Groen licht V en D-plan C Uitspraak Kamer vredesmacht WD wantrouwt geste Suriname Aruba mogelijk sneller onafhankelijk Sollicitanten in politiek Den Haag Duphar ruimt op Banen vooral naar jonge werklozen Niet-onderwijzers staken mee Een uur korter werken scheelt 240.000 banen Hypotheek voor 30 jaar NU SNEL BOEKEN BIJ VRIJ UIT: KERSTFEEST-OP-MAATTUSSEN DEALPEN. KK smokkelt het smaaktest' ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 AMSTERDAM (ANP) - De zeshonderd ton chemisch af val van de chemische fabriek Duphar, dat ligt opgeslagen op het fabrieksterrein aan de Ankerweg in Amsterdam, zal nog voor het eind van dit jaar in vaten gestopt zijn. Dit heeft een woordvoerder van Duphar gisteren bekendge maakt Vermoedelijk wordt in de laatste week van no vember begonnen het afval dat de giftige stof HCH (he- xachloorcyclohexaan) bevat, in vaten te stoppen. Dit kar wei zal zo'n vier weken in be slag nemen. Totdat een defi nitieve oplossing gevonden is blijven de vaten op het ter rein van Duphar opgeslagen. Commissie Biesheuvel: Binnenland DEN HAAG (ANP) - Aruba kan gedurende een overgangsperio de een aparte status krijgen bin nen het koninkrijk, uitmondend in onafhankelijkheid uiterlijk in 1993. Indien het echter niet mo gelijk is een "hecht en duurzaam samenwerkingsverband" tussen Aruba en de overige vijf Antil liaanse eilanden tot stand te brengen gedurende de overgang speriode, zal Aruba versneld on afhankelijk moeten worden. Dat is de conclusie van de commis sie-Biesheuvel, die gisteravond haar in februari aangevangen werkzaamheden heeft voltooid. Over de inhoud van het begrip "hecht en duurzaam samenwer kingsverband" blijken binnen de gemengde Nederlands-Antil- liaanse commissie grote me ningsverschillen te bestaan tus sen het Arubaanse lid Hendrik Croes en de overige zes leden. Uiteindelijke beslissingen over Aruba zullen worden genomen op een Ronde-Tafelconferentie (RTC) die mogelijk komend voorjaar zal plaatsvinden. Het door commissievoorzitter Bies heuvel "vitaal" genoemde ge schil tussen Aruba en de overige commissieleden ligt op het punt van de economisch-financiéle en monetaire samenwerking. Zes commissieleden, J. Evertsz (Cu racao), M. Pourier (Bonaire), J. Voges (Bovenwinden) en de drie Nederlandse leden prof. A F. Kobben, D. Meys en voorzitter mr R Biesheuvel vinden dat een samenwerkingsverband een eco nomische en monetaire unie tus sen Aruba en de overige vyf lan den moet inhouden. Dat bete kent onder meer gemeenschap pelijke douane- en belastingta rieven, dit om te voorkomen dat Aruba de andere eilanden "uit de markt zal concurreren". Het Aru baanse commissielid Hendrik Croes acht zo'n samenwerking met de overige eilanden echter veel te knellend. "Dan zal er geen sprake meer zijn van een echte status aparte", aldus Croes. Hij sprak tijdens een persconferen tie van de commissie van een "onoverbrugbaar" verschil. De commissie is tot de conclusie ge komen dat Aruba versneld onaf hankelijk moet worden indien het niet tot een economische en monetaire unie komt. Mr. B. Biesheuvel noemde een termijn van ongeveer vier jaar. Volgens Hendrik Croes zullen de politici op Aruba de mogelijk heid van een versnelde Arubaan se onafhankelijkheid onder ogen moeten zien. Hij zei overigens dat deze zaak op Aruba "zeer ge voelig" ligt. Biesheuvel zei het niet onmogelijk te achten dat de politici op de Antillen het eens kunnen worden over het geschil punt ten aanzien van de monetai re en economische unie. Hij zei dat bij Aruba ten onrechte de vrees bestaat dat het eiland in een knellend samenwerkings verband wordt "geduwd". UTRECHT (ANP) - De minister van sociale zaken en werkgelegenheid, De Koning, heeft de dienstenbonden van FNV en CNV en het warenhuisconcern V en D giste ren laten weten akkoord te gaan met het plan om 950 werknemers van 57,5 jaar en ouder volgend jaar vrijwillig te laten afvloeien en in vier jaar tijd een kortere werk week van 36 uur in te voeren waardoor 1200 jongeren aan de slag kunnen komen. Hiervoor leveren dé werknemers