Ik heb Ajax tonnen bespaard Jaap van Praag nu zelf onder de hamer- -C 1 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Extra Van Praag tot Dublin, maar ook van Reykjavik tot Athene wordt hij nog altijd herkend als 'mister Ajax'. Hoewel al vier jaar lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, wordt zijn naam onveranderd in verband gebracht met de Amsterdamse club die onder zijn bewind de landelijke bekendheid ontsteeg en uitgroeide tot een voetbalorganisatie van internationale allure. Jaap van Praag, dik veertien jaar was hij voorzitter van Ajax. Driemaal achtereen (in 1971,1972 en 1973) vierde hij met zijn "jongens" de verovering van de Europa Cup; eenmaal (in 1972) werd ook de wereldbeker naar Amsterdam gehaald. De successtory van 'zijn' Ajax liftte Jaap van Praag uit de schaduw van zijn broer Max, ooit een populair zanger van het Nederlandse lied. "Vroeger", zei Jaap van Praag eens, "was ik de broer van Max, nu is Max de broer van mij". In 1978 droeg Van Praag ("Ik wilde voorkomen dat de spelers bij Ajax mij als een ouwe lui zouden gaan zien") de hamer over aan Ton Harmsen. Zelf trad hij toe tot het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, sinds een jaar is 'ome Jaap' ook de praatpaal van bondscoach Kees Rijvers. Op 10 juli werd hij 70 jaar, de pensioengerechtigde leeftijd voor bondsbestuurders. Op de algemene vergadering van 22 november valt Van Praag onder de hamer. Zijn opvolger heet Guus Couwenberg, 67 jaar, aftredend voorzitter van Feyenoord. Op Schiphol, in zijn kantoor van het door hem bestierde bedrijf The Electric Gramophone, neemt Van Praag alvast afscheid van het Nederlandse voetbal. Binnen de Europese voetbalbond, de UEFA, blijft hij "nog zeker twee jaar" actief als commissielid Europa Cup-voetbal en als waarnemer. "Als ik die functie niet had, ja, misschien was ik dan wel in een gat gevallen". Vluchten kan Jaap van Praag niet meer, aan zijn leeftijd valt niet langer te ontsnap pen. Voorheen placht hij de jaren zonder schroom naar beneden af te ronden, maar de onverbiddelijke KNVB- reglementen maanden hem welhaast tot het prijsgeven van een lang bewaard ge heim. Een maand of wat ge leden moest hij het zevende kruisje achter zijn naam schrijven. Hoe vitaal ook, Van Praag dient afstand te doen van zijn taken binnen het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. "Vroeger vond ik iemand van ze ventig vreselijk oud. Ik heb al tijd ontzettend tegen die leef tijd aangekeken", bekent hij. "Zelf wilde ik nooit oud zijn, ben nou eenmaal ij del, vandaar dat ik een hele poos 59 jaar ben geweest". Scheiden doet meestal lijden, wat dat betreft blijkt ook Van Praag niets menselijks vreemd. Al blijft hij binnen de UEFA actief als waarnemer en als lid van de commissie die het Europa Cup-voetbal regelt, hij geeft volmondig toe er eni ge moeite mee te hebben een stap terug te moeten doen na 18 jaar op het voorste plan van de voetballerij te hebben ge staan. "Ik had er nog wel een ambtstermijn aan vast willen knopen", laat Van Praag zich ontvallen. "Maar reglement is reglement, daarom heb ik er vrede mee dat ik op moet stap pen". Ouwe Rot - In het kader van de verjonging wordt Jaap van Praag op 22 no vember, op de algemene verga dering van de KNVB afgelost door de 67-jarige Guus Cou wenberg, nu nog voorzitter van Feyenoord. "Ik moet me voor zichtig uitdrukken", meent Van Praag, "maar het is jam mer én verdrietig dat de FBO geen jongere kracht naar voren heeft kunnen schuiven. Ik wil met die opmerking niets