Aparte opvang voor sportietsels in AZL Waar heb dat nou voor nodig? Zoetermeers anMzmdgJ^wprogramma "Niet gespreid behandelen" Met het groeiende leger sportbeoefenaars stijgt ook het aantal sportblessures. Zodanig zelfs, dat een aparte opvang van dit 'ongevalsterrein' meer dan ooit op zijn plaats is. Nadat het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp al enkele jaren met een Sportmedisch Adviescentrum draaide, ging dit jaar in het AZL voor het eerst een echt ongevallenspreekuur van start dat poogt af te rekenen met de situatie waarin de sporter van de ene naar de andere afdeling wordt gesleept. Bert Paauw nam er een kijkje. Fysiotherapeut Visser (links) en traumatoloog Vierhout: "Een zo snel mogelijk herstel staat voorop". (Foto Jan Holvast) door Bert Paauw ZATERDAG 13 NOVEMBER 1982 Sportbeoefening heeft de af gelopen jaren - mede door de toegenomen vrije tijd van veel mensen - een grote vlucht genomen. Enkele miljoenen Nederlanders zijn lid van een sportvereni ging en zijn wekelijks in ac tie op een veld, in een hal, in een bad of bij andere ac commodaties. Daarnaast is er ook een legertje 'ongeor ganiseerden' dat op eigen houtje aan de conditie schaaft en voor de lol één of andere sportieve bezigheid verricht. Sportieve inspanning wordt ken nelijk als een plezierige en zin volle tijdsbesteding ervaren, maar sportbeoefening - hoe po pulair ook - heeft tevens een schaduwzijde. Vrijwel iedere sporter krijgt vroeg of laat wel eens te maken met een blessu re. Officiële statistieken over sportblessures spreken in dit opzicht een weinig aanlokkelij ke maar duidelijke taal. Nou hoeft niet over elke blessure dramatisch te worden gedaan. Veel 'sportongelukjes' zijn in korte tijd en zonder drastische ingreep te verhelpen. Helaas is er ook een categorie sporters die er niet zo makkelijk van af komt. Hun blessure is van dien aard dat met het herstel veel tijd is gemoeid, terwijl het soms op een regelrechte misè re voor de sporter uitdraait wanneer de aard van zijn bles sure niet of niet snel kan wor den achterhaald. Met een zeke re regelmaat worden in blessu rerubrieken van bondsbladen 'droefgeestige verhalen' aange troffen van sporters die een zwerftocht van de ene naar de andere medicus zijn begonnen in de hoop van hun blessure ellende te worden verlost. Stiefkind - Opvang en behandeling van sportblessures. Het is jaren lang het stiefkindje geweest van de medische stand. Lang zaam maar zeker is echter het besef gegroeid dat een aparte aanpak van dit alsmaar uitdij ende 'ongevalsterrein' op zijn plaats is. In dat kader moet ook het initiatief worden geplaatst dat dit jaar in het Leidse Aca- Nederland beschikt over de twijfelachtige reputatie tot de Europese koplopers te behoren op het gebied van vandalisme. Vernielingen, zinloos geweld en winkel diefstallen zijn verschijnse len geworden waar vrijwel geen enkele gemeente in dit land meer van ver schoond blijft. Het betekent een schadepost van vele miljoenen guldens. Alleen al in een stad als Amsterdam wordt jaarlijks voor ongeveer 50 miljoen gulden gesloopt en vernield. Een treurig stem mend bedrag. Zoals gezegd krijgt elke gemeen te op de één of andere wijze wel te maken met uitingen van vandalisme. Keurige rappor ten zijn inmiddels verschenen over de wijze waarop het pro bleem zou kunnen worden aangepakt. Een landelijke aanpak of een gecoördineerd beleid is tot nu toe achterwege gebleven. Sommige gemeen ten proberen op eigen houtje iets wat op een anti-vandalis- me beleid lijkt van de grond te krijgen. Instemming In Zoetermeer bijvoorbeeld draait op het ogenblik een anti- vandalismeproject dat de titel "Waar heb dat nou voor nodig?' heeft meegekregen. Dit project is overigens tot stand gekomen op initiatief van een aantal schoolhoofden maar heeft de warme instemming en volle medewerking van de gemeen te gekregen. Zoetermeer, een plaats met on geveer 80.000 inwoners, krijgt jaarlijks ook met een stevige portie vernielzucht aan