jaarlijks 2,5 procent prijscom pensatie in. De 250 extra banen die V en D en de bonden overeen waren gekomen in ruil voor de massale afvloeiing van de oudere werknemers gaat niet door. "Het is onbegrijpelijk dat de minister hier een stokje voor steekt, om dat hij zo gewoon werkgelegen- heid verbiedt", aldus bestuurder Ben van Zweden van de dien stenbond FNV, die zich verder tevreden toonde over het resul taat. Volgens een woordvoerder van V en D zal op zo kort mogelijke ter- mijn met de uitvoering van het plan worden begonnen, nu de minister heeft ingestemd met het aangepaste werkgelegenheids plan. Volgende week starten de bonden en V en D nader overleg met het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid over de opvulling van de nieuwe banen die bij het warenhuisconcern voor jongeren beschikbaar ko- Volgens Van Zweden is het de be doeling om samen met de ar beidsbureaus te zorgen dat de banen gaan naar jongeren onder de 23 jaar die als werkloos staan ingeschreven. De werving van de eerste "ploeg" van 300 jongeren, die in 1983 aan de slag kan, moet de komende weken van start gaan, zo blijkt uit het akkoord tussen V en D en de bonden. De jongeren zullen meteen een werkweek krijgen van 36 uur, en een klein aantal zal een deeltijd baan krijgen. V en D en de bonden hebben afge sproken dat nader overleg over de uitvoering van het plan nodig zal zijn als onverhoopt een in greep van buitenaf - zoals een loonmaatregel of een verkeerd ingerichte adempauze - roet in het eten dreigt te gooien. V en D heeft zich iri het akkkoord verbonden om de komende vier jaar ieder jaar 300 arbeidsplaat sen te scheppen met een gemid delde arbeidsduur van 34 uur (dus inclusief een aantal part-ti mers). Daarvoor zullen de onge veer 79.000 werknemers van de V en D-warenhuizen en Vendets ie der jaar 2,5 procent van hun prijscompensatie laten zitten, te beginnen met 1 februari 1983. Als een loonmaatregel of een an dere regeringsbeslissing dit on mogelijk zou maken, willen de bonden V en D toch aan de ge maakte afspraken houden. "We zijn niet van plan om hiervoor loon naast de prijscompensatie in te gaan leveren", aldus Van Zweden, die erkende dat over heidsingrepen daarom het groot ste gevaar voor het werkgelegen heidsplan vormen. De bonden verwachten dat de regering daar rekening mee zal houden. AMSTERDAM In het hoofdkantoor wan de ABOP (Algemene Bond van Onderwijzend Personeel) is men nog druk doende de laatste voorbereidingen te treffen voor de staking in het onderwijs van aanstaande maandag. Om de pakken informatie op tijd de deur uit te krijgen is er gisteren nog tot laat doorgewerkt DEN HAAG (ANP) - Meer dan duizend concierges, amanuen ses, technische en administratie ve medewerkers bij 250 onder wijsinstellingen hebben gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de ABVA/KABO. Dit heeft deze bond van ambtenaren giste ren meegedeeld. De actie van het niet-onderwijzend personeel richt zich tegen de ex tra salariskorting van 1,65 pro cent met ingang van 1 januari. De maatregel geldt niet de be windslieden en de ambtenaren van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, wel het on derwijzend personeel in ons land. De ABVA/KABO telt vierduizend leden die bij het onderwijs werken. Hen is aangeraden te staken als aan hun school ook anderen het werk neerleggen. De Rijksuniversiteit in Groningen gaat maandag 22 november, waarop ook een staking bij de spoorwegen is voorzien, waar schijnlijk plat Dit heeft de AB VA/KABO gisteren laten weten. Op de overige instellingen voor wetenschappelijk onderwijs in ons land worden dan andere ac ties ondernomen dan werkon derbreking. De werknemers bij universiteiten, hogescholen en academische zie kenhuizen zijn in staat van pa raatheid gebracht, aldus de grootste ambtenarenbond. Ook deze acties zijn gericht tegen de extra-salariskorting van 1,65 pro cent die minister Deetman per 1 januari wil zien ingevoerd. Elk uur een faillissement AMSTERDAM (GPD) - Me\ een gemiddelde van één per uur vliegt dit jaar het aantal faillissementen in ons land omhoog. Het handelsinfor matiebedrijf Van der Graaf heeft dat becijferd op basis van de tot dusver beschikba re gegevens. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 6360 fail lissementen uitgesproken, ruim 1100 meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Het zwaarst te verduren hadden het de branches die direct of indi rect met de bouw te maken hebben: er gingen 787 aanne mersbedrijven failliet (vorig jaar 677), 250 (158) elektro technische bedrijven, 113 (100) loodgieters en 225 (196) ondernemingen in meubelen en woninginrichting. In de metaalnijverheid gingen bijna 300 bedrijven er onder door, meer dan het dubbele van het aantal van vorig jaar. In de horeca legden 313 on dernemingen het loodje (40 procent meer dan in 1981). Kabinet beslist niet over deelname leger Beiroet (Tan onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft het niet aangedurfd op eigen verant woordelijkheid een beslissing te nemen over het al dan niet deel nemen aan de internationale vre desmacht in Beiroet Ze wil daar voor maandag eerst overleggen met de vaste kamercommissies voor defensie en buitenlandse zaken. ring, die van enkele Westeurope- se landen en Zuid-Korea aanvul ling van de Amerikaanse, Franse en Italiaanse troepen in Beiroet heeft gevraagd. Van de grote par tijen in de Kamer ziet alleen de VVD geen overwegende bezwa ren tegen deelname aan deze vre desmacht. De PvdA is tegen van wege het feit dat de vredesopera tie niet onder verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties valt. Alleen het CDA heeft zich nooit falikant uit willen spreken tegen een dergelijke vredesmis sie, al geeft ze verreweg de keur aan VN-operaties. Volgens buitenlandspecialist Frin- king van het CDA zal de regering echter met zeer krachtige argu menten moeten komen om in dit geval wel deel te nemen aan de vredesoperatie. De honderd man Nederlandse troepen in de Sinai (MFO) waren - hoewel niet in VN-verband - immers nog geba seerd op een verdrag tussen drie staten (Israèl, Egypte en de Ver enigde Staten). Voor Beiroet is geen enkel juridisch raamwerk. Volgens Frinking ondergraaft een dergelijke vredesmacht ook het functioneren van de VN in inter nationale spanningen. Het lykt hem daarom wenselijk dat de re gering komt met een voorstel om niet deel te nemen. Het stand punt van de regering, in dit geval met name van minister van bui tenlandse zaken Van den Broek en zijn collega van defensie De Ruiter (beiden CDA), laat zich daarom raden. Het onvoorstelbare gehannes in het voorportaal van poli tiek Den Haag vertoonde de afgelopen week zo n beetje alle elementen die nodig zijn voor een Dallas-achtige tv-se- rie: snelheid, intrige, leugen, bedrog en menselijk leed Met in de glansrollen Charl Schwietert. de eerste staats man die erin geslaagd is zich zelf in enkele dagen tsjd tot aftreden te dwingen, het nieuwe WD-kamerlid en de Telegraaf-journalist Jaap Metz, die duistere banden schijnt te hebben gehad met het oplichtersbedrijf F. en S. Properties, en niet te verge ten: Ed Nijpels. die het gedoe als verantwoordelijk politiek leider op een afstand, name lijk op zijn vakantie-adres in Tel Aviv, volgde. De grote winst van de liberalen bij de laatst gehouden Ka merverkiezingen heeft de keuze voor geschikte kandi daten blijkbaar aanzienlijk bemoeilijkt: teveel zetels voor te weinig serieuze kans hebbers. De bezetting van de ministersposten verliep al verre van vlekkeloos, voor de staatssecretariaten en daar mee samenhangende figuren moesten extra constructies worden bedacht (bijv. Ploeg voor kamperen, watersport door Wim Wirtz en sportvissen). En toen het dan eindelijk dreigde te luk ken, rees er twijfel over de ca paciteiten van bewindslieden als mevrouw Schoo (opvoed kundige op ontwikkelingssa menwerking), meneer Wmse- mius (organisatiedeskundige op volkshuisvesting e.d lui tenant-doctorandus-WD-lid Schwietert, en de defensies pecialist op landbouw. Ad Ploeg. Eigen waarheden De snelheid waarmee de open staande posten werden