De gemeente Leiden in 1983 begroting leiden 1983 15-16-17 nov. '82 Uit de aanbiedingsbrief van B W bij de begroting De begroting wordt besproken. Maandag 15 november a s om 19.30 uur bespreekt de Gemeenteraad de begroting van 1983. De be handeling wordt voortgezet op de 2 volgende avon den, 16 en 17 november, steeds om 19.30 uur. De behandeling van de Gemeentebegroting is alti|d een goede aanleiding voor de Gemeenteraad om een oordeel uit te spreken over de toestand van de stad en de vooruitzichten voor het komende jaar Dat oordeel baseren de Raadsleden mede op de stukken die het Kollege van Burgemeester en Wet houders hun voorlegt. Dat zijn natuurlijk de fihan- ciele stukken 3 dikke boekwerken met duizenden cijfers over de inkomsten en uitgaven van de Ge Ook is er de "Nota van Aanbieding", waarin de fi nanciële toestand van de stad in het kort wordt dui deli|k_gemaakt. Deze is verkrijgbaar samen met de "Informatieve Nota", die aangeeft welke plannen er allemaal op stapel staan op de verschillende gebie den, waarmee de Gemeente zich bezighoudt. Luisteren staat vrij. Al die gegevens, cijfers en plannen komen op 15, 16 en 17 november a s. ter diskussie. De Raadsfrakties van de verschillende partijen kunnen er hun mening over geven. Zij kunnen ook aandringen op wijzigin gen van of aanvullingen op door hen gewenste uit gaven of plannen. Maar altijd zal er een keus ge maakt moeten worden. Want net als bij u thuis kan het bi| de Gemeente nooit allemaal tegelijk. Die keus is belangrijk. Voor de Raad, voor het Kollege, maar vooral voor u, inwoners van Leiden. Daarom wil het Gemeentebestuur u via deze adver tentie wat meer vertellen over de toestand van Lei den, de financiële vooruitzichten en de plannen voor het komende begrotingsjaar. Wilt u zelf een kijkje nemen in de Raadszaal tijdens de begrotingsbehandeling dan kan Hat. De publieke tribune is tijdens de begrotingsbehandeling altijd open. U bent van harte welkom! Waarover praten zij? Anders dan in voorgaande jaren zal de begrotings behandeling ditmaal zijn toegespitst op de hoofdlij nen van het beleid. De afzonderlijke beleidsterrei nen (Onderwijs, Volkshuisvesting, Cultuur enz.) zijn in de afgelopen weken reeds in uitvoerige Kom missievergaderingen aan bod gekomen. In de voltallige zitting van de Gemeenteraad op 15, 16 en 17 november a s., houden de fraktievoorzit- ters (en eventuele financiële deskundigen van de frakties) hun algemene beschouwingen over het Kollegebeleid. Ook wordt er gesproken en gestemd over alle wijzigingsvoorstellen en beleidsuitspraken (amendementen en moties) die door de verschillen de frakties zijn ingediend. Onderwerpen die nadrukkelijk aandacht zullen krij gen zijn: het nieuwe Kollegeprogramma 1982-1986, het programma Specifiek Welzijn 1983, de Gemeentelijke Belastingen en andere hef fingen voor 1983. Wilt u meer weten? De begrotingsboeken liggen de komende tijd voor iedereen ter inzage in het informatiecentrum van de Direktie Voorlichting in de hal van het stadhuis en in de Leidse zaal van de Openbare Bibliotheek. De verschillende boeken zijn ook te koop; De Nota van Aanbieding en Informatieve Nota: een overzichtelijke samenvatting van de financiële voorstellen en beleidsvoornemens van het Kollege van B W voor 1983. Prijs f5.-. Begroting van Inkomsten en Uitgaven Memo rie van Toelichting en begrotingsb'ijlagen 2 delen. Prijs: f 130,-. Begroting van Gemeentebedrijven en Diensten. Prijs: f 59, Een volledige set van 5 delen kost dus f 194, Onderhoud van de stad zal er in de toekomst steeds minder bij zijn. "De begroting sluit dit jaar zonder dat de r aangesproken hoeven te worden. Dat kan ook niet anders want de reserves zijn bijna op. Er is echter weinig reden voor tevredenheid over de sluitende begroting. In de eerste plaats is een "aanvullende uitkering" uit het Gemeentefonds geraamd van ruim 12 miljoen gulden. Dit is meer dan 10% van de verwachte tota le uitkering uit het Gemeentefonds. Duidelijk blijkt hieruit hoezeer de normale geldstroom uit het Ge meentefonds voor Leiden tekortschiet. In de tweede plaats kon de begroting slechts slui tend gemaakt worden door op grote schaal te be zuinigen. Slechts voor enkele extra-uitgaven, voor al op het terrein van emancipatie, kinderopvang en werkgelegenheid kon ruimte gevonden worden. Deze bezuinigingen zullen ingrijpende gevolgen hebben. Zo zal er de komende jaren geen ruimte zijn op de begroting voor nieuwe investeringen in de infra- struktuur van de stad. Dat is zowel voor het aanzien van de stad als voor de werkgelegenheid een slech te zaak. Hoewel wij de sektor Cultuur bij de bezuini gingen hebben ontzien, hebben wij niet kunnen ontkomen aan voorstellen die