Met een vel vol cellen het hartinfarct te lijf Contributie Leidse bibliotheek omhoog r AbvaKabo in aktie bij het onderwijs Raad met indienen van voorstellen bescheiden Leidse onderzoeker krijgt Maria Parijsprijs Ledental fors gestegen Zwartwerkers gepakt in Hazerswoude Hendriks uit bestuur AZL ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 LEIDEN - Zijn ontdekking betekent geen revolutie in de studie van de cardiolo gie. Toch wordt het onder zoek van dr. Arnoud van der Laarse op het gebied van de hartceldood be schouwd als een bijzonde re prestatie. Mede door zijn toedoen kan bij elke patiënt met een hartin farct nu op een betrekke lijk eenvoudige wijze wor den vastgesteld hoe groot het infarct is geweest en welke levenswijze daarop moet volgen. Enkele weken geleden kreeg de jonge geleerde (33), die werkt op de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden, voor dit onderzoek de Marie Pa- rijsprijs. Deze prijs wordt jaar lijks uitgereikt aan een onderzoe ker van de Medische Faculteit Leiden. De bekendmaking per brief dat hij het was geworden, omschrijft hij als een "plezierige schok", die weer gauw teniet werd gedaan door de brieven die kwamen over de bezuinigingen. Toch blijft Van der Laarse enthousiast over zijn werk: "Dat je met een velletje van hartcellen in staat bent om in een laboratorium iets te ontdekken over hoe de dingen in werkelijkheid gebeuren, in het levende hart van de patiënt, dat vind ik een fascinerend gege ven". In een kleine kamer, die ook nog met drie mensen moet worden gedeeld, zit Van der Laarse ver scholen achter stapels papieren en hoge kasten. Hier denkt hij diep na over manieren om geld binnen te krijgen voor nieuwe projecten. Want dat is de moei lijkheid tegenwoordig. Je kunt Leiden nog zulke briljante ideeën heb ben, als er geen geld is, komt er geen onderzoek van de grond. door Saskia Stoelinga Stimuleren Aanvankelijk begon Van der Laar se alleen aan het onderzoek naar de hartceldood. Nu is er een heel team rond zijn persoon gefor meerd. In het juryrapport wor den deze kwaliteiten ook ver meld. Hij heeft cardiologen en hartchirurgen weten te stimule ren om met hem samen te werken. Van der Laarse bagatel liseert al deze zaken. Hij noemt het een fluitje van een cent. In Nederland treden jaarlijks onge veer 45.000 hartinfarcten op. Een hartinfarct ontstaat door een ern stige vernauwing van een krans slagader. Gevolgen hiervan zijn: onvoldoende doorbloeding en te weinig aanvoer van voedingstof fen en zuurstof in" de hartcellen. Als deze belemmering in de bloeddoorstroming niet in een vroeg stadium wordt opgeheven, treedt afsterving op van de hart cellen die zich bevinden in het stroomgebied van de aangedane slagader. Hartcellen die onherstelbaar zijn beschadigd lozen hun celvloei stof in de bloedcirculatie. Door bij patiënten met een 'vers' in farct wat bloed af te nemen kan men met speciale technieken in het biochemisch laboratorium constateren hoeveel hartcellen er dood zijn en zo de grootte van het infarct aangeven. Met deze simpele omschrijving kan het werk van Van der Laarse beslist niet worden afgedaan. Voordat werd ontdekt dat het eigenlijk zo eenvoudig kon worden vastge steld, zijn er heel wat hartjes van ratten onderzocht, beschrijvin gen gemaakt en proeven gedaan. Leefregels Voor de patiënten betekent dit dat zij na zo'n onderzoek precies we ten waar ze aan toe zijn. Zo blij ken 30 tot 40 procent van de bin nenkomende infarcten licht te zijn. "Zü hebben geluk gehad", zegt de biochemicus. "Voor de anderen gelden strenge leefre gels of zal een operatie hun le venskansen moeten vergroten. Dat weten we nu direct". In samenwerking met het Interuni versitair Cardiologisch Instituut wordt de meetmetode van de biochemicus nu landelijk toege past Een interessant vervolg van zijn onderzoek heeft Van der Laarse ook al in zijn hoofd. "In recente wetenschapsliteratuur wordt gesteld dat infarcten klei ner kunnen worden als de pa tiënten een bepaald medicijn krijgen toegediend. Ik ben erg nieuwsgierig of dat inderdaad wat uithaalt". Van der Laarse is niet bang dat hij zich ooit zal vervelen. "Ik ben nog nooit met tegenzin naar mijn werk gegaan, tenvijl ik in de meeste gevallen niets spannends ontdek. Toch weet ik dat er nog heel wat te ontdekken is", zegt