ge meentelijke objecten te ma ken. Een bedrag van 1,3 mil joen gulden moest vorig jaar in dit opzicht als kostenpost wor den opgevoerd. Een blik op de specificatielij st van deze post geeft de volgende voorbeel den: - ingegooide ruiten 108.000 gul den; - kapotte verlichting 64.000 gul den; - opgebroken bestrating 60.000 gulden. demisch Ziekenhuis is geno men om te komen tot het cen traliseren van sportongevallen middels een speciaal 'ongeval lenspreekuur' voor sporters. Algemeen chirurg traumatoloog P.A.M. Vierhout en fysiothera peut P. Visser - beiden zijn nauw betrokken bij het spreekuur - vertellen over het hoe en waarom. "De term sportspreekuur leidt mis schien tot verkeerde ideeën. Wij doen geen keuringen, geen testen en zijn niet in eerste in stantie gericht op advisering. Dat zijn bezigheden die bij een Sportmedisch Adviescentrum (SMA) worden verricht. Wat wij doen is directe ongevalsbe handeling. Het SMA dat al en kele jaren in het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp draait is destijds geboren omdat er op het gebied van de sportblessu res een hiaat lag in de opvang bij huisartsen en in ziekenhui zen. Het SMA, bemand door in de sport geïnteresseerde huisartsen en fysiotherapeu ten, beoordeelt blessures. Men zegt of er al dan niet behandeld moet worden en stuurt de sporter dan met advies terug naar zijn huisarts die hem of haar naar een specialist kan verwijzen". "Wij zijn geen adviesbureau. Bij ongevallen, chronisch of acuut, stellen wij niet alleen een diagnose, maar ontwikke len ook direct een therapie. Er is overleg met het SMA ge weest. We zijn geen concurren ten van elkaar". Eindeloos "De behoefte aan ons spreekuur hebben we de afgelopen jaren kunnen constateren: patiënten uit deze regio die her en der door Nederland trekken, naar Utrecht, naar Maastricht of zelfs naar België gaan om zich daar te laten behandelen. Ter wijl in Leiden de kennis en er varing ook aanwezig is. Medici met de nodige capaciteiten stappen in het AZL rond, maar dit aanbod van kwaliteit is in het verleden nooit gebundeld geweest waardoor de situatie ontstond dat patiënten einde loos van de ene naar de andere afdeling werden gesleept". Dat laatste was voor Vierhout, die twee jaar geleden de lei- De Nederlandse Spoorwegen, die in Zoetermeer een zoge naamde Sprinterlyn hebben lopen met in elk van de zes woonwijken een station, kon den vorig jaar een schade van 425.000 gulden noteren: 480 zit tingen, 290 armleuningen, 556 ding kreeg over de afdeling traumatologie (een subafde ling van algemene Heelkunde van het AZL), reden om zich te bezinnen over de opvang van sportietsels. Vierhout: "Je vraagt je bij zo'n start af welke ontwikkelingen er gaande zijn en hoe je bepaalde dingen kunt verbeteren. Één van de vragen die ik mij stelde was: wat doe je met sporters die een ongeval hebben gehad en welke speci fieke letsels komen bij hen voor? Zo is het idee van een sporttraumatologisch spreek uur gegroeid. Het viel mij op dat veel sporters met dezelfde klachten kampten. Dat gege ven wekte mijn interesse op. Een interesse die nog werd vergroot door mijn betrokken- asbakken en 203 wandtafels werden 'gemold'. F. Alphenaar, als ambtenaar voorkoming misdrijven werk zaam bij de Zoetermeerse poli tie, kan moeiteloos meerdere voorbeelden van vandalisme opsommen. Hij maakt deel uit Extra heïd bij de sport. Ik ben in mijn vrije tijd zelf sportief be zig. En ik vind het belangrijk dat men snel van een blessure wordt afgeholpen, ongeacht of men topsporter is of sport op een lager niveau bedrijft. Ook iemand van 35 jaar die zijn hobby plotseling niet meer kan doen heeft er recht op weer snel aan de slag te kunnen. Je kunt niet tegen zo iemand zeg gen: laat nou maar zitten, jij hebt je tijd gehad". Vertrouwen Visser, zes jaar geleden gestart met een fysiotherapiepraktijk in Leiden, vult aan:"Je moet de sporter laten merken dat je er het belang van inziet dat hij van de werkgroep die het anti- vandalismeproject