af doen aan de capaciteiten van Couwenberg. Maar nu komt er in het sectiebestuur een ouwe rot voor een ouwe rot". In 1978 verwisselde Van Praag, 'ome Jaap' voor intimi, de Ajax-pet voor de Oranje-cap. Als bondsbestuurder heeft hij in die laatste vier jaar, hij zegt het eerlijk, op bepaalde zaken een andere kijk gekregen dan indertijd als clubman. "Vroe ger", zegt Van Praag, "vroeger als voorzitter van Ajax heb ik het belang van het Nederlands elftal onderschat. Ik dacht toen, dat je als club zaligma kend was voor het land dat je vertegenwoordigde. Maar een vertegenwoordigend elftal heeft toch veel betekenis, uit straling naar buiten toe. In het buitenland kunnen we met een goed draaiend Nederlands elf tal veel respect afdwingen". Van Praag heeft zich vooral de laatste 12 maanden met de be geleiding van Oranje bemoeid. Als praatpaal, klankbord en klaagmuur van bondscoach Kees Rijvers. "Het is moeilijk aan te geven wat die functie nu precies omvat. Het komt er op neer dat ik Rijvers ondersteun bij het uitoefenen van zijn taak. Rijvers heeft behoefte aan iemand, die naast hem staat. Vroeger bij PSV was dat Van Gelder. Rijvers is een zeer consequente man, niet makke lijk voor een ander, maar ook niet voor zichzelf. AJleen daar om al vind ik hem een goede coach". door Gerard van Putten Rijvers Voor vele de zes miljoen voetbaldeskundigen die dit land volgens welingelichte kringen rijk is, is het selectie beleid van Rijvers moeilijk te volgen. Zo niet voor Jaap van Praag, over zijn lippen komt geen woord van kritiek. Praat paal en bondscoach verhouden zich in dat opzicht als "me and my shadow". "Rijvers bouwt aan een elftal dat klaar moet zijn voor het WK'86, daar sta ik achter. Ik ben er niet tegen dat hij de ouderen heeft laten val len. Cruijff speelt over vier jaar niet meer, Krol ook niet. Ik ge loof trouwens dat Cruijff geen zin meer heeft in het Neder lands elftal te spelen. Reclame belangen? Ach, wij hebben een contract met Adidas afgeslo ten. Dat moet worden nageko men. Rijvers heeft er alles aan gedaan Cruijff voor het Neder lands elftal warm te maken. Toen bleek dat hij niet wilde, heeft Rijvers hem niet botweg laten vallen. Kees heeft Cruijff een charmante brief geschre ven, ik weet dat, ik beschik over een kopie". Geen kwaad woord derhalve over de bondscoach die, al thans volgens Jaap van Praag, in Zeist op zijn geheel eigen wijze goed bezig is. Maar waar om werd die man, werkend aan de constructie van 'zijn' WK-team, twee weken geleden dan een 7-daagse trip naar Ita- liè ontzegd? Vanuit Zeist klonk het in deze tijd ver trouwde argument "te duur" op, maar dat lijkt voor een bond met meer dan een mil joen leden een drogreden. Van Praag vlucht dan in een betoog "onder de roos". Volstaan moet worden met de medede ling dat hij zich heeft geconfor meerd aan de mening van zijn collega-bestuurders, van wie Eric Vilé en Karei Jansen zich geroepen voelen Rijvers in de komende jaren steun te verle nen bij het volbrengen van zijn WK-missie. Van Praag: "Wie voortaan de begeleiding van het Nederlands elftal voor zijn rekening gaat nemen, is nog niet zeker. Wel is daar natuur lijk over gesproken, maar we zijn er nog niet uit". Fier Zijn hoofd zal straks, op de af scheidsreceptie, Fier omhoog gaan. Zonder enige vorm van géne kan Van Praag zijn porte feuille aan een ander toever trouwen. "De totaal verprutste relatie tussen de betaalde tak van de KNVB en de UEFA heb ik helemaal hersteld", stelt hij met ingehouden trots vast. "Het vorige bestuur, de combo