hij vrij stellig. Enthousiast: "Ik zou hier zo voor vier onderzoe kers werk weten. De financiën - of liever het gebrek daaraan - houden dat echter tegen. Vacatu res zijn er ook nauwelijks. Er is te weinig doorstroming. Ik ver moed dat dat steeds erger zal gaan worden. Het is treurig maar waar, jonge mensen krijgen wei nig kansen". Beoordeling Wat cynisch: "Afgestudeerden zit ten tegenwoordig thuis. Ik be grijp niet waarom. Kijk naar het onderwijs: de klassen worden steeds groter en de leerkrachten kunnen het nauwelijks nog aan. Een hele rare situatie als je weet dat er duizenden in de startblok ken staan om by te springen". Het zit Van der Laarse hoog dat al leen gevestigde namen tegen woordig nog iets kunnen berei ken. Volgens hem zou men ieder een om de vijf jaar moeten beoor delen op de geleverde prestaties. Wie niet voldoet gaat eruit Van der Laarse: "Die twee-fasen- structuur is toch een regelrechte Dr. Arnoud van der Laarse: "Ik weet dat er nog heel wat te ontdekken (Foto Holvast) Nu worden er beloftes gewekt en veel geld uitgegeven en het re sultaat zal zijn dat bij wijze van spreken de helft van de studen ten eindigt in het vuilnisvat op straat Ik sta nu aan de goede kant maar voor het zelfde geld had het anders kunnen zijn". ramp? Dat de mensen dat niet in willen zien, is voor mij een raad sel. De studenten die uitgeloot worden voor de tweede fase. wat moeten die? Ik had liever gezien dat er geschift werd op schoolre sultaten. De beste gaan dan door naar de universiteit. Noodzakelijke bezuinigingen LEIDEN De Leidse bibliotheek verhoogt per ingang van 1 janua ri volgend jaar haar tarieven. Ook de boetes voor het te laat te rug bezorgen, gaan omhoog. De maatregelen zijn een gevolg van de extra bezuinigingen die het ministerie van CRM (nu WVC) twee maanden geleden bekend maakte. Vijftien miljoen gulden dienden de bibliotheken in te le veren. Voor Leiden betekent dat een bezuiniging van 150.000,-. Voor volwassenen wordt de contri butie vijftien gulden. Dat is nu nog een tientje. CJP-houders gaan vier gulden meer betalen: volgend jaar een tientje. Bejaar den met en zonder pas worden gelijkgetrokken: vijf gulden voor alle bejaarden. De jeugd tot acht tien jaar blijft gratis lezen. De boete voor te laat terugbezorgen wordt van een kwartje in de toe komst dertig cent. Ook van de gemeente moet de bi bliotheek zuiniger zijn. De subsi die is met 75.000,- gekort. Om die reden ziet de bibliotheek voortaan af van het gebruik van de Burchtzalen. Met alle maatregelen denkt de bi bliotheek in totaal 180.000,- te bezuinigen. Daarmee komt men dus ongeveer 45.000,- te kort. LEIDEN - Het aantal ingeschreven lezers van de bibliotheek is in drie jaar met ruim veertig procent gestegen. Waren er in 1978 24.500 leden ingeschreven, vorig jaar kwam men tot ruim 35.000. Alleen in de nieu we centrale aan de Nieuwstraat komen al 20.000 mensen boeken lenen. Op de hitparade van bibliotheken in plaatsen met meer dan honderddui zend inwoners is Leiden dan ook flink gestegen, meldde de biblio theekdirectie gisteren niet zonder trots. In '78 nam men op een totaal van zeventien steden een bescheiden veertiende plaats. Vorig jaar bleek de Leidse bibliotheek zich vlak onder de top op een vierde plaats te hebben genesteld. Directeur De Caluwé: "We ho pen dat de gemeente ons daar voor te hulp schiet. Mocht dat niet gebeuren, dat zullen we er intern een oplossing voor moe ten vinden. Waar precies, dat we ten we nog niet. In elk geval niet bij de personeelskosten en ook niet in het boekenbudget. Mis schien de verwarming een graad je lager". Profijtbeginsel Na het bekend worden van de be zuinigingen door de toenmalige CRM-minister De Boer zijn di verse bezuinigingsmogelijkhe den de revue gepasseerd. Zo is ook overwogen een soort van profijtbeginsel te introduceren. Behalve contributie zou voor taan ook per elk geleend boek een bedrag moeten worden be taald. Daar is van afgezien omdat het volgens de directie 'drempel- verhogend' werkt en bovendien de nodige administratiekosten met zich meebrengt. "Daarom een eenmalige verhoging van de contributie, die daarmee overi gens landelijk gezien nog erg laag ligt", aldus De Caluwé. De Leidse bibliotheek (op de foto de hoofdvestiging aan de Nieuwstraatmoet 150.000 gulden bezuinigen. HAZERSWOUDE/'LEIDEN - De rijkspolitie van Hazerswoude heeft gisteravond in samenwer king met de sociale recherche van de Leidse sociale dienst vyf zwartwerkers aangehouden. De mannen kregen al geruime tyd een uitkering en hadden daarby een volledige baan. Het vijftal werkte als bouwvakker op een bouwwerk in de Dorps straat in Hazerswoude-dorp. Vier mannen van 19. 