Je huis opeten: een zwaar maal Zure zaak voor Wouter Willems Nog een paar maanden en kostwinner Wouter Willems (Actieve naam) moet het eigen huis van de hand doen, waarin hij en zijn gezin wonen. De twee auto's die de familie Willems zich in betere jaren kon veroorloven zijn al lang verkocht. Ook op de kosten van de kinderen wordt drastisch bezuinigd. Binnenkort echter loopt de termijn van de normale werkloosheidsuitkering af en moet het gezin een beroep doen op de bijstand. Maar eerst moeten de eigen bezittingen drastisch gesaneerd worden. Bezitters van een eigen huis moeten, om voor bijstand in aanmerking te komen, het huis verkopen en de opbrengst eerst opmaken. door Cees Keizer Twee bouwvakkers in de zelfde straat. Beiden werkloos. De een be woont een huurwoning van de woningbouwver eniging, de ander heeft een premie koopwoning. Langdurig werkloos zijn betekent voor beiden een beroep op de Algemene Bijstands Wet. Maar dan houdt de vergelijking op. De bouwvakker-huurder krijgt na twee en een half jaar WW- en WWV-uitke- ringen direct zijn 1450 gul den bijstand per maand. Zijn collega in de premie koopwoning niet. Hij krijgt tegen 8 procent ren te eerst een krediethypo theek. Hij moet eerst zijn eigen huis opeten voordat hij voor een uitkering in aanmerking komt. Krijgt hij na verloop van tijd toch weer werk, dan moet hij die tweede hypotheek die hij van de gemeentelijke sociale dienst of van de Volkskre dietbank heeft gekregen te rugbetalen. Zijn collega in het huurhuis is blij dat zijn werkloosheid voorbij is en heeft verder geen sores meer aan zijn hoofd. „Dit is schandalig, dit is discri minatie tussen huurder en ei gen woningbezitter", zegt de Vereniging Eigen Huis. Ook de directeuren van de ge meentelijke sociale diensten voelen dit zo aan. De banken en zeker de Volkskredietban ken zijn van mening, dat er een andere regeling moet ko men. „We krijgen straks niet honderden van die gevallen, maar misschien wel duizen den, vooral in de grensgebie den, waar bouwvakkers vaak zelf met behulp van de plaat selijke overheid een eigen huis hebben gebouwd in het verleden", aldus de directeur van een gemeentelijke socia le dienst. Op het ministerie van CRM, waaronder de Algemene By- stands Wet ressorteert, is men bezig om „zich nader te bezinnen", zoals in de Memo rie van Toelichting op de op Prinsjesdag ingediende be groting staat. „Tevens wordt de mogelijkheid bestudeerd om de Rijksgroepsregeling Vrijlating Oudedagsvoorzie ning te vereenvoudigen als mede te verruimen in het bij zonder met het oog op het in een zelfbewoonde woning aanwezige vermogen", staat Kwijt En daar draait het nu om. De man die met zijn gezin een woning bij elkaar heeft ge sappeld - de overheid stimu leerde in de jaren vijftig en zestig toch het vermogensbe- zit - heeft met dat huis, wat hy zelf bewoont, een eigen vermogen bij elkaar ge spaard. Hij mag (voor een echtpaar) volgens de bij standsnormen 15.800 gulden van de marktwaarde van zijn huis aftrekken. Dat is dan zijn vermogen. Moet hij ge dwongen een beroep doen op de bijstand, dan zal hij voor dit bedrag - minus de nog lo pende hypotheek - eerst maar zien dat hij een tweede hypo theek krijgt om dat eerst op te eten alvorens in aanmer king te komen voor enige bij stand uit de staatsruif. In het bijstandsbedrag van 1450 gulden per maand zit een bedrag van 275 gulden aan woonkosten. De huurder kan een beroep doen op de huursubsidieregeling van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Orde ning. Boven zijn bystand krijgt hij dan maximaal nog 425 gulden per maand aan huursubsidie. Woonkosten vergoeding dus tot een maxi mum van f700 per maand. De man met het eigen huis komt daarvoor pas in aan merking als hij eerst zijn ei gen huis heeft opgegeten. Blijft hij daarna in zijn huis wonen en krijgt hij bijstand eventueel aangevuld met een „huursubsidie" van de ge meentelijke sociale dienst, dan is hij wel eigenaar af. Door de krediethypotheek die de gemeentelijke sociale dienst of de Volkskrediet bank hem heeft verstrekt, is Voor niets Jaren dus voor niets gespaard, jarén dus voor niets eigen on derhoud gepleegd. Voor de bouwvakker, die zelf zijn ei gen huis heeft gebouwd, be tekent het dat hij door het opeten van zijn eigen huis ge