van Hogewoning, had de UE FA beledigd door een nacom- petitie te organiseren om een plaats in het UEFA Cup-toer nooi. Tegen alle adviezen in had de Hogewoning-combo die wedstrijden laten spelen, gelukkig kwalificeerde Ajax zich in dat jaar als derde, dat heeft een hoop narigheid voor komen. Ze zullen best ook goe de zaken hebben geregeld, die mannen van Hogewoning. Maar ze waren op geen enkele Europa Cup-loting aanwezig, nooit lieten de heren hun ge zicht zien. Dat moet je juist wel doen, het gezicht van Neder land tonen, een belangrijke voetbalnatie toch. Nu staat de KNVB weer op goede voet met de UEFA, daar ben ik vreselijk blij om. Het gevolg is dat Jo van Marle nu in het hoofdbe stuur zit en ik deel uit maak van de grootste commissie van de Europese voetbalbond. Ik, Van der Kroft en Huijbregts zijn bovendien nog waarne mer, in geen jaren hebben we er zoveel gehad". Aan de wand van zijn kantoor hangen foto's die herinneren aan een glorierijk verleden. Het lijkt nog maar zo kort gele den dat ze Amsterdam al voet ballend in de wereld promoot ten, die langharige voetbal- schoffies uit Mokum. Daar is de nog slanke Piet Keizer, de Jaap van Praag (70): "Vertrek i man van de 'schaar'. Daar is ook Cruijffie, toen nog niet ge tekend door zakelijke miskleu nen. Natuurlijk is ook Sjakie Swart vereeuwigd. De oer-Aja- cied, bekend van de eenzijdige, maar toch moeilijk peilbare buitenom-beweging. Stralend middelpunt van die zonder uit zondering juichende beelden is Jaap van Praag. "Hier hangt mijn leven, een stuk geschie denis", zegt hij, die zich in die tijd de bijnaam 'mister Ajax' het aanmeten. Nog altijd wordt Van Praag als zodanig her kend, ook in het buitenland, waar hij alleen daarom al niet als een 'mister Nobody" wordt beschouwd. Deuren zwaaien in heel Europa en omstreken voor hem open, "van de con tacten die ik in mijn Ajax-tijd heb gelegd, profiteer ik nu nog. Kijk maar naar dat opgeloste geschil met de UEFA". "Goed gezien" Een duik in de roemrijke Ajax- historie, we schrijven 1964. Een bestuurscrisis zorgde voor herrie in de tent, de toenmalige voorzitter Jan Melchers dreig de boos de hamer voorgoed i Cruijff was een dieptepunt in de Ajax-geschiedenis" (Foto Peter Senteur) neer te leggen. Wijlen Kick Geudeker, oud-hoofdredac teur van het allang verdwenen weekblad Sport en Sportwe reld, poogde als lid van de commissie van goede diensten Melchers tot inkeer te brengen. Maar Melchers had zijn be komst gekregen van de vaak op de man gespeelde kritiek. Reden voor Geudeker om Jaap van Praag, overigens al vanaf 1928 lid, als nieuwe nummer één van Ajax naar voren te schuiven. "Ik was vierde keus", herinnert Van Praag zich. "Maar de andere kandida ten, onder wie Vunderink en Volkers, trokken zich terug. Geudeker heeft zich enorm sterk voor mij gemaakt, achter af moet ik zeggen dat hij het goed heeft gezien". Pas gekozen tot voorzitter nam Van Praag geen halve maatre gelen. De brallerige Brit Jack Rowley werd vervangen door diens landgenoot Vic Bucking ham, de trainer die Ajax in 1960 naar de landstitel had ge voerd. "Dat ik Buckingham heb teruggehaald, is één van mijn grootste fouten geweest. Het vuur was er bij hem uit, hij was in vergelijking met 1960 Ajax onderging een face-lift. Bin nenskamers kromp Van Praag ("Dat heeft een heleboel strub belingen gegeven, maar ik vond negen man te veel van het goede") het bestuur in tot vijf man. Op het veld stond Mi- chels als een generaal voor de troep. "Rinus", oordeelt Van Praag, "is de beste trainer die ik