Parijs gaat in "vodden" ZOMERMODE 1983 -C Createurs maken het soms wat te bont Mannelijk en romantisch kan maar ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Extra De confectiemode die op de Pret-a-Porter Féminin werd gepresenteerd vormde, slechts een zwakke afspiege ling van de ontwerpen, die de trend-bepalende Franse crea teurs in hun shows lieten Thierry Mugier, de op een na belangrijkste Franse ontwer per, maakt het soms wel erg bont. Deze liet onder meer zeer strakke sexy slangenjur ken zien, waarin op allerlei plaatsen gaten gaapten. Maar daarnaast toonde Mugier ook fraai gesneden pakken met lange getailleerde jasjes en sluike rokken. De grootste onder de Franse createurs, Claude Montana, hield het daarentegen bij zeer verfijnde elegante kleding met veel lange rokken. Jean-Paul Gaultier zorgde evenals Mugier voor heel wat pikante effecten. Wat te den ken van bijvoorbeeld een se rie japonnen met strakke rok, ingesnoerde taille en een v- vormig decolleté zowel aan de voor- als aan de achterzij de, waarbij het bovenlijfje zover over de schouder is ge trokken, dat een zwarte kant beha boven de japon volledig zichtbaar wordt. Overigens zorgt Gaultier elk jaar opnieuw voor verrassin gen in zijn show. Zo liet hij de mannequins ook opkomen in uiterst strakke corsetten met koordsluiting, soms zelfs tot op de enkel, waardoor zij praktisch niet meer konden lopen. De bruid vormde evenwel het klapstuk. Als een bal van tule „rolde" zij over het plankier en de tien tallen meters lange sluier werd omhoog gehouden door grote witte ballons. Heel wat rustiger ging het toe bij Emanuel Ungaro, die fraaie mantelpakjes liet zien met getailleerde jasjes met lange revers, eenvoudige ja ponnen met veel ruimte in de rug en met vleermuismou wen. Voor de jeugdigen on der ons ontwierp Ungaro wij de jurkjes met stroken van rouches en pofmouwen en jurkjes met een patch work dessin. De ontwerpen van Maryll Lan- vin blonken uit in draagbaar heid en fraaie afwerking. Ui terst chique waren Lanvin's combinaties in ruime jassen en eenvoudige japonnen en mantelpakjes, haar Zuidame- rikaanse strokenrokken en een serie strakke strapless-ja- ponnen. Dok de show van Chantal Tho- dan waard. Zij toonde opval lend veel blouses met een boothals, die de schouders vrij liet. Soms werden over deze japonnen opa-vestjes gedragen en herencolberts. De vrouwelijke vormen liet" zij duidelijk uitkomen in strakke tricotjaponnen. Datzelfde deed trouwens ook Sonia Rykiel, de ontwerpster die zich vooral richt op de ge breide kleding. Zij liet de mannequins gekleed gaan in gebreide pakjes in zachte kleuren met rokken met een geplooide rand aan een strak heupstuk. De sportieve kle ding kreeg eveneens veel aandacht van Sonia Rykiel. In diverse truien liet zij kre ten ontleend aan de sport, zo als „ready, steady, go" en „winner" breien. De Japanse ontwerper Yama- moto liet zijn mannequins ge kleed gaan als Aziatische krijgers in wijde jassen, blou- sons met losse schouderstuk ken en (stoere) parka's met grote harmonica-zakken. Oosterse invloeden waren er ook in de show van Hiroko Koshino, een vrij jonge ont werpster, die veel variaties op de kimono toonde. Een mantelpak van Sonia Ry kiel in een Prins van Wales ruit. De vrij nauwe rok heeft een gro te jabot. Een wijde cape com pleteert het geheel. Trek een vrouw een heren-pyjama aan en ze ziet er sexy uit. Mannenkleding heeft nu eenmaal, tegen de verwachting in, de eigenschap vrouwen een extra vrouwelijk uiterlijk te geven. Vanuit die wetenschap zijn de modemakers te werk gegaan toen zij de collecties voor het voorjaar en zomer 1983 samenstelden. Vrouwelijk, gewaagd, soms zelfs op het brutale af, is het nieuwe beeld dat het de komende zomermaanden moet gaan maken. Een modebeeld, waarin wij ons zelf flink „bloot" moeten geven. Niet alleen worden de lichaamsvormen duidelijk tentoongesteld, veel lage decolletés, diepe splitten en doorkijkblouses moeten voor de nodige spanning zorgen in de overigens eenvoudige kleding. De romantische stijl die we al geruime tijd kennen, zal zich nog even voortzetten: zij het dan ontdaan van de barokke rouches, volants en de glitter, maar meer geènt op de mode uit de jaren '50 met boothalzen, brede kragen en strakke ingesnoerde tailles. Of op de kleding zoals deze in vroeger jaren inde zuidelijke staten van Amerika werd gedragen. Twee sportieve modellen uit de collectie van Courrèges. Zuidamerxkaanse invloeden in de mode voor de komende 20- mer: blouses met wijde halzen die over de schouder kunnen worden gedragen. door Kitty van Gerven Een kort wijd jurkje uit de collectie van Pierre Balmain, dat een beetje aan de kleding van Grieken en Romeinen uit het verre verleden doet denken. Een voorbeeld van de "landlo- perslook" uit de collectie van Yamamoto. Thierry Mugier verpakt "zijn" vrouwen deze zomer in reptielprints, die zo strak zitten dat je best van een tweede huid kunt spreken. De romantische „vrouwelijke trend" en de sexy „mannelijke trend" zijn de belangrijkste modethema's voor de komende zomer. Dat bleek niet alleen op de shows van de „createurs", maar ook op de internationale dames-modebeurs Pret-a-Por- ter Féminin in Parijs, waar con fectionairs uit de hele wereld hun collecties toonden. Binnen deze twee thema's kan nog aar dig wat worden gevarieerd. Zo valt de romantische trend uit een in drie stijlen: Louisiana, Gigi en Isadora. ne soepele stoffen, maar bij voorkeur zijde en satyn, in ble ke verfijnde kleuren en in wit. Gigi Louisiana De Louisiana-look lijkt volle dig geinspireerd te zijn door de film „Gejaagd door de wind". Wijde blouses met ballonmou wen, zwierige lange rokken, ge rimpeld in de taille en versierd met kant en parelmoeren knoopjes. Bij deze stijl horen ook allerlei kleine kledingstuk ken, die doen denken aan het Victoriaanse ondergoed: cor- setjes met koordsluiting op de rug, bloomers (ruime broeken tot op de knie) en pettycoats. En dat alles uitgevoerd in dun Voor de meer traditionele vrouw is er de Gjfji-styl. kle ding die herinneringen oproept aan de Ujd van de suffragettes. Veel mantelpakjes met rechte jasjes tot over de heup, gedra gen op vrij lange rechte rokken of op broeken met ruime pijpen tot halverwege de kuit. Onder deze pakjes van linnen of dun ne wol worden soepele blouses gedragen, veelal gesloten met de strik om de hals en soms voorzien van fraai open bor duurwerk. Voor deze stijl wor den hoofdzakelijk krijtkleuren gebruikt, evenals zachtroze en tinten als honing en kaneel. Heel wat excentrieker is de Isa- dora-stijl, die doet denken aan de kleding van de vrouwen uit het oude Griekenland en het Romeinse rijk. De mannequins die met deze kleding het plan kier op kwamen, riepen bij de toeschouwers het beeld op van de danseres Isadora Duncan met hun korte, rechte ruime jurkjes tot net boven de knie. Het accent is hier verlegd van de taille naar de heupen. Heu plange hessen, gedragen over een geplooid rokje, waarvan al leen de onderste rand zichtbaar is en een sjerp met een strik ge drapeerd om de heupen. Ook veel jurkjes met platte plooien zijn er te zien, die de draagster een wat kinderlijk uiterlijk ge ven, maar veel bewegingsvrij heid biedt. Mannelijk Strakke, geometrische figuren bepalen de mannelijke trend. Het meest actueel is wel het colbert, een iets te groot (over sized) jasje tot op de heup, met vrij brede lange revers en een sluiting met meestal vier kno pen op de buik. De schouders zijn recht, soms iets verbreed doordat er biezen over de mou wen zijn gestikt. Een variant hierop zijn de jasjes zonder re vers. waarvan de voorpanden samenkomen