dwongen wordt de honder den vrije uren die hij vroeger in de bouw heeft gestoken, aan zichzelf gaat uitbetalen en opeten, terwijl zijn collega in dezelfde straat elk week einde vrij had en 's zomers vrolijk met zijn gezin op vakantie ging. FNV, CNV, directeuren van ge meentelijke sociale diensten, de Volkskredietbanken, poli tici in de verkiezingsstrijd, hebben allemaal verklaard dat dit een grove on rechtvaardigheid is, waaraan zo snel als mogelijk iets moet worden gedaan. „Hantering van het systeem waarbij ie mand zijn eigen huis moet opeten, kost de gemeenschap handen met geld. Geeft men de langdurig werkloze eigen woningbezitter een bij standsuitkering, dan kost het de gemeenschap hooguit 5000 gulden", is de mening van de Vereniging Eigen Huis. Deze vereniging heeft de vorige minister van CRM, Van der Louw, hierover een brief geschreven en kreeg in feite een nietszeggend ant woord. Toen minister Hans de Boer aantrad op het depar tement, is weer een brief ge schreven. Tot nu toe heeft de vereniging geen enkel ant woord ontvangen. „Bijstand kan worden verleend in de vorm van een geldle ning onder verband van hy potheek aan de eigenaar van een door deze zelf of zijn ge zin bewoonde woning met bijbehorend erf, voor zover deze bezwaring of verdere bezwaring op andere wijze dan wel tegeldemaking (ver koop) daarvan in redelijkheid niet kan worden verlangd", luidt artikel 7a van de Alge mene Bijstands Wet. Ongelukkig Dit is het wetsartikel wat de ge meentelijke sociale diensten moeten hanteren als eigen woningbezitters na tweee- neenhalf jaar werkloos te zijn geweest een beroep komen doen op de Rijksgroepsrege ling Werkloze Werknemers; lees bijstand. „Het lijkt wel of je dan nog eens een schop on der in de rug krijgt als het duidelijk wordt, dat je eerst je eigen huis maar moet ope ten en dan nog maar eens moet terug komen", zegt een werkloze. De gemeentelijke sociale dien sten en zeker de Volkskre dietbanken zijn hier zwaar ongelukkig mee. Ook daar wordt de ongelijke behande ling als discriminatie erva ren. „De letterknechten op het ministerie houden vast aan dit artikel, maar wy erva ren dit als een grove discrimi natie. We zien aankomen dat deze gevallen, die zich nu al beginnen voor te doen, tot grote aantallen zullen stijgen. Goed, je kunt zeggen: ver koop eerst je huis, maar de meeste gemeenten zijn niet in staat om dan voor een ver vangend huurhuis te zor gen", aldus de directeur van een gemeentelijke sociale dienst. Mevrouw drs. Fenijn-Van Delft is hoofd van de hoofdafde ling algemene beleidsontwik keling bijstand van het mi nisterie van CRM. Zij zegt: „Onder vermogen wordt niet alleen een eigen huis ver staan, maar ook het pakket aandelen wat een huurder van een gemeentewoning bij voorbeeld in zyn bezit heeft. Alvorens voor bystand in aanmerking te komen, komt altijd eerst de vermogens- vraag. Stuit de ambtenaar op die aandelen, dan zal die huurder eerst zijn aandelen moeten opeten, evenals de ei gen huisbezitter, zyn wo ning". Wet „De wet bepaalt, dat iemand eerst al zijn middelen moet inzetten totaan het beschei den vermogen (15.800 gulden voor een echtpaar). Al diege nen die meer hebben dan dit bescheiden vermogen kun nen voor korte of langere tijd voor zichzelf zorgen. Dat is de wet. Maar op dit moment zien we echt wel het pro bleem van de langdurig werklozen die een eigen wo ning bezitten. De prognoses zyn dat er de komende jaren nog meer werklozen zullen bykomen. wat betekent dat steeds meer mensen worden geconfronteerd met het ver mogensartikel in de wet", al dus mevrouw Fenyn-Van Delft De overheid staat volgens haar gaan. Ook niet als zy erop wordt gewezen, dat maat schappelijke organisaties als de vakcentrales en individue le bonden, maar ook veel ge- meentelyke sociale diensten en de Vereniging Eigen Huis hebben geprotesteerd tegen de onrechtvaardigheid in de uitvoering van dt bijs;:.