op poten heeft gezet. Voortborduren Het project is begonnen in de wijk Meerzicht, een wijk met of zij zo snel mogelijk weer be zig kan zijn. Dat geeft vertrou wen. Het is in het verleden te vaak voorgekomen dat gebles seerde sporters door medici zijn weggestuurd met het ad vies 'Ga maar rusten' of de op merking 'Doe dan ook niet zo gek' naar hun hoofd kregen". Op het spreekuur in het AZL - vanaf vier uur op de maandag middag (afdeling Ongevallen, gebouw 38a) - treffen gebles seerde sporters een algemeen chirurg, een orthopeed, een fy siotherapeut en bandageer broeders. Vierhout:"We zijn al sinds 1 januari min of meer sluimerend bezig. Het spreek uur levert gemiddeld 14 15 sporters per keer op. Veel voet ballers, tennissers en rugbyers zowel hoog- als laagbouw, een winkelcentrum en veel scho len. Dertig scholen, voor het merendeel lagere, doen aan het project mee. Alphenaar: "Het was een aantal schoolhoofden opgevallen dat leerlingen zich in toenemende maar ook wel mensen uit ande re takken van sport waarbij het vaak gaat om letsels aan ban den van knie en enkel. We heb ben bewust niet teveel aan dacht op dit spreekuur geves tigd - wel hier en daar een praatje bij sportclubs - om te voorkomen dat het uitdraait op een polikliniek waar eigenlijk te weinig tijd overblijft voor een uitgebreid onderzoek. We nemen voor de sporters de tijd. Verschillende specialisten be kijken de blessure en praten dan direct over de beste ma nier van behandelen. Ieder kijkt er weer anders tegenaan. Dat we nu wel meer ruchtbaar heid aan het spreekuur geven komt omdat er inmiddels een organisatie van de grond i« ao mate schuldig maakten aan vernielingen en diefstal. Wat die hoofden vooral bezighield was dat veel leerlingen door een paar raddraaiers werden meegesleurd. Er ontstond een bepaalde groepspressie. Er gingen leerlingen in groepsver band meedoen die daar indivi dueel nooit toe zouden komen. Zo'n negen maanden geleden hebben die schoolhoofden toen het initiatief genomen tot oprichting van een werkgroep om zich over het probleem te buigen". In de werkgroep kwamen verte genwoordigers van de politie, gemeente, spoorwegpolitie, woningfederaties. buurtver enigingen, wijkcentra en win kelcentra terecht. Alphenaar: "De start verliep moeizaam. Er was aanvanke lijk geen geld om materiaal te kopen of te laten maken. Uit eindelijk is er toch iets van de grond gekomen. We hadden al wat voorbeelden van acties in andere steden. We hebben voor Zoetermeer een aange past project ontwikkeld. Een concreet werkplan voor leer krachten, afgestemd op een groep jeugdigen van 10 tot 17 jaar. In dat werkplan staan suggesties. Leerkrachten zyn vrij om ze al dan niet te volgen of er op voortbordurend zelf ideeën te ontwikkelen". Suggesties "Om eens wat suggesties te noe- - een fotoserie laten maken van vernielingen rond eigen school; - klassen- en kringgesprekken. - interviews met mensen die met vandalisme te maken hebben. - het maken van affiches; - het uitnodigen van winkeliers, politie en gemeentelyk perso neel, bijvoorbeeld van de plantsoenendienst, om te pra ten over hun ervaringen "Nogmaals, we hebben ons be wust beperkt tot suggesties. Men moet het zelf invullen. Wy zorgen daarnaast voor visueel materiaal, we hebben filmpjes en diaseries, gericht op kinde ren. We willen de zaak ook by de ouders brengen. Er komen PAGINA bracht die een grotere toeloop toestaat" Voorkeur? Volgens Vierhout en Visser wor den ze nogal eens geconfron teerd met de vraag waarom ge blesseerde sporters zonodig een voorkeursbehandeling (zo wordt dat althans gezien) moe ten krijgen. Het tweetal:"Der- gelyke mensen vinden een apart spreekuur voor sporters oryuist ten opzichte van bij voorbeeld huisvrouwen en kantoormensen. Nou zijn wij het in zoverre met ze eens dat in principe iedereen - sporter, huisvrouw, kantoorman en noem maar op - dezelfde be handeling moet krijgen. Maar aangezien in de sport heel vaak zeer specifieke blessures voor