22. 30 en 44 jaar kregen van de Leidse sociale dienst al jaren een zogeheten WWV-uitkering. Een andere 30- jarige Leidenaar was volledig ar beidsongeschikt verklaard en ontving een WAO-uitkering Niettemin deed hy, aldus de rijkspolitie, zwaar werk. Het vyf- tal loopt de kans de ten onrechte genoten uitkering te moeten te rugbetalen. Verder zullen zy we gens valsheid in geschrifte wor den vervolgd. LEIDEN - J.P.M. Hendriks, voor zitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, legt per 1 januari deze functie neer. Hendriks wordt voorzitter van de Nationale Raad van de Volksgezondheid. Ook bestuurslid Boelen zal vol gend jaar niet meer terugkeren. Dr. J.A. Boelen is per 1 maart be noemd tot medisch directeur van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Het college van B en W in Leiden heeft aangekondigd dat het, krachtens de door de minister van Onderwijs en Wetenschap pen gegeven bevoegdheid, bin nenkort een voordracht zal doen voor de benoeming van een be stuurlid van het AZL. Om dit in goede banen te leiden is er een commissie in het leven ge roepen, die nauw betrokken wordt bij de vervulling van deze vacatures. ADVERTENTIE Volgende week wordt in het onderwijs gestaakt. En wel tegen de botte manier waarop Minister Deetman het onderwijspersoneel een extra korting van 1.65% op het salaris heeft opgelegd. Zonder overleg met de bonden. De Minister weigert te praten over de werkgelegenheid. Daarvoor hebben de werknemers in het onderwijs best wat over. Maar Minister Deetman wijst dat aanbod domweg af. Niet alleen de meester of de juf. Wie aan school denkt, denkt aan de lerares of aan de leraar, de juffrouw of de meester. Maar ook voor de duizenden mensen in de scholen die niet voor de klas staan, geldt de extra korting van 1.65%. Zowel de schoonmakers, de concierges, het onderhoudspersoneel als de amanuensis. In het vormings werk zijn ook nog enkele honderden werknemers de klos. Voor al die mensen is AbvaKabo de vakbond. Daarom komt ook AbvaKabo samen met andere onderwijs bonden volgende week in aktie. J Postbus 3010,2700 KT Zoetermeer. Dorresteijn In café De Uyl van Hoogland treedt zondagmiddag om drie uur zanger!dichterI schrijver! cabaretier Hans Dorresteijn op. Bekend van zijn bijdragen aan tv-pro- gramma's als de Stratemake- ropzeeshow, maar vooral als vertolker van een melancho liek oeuvre dat zich het best in de nabijheid van een tap kraan laat vertolken. Azoren Op de zondagochtendbijeen komst van werkgemeenschap De Ratel is ditmaal dr. J. van der Land te gast. Hij is mede werker van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en komt vertellen over de expe ditie die hij in 1981 maakte naar de Azoren. Van der Land was leider van de expe ditie, die er oceaan-onder zoek verrichtte. De bijeen komst begint om half elf en wordt gehouden in de grote zaal van het Leidse Volks huis, Apothekersdijk 33. Natuurgeneeswijze Natuurarts Hans van Waning houdt maandagavond een le zing over natuurgeneeswijze. Hij doet dat om acht uur bij Repelsteel, Breestraat 19. Vrouwencafé Het politieke vrouwencafé houdt maandag de derde the ma-avond van de cyclus "Vrouw en wonen" Onder werpen als' de huisvesting van gescheiden3vrouwen, op vanghuizen, het inschrij- vingsbeleid en de mogelijkhe den na een verblijf in een op- vanghuis komen aan de orde. De bijeenkomst begint om acht uur in het Vrouwenhuis, Hooigracht 79. Behandeling gemeentebegroting begint LEIDEN - Aan de vooravond van het jaarlijkse debat in de ge meenteraad over de gemeentebe groting hebben de politieke par tijen gezamenlijk 67 moties inge diend en 16 amendementen. In vergelijking met voorgaande ja ren een klein aantal. In de Leidse raad zyn acht politie ke partijen vertegenwoordigd. De partijen die in het college ver tegenwoordigd zijn, PvdA en WD, zijn zeer bescheiden ge weest bij het indienen van mo ties. De WD vraagt slechts een maal om een raadsuitspraak, de liberalen