De tweede jeugd van de klomp Gulden handhaaft sterkte Economie Extra Belasting ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Extra PAGINA 33 In het dorpje Noorden, waar Nederland op z'n platst schijnt, woont en werkt klompenmaker A. Schalk wijk. Het oorspronkelijke fa miliebedrijf, waar hij met zijn vader en broers klompen maakte, is gekrompen tot een éénmanszaak. Nu nog maakt Schalkwijk er dagelijks zijn klompen, van klein tot groot, zo'n zestig per week. Maar over een kleine tien jaar moet hij er vanwege zijn leeftijd mee ophouden en dan zal hij de deur van de werkplaats voorgoed achter zich dicht trekken. Een opvolger heeft hij niet. De vader-op-zoon-traditie werd af gebroken, omdat het bedrijfje van Schalkwijk zich de extra lasten van personeel eenvou dig weg niet kon permiteren. Schalkwijk: "Mijn zoon heeft een tijdje bij mij gewerkt. Hij was toen zestien jaar en moest daarom nog twee dagen in de week naar school. Maar van de overheid moet je hem dan wel het minimumloon betalen. Nou. dat was voor mij niet op te brengen". Dit probleem is kenmerkend voor alle kleine klompenmakers in Nederland. De vergrijzing heeft reeds toe geslagen en er is weinig meer wat de klompenmakers voor uitsterven kan behoeden. Schalkwijk moet het vooral heb ben van verkoop aan huis en wat vaste klanten, zoals win- 'kels en tuincentra, "'s Zomers verkoop ik nogal wat aan toe risten die in Nieuwkoop zitten. Ik kan er nu aardig van rond komen, al wordt het wel steeds minder natuurlijk. Maar ja, ik kan moeilijk met mijn tijd meegaan. Nieuwe machines zijn veel te duur. Dat kan ik niet opbrengen". Copieermachine Bij Schalkwijk in de werkplaats gaat het nog redelijk ouder wets toe. Achter de werkplaats liggen de populieren en wil gen, waar Schalkwijk blokken van zaagt. Maar wie dacht dat klompen nog helemaal met de hand worden gemaakt, komt bedrogen uit. De nog 'natte' houtblokken worden vervol gens op een copieermachine geplaatst. In de machine zit een mal, een modelklomp (die Schalkwijk overigens zelf met de hand maakt), voor iedere maat een verschillende. Een af taster glijdt langs de mal ter wijl de twee blokken in tegen gestelde richting draaien. Bin nen enkele minuten levert de ze copieermachine een linker en een rechter klomp af. Dan zet Schalkwijk de nog massie ve klompen op de boormachi ne, die volgens hetzelfde sys teem werkt, en worden ze uit gehold. De klompen hebben nu hun, zij het grove, vorm bereikt. Dan komt het handwerk er aan te pas. De klompen worden ge schuurd en van alle ongerech tigheden ontdaan. Om hun uit eindelijke vorm te krijgen wor den de klompen acht tot tien dagen in de droogkamer ge plaatst. Een grote pan met wa ter op de potkachel zorgt voor een vochtige warmte, zodat de klompen niet scheuren (het hout krimpt bij het drogen). Eenmaal droog worden de klompen met een schuurpa- piertje nagelopen. Dan kunnen ze worden gedecoreerd en ge lakt. Behalve de draagklompen maakt Schalkwijk ook souve- nierklompen. Om aan de muur te hangen met een geranium er in bijvoorbeeld, of op een stan daartje, de zogenaamde vaasklompjes. Gezond In de werkplaats hangt een di ploma. De klompen die Schalkwijk maakt zijn niet al leen van goede kwaliteit, maar ook orthopedisch verant woord. Mits goed van vorm is het dragen van klompen heel gezond voor de voeten, zegt Een Hollandser vak dan dat van klompenmaker is nauwelijks te beden ken. Voor de buitenlan der past de klomp in het rijtje van molens en kaas. Negen van de tien Amerikanen weten niet waar Nederland ligt, maar dat wij op "woo den shoes" lopen is al gemeen bekend. Maar het oude ambacht is stervende. Nu nog zijn er een kleine hon derd bedrijfjes waar klompen worden