komen is het beter de aanpak van die blessures op een be paald tijdstip en op een bepaal de plaats te concentreren. Sportietsels dus niet gespreid maar gebundeld behandelen. Dat vermeerdert de kermis over dergelyke blessures en verbetert de therapie. En dat heeft weer een gunstige uit werking op het diagnostiseren en behandelen van blessures en afwijkingen aan het bewe gingsapparaat die niet het ge volg zijn van sportbeoefe ning". Vierhout en Visser waarschuwen voor de misvatting dat zij wel eventjes sporters snel van wel ke blessure dan ook zullen af helpen. "Wy hebben ook een remmende functie. Een jeug dig iemand die met een duide lijke afwijking kampt raden wy ten sterkste af daarmee het veld in te gaan. Wij zijn ook ab soluut tegen prikken, verdo vingen e.d. om iemand op die manier toch z'n wedstrijd te la ten spelen. Een zo snel moge lijk herstel staat voorop. Maar iemand die slechts voor vijftig procent is hersteld vol pnkken het veld insturen met het risico van blijvend letsel, dat hoeft men niet van ons te verwach ten. Nooit". Eindstation "Wy zien ons spreekuur voor de sporter wel als een soort eind station. Als alle specialisten er naar hebben gekeken en geza menlijk tot de conclusie ko men: hier is echt niets meer aan te doen, ja dan houdt het op, hoe moeilijk dat misschien voor de sporter is te accepte ren. Maar sommige afwijkin gen kun je niet genezen. En men moet wel beseffen dat een dergelijke ingrijpende beslis sing echt niet in een minuutje wordt genomen. We zyn heus overtuigd van het belang van sportbeoefening. Anders was dit spreekuur er ook niet geko men. Een spreekuur waar sporters recht op hebben. Want het is toch belachelijk dat mensen in deze omgeving over heel Nederland uitzwer men terwijl een goede behan deling om de hoek te krijgen over dit onderwerp ouderavon den op de scholen". Of het project veel effect zal sor teren is ook voor Alphenaar een grote vraag "Dat is waar schijnlijk moeilijk meetbaar. In enkele andere gemeenten waar ook acties zyn geweest zijn tijdens en kort na de pro jecten aantoonbaar minder winkeldiefstallen en vernielin gen gepleegd. Daarna zie je de lyn weer langzaam oplopen. Dit probleem vraagt dus een constante aanpak Wellicht zou zo'n project op de één of ande re manier een permanente plaats op het lesrooster moeten krijgen". Het project in Zoetermeer - op 1 november j.L gestart - wordt volgend jaar 5 februari met een grote manifestatie afgesloten. Een manifestatie waar duizend kinderen by aanwezig kunnen zijn en die wordt betaald door de winkeliers. Alphenaar: 'Tij dens die manifestatie zijn er onder meer clowns die inspe len op het onderwerp vandalis me. Er wordt echt geprobeerd het onderwerp zo aan te pak ken dat het de doelgroep be reikt". Eindrapport "Na afloop van het project gaan we de resultaten op een rytje zetten. Eigenlyk hadden we voor, tijdens en na het project een enquête willen houden, maar daar was geen geld voor. Er komt wel een eindrapport. Bekeken zal worden of de proef over heel Zoetermeer moet worden uitgebreid. Over een regionale of landelijke aanpak wordt wel eens gespro ken al lykt my een dergclyk project het meest werkbaar op kleine schaal. Maar dat neemt niet weg dat het nuttig is om ervaringen door te sluizen" "En misschien is het wel nodig om de doelgroep uit te breiden tot 20, 21 jaar. Vandalisme grypt steeds meer om zich heen Wy redeneren by dit pro ject: als we in een klas drie kin deren tot nadenken kunnen brengen zodat ze zich voorne men om niet meer te stelen of te vernielen dan is dat al een aardig resultaat" Een willekeurige Nederlandse gemeente: Zoetermeer. Vorig jaar werd er door vandalisme voor 1.3 miljoen gulden vernield. Teveel, meende een aantal schoolhoofden. Bij gebrek aan een landelijke aanpak namen zij het initiatief tot een anti-vandalisme programma. door Bert Paauw Agent Alphenaar voor de klas: "Er was sprake van groepspressie

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23