op een strakke band rond de heupen. Deze jas jes worden gedragen op strak In de "mannelijke trend" past dit jasje zonder revers, dat met een strakke band op de heupen sluit. Dit jasje wordt gedragen op een pantalon met ruime pij pen tot net boven de enkels. Hiroko Koshino verloochent zijn Japanse afkomst niet met op deze kimono geinspireerde modellen. Vrolijk gekleurde, bedrukte japonnen in verschillende stij len. Voor de ontwerpen tekende Emanuel Ungaro Wijde pofmouwen en een wij de rok met steekzakken, dit is een van de modellen uit de con- fectiecollectie van Yves Saint Laurent. Een heel sexy badpak Claude Montana. Een jurkje dat we komende zomer in tal van variaties zul len terug zien: vrij rechte rok en een grote matrozenkraag. Een simpel model, gemakkelijk te confectioneren en dus niet al te duur Wijde pantalons en korte jasjes die een deel van het zonge bruinde lijf verraden uit de collectie van Dorothee Bis ke of rechte rokken, veelal met een split aan de zijkant, in de achternaad of met rondgesne- den voorpanden, zodat een split aan de voorzijde ontstaat. Maar er is meer in deze manne lijke lijn: ruime lange shirts met plooien in de rug, gedragen over strakke topjes, blouson- achtige jasjes met veel opge stikte zakken, tunieken over bermuda's en broekrokken. De kleuren variëren sterk van zachte bleke tinten roze (mash- mallow-kleur), zachtblauw, paars en aardkleuren naar felle re tinten als fuchsia, aqua, ci troengeel, knalrood en fVambo- zenkleurig. Overigens is zwart de kleur bij uitstek voor de col berts, terwijl ook wit veel in de ze trend voorkomt Kun je hiermee in de komende zomer nog vrij decent gekleed gaan, de zogenaamde Panama- look. die eveneens in de man nelijke trend past. laat het nau welijks meer toe. Daarin komen duidelijk Zuida- merikaanse invloeden te voor schijn en blijft vrij weinig voor de toeschouwer verborgen. Blouses met rushes hebben zulke lange halzen, dat zij over een schouder kunnen worden getrokken, waardoor de schou der bloot komt, andere blouses worden slechts gesloten door de voorpanden aan elkaar te knopen, zodat niet alleen een laag decolleté ontstaat maar ook een blote maag. Sommige jurken zyn soms zo laag uitge sneden. dat een strapless-bh (van zwarte kant) boven de jurk uitkomt en rokken hebben splitten, die niet alleen het bo venbeen te zien geven maar ook een deel van de heupen. Het opa-vestje, dat vong jaar nog keurig by de blouse werd gedragen, kan nu zonder iets eronder worden aangetrokken. De stoffen zyn veelal donker van kleur, met het accent op zwart en bruin, en kant zorgt voor het extra j>ücante effect. Vagebond 1 Bij de sportieve kleding neemt de vagebond look een vooraan staande plaats in. Kleding en stoffen die er uit zien alsof zy zyn „afgewassen". Alles kan by elkaar worden aangetrokken, maar echt modieus wordt het wanneer de kleding wordt ge sloten met koorden Het meest opvallende detail in de nieuwe mode is de ceintuur Met uitzondering van de japon nen, met een sjerp op de heu pen, ligt het accent by vrywel alle andere creaties op de taille. Brede leren of stoffen cein tuurs. uiteenlopend in een smal nempje. dat aan de voorzyde wordt gesloten met een knoop of een gesp. doet de draagster extra slank lykcn. Ook de kragen krygen veel aan dacht De marine-stijl, die in de afgelopen zomer „m" was. is voor het komende seizoen gere duceerd tot enkele matrozen kragen Maar daarnaast zyn er veel boothalzen te zien met platte kragen, die de schouders vry laten. De stoffen zyn bi) voorkeur dun, soms zelfs trans parant en van natuurlyk mate riaal. zoals zyde, katoen en lin /ien Erg warm hoeven wc het daardoor komende zomer niet te krygen. hoewel de kleuren (hoofdzakelyk zwart) nauwe lijks zomers aandoen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 31