willen meer geld voor de aanschaf van boeken voor de bibliotheek, de PvdA vijfmaal. De PvdA pleit in de moties voor overleg met het club- en buurt huiswerk in Leiden Zuid-West en voor een onderzoek naar de mogelijkheid om K ii O finan cieel zichzelf te laten bedruipen. Verder richten de PvdA-moties zich op de gevolgen van het re geerakkoord voor Leiden. Volgens de PvdA bevat het regeer akkoord tal van maatregelen die een verdere versclechtering van de financiële positie en van de voorzieningen in de stad beteke nen. De party wil dat de raad hierover zyn ernstige veront waardiging uitspreekt en dat ter kennis brengt aan regering en parlement. PSP Van de overige partijen is de PSP de ijverige koploper met liefst ze ventien moties. De PSP wil de Stichting Wegloophuis met een symbolische subsidie van 25 gul den erkennen. Het plakken van affiches op plaatsen waar dat uit oogpunt van stadsschoon weinig kwaad kan zou volgens de party toegestaan moeten worden De PSP bepleit het verlagen van topsalarissen (inclusief die van de wethouders), het aankopen van de koffie die op het stadhuis geschonken wordt, by de Stich ting Ideële Import (uit Derde We reldlanden) en de aanschaf van cassette-recorders voor de voor lichting aan buitenlandse analfa beten. De PSP verzoekt het college voorts om plaatsen te zoeken voor wat grotere woonwagenkampen, dan waar de laatste jaren sprake van is. De grootte van de kaïn pen zou moeten afhangen van de wensen van de bewoners. De partij wil door middel van een motie adhesie betuigen aan het stakend onderwijzend personeel. De gemeente zou al het mogelij ke moeten doen om te voorko men dat er salarissen worden in gehouden. PPR, CPN en D'66 hebben elk elf moties ingediend, het CDA acht en de nieuwkomer, de Socialis- tiese Party, drie. De SP beperkt zich tot voorstellen om de sala rissen van de burgemeester en de wethouders met respectieve lijk 25 en 20 procent te verlagen en bepleit het uitvoeren van ach terstallig onderhoud van huur woningen zonder kosten voor de huurders. De christen-democraten willen on der meer een snellere afhande ling van aanvragen van bouwver gunningen en registratie als wo ningzoekenden voor huiseigena ren die hun hypotheek niet meer kunnen betalen of een goedkope woning bezitten. CDA Het CDA bepleit overleg met de gymnastiekclubs over de zaalhu- ren, een 35-unge werkweek voor het nieuwe gemeente personeel, subsidie voor het wjjkcollectief Plan Noord en overleg met het byzonder onderwys om alsnog tot een gezamenlyk plan voor de spreiding van basisscholen te ko men. De moties van de PPR beogen on der meer een verandering van de bouwverordening, waardoor de bouw van windmolens mogelyk wordt gemaakt, het op korte ter mijn a autovrij maken van het Pieterskerkplein, woningbouw op het voormalige SythofT-ter- rein en een arbeidsplaatsen-over eenkomst voor het sociaal cultu reel werk. D'66 wil onder andere een onder zoek door de commissie van de rekeningen naar de ernstige bouwfouten fWaardgracht/Oran jegracht), voorlichting over de doelstellingen achter de gemeen telijke belastingtarieven, de ver koop van stukjes openbaar groen aan particulieren en een beleid inzake de spreiding van kunst over de stad. Gezondheidszorg De CPN bepleit de bevordering van anti-racistisch en -sexistisch onderwys, het zoveel mogelyk handhaven van activiteiten voor en door ouderen en het openbaar aanbesteden van opdrachten aan bouwondernemingen. De CPN vraagt in dne moties aan dacht voor de gezondheidszorg, met name de RIAGG. Deze re gionale geestelyke gezondheids instelling moet de hele week dag en nacht bereikbaar zyn en zou permanent in staat moeten zyn lot een 'multidisciplinaire en am bulante crisisinterventie', aldus de CPN Wat betreft de amendementen (wij ziging van) op de begroting) gaat de PSP het meest ver De party stelt voor om de bezuiniging van 279.000 gulden op het club- en buurthuiswerk achterwege te La ten. In plaats daarvan zou bezui nigd moeten worden op onder meer K 8c O, Leiden Promotion, de Stichting Leidse Binnenstad, de VW en de dienstauto van het stadhuis. Uit de amendementen blijkt dat wellicht het LAK, de Stichting Kadercursussen en het wykcol lectief Noord by de bezuinigin gen (voorlopig) ontzien zullen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3