ooit heb gehad. De kracht van Michels was zijn vermogen om gehoorzaamheid af te dwingen bij de spelers. Op het technische en tactische vlak was hij natuurlijk ook een kei". Langzaam maar zeker werkte Ajax zich over de groeistuipen heen naar volwassenheid. Drie Europa Cups veroverde de Amsterdamse club: in 1971, 1972 en 1973. Maar het bestuur van Ajax moest voor die glorie wel een hoge prijs betalen. De salarissen van de spelers rezen de pan uit. "Ik had twee princi pes", berijdt Jaap van Praag een oud stokpaardje, "het ka pitaal moest op het veld staan en ik weigerde me te bemoeien met de technische leiding". Manager Hij heeft zijn principes zelden verloochend, al moest Van Praag geregeld in de slag met de nogal eens bedenkelijk kij kende penningmeester Tim man, een in-keurige belasting ambtenaar. "Timman en We- strik hebben mij altijd prima geholpen. Maar soms zeiden ze weieens nee, als Michels een speler wilde aantrekken. Ik gaf ze dan gelijk en deed vervol gens ja. Timman en ik vormde een tweeêenheid, maar soms lag hij weieens dwars. Dan moest ik hem bewerken, dat lukte me altijd aardig, ik had nogal wat invloed op hem". Ajax eiste in die tijd veel van zijn tijd op, dagelijks een uur of vier. "Maar mijn eigen bedrijf kon ik rustig overlaten aan mijn zoon, aan mijn secretares se en aan mijn chefs. Dankzij hen heb ik voor Ajax een ma nager kunnen uitsparen". Als amateur-manager maakte de voorzitter kennis met het feno meen schoonvader, in de per soon van Cor Coster geïntrodu ceerd door Johan Cruijff. Cos- ter, juwelier, bleek aan de on derhandelingstafel een doorge winterd zakenman. "Ik heb werkelijk van alles geprobeerd om Coster naar de familiekring terug te dringen. Dat is me nooit gelukt.", erkent Van Praag. "Ik moet zeggen dat hij voor Cruijff goed werk heeft gedaan, nog altijd is Cor Aja- cied, ik heb veel respect voor hem". Rond 1973 keek Van Praag vrij wel zeker anders tegen Coster aan. Schoonvader versierde toen voor schoonzoon een ze venjarig contract; andere spe lers klopten op de deur van 'ome Cor', verlangend naar een hoger salaris. En Van Praag dokte tegen wil en dank, het kapitaal moest immers op het veld staan. "Er waren in die tijd ontzettend veel kapers op de kust, vooral de buitenland se clubs hadden interesse voor de spelers. We gingen hoger en hoger, om de zaak bij elkaar te houden". veel gezapiger", aldus Van Praag. "Op voorspraak van mijn medebestuursleden Mar tin Bremer en Jaap Hordijk hebben we toen Rinus Michels gecontracteerd. Voor een jaars alaris van 25.000 gulden, hal verwege het seizoen, Rinus zat bij AFC. Bij JOS? Ja, het kan ook best JOS geweest zijn". Face-lift Huizen Achteraf mag Van Praag er op wijzen dat die duur gevoerde clubhuishouding Ajax geen schade heeft berokkend. 'Toen Timman en ik in 1978 uit het bestuur stapten, heb ben we de club een knap saldo nagelaten", stipt hij aan. Maar hoe is Van Praag daar dan in geslaagd, lijkt een voor de hand liggende vraag. Afgezien van de Europa Cup wedstrijden trok Ajax in die zeven vette jaren zelden volle bakken. Kreeg hij, zoals de ge ruchten in de jaren zeventig wilden, inderdaad wel eens wat toegestopt van de bekende Amsterdamse miljonairs Maup Caransa en Freek van der Mey- den? "Geen sprake van", be weert Van Praag. "Caransa heeft wel het initiatief geno men tot het overkappen van de open tribune. En Van der Mey- den zorgde er altijd voor dat de nieuwe spelers snel onderdak waren. Hij bezat veel huizen Maar geld. neen, dat hebben Caransa en Van der Meyden nooit