het cultureel aanbod in Leiden doen verminderen. Dan zijn er nog de drastische bezuinigingen op het onderhoud van de stad (bruggen, bestratingen, groen etc.). Wij zien met lede ogen dat wij niet bij machte zullen zijn om wat in het kader van de stadsvernieuwing de laatste jaren is hersteld goed te onderhouden. Pijnlijk is ook dat het onmogelijk is gebleken nieuwe lasten voor de burgers geheel te vermijden. Bij de trendmatige verhoging van de onroerendgoed be lasting ontmoetten wij het probleem dat de o.g.b. voor eigenaren het wettelijk plafond heeft bereikt. Omdat wij geen lasten van de eigenaren naar de huurders willen overhevelen, zijn wij genoodzaakt voor eigenaren een lozingsrecht voor te stellen. De bezuinigingen leiden ook tot een verlies aan ar beidsplaatsen bij de Gemeente. Gelukkig hebben wij met de vakorganisaties van gemeentepersoneel overeenstemming kunnen bereiken over het inleve ren van een aantal extra's uit de rechtspositie van de Leidse ambtenaren, waardoor het behoud van ruim 20 arbeidsplaatsen, die anders ook bezuinigd hadden moeten worden, kan worden gegaran- Een greep uit de plannen voor het nieuwe jaar: BEHEER. Het beleidsplan van de politie zal in aktiepunten worden uitgewerkt. Een begin wordt gemaakt met de verbetering van de slechte bluswatervoorziening in de stad. 1 Met de vakorganisaties zal overlegd worden om in de toekomst alle nieuwe medewerkers voor ten hoogste 35 uur per week aan te stellen. 1 Op grond van het binnenkort te verschijnen rap port van de Werkgroep Emancipatie Leiden zul len wij in 1983 voorstellen doen over de be leidsprioriteiten voor het Gemeentelijk Emancipa tiebeleid. 1 Het Bedrijfsverzamelgebouw Stadspolderweg zal medio 1983 opgeleverd kunnen worden. 1 De acquisitie van kantoren voor het Schutters veld zal ook in 1983 een belangrijk aandachts punt zijn. Het wervingsplan voor 1983 is ge richt op bouwplannen voor 25.000 m*, dus voor 1.000 2.000 arbeidsplaatsen. In een Nota Leiden Promotion zal ook worden ingegaan op de verhouding tot de V.V.V. Een begin kan worden gemaakt met de nieuwe huisvesting van de Dienst Reiniging, Havens en Warenmarkten in het Industrieterrein "de Waard". 1 Binnenkort wordt overgegaan tot oprichting van de Stichting Internationale Uitwisselingen, die de taken van het Komité Internationale Uitwisselin gen zal overnemen. 1 De Gemeente neemt initiatieven om te kunnen inspelen op de mogelijkheden voor lokale of re gionale omroep. WONEN. 1 De resultaten van een onderzoek naar am bachtelijke bedrijven in de binnenstad zullen ver schijnen. 1 In een nieuw Plan van Aktie voor de Stadsver nieuwing zullen alle afzonderlijke stadsvernieu. wingsaktiviteiten in hun onderlinge samenhang gepresenteerd worden. 1 Verbeteringsplannen zullen worden opgesteld voor de Zeeheldenbuurt en het gebied langs het Utrechtse Jaagpad /Rijndijkbuurt. de toezegging restauratie var begonnen. Met de restauratie van 2 hofjes, het Anna Aal- moeshuishof en het Stevenhof aan de Haarlem merstraat zal begonnen worden. Het Samuel de Zeehof (Doezastraat) komt gereed. Aan de Churchillbrug wordt verder gewerkt, de tunnels onder de Willem de Zwijgerlaan bij de Kooilaan en onder de Hoge'Rijndijk bij de Leider- dorpse brug worden voltooid. Met de aanleg van de verlengde Dr. Lelylaan, tussen Diamantlaan en Haagse Schouwweg wordt begonnen. De woningbouw in de Stevenshof komt op gang; met het vullen van open plekken in de binnenstad en andere bestaande bebouwing wordt voortgegaan. 1 Het Polderpark Cronesteyn krijgt verder vorm WELZIJN. In 1983 zal een nieuw meerjarenplan voor het Specifiek Welzijn worden opgesteld, voor de ter reinen Sociaal-kultureel werk, Maatschappelijke Dienstverlening, Emancipatie en Kinderdagver blijven. 1 De mogelijkheid voor een nieuwe Openbare Basisschool voor de binnenstad op de Garen- markt wordt verder onderzocht. 1 Een beleidsnota over het Stedelijk Jongeren werk zal verschijnen. 1 De nota die door de Ambtelijke Koördinatie- kommissie Buitenlandse Werknemers is opge steld zal ook onder de buitenlanders in de in spraak worden gebracht. 1 De beleidsaanbevelingen van de Werkgroepen Integratie Lichamelijk Gehandikapten zullen wor den uitgewerkt. 1 De benarde huisvestingssituatie van de Sociale Dienst zal aanzienlijk verbeterd kunnen worden met het Welzijnskantoor aan de Langebrug. De Sociale Werkvoorziening zal verhuizen naar het nieuwbouwkomplex in Leiderdorp. Er zal een nieuwe nota over het te voeren alkohol- en drugsbeleid worden voorbereid. Het daklozen centrum in de Rembrandtstraat zal in gebruik genomen worden. Bezuinigingen '83: Angst en Walging in de culturele sector.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 20