ge maakt. Over een jaar of tien zullen hier naar verwachting nog maar vijfentwintig van over zijn. De klomp zelf echter is springlevend. Ook in deze industrietak heeft het 'supermarkt-effect' zijn intrede gedaan. De kleine familie bedrijfjes vergrijzen en verdwij nen. De grotere klom penmakers. met een personeelsbestand tot dertig mensen, beleven hun tweede jeugd. Vanaf het begin van de 15e eeuw worden er in Nederland klompen ge maakt. Van het pure handwerk met beitel en schaaf zijn de am bachtslieden zo'n vijf tig jaar geleden overge stapt op de copieer- en boormachines voor de vervaardiging van hun produkt. De klompenindustrie zit De klompen worden in tegengestelde richting uitgeboord t Schalkwijk. Afhankelijk van de maat kosten de klompen 13 tot 20 gulden. Dat lijkt heel goedkoop voor een toch vrij ar beidsintensief produkt. "Meer kan ik niet vragen", zegt Schalkwijk, "de mensen heb ben minder geld en willen daarom ook niet meer zoveel uitgeven". De vooruitzichten van klompen makers als Schalkwijk staan in schrille tegenstelling tot die van de grotere klompenfabri kanten, voor het merendeel verenigd in de Nederlandse Vereniging van Klompenfabri kanten (NVK). Bij monde van hun secretaris, J.H.M. Gevers, jubelen zij het uit. "De klomp is springlevend" zegt Gevers. "Ik zou zelfs zeggen dat de klompenmakers in Ne derland aan hun tweede jeugd bezig zijn." De verenigde klompenmakers hebben de koppen bijelkaar gestoken. Dit heeft geresul teerd in de oprichting van een coöperatie onder de naam Hol land Klomp. Holland Klomp ziet vele mogelijkheden voor afzet in het buitenland. Zij tast de markt af in West-Duitsland, Frankrijk. Engeland, België en in mindere mate Skandinaviê. In vrij korte tijd zijn er orders binnen gekomen voor zo'n 55.000 paar klompen. En de te kenen wijzen erop dat dit aan tal alleen maar zal groeien. Chip Het contrast kan bijna niet groter zijn. Hoe denkt Gevers nu over de toekomst van de kleine klompenmakers? "In de klom penmakerij volsterkt zich een natuurlijk verouderingspro ces. Van de tachtig bedrijven zullen er over een jaar of tien nog zo'n vijfentwintig over zijn. Maar dit zijn dan wel be drijven met zo'n 25 tot 30 man personeel, waarvan er nu al en kele bestaan. Wij moeten na tuurlijk ook naar schaalvergro ting toe. Op deze manier kan er meer kapitaal vrijkomen. In de afgelopen drie jaar is er bij ons voor vier tot vijf miljoen geïn vesteerd in apparatuur. Dat is toch heel wat voor een relatief kleine bedrijfstak". "Onze toekomst ligt in de auto matisering. Nu al is de fabrica ge van de klomp voor een groot gedeelte mechanisch. Maar op dit moment wordt er gewerkt aan een computerge stuurde schuurmachine. Om dat de klompen na het drogen niet meer gelijk zijn aan het model moét het schuren nog met de hand gebeuren. Als de computer produktie-gereed is, wij verwachten dat over onge veer een jaar, zal ook dit ge- door Anneloes Timmerije deelte geautomatiseerd zijn. Een chip tast dan iedere klomp af op oneffenheden. Dit wordt berekend en doorgegeven aan de computer, die de schuurma chine de commando's geeft". En zo wordt de klomp*een puur fabrieksprodukt. De aloude ambachtslieden kunnen het verder wel vergeten. In de toe komst zullen zij slechts te vin den zijn op jaarmarkten en aanverwante festiviteiten, als vertegenwoordigers van een uitgestorven beroep. Dit is ze ker niet te wijten aan een da lende afzet. Want niet alleen is er in het buitenland kennelijk een groeiende belangstelling voor de klomp, ook wij Neder- nu in haar derde fase. Binnen enke|e jaren zal de chip het werk over nemen en zal het eeu wen oude ambacht vol ledig zijn geautomati seerd. Hier onder een gesprek met