gegeven. Door du BUTO pa Cup-wedstrijden haalden we goede recettes binnen. Op die manier konden we een sal do van enkele miljoenen op bouwen". Niet genoeg om Johan Cruijff in 1973 te behouden. "Een diepte punt in de Ajax-geschiedenis" noemt Jaap van Praag het ver trek van 'Jopie uit Betondorp' naar Barcelona nu nog. "De spelers waren daar mede schuldig aan. Die kozen Piet Keizer als aanvoerder, dat heeft Johan erg geraakt". Inderdaad heeft Cruijff in zijn biografie 'Boem' verklaard dat "die motie van wantrouwen" mede tot zijn vlucht naar de Spaanse kust heeft geleid. Maar ook voerde hij, niet onbe langrijk, aan dat zijn 7-jarig contract bij Ajax achteraf toch niet zo aantrekkelijk ("fiscaal") was als aanvankelijk scheen. Reactie van Van Praag: "Dat boek heb ik nooit gelezen". Het zij zo. Wel is zeker dat 'ome Jaap' in het belang van Ajax de waarheid meer dan eens ge weld heeft aangedaan. "Dat heeft Ajax tonnen gescheeld", weet hij zeker. "Vaak werd ik opgebeld door journalisten die de vraag stelden of ik voor die en die speler interesse had. Dat ontkende ik dan. Zou ik ja heb ben gezegd, dan was de club van die jongen na publicatie meteen hoger in de boom gaan zitten". Reporter Een anekdote volgt, zelf heeft Van Praag ook eens de journa list uitgehangen. Net als Feye noord aasde Ajax op Jan Mul der van Anderlecht. Om aan de weet te komen hoe ver de Rot terdamse club met de onder handelingen was gevorderd, loeide Jaap van Praag Feye- noord-manager Guus Brokx, zich uitgevend voor reporter van de 'Gazet van Antwerpen'. "Awel, mieneer Brokx, ïes et juist dat gij rond zijt met Mul der?". Brokx antwoordde ont kennend. 'Toen", grinnikt Van Praag, "toen wist ik dat we nog een kans hadden Mulder te strikken. Hebben we meteen benut". Anno 1982 beaamt de hoe dan ook markante bestuurder, dat Ajax met de betalingen van die kapitale transfers en salarissen de aanzet heeft gegeven tot de aftakeling van het profvoetbal. "Dat is waar, vele clubs verke ren nu in nood", zegt hij, "we zullen terug moeten naar hoog uit 32 clubs. Als een paar van die armlastige clubs het nog een jaar of drie weten te rek ken, misschien dat ze het dan kunnen redden door de komst van de pay-kabel". Hij heeft zijn toekomstvisie op papier staan. 'De toekomst van de sport in de audiovisuele we reld", heet zijn plan. "Ik heb net een contract met de NOS afgesloten. In die vorm zal het de laatste overeenkomst zijn, Carel Enkelaar weet dat ook. Want de mogelijkheden zijn er om de consument via daartoe ingerichte kabelkanalen een programma aan te bieden. De sportorganisaties moeten dan als producenten of medepro ducenten van die programma's gaan optreden. Stel dat dne miljoen huishoudens de moge lijkheid wordt geboden een voetbaltopper door middel van betaalde televisie te volgen. Aangenomen kan worden dat een miljoen bereid is een rijks daalder te betalen. De op brengst zou dan tweeënhalf miljoen gulden zijn, een be drag dat verre de recette in een stadion overtreft". Als mediadeskundige binnen het bondsbestuur heeft Van Praag zijn laatste zegje gezegd. In de toekomst rest Jaap van Praag niets anders dan 'langs de Lijn' geduldig af te wachten of de Nederlandse clubs, die te lang op grote voet hebben geleefd, door die nieuw aan te boren in komstenbron ooit uit de rode cijfers kunnen geraken Hy zal. pa 18 jaar mede het gezicht van de Nederlandse voetballerij te hebben bepaald, ongetwijfeld moeten wennen aan die rol van i toeschouwer..

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25