-ids- wet, hoewel die uitgaat van een gelijkberechtiging van al le ingezetenen. „Dat is een zaak van de minis ter, die vragen moeten aan de minister worden gesteld", houdt mevr. Fenyn-Van Delft vol In de loop van het gesprek zegt zy het niet rond uit. maar laat wel blijKcr. de gang van zaken ook niet hele maal rechtvaardig te vinden Mevrouw Fenyn-Van Delft geeft ook geen antwoord op de vraag of het niet mogelijk is een tydelyke maatregel te treffen vooruitlopend op een eventuele wyziging van de wet, die altyd enkele jaren in beslag kan nemen. Zy vindt dat een zaak van de minister, maar wijst er wel op dat de financiën van de rijksover heid niet zodanig zyn dat er bokkesprongen gemaakt kunnen worden. Zy wil ook geen antwoord geven op de vraag of het ambtelyk appa raat al bezig is met het bestu deren van de zaak en in wel ke richting die studie gaat. Zij wijst wel op het feit, dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid bezig is de werkloosheids voorzieningen die er nu be staan samen te voegen m één wetgeving. Daarby wyst ze ook op de regelingen die het ministerie van Volkhuisves ting heeft met betrekking tot de huursubsidies. Het lijkt er op alsof ze wil aangeven dat eerst de dne ministeries maar eens om de tafel moeten gaan zitten om het probleem te gaan bekijken. Een interde partementale werkgroep mis schien, opperen we Nee, daaraan is nog niet gedacht. nu voor de vraag in hoeverre men de woonlasten van de ei gen woningbezitters gaat meenemen in de bystand. uit het oogpunt van de gelykbe- rechtiging van eigen woning bezitters en huurders. Onder die woonlasten wordt dan niet alleen de rente van de hypotheek verstaan, maar ook de onroerendgoedbelas- ting, waterschapslasten en andere lasten die een eigen woningbezitter nu eenmaal moet betalen Aflossing van een hypotheek zal nooit in een overheidsregeling kun nen worden opgenomen. „Dan zouden we het vermo gen via overheidsmiddelen alleen maar vergroten", zegt r Fenyn-Van Delft. „De minister heeft aandacht voor het probleem Dat staat in zyn begroting. Je kunt niet volledig in de toekomst kij ken. Dat maakt het probleem zo moeilijk. Vragen als hoe veel woningbezitters zullen werkloos worden, wat doen de pry zen van de huizen, gaan ze nog verder dalen of blyven ze stabiel, spelen daarby een rol We hebben gezien dat de woningpryzen de afgelopen twee jaren flink zijn gekelderd, wat betekent dat het bedrag van het eigen vermogen van een woningbe zitter flink is gedaald. Daar om zal de gemeentelijke so ciale dienst elke keer op nieuw de waarde van een wo ning moeten bekyken", aldus r Fenyn-Van Delft. Protest Zy wil zich met uitlaten in wel ke richting de gedachten van het ministerie van CRM uit Druk Van alle kanten wordt op het ogenblik druk uitgeoefend op de overheid om nu toch eindelyk het schrijnende on recht wat een langdurig werkloze en bezitter van een door hemzelf bewoond eigen huis wordt aangedaan. On recht ten opzichte van de huurder die in dezelfde om standigheden verkeert. „Bouwvakkers die veel vrije tyd in de bouw van hun huis hebben gestoken, zyn de eer sten die er onderdoor gaan", zegt John Bindels, waarne mend directeur van de Ver eniging Eigen Huis. „De Hout- en Bouwbonden FNV en CNV hebben gevraagd om maatregelen, maar tot nu toe tevergeefs" Vooral de 40 tot 50-jangen zyn by de uitvoe ring van de huidige wetge ving hun met moeite opge spaarde huis voorgoed kwijt, „want je kunt rustig zeggen dat die leeftijdsgroep door de stijgende werkloosheid niet meer aan de bak zal komen", zegt Bindels. Hoe groot het probleem is, duidt hij aan met een cyfer- vergelijking. Van het totale aantal werklozen is 43 pro cent woningbezitter en 57 procent huurder. Is een werkloze 57,5 jaar of ouder, dan doet het probleem zich niet voor, omdat die totaan zyn 65e jaar een WWV-uitke- nng blyft houden. 70 procent van zyn laatstgenoten inko men „Die kan dus rustig in zijn huis blyven zitten, omdat hij in staat is zijn doorgaans lage hypotheeklasten te bly ven betalen", zegt Bindels. Bijval Met de actie die de Vereniging Eigen Huis heeft ontketend is vanuit het land zeer veel byval ontvangen. Gemeente lijke sociale diensten en wet houders van sociale zaken hebben positief gereageerd, omdat zy de mensen in het veld zyn, die dagelyks met al le schrynende gevallen in aanraking komen „Ook de politici hebben in de vcrkiezingstyd een positieve duit in het zakje gedaan, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd wat het leed van de oudere werkloze eigen wo ningbezitters enigszins heeft verzacht", aldus John Bm dels.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21