ver vuld, leidde tot een onzorg vuldige sollicitatieprocedure, die Schwietert fataal werd. Hy struikelde over zijn eigen waarheden die hy helemaal niet had hoeven te verkondi gen, zeker niet als hij, zoals elders in de maatschappij al jarenlang gebeurt, door de leiding van de VVD op zijn antecedenten was doorge licht Gelukkig heeft hij nu een aardig wachtgeld gekre gen - ten bedrage van bijna twee-en-een-halve ton - waar mee hij de komende twee jaar, na bewezen diensten, rustig naar een andere baan kan uitkijken. Door het gestuntel in de aan vangsfase van de nie geerperiode is het van de WD intussen flink bevuild. De liberalen hebben dat zonder enige twijfel aan zichzelf te wijten. Het Cats- huis is geen dnve-in disco show en de politiek geen vrij blijvende aangelegenheid. Al waren er de afgelopen weken goede redenen om daaraan te twijfelen. Dat ligt niet alleen aan de WD. maar ook aan het onvolwaardige toela tingssysteem in regering en parlement dat in het verleden wel meer slachtoffers heeft gemaakt (Lubbers met zijn belastingpraktijken, Van Dijk met zijn positieve uit spraken over de Zuidafri- kaanse apartheid). De stijl van politiek bedrijven bü de liberalen heeft de onge loofwaardigheid van de poli tiek op dit punt slechts ver sterkt Nypels wilde dolgraag regeren, maakte (dus) grote haast met de mannetjes en vrouwtjes en zag in de gau wigheid een aantal dingen over het hoofd. Glazen huis Het vorige week op deze plaats opgevoerde toelatingsexa men voor bewindslieden be gint aan waarde te winnen. Politici, of ze nu bewindsper soon zijn of kamerlid, func tioneren bij de gratie van het volk. Ze worden geïdentifi ceerd met de kiezers, die zich terecht beledigd zouden voe len als zou blyken dat zowel het Binnenhof als het Cats- huis gevuld zou zijn met zak kenvullers, non-valeurs en bedriegers. Doordat ze in een glazen huis rondlopen, zijn politici kwetsbaar en dat maakt het des te noodzakelij ker ze aan de rand van de po litieke arena te onderwerpen aan een systeem dat elders in de samenleving al geruime tijd ftinctioneert: een vraag gesprek, het overleggen van papieren, een antecedenten onderzoek en een psycholo gische test Planbureau: AMSTERDAM (ANP) - Met in gang van maandag is het weer mogelijk om hypothecaire le ningen af te sluiten met een looptijd van 30 jaar. Deze mo gelijkheid werd een kleine tien jaar geleden voor het laatst ge boden. De hypotheekverstrek kers stapten hier van af we gens de risico's in verband met de turbulente rente-ontwikke lingen, waarbij de rente in snel tempo steeg. Nu kan echter weer een hypo theek voor 30 jaar afgesloten worden bij het Hypotheek fonds Noordbrabantse Ge meenten en het Hypotheek fonds Noord- en Midden Lim burgse Gemeenten tegen het rentetarief van 9,75 pet. ADVERTENTIE Vier dit jaar gezellig Kerst tijdens een wintersportvakantie. Vrij Uit biedt u keus uit een groot aantal comfor tabele hotels, pensions en apparte menten in Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Frankrijk. Enu bent niet gebonden aan volle weken. Tussen 18 december en 3 januari kunt u veelal naar keuze 9.12 of 14 over nachtingen boeken Vrij Uit brengt u ook snel en gerieflijk naarOostenrt|k en Zwitserland per luxe touringcar, wanneer u liever de auto thuis laat De twee uitgebreide Vrij Uit Vakantie programma's Wintersport en Weekendje Weg fljn gratis verkrijg baar bij: Alle ANWB kantoren een aantal Shell- stations. bij assurantie-tussenperso nen, herkenbaar aan het VRU UIT- embleem, samenwerkend met Natio nale-Nederlanden,bi| de Rabobank,de ABN-banken, deSpaarbanken en de reisburo's van Toerkoop. Holland International. Perry Sport, Wagons lits en Vroom Dreesmann. Of bel VrijUit VikantieVerbl ijvert Tel.02968-000. 10 miljoen voor Grenada DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid kan tot 1986 flink worden afgeremd als alle werknemers de komende vier jaar jaarlijks een uur per week ofwel 2,5 procent korter gaan werken. Het werk loosheidscijfer kan dan ongeveer 240.000 lager uitkomen dan de geraamde 800.000 tot 900.000 in 1986. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft dat uitgerekend op verzoek van de Commissie Ont wikkeling Nationale Economie (ONE) van de Sociaal Economi sche Raad (SER), die bezig is een SER-advies voor te bereiden over de economische ontwikke ling op de middellange termijn. Volgens een woordvoerder van het CPB moet echter voldaan worden aan een aantal voorwaar den. wil de werkloosheid werkelijk zozeer kunnen worden beperkt en het planbureau plaatst nogal wat vraagtekens bij de mogelijkheid of dat zal luk ken Zo moet de bedrijfstijd gelijk bly- ven en moeten de vrijkomende arbeidsuren allemaal worden omgezet in nieuwe banen Het CPB betwijfelt of dat gebeuren zal omdat er in veel bedryven sprake is van een flinke arbeid s reserve. Ook moeten voor de vrij komende arbeidsplaatsen steeds de juiste mensen te vinden zyn. wat evenmin voor zeker mag worden aangenomen. De verkor ting van de arbeidstyd zal in elk geval gepaard moeten gaan met een evenredige inlevering van loon. Als aan alle vereisten zou worden voldaan zou dat gemid deld een achteruitgang in koop kracht betekenen van een half procent De achteruitgang kan daartoe beperkt bly ven omdat er ondermeer minder sociale pre mies betaald behoeven te wor den, in de eerste plaats omdat het aantal werklozen minder stygt dan zonder arbeidstydver- korting, maar ook omdat alle werknemers bij evenredige inle vering van loon minder verdie nen en dus ook evenredig min der premie betalen. DEN HAAG (GPD) - Wat voor ge volgen heeft het niet doorgaan van het overleg tussen Neder land en Suriname over de beste ding van de ontwikkelingsgel den op de besteding van de Ne derlandse hulp? Hoe kan de Su rinaamse leider Boutcrse 3 tot 10 miljoen gulden hulp toezeggen aan Grenada, als Suriname zelf hulp moet ontvangen? Deze vragen hef ft het WD-kamer lid Louk Hermans gesteld aan de kersverse minister van ontwik kelingssamenwerking Eegje Schoo. De berichten waar Her mans vragen over heeft gesteld, zijn volgens de liberaal „uit zeer betrouwbare bron". De WD- fractie is de zaak enige tyd gele den op het spoor gekomen en heeft nadere informaties ïnge- i zowel in Den Haag als in Paramaribo. Het niet doorgaan van het overleg tussen de twee landen in de Cons (Commissie Ontwikkelingssa menwerking Nederland Surina me) betekent volgens Hermans dat er steeds minder geld be schikbaar is voor nieuwe projec ten. Bovendien gaan door het achterwege blijven van overleg miljoenen verloren door de infla tie. Verder wil Hermans van de minis ter weten of het waar is dat be velhebber Desi Bouterse bij be zoeken aan Grenada de premier van dat land, Maurice Bishop, hulp heeft toegezegd van 3 tot 10 miljoen gulden. Het kan echter nooit zo zyn dat de Nederlandse ontwikkelingshulp direct wordt doorgeschoven naar een ander land, aldus Hermans. 99 ROTTERDAM (ANP) - Konsumenten Kontakt (KK) heeft niet alle uit komsten van de smaaktest naar het zes weken geleden op de m.«rkl gebrachte Morgen, een margarine die volgens de fabrikant naar boter smaakt, in de openbaarheid gebracht. Dat gaf Unilever gisteren als antwoord op de KK-proef die tot de conclu sie leidde, dat het produkt van Unilever-dochter Van den Bergh en Jurgens te duur is en gewoon naar margarine smaakt. Volgens Unilever zou uit de test van Konsumenten Kontakt blyken. dat ruim een derde van het proefcanel de voorkeur heeft uitgesproken voor Morgen Geproefd werden onder meer ook Rama en echte boter. Iets meer dan de helft heeft voor de boter gekozen en zeventien procent voor Rama, aldus Unilever Het concern bcstrydt de hoogte van de marge van de winkelier, die vol gens KK 38 procent bedraagt en daarom te pryzig zou zyn. De marge van groothandel en winkel samen, is volgens het concern 28 procent Tot slot zei Unilever, dat echte boter ruim een gulden duurder is dan zyn eigen produkt Volgens Konsumenten Kontakt kost echte boter dertig cent meer. Het Unilever-produkt wordt verkocht voor gemiddeld 1,69 gulden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7