A. Schalkwijk, sinds vijftig jaar klom penmaker en met J.H.M. Gevers, secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Klompenfabri kanten. Een verhaal van twee uitersten. landers hebben dit schoeisel herontdekt. In de tuin en op de camping blijkt deze dracht erg intrek. Batser Maar uit een aardig conflictje tussen Vredestein en de NVK blijkt, dat het niet louter zon neschijn is voor de klompenin dustrie. Een concurrent heeft zich aangediend in de vorm van een rubberen klomp, de batser. Hevea (een dochter van Vredestein) heeft dit vooijaar een rubberenklomp ontwik keld uit oude autobanden. In een reclamecampagne werd de batser als volgt aangeprezen: "Hevea heeft de Hollandse klomp opnieuw uitgevonden". De verenigde klompenmakers ontstaken in woede. Er werd gedreigd met een kort geding. Maar zover is het niet geko men. In een uitzending van KRO's Brandpunt in de Markt van drie weken geleden werd, het conflict door beide partijen bijgelegd. Het schoeisel mocht niet meer onder het mom van "de nieuwe Hollandse klomp" worden aangeprezen en zo kwam men dus op de naam batser. Een bats is volgens Van Dale een grote afgeronde schopO- "Een uniek produkt", volgens een woordvoerder van Vredes tein uit Velp. De afdeling ver koop schijnt de bestellingen nauwelijks aan te kunnen. "Een vooruitgeschoven mi lieu-probleem", zegt de secre taris van de NVK. "Autobai# den zijn moeilijk afbreekbaar en nu heeft men een procédé gevonden om van het afval een rubberen klomp te maken. Maar als zo'n batser is versle ten zit je nog steeds met het af val. Wij leveren een natuurpro- dukt. Een afgesleten klomp kun je gewoon weggooien. Hout vergaat gewoon op den duur". Het zal nog wel even duren voor dat de batser is ingeburgerd. Tot nu toe is hg alleen verkrijg baar in speciaal zaken voor agrarische artikelen en enkele dierenwinkels. Wie uiteinde lijk de gunst van de consument zal gaan winnen, de klomp of de batser, zal de tijd moeten le- De berichtgeving op fiscaal gebied is zo velerlei, dat het zinvol lijkt om zo nu en dan een aantal uiteenlopende, maar actuele, korte onderwerpen "op een rij" te zetten. Groot onderhoud In het regeerakkoord valt de zinsnede te lezen, dat overwogen wordt om eenmalig fiscale aftrek van groot - achterstallig - onderhoud toe te staan, om de activiteiten in de bouw te stimu leren. Wat er van die plannen terecht komt, is hoogst onzeker, maar mensen die al grote reparatie-plannen hebben, doen er goed aande realisatie nog even uit te stellen. Tabellen Het was ook dit jaar weer haastwerk met het vaststellen van de loonbelasting- en premietabellen voor het jaar 1983. Het demis sionaire kabinet van Agt heeft zich in beginsel laten leiden door het oordeel van de meerderheid van de Tweede Kamer, zoals dat bleek tijdens de plenaire vergadering van 27 oktober j.l Welnu, de tabellen gaan na een voorbereidingstijd naar de druk ker en dan zijn de volgend elementen verwerkt: - de inflatie-correctie wordt beperkt tot 80 - de solidariteitsheffing wordt beëindigd. - de premie-inkomensgrens voor de volksverzekeringen wordt voor 1983 gesteld op 61.150,- en de premie A.O.WjA W W wordt voor volgend jaar gesteld op 12,8%, aldus wordt de maxi male inhouding 7.827,- (1981: 7.074.