weinig rooskleurige voorspelling wordt gedaan door de sociaal-democrati sche Janio Quadros. in 1961 zes maanden president van Brazilië en nu een van de vijf kandidaten voor het gouver neurschap van Sao Paulo. het economische hart van Brazi lië. En zijn voorspelling lijkt gerechtvaardigd Niettemin is de stembusslag van de verkiezingen die maandag in Brazilië worden gehouden de belangrijkste sinds de militaire coup van 1969. Er wordt een opkomst verwacht van 55 miljoen kie zers. Op het spel staat een derde deel van de Senaat, de totale Kamer van Afgevaar digden, staatsraden, gemeen teraden, burgermeesterspos- ten en de gouverneurszetels van de 23 Braziliaanse deel staten. En voor het eerst is er sprake van een werkelijk van de regering onafhankelijke oppositie, uitgesplitst in vier partijen, uiteenlopend van centrum- tot socialistisch links. door Rob Sprenkels Die oppositie zal gezamelijk met meer dan 60 procent van de stemmen gaan strijken, al dus de voorspellingen van de laatste opiniepeilingen. Maar ondanks de bombastische of ficiële campagne dat de ver kiezingen een herstel van de democratie betekenen, zijn er het afgelopen jaar tal van maatregelen genomen om te voorkomen dat de oppositie via een stembusoverwinning daadwerkelijk invloed op het nationale beleid kan gaan uit oefenen. Een werkelijk herstel van de Braziliaanse democratie hoeft daarom niet voor het begin van de jaren negentig te worden verwacht. De ver kiezingen van maandag zul len dus hoogstwaarschijnlijk opnieuw de afkeer van de meerderheid van het Brazi liaanse volk ten opzichte van het door generaals geleide re gime bevestigen. Maar het zullen dit keer niet alleen de miljoenen armen en radicale arbeiders zijn. Ook het natio nale zakenleven en grote groepen van de traditionele bourgeoisie zien de militai ren met graagte terug naar hun kazerne's keren. Vanwege hun economische wanbeleid zijn de Braziliaan se dictators steeds meer geï soleerd komen te staan. De jaarlijkse economische groei, nu 10 procent, het „Brazi liaanse wonder" is mede als gevolg van de oliecrisis afge takeld tot een economische rampspoed zonder preceden ten. President Joao Figueire- do heeft de afgelopen twee jaar geprobeerd om de finan ciële touwtjes aan elkaar te knopen door alle Braziliaan se industriëlen te dwingen bijna exclusief voor de ex port te produceren. Maar de deviezen van die export zijn nooit - zoals de bedoeling was - aan het afbetalen van de snel groeiende buitenlandse schuld besteed. En dat kwam voornamelijk omdat de Bra ziliaanse consument steeds meer op de import was aan gewezen. Vrijwel iedere Braziliaan heeft dus de afgelopen maanden stevig de builunem moeten aantrekken. En de toch al treurige sociale situatie is er nog slechter op geworden. In gigantische steden als Rio de Janeiro en Sao Paulo groeien de „favelas", de krottenwij ken, sneller dan ooit tevoren. En nu zijn het niet zozeer ar me landarbeiders die hun heil in de grote stad komen zoeken maar arbeiders die de huur van hun woning in de stad eenvoudigweg niet meer kunnen opbrengen. Maar ondanks de opeenvolgen de economische mislukkin gen van de Braziliaanse gene raals Ujken zij er heilig van overtuigd te zijn dat zij de ge roepenen zijn om Brazilië uit het economische slop te hel pen. Wellicht komt dat omdat zij vinden dat de vrijheden van de meer dan 200 westerse multinationale bedrijven niet mogen worden aangetast on danks het feit dat die bedrij ven over het algemeen nog niet een kwart van hun mil- jardenwinsten in Brazilië hebben geherinvesteerd. Fi- gueiredo heeft in elk geval zijn in 1979 gedane belofte van een daadwerkelijke poli tieke opening inzoverre te ruggeschroefd dat de opposi tie ondanks een grote over winning geen directe invloed op het nationale beleid kan krijgen. De afbraak van het democrati sche herstel begon precies een jaar geleden, in novem ber 1981. Figueiredo drukte toen een wetswijziging door waarin de kiezer wordt ver plicht voor alle bij de stem busslag op het spel staande functies (senator, afgevaar digde, gouverneur, burge meester, gemeenteraadslid en afgevaardigde in de staats raad) voor kandidaten van een en dezelfde partij moet stemmen. Volgens de opposi tie komt die maatregel vooral de officiële partü (PSD) ten goede vanwege haar onbe twiste overmacht op gemeen telijk niveau. De volgende verrassing van Fi gueiredo bestond uit het ver bieden van gecombineerde lijsten en de verplichting aan elke partij om overal kandi daten te stellen voor alle aan de verkiezingen onderhevige functies. Een duidelijke po ging om de oppositie te ver delen. En volgens opiniepei lingen betekent de maatregel in de praktijk dat het gouver neurschap van sommige sta ten waar de oppositie geza menlijk sterk maar onderling verdeeld staat in handen van de PSD zal blijven. Afgaande op de voorspellingen zal de oppositie nu niet meer dan 6 van de 23 gouverneur sposten kunnen winnen. Maar dat zal dan juist wel ge beuren in de zes belangrijk ste deelstaten (waaronder bij voorbeeld Rio de Janeiro en Sao Paulo), die in totaal bijna driekwart van het totale kie zersvolk herbergen. Figueire do had reeds drie maanden geleden dergelijke opinieon derzoeken gezien en besefte dat er extra maatregelen no dig waren om het presidents schap van 1985 tot 1991 uit handen van de oppositie te houden. De zes staten waar de oppositie favoriet is had den namelijk oorspronkelijk een relatieve dus doorslagge vende stem in het speciale comité dat in Brazilië bepaalt wie er president wordt. Fi gueiredo besloot dat pro bleem uit de wereld te helpen door elke staat zes vertegen woordigers in het presidents verkiezingscomité toe te ken- Tegelijkertijd werd het de Bra ziliaanse militairen duidelijk dat de oppositie wellicht een absolute meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden zou kunnen behalen. En daar zouden ze dan vrij eenvoudig alle militaire decreten kun nen vernietigen, bijvoorbeeld de wet op de nationale veilig heid of het decreet dat de pre sidentsverkiezing via een speciaal comité regelt. Fi gueiredo besloot dat gevaar te neutraliseren door vast te leggen dat de grondwet niet kan worden aangetast zonder steun van meer dan drie kwart van de stemmen in het parlement Niettemin vrezen steeds meer Brazilianen een militaire staatsgreep mochten de voor spellingen voor de verkiezin gen uitkomen. Die rtne l fl hoogstwaarschijnlijk ingege ven door waarschuwingen van verschillende militaire topmannen. Bijvoorbeeld die van de als gematigd bekend staande admiraal Do Fonse- ca: „Wij zullen in geen geval een chaos als die van het be gin van de jaren zestig toe staan". Oud-president Quadros.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9