-!) Kassa In de eerste negen maanden van dit jaar werd in totaal 64.2 miljard aan belastingen ontvangen. In dezelfde periode van 1981 werd 63,8 miljard geïncasseerd In het algemeen vallend de laat ste maanden op alle terreinen hogere belastingontvangsten te constateren. Aanvankelgk noteerde de minister van financiën (thans: dr. Onno Ruding) in de eerste zes maanden van 1982 een achterstand in de ontvangsten, bij vergelgking met eenzelfde tijdvak van 1981. Uitschieters m de latere stgging zgn de loonbe lasting en de omzetbelasting. De eerdere achterstand in de om zetbelasting-ontvangsten is zelfs grotendeels door latere stijgin gen teniet gedaan en die verbetering wgst op een voorzichtig omzet-herstel. Maar met de winsten is het nog niets gedaan: de ontvangsten vennootschapsbelasting lagen tot 1 oktober 1982 weer 2% lager dan over de eerste negen maanden van 1981. door J. Booy Twee aanslagen Belastingbetalers, die normaliter één belasting-aanslag per jaar te betalen hadden, vonden er later tot hun ergernis nog één in de bus. Het gaat hier met name om de categorie belastingplichtigen met een belastbaar inkomen beneden een bepaald bedrag, waar bij in hoofdzaak sprake was van inkomsten uit meer dan één (fiscale) "dienstbetrekking". Zij kregen geen voorlopige aan slag, omdat de (bijVbetaling betrekkelijk genng was. De zaak werd geregeld bij de defintieve aanslag De bodem van de schat kist blijft evenwel zichtbaar en vele kleintjes maken één grote. Vandaar, dat werd besloten om ook deze mensen - dc te betalen bedragen waren inmiddels "de moeite waard" geworden - ook een voorlopige aanslag te sturen. Zo kon het gebeuren, dat de bedoelde groep belastingplichtigen in dit jaar voor het eerst werd geconfronteerd met een voorlopige aanslag (over 1982) èn de gebruikelijk definitieve aanslag (b.v. over 1981). In zijn ant woord op gestelde kamervragen gaf de voormalige minister te kennen niets te voelen voor een algemene regeling inzake uitstel van betaling zonder rente-berekening. Als men echt in moeilijkheden komt, kan men om een gespreide betalingsregeling vragen. Voor het overige is het parool: alles is eigen schuld, want men had tgdig door reservering van gelden een voorziening moeten treffen. Voor betahngsuitstel op aanslagen met een te betalen bedrag van minder dan 1200,-, wordt door de Ontvanger geen rente in rekening gebracht. Papieren wereld De belastingdienst blgft onder het werk bedolven. Voor dit jaar wordt het aantal te behandelen aangiftebiljetten geschat op 5.15 miljoen, waarvan ruim 30% aanspraak maakt op een voorrangs- behandeling (wegens teruggave). In 1981 waren er bgna 14 mil joen loonbelastingkaarten verwerkt. Ook het aantal beroepschriften stijgt sterk. In 70% van de uitspra ken scoort de fiscus, in 30% van de gevallen krggt de belasting plichtige geheel of gedeeltelijk gelgk Deze analyse slaat alleen op beroepschriften, welke tot een uit spraak van het Gerechtshof hebben geleid In een eerder sta dium zijn al tal van (formele) beroepschriften ingetrokken, om dat tóch nog een compromis kon worden bereikt De bankrente voor vaste klan ten staat nog op 12 procent. Ondernemingen die willen investeren en leningen uit schrijven moeten daarvoor tenmiste 13 procent rente be talen en wie een huis koopt moet tenmiste nog 14 procent hypotheekrente aanvaarden. Dat zijn percentages die in ons land vorig jaar het econo mische verkeer bijna wurg den maar waarop ook Ameri ka zeker geen indrukwek kend economisch herstel kan baseren. Dat de beurs van Wall Street se dert augustus zo'n 300 pun ten op de Dow Jones-index is gestegen en ook thans nog voortdurend van een formi dabele veerkracht getuigt is vooral voor buitenlandse ef fectencentra een steeds gro ter raadsel. Deze week kwam Wall Street tijdens een van de hausse-dagen zelfs even op de nooit eerder aangeslagen top van 1071 terecht tegen 776 in midden augustus van dit jaar. Duidelijke aangrijpingspunten van economische opleving zijn er vrijwel niet. De waren huisverkopen liepen in okto ber zelfs terug en ook in de autohandel is nauwelijks sprake van een doorbraak on danks omvangrijke kor tingacties die de grote autofa- brieken thans op de aankoop van hun nieuwe wagens ge- In tegenstelling tot zijn Ameri kaanse zuster durfde onze centrale bank het eind vorige week wel aan het officiële disconto verder te verlagen. Zelfs zonder te wachten op het voorbeeld van de West- duitse zusterbank bracht de Nederlandsche Bank het offi ciële disconto opnieuw een half procent terug tot 5,5 pro cent. Dit was mogelijk door de uiterst sterke positie van onze gulden binnen het Euro pese betalingssysteem want zelfs na de nieuwe renteda ling behield de gulden zgn top. Ook de Westduitse mark kon zich niet verbeteren om dat de economische ontwik keling in de Bondsrepubliek tegenvalt. Voor de Newyorkse effecten beurs ontwikkelde de koers- vorming zich deze week met heftige sprongen al naar ge lang koopgolven en winstne mingen de overhand kregen. Daarbij bleef het slot van el ke dag om de 1050 Dow Jo nes schommelen zonder een verdere tendens aan te geven. Ook Amsterdam liet fikse schommelingen toe maar hier te lande beginnen de winstnemingen toch de over hand te krijgen. Alleen dank zij steeds terugkerende aan kopen voor buitenlandse re kening bleef ook deze week het koersverlies beperkt. De sterke fluctuaties in Wall Street werden enerzijds in de hand gewerkt door het gebro ken karakter van de week want donderdag was voor de VS een feestdag, maar ander zijds ook door de heersende spanningen rond het officiële disconto. Al drie weken lang rekent de beurs stellig op een verdere verlaging maar steeds bleef de aankondiging daarvan uit. Omdat er niets gebeurde werd er ook geen motivering bekend over het uitblijven van de zo vurig verlangde verlaging, maar in siders nemen aan dat de on verwacht sterke aanwas van de geldomloop sedert eind oktober een belangrijke re den is geweest voor de aarze lende houding van de mone taire autoriteiten. Alleen de Amerikaanse dollar bleef ook ten opzichte van de gulden stijgen en kwam zelfs op nieuwe hoogterecords van het jaar boven de f2,81. De verdere rentedaling had een positief effect op de obligatie- markt ook al was deze enige tijd op een verdere verlaging vooruitgelopen. Maar de in dex bereikte deze week een nieuwe hoogtestand van cir ca 101 tegen 83 als laagste dit jaar. Dit betekent dat bgvoor- beeld de hoogste rentedra gende staatslening van 12,75 procent een koers heeft be reikt van 124 procent De discontoverlaging heeft bo vendien positieve gevolgen voor de bankrente die even eens werd verlaagd. Sommi ge instellingen brachten de hypotheekrente beneden de 9 procent. Wel even anders dan de 14 procent in de VS. Hoewel buitenlandse aanko pen deze week hun Amster damse favorieten niet in de steek lieten maakte onze beurs wel direct rechtsom keert toen Wall Street een reactie onderging. De indruk bestaat dat winstnemers van elke hernieuwde hausse-po ging gebruik maken Per sal do hep het koerspeil op alle indexgroepen terug. Ook de meeste aandelen moesten on danks scherpe koersfiuctua ties terug. Alleen Ahold ont moette zoveel buitenlandse belangstelling dat het fonds van f93 over de f100 heen steeg tot een nieuwe top van f102. Ook Heineken kon een paar gulden stggen. De claimhan- del van Wessanen was een groot succes en zowel de koers van dit papier als van de aandelen liep geleidelgk op. Maar daarmee was het aan de winstkant bekeken. Tegenvallende wmstcgfers van de Koninklijke Shell zorgden later in de week voor meer winstnemingen waar door de koers verder van de f 100 weggleed Vgf gulden verloren voorts Gist Broca des. IHC Inter, Océ-Van der Grinten en Elsevier NDU. De NedLloyd onderging een duik van f 10.-. Fokker moest nog